Duhovna i telesna hrana u poređenju sa Biblijom

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Pominješ gnosticizam a moje pitanje je sledeće:
KAD APOSTOL KAŽE DA ĆE SE POJAVITI TAKVI UČITELJI?
I Tim.4.1-5 ,,A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena

Tačno, piše u poslednja vremena. Ali hajde da vidimo šta kaže apostol Jovan u vezi antihrista i poslednjih vremena: "Deco! Poslednje je vreme, i kao što čuste da će doći antihrist, i sad mnogi antihristi postaše; po tom poznajemo da je poslednji čas", 1.Jovanova 2,18

Na koga ukazuje Jovan kao na antihrista ovde? Jovan dalje odgovora:" Po ovome poznajete Duha Božijeg, i duha lažnoga; svaki koji priznaje da je Isus Hristos u telu došao, od Boga je. A svaki duh koji ne priznaje da je Isus Hristos u telu došao, nije od Boga; i ovaj je antihristov, za kojega čuste da će doći, i sad je na svetu", 1. Jovanova 4,2.3

Dakle odgovor nije težak. Duh antihristov je onaj koji poriče dolazak Sina Božijeg u telu. Ko je to tvrdio? Pa gnostici razume se. Oni su tvrdili da je Isus došao u nekom prozaičnom telu a ne u stvarnom telu i tvrdili da Hristos nije stvarno umro na krstu. Ovo su samo neke od gnostičkih zabluda. Gnosticizam je već u Pavlovo vreme uzimao maha a u vreme kraja Jovanovog života uzeo je već pozamašnog maha. U II veku je gnosticizam doživeo zenit svoga uticaja. E sad Jovan nam ukazuje da je duh antihristov već na delu ali isto tako kaže da će antihrist doći. Ako je već došao kako to tek treba da doće? Kako je to već na delu a tek treba da dođe? Odgovor je jednostavan. S obzirom da je izraz "poslednje vreme" vezan za antihrista onda gnosticizam i njegove razne forme ukazuju da je već poslednje vreme jer se ovde izraz "poslednje vreme"odnosi pre svega na pojavu antihristovg duha a ne isključivo na neku vremensku odrednicu a sa druge strane Jovan ukazuje da će se isti i sličan duh ispoljavati do kraja istorije i da će onaj "budući antihrist" koji tek treba da dođe( jer u Jovanovo vreme još nije došao taj...) imati neke odlike gnosticizma...samo uvijenog u drugi oblik. Valja isčitavati sve odlike aantihrista iz Jovanovih poslanica, Pavlovih poslanica pa i iz proročanstava Starog Zaveta- Danila i novog-Otkrivenja te će se tada dobiti jedna šira slika antihrista i njegovog duha. Ima mnogo karakteristika a neverovatno je kako gnosticizam i njegovi pojavni oblici mogu promeniti formu te se ispoljiti na drugačiji prikriveniji način.

No, da sumiramo. Jovan nam kaže da je duh antihristov već na delu i da su "poslednje vremena" u tom kontekstu već došla. Znamo da se to odnosi na gnosticizam iz Jovanovog izlaganja. Zato sada možemo još bolje razumeti Pavla koji govori o ispoljavanju lažnih duhova i nauka đavolskih te ih povezao sa "poslednjim vremenima". Ovo je i najbolji pokazatelj kako se Pismo treba razumeti u kontekstu Pisma. Tamo gde nam je Pavle možda nejasan Jovan dopunjuje te možemo pravilno razumeti izraze.


I drugo pitanje:
Jeli veštica učila da se sme jesti meso ili je uopšte branila konzumaciju mesa?


Evo Taramana, pošto znaš moj stav da negujem apologiju Pisma ne bih toliko se bavio apologijom Elen Vajt. Naravno, koliko znam ću reći što ne znam naravno neću. Koliko znam Elen Vajt nije branila jedenje mesa ali je ukazivala na to da čovek svakako će bolje se osećati i biti zdraviji ako jede bezmesnu hranu što je tačno jer vegani žive 10-15% duže od onih koji ne jedu meso. Nemoramo ovde iznositi naučne elaborate o korisnosti veganstva i konzumiranja masti i belančevina koji potiču iz prirode od onih koji se dobijaju od mesa. Elen Vajt je tako imala uravnotežen stav po tom pitanju ali je takođe ukazivala da će kako vreme ide dalje meso i mesni proizvodi biti sve više zagađeni, što je istina možemo se složiti, te će biti u nekom vremenu potrebno da se razmišlja o napuštanu mesne hrane. Ali to svakako će biti ostavljeno do kraja vremena da svako pojedinačno donese odluku o tome. Nema nekog strogog pravila. Ali nesumnjivo je da oni koji se i sada hrane veganskom hranom mogu očekivati duži život, zdraviji život te i kvalitetniji život....Svako može po svojoj savesti da to uradi.

