Da li je Hristos Božanske prirode na zemlji?

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Narav = Priroda (već sam ti ovo tumačio)



Umro je Isus Bogočovjek, na potpuno isti način na koji umiremo mi ljudi. Što će reći - srce mu je prestalo kucati, moždane aktivnosti su prestale te jednako tako i sve ostale životne funkcije.

A što se tiče tvog pitanja - koja je Isusova narav (priroda) umrla, božanska ili ljudska, odgovor je: Ni jedna. Nije umrla ni božanska ni ljudska narav. Apsurdno je i glupo govoriti da bi umro Bog, a nije umrla ni ljudska narav Isusa Krista. Naime, prilikom smrti Isusova duša se rastavila od tijela, i upravo je tako Isus, onog istog petka kad je umro, mogao s desnim razbojnikom biti u raju. Isus je to razbojniku obećao, a Isus nije lažov. :)

Nemoj Slape, njima se na pomen duše koja je odvojena od tela, koja je besmrtna, podiže kosa na glavi, oči izbulje, dobijaju napade drhtavice i odmah se hvataju "tumača" Pisama koji/koja ih poučava kako mrtvi ne znaju ništa, spavaju u grobu....

Toliko se prepadnu, da im padne mrak na oči pa ne vide: "Ti nećeš dati da svetac tvoj truleži ugleda" (što opet povlači za sobom pitanje kako neko ko spava, ko je samo telo, i može, truleži ugledati? Kako neko ko ne zna ništa može znati da vidi trulež? Čime da vidi kad je "uspavan" i mrtav?)

Da ne govorim o tome da Saul priziva šta? Utvaru koju vidi nakon što se napuhao narkotika? Ili Samuela, dušu Samuelovu koju nekromant priziva na Saulov zahtev..... Da je čovek samo telo, da je nephesh krv i/ili telo, nekromant bi do kraja vremena mogao da priziva, niko mu se ne bi odazvao... (čak ni demoni, pali anđeli, jer "utvara" je govorila samo ono što je Samuel mogao da zna, niko drugi)

PS. Teologija im je šuplja, šuplja im je zamisao o tome šta su i kako verovali hebreji, apostoli... šuplja im je i predstava o Bogu ograničenom ljudskim, materijalnim "zakonima"....
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Žrtvom a ne smrću ako sam razumeo? Isus nije umro znači.

Ako nije umro, onda nema ni uskrsnuća, a ako nema uskrsnuća uzalud je vera naša....

Da li je to konačni odgovor, konačni cilj čitave "argumentacije"? Da se ništa nije dogodilo i da i dalje treba čekati, na način hebreja čekati dolazak mesije? I to kakvog mesije? ....

Hmm, teško da je ovo hereza, ove je gore od toga.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Ako nije umro, onda nema ni uskrsnuća, a ako nema uskrsnuća uzalud je vera naša....

Da li je to konačni odgovor, konačni cilj čitave "argumentacije"? Da se ništa nije dogodilo i da i dalje treba čekati, na način hebreja čekati dolazak mesije? I to kakvog mesije? ....

Hmm, teško da je ovo hereza, ove je gore od toga.

Pa mislim da bi to pitanje trebao uputiti Slapu, iskreno. Nisi li pročitao prethodni post njegov...kaže da ni telesni narav-priroda nije umrla. Dakle, to ne kažem ja već brat u veri...pogledaj.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Pa mislim da bi to pitanje trebao uputiti Slapu, iskreno. Nisi li pročitao prethodni post njegov...kaže da ni telesni narav-priroda nije umrla. Dakle, to ne kažem ja već brat u veri...pogledaj.

Žrtvom a ne smrću ako sam razumeo? Isus nije umro znači.

Zašto lažeš i podmećeš sramoto jedna. Evo što sam napisao prije sat, dva.

Umro je Isus Bogočovjek, na potpuno isti način na koji umiremo mi ljudi. Što će reći - srce mu je prestalo kucati, moždane aktivnosti su prestale te jednako tako i sve ostale životne funkcije.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Pa mislim da bi to pitanje trebao uputiti Slapu, iskreno. Nisi li pročitao prethodni post njegov...kaže da ni telesni narav-priroda nije umrla. Dakle, to ne kažem ja već brat u veri...pogledaj.



