Da li postoji religija u kojoj postoji istina ?

Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Mislim da bi svaki iskreni vjernik bio za sekularno drustvo, jer samo u takvom drustvu ne postoji rivalitet religija, nego prije (koliko god) njihova ravnopravnost. Takodje: ravnopravnost svih claniva drustva. Takodje demokratsko, gdje se clanovi drustva dogovaraju.
("Allah voli one sto se oko poslova svojih dogovaraju". -Kur'an)
Sto je sa stanovista humanizma sasvim ispravno.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne čudim se. Ti imaš vjeru, ali i zdrav razum koji nije opterećen dogmom i zaslijepljen religijom. Svako ko iole poznaje istoriju razvoja ljudskog društva i ulogu religija (i pozitivnu i negativnu) u tome razvoju, a uz to mu um nije okovan dogmom, lako će se složiti sa mišljenjima onih koji zagovaraju strogo odvajanje crkve i države. Vjera je strogo individualna stvar svakog čovjeka i to treba i da ostane. Zbog toga joj nije mjesto ni u školama ni u politici.


Vera se nikako ne kosi sa zdravim razumom, to je upravo slucaj sa Ateizmom.
Za Ateizam treba biti veci vernik od vere koju imaju biblijski Hriscani, jer jedan Ateista koji poznaje postulate Ateisticke filozofije onako kako ih propagira Evolucionisticka nauka, treba u svom umu da svari dosta stvari koje su na granici naucne fantastike..

Zato je vera u apsolutni razum, odnosno tvorca koji stvara i planira, jedina mogucnost koja daje odgovore na sva moguca zivotna pitanja, pa i ona najvaznija koja se ticu sustine i porekla zivota `KO SMO, ODAKLE SMO, I ZASTO SMO OVDE..?

U ovu svrhu postoje mnogi kreacionisticki sajtovi, pa niko ne mora ostati Ateista ako to ne zeli...
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Vera se nikako ne kosi sa zdravim razumom, to je upravo slucaj sa Ateizmom.
Za Ateizam treba biti veci vernik od vere koju imaju biblijski Hriscani, jer jedan Ateista koji poznaje postulate Ateisticke filozofije onako kako ih propagira Evolucionisticka nauka, treba u svom umu da svari dosta stvari koje su na granici naucne fantastike..

Zato je vera u apsolutni razum, odnosno tvorca koji stvara i planira, jedina mogucnost koja daje odgovore na sva moguca zivotna pitanja, pa i ona najvaznija koja se ticu sustine i porekla zivota `KO SMO, ODAKLE SMO, I ZASTO SMO OVDE..?

U ovu svrhu postoje mnogi kreacionisticki sajtovi, pa niko ne mora ostati Ateista ako to ne zeli...

Umno, nerma šta! Nazivati fantastikom nauku, a istovremeno nuditi metafiziku kao realitet, može samo neko ko je svjetlonosnim godinama udaljen od objektivne stvarnosti, (da ne kažem nešto drugo).
Nisam ni tvrdio da se vjera kosi sa zdravim razumom, ako se zdravorazumski shvata. Ali kada vjera toliko limitira čovjekov um, da je u stanju da kaže nešto ovako kao što si ti rekao, onda je jasno koliko ona može biti i koliko jeste, opasna opsesija.
I, za tvoju informaciju, validne odgovore na pitanja bitka daje nauka, a nikako vjera. Vjera, ustvari ne daje nikakve odgovore, zato se i zove vjera. Samo svojom golom vjerom čovjek "dokazuje" postojanje Boga. Drugog dokaza nema. A ono što ti nazivaš fantazijom u ateizmu, zapravo je pokušaj racionalizacije tvoje vjere i čista zamjena terza.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Umno, nerma šta! Nazivati fantastikom nauku, a istovremeno nuditi metafiziku kao realitet, može samo neko ko je svjetlonosnim godinama udaljen od objektivne stvarnosti, (da ne kažem nešto drugo).
Nisam ni tvrdio da se vjera kosi sa zdravim razumom, ako se zdravorazumski shvata. Ali kada vjera toliko limitira čovjekov um, da je u stanju da kaže nešto ovako kao što si ti rekao, onda je jasno koliko ona može biti i koliko jeste, opasna opsesija.
I, za tvoju informaciju, validne odgovore na pitanja bitka daje nauka, a nikako vjera. Vjera, ustvari ne daje nikakve odgovore, zato se i zove vjera. Samo svojom golom vjerom čovjek "dokazuje" postojanje Boga. Drugog dokaza nema. A ono što ti nazivaš fantazijom u ateizmu, zapravo je pokušaj racionalizacije tvoje vjere i čista zamjena terza.


Nisam govorio protiv prave nauke kao takve, vec lazirane evolucionisticke nauke koja se uvukla u ovu prvu kao virus, i koja izjeda ono sto Bog otkriva o sebi i svetu kroz pravu kreacionisticku nauku.

Kada su pitali jednog naucnika gde pronalazi proracune, i odakle crpi informacije, na osnovu kojih otkriva naucne cinjenice, on je odgovorio da ih on sam nije stvorio i da one nisu proizvod njegovog licnog uma, vec da su one oduvek postojale u kosmosu i knjizi prirode, a da ih on samo otkriva i belezi.

Prema tome, postoji prava nauka koja se zasniva na pravim cinjenicama, ali postoji i kvazi nauka koja zeli da pobije cinjenice koje dokaziju da u kosmosu postoji jedna sila koja je prauzrok svega, a koju poznajemo kao tvorac Bog.

Sama zvanicna nauka je toga svesna, ali ne zele da priznaju.
Jedan evolucionista je dao jednu zanimljivu izjavu koja otkriva ovu nespremnost zvanicne nauke da odgovori pozitivno na cinjenice Bozanskog stvaranja, ova izjava glasi `Mi ne priznajemo evoluciju zato sto se ona moze naucno dokazati, vec zato sto bi u protivnom morali da priznamo postojanje Boga.. a to nikako ne zele..
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nisam govorio protiv prave nauke kao takve, vec lazirane evolucionisticke nauke koja se uvukla u ovu prvu kao virus, i koja izjeda ono sto Bog otkriva o sebi i svetu kroz pravu kreacionisticku nauku.
Ti, dragi moj, ili si totalno neobaviješten, ili si pogrešno obaviješten. Sva savremena nauka počiva na evolucionizmu. I ne postoji prava i kriva nauka, postoji samo nauka. Kreacionizam nije nikakva nauka, jer se ne temelji na egzaktnim dokazima koji se mogu u stvarnosti provjeriti i dokazati, nego na metafizičkim spekulacijama koje nemaju nikakve veze sa naukom.
A ove priče rekla-kazala, ne dokazuju ništa, osim oprobani metod kreacionista da negiraju sve što je istinska nauka, ne nudeći pri tom niti jedan jedini relevantni dokaz koji bi potkrijepio njihove tvrdnje.
I u pravu si što se tiče postojanja nauke i kvazi nauke. Ovo što si napisao je eklatantan primjer kvazi nauke: "...cinjenice koje dokaziju da u kosmosu postoji jedna sila koja je prauzrok svega, a koju poznajemo kao tvorac Bog."
Koje činjenice dokazuju da u kosmosu postoji samo jedna sila? Takve činjenice ne postoje. To je samo tvoja vjera, a ona nije nikakva činjenica, isto kao i tvrdnja da "poznajemo" Boga. Boga ne poznajemo, samo vjerujemo u njegovo postojanje.
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Dabome da je slična situacija i u islamu kao i u hrišćanstvu, kada je riječ o podjelama i frakcijama unutar jedne religije. U islamu su te podjele nešto malo manje nego u Hrišćanstvu, ali su zato radikalnije.

Citiraću ovdje sebe, sa teme o Mišelu Onfreu na filozofiji, jer se zgodno uklapa u ovu tematiku:

"Mišel Onfre, savremeni francuski filozof i jedan od najprovokativnijih mislilaca današnjice, za koga mnogi kažu da svoju filozofiju temelji na militantnom ateizmu, ustvari je ateista koji ne "vrijeđa Boga". On samo ukazuje na manipulaciju ljudima od strane, kako religija, tako i politike i raznih drugih ideologija, čiji je cilj isprati mozak masama i vezati ih uz sebe, bilo strahom od smrti, bilo obećanjima o boljem životu. On kaže: " U filozofiji je nekad postojalo doba „Bog je mrtav“. Naše doba, jeste pre doba njegovog povratka. Neophodan je argumentovan, snažan i militantan ateizam, jer je sve očitija mržnja prema razumu, slobodi, željama i nagonima, dakle prema životu. Svi ti vidovi mržnje potiču iz istog poriva smrti, koji propovedaju judaizam, hrišćanstvo i islam, iza kojih stoji takoreći isto verovanje: „smrt na zemlji u ime večnosti na nebu“."

