Da li je Hristos Božanske prirode na zemlji?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ja to tebi tvrdim i pokušavam objasniti od kada si otvorio temu.



Ni Očevo božanstvo nije bilo u tijelu, Isusu iz Nazareta. Sam tvrdiš. Valjda ti nije nejasno i teško shvatiti ono što sam tvrdiš. :)



Da? Zašto se poziva na Boga Oca, kad evo i sam gore konstatiraš kako Isus Bog nije prestao postojati, samo je "izvan tijela".



Ne, nije jasno. Dapače, potpuno je nejasno. Kažeš da se Isus poziva Oca jer nije Bog u tijelu, pa zašto se ne pozove na Boga Sina za kojeg također kažeš da je ostao izvan tijela - nije Bog u tijelu? ;)



Auuuuu, koja još nova hereza. Nikad im kraja od tebe. Jesi li i ovo naučavanje pokupio od muhamedanaca?



Znam Jovane. To je ono što vjeruje i ispovjeda Kristova crkva i označava kao "Trojstvo".



OK, to je Trojstvo. Otac jest Bog, ali Trojstvo su Bog Otac, Bog Sin i Bog Duh sveti.



Čim odgovoriš na pitanja koja sam ja tebi prije postavio, odgovorit ću ti. Dakle:

1. Bog Otac je negdje na Nebu i nije u Isusu čovjeku - tvoje učenje

2. Bog Isus je "ostao negdje na Nebu" i nije u Isusu čovjeku - tvoje učenje
-----------------------------------------------------------------
Pitanje: Kad Isus na zemlji želi nastupiti autoritetom Boga, zašto se poziva na Boga Oca a ne poziva na svoje Boštvo - Boga Sina, koji s Bogom Ocem "sjedi na zajedničkom prijestolju"???

Odgovorih ti...pozivanjem na Oca poziva se na Božanstvo koje podrazumeva sva Tri Nebeska Sveta. Jer Božanska priroda je jedinstvena. I kao što rekoh Bog deluje jedinstveno. Zato je Bog Jedno.

Nadam se da nije teško razumeti. To nije hereza već učenje Pisma. Kao i u slučaju vaskrsa. Primeni taj jednostavan model i na ovo.

A pozivanje na Boga jasno je da taj autoritet dolazi od Boga a ne od tela Hristovog.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Odgovorih ti...pozivanjem na Oca poziva se na Božanstvo koje podrazumeva sva Tri Nebeska Sveta. Jer Božanska priroda je jedinstvena. I kao što rekoh Bog deluje jedinstveno. Zato je Bog Jedno.

Da Bog je Trojstvo i Bog je jedan. Ali, Trojstvo je Trojstvo, a Otac je Otac. ;)

Nadam se da nije teško razumeti. To nije hereza već učenje Pisma.

Ovo tvoje je strašna hereza. Apostoli i Pismo (Novi zavjet) razlikuju Oca Sina i Duha Svetog. A ti ovdje naučavaš kako postoji neki "glomazni Otac" koji je progutao i Sina i Svetog Duha, pa tako postoje nekakva "Tri Nebeska Svijeta". :)

Htio si izmisliti učenje kojim ćeš zadovoljiti i Židove i muslimane, a stvorio si nešto zbog čega bi te objesili i jedni i drugi. Naravno, za kršćane je ovo strašna hereza, jedino te ne bi vješali zbog toga.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Da Bog je Trojstvo i Bog je jedan. Ali, Trojstvo je Trojstvo, a Otac je Otac. ;)



Ovo tvoje je strašna hereza. Apostoli i Pismo (Novi zavjet) razlikuju Oca Sina i Duha Svetog. A ti ovdje naučavaš kako postoji neki "glomazni Otac" koji je progutao i Sina i Svetog Duha, pa tako postoje nekakva "Tri Nebeska Svijeta". :)

Htio si izmisliti učenje kojim ćeš zadovoljiti i Židove i muslimane, a stvorio si nešto zbog čega bi te objesili i jedni i drugi. Naravno, za kršćane je ovo strašna hereza, jedino te ne bi vješali zbog toga.

To su tvoje misli i projekcije. Uostalom to i nije tema.

