Ovo je tačno jer po Jevandjelju, Svetom Predanju Crkve i Svetim Ocima Pravoslavne Crkve cilj čovekove egzistencije na zemlji, ultimativni cilj Pravoslavnog hrišćanina je teosis, oboženje ili upodobljenje koje podrazumeva sjedinjenje, učestvovanje preporodjenog i promenjenog čoveka u Božijem životu posredstvom nestvorenih božanskih energija. Etički, moralni napredak kroz ostvarivanje i zadobijanje vrline je podrazumevajući uslov a ne cilj. Isto tako krštenje, ispovest, pokajanje, pričešće – to su sve sredstava koje vode ka hrišćanskom cilju – put spasenja koje vodi ka podobiju.
Oboženje čovečanske prirode, vaspostavljanje njene bogozdane celosti, zdravosti, krasote, celishodnosti, jeste cilj čovekoljubivog ovaploćenja Boga Logosa.
Ava Justin
U oboženju ljudska pala, ogrehovljena priroda je promenjena, proćišćena, bez greha i suštinski natprirodna tj po Blagodeti Božijoj upodobljena Gospodu Isusu Hristu. Dakle reč je o duhovnom preobražaju koji se temelji na svojstvu prirode, one koju je Adam imao pre pada, ali ono ne biva u granicama prirode niti je pak delo prirode, štaviše ono ga prevazilazi u onoj meri u kojoj je Gospod Isus Hrist po svojoj ljudskoj sušastvenosti prevazišao Adama. Oboženje je nestvoreno, nesazdano primljeno kao neposredno prosvećenje od božanstva, direktno proizašlo iz ipostasi. Sinergija volja - blagodat suštinski je uslov svakog dela hrišćana, dok oboženje pretpostavlja sinergijski maksimum. Ovde je, naime, reč o stvarnom prevazilaženju prirode, o procesu njenog nadilaženja kroz sijanje nestvorene blagodati iz Hristovog oboženog čoveštva, sve dok hrišćanin ne dođe
"u čovjeka savršena, u mjeru rasta punoće Hristove"
Ef. 4, 13
Ali nisu svima data ista iskustva niti će svi postići isti stepen posvećenja tj hrišćanskog savršenstva. Neki će na tom putu podviga hrišćanskog napredovati brže, neki sporije, neko će imati manja neko veća iskušenja, neki će stići dalje neki ne jer to zavisi od Božije Promisli ali bitno je krenuti tim spasonosnim putem pokajanja i spasenja ka podobiju pa šta nam Bog da. Ko zaluta, poklekne, padne mora se podići i nastaviti jer to pak zavisi i od čoveka tako da se poprilično slažem i sa onim što je Mire rekao
Iskustva oboženja su srazmerna stepenu čovekovog duhovnog očišćenja. Koliko je čovek očišćeniji od strasti, toliko je uzvišenije iskustvo Boga koje prima, videći Boga po rečima Sv. Pisma: Blaženi čisti srcem jer će Boga vidjeti (Mt 5,8).
Kada čovek počne da se kaje, da se ispoveda i da plače zbog svojih grehova, on tada prima prva iskustva Blagodati Božije. Ta iskustva su, najpre, suze pokajanja koje ispunjavaju dušu neizrecivom radošću, a, potom, i duboki mir koji se useljava u dušu. Zato se pokajno tugovanje zbog greha naziva „radosnom tugom“, kao što i kaže Gospod u Blaženstvima: Blaženi koji plaču jer će se utješiti (Mt 5,4).
Potom, čovek napreduje ka višim stepenima (iskustva oboženja), kao što je stepen Božanskoga prosvetljenja, na kome Bog prosvetljuje um čovekov i čovek sozercava stvari, svet i ljude iz potpuno drugačije perspektive.
Posle ovoga, hrišćaninova ljubav prema Bogu nastavlja da se uvećava, dolaze nove suze, ali ovaj put uzvišenije, suze ljubavi prema Bogu, suze Božanske ljubavi. To više nisu suze koje se prolivaju zbog greha, jer je čovek sada siguran da mu je Bog oprostio grehe (za koje se pokajao). Te drugačije suze – suze koje donose uzvišenije blaženstvo, radost i mir duši – jesu znak savršenijeg iskustva oboženja.
Čovek, zatim, zadobija „bestrašće“, tj. život koji ne narušavaju ni strasti niti grehovne slabosti. Čovek s mirom i sabranošću podnosi svaku spoljašnju uvredu, jer je slobodan od gordosti, mržnje, gneva i plotskih želja.
To je drugi stepen oboženja koji se naziva – sozercanje (theoria, teorija).
Čoveka, koji se očistio od strasti, Duh Sveti prosvetljuje, ozaruje i obožuje. Theoria znači – sozercanje (sagledanje). Sozercanje Boga znači – bogoviđenje. Ali, da bi neko mogao da vidi Boga, mora i sam da bude u „stanju“ oboženja. Prema tome, bogoviđenje znači – oboženje.
Kada se čovek potpuno očisti i prinese sveceloga sebe Bogu, on tada prima najuzvišenije iskustvo Božije Blagodati (koje čovek može primiti). To je, po Svetim Ocima, viđenje nestvorene Svetlosti Božije. Tu Svetlost vide samo oni koji su veoma napredovali na putu oboženja, a takvih je malo u svakom pokolenju.
Arhimandrit Georgije Kapsanis
Koga zanima više
Kod:
https://svetosavlje.org/dogmatika-pravoslavne-crkve-tom2/15/?pismo=lat