Deset Božijih zapovjedi

Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
Ako su važne zapovesti, a jesu, predlažem da se umesto 10 zapovesti slede sledeća Hristova uputstva ili zapovesti, kako hoćete: volite neprijatelje svoje, ako te ko udari po jednom obrazu, okreni mu i drugi. Ako ti ko potraži ogrtač, daj mu i ogrtač i košulju. Ne sudi, da ti ne bude suđeno. I najvažnije: praštaj. Ako držiš 10 Mojsijevih zapovesti, ne možeš izvršiti nijednu Hristovu, gore navedenu. A Ako ne vršiš Hristove zapovesti nisi Hristov. A ako nisi Hristov, čiji možeš biti? A sve Hristovo ćeš vršiti, ako si milostiv. Prosto. Pozdrav
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
rango ti je dobro odgovorio.
stalno isto pitnje. ko to zagovara grešenje ako se navodno nalazi samo pod milošću? onj ko drži zakon može da nastavi u tome. ali mora znati da može izgubiti Hrista.

Opet kontradiktornost.

Prvo kažeš da ne zagovaraš grešenje, a potom kažeš da onaj koji ne greši već poštuje zapovesti može izgubiti Hrista, darugim rečima onaj ko drži zapovesti - ne ubija, ne krade, ne čini reljube, poštuje Boga i ne klanja se delima svojih ruku..itd, on treba od sada da čini suprotno - da ne drži više te zapovesti, da ne bi izgubio Hrista.

Tvoj problem je što ti pogrešno tumačiš pojam milost.

Kada apostol Pavle kaže "NISTE POD ZAKONOM NEGO POD MILOŠĆU" on ne misli da ne treba držati zapovesti već ih kršiti jer će Bog i onako prema onome koji krši na kraju biti milostiv, i oni će navodno kao takvi grešni ući u večnost.
To ne znači to.

Ne biti pod zakonom - znači ne biti više pod osudom koju zakon donosi zbog njegovog kršenja, već opravdan Božjom milošću koja ga je nagnala da čoveka oslobodio ove osude i opravda ga Isusovom žrtvom od pređašnjih greha kršenja zapovesti, i da mu silu da više ne greši - ne krši ni jednu zapovest.

Milost nije data umesto zakona, već je ona Božja pokretačka sila koja ga je pokrenula da interveniše u našu korist, da nas oslobodi osude koju kršenje zapovesti donosi, i da nam da silu da više ne kršimo ni jednu zapovest, jer kada bi ga ponovo kršili ponovo bi bili pod osudom, i opet bi moralo da se vrši neko novo oslobađanje i opravdanje.

Znači, čovek je dužan u novozavetnom periodu da ispuni svaku zapovest, jer ako nije tako on ponovo pada pod osudu, a ispunjavajući ga on raste u milosti ka savršenstvu karaktera.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
@LaodikejaNe možemo doći do istine prostom logikom. Moramo kristiti metafore, poređenja alegorije. Isus kaže da u Carstvo nebesko ulaziš kad postaneš poput malog deteta. Kod male dece, duša je još neuprljana. Znači nećeš biti malo dete, ali će ti duša biti nedužna poput duše malog detata. Hoćeš li malo dete opterećivati zabranom: Ne čini preljub? Za dete je nepomljivo nešto tako kao što je ubistvo. I sdada ćeš mu ti nametati zapovest: ne ubij! Kako da da detetu objasniš zapovest: Ne ukradi, kad dete ne zna šta zmnači imati, šta znači posed? Dete raste i razvija se ne samo od hleba, nego pre svega ljubavlju roditelja. Tako i ti rasteš i razvijaš se u Hristu, ne držanjem zapovesti, nego ljubalju, milošću, onoga ko te je stvorio. Dakle stavi sebe u položaj malog deteta i shvatićeš da su zapovesti suvišne čak i opasne za dete. Znači ovde govorimo o spoznaji Boga i spasenju, a ne o društveno-ekonomskim odnosima. Kad si u milosti, ceo život provedeš u nedužnosti, ne bacaš krivicu ninakoga. Kad držiš zapovesti, greh vidiš svuda oko sebe, i misliš: Stići će vas Božja kazna. Sudiš po zapovestima, nemaš milosti. Tako se udaljavaš od Hrista. Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Ako su važne zapovesti, a jesu, predlažem da se umesto 10 zapovesti slede sledeća Hristova uputstva ili zapovesti, kako hoćete: volite neprijatelje svoje, ako te ko udari po jednom obrazu, okreni mu i drugi. Ako ti ko potraži ogrtač, daj mu i ogrtač i košulju. Ne sudi, da ti ne bude suđeno. I najvažnije: praštaj. Ako držiš 10 Mojsijevih zapovesti, ne možeš izvršiti nijednu Hristovu, gore navedenu. A Ako ne vršiš Hristove zapovesti nisi Hristov. A ako nisi Hristov, čiji možeš biti? A sve Hristovo ćeš vršiti, ako si milostiv. Prosto. Pozdrav