Isto tako samo Otac zna vremena...jel tako..dakle Otac je sinonim za Božanstvo...Božanstvo zna. Jasno je da to uključuje i Božanstvo Hrista i Duha Svetoga. Inače da nije tako to bi značilo da ni Duh Sveti koji je Božanstvo ne zna. Pod terminom "Otac" u ovim primerima jasno je da podrazumeva Božanstvo a ne samo jednu Ličnost Božanstva.

Tako i ovde. Malo razmisli pre nego što doneseš zaključak...ipak treba razmisliti.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
To su tvoje misli i projekcije. Uostalom to i nije tema.

Sve je gore "crno na bijelo", pa će ljudi vidjeti.

Isto tako samo Otac zna vremena...jel tako..dakle Otac je sinonim za Božanstvo.

Isto tako sve što ima Otac Sinovljevo je, i Otac uzima od Sinovljeva i navješćuje ljudima. (Iv 16,15) :) dakle Sin je sinonim za Božanstvo.

Pod terminom "Otac" u ovim primerima jasno je da podrazumeva Božanstvo a ne samo jednu Ličnost Božanstva.

Gore vidjesmo da je "Sin sinonim za Božanstvo", po tvom naučavanju :) jer Otac uzima od Sinovljeva i navješćuje ljudima.

Tako i ovde. Malo razmisli pre nego što doneseš zaključak...ipak treba razmisliti.

Tako je Jovane, razmišljati treba.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ovo tvoje je strašna hereza. Apostoli i Pismo (Novi zavjet) razlikuju Oca Sina i Duha Svetog. A ti ovdje naučavaš kako postoji neki "glomazni Otac" koji je progutao i Sina i Svetog Duha, pa tako postoje nekakva "Tri Nebeska Svijeta".

Kako i ne bi bilo kada je Bog za one koji tako veruju materijalan. Trojstvo im nije tri ličnosti - osobe - ipostasa, jasno različite, jednog i jedinog Bića (Boga), nego tri odvojena bića, materijalna bića, koja su Božanstvo.

Doslovno ne mogu da pomire koncept Jedinstvenosti Boga sa multipersonalnošću. Ličnost im je jednaka biću. I upravo zato, a to je koncept koji se najviše ističe u islamu (iako ponavljam alah nije YHWH) gde je "bog" monada, jedna ličnost, jedno telo, jedno biće.

Htio si izmisliti učenje kojim ćeš zadovoljiti i Židove i muslimane, a stvorio si nešto zbog čega bi te objesili i jedni i drugi.

Problem je u tome što nije on to izmislio, nego je to delo onih koji bi da sinkretizuju nekakav "Abrahamski "Monoteizam" oličen u "bratskom" verovanju Judaizma, Kršćana i Muslimana, okupljen oko "PIsama", iako upravo ta Pisma svedoče da je Bog opisan u njima sasvim drugo Biće u odnosu na alaha.

Što se tiče bešenja, ne bi ga obesili, nego kamenovali, ili za glavu skratili. Jer islam i judaizam ne mogu zajedno.

Ponavljam YWHW i alah nisu isto biće.


To su tvoje misli i projekcije.

Hmm..... nekako su mi ove reči veoma poznate.


Sve je gore "crno na bijelo", pa će ljudi vidjeti.

Naravno, no čini li se to meni ili ne, da se kod svih koji su pili s "izvora" Ellen Gould Harmon White, kada se nađu u neprilici, javljaju isti simptomi, pa sagovornike optužuju za "projekciju"?


Gore vidjesmo da je "Sin sinonim za Božanstvo", po tvom naučavanju :) jer Otac uzima od Sinovljeva i navješćuje ljudima.

Svašta će ljudi, neposobni da se suoče sa istinom da Boga ne razumeju i da se Bog ne može pokoriti ljudskim shvatanjima, izmišljati i huliti, samo da bi Boga saobličili svojim shvatanjima, nesposobni da vide očigledno.

Sve što je Očevo je Sinovljevo, sve što je Sinovljevo je Očevo.