Onfre takođe oštro kritikuje navodni sekularizam u zapadnim dermokratijama, koji je u stvari samo formalno proklamovan a da istinski nikada nije prestala sibioza politike i religije.

Pogledaj se u ogledalo
pogledaj svet oko sebe i pogledaj u nebesa
pogledaj u sve zivo
pokusaj da shvatis kako?
pogledaj u zvezde
pogledaj u more
pogledaj u hranu
Zapitaj se kako si ziv
zapitajse kako sve postoji?
zar slucajnostt moze da se dogodi
zar sve dodje niotkud
a onda opet pogledaj u ogledalo i zapitaj se
nemoras mi odgovoriti samo se zapitaj kako?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pogledaj se u ogledalo
pogledaj svet oko sebe i pogledaj u nebesa
pogledaj u sve zivo
pokusaj da shvatis kako?
pogledaj u zvezde
pogledaj u more
pogledaj u hranu
Zapitaj se kako si ziv
zapitajse kako sve postoji?
zar slucajnostt moze da se dogodi
zar sve dodje niotkud
a onda opet pogledaj u ogledalo i zapitaj se
nemoras mi odgovoriti samo se zapitaj kako?


Amin.

Postoje takva cudesa u svetu prirode, takve zakonitosti prozete redom i skladom, da coveku zastaje dah pred prizorom makro i mikro kosmosa koji obiluju dokazima koji govore u prilog razuma koji je sve planski stvorio, i sve odrzava.

Sto se tice Ateizma gledanog kroz Bozansko otkrivenje Bozje reci biblije, ona kaze da je negiranje postojanja Boga tvorca, neka vrsta Duhovne bolesti.
Na jednom mestu u bibliji stoji sledece ( parafraziram ): `RECE BEZUMNIK U SRCU SVOJEMU `NEMA BOGA. SVI SU ZASTRANILI, SVI SE POKVARILI, I NJIHOVI PUTEVI BOGU POSTASE ODVRATNI.

Na drugom mestu kaze: `KADA SE GRADJAHU MUDRI POLUDESE, I PRETVORISE SLAVU VECNOGA BOGA U OBLICJE SMRTNOGA COVEKA, CETVORONOZNIH ZIVOTINJA, PTICA, I GADOVA.. sto je direktni biblijski prikaz moderne evolucionisticke filozofije.

Kada je u pitanju vera u Boga, kao sto i biblija kaze `mi imamo dve osnovne mogucnosti, mi mozemo verovati u njega, ili pak ne verovati, a za ovo prvo imamo sve potrebne dokaze koji su nam dati samim nasim rodjenjem na ovoj zemlji, a ti dokazi kao sto je navedeno nalaze se svuda oko nas, u nasem neposrednom okruzenju, blizem ili daljem, odnosno preciznije receno, u prirodi i kosmosu, kao i u nama samima, i takodje u bibliji koja je pisano Bozje otkrivenje u kojoj se Bog najpotpunije otkriva ljudima.

Mnogi veliki umovi proslosti su prepoznavali ove dokaze, proucavajuci prirodu, mikro i makrokosmos, kao i samog coveka i njegovu anatomiju, i slicno, kao i samu bibliju, medju kojima se isticu Albert Ajnstajn, Luj Paster, Blejz Paskal, Albert Svajcer, Artur Kompton, Emanuel Kant, Gete, Tolstoj, itd...
Mnogi od ovih naucnika, pisaca, i filozofa, su proucavajuci prirodu, coveka, dosli do zakljucka da u kosmosu i svemu sto nas okruzuje postoji sila izvan ljudskog shvatanja, koja je stvorila ovaj svet, kao i savrseno uredjen kosmos i mehanizme koji u njemu vladaju.
Sama struktura Atoma, anatomije covecijeg mozga, ili ljudskog oka, kao i cuda u zivotinjskom svetu, i savrseni sklad koji vlada u prirodi, je
potstakao ove umove da priznaju postojanje tvorca koji je prauzrok svega postojeceg.

