Da li je Hristos Božanske prirode na zemlji?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Odgovorio ti je, ako ne on, ja sam odgovorio.

Ps. Taj njegov pasulj nije klot, s mesom je, suvim svinjskim mesom i kobasicom...

Fali pasulju ne samo meso već ni vegeta nije stavljena.

Čekam da vidimo šta kaže naš Slap ko je opisan u Psalmu 82

1. Ljudi
2. Bog
3.paganski bogovi

Hajde da vidimo ima li zaprške...bar.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Jasno je na koga se odnosi. Psalam 82 govori o ljudima "elohim". To Hristos primenjuje na sebe. Dakle ljudska priroda za termin "theoi". Tako ni Toma ne može ići dalje od ovog razumevanja.

Ne laži. Isus kaže Židovima: Ako vas koji ste samo ljudi nazva bogovima, kako vi možete reći - 'Huliš' - onome "u kojem je Otac i koji je u Ocu, onome koji je Bog.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465

Oooo...

Čekam odgovor na koga se odnosi izraz "theoi"...

Ako vas koji ste samo ljudi nazva bogovima

Evo slažemo se. Konačno. Ja svo vreme i govorim da se odnosi na ljude. Znači Psalam 82 se odnosi na ljudske moćnike i gospodare. Tako je.

E sada Isus to jasno primenjuje na sebe.

Isus kaže:

"Ako one naziva bogovima kojima reč Božija bi(kojim je Bog rekao to)...kako vi govorite onom koga otac posveti i posla hulu na Boga govoriš..?,Jovan 10,33.34.36

E sada Isus izjednačava to što On govori da je Sin Božiji sa onima koji su nazvan "bogovima". Sin Božiji je u ovom Hristovom govoru sinonim za "bogovi" i ima isto značenje. Kako vi meni zamerati naziv sin Božiji kada se i ljudi nazvaše "bogovima"?

Inače, Isus stavlja znak jednakosti izraza "sin Božiji" sa izrazom "bogovi" jer jednostavno koristi taj tekst iz Psalma 82 da uporedi svoje zvanje sa time. Da izraz "bogovi" iz Psalma 82 ima drugačije značnje u odnosu na izraz "sin Božiji" Isus bi mogao citirati neki drugi tekst gde su recimo ljudi nazvani sin Božiji poput Izraela 2. Mojsijeva 4,22 ili verni Božiji ljudi pre Potopa-1. Mojsijeva 6,4. Isus je mogao reći kada se nazvaše sinovima Božijim ovi ljudi pre Potopa...pa da svoje sinovstvo uporedi sa tim. Ali ne..Isus poredi svoje sinovstvo sina Božijega sa izrazom "elohim" iz Psalma 82 i tako jasno stavlja doznanja da su to dva sinonimna izraza.

Isus jasno ukazuje da je On Čovek sa uzvišenim položajem (položajem Mešijaha) kao što su ovi iz Psalma 82 imali uzvišeni položaj "sudaca u Izraelu". Ali time nisu Bog već samo "elohim".
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Evo slažemo se. Konačno. Ja svo vreme i govorim da se odnosi na ljude. Znači Psalam 82 se odnosi na ljudske moćnike i gospodare. Tako je.

E sada Isus to jasno primenjuje na sebe.

Ne, ne slažemo se. :) Upravo obrnuto. Isus to ne primjenjuje na sebe. U istom verbalnom nastupu Isus kaže, parafraziram: Vi ste ljudi, a ja sam u Ocu i Otac je u meni.

Iv 10,35: Ako bogovima nazva one kojima je riječ Božja upravljena - a Pismo se ne može dokinuti - kako onda vi onome kog Otac posveti i posla na svijet možete reći: 'Huliš!' .... Ali ako činim, sve ako meni i ne vjerujete, djelima vjerujte pa uvidite i upoznajte da je Otac u meni i ja u Ocu."
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Ne, ne slažemo se. :) Upravo obrnuto.

Slažemo se da misli na ljude jel tako? Slape...

Iv 10,35: Ako bogovima nazva one kojima je riječ Božja upravljena - a Pismo se ne može dokinuti - kako onda vi onome kog Otac posveti i posla na svijet možete reći: 'Huliš!' .... Ali ako činim, sve ako meni i ne vjerujete, djelima vjerujte pa uvidite i upoznajte da je Otac u meni i ja u Ocu."

Mogao je drugi tekst uzeti kao opravdanje za svoje nazivanje Sinom Božijim a ne taj...jer ima..Isus pravi paralelu izraza Sin Božiji i "elohim" iz Psalma 82. Da to nije sinonim Isus bi citirao neki drugi tekst gde se konkretno neko drugi naziva sinom Božijim. Ali jedini razlog zašto Isus baš taj citira je što On pod "elohim" iz Psalma 82 podrazumeva i Sin Božiji.

Nikad se sa nepoznatom ne razrešava matematička dilema već sa poznatom. Zašto bi razrešavao smisao svoga zvanja Sinom Božijim sa onim što nema veze sa time tj. "elohim"? Jedino ima smisla ako pod "elohim" koje je poznato sa značenjem to isto značenje priemeni u razumevanje pojma Sin Božiji.

Kapiraš?
 
Natrag
Top