Treće:
ŠTA ZNAČE REČI GOSPODNJE DA NIŠTA ŠTO ULAZI U USTA NE POGANI ČOVEKA?

To je već razmatrano u prethodnom postu. Isus ukazuje da jedenje hrane neopranim rukama ne može poganiti čoveka jer se hrana prerađuje tj. čisti u organizmu te se odstranjuju štetni delovi hrane kroz izmet a oni koji su potrebni organizmu se dalje distribuiraju kroz krvotok te daju energiju i život. Taj proces čišćenja koji Gospod pominje odnosi se na probavni proces. Ali pošto su fariseji povezivali duhovnu čistotu i nečistotu sa pranjem ruku Isus ih je oštro ukorio.

Četvrto:
Šta je ovde Pavle rekao:
Ne raskopavaj delo Božije jela radi jer je sve čisto;
Znam i uveren sam u Hristu Isusu da ništa nije pogano po sebi,

I na to je odgovreno. Pavle ne raspravlja o čistoj i nečistoj hrani već o hrani žrtvovanoj idolima-Rimljanima 14. Čista je hrana i ona koja je žrtvovana idolima iako neki smatraju da je zbog toga ta hrana nedozvoljena. To je kontekst ovog Pavlovog pisanja ovde.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Pričekaću odgovore na peto i šesto pitanje i onda će stići replika.

Što se tiče drugog pitanja odgovori jeli veštica branila upotrebu mesa ili ne? Ako neznaš onda tako reci a ako tvrdiš onda se spremi da možeš ispasti varalica koji nešto tvrdi a to se pokaže neistinom.Mene ne zanima šta ti misliš o njoj već koliko poznaješ njene plagijate.Mogu i ja misliti da krave lete ali time nisam pokazao moje poznavanje te životinje već izrazio svoju želju kao i ti iznad a to NIJE ODGOVOR.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Pričekaću odgovore na peto i šesto pitanje i onda će stići replika.

Podseti me slobodno...možda sam propustio...

Što se tiče drugog pitanja odgovori jeli veštica branila upotrebu mesa ili ne? Ako neznaš onda tako reci a ako tvrdiš onda se spremi da možeš ispasti varalica koji nešto tvrdi a to se pokaže neistinom

Na osnovu onoga što sam čitao to tvrdim, možda grešim ako pak ti imaš citate koji povrđuju tvoju teoriju slobodno ih iscitiraj. Mada kao što rekoh nisam advokat Elen Vajt i od mene ne očekuj da branim svaki njen citat. Mislim da ni ona same sebe ne bi branila nego bi uvek isticala Pismo na prvo mesto. Mogao si videti i sam iz mojih komentara šta mi je na prvom mestu a to je Pismo.:)

U svakom slučaju odgovorih na većinu tvojih komentara a za ovo peto i šesto pitanje podseti me slobodno.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Tamo odakle si uzeo ona četiri stoje i peto i šesto lepo vidljivo.
Nema igranja ja mislim to je neozbiljno već JA TVRDIM ili NEZNAM.Kažeš ne zastupaš vešticu a zastupaš njeno učenje kao nije ona ovo ili ono onda nemoj bežati već reci jeste rekla ili NIJE REKLA pa ćemo videti baviš li se i ti onim poslom kao onaj nesretnik ili istinu govoriš.

Dakle,odgovor direktan na drugo pitanje JESTE ili NIJE ako neznaš onda je ne pominji.
Peto i šesto čekam da stigne replika.

Pominješ gnosticizam a moje pitanje je sledeće:
KAD APOSTOL KAŽE DA ĆE SE POJAVITI TAKVI UČITELJI?
I Tim.4.1-5 ,,A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere slušajući lažne duhove i nauke đavolske, U licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti, Koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo...,,

I drugo pitanje:
Jeli veštica učila da se sme jesti meso ili je uopšte branila konzumaciju mesa?

Treće:
ŠTA ZNAČE REČI GOSPODNJE DA NIŠTA ŠTO ULAZI U USTA NE POGANI ČOVEKA?

