Da li je Hristos Božanske prirode na zemlji?

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Konačno, prihvatio i potvrdio Jovan da ni Isus ni Jahve u svojim Objavama ljudima nisu bili Bog - bili su u ljudskom obličju, a čovjek može biti samo čovjek.

Khm, khm... "obojica" koji po Jovanu, u svojim objavama ljudima navodno nisu bili Bog, su samo različite ličnosti jednog te istog Bića. Ali to Jovan ne zna, jer su po "teologiji" koju on propoveda (nije njegova, adventistička je) u pitanju dva različita bića.

Kada i ako to shvatimo, biće nam lakše da razumemo sa čime imamo posla.


P.S. Jovan tjerao sina pa istjerao Jahvu. Tko niječe Sina nema ni Oca.

Ali zato ima alaha... koji niti ima sinova, niti je otac... Ali, nema ni njega, jer isti vatrom paklenom (Jovan, sledeći adventističku "teologiju") u pakao ne veruje, preti onima koji tvrde da nema zagrobnog života (i to Jovan, sledeći Ellen Gould Harmon White i "pionire", ne veruje)....

Ujedno, niko da pomene treću Osobu - Ličnost - Ipostas, Duha Svetoga.

Naime, ni jedna od ličnosti - ipostasa Božijih se ne može razdvojiti od ostale dve, tako da, ko negira Sina, negira i Oca i Duha Svetoga.

Ujedno, Jovan kao da ne vidi, tačnije ne želi da vidi ovo:

Više puta i na više načina Bog nekoć govoraše ocima po prorocima; 2konačno, u ove dane, progovori nama u Sinu. Njega postavi baštinikom svega; Njega po kome sazda svjetove. 3On, koji je odsjaj Slave i otisak Bića njegova te sve nosi snagom riječi svoje, pošto očisti grijehe, sjede zdesna Veličanstvu u visinama; 4postade toliko moćniji od anđela koliko je uzvišenije nego oni baštinio ime. Heb 1


Vidimo dakle da je Bog govorio ocima (precima) po prorocima, koristeći dakle iste kao medijum, dok se za Sina kaže da je Bog progovorio u njemu. Što dakle znači da je Bog govorio kroz Sina, ili tačnije, da je Sin Bog.

Ako je dakle Isus taj Sin (a jeste) onda shodno tome, Isus ne može biti samo čovek. Jer, Bog progovorio u njemu. Dakle, šta je onda Isus?

Utelovljeni Bog, Bogočovek.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Ne znam na što misliš. Možeš li konkretnije?

Jovan Prezviter je napisao(la):

"A Jahve reče:učiniću da prođe sve dobro moje ispred tebe....i reče: ali nećeš moći videti lica mojega, jer ne može čovek mene videti i ostati živ", 2. Mojsijeva 33,18.20

Jesam, jesam, i ovo sam ja uzeo u obzir i razmotrio. I potpuno sam shvatio tvoju "teologiju". Uostalom, "teologija" ti je vrlo jednostvana, da ne kažem prosta. Ovako.

Kako čovjek ne može vidjeti Boga, i pri tom ostati živ, Isus je prilikom rođenja ostavio svoje božanstvo "negdje u visinama", a među ljude se nastanio samo kao čovjek. Zato Isus iz Nazareta nije bio Bog. S Bogom Jahvom potpuno je ista stvar. I Jahve je također ostavio svoje božanstvo "negdje u visinama", a s Jakovom se hrvao i s Mojsijem licem u lice razgovarao običan čovjek čije je obličje Jahve uzeo. Dakle, isto kao i u slučaju Isusa, ni Jahve koji se ljudima Objavio nije bio pravi Bog.

P.S. Sada kad znamo točnu tvoju teološku poziciju, krenimo dalje.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
"A Jahve reče:učiniću da prođe sve dobro moje ispred tebe....i reče: ali nećeš moći videti lica mojega, jer ne može čovek mene videti i ostati živ", 2. Mojsijeva 33,18.20

Sve su to samo ponavljanja i ljudski putevi, ljudske misli.

Dok Njegove Misli i Njegovi Putevi nisu naši, ljudski.

To je jedina i najbolja definicija Boga.