Pa to je ono sto sam i ja primetio, da vecina zapovesti nisu sadrzane u tih 10. Mozemo mi sad filozofirati da recimo ''volite neprijatelje svoje moze da se poveze sa zapovescu= ne ubij!'' . Ali to nije tako za sve Hristove zapovesti, kao ni za ostale biblijske zapovesti.
Recimo ova Hristova zapovest: ''Ako ti ko potrazi ogrtac, daj mu i ogrtac i kosulju'' ne moze se pronaci ni u jednoj od deset zapovesti, ni ako bi filozofirali. Isto tako ni sve one zapovesti koje sam ja gore nabrojao.


Voleo bi da mi Laodikeja objasni ovo. Zasto se ove Hristove zapovesti sto je Rango343 naveo, ne nalaze u 10 zapovesti , ako su one vecne?
Pa reklo bi se , ako su 10 zapovesti glavne, da sve ostale moraju proizlaziti iz njih. Zar ne?

*Ja recimo poznajem coveka koji mnogo psuje, ali on ne psuje Boga, niti psuje nekog drugog coveka. Jednostavno to mu je uzrecica. I kako sad ja njemu na osnovu 10 zapovesti da kazem da on gresi, kad ni jedna zapovest to ne osudjuje?
Ali mogu da mu kazem na osnovu drugih zapovesti u bibliji da je to greh..
A ni jedna od deset se ne moze povezati sa tim.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja sam o ovome vec pisao u ranijim komentarima ali cu sada ponoviti.

Pravda zakonska ili drzanje zapovesti ne ide nikako pre milosti.
To znaci, da jedan covek u svojim pocetnim koracima upoznavanja sa istinom - kroz zakon upoznaje svoje gresno stanje, odnosno da je
gresan i da ga je krsio, kao sto kaze i apostol Pavle - da kroz zakon dolazi do spoznaje greha.

Taj covek osvedocen u svoju gresnost sada ne pokusava da se opravda
tako sto ce pokusati svojom silom da vise ne krsi zapovesti vec da ih
drzi, vec on dolazi Hristu u molitvi, priznaje svoj greh, kaje se, predaje sebe Bogu i u tom trenutku dozivlljava novorodjenje i krstenje Duhom Svetim, cega je vidljivi znak pokrstavanje u vodi, koje je praceno cudesnom promenom koju Bog cini u ljudskom bicu, koja se pokazuje u radjanju duhovnih rodova od kojih je najveci ljubav koja je pokretacka sila koja pokrece coveka na velika dela i sluzbu Bogu i bliznjima iz ciste ljubavi.
Poslusnost Bozjim zapovestima i svim drugim principima koje su date u novom zavetu, je dakle rod vere i ljubavi koja se radja u srcu nanovorodjenog coveka coveka.