Četvrto:
Šta je ovde Pavle rekao:
Ne raskopavaj delo Božije jela radi jer je sve čisto;
Znam i uveren sam u Hristu Isusu da ništa nije pogano po sebi,
Peto>

Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom,,. Treba li se teletina ili piletine osvećivati i nad njom moliti da bi se potom jela?

Šesto:
Sme li verujući čovek reći da postoji nečista hrana posle Gospodnje izjave da NIŠTA što spolja ulazi u usta ne pogani čoveka i posle Pavlove izjave da je SVE ČISTO i konačno znajući kako pagani jeući ,nečistu hranu, ulaze verom u spasenje i ne traži im se korekcija ishrane za spasenje?


Hladne glave u molitvi pristupi Bogu bez predrasuda i znaćeš da dosad nisi znao istinu i sudio si svete Božje jer nas jelo ne postavlja pred Boga.

Ti bi se brate sablaznio o Isusa kako Njegov Duh sme doći na čoveka koji jede svinju i time bi stavio trbuh iznad VERE a to je posledica vešticinog zastora koji stoji sve dok čovek BOGU ne poveruje više nego masonki.
Niti bi Kornelije niti rimski stražar niti milijarda ostalih pagana mogla primiti Duha Svetog da je čovek nečist ali NIJE jer se u NS VEROM očišća a ne ceremonijama.Isus je na mnogo mesta govorio kao u ostalom i apostoli kako su DUHOVI POBUNE NEČISTI i svi koji greše i NIGDE hranu nije postavio kao meru čistoće toga u NOVOM SAVEZU NEMA,prevarila te je masonka kao što te je prevarila da te subota pečati jer bi ista subota pečatila i svakog Jevrejina pa i mene naravno ali to čini Duh Sveti i anđeli i ne po suboti ili trbuhu već isključivo po VERI.


Peto>
Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom,,. Treba li se teletina ili piletine osvećivati i nad njom moliti da bi se potom jela?

Šesto:
Sme li verujući čovek reći da postoji nečista hrana posle Gospodnje izjave da NIŠTA što spolja ulazi u usta ne pogani čoveka i posle Pavlove izjave da je SVE ČISTO i konačno znajući kako pagani jeući ,nečistu hranu, ulaze verom u spasenje i ne traži im se korekcija ishrane za spasenje?

Hladne glave u molitvi pristupi Bogu bez predrasuda i znaćeš da dosad nisi znao istinu i sudio si svete Božje jer nas jelo ne postavlja pred Boga.

Ti bi se brate sablaznio o Isusa kako Njegov Duh sme doći na čoveka koji jede svinju i time bi stavio trbuh iznad VERE a to je posledica vešticinog zastora koji stoji sve dok čovek BOGU ne poveruje više nego masonki.
Niti bi Kornelije niti rimski stražar niti milijarda ostalih pagana mogla primiti Duha Svetog da je čovek nečist ali NIJE jer se u NS VEROM očišća a ne ceremonijama.Isus je na mnogo mesta govorio kao u ostalom i apostoli kako su DUHOVI POBUNE NEČISTI i svi koji greše i NIGDE hranu nije postavio kao meru čistoće toga u NOVOM SAVEZU NEMA,prevarila te je masonka kao što te je prevarila da te subota pečati jer bi ista subota pečatila i svakog Jevrejina pa i mene naravno ali to čini Duh Sveti i anđeli i ne po suboti ili trbuhu već isključivo po VERI.
Vaše masonsko učenje negira veru koju Gospod diže iznad svega jer kod vas onaj što jede svinju ili odmara nedeljom vera mu je uzalud zato što nema dela za opravdanje i time gasite radosnu vest nudeći opravdanje delima zakona...o neverni rode.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
E sad, Pavle kada govori o temi mesa vidimo da je u fokusu cele priče meso žrtvovano idolima sme li se jesti ili ne sme. U kontekstu ovih dokaza po mom skromnom mišljenju ne bismo smeli davati Pavlovim rečima i izrazima značenje koje je van konteksta teme o kojoj on govori. Dakle, Pavle ne raspravlja o čistoj i nečistoj hrani pa da ukazuje da se svo meso sada može jesti već o slobodi hrišćanina da jede meso žrtvovano idolima. To je poenta Pavlovog govora o mesu. Ako bismo pak zaključili da Pavle ovde dozvoljava jesti nečista mesa onda to ne bi bilo u skladu sa kontekstom osnovne Pavlove poruke.


