Crkveni oci

Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Istina je vrlo jednostavna i vrlo se lako razumije.

Onaj ko porice istinu sluzi se izgovorima i opravdanjima; nikada priznanjima i izvinjenjima.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
to sa te tri 666 na kruni, to mi je poznato, na kruni pise zamenik sina bozijeg ili nesto slicno tome (ne mogu da se setim) e sad to su kao neki rimski brojevi i kad se oni saberu dobije se 666.
to mi jeste poznato ali da u bibliji pise da je papa antihrist, to mi nije poznato niti to pise u bibliji, to je samo tumacenje odