Duhovna i telesna hrana u poređenju sa Biblijom

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Adrian, nemoj da izmišljaš "kako sam ja vas nazvao nemoralnima i bezbožnicima"

Ja samo smatram da vi nemate svest o onome kako Bog danas vodi čoveka kroz posvećenje, i osvedočenja šta je dobro a šta ne.

Što se tiče teksta koji si priložio, ja sam ga već objasnio.


4. Јер је свако створење Божије добро и ништа није на одмет кад се прима са захвалношћу.
5. Јер се освећује речју Божијом и молитвом.

U ovom tekstu apostol sigurno nije mislio na SVE živo na zemlji, kao što su neki od vas tvrdili, da se tu misli i na divlje zveri, i na sve ptice, i na gmizavce, i na bube, i mikrobe, itd..itd.. već ovde apostol misli na SVE što je Bog odvojio zakonom o ishrani u starom zavetu, kao i na hranu koju su prodavali mnogobošci u svojim tržnicama i spremali je kao idolsku, od kojih nikako apostol nije mislio na svinje, već na namirnice koje je Bog propisao zdravstvenim zakonom o ishrani, koji je dao u starom zavetu.

Imam sada jedno pitanje za tebe.

Ako se sve čisti rečju Božjom i molitvom, sa akcentom na ono što ti misliš - a to su svinje, zašto se onda milioni ljudi danas u svetu nalaze po bolnicama i umiru od šlogova i moždanih udara izazvanih jedenjem svinjskog mesa?

Nemaš ovo iskustvo u porodici, a ja ga imam, i znam kako su se moji bližnji hranili tokom života, i u jednom trenutku oboleli i umrli upravo od ovih bolesti.

Hvala i pozdrav u ljubavi Hristovoj.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Adrian, nemoj da izmišljaš "kako sam ja vas nazvao nemoralnima i bezbožnicima"

1. Prva grupa su oni ljudi koji smatraju da mogu svašta jesti.
U ovu grupu su prisutni oni koji se ne pridržavaju bilo kakvih biblijskih moralnih ili zdravstvenih principa, i koji ne misle ni o svom duhovnom ni telesnom zdravlju.
To su jednostavnim izrazom rečeno "bezbožnici" koje stari zavet karakteriše kao one koji govore "jedimo i pijmo jer će mo sutra pomreti"


Драган, причамо о различитим стварима. Фарисејски квасац је тешко излечити.

Човек може да попије неколико литара воде, да му пукне бешика, откажу бубрези... и онда је вода зло? Човек може да попије чашу вина, пива, па да остане нормалан. А ако пије литре дневно, вино је зло? Тако ваш ум ради, очигледно. Зато је умереност решење, не зеље. Ко разуме - разуме, ко не - зеље.

И опет ми о здрављу? Нутриционизам или хришћанство, просудите сами...



Tako hoću reći da stihovi u Rimljanima 14,2 ukazuju upravo na to da "ko je slab" jede zelje a pod "slabim" podrazumeva one koji u Rimljanima 8,9.10 imaju "slabu savest"(zapazi isti izraz "slab") jer misle da će im biti loše ako jedu takvo meso.
Eto ukratko na šta Pavle misli u Rimljanima 14,2.Tako da moje je mišljenje malo drugačije od Laodikejinog po ovom pitanju.

Лепо си рекао први пут, слаби у вери се плаше да месо није жртвовано идолима, да је "нечисто", а они који су јаки у вери знају да је идол ништа, да не може ништа да шкоди вернику и његовој ЈАКОЈ ВЕРИ.

А слаби у вери гледају такве глупости и ситнице мислећи да том врстом строгоће неће изгубити Спасење и да су бољи од осталих верника. Зато и наклапају о месу и нечистоћи меса, о здравственим разлозима (!?), па наводе примере холестерола јер је неко био јешан, па претеривао константно.

Нормално је да човек мора да води рачуна о количини поједеног и попијеног, али то нема везе са речима апостола Павла. Он говори о месарници где можемо СВЕ слободно да купујемо и једемо, не испитујући савести ради, као што раде они слаби у вери. Ако нам неко јасно каже да је то месо које нам је изнео жртвовано неком идолу, тек онда треба да одбијемо. Ако не каже ништа, мени неће шкодити никакво месо. Моја јака вера превазилази стомак и "здравствене разлоге". А ако човек хоће да ми назначи да хоће да делим идолску трпезу, онда ми његова трпеза не одговара.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Нормално је да човек мора да води рачуна о количини поједеног и попијеног, али то нема везе са речима апостола Павла. Он говори о месарници где можемо СВЕ слободно да купујемо и једемо, не испитујући савести ради, као што раде они слаби у вери. Ако нам неко јасно каже да је то месо које нам је изнео жртвовано неком идолу, тек онда треба да одбијемо. Ако не каже ништа, мени неће шкодити никакво месо. Моја јака вера превазилази стомак и "здравствене разлоге". А ако човек хоће да ми назначи да хоће да делим идолску трпезу, онда ми његова трпеза не одговара.