Pazimo, Sin nije nekakav prestolonaslednik, nekakav savladar koga Otac uvodi u službu. Sin ne nasleđuje, nego već ima. Ne čeka da mu se preda.

Šta to govori? Da se radi o Biću koje je jedinstvo triju ličnosti. Jednom Biću.

I upravo to kao što sam već i napisao, predstavlja problem materijalistima, jer oni dalje od materijalnog, ovog četvoro dimenzionalnog sveta ne mogu da vide, da shvate. Pa zato i izmišljaju nekakve uloge, nekakva porekla, nekakav pravnički pogled i tome slično.

Uz sve to, čini se da u ovoj raspravi zaboravljamo na treću ličnost - ipostas Boga, na Duha Svetoga, ćije razumevanje i te kako predstavlja problem materijalistima, pa je kod jednih čas ličnost, čas slepa depersonalizovana sila, čas Sinovljev, čas Očev duh....
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Isto tako sve što ima Otac Sinovljevo je, i Otac uzima od Sinovljeva i navješćuje ljudima. (Iv 16,15) :) dakle Sin je sinonim za Božanstvo.

Sve što ima Otac moje je...kaže Hristos...a stihovi pre toga kažu da će Duh Sveti uzeti "od Njegovog". Šta će to uzeti od Njegovog tj. od Hrista?

"A kad dođe on, Duh istine, uputiće vas na svaku istinu; jer neće sam od sebe govoriti, nego će govoriti kako čuje, i javiće vam unapredak šta će biti", Jovan 16,14

Dve stvari su ovde pomenute šta Duh Sveti daje od Hrista...šta je to ono što nama daje. Daje nam istinu i daje nam znanje o budućim događajima..proroštvo.

Dakle, istinu i proroštvo će Duh dati. Ne radi se o Božanstvu i nemisli se na to . To što Hristos kaže da je Njegovo misli na ovo pomenuto. To je ono što ima da nam da tj. da nam javi od Hrista.."od Njegovog"...

I dao nam je..i daje i dalje.

Hmm..... nekako su mi ove reči veoma poznate.

To je poznato a ovo

stvorio si nešto zbog čega bi te objesili i jedni i drugi

ti je sasvim ok...

Pazimo, Sin nije nekakav prestolonaslednik, nekakav savladar koga Otac uvodi u službu. Sin ne nasleđuje, nego već ima. Ne čeka da mu se preda.

Jesi li siguran da je tako?

"A kad Mu sve pokori, onda će se i sam Sin pokoriti Onom koji Mu sve pokori, da bude Bog sve u svemu", 1. Korinćanima 15,28

Ipak čeka...ali utelovljena priroda.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346

1. Bog Otac je negdje na Nebu i nije u Isusu čovjeku - tvoje učenje

2. Bog Isus je "ostao negdje na Nebu" i nije u Isusu čovjeku - tvoje učenje
---------------------------------------------------------------Pitanje: Kad Isus na zemlji želi nastupiti autoritetom Boga, zašto se poziva na Boga Oca a ne poziva na svoje Boštvo - Boga Sina, koji s Bogom Ocem "sjedi na zajedničkom prijestolju"???
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Jesi li siguran da je tako?

Apsolutno siguran.

jer Bog je i Otac i Sin.

"A kad Mu sve pokori, onda će se i sam Sin pokoriti Onom koji Mu sve pokori, da bude Bog sve u svemu", 1. Korinćanima 15,28

U ovom retku iz I Korinćanima (koji ti opet po klasičnom skriptulatorskom vadiš iz konteksta), ne radi se o tome da je Isus prestolonaslednik, jer ne zaboravi "Svoje Slave ne dam nikome", nego da Bog sve ponovo uređuje.

U pitanju je dakle široki kontekst i poetsko izražavanje. Ne nekakva naznaka postojanja manjeg "boga" koji "podlaže" sve onome koji mu je sve podložio. Jer taj koji mu je sve podložio svoje moći, svoje slave, ne da nikome.

Zato Sv.Apostol Pavle i kaže "Da bude Bog sve u svemu". Aposlutni sklad. Jer Bog je Bog uređenosti, a ne haosa.


Shodno tome. Bog podlaže sebi sve. Pokorava sve, i delo Reči, Uma, Njegovog biće završeno...

ti je sasvim ok...