Svi ovi drugi principi nezavisno od deset Bozjih zapovesti, samo dopunjuju ono sto je vec u njima receno, i nisu kontradiktorni sa njima, vec ih nadgadjuju i nadopunjuju i objasnjavaju, i kao princip celokupne poslusnosti svim ovim principima postavljaju ljubav kao univerzalni princip ispunjenja svake pravde.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
rango je to lepo prikazao. ali laodikeja oće po svaku cenu od sud zakonski mesto pod milost. on se pati jednostavno ako ne ode pod zakon da bude kriv,jer ne može drugačije da bude pravedan pre nego postane kriv. on time pokušava da dokaže kako je on eto pravedan jer je pokušavao da drži zakon bar 99 posto. a čak tvrdi neki puta i 100 posto i ako Bog strogo upućuje da to nikom nije moguće. on kao rob u starom zavetu i pored je sedme godine po zakonu dobio slobodu neće da bude slobodan već iska da mu se javno probuši uho da robuje sav život. i naravno kao rob zakona bude i suđen na kraju. i ako mu Isus ponudio aboliciju.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kao prvo, ovaj poslednji komentar si napisao iz suviska srca, i zato sto ne citas moje odgovore i na osnovu toga donosis pogresne zakljucke i pripisujes mi nesto sto u meni ne postoji.

Kao drugo, tvoje pozivanje na coveka pokazuje da nisi taktican i da tvoja vera stoji na staklenim nogama.
Meni nije potreban covek koji ce mi prikazivati ili objasnjavati ono sto je zapisano u bibliji, uz svo nuzno postovanje prema rangu, jer verujem da i on misli slicno, da covekov ucitelj treba da bude sam Bog i Duh Sveti koji ce ga osvedocavati sta je istina.
Ja ovo osvedocenje imam, a svako treba da ga trazi za sebe licno.

Ropstvo je ropstvo grehu, a ne ljubav prema Bogu i bliznjima koja se pokazuje u tome da ne cinimo nista bliznjima sto zakon zabranjuje a sto bi ih ugrozilo na bilo koji nacin, ili osramotilo Boga i povredilo negov autoritet, ne samo radi napisane zabrane nego iz ciste ljubavi prema nasim bliznjima koju je Duh Sveti usadio u nase srce.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
rango je to lepo prikazao. ali laodikeja oće po svaku cenu od sud zakonski mesto pod milost. on se pati jednostavno ako ne ode pod zakon da bude kriv,jer ne može drugačije da bude pravedan pre nego postane kriv. on time pokušava da dokaže kako je on eto pravedan jer je pokušavao da drži zakon bar 99 posto. a čak tvrdi neki puta i 100 posto i ako Bog strogo upućuje da to nikom nije moguće. on kao rob u starom zavetu i pored je sedme godine po zakonu dobio slobodu neće da bude slobodan već iska da mu se javno probuši uho da robuje sav život. i naravno kao rob zakona bude i suđen na kraju. i ako mu Isus ponudio aboliciju.

Mrsavikicu ja znam da Laodikeja ne robuje zakonu, niti ga tako dozivljava. Inace adventisti se ne drze slova zakona vec se drze duha zakona kao sto u novom zavetu i pise da treba. Isto kako ih je i Isus Hristos drzao, jer je i on bio jevrejin, da ih nije drzao, i tih 10 zapovesti i sve ostale zakone ne bi ni mogao da nas opravda. Tako da ova tvoja primedba nije na mestu.