За Петра и Павла који су као Јевреји држали старозаветни закон и сматрали да су сви осим Јевреја "нечисти", није ни чудо. То беше у почетку јер су из обрезања и читав су живот тако живели. Зато није ни чудо што су се ломили док их јеванђеље не обасја потпуно.

А Господ СВЕ очисти (и Јевреје и незнабошце), СВЕ на земљи и небу измири. И НИШТА није погано, НИШТА неће човека опоганити што уђе на уста. Јер стомак и срце нису исто. Зато Павле поставши хришћанин схвата суштину Христовог чина Спасења, суштину "очишћења" Крвљу, па чак и критикује Петра који је касније био дволичан у односу са незнабошцима. Када није било Јевреја он се понашао нормално хришћански, без фарисејства јеврејског, а када би дошао неко из обрезања он је зазирао и устручавао се.



Галатима, глава 2
11. А кад дође Петар у Антиохију, у очи њему против стадох; јер беше зазоран.
12. Јер пре док не дођоше неки од Јакова, јеђаше с незнабошцима, а кад дођоше, устручаваше се и одвајаше бојећи се оних који су из обрезања.
13. И дволичаху с њим и остали Јудејци, тако да и Варнава приста у њихово дволичење.
14. А кад ја видех да не иду право к истини јеванђеља, рекох Петру пред свима: Кад ти који си Јеврејин незнабожачки а не јеврејски живиш, зашто незнабошце нагониш да живе јеврејски?
15. Ми који смо рођени Јевреји, а не грешници из незнабожаца,
16. Па дознавши да се човек неће оправдати делима закона, него само вером Исуса Христа, и ми веровасмо Христа Исуса да се оправдамо вером Христовом, а не делима закона: јер се делима закона никакво тело неће оправдати.


Зато "све" значи - СВЕ, а "ништа" заиста значи - НИШТА. Не постоји "али". Ако се држиш дела закона из обрезања нећеш бити оправдан сигурно, али ако имаш веру Исусову и држиш закон Божији (не старозаветни из обрезања како суботари говоре) који Христос говораше непрестано, бићеш сигурно. Тај закон Божији није субота недељна или закон за Јевреје, већ закон љубави о коме виси сав закон.

37. А Исус рече му: Љуби Господа Бога свог свим срцем својим, и свом душом својом, и свом мисли својом.
38. Ово је прва и највећа заповест.
39. А друга је као и ова: Љуби ближњег свог као самог себе.
40. О овима двема заповестима виси сав закон и пророци.

Зато Христос непрестано говори да волимо ближњег, да волимо и непријатеље, зато и апостоли не говорише да суботаримо или једемо одређену храну због здравља и сл., већ исто говоре да волимо. Да верујемо без сумње и да волимо чистог срца. Да се надамо непрестано. О томе виси закон Божији, не о стомаку и телу. Чист стомак и чисто срце су потпуно два различита смера. Један је јеретички фарисејски, а други је правоверан Христов. Којим путем ходимо, таквом се и циљу надамо.

Тако и имамо случај да су се неки из обрезања (лажна браћа) ишли са апостолима и наговарали хришћане да се држе закона, тј. да се обрежу и суботаре. Њих апостол наводи као непријатеље слободе у Христу. Јер ми хришћани имамо слободу у Христу не да грешимо, већ да исповедамо веру без закона којим се нећемо оправдати (мислим на тај телесни Мојсијев из обрезања). Фарисеји се служе заменом теза и покушавају да покажу како ми кршимо заповести Божије, баш као што су радили за време апостола. Ништа се ту није променило.

4. И за лажну браћу која дођоше и привукоше се да уходе слободу нашу коју имамо у Христу Исусу, да нас заробе;


5. Којима се ни сахат не подасмо у покорност, да истина јеванђеља остане међу нама.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
"slušajući lažne duhove i nauke đavolske"

Ovo jednostavno znači - da je Taramana Boga nazvao đavolom, jer Bog je u bibliji dao čoveku principe ishrane, a Taramana kaže da je to nauka đavolska, i da je te principe dao đavo.

Ko može u ovo da poveruje..

 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Peto>
Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom,,. Treba li se teletina ili piletine osvećivati i nad njom moliti da bi se potom jela?