Dakle, sva ta "razumevanja", pojašnjavanja, sve te materijalizacije, "racionalizacije" nisu ništa drugo do bledi pokušaji, blasfemije čak, da se naše misli, naši putevi pripišu Bogu. Bogu koji može, i čini onako kako mi ne možemo shvatiti, niti ikada pokušati da shvatimo.

O tome svedoči razgovor sa Jobom, i samo otelotvorenje, i spasenje. Sve.


Tretirajući Boga kao što pojedini ovde, i ne samo ovde čine, mi ga prikazujemo ili kao nesposbnog ili kao mađioničara, jer neprestano pokušavamo da Ga ukalupimo u naše ograničeno shvatanje.
Upravo ta nesposobnost je "plod" pada. Upravo je to ono što nas sprečava da budemo savršeni kao što je On.


Jesam, jesam, i ovo sam ja uzeo u obzir i razmotrio. I potpuno sam shvatio tvoju "teologiju". Uostalom, "teologija" ti je vrlo jednostvana, da ne kažem prosta. Ovako.

Kako čovjek ne može vidjeti Boga, i pri tom ostati živ, Isus je prilikom rođenja ostavio svoje božanstvo "negdje u visinama", a među ljude se nastanio samo kao čovjek. Zato Isus iz Nazareta nije bio Bog. S Bogom Jahvom potpuno je ista stvar. I Jahve je također ostavio svoje božanstvo "negdje u visinama", a s Jakovom se hrvao i s Mojsijem licem u lice razgovarao običan čovjek čije je obličje Jahve uzeo. Dakle, isto kao i u slučaju Isusa, ni Jahve koji se ljudima Objavio nije bio pravi Bog.

P.S. Sada kad znamo točnu tvoju teološku poziciju, krenimo dalje.

Čitajući kilometre onoga što Biblijom posednuti ovde, ali i na drugim mestima pišu, i kakvu "teologiju" propovedaju, ne mogu a da se ne zapitam, da li su oni svesni o kome pišu i šta pišu.

Da li su dakle svesni da Bogu, svemoćnom Biću, koje je (moram u srednjem rodu, iako Bogi pripada samo i isključivo samo jednina, iako je Trosjtvo osoba) stvorilo sve, održava sve, na najosnovnijem nivou, bez koga i van koga ništa i ne postoji, niti može postojati, pripisuju ljudske osobine, ograničenost, nesposobnost?!

Jesu li uopšte svesni da Bog može sve, sve osim jednoga da prestane postojati i biti to što jeste?! Da li su svesni toga da Bog nije mađioničar, da deluje na sasvim drugačiji način od onoga kako to ljudi u svojoj egocentričnosti zamišljaju.

Doslovno, reći da Isus nije imao Božansku prirodu, jer navodno čovek i Bog ne mogu biti zajedno, doslovno ne mogu postojati zajedno, je isto što i negirati svemoćnost, a to je negiranje Boga, negiranje osnovnog atributa Božanstva.

Ujedno, čak i traljavi pokušaji Ellen Gould Harmon White (moram je pomenuti, jer ona i njene blasfemije su delom izvor ovih blasfemija) da dodavši ono njeno "pa ipak Otac i Sin su jedno", su samo to, traljavi pokušaji da se jedna otvorena blasfemija, apostaza, ublaži i zamaskira.

Naime, Isus, kome, manje ili više prikriveno, već pomenuta negira Božansku prirodu, čini stvari koje čovek, makar bio (o blasfemije) posednut ne može činiti. Smirivanje vremenskih nepogoda, hodanje po vodi, dizanje iz mrtvih, isterivanje demona samo jednom naredbom, lečenje na daljinu, vraćanje vida.... sve su to dokazi, vidljivi dokazi svemoći. Da ne govorim o tome da Isus sam za sebe kaže, da ako sruše hram, hram koji je Telo Njegovo, On će ga za tri dana opet podići.

Čovek ne može sam sebe da uskrsne. Bog može, jer smrt nad Njime nema vlast. Besmrtan je. A besmrtnost je upravo ono što je Sin ostavio kada se postavši jedan od nas"oplijenio" od "jednakosti s Ocem".
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Jovan o Isusu Kristu:

Ko je rekao da je Bog prestao postojati? Reč je postala TELO..uzela obličje čoveka..to obličje koje je uzela nije sadržavalo Božasnsku prirodu...