Jedino sto ce ti adventisti reci jeste da su tih 10 zapovesti zakon iz kojih proizlaze svi ostali zakoni, i da su oni temelj svih drugih zakona u bibliji, i kao takve treba ih drzati u celosti, jer su najvaznije. Zato se oni trude da ih drze, ali naravno to im nije moguce i toga su svesni, pa mole Boga za pomoc da budu koliko toliko poslusni. ne 100%, jer znaju da to ne mogu. Ja ne vidim sta je tu lose?
Zar mislis da je Laodikeja u tom fazonu ''Hvala ti Boze sto ja nisam kao drugi ljudi?'' . Ne nije! I zato bi bio red da razumete sta su fariseji, a sta su adventisti.
To sto ti i ili ja smatramo da 10 zapovesti nisu jedini i najvazniji zakon, ili sto neki smatraju da ih je zamenio Hristov zakon, to je druga prica, koja zahteva analizu..
A sto se tice Laodikeje on je isti kao i ostali hriscani u shvatanju milosti i ljubavi..
Ponekad je milost iznad zakona, i dozvoljeno ga je prekrsiti...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Ja ovo osvedocenje imam, a svako treba da ga trazi za sebe licno.

Ja nikad ne bih rekao za sebe da sam osvedočen i da ZNAM i VIDIM jer ma koliko bolje video od tebe opet ne znam i ne vidim onako kako bi trebalo. Zato se ne usuđujem da kažem pratite mene i slušajte kako vam govorim jer sam JA osvedočen. Evo kako se razotkriva tvoja greška zbog koje greh ostaje na tebi. Ti u prenosnom smislu kažeš da ZNAŠ i VIDIŠ a gledaj šta Isus kaže za takve.

Jovan 9.41. Reče im Isus: Kad bistre bili slepi, ne biste imali greha ali sad kažete : vidimo, zato vaš greh ostaje.

Kažeš da si osvedočen i da sve što govoriš je istina ? Onda ovaj stih važi i za tebe i to nije zbog greški koje inače svi pravimo nego što takvi koji govore da su osvedočeni imaju svoje veliko JA koje ih uzvišuje iznad drugih a znamo da ko se uzvisuje da će prema pismu biti ponižen i obrnuto.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Ja nikad ne bih rekao za sebe da sam osvedočen i da ZNAM i VIDIM jer ma koliko bolje video od tebe opet ne znam i ne vidim onako kako bi trebalo. Zato se ne usuđujem da kažem pratite mene i slušajte kako vam govorim jer sam JA osvedočen. Evo kako se razotkriva tvoja greška zbog koje greh ostaje na tebi. Ti u prenosnom smislu kažeš da ZNAŠ i VIDIŠ a gledaj šta Isus kaže za takve.

Jovan 9.41. Reče im Isus: Kad bistre bili slepi, ne biste imali greha ali sad kažete : vidimo, zato vaš greh ostaje.

Kažeš da si osvedočen i da sve što govoriš je istina ? Onda ovaj stih važi i za tebe i to nije zbog greški koje inače svi pravimo nego što takvi koji govore da su osvedočeni imaju svoje veliko JA koje ih uzvišuje iznad drugih a znamo da ko se uzvisuje da će prema pismu biti ponižen i obrnuto.

Ja ne znam sta je s vama. A kad katolik i pravoslavac, baptista ili ko drugi kaze da je osvedocen i da zna i ima punu istinu? Znaci li to da je pun sebe? Covek da bi bio vernik mora biti siguran u nesto, ako nista drugo onda u Boga da on postoji. A ako nisi uveren u neke dogme ti ih onda neces ni izvrsavati, jer si nesiguran i ti si kao trava koju ljulja vetar i nosi svaki vetar nauke..
Ja za sebe ne mogu reci da sam osvedocen u nesto, i bas zato i ne izvrsavam sve sto u bibliji pise jer jos nisam siguran u neke dogme, kad budem onda cu izvrsavati...
Ovde se jedino moze govoriti o ponosu, za koji ja verujem da ga Laodikeja nema, i o spremnosti da prihvatis gresku ako ti neko ukaze na nju, o tome Isus ovde i govori. Kao sto i kaze drugi stih u Bibliji: ''ispitujte sami sebe da li ste u veri''. Dakle spremnost da se prizna greska ako ti neko pokaze da nisi u pravu, poniznost, to je ono o cemu Isus u ovom stihu govori...
 
Natrag
Top