Slažem se da je naglasak apostola Pavla ovde na mesu žrtvovanom idolima. To je jasno i zajedno smo to utvrdili. Samo sam ukazao na jedno drugo pogrešno tumačenje ovog pitanja. Pod izrazom "sve" misli se na sve dozvoljeno meso tj. meso koje je Biblijom propisano kao čisto. Svo to meso se može jesti iako je žrtvovano idolima jer to što pagani žrtvuju idolima hrišćanin može slobodno jesti jer zna da idol ne može da opogani to meso. Međutim, sam izraz svo ne znači bilo koje meso nego samo ono koje je dozvoljeno jer slično uputstvo nalazimo u jevanđeljima kada Isus učenicima zapoveda da mogu jesti po kućama svo meso tj. svu hranu koju iznesu pred njih ali mi možemo videti da učenici pod time su podrazumevali svo čisto meso a ne i nečisto. Najbolji primer je apostol Petar koji jasno ukazuje da nikad nikakvo nečisto meso ili drugo šta nije ulazilo u njegov trbuh(Dela 10,14). Imajući u vidu da je ova vizija koju je Petar dobio bila dosta kasnije nakon Isusovog vaskrsenja tj. novozavetni period onda ne sumnjamo da je Petar dobro razumeo Isusov nalog da jedu sve što se iznese po kućama. Jasno je kako su učenici razumeli Isusovu naredbu da jedu sve što se pred njih iznese. To ipak ima ograničenje u pogledu Biblijom propisane nečiste hrane. Dakle, i Pavle ne misli na svu hranu nego na dozvoljenu koja može biti žrtvovana idolima. Kada Pavle kaže da ne preispitujemo ništa on misli da ne preispitujemo da li je meso žrtvovano idolima a ne da li čisto ili nečisto. Podrazumeva se da su novozavetni hrišćani poput Petra i ostalih apostola se pridržavali uputstava o čistoj i nečistoj hrani.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ту грешиш - све је очишћено. Више ништа није погано, осим оном који мисли да је му је погано. На првом месту је вера којом се очишћава срце, тело се очишћава одрицањем од греха. Да се човек потпуно препороди и комплетно сачува. Да дух, душа и тело буду на Спасење. А ништа што уђе на уста неће опоганити човека, већ ће га опоганити оно што изађе, јер из срца излази. Ако је срце добро и очишћено погани неће излазити.


20. И кроза Њ да примири све са собом, умиривши крвљу крста Његова, кроза Њ све, било на земљи или на небу.


Марко, глава 7
15. Ништа нема што би човека могло опоганити да уђе споља у њега, него што излази из њега оно је што погани човека.
16. Ако ко има уши да чује нека чује.
17. И кад дође од народа у кућу питаху Га ученици Његови за причу.
18. И рече им: Зар сте и ви тако неразумни? Не разумете ли да шта год у човека споља улази не може га опоганити?
19. Јер му не улази у срце него у трбух; и излази напоље чистећи сва јела.
20. Још рече: Шта излази из човека оно погани човека;
21. Јер изнутра, из срца људског, излазе мисли зле, прељубе, курварства, убиства,
22. Крађе, лакомства, пакости, злоће, лукавство, срамоте, зло око, хуљење на Бога, понос, безумље.
23. Сва ова зла изнутра излазе, и погане човека.


Ко разуме - разуме:


Римљанима, глава 14
2. Јер један верује да сме свашта јести, а који је слаб једе зеље.
3. Који једе нека не укорава оног који не једе; и који не једе нека не осуђује оног који једе; јер га Бог прими.
13. Зато да не осуђујемо више један другог, него место тога ово гледајте да не постављате брату спотицања или саблазни.
14. Знам и уверен сам у Христу Исусу да ништа није погано по себи, осим кад ко мисли да је погано, ономе је погано.
17. Јер царство Божије није јело и пиће, него правда и мир и радост у Духу Светоме.

20. Не раскопавај дело Божије јела ради; јер је све чисто; него је погано за човека који једе са спотицањем.



Е, то је тај "слаб у вери". Он једе са спотицањем, тј. све испитује да ли је чисто или нечисто, овако или онако. Све је то последица слабе вере и неразумевања шта је Господ учинио на Крсту. Јер светом Крвљу је очишћено и измирено све на небу и земљи. Ако човек себи намеће спотицања као што суботари раде, онда стално запиње и саблажњава браћу. А то је већи грех и погрешан пут.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Ту грешиш - све је очишћено. Више ништа није погано, осим оном који мисли да је му је погано. На првом месту је вера којом се очишћава срце, тело се очишћава одрицањем од греха. Да се човек потпуно препороди и комплетно сачува. Да дух, душа и тело буду на Спасење. А ништа што уђе на уста неће опоганити човека, већ ће га опоганити оно што изађе, јер из срца излази. Ако је срце добро и очишћено погани неће излазити.

Pa eto brate Adrijan BG ja sam naveo neke citiate Pisma gde sam malo pobliže objasnio izraz "sve" ili "sva hrana" u kontekstu razumevanja samih apostola, pre svega apostola Petra....sa osvrtom na ono što je sam Gospod zapovedio apostolima kada ih je poslao da objavljuju carstvo Božije. Bar u ovim stihovima koje smo mogli videti u Pismu ne bi se moglo zaključiti da je Isus dozvolio učenicima da jedu meso koje je nečisto jer onda Petar ne bi odbio da jede nečistu hranu a događaj je opisan u Delima 10 glava, dakle ne samo za vreme Hristovog boravka na zemlji pa da kažemo da su učenici još uvek bili u nekim starozavetnim pravilima već to se dešava posle vaskrsenja Hristovog a Petar i dalje se drži ovih načela. To svakako važi i za ostale apostole. E sad, Pavle kada govori o temi mesa vidimo da je u fokusu cele priče meso žrtvovano idolima sme li se jesti ili ne sme. U kontekstu ovih dokaza po mom skromnom mišljenju ne bismo smeli davati Pavlovim rečima i izrazima značenje koje je van konteksta teme o kojoj on govori. Dakle, Pavle ne raspravlja o čistoj i nečistoj hrani pa da ukazuje da se svo meso sada može jesti već o slobodi hrišćanina da jede meso žrtvovano idolima. To je poenta Pavlovog govora o mesu. Ako bismo pak zaključili da Pavle ovde dozvoljava jesti nečista mesa onda to ne bi bilo u skladu sa kontekstom osnovne Pavlove poruke. Pogledaj još jednom sve one stihove gde Pavle govori o jedenju i ne jedenju mesa i videćeš da je u pozadini svih ovih Pavlovih govora zapravo ideja da se sme jesti meso žrtvovovano idolima a ideja da je Pavle ovde pak dozvolio da se jede nečisto meso je pak sasvim druga tematika a pozadina takvom mišljenju kod Pavla bar po mom shvatanju Pisma ne postoji...čak naprotiv kod Petra vidimo pravilno razumevanje onoga što je Isus njima zapovedio kada im je rekao da jedu sve što se pred njih stavi. Teskt iz Marka 7 takođe se može bolje razumeti kada vidimo Petrovu reakciju u Delima 10 na viziju u kojem mu se sugeriše da uzme nečistu hranu jer je i Petar čuo ono što je Isus rekao farisejima kada im je ukazao na čistotu i nečistotu misli a opet se i dalje držao načela da ne jede nečistu hranu jer sam Petar ovu Isusovu priču nije razumeo kao dozvolu za jedenje sve hrane te i dalje nije jeo ništa nečisto.

Tako brate Adrijan BG smatram da moramo razumeti tekstove Pisma u svom elementarnom tj.primarniom značenju u odnosu na samu temu. Pavle ne dozvoljava jedenje nečistog mesa nego dozvoljava jedenje mesa žrtvovanog idolima. Iz Pavlovih tekstova mi možemo videti da Pavle jedino o tome raspravlja. A iz drugih tekstova vezanim za ovu temu mesa vidimo da se apostoli pridržavaju pravila o čistom i nečistom mesu i da Isusove priče recimo u Marku 7 kao si naveo su shvatili u drugom kontekstu te Petar iz te priče nije izvukao zaključak da sme jesti nečisto meso.

Svako dobro u Gospodu.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Adrian, nisam JA to tvrdio, niti ikoga tako nazivao i vredzao po tom osnovu da su oni koji krse zdravstvene principe o ishrani bezboznici, vec to kaze biblija, i da ce oni koji to rade izaci na sud i izginuti u casu Hristovog dolaska.

''Jer, gle, Gospod će doći s ognjem, i kola će Mu biti kao vihor, da izlije gnev svoj u jarosti i pretnju u plamenu ognjenom.
Jer će Gospod suditi ognjem i mačem svojim svakom telu, i mnogo će biti pobijenih od Gospoda.
Koji se osveštavaju i koji se očišćavaju u vrtovima jedan za drugim javno, koji jedu meso svinjsko i stvari gadne i miševe, svi će izginuti, veli Gospod''
Isaija 66. 15 - 18

Sta mislis, da li se Gospod menja, i da li menja kriterijume spasenja sa protokom vremena, i da li greh moze sa protokom vremena da se transformise u pravdu koja donosi blagoslov.

Ako si u nedoumici u pogledu ovog pitanja, evo mog odgovora sa druge teme..

http://serbianforum.org/threads/raz...-i-crkvebog-ucenja.126844/page-4#post-1964759
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Tako brate Adrijan BG smatram da moramo razumeti tekstove Pisma u svom elementarnom tj.primarniom značenju u odnosu na samu temu. Pavle ne dozvoljava jedenje nečistog mesa nego dozvoljava jedenje mesa žrtvovanog idolima. Iz Pavlovih tekstova mi možemo videti da Pavle jedino o tome raspravlja. A iz drugih tekstova vezanim za ovu temu mesa vidimo da se apostoli pridržavaju pravila o čistom i nečistom mesu i da Isusove priče recimo u Marku 7 kao si naveo su shvatili u drugom kontekstu te Petar iz te priče nije izvukao zaključak da sme jesti nečisto meso.

Svako dobro u Gospodu.

Pošto si normalan čovek ponudiću ti temu o hrani:


HRANA KROZ BIBLIJU

Čitajući uvodni tekst postanja mi čujemo gde Avelj prinosi jagnje na žrtvu a zašto nije prineo neku drugu životinju već jagnje?(I Moj.4.4) Zato što piše kako je PRE TOGA Bog zaklao jagnje i odenuo Adama i Evu rekavši im koje su životinje čiste a koje ne.(I Moj.3.21 ; Otk 13.8) To je usmeno izrečeno zato mi vidimo da Noje PRE POTOPA razvrstava čiste i nečiste životinje tako nam to govori da je bilo obznanjeno pre Noja koje su čiste životinje i kao takve će Bog prihvatiti za žrtvu.(I Moj.7.2)

U šatoru od sastanka i kasnije u Hramu prinošene su žrtve čistih životinja jer je podela i izvršena kao pokazatelj dobrog i lošeg tj.greha i poslušnosti. Bog stvarajući reče da je SVE dobro stvorio a potom je izvršio podelu zbog greha.Kain je predstavljao neposlušnost među ljudim a Avelj poslušnost. Posle potopa Bog dozvoljava SVU HRANU za konzumaciju jer je ostalo svega osam duša POSLUŠNIH i nema potrebe za podelom.(I Moj.9.3) Kasnije namnoživši se ljudi i greh se umnožio i ponovo Bog daje podelu i zahteva šator kao mesto prinosa žrtava i kreće zabrana upotrebe nečiste hrane.

Važno je uvideti da nije hrana sama po sebi nečista već je podela izvršena radi nas da vidimo kako smo kao nečisti grehom uprljani neupotrebljivi za dobro delo pa nam treba očišćenje da postanemo čisti.Čujmo Pavla i reči Gospodnje o hrani u NS: I Tim.4.1-5 ,,A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere slušajući lažne duhove i nauke đavolske, U licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti, Koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo sa zahvalnošću vernima i onima koji poznaše istinu.Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom,,.