Zašto lažeš i podmećeš ????sramoto jedna. Evo što sam napisao prije sat, dva.

1. stvarnoslap je napisao(la):

Umro je Isus Bogočovjek, na potpuno isti način na koji umiremo mi ljudi. Što će reći - srce mu je prestalo kucati, moždane aktivnosti su prestale te jednako tako i sve ostale životne funkcije.



2.
Ja sam jasno napisao. Ne umire ni ljudska narav (priroda)

???
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Isus je umro na križu kao čovjek , a njegovo Božanstvo je neupitno .
Pročitala sam zanimljiv članak na netu

Isus Krist - rejalan izvještaj o Muci

Tko želi pročitat evo link
Hidden content
You need to reply to this thread or react to this post in order to see this content.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Ja sam jasno napisao. Ne umire ni ljudska narav (priroda)


I? Što ti nije jasno? Da, Ne umire ni ljudska narav (priroda). Ljudska narav (priroda) nije smrtno ljudsko tijelo. Ljudska narav je ljudska bit, ljudsko postojanje, ljudski odnos sa svojim Stvoriteljem. I da, ništa od toga ne umire. Krist je onog petka desnom razbojniku obećao da će još toga dana biti zajedno u raju, i bili su, jer Isus svoja obećanja ispunjava, Isus nije lažov.

Umjesto da se baviš ovakvim lažima i podmetanjima, pojasni ovaj Pavlov tekst.

Fil 2,5-8: Neka u vama bude isto mišljenje kao i u Kristu Isusu: On, trajni lik Božji, nije se kao plijena držao svoje jednakosti s Bogom, nego sam sebe "oplijeni" uzevši lik sluge, postavši ljudima sličan; obličjem čovjeku nalik, ponizi sam sebe, poslušan do smrti, smrti na križu.

Uočimo ovo – trajni lik Božji. Kad bi bilo točno da Isus Krist za vrijeme svoga zemaljskog života nije bio Bog, sveti Pavao ne bi mogao reći, i sigurno ne bi rekao i napisao – „On (Isus Krist), trajni lik Božji“. Naime, Isus nije „trajni“ lik Božji ako za svojih 33 godine života na zemlji nije bio Bog. Ali, kako sveti Pavao Krista naziva i označava „trajnim likom Božjim“, jasno je da je Isus Krist bio Bog i za vrijeme svog zemaljskog života.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
979
Prvo, pridjev "božanski" i "Bog" nemaju isto značenje.

Drugo - ne gradi se nijedna važna doktrina izvlačenjem stihova koji navodno idu u prilog jednoj pretpostavci, dok se drugi stihovi o istom predmetu zanemaruju. To se zove potčinjavanje Svetog Pisma. Na primjer, isti apostol Pavle objašnjava u Hebrejima 2:16,17 da je Isus u svemu bio kao oni s kojima se poistovjetio radi iskupljenja.

Treće - Četvrto, nametanje Isusa kao bogočovjeka (ili Boga po svaku cijenu) nije samo zloupotreba Biblije već i atak na zdravi razum, svojstven poganizmu. To za sobom dalje povlači još veće apsurde u koje ulaze trinitarci, da je samo ljudska priroda Kristova umrla a božanska nije, i čak da je uskrsnuo samog sebe.

Četvrto - Krist kao "bogočovjek" ili neka vrsta Supermena bio bi samo glumac na Zemlji, lišen realnosti iskušenja.

Peto, Krist nam nikako ne može biti Primjer kao "bogočovjek".

Šesto - točno je da Isus imao posebnu božansku mjeru Svetog Duha, neophodnog za misiju Mesije, te da nikad nije sagriješio, što također znači i da nije mogao imati puno sljedbeništvo i suosjećanje od učenika.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Isus je umro na križu kao čovjek , a njegovo Božanstvo je neupitno .
Pročitala sam zanimljiv članak na netu

Isus Krist - rejalan izvještaj o Muci

Tko želi pročitat evo link
[Hidden content]

Hvala sestro, Imam knjigu iz koje je članak prepisan.

Ujedno, ta knjiga govori upravo u prilog tome da je Isus i Bog i čovek.


Pa mislim da bi to pitanje trebao uputiti Slapu, iskreno. Nisi li pročitao prethodni post njegov...kaže da ni telesni narav-priroda nije umrla. Dakle, to ne kažem ja već brat u veri...pogledaj.