Jovanov zaključak o Isusu Kristu na temelju svojih vlastitih gornjih objekcija:

upravo Biblijski tekst govori u prilog ovome da je Hristos na zemlji isključivo čovek.

Jovan o starozavjetnom Jahvi:

Jahve je uzeo obličje čoveka ali nije prestao biti Bog no nije svoju prirodu spustio na zemlju kada je razgovarao sa Mojsijem ili rvao se sa Jakovom

Sada dajte nekom djetetu koje je naučilo čitati da ovo gore pročita, i da na temelju Jovanovih objekcija o Jahvi napiše zaključak o Jahvi. :)

P.S. Što? Dijete kaže da je i Jahve samo čovjek. Ne možeš danas ni djecu za nos vući.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Dakle, sva ta "razumevanja", pojašnjavanja, sve te materijalizacije, "racionalizacije" nisu ništa drugo do bledi pokušaji, blasfemije

Ne razumem te..ti hoćeš da kažeš da jasan tekst koji jasniji ne može biti..da treba shvatiti..kako?

"A Jahve reče:učiniću da prođe sve dobro moje ispred tebe....i reče: ali nećeš moći videti lica mojega, jer ne može čovek mene videti i ostati živ", 2. Mojsijeva 33,18.20

Znači ovo ne treba shvatiti onako kako piše..već treba kako? Inače je baš velika blasfemija shvatiti onako kako piše? A blasfemija je zato što se ne uklapa u crkveno stanovište?

Darth..zato te molim razmisli o čemu pišeš i na koji način. Nema tu nikakvih "razumevanja" niti materijalizacije, niti racionalizacije..to sve zapravo ti radiš kada jasan tekst pošto poto hoćeš da napraviš nejasnim...

Šta ovde nije jasno Darth...šta..konkretno..voleo bih da navedeš? Šta nije jasno u ovom tekstu da čovek ne može videti Boga i ostati živ?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
A ni jedni ni drugi nisu upravu. Znaš li zašto? Zato što proglašenje za svetitelja nije uopšte Biblijski...ni apostolski..
"Sto god svezete na zemlji bice svezano na nebu i sta god razresite na zemlji bice razrešeno na nebu"!

"Kojima oprostite grehe oprostice se i kojima zadrzite zadrzace se"!


Sveci smo svi mi, pa kako da ga ne proglase ako je bio pravedan? Sta mislis zasto je to pogresno?

Poricanje crkve i njene vlasti, punomocja na zemlji, pobuna je protiv nje i njenog autoriteta, i to je sve sto vi imate i sustina je vase teologije!

Zato se vi i zovete "protestanti" jer se bunite protiv crkve, sama rec kaze! I ko porice crkvu Hristovu, porice i Hrista!

Cak idete toliko daleko, da ni svojoj crkvi ne priznajete autoritet, koji po pravilu mora imati, pa se bunite i protiv nje..

A to je sotonska teologija! Sloboda savesti i verska sloboda (to je sotonska politika. Kod Boga nema verske slobode, jer on ubija za krivoverje, on nije 'demokrata'). Dok verujuci traze "pravu crkvu" (vidljivu organizaciju na zemlji) vi trazite nekakvu imaginarnu crkvu u sebi samima, i sami sebi ste tumaci i dogmu sebi donosite!

A dogmu ne mozes sam sebi uspostavljati, jer to cini crkva i Hristovi apostoli, na posletku to cine njihovi naslednici koji vode crkvu! Tako je uvek bilo! Oni se pitaju za sve!

A ti veruj u neku "imaginarnu crkvu" koja je dezorganizovana, koja je u raspad sistemu, i koja nema ni vodje ni misiju.. Ciji si ti clan jedino, pa onda osnivaj novu crkvu prema svom "novom svetlu" koje ti je dato!

Ja verujem u vidljivu organizovanu crkvu na zemlji koja ima i vodjstvo i doktrinu i koja sluzi Hristu na zemlji! Koja ima identicnu teologiju apostolskom ucenju! A nju ni "vrata paklena nece nadvladati"! I takva crkva ne moze "pasti", jer to je Hristos obecao!

Samo cu ti reci jos nesto u vezi "progresivne teologije" - "ako vam mi ili andjeo sa neba javi drugacije evandjelje nego sto vam javismo, proklet da bude!"