Kako sad Pavle može reći da je ponovo SVAKO STVORENJE kao posle potopa dobro za jelo? Zato što smo u Isusu očišćeni i nema svrhe za pokazivačem nečistoće.Pavle Timotiju kaže kako će u ZADNJA VREMENA neki odstupiti od vere pa će nositi nauku ĐAVOLSKU kao žigosani na svojoj saveti i neće verovati da je u Isusu sva hrana očišćena već će BRANITI neku hranu za jelo i ponovo Pavle akcentuje da je SVAKO STVORENJE znači sva hrana (svo meso dobro) i da ono koje su smatrali nečistim se osvećuje rečju i molitvom. Čujmo sledeći citat o hrani Titu 1.10Jerimamnogoneposlušnih, praznogovorljivih, iumomprevarenih, aosobitokojisuizobrezanja,
1:11Kojimatrebaustazatvoriti; kojicelekućeizopačujuučeći štanetreba, poganogdobitkaradi.
1:12Arečenekoodnjih, njihovprorok: Krićanisvagdalažljivi, zlizverovi, besposlenitrbusi.
1:13Svedočanstvojeovoistinito; zaraditoguzrokakarajihbez šteđenja, dabuduzdraviuveri,
1:14Neslušajućijevrejskegatalicenizapovestiljudikojiseodvraćajuodistine.
1:15 Čistimajesve čisto; apoganimainevernimaništanije čisto, negojeopoganjennjihoviumisavest.
1:16GovoredapoznajuBoga, adelimaGaseodriču; jersumrskiineposlušni, inizakakvodobrodelovaljani.,,

Titu Pavle kaže da Jevreji NEVERNI se kriju iza obrezanja i nekih telesnih pokazatelja kao PRAVDE pa je i hrana jedan od njihovih dokaza kako su oni sveti zbog hrane i Pavle kaže da oni uče laž te da im treba usta začepiti.Oni svojom naukom upućuju ljude da se moraju obrezati te tako Galaćane prevariše i uče da je hrana uz obrezanje mera pravednosti i na to Pavle kaže da oni koji su ČISTI njima je SVAKO JELO ČISTO a koji su NEČISTI njima je svako jelo opoganjeno zbog njihovog opoganjenog uma.Nisu samo Jevreji tad bili pod duhom đavolskim koji brani hranu i danas postoje naslednici koji isto čine i isti ih duh vodi.

Čujmo sledeći citat I Kor.8.4 ,, Azajeloidolskih žrtava, znamodaidolnijeništanasvetu, idanemadrugogBogaosimjednog.,, Hrana koju su prinosili idolu nije loša –pogana već zbog tog čina posvećenja te hrane idolu ne treba je uzimati.Ako čovek pojede u ne znanju takvu hranu nije kriv niti će mu naškoditi a ako čuje i sazna neka nejede zbog drugih kako nebi pomislili da je ta žrtva nešto vredno i spotakne se u veri.

Rim.14.14-20 ,, ZnamiuverensamuHristuIsusudaništanijepoganoposebi, osimkadkomislidajepogano, onomejepogano. Aakojebrattvojjelaradi žalostan, već senevladaš poljubavi: negubijelomsvojimonogzakogHristosumre.Gledajte, dakle, dasenehulinavašedobro.JercarstvoBožijenijejeloipiće,negopravdaimiriradostuDuhuSvetome. JerkojiovimslužiHristuugodanjeBoguimioljudima. Tako, dakle, da se staramo za mir i za ono čim vodimo na bolje jedan drugog. Ne raskopavaj delo Božije jela radi jer je sve čisto; nego je pogano za čoveka koji jede sa spoticanjem.,,

Nema pogane-nečiste hrane osim za one kojima je razum opoganjen i koji su pod duhom đavolskim i oni nejedu meso zbog njihove SLABE VERE pa pasu hvaleći se dugovečnošću kao da dužina života zavisi od trbuha a ne od Boga.Kad čujete da vam neko meri spasenje delima zakona(obrezanjem,hranom,odmorom) bežite od takvih jer su SLABI U VERI i OPOGANJENOG SU RAZUMA sledeći nauke ĐAVOLSKE.

I Kor.10.25 ,, Sve što se prodaje na mesarnici, jedite, i ništa ne ispitujte savesti radi;,

Sve što se prodaje svaku vrstu mesa uzmite ne pitajući da li je za idola spremano ili da li je čisto jer se sve rečju I molitvom osvećuje ne kaže ČISTI jer je čisto sve već se osvećuje da bude SVETO. Dela 11.8-10 ,, A ja rekoh: Nipošto Gospode! Jer ništa pogano i nečisto nikad ne uđe u usta moja. A glas mi odgovori drugom s neba govoreći: Šta je Bog očistio ti ne pogani. A ovo bi triput; i uze se opet sve na nebo.,,

Petar kaže da on neće jesti nečistu hranu jer Petar nije poznavao zakon niti svrhu čistih I nečistih životinja I sam priznaje kako je u Pavla kao vrsnog zakonika velika premudrost I njih dvojica su imali konflikt baš povodom hrane.Petar je tad držao sebe svetijim od onih što nisu bili Jevreji I nije ni pod krov takvih hteo ući iako je Isus ulazio_Ova Petrova izjava nije dokaz da je hrana I dalje nečista već je akcenat na prihvatanju SVIH NARODA koji veruju a time su I oni čisti.A koji su čisti oni znaju da je hrana zbog greha podeljena I da sama po sebi nije nečista Petar kao ribar to tad nije razumeo.