Hajde smiri se, niko te nije prozvao da lažeš. Ujedno, ono što je Slap napisao i te kako nije u skladu sa tvojim verovanjem, iako tvoje verovanje čini se ne negira smrt Isusovu (bilo bi to čak otvoreno heretički i muhamedanski) jer tebi i tvom verovanju je cilj da Isusa prikažeš samo i isključivo samo kao čoveka, a jedna od osnovnih činjenica je da je čovek smrtan.

No, ta činjenica nema nikakve veze sa ljudskom prirodom (naturom), jer ona ne umire. Telo umire. A čovek nije telo. U protivnom bi oni nesrećnici koji su ostali bez udova prestali biti ljudi.

I? Što ti nije jasno? Da, Ne umire ni ljudska narav (priroda). Ljudska narav (priroda) nije smrtno ljudsko tijelo. Ljudska narav je ljudska bit, ljudsko postojanje, ljudski odnos sa svojim Stvoriteljem. I da, ništa od toga ne umire. Krist je onog petka desnom razbojniku obećao da će još toga dana biti zajedno u raju, i bili su, jer Isus svoja obećanja ispunjava, Isus nije lažov.

Slape, kako možemo i očekivati da mu bude jasno, kada je njegova "vera" aposlutno materijalistička. Isključuje natprirodno iako tvrdi da to ne čini. A jednom kada se natprirodno isključi, Bog postaje ništa drugo do alter ego čoveka, ograničen vremenom, prostorom. Otuda i ono njihovo insistiranje na poznavanju "karaktera" Boga.

Može on, oni tvrditi da to nije tako, ali to potvrđuju činjenice, ono u šta veruju, šta kao "istinu" nameću, kako se odnose prema objavi (insistiranje na fizičkim, arheološkim dokazima događaja opisanih u Svetom Pismu, odnos prema Blaženoj Djevici Mariji....)

Doslovno sve im je materijalno, ljudsko...

Umjesto da se baviš ovakvim lažima i podmetanjima, pojasni ovaj Pavlov tekst.

Fil 2,5-8: Neka u vama bude isto mišljenje kao i u Kristu Isusu: On, trajni lik Božji, nije se kao plijena držao svoje jednakosti s Bogom, nego sam sebe "oplijeni" uzevši lik sluge, postavši ljudima sličan; obličjem čovjeku nalik, ponizi sam sebe, poslušan do smrti, smrti na križu.

Uočimo ovo – trajni lik Božji. Kad bi bilo točno da Isus Krist za vrijeme svoga zemaljskog života nije bio Bog, sveti Pavao ne bi mogao reći, i sigurno ne bi rekao i napisao – „On (Isus Krist), trajni lik Božji“. Naime, Isus nije „trajni“ lik Božji ako za svojih 33 godine života na zemlji nije bio Bog. Ali, kako sveti Pavao Krista naziva i označava „trajnim likom Božjim“, jasno je da je Isus Krist bio Bog i za vrijeme svog zemaljskog života.

Ah, pa podmetanja i takve stvari se ne mogu od njih izbeći. I meni je njegov brat po judaizaciji, Laodikeja pripisivao da hulim, pripisivao mi herezu u vezi Trojstva (kada sam pravilno primetio da adventističko trojstvo nije Trojstvo, nego trijada bića)...

Uostalom, i to je deo njihove strategije čiji je cilj da sagovornik čiju veru žele da slome posumnja u svoje verovanje i tako bude spreman da razmotri njihovo učenje (a onda je gotov). Poznati su po tome, jer naprosto uživaju u ulozi advocatus diaboli.


Njih naime i ne interesuje da argumentima dokažu svoje tvrdnje, jer argumenata i nemaju. Sve što žele je da slome sagovornika tražeći slabu tačku u njegovoj / njenoj veri.

Shodno tome, u vezi tvog pitanja, možeš očekivati mentalnu gimnastiku, koja ako ne uspe, dovodi do otvorenog iskazivanja sumnje u izvornost samog teksta, autora istog. Sve sa ciljem da i sagovornik posumnja, a onda je isti, gotov, jer oni već imaju spremljena tumačenja, spremljene "tekstove" koje su naravno, spremni da ponude kao "istinu".
 
Natrag
Top