Ta vasa "progresivna teologija" je prevara i zamka djavolska! A ti iznalazi stalno "nova svetla" koja se suprote ranije datoj objavi, veruj u to, pa onda osnivaj "nove crkve", 7. Laodikejsku! Bog ti to nije otkrio, nego te djavo kusa..

Bogu hvala pa još postoji sloboda govora..
Slobodu govora je izmislio sotona, da bi mogao da podstakne stvorenja na pobunu protiv Boga.. A demokratija je zapravo: "demo (demonska) - kratija (vladavina)".

Bog nije demokrat, on je kralj, i nema nikakve verske slobode ni slobode misljenja kod njega! Odnosno ima, ali u granicama normale, zna se sta sleduje onima koji su toliko veliki "induvidualisti", da zbog toga pocnu da se bune i insistiraju na nekakvim "svojim gradjanskim pravima i slobodama", takvi ubiraju plodove svoje pobune - smrt!

To je slicno zemaljskom Ocu koji ima kucu i decu, a kucni red se mora postovati. Otac se slusa! A ti nemas prava da se bunis, ili da tvrdis kako ti on narusava nekakvu slobodu a kamo li da bi on tebi dozvolio "slobodu govora" i da drugu decu podstices na "pobunu". Ko god ne slusa i ne postuje kucni red, zna se sta mu sleduje! Ili ce biti ukoren i poucen, ili ce zbog neposluha biti izbacen iz kuce!

Pogledaj Bozji Izrael, svako ko ne slusa je bio odstranjen! I to je pravi nacin vladanja. Moras odstraniti onog koji ce da zarazi i ostale! Greh je zarazan kao bolest!

Svidjalo se tebi ovo ili ne! Bog demokrata nije! Demokratija je od sotone!

Ti trenutno mozes da se bunis, i mozes slobodno cak i da psujes Boga, jer nisi pod njegovom jurisdikcijom, vec pod sotonskom! A sotona te podstice jos i vise da izrazis svoj stav i bunt, svoje negodovanje protiv crkve, svoje misljenje, bilo ono versko politicko seksualno ili bilo kakvo drugo! A temelji svake pobune upravo pocivaju na tome!

I kad jednom dozvolis ljudima sve ovo, tu nema kraja..

Citiracu ti Sokrata:

"Demokratija će platiti zato što će pokušati da odgovara svima. Siromasi će htjeti imetak bogatih. Demokratija će im to dati. Mladi će htjeti da budu uvažavani kao stari, žene će htjeti da budu kao muškarci, stranci će htjeti prava starosjedilaca. Demokratija će im to dati! Lopovi i prevaranti će htjeti važne državne funkcije, a demokratija će im to dati. Kada lopovi i prevaranti preuzmu vlast, jer kriminalci i zločinci teže za moći, nastaće gora tiranija nego u bilo koje vrijeme monarhije i oligarhije"
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
"Sto god svezete na zemlji bice svezano na nebu i sta god razresite na zemlji bice razrešeno na nebu"!

"Kojima oprostite grehe oprostice se i kojima zadrzite zadrzace se"!


Sveci smo svi mi, pa kako da ga ne proglase ako je bio pravedan? Sta mislis zasto je to pogresno?

Poricanje crkve i njene vlasti, punomocja na zemlji, pobuna je protiv nje i njenog autoriteta, i to je sve sto vi imate i sustina je vase teologije!

Zato se vi i zovete "protestanti" jer se bunite protiv crkve, sama rec kaze! I ko porice crkvu Hristovu, porice i Hrista!

Cak idete toliko daleko, da ni svojoj crkvi ne priznajete autoritet, koji po pravilu mora imati, pa se bunite i protiv nje..

A to je sotonska teologija! Sloboda savesti i verska sloboda (to je sotonska politika. Kod Boga nema verske slobode, jer on ubija za krivoverje, on nije 'demokrata'). Dok verujuci traze "pravu crkvu" (vidljivu organizaciju na zemlji) vi trazite nekakvu imaginarnu crkvu u sebi samima, i sami sebi ste tumaci i dogmu sebi donosite!

A dogmu ne mozes sam sebi uspostavljati, jer to cini crkva i Hristovi apostoli, na posletku to cine njihovi naslednici koji vode crkvu! Tako je uvek bilo! Oni se pitaju za sve!