Već odgovoreno jer kontekst se odnosi na meso žrtvovovano idolima i ne na čisto i nečisto meso. Naravno da teletina i bilo koja druga hrana se osvećuje molitvom tj. kada se molimo za hranu i zahvaljujemo. Tako da kada recimo meso žrtvovano idolima se jede a pre toga se pomoli Bogu nema šta više da razmišljamo da li se sme jesti ili ne. To je evo za peto.

Šesto:
Sme li verujući čovek reći da postoji nečista hrana posle Gospodnje izjave da NIŠTA što spolja ulazi u usta ne pogani čoveka i posle Pavlove izjave da je SVE ČISTO i konačno znajući kako pagani jeući ,nečistu hranu, ulaze verom u spasenje i ne traži im se korekcija ishrane za spasenje?

I to sam objasnio. Evo još jednom. Kontekst Gospodnje izjave je vezan za farisejku strogoću u pogledu pranja ruku. Isus ovde ne govori o čistom i nečisom mesu već kori farisejsku tradiciju. Pavle ne raspravlja o čisom i nečistom mesu nego o mesu žrtvovanom idolima ili gnostičkom ustručavanju od mesa. Sve sam to obrazložio u prethodnim postovima.

Ti bi se brate sablaznio o Isusa kako Njegov Duh sme doći na čoveka koji jede svinju i time bi stavio trbuh iznad VERE a to je posledica vešticinog zastora koji stoji sve dok čovek BOGU ne poveruje više nego masonki.

Ne bih brate Taramana. Ne smatram manje vrednim u duhovnom pogledu onoga koji jede svinjetinu. Ja prepuštam svakome po savesti da radi i ne bih nikada za
Niti bi Kornelije niti rimski stražar niti milijarda ostalih pagana mogla primiti Duha Svetog da je čovek nečist

Upravo brate Taramana je obrnuto. Bog nije isključiv i Kornilije i milijarda ostalih koji mogu primiti Duha Svetoga uopšte to nemoraju zaraditi nekom svojom čistotom jer mnogi nikada nisu mogli da čuju reč Jevanđelja ili Tore a biće spaseni. Iako nisu upotpunosti živeli u skladu sa načelima Svetog Pisma biće spaseni jer će im Bog suditi prema svetlosti koju su imali. Mnogi od njih su mogli jesti i neke gadne životinje i miševe i svinje ali ako su odrasli u takvoj kulturi a iz samo Bogu znanih razloga nisu mogli čuti reč Svetog Pisma Bog ih prima prema svetlosti koju su imali i Duh Sveti se mogao naseliti u njima. Sad pak druga je stvar kada čovek sazna istinu onda se od njega traži više. Što je i logično. Ali opet Bog će suditi po savesti. To niko ne zna kako će Bog suditi. Ali će to biti savršeno pravedno to je sigurno.

Kažeš ne zastupaš vešticu a zastupaš njeno učenje kao nije ona ovo ili ono onda nemoj bežati već reci jeste rekla ili NIJE REKLA pa ćemo videti baviš li se i ti onim poslom kao onaj nesretnik ili istinu govoriš.

Ja iznesoh ono što sam pročitao od EGW. Ovo sam izneo kao pouzdano, ne znam zašto mi ne veruješ? Ali pošto ti verujem imaš drugačije informacije slobodno citiraj EGW tamo gde ona ukazuje na ono što ti iznosiš. Kako god...još jednom kažem nisam advokat Elen Vajt, poštujem je i cenim za mnoge stvari kao što cenim i neke duhovnike tradicionalnih zajednica ali ne stavljam EGW u rang Pisma i ne smatram da moram pošto poto braniti svaku njenu izjavu. Pošto ti insistiraš na Elen Vajt eto ja pak smatram da se ne treba toliko baviti Elen Vajt već Pismom.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Зато Павле поставши хришћанин схвата суштину Христовог чина Спасења, суштину "очишћења" Крвљу, па чак и критикује Петра који је касније био дволичан у односу са незнабошцима. Када није било Јевреја он се понашао нормално хришћански, без фарисејства јеврејског, а када би дошао неко из обрезања он је зазирао и устручавао се.

Tačno, suština je u Petrovom ustručavanju da sedi sa braćom iz neznaboštva. Ne zato što su oni jeli ovo ili ono nego samo zato što su neznabošci...nisu obrazani. Eh...kako je teško prelomiti u srcu ono što je opšteprihvaćeno. Dobar primer je ovaj izveštaj o Petru. Stvarno je to teško ali se mora i najomiljenija tradicija odbaciti kada dođe poznanje istine.

