Da li je Bog dobar?

Član
Učlanjen(a)
28.01.2010
Poruka
63
U svakom razvoju, bilo da je riječ o vrstama živih bića, bilo o vrstama proizvoda, amplituda toga razvoja ima svoju najveću tačku, odnosno optimalnu mjeru. Recimo, jedan proizvod možete usavršavati godinama i na kraju ćete doći to tačke kada se to više ne može činiti, u suprotnom dolazi do degresije.
Hvala,to sam htela da cujem.
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Pa ti i tvoji asistenti ste se ubili da mi to pokažete na ličnom primeru. Iskren da budem, iznenađen sam bio tolikim potcenjivanjem sopstvenog razuma, ali ne bih da vam kvarim idilu...

Ne razumem.Pa sto onda nisi rekao da si shvatio nego me pustas da ti objasnjavam.Tj, sta si ti u stvari shvatio?

Nema te stvari u koju čovek neće poverovati, samo ako se potrudi. Evo i ja verujem da sam marsovac. Što ne bih mogao biti? Ako ne veruješ, a ti dokaži da nisam. Samo molim naučni dokaz :)

Kako se ti to "potrudis"da verujes?Mislis, deklarativno se izjasnis, a u dusi sumnjas?To nije vera, to je laz.Sto se marsovca tice, ima ih koji duboko veruju da smo mi reptili, i to cak i naucno dokazuju.Ja ti nisam od te sorte..A sto se "naucnog"dokaza tice, prvo definisi sta ti smatras validnim naucnim dokazom, molim te, maximalno precizno i konkretno!Necu vise da ti odgovaram metaforicki, kada vidim da si skapirao...dakle, definisi sta je za tebe validan naucni dokaz,pa cemo raspravljati.:blum3:

Biblija razjašnjava, kažeš. Pa što mi ne objasniš malo bolje šta razjašnjava kad sam lepo pitao:
"(1 Petrova 4:7-11)
7 A svemu se kraj približio."
Tebi ovo ne zvuči paradoksalno, kad znaš da je napisano pre 2000 godina?

Jok, ima i paradoksalnije,ali posto nisi procitao Bibliju, reci cu ti:Isus je cak svojim ucenicima rekao:"Ovaj narastaj nece proci, a vi cecete videti drugi dolazak Sina Covecijeg"U ostalom, puna je Biblija takvih cudnih stvari,naizgled u suprotnosti.Odgovor cu ti dati u strogo naucnim terminimai:Vreme je relativna kategorija (Ajnstajn, Teorija relativnosti).Duzina zivotnog veka za pojedina zivotinjska carstva nije isti.Npr.leptir kupusar ima zivotni vek od 24h, a npr.covek, Evropljanin oko 73 godine.(Biologija, 5.razred O.S.).Dakle, ono sto je za leptira kupusara ceo zivot, za tebe je jedan dan.I u Bibliji tacno pise, da "niko ne zna tazcan dolazak Sina Bozijeg, do Otac", tako da nije nase da ga izracunavamo (kao sto to rade adventisti)nego da se spremamo za njega kao da ce sutra biti.

Ali ipak moram da priupitam. Kako to misliš: "taman posla da sada kažnjava". Pa baš je u tome problem što on baš sada kažnjava. Ali il je razrok ili nešto drugo, pa lupa nekako neselektivno, sludiće ove pravednike, ne znaju ljudi šta da misle. Vidi s njim molim te da malo izoštri snajper, inače ode popovima biznis u propast. :)

Kako mislis da "sludi pravednike"?Verujuci uopste nisu sludjeni,nama je sve jsno, vidis da mi vama objasnjavamo kako stoje stvari;)
A sto mislis za popove da im ode mast u propast?
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Ne razumem.Pa sto onda nisi rekao da si shvatio nego me pustas da ti objasnjavam.Tj, sta si ti u stvari shvatio?
Shvatio da neverovatno potcenjujete svoj razum, a i nas vernika, pa dajete neka nemušta objašnjenja, sve u neobaveznom stilu. A pitanja krajnje ozbiljna. Recimo: je li voda iz vodovoda otrovna i ima li marsovaca medju nama? :dance2:

Kako se ti to "potrudis"da verujes?Mislis, deklarativno se izjasnis, a u dusi sumnjas?To nije vera, to je laz.Sto se marsovca tice, ima ih koji duboko veruju da smo mi reptili, i to cak i naucno dokazuju.Ja ti nisam od te sorte..A sto se "naucnog"dokaza tice, prvo definisi sta ti smatras validnim naucnim dokazom, molim te, maximalno precizno i konkretno!Necu vise da ti odgovaram metaforicki, kada vidim da si skapirao...dakle, definisi sta je za tebe validan naucni dokaz,pa cemo raspravljati.:blum3:
Jao, nemoj se samo hvatati nauke, molim te ko Marsovca. Pa do juče ste tvrdili da je zemlja u centru svemira. Spaljivali ljude da im uterate boga u glavu. A sad se setili nauke. Nema nauke dok se ne revidiraš. A posle ćemo se dogovoriti. :blum3:


Jok, ima i paradoksalnije,ali posto nisi procitao Bibliju, reci cu ti:Isus je cak svojim ucenicima rekao:"Ovaj narastaj nece proci, a vi cecete videti drugi dolazak Sina Covecijeg"U ostalom, puna je Biblija takvih cudnih stvari,naizgled u suprotnosti.Odgovor cu ti dati u strogo naucnim terminimai:Vreme je relativna kategorija (Ajnstajn, Teorija relativnosti).Duzina zivotnog veka za pojedina zivotinjska carstva nije isti.Npr.leptir kupusar ima zivotni vek od 24h, a npr.covek, Evropljanin oko 73 godine.(Biologija, 5.razred O.S.).Dakle, ono sto je za leptira kupusara ceo zivot, za tebe je jedan dan.I u Bibliji tacno pise, da "niko ne zna tazcan dolazak Sina Bozijeg, do Otac", tako da nije nase da ga izracunavamo (kao sto to rade adventisti)nego da se spremamo za njega kao da ce sutra biti.
Eto. I ti bi sad da ja takve nebuloze čitam i dangubim. Ma nema teorije. Ne odvajam se ja od Kurira. Tu su sve naučno utvrđene činjenice. Znaju ljudi šta pišu. A ovo objašnjenje o leptiru lubeničaru i glisti pantljičari je stvarno ispod tvog nivoa. Znam da možeš i bolje. Ajde. Saberi se, pokloni, pa kreni ispočetka... yes3
A popu Miloju kaži da si probalu njegovu teoriju skakavaca ljudoždera da prodaš na forumu, ali nije išlo. Nek se i on malo potrudi. Ne možeš ti sve sama.

Kako mislis da "sludi pravednike"?Verujuci uopste nisu sludjeni,nama je sve jsno, vidis da mi vama objasnjavamo kako stoje stvari;)
A sto mislis za popove da im ode mast u propast?
Još kako su sluđeni. Mislim na one vernike koji uključe mozak makar na minut svakog dana. A ovi što ne uključuju, ma njima je sve jasno kako god da okreneš. Bilo zemljotresa, ne bilo.
A o što se brinem za popove, pa mislim da je opravdano. Ako Bog nastavi ovako neselektivno da lupa, pokolebaće se narod, pa ko će onda da im finansira onu Audi ergelu pred Patrijaršijom. Pa će morati s konja na magarca. A to bi bila strašna šteta. :dance2:
 
Član
Učlanjen(a)
26.03.2009
Poruka
225
Ne znam zasto trosite vreme i energiju pokusavajuci da ubedite jedno drugo, kad znate da na kraju od toga nece biti nista...
Bog postoji ako zelis da verujes u njega.
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Shvatio da neverovatno potcenjujete svoj razum, a i nas vernika, pa dajete neka nemušta objašnjenja, sve u neobaveznom stilu. A pitanja krajnje ozbiljna. Recimo: je li voda iz vodovoda otrovna i ima li marsovaca medju nama? :dance2:

Pa kakva su to nemusta objasnjenja koja ti ja dajem?Preciziraj. I sto opet o tom vodovodu...i marsovcima...sto si tako, bre, neracionalan?Ne bih da se kunem, ali veruj mi da se do sada nikada nisam zahvalila Bogu sto pijem cistu vodu iz vodovoda -tu zaslugu sam pripisivala kolicini sipanog hlora od strane zaposlenih u Vodovodu.

Jao, nemoj se samo hvatati nauke, molim te ko Marsovca. Pa do juče ste tvrdili da je zemlja u centru svemira. Spaljivali ljude da im uterate boga u glavu. A sad se setili nauke. Nema nauke dok se ne revidiraš. A posle ćemo se dogovoriti. :blum3:

Ja se uhvatila nauke i cvrsto se drzim nje, sto sad ti nju meni otimas iz ruke?Mislis da samo ti imas pravo da se njome koristis?:beee:Dakle, nemoj sad da vrdas nego odgovori na pitanje sta je za tebe naucni dokaz da bih mogla da ti odgovorim, jer sve sto kazem, ne odovara tvom nivou poimanja.Nema posle -sad il nikad.A ljude nismo spaljivali mi, niti vernici nego inkvizicija.A to je radjeno, da ti pravo kazem, najmanje iz verskih ubedjenja...pre bi se reklo da je lova tu umesala prste...pa pod plastom navodne odbrane katolicke vere.