Neke od mnogih izjava ovih velikana glase:

Luj Paster - Jednoga dana ljudi ce se smejati gluposti savremene materijalisticke filozofije, sto vise proucavam prirodu, to vise sa zaprepascenjem i divljenjem otkrivam stvoritelja na delu.
Ja se molim za vreme svog rada u laboratoriji...

U svemu stvorenom kao da Boga rukama dodirujem


Albert Ajnstajn - Niko ne moze citati Jevandjelje a da ne oseca Isusovu stvarnost, puls njegove licnosti kuca u njegovoj reci.
Sveti lik Nazarecanina ostavio je na mene neoboriv utisak


Blejz Paskal - U sta nevernici sve moraju da veruju da bi ostali nevernici.
Mi poznajemo zivot i smrt samo0 kroz Isusa Hrista.
Bez Isusa Hrista neznamo ni sta je nas zivot, ni sta je nasa smrt, ni sta je Bog, niti sta smpo mi sami.


Emanuel Kant - Dve stvari me sve vise ispunjavaju divljenjem i strahopostovanjem, zvezdano nebo nad nama, i moralni zakon u nama.
Biblija je moje najdragocenije blago, i bez nje bih bio bednik.


Artur Kompton - Sto se mene tice, vera pocinje shvatanjem da je natprirodna sila stvorila svet i coveka.
Meni nije tesko da verujem, jer se ne moze poreci da tamo gde postoji plan, mora postojati i inteligencija.
Uredjen svemirsvedoci o istinitosti najvelicanstvenijetvrdnje `U pocetku Bog.

Prema tome, tvorevina sama po sebi upucuje coveka na razmisljanje, i potstice ga da sam proucavajuci prirodu i zakonitosti koje vladaju u kosmosu i na zemlji, otkrije dokaze o postojanju Boga tvorca.

O tome govori i sama Biblija kao pisano Bozje otkrivenje, ona postavlja pred coveka izazov, da sam otkrije Bozju realnost gledajuci ono sto je on stvorio, i citajuci njegovu rec.

Jedan biblijski tekst upucuje na ovo kada kaze"

`Nebesa kazuju slavu Božju, i dela ruku Njegovih glasi svod nebeski.
Dan danu dokazuje, i noć noći javlja.
Nema jezika, niti ima govora, gde se ne bi čuo glas njihov.
Po svoj zemlji ide kazivanje njihovo i reči njihove na kraj vasiljene.
Suncu je postavio stan na njima;
I ono izlazi kao ženik iz ložnice svoje, kao junak veselo teče putem.
Izlazak mu je nakraj neba, i hod mu do kraja njegovog; i niko nije sakriven od toplote njegove. ( Psalam 19 ).

Takodje, biblija upucuje na to, da covek ne samo da moze postati svestan Bozjeg postojanja gledajuci njegova dela, vec da moze s njim doci u dodir, rec Bozja po ovom pitanju takodje otkriva:

`Jer ja znam misli koje mislim za vas, govori Gospod, misli dobre a ne zle, da vam dam posledak kakav čekate.
Tada ćete me prizivati i ići ćete i molićete mi se, i uslišiću vas.
I tražićete me, i naći ćete me, kad me potražite svim srcem svojim.
I daću vam se da me nađete, govori Gospod. ( knjiga proroka Jeremije 29. 11 - 14 ).

Sustina vere i jeste ta, da covek u dodiru sa Bogom, spozna smisao i svrhu svoga postojanja, i odgovore na tri sustinska pitanja, Ko smo, Odakle smo, i zasto smo ovde, odnosno sta je smisao naseg zivota.

Ovi odgovori se jedino mpogu pronaci u dodiru sa Bogom, i zapisani su u bibliji kao pisanom Bozjem Otkrivenju, u kome se nalaze odgovori na sva covekova pitanja koja se ticu njegovog porekla i porekla svega stvorenog, kao i sustine zla i greha, i covekovog spasenja i konacnog povratka u Bozje okrilje.