Marko 7.18-19 ,, I reče im: Zar ste i vi tako nerazumni? Ne razumete li da šta god u čoveka spolja ulazi ne može ga opoganiti? Jer mu ne ulazi u srce nego u trbuh; i izlazi napolje čisteći sva jela.,, Ovde je farizejsko učenje izazvalo reakciju Gospodnju da objasni kako prljave ruku od prašine ne pogane čoveka još dodaje da NIŠTA što spolja ulazi u usta NE MOŽE POGANITI ČOVEKA tako im je za sebe kao čistoću govorio jer će On očistiti sve ali pita ih jel im je srce čisto zbog zlih misli jer je to poenta I smisao čistog ili nečistog.Mi u celom NS čitamo da se nečistim nazivaju duhovi pobune I oni što vrše dela tela a nigde se hrana ne naziva nečistom.

Stigli smo do aduta kojeg potežu sledbenici duhova pobune a to je Isaija 65 I 66 glava zato ćemo sve detaljno ispitati kako bi dokazali da oni zaista nemaju veru I da ne razumeju pisma već propagiraju ispašu sablažnjavajući se na Avramovo zaklano tele koje anđeli jedu I na ribu koju Isus pojede. Isija 65. 1-8 ,, Potražiše me koji ne pitahu za me; nađoše me koji me ne tražahu; rekoh narodu koji se ne zove mojim imenom: Evo me, evo me. ( OPIS PAGNA KOJI VEROM NAĐOŠE BOGA)Vas dan pružah ruke svoje narodu nepokornom, koji ide za svojim mislima putem koji nije dobar,Narodu, koji me jednako gnevi u oči, koji prinosi žrtve u vrtovima i kadi na opekama;Koji sede kod grobova i noće u pećinama, jedu meso svinjsko i supa im je nečista u sudovima. Koji govore: Odlazi, ne dohvataj me se, jer sam svetiji od tebe, ti su dim u nozdrvama mojim, dim koji gori vas dan.(OPIS JEVREJA KOJI SU ŽIVELI NEZNABOŽAČKI HAVLEĆI SE SVOJOM SVETOŠĆU) Eto, napisano je preda mnom: neću ćutati, nego ću platiti, platiću im u nedra. Za bezakonja vaša i za bezakonja otaca vaših, veli Gospod, koji kadiše na gorama, i na humovima ružiše me, izmeriću im u nedra platu za dela koja činiše od početka.Ovako veli Gospod: Kao kad ko nađe vino u grozdu, pa reče: Ne kvari ga, jer je blagoslov u njemu, tako ću učiniti radi sluga svojih, neću ih potrti sve,,(NEĆE SAV IZRAILJ POTRTI ZBOG ONIH OTPADNIKA)

Gore čujemo kako su Jevreji kojima je Bog vazdan pružao ruke ali oni činiše zlo koje im je zabranio da čine.Pagani nisu imali savez sa Bogom niti uredbe o hrani dok Jevreji jesu I kršili su savez zato ih Bog zatire. Čujmo nastavak te poruke u 66 gl. 3-4 ,, Ko kolje vola, to je kao da ubije čoveka; ko kolje ovcu, to je kao da zakolje psa; ko prinosi dar, to je kao da prinese krv svinjsku; ko kadi kadom, to je kao da blagoslovi idola. To oni izabraše na putevima svojim, i duši se njihovoj mile gadovi njihovi. Izabraću i ja prema nevaljalstvu njihovom, i pustiću na njih čega se boje; jer zvah a niko se ne odazva, govorih a oni ne slušaše, nego činiše šta je zlo preda mnom i izabraše šta meni nije po volji.,,

Bog je Jevrejima kao izdvojenom narodu zabranio da vrše paganske običaje a oni nisu slušali već su prinosili žrtve idolima i kadili istima zato je takav prinos vola tretira kao zlo ubistvo čoveka ko ovcu idolu prinosi kao psa da je prineo,svi takvi darovi idolu su nečisti kao svinjska krv a kađenje idolu je kao blagoslov istom te tako se odrekoše Boga I saveza.Potrebno je zapaziti da sve to čine Jevreji koji su se odpadili od Boga I da oni nisu smeli ništa nečisto prineti niti idolima služiti tako gneviše Boga dok pagani neznajući za uredbe VEROM nađoše milost.

Isaija 66:16-18 Jer će Gospod suditi ognjem i mačem svojim svakom telu, i mnogo će biti pobijenih od Gospoda. Koji se osveštavaju i koji se očišćavaju u vrtovima jedan za drugim javno, koji jedu meso svinjsko i stvari gadne i miševe, svi će izginuti, veli Gospod. A ja znam dela njihova i misli njihove, i doći će vreme, te ću sabrati sve narode i jezike, i doći će i videće slavu moju.,,

To gaženje saveza I uporno kađenje visinama gde se ide za idolom I kao očišća je zlo zato kaže Gospod da su oni NEČISTI i da im je hrana nečista po savezu koji imahu I koji pogaziše moraće biti kažnjeni. Oni kao obveznici držanja saveza nisu se držali istog I jeli su hranu koju po savezu nisu smeli I kadili visinama I žrtve idolu prinosili a oni su to činili gneveći Boga koji im je stalno držao ruke ispružene da mu se vrate ali ne htedoše.Svako telo koje je činilo takve gadosti imajući savez na žrtvi kriv je dok pagani bez saveza i uredbi verom nađoše opravdanje I behu opravdani a time I očišćeni.Ko nije savezom svezan taj nije u obavezi držati nešto čime se nije obavezao.

Sad možemo sumirati sve što čusmo o hrani. Prvo vidimo razlog zašto je sve dobro stvoreno podeljeno na čisto I nečisto razlog je greh koji je predstvljao nečisto a poslušnost čisto. Svi pod zakonom su se obavezali na držanje nečeg to su u obavezi činiti tako vidimo da Jevreji imaju savez a pagani ne. Sva hrana je bila I ostala dobra jer ništa samo po sebi nije nečisto već je nečisto onom ko misli da mu je nečisto njemu je nečisto a razlog je opoganjena savest.