Тако и имамо случај да су се неки из обрезања (лажна браћа) ишли са апостолима и наговарали хришћане да се држе закона, тј. да се обрежу и суботаре.

Da postoji izveštaj koji govori da lažna braća uče obrazanje. Međutim za "subotarenje" nema jer u Pismu Novog Zaveta apostoli osuđuju nagovaranje na obrazivanje. Izveštaj da "drže zakon" misli se na to. Takođe misli se i na prinošenje žrtava koje su radili neki hrišćani. Međutim apostoli osuđuju ovo iz prostog raloga što neko ko prinosi žrtvu i obrezuje se time negira Hrista koji je predstavljao naš Novi Savez i koji je naša žrtva. Pošto oni koji se obrazuju i prinose žrtve time odbacuju Hrista onda da bi se mogli spasiti moraju savršeno držati zakon tj. nikada ne sagrešiti da bi mogli biti spaseni. Oni dakle bez Hrista moraju živeti savršenim životom i onda dolaze pod "jaram zakona" jer moraju nositi savršeno sve terete zakona. Međutim, ako smo u Hristu onda imamo slobodu u smislu da iako sagrešimo(a to se svakako dešava i pored sve naše dobre volje) mi ne gubimo spasenje već nam Hristova žrtva omogućava da nastavimo dalje da se posvećujemo i rastemo duhovno iako nažalost grešimo ali nam zakon više nije teret. Mi ga poštujemo ali bez straha da će nas osuditi ako ga ne držimo savršeno. To je Jevanđelje to je radosna vest...ne trebamo zakon savršeno držati da bismo bili spaseni ali nas to ne oslobađa odgovornisti prema zakonu. Zakon je svet, savršen i dobar kako kaže apostol Pavle.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Tačno, suština je u Petrovom ustručavanju da sedi sa braćom iz neznaboštva. Ne zato što su oni jeli ovo ili ono nego samo zato što su neznabošci...nisu obrazani. Eh...kako je teško prelomiti u srcu ono što je opšteprihvaćeno. Dobar primer je ovaj izveštaj o Petru. Stvarno je to teško ali se mora i najomiljenija tradicija odbaciti kada dođe poznanje istine.

Управо се о томе ради. Не само у седењу са незнабошцима, што је такође било забрањено јер и Христа нападаше што једе са цариницима и грешницима, већ у свему. Јер назнабошци нису држали Мојсијев закон и јели "чисту" храну (кошер - не само од одређених животиња, већ узгајано и спремљено на кошер начин, у одређеном посуђу,...). Хоћеш да кажеш да је цео свет јео само оно што су Јевреји јели? Све је било спремљено кошер, само је питање незнабожаца? То је смешно и помислити.

И наравно да је субота била проблем, поготову код површних фарисеја. То видимо и дан данас.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Управо се о томе ради. Не само у седењу са незнабошцима, што је такође било забрањено јер и Христа нападаше што једе са цариницима и грешницима, већ у свему. Јер назнабошци нису држали Мојсијев закон и јели "чисту" храну (кошер - не само од одређених животиња, већ узгајано и спремљено на кошер начин, у одређеном посуђу,...). Хоћеш да кажеш да је цео свет јео само оно што су Јевреји јели? Све је било спремљено кошер, само је питање незнабожаца? То је смешно и помислити.

Ja lično nevidim u tekstu da se govori o tome da su "braća iz neznaboštva" jeli hranu koja je Jevrejima zabranjena. Mi možemo to pomisliti ali ipak brate Adrijan BG to je samo pretpostavka. Može da bude ali i ne mora. Kao što rekoh ne vidimo iz teksta da se o tome radi.

Ne naravno da ceo svet nije jeo hranu koju su jeli Jevreji. Ali hrišćani su mogli se priržavati jer ako po Novomzavetnom učenju ostaje ovaj princip onda je sasvim normalno da su se ovoga pridržavali rani hrišćani. U Novom Zavetu nevidimo da su hrišćani ovo pravilo prenebregnuli. Sve tekstove koje smo do sada pretresli ne ukazuju da su rani hrišćani ovo promenili uključujući i ovaj tekst koji si naveo jer kao što vidimo nepostoji u njemu naznaka da je Petar sa hrišćanima iz neznaboštva jeo hranu zabranjenu Mojsijem. Ako ima u ovom tekstu taj podatak slobodno navedi:).
 
Natrag
Top