A ti veruj u neku "imaginarnu crkvu" koja je dezorganizovana, koja je u raspad sistemu, i koja nema ni vodje ni misiju.. Ciji si ti clan jedino, pa onda osnivaj novu crkvu prema svom "novom svetlu" koje ti je dato!

Ja verujem u vidljivu organizovanu crkvu na zemlji koja ima i vodjstvo i doktrinu i koja sluzi Hristu na zemlji! Koja ima identicnu teologiju apostolskom ucenju! A nju ni "vrata paklena nece nadvladati"! I takva crkva ne moze "pasti", jer to je Hristos obecao!

Samo cu ti reci jos nesto u vezi "progresivne teologije" - "ako vam mi ili andjeo sa neba javi drugacije evandjelje nego sto vam javismo, proklet da bude!"

Ta vasa "progresivna teologija" je prevara i zamka djavolska! A ti iznalazi stalno "nova svetla" koja se suprote ranije datoj objavi, veruj u to, pa onda osnivaj "nove crkve", 7. Laodikejsku! Bog ti to nije otkrio, nego te djavo kusa..


Slobodu govora je izmislio sotona, da bi mogao da podstakne stvorenja na pobunu protiv Boga.. A demokratija je zapravo: "demo (demonska) - kratija (vladavina)".

Bog nije demokrat, on je kralj, i nema nikakve verske slobode ni slobode misljenja kod njega! Odnosno ima, ali u granicama normale, zna se sta sleduje onima koji su toliko veliki "induvidualisti", da zbog toga pocnu da se bune i insistiraju na nekakvim "svojim gradjanskim pravima i slobodama", takvi ubiraju plodove svoje pobune - smrt!

To je slicno zemaljskom Ocu koji ima kucu i decu, a kucni red se mora postovati. Otac se slusa! A ti nemas prava da se bunis, ili da tvrdis kako ti on narusava nekakvu slobodu a kamo li da bi on tebi dozvolio "slobodu govora" i da drugu decu podstices na "pobunu". Ko god ne slusa i ne postuje kucni red, zna se sta mu sleduje! Ili ce biti ukoren i poucen, ili ce zbog neposluha biti izbacen iz kuce!

Pogledaj Bozji Izrael, svako ko ne slusa je bio odstranjen! I to je pravi nacin vladanja. Moras odstraniti onog koji ce da zarazi i ostale! Greh je zarazan kao bolest!

Svidjalo se tebi ovo ili ne! Bog demokrata nije! Demokratija je od sotone!

Ti trenutno mozes da se bunis, i mozes slobodno cak i da psujes Boga, jer nisi pod njegovom jurisdikcijom, vec pod sotonskom! A sotona te podstice jos i vise da izrazis svoj stav i bunt, svoje negodovanje protiv crkve, svoje misljenje, bilo ono versko politicko seksualno ili bilo kakvo drugo! A temelji svake pobune upravo pocivaju na tome!

I kad jednom dozvolis ljudima sve ovo, tu nema kraja..

Citiracu ti Sokrata:

"Demokratija će platiti zato što će pokušati da odgovara svima. Siromasi će htjeti imetak bogatih. Demokratija će im to dati. Mladi će htjeti da budu uvažavani kao stari, žene će htjeti da budu kao muškarci, stranci će htjeti prava starosjedilaca. Demokratija će im to dati! Lopovi i prevaranti će htjeti važne državne funkcije, a demokratija će im to dati. Kada lopovi i prevaranti preuzmu vlast, jer kriminalci i zločinci teže za moći, nastaće gora tiranija nego u bilo koje vrijeme monarhije i oligarhije"

Mire, postoji Božiji sud zato niko ne sme od ljudi biti proglašen za "spasenim". To je nebiblijski i nepoznato apostolskoj crkvi. Tu nema spora.
Zato postoji sud Božiji i kako kaže apostol "valja nam se SVIMA javiti na sudu". Ako nam se valja javiti svima onda oni koji su proglašeni od ljudi spasenim ne moraju izaći na taj sud..već je presuđeno.

Zato Mire, ne smemo, nije po učenju apostola proglašavati bilo koga spasenim...nikako.
 
Natrag
Top