Jela nisu niti uslov niti mera spasenja ako neko bira hranu to sme da čini iz zdravstvenih razloga a ne da brani hranu učeći kako je ona mera opravdanja jer je to nauka đavolska. Ako čujete da neko više voli bilje od mesa neka mu a ako neko više voli meso od trave neka mu jer oboje Bog prima.Svi dani našeg života su u Boga a ne u trpezi. Ne sudi Bog pagane zbog mesa jer nemaju savez u zakonu niti podelu hrane a pošto nađoše Boga VEROM bez zakona oni se očistiše tako su im sva jela čista jer su I oni čisti dok onima koji imaju savest nečistu njima nisu sva jela čista I oni demantuju Gospodnje reči da NIŠTA ŠTO SPOLJA ULAZI U USTA NE POGANI ČOVEKA jer čoveka pogane loše misli I zlo srce.

Pogledajte preko 90 posto vernika u duhovnih zajednica govore u jezicima a svi jedu svinjsko meso I ne naučeni lako pohule jer kažu KAKO MOŽE NEČIST DOBITI OD DUHA DAR? Duhovne crkve se krštavaju u Isusa I mole Isusa a On je OBEĆAO da oni što od Njega traže hleb ili ribu NEĆE DOBITI KAMEN NITI ZMIJU I ovde testiramo našu VERU,ko veruje Isusu zna da zaista koji od Njega mole neće dobiti zlo već dobro a ko kaže da je taj dar od satane taj Isusa pravi lažom I HULI na Duha Svetoga. Pavle kaže rimskom stražaru da VERUJE Isusa I biće spašen I ne reče mu da se treba obrezati niti subotom odmarati niti hranu korigovati jer to nije mera za spasenje.

Dar Duha ne dolazi po našim delima niti delima zakona već isključivo po VERI, ko ima Isusa ima opravdanje I život a ko nema može držati šta god hoće izgubljen je jer se samo krvlju čistimo. Zato znajte da oni što VERUJU opravdani su kao Avram I blagosloveni su kao Avram.Koji nude zakon I gledaju kroz svoja dela da budu bolji od drugih hvale se kao I farisej koji NIJE OPRAVDAN jer se opravdava priznanjem greha I verom u plaćenu cenu za naše prestupe.

Još jednom čujmo ko to brani svu hranu za jelo:

,,…slušajući lažne duhove i nauke đavolske, U licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti, Koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo sa zahvalnošću vernima i onima koji poznaše istinu.Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom,,.

Tako Kain nehtede meso prineti kao vegetarijanac I gadi mu se meso kao I njegovom potomstvu.On ja otac ovih što brane meso kao hranu I meso kao žrtvu I taj duh pobune I nasilja je baš stigao kroz biljnu hranu a ne kroz mesnu jer Avelj je bio poslušan za razliku od Kaina.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Taramana, lepo si obrazložio ovaj stav i naravno hvala ti za pohvalu na početku. Ovde si pokrenuo brojne teme i naveo iscrpno stihove Pisma. Pokušaću da iznesem svoj stav o nekim stihovima koje si izneo i nekim konstatacijama. Naravno, svakako želim da porazmisliš o onome što ću reći na osnovu Pisma i svoga slobodnog rasuđivanja. Kakav god stav zauzeo svakako ja te neću osuđivati niti na to imam pravo. Bog je sudija a mi treba jedni za druge da se molimo i ono što je najvažnije je da sprovodimo načela Božija u svoj život uz pomoć Svetog Duha. Dakle, evo da ukratko obrazložim.

Već sam sa bratom Adrijanom BG neke stihove dotakao i objasnio u vezi sa nekim stihovima apostola Pavla. Ono što si ti zanimljivo naveo je sledeće:

I Tim.4.1-5 ,,A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere slušajući lažne duhove i nauke đavolske, U licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti, Koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo sa zahvalnošću vernima i onima koji poznaše istinu.Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom,,.

Kako sad Pavle može reći da je ponovo SVAKO STVORENJE kao posle potopa dobro za jelo? Zato što smo u Isusu očišćeni i nema svrhe za pokazivačem nečistoće.

U 1. Timotiju 4,1-5, Pavle ovde žigoše gnosticizam. To se može uvideti iz sledećeg. On ukazuje da postoje neki koji brane ženiti se. E sad trebamo znati koji su ti koji brane ženiti se? To su gnostici. Neke gnostičke sekte branile su telesno opštenje jer su smatrali da svaka telesnost je sama po sebi zla. Iste sekte su branile upotrebu bilo čega drugog u euharistiji osim vode. E jedna od karakteristika ovih sekti je upravo i zabrana jedenja mesa. Razlog je lako razumeti. Na osnovu njihovog stava da je sve telesno od demona ne čudi što su i meso kao telesno smatrali poganim i od demona te tako su se čuvali da se ne opogane telesnim tj. demonskim stvarima. Tako da je po ovim stihovima potpuno jasno ocrtava osuda gnosticizma. Na još nekim mestima Pavle piše protiv gnostika ali i apostol Jovan to još jasnije govori u poslanicama. Kada to znamo onda možemo razumeti apostola Pavla šta tačno želi reći kada kaže:".Jer je svako stvorenje Božije dobro". Ovim Pavle ukazuje na suštinu problema gnostičkg pogleda na svet. Oni tvrde da je sve što je materijalno zlo a Pavle onda navodi kontrast da je suprotno tome stavu "svako stvorenje dobro" Oni kažu sve je materijalno zlo ali to nije tačno. Zato kod gnostika je uvek postojao taj dualizam dobro i zlo duhovno i materijalno. Tako da Pavle ovde ne raspravlja o pitanju čistog i nečistog mesa te dozvoljava jedenje nečistog mesa negu se suprotstavlja gnostičkom stavu da se nikakvo meso ne sme jesti. :)


Čujmo sledeći citat I Kor.8.4 ,, Azajeloidolskih žrtava, znamodaidolnijeništanasvetu, idanemadrugogBogaosimjednog.,, Hrana koju su prinosili idolu nije loša –pogana već zbog tog čina posvećenja te hrane idolu ne treba je uzimati.Ako čovek pojede u ne znanju takvu hranu nije kriv niti će mu naškoditi a ako čuje i sazna neka nejede zbog drugih kako nebi pomislili da je ta žrtva nešto vredno i spotakne se u veri.