Ne odvajam se ja od Kurira. Tu su sve naučno utvrđene činjenice. Znaju ljudi šta pišu.

Crni Milankovicu...:???::???::???:

A ovo objašnjenje o leptiru lubeničaru i glisti pantljičari je stvarno ispod tvog nivoa. Znam da možeš i bolje. Ajde. Saberi se, pokloni, pa kreni ispočetka... yes3

Nije glista nego covek.A sto je ispod mog nivoa?

A popu Miloju kaži da si probalu njegovu teoriju skakavaca ljudoždera da prodaš na forumu, ali nije išlo. Nek se i on malo potrudi. Ne možeš ti sve sama.
Ko je taj pop Miloje?Nikad cula...iz Kurira ili Treceg oka?Ne pratim tu vrstu stampe...a nesto i ne zelim da mi pricas o njemu.
O kakvim sad ja skakvcima pricam?Pa ti si imao keca iz biosa, ajde priznaj!Cim ti pomenem leptira kupusara, a ti se setis lekcija:eek:pnokrilci, tvrdokrilci...:D

A to što se brinem za popove, pa mislim da je opravdano. Ako Bog nastavi ovako neselektivno da lupa, pokolebaće se narod, pa ko će onda da im finansira onu Audi ergelu pred Patrijaršijom. Pa će morati s konja na magarca. A to bi bila strašna šteta. :dance2:
E tu se slazem s tobom.yes3
 
Član
Učlanjen(a)
24.11.2009
Poruka
47
Postoje oprečni odgovori na pitanje da li je Bog dobar? Većina vjernika smatra da je Bog dobar - milostiv, tolerantan, pravedan..., jednom riječju, savršen. Oni koji ne misle tako, nego smatraju da je Bog zao i osvetoljubljiv, dokaze za svoje tvrdnje nalaze upravo u Bibliji i nekim njenim pričama. Uzmimo za primjer priču o potopu. Skeptici se u vezi sa tim pitaju: ako je Bog dobar, kako je mogao potopiti i usmrtiti cijeli svijet?
Interesantno je da se i kod naših davnih predaka, kada je pobožnost bila mnogo veća i rasprostranjenija nego danas, javljala slična kvalifikacija Boga. U epskoj narodnoj pjesmi "Smrt Marka Kraljevića", Bog se naziva starim krvnikom!
Ovdje se nameće još jedno interesantno pitanje. Ako je Bog savršen, zašto svi ljudi nisu dobri, jer oni su njegova tvorevina, a Bog kada nešto stvara, kao što je stvorio čovjeka, to mora biti savršena tvorevina?

Dao je razum i poznavanje dobra i zla covjeku a pored toga i slobodu volje da covjek odabere sta zeli biti. dao je i grijehe i iskusenja da bih vidjeo kolika je covjecja ljubav prema Bogu i na sta je covjek spreman zbog te ljubavi tj. cega sve da se odrekne...ljudi su i bili dobri dok nisu okusili jabuku sjecate se??? :)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dao je razum i poznavanje dobra i zla covjeku a pored toga i slobodu volje da covjek odabere sta zeli biti. dao je i grijehe i iskusenja da bih vidjeo kolika je covjecja ljubav prema Bogu i na sta je covjek spreman zbog te ljubavi tj. cega sve da se odrekne...ljudi su i bili dobri dok nisu okusili jabuku sjecate se??? :)

Pa, pitanje je bilo: Da li je Bog dobar? Ovo sve što si napisao može da stoji. Ali to govori da je odgovor na postavljeno pitanje negativan. Zašto? Iz jednostavnog razloga što dobar čovjek ne dovodi drugoga u iskušenje, niti na taj način provjerava njegov odnos prema sebi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Čovek može sebe da dovede u iskušenje i to ne iz zle namere... Ne mora po definiciji da nanosi "štetu" drugom, može sebi, prirodnom okruženju...

Može sebe, dabome. Ne govorim o tome šta čovjek čini sebi nego drugome. Rekao sam: dobar čovjek ne dovodi drugoga u iskušenje. Ne postavlja mu zamke da bi ga iskušao, kao što je Bog prvim ljudima postavio jabuku!
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Pa ne treba da gledaš kao zamku, ako ja imam otrovnu hemikaliju na svom radnom stolu, koja mi služi u poslu ima nacrtanu pride "mrtvačku glavu",dodatno te upozorim da je otrovno a ti "žedan" pa popiješ...
Nema tu zamke, sve sam ti predočio ali ti si ipak popio...

Zamka bi mogla da bude kada bi ostavio neobeleženu flašu i kad te ne bi upozorio....
 
Natrag
Top