Prema tome, Hriscanska religija nudi jedine moguce odgovore na pomenuta pitanja, nauka ona prava ih samo dokazuje..
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Samo da kratko repliciram, jer nikud ne vodi ovakva rasprava sa ljudima kojima vjera zamjenjuje činjenice.
Kažeš:"Sustina vere i jeste ta, da covek u dodiru sa Bogom, spozna smisao i svrhu svoga postojanja, i odgovore na tri sustinska pitanja, Ko smo, Odakle smo, i zasto smo ovde, odnosno sta je smisao naseg zivota." Otkud ovo sad? Pa zar vama teistima to već nije rečeno? Zar vam nije rečeno da ste Božija stvorenja? Zar vam nije rečeno da ste nastali od Adama i Eve? Zar vam nije rečeno da ovdje čekate Hristov drugi dolazak? A ti se sad pitaš ko si, šta si, odakle si i kakav je smisao tvoga života? Vidiš li u kakve paradoksalne pozicije dovodite sami sebe i svoju vjeru neselektivnim i nekritičkim mišljenjem?
Nauka pokušava naći odgovore na pitanje: ko smo, šta smo i odakle smo, a filozofija odgovara na pitanje o smislu našeg života.

Stalno pominjete harmoniju kosmosa i niste u stanju da pojmite da je tako nešto moglo nastati slučajno. Ako vam se kaže da kosmos ili svemir i nije nastao ovako savršen kakav je danas, nego da je njima milijarde godina vladao haos, vama to neće ništa značiti, zar ne?

Naravno da je bilo religioznih naučnika. Šta time dokazujete? Niti jedan od tih naučnika nije mogao svoje naučno djelo prezentirati tako što bi rekao: ovo vam je tako jer tako Bog kaže, nego je morao egzaktno dokazati svoju teoriju.


A, za tum5e:
Kad pomenu ogledalo, sjetih se stihova vladke Njegoša: "...Sve se čovjek bruka sa čovjekom, / Gleda majmun sebe u zrcalo." Kad staneš pred ogledalo, stavi i majmuna pored sebe, vidjećeš koliko ličite! Ovo nije ništa lično niti ovdje mislim na tebe lično nego na sve ljude. Jeste li čuli da je nauka egzatno utvrdila da je 99% gena, potpuno isto kod majmuna i čovjeka? Ali, da ne ostanem nedorečen i da ne zloupotrebite ovo što sam rekao, poznatom kreacionističkom podvalom kako nauka tvrdi da je čovjek nastao od majmuna. Nije i nauka to ne tvrdi. Nauka smatra da su i čovjek i majmun nastali od njihovog preteče - neke vrste Primata. Otuda 99% istovjetnih gena.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da, to je osnovni dokaz da vera u tvorca, i evolucija, imaju sasvim drugacije temelje na kojima zidaju.

Kad sam rekao da je sustina vere da covek u dodiru sa Bogom, spozna smisao i svrhu svoga postojanja, i odgovore na tri sustinska pitanja, Ko smo, Odakle smo, i zasto smo ovde, odnosno sta je smisao naseg zivota, mislio sam na coveka kao takvog, coveka koji polazi od nicega, i ide ka necemu, na tom putu spoznaje covek prima utiske iz spoljasnjeg sveta, spoznaje gore navedene istine gledajuci Bozju tvorevinu, a tu je i pisano Bozje otkrivenje koje mu pomaze da direktno cuje sta Bog ima da kaze o tome, i ima mogucnost da kroz veru stupi sa Bogom u direktni kontakt, i bude osvedocen u Bozje postojanje.

Evolucija kaze sledece, Nema Boga, covek je nastao slucajno evolutivnim procesima od nizih ka visim oblicima postojanja, i jednoga dana ce se pretvoriti u prah i nestati u nistavilu.
U tom smislu zivot kao takav gubi svaki smisao, i covek i njegovo rodjenje, kao i sva tvorevina, nemaju nikakav znacaj.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Evolucija kaze sledece, Nema Boga, covek je nastao slucajno evolutivnim procesima od nizih ka visim oblicima postojanja, i jednoga dana ce se pretvoriti u prah i nestati u nistavilu.
U tom smislu zivot kao takav gubi svaki smisao, i covek i njegovo rodjenje, kao i sva tvorevina, nemaju nikakav znacaj.
Nažalost, dragi, Laodikeja, upravo je tako. Na kraju se čovjek pretvara u prah i odlazi u ništavilo. To je surova istina, sa kojom se razum teško miri i koju ne može da prihvati. Zato je čovjek i izmislio Boga, da bi u vjeri našao izlaz za svoje strahove i nemirenje sa svojom konačnošću.
 
Natrag
Top