Ovo smo već brat Adriajan i ja prodiskutovali te se očito može zaključiti da se radi o dozvoli da se jede meso žrtvovoano idolima ali se ne raspravlja o čistom i nečistom mesu. Ovo nioje teško razumeti.

Rim.14.14-20 ,, ZnamiuverensamuHristuIsusudaništanijepoganoposebi, osimkadkomislidajepogano, onomejepogano. Aakojebrattvojjelaradi žalostan, već senevladaš poljubavi: negubijelomsvojimonogzakogHristosumre.Gledajte, dakle, dasenehulinavašedobro.JercarstvoBožijenijejeloipiće,negopravdaimiriradostuDuhuSvetome. JerkojiovimslužiHristuugodanjeBoguimioljudima. Tako, dakle, da se staramo za mir i za ono čim vodimo na bolje jedan drugog. Ne raskopavaj delo Božije jela radi jer je sve čisto; nego je pogano za čoveka koji jede sa spoticanjem.,,

I ovde Pavle daje savet da "slabog" tj. onog koji ne jede meso zbog straha da nije žrtvovano idolima moramo poštovati i čak se lično uzdržavati da pred njim to nejedemo iako znamo da možda nisu upravu po tom pitananju ali da ne bismo njihovu savet žalostili mi sami treba njih radi da se uzdržavamo da jedemo. Naša sloboda ne sme da bude na žalost našeg brata- Rimljanima 14,21

I Kor.10.25 ,, Sve što se prodaje na mesarnici, jedite, i ništa ne ispitujte savesti radi;,

I ovo smo brat Adjana BG i ja već prošli. Očito ovde se raspravlja ne o čistom i nečistom mesu već o mesu žrtvovoanom idolima pa u tom kontekstu čisto je i ono što je žrtvovoan idolima jer je idol ništa.

Dela 11.8-10 ,, A ja rekoh: Nipošto Gospode! Jer ništa pogano i nečisto nikad ne uđe u usta moja. A glas mi odgovori drugom s neba govoreći: Šta je Bog očistio ti ne pogani. A ovo bi triput; i uze se opet sve na nebo.,,

Petar kaže da on neće jesti nečistu hranu jer Petar nije poznavao zakon niti svrhu čistih I nečistih životinja I sam priznaje kako je u Pavla kao vrsnog zakonika velika premudrost I njih dvojica su imali konflikt baš povodom hrane

Petar kao Jevrejin je odlično poznavao zakon. On nije jeo ništa nečisto zbog toga što se i dalje držao zakona o čistim i nečistim jelima. Konflikt između Petra i Pavla se vodio oko Petrovog "dvoličenja" jer se odvajao od braće iz neznaboštva kada su došla braća iz judejstva. Prosto se uklonio od njih jer su Jevreji se odvajali od pagana i u fizičkom kontaktu. Naravno, Pavle ga je zato oštro ukorio i Petar je to uskloro usvojio a i sam je dobio viziju u kojoj je dobio uputstvo od Gospda da treba da promeni svoj tradicionalni jevrejski stav o izdvajanju od neznabožaca. Suština je da se i u ovom događaju u tekstu ne pominju čiste i nečiste životinje već Petrova podvojenost koju Pavle je pravedno osudio.

Dotaći ću se uskoro i ostalog teksta.....obaveze...:)
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Pominješ gnosticizam a moje pitanje je sledeće:
KAD APOSTOL KAŽE DA ĆE SE POJAVITI TAKVI UČITELJI?
I Tim.4.1-5 ,,A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere slušajući lažne duhove i nauke đavolske, U licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti, Koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo...,,

I drugo pitanje:
Jeli veštica učila da se sme jesti meso ili je uopšte branila konzumaciju mesa?

Treće:
ŠTA ZNAČE REČI GOSPODNJE DA NIŠTA ŠTO ULAZI U USTA NE POGANI ČOVEKA?

Četvrto:
Šta je ovde Pavle rekao:
Ne raskopavaj delo Božije jela radi jer je sve čisto;
Znam i uveren sam u Hristu Isusu da ništa nije pogano po sebi,
Peto>

Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom,,. Treba li se teletina ili piletine osvećivati i nad njom moliti da bi se potom jela?

Šesto:
Sme li verujući čovek reći da postoji nečista hrana posle Gospodnje izjave da NIŠTA što spolja ulazi u usta ne pogani čoveka i posle Pavlove izjave da je SVE ČISTO i konačno znajući kako pagani jeući ,nečistu hranu, ulaze verom u spasenje i ne traži im se korekcija ishrane za spasenje?


Hladne glave u molitvi pristupi Bogu bez predrasuda i znaćeš da dosad nisi znao istinu i sudio si svete Božje jer nas jelo ne postavlja pred Boga.

Ti bi se brate sablaznio o Isusa kako Njegov Duh sme doći na čoveka koji jede svinju i time bi stavio trbuh iznad VERE a to je posledica vešticinog zastora koji stoji sve dok čovek BOGU ne poveruje više nego masonki.
Niti bi Kornelije niti rimski stražar niti milijarda ostalih pagana mogla primiti Duha Svetog da je čovek nečist ali NIJE jer se u NS VEROM očišća a ne ceremonijama.Isus je na mnogo mesta govorio kao u ostalom i apostoli kako su DUHOVI POBUNE NEČISTI i svi koji greše i NIGDE hranu nije postavio kao meru čistoće toga u NOVOM SAVEZU NEMA,prevarila te je masonka kao što te je prevarila da te subota pečati jer bi ista subota pečatila i svakog Jevrejina pa i mene naravno ali to čini Duh Sveti i anđeli i ne po suboti ili trbuhu već isključivo po VERI.


 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Evo da dovršim izlaganje na prethodni tekst a onda ću se dotaći i novih pitanja:).

Marko 7.18-19 ,, I reče im: Zar ste i vi tako nerazumni? Ne razumete li da šta god u čoveka spolja ulazi ne može ga opoganiti? Jer mu ne ulazi u srce nego u trbuh; i izlazi napolje čisteći sva jela.,, Ovde je farizejsko učenje izazvalo reakciju Gospodnju da objasni kako prljave ruku od prašine ne pogane čoveka još dodaje da NIŠTA što spolja ulazi u usta NE MOŽE POGANITI ČOVEKA tako im je za sebe kao čistoću govorio jer će On očistiti sve ali pita ih jel im je srce čisto zbog zlih misli jer je to poenta I smisao čistog ili nečistog


Tačno, ovde Hristos ukazuje na farisejske zablude da neko ko jede prljavim rukama je nečist pred Gospodom. Suštinski problem veroučitelja Hristovog vremena je što su insistirali na formi i to u tolikoj meri da su prešli u krajnji fanatizam ali Gospod ukorava takav stav jer je suština takvom stavu ništa drugo nego licemerje tj. spoljna forma čistote.

Isija 65. 1-8 ,, Potražiše me koji ne pitahu za me; nađoše me koji me ne tražahu; rekoh narodu koji se ne zove mojim imenom: Evo me, evo me. ( OPIS PAGNA KOJI VEROM NAĐOŠE BOGA)Vas dan pružah ruke svoje narodu nepokornom, koji ide za svojim mislima putem koji nije dobar,Narodu, koji me jednako gnevi u oči, koji prinosi žrtve u vrtovima i kadi na opekama;Koji sede kod grobova i noće u pećinama, jedu meso svinjsko i supa im je nečista u sudovima. Koji govore: Odlazi, ne dohvataj me se, jer sam svetiji od tebe, ti su dim u nozdrvama mojim, dim koji gori vas dan.(OPIS JEVREJA KOJI SU ŽIVELI NEZNABOŽAČKI HAVLEĆI SE SVOJOM SVETOŠĆU) Eto, napisano je preda mnom: neću ćutati, nego ću platiti, platiću im u nedra. Za bezakonja vaša i za bezakonja otaca vaših, veli Gospod, koji kadiše na gorama, i na humovima ružiše me, izmeriću im u nedra platu za dela koja činiše od početka.Ovako veli Gospod: Kao kad ko nađe vino u grozdu, pa reče: Ne kvari ga, jer je blagoslov u njemu, tako ću učiniti radi sluga svojih, neću ih potrti sve,,(NEĆE SAV IZRAILJ POTRTI ZBOG ONIH OTPADNIKA)

Gore čujemo kako su Jevreji kojima je Bog vazdan pružao ruke ali oni činiše zlo koje im je zabranio da čine.Pagani nisu imali savez sa Bogom niti uredbe o hrani dok Jevreji jesu I kršili su savez zato ih Bog zatire. Čujmo nastavak te poruke u 66 gl. 3-4 ,, Ko kolje vola, to je kao da ubije čoveka; ko kolje ovcu, to je kao da zakolje psa; ko prinosi dar, to je kao da prinese krv svinjsku; ko kadi kadom, to je kao da blagoslovi idola. To oni izabraše na putevima svojim, i duši se njihovoj mile gadovi njihovi. Izabraću i ja prema nevaljalstvu njihovom, i pustiću na njih čega se boje; jer zvah a niko se ne odazva, govorih a oni ne slušaše, nego činiše šta je zlo preda mnom i izabraše šta meni nije po volji.,,

Bog je Jevrejima kao izdvojenom narodu zabranio da vrše paganske običaje a oni nisu slušali već su prinosili žrtve idolima i kadili istima zato je takav prinos vola tretira kao zlo ubistvo čoveka ko ovcu idolu prinosi kao psa da je prineo,svi takvi darovi idolu su nečisti kao svinjska krv a kađenje idolu je kao blagoslov istom te tako se odrekoše Boga I saveza.Potrebno je zapaziti da sve to čine Jevreji koji su se odpadili od Boga I da oni nisu smeli ništa nečisto prineti niti idolima služiti tako gneviše Boga dok pagani neznajući za uredbe VEROM nađoše milost.

Isaija 66:16-18 Jer će Gospod suditi ognjem i mačem svojim svakom telu, i mnogo će biti pobijenih od Gospoda. Koji se osveštavaju i koji se očišćavaju u vrtovima jedan za drugim javno, koji jedu meso svinjsko i stvari gadne i miševe, svi će izginuti, veli Gospod. A ja znam dela njihova i misli njihove, i doći će vreme, te ću sabrati sve narode i jezike, i doći će i videće slavu moju.,,

Tačno tako, Bog je zabranio prinošenje žrtava lažnim bogovima i izjednačio to sa jedenjem nečiste hrane, miševa, svinjetine itd.....
 
Natrag
Top