Jovane molim te , ne pokušavaj čupanjem reči iz konteksta da se u klasičnom maniru adventista sedmog dana izvlačiš. Slap nije rekao da bi te mi obesili, nego da bi za tvoje "verovanje" i propovedanje hebreji i muhamedanci obesili. A to je istina.

Svako ko na bilo koji način pokušava da konvertuje hebreja ili muhamedanca u velikoj je opasnosti. Još ako za to koristi sinkretističke načine, onda je tek u opasnosti.

Ujedno, zar nikada nisi čuo za hiperbolično izražavanje?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Jovane molim te , ne pokušavaj čupanjem reči iz konteksta da se u klasičnom maniru adventista sedmog dana izvlačiš. Slap nije rekao da bi te mi obesili, nego da bi za tvoje "verovanje" i propovedanje hebreji i muhamedanci obesili. A to je istina.

Ostao Jovan bez argumenata, još gore, sam svoje argumente učinio smiješnima, pa mu i ne preostaje drugo nego pokušati fokus diskusije prebaciti na moj bezobrazluk i nekulturu. Eto, ja sam napisao kako bi njega netko objesio.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
U ovom retku iz I Korinćanima (koji ti opet po klasičnom skriptulatorskom vadiš iz konteksta), ne radi se o tome da je Isus prestolonaslednik, jer ne zaboravi "Svoje Slave ne dam nikome", nego da Bog sve ponovo uređuje.

U pitanju je dakle široki kontekst i poetsko izražavanje.

Vidi, ovde nema poetike već činjenica da je Otac sve pokrova Sinu a onda se i Sin pokorava. Ovo je činejnično stanje na osnovu kojeg vidimo status u poretku. Isus je u ovom poretku neko kome treba pokoriti(ne pokorava sam) i sam se pokrava...Sada to se ne može predstaviti nikako drugačije od onog kako i stoji...mislim ne bi trebalo to činiti.

Jovane molim te , ne pokušavaj čupanjem reči iz konteksta da se u klasičnom maniru adventista sedmog dana izvlačiš. Slap nije rekao da bi te mi obesili, nego da bi za tvoje "verovanje" i propovedanje hebreji i muhamedanci obesili. A to je istina.

Svako ko na bilo koji način pokušava da konvertuje hebreja ili muhamedanca u velikoj je opasnosti. Još ako za to koristi sinkretističke načine, onda je tek u opasnosti.

Ujedno, zar nikada nisi čuo za hiperbolično izražavanje?

Ja ga ne bih upotrebljavao lično za sagovornika jer smatram da nije prikladno pominjati. I imam pravo svakako..ono što je meni upućeno imam apsolutno pravo reagirati..svakako kada tebi bude neko uputio slično ja ću te podržati da to ne treba..samo spominjanje tih skaradnih stvari a voleo bih videti tvoj komentar na slično upućeno. Naravno, razumeo sam da Slap to ne bi želeo ali samo pominjanje nije prikladno.

Da li bi ili ne bi to neko učinio uopšte nije umesno pominjati...

1. Bog Otac je negdje na Nebu i nije u Isusu čovjeku - tvoje učenje

2. Bog Isus je "ostao negdje na Nebu" i nije u Isusu čovjeku - tvoje učenje
---------------------------------------------------------------Pitanje: Kad Isus na zemlji želi nastupiti autoritetom Boga, zašto se poziva na Boga Oca a ne poziva na svoje Boštvo - Boga Sina, koji s Bogom Ocem "sjedi na zajedničkom prijestolju"???

Odgovorih ti...pozivanjem na Oca poziva se na Božanstvo koje podrazumeva sva Tri Nebeska Sveta. Jer Božanska priroda je jedinstvena. I kao što rekoh Bog deluje jedinstveno. Zato je Bog Jedno.

Nadam se da nije teško razumeti. To nije hereza već učenje Pisma. Kao i u slučaju vaskrsa. Primeni taj jednostavan model i na ovo.

A pozivanje na Boga jasno je da taj autoritet dolazi od Boga a ne od tela Hristovog.
 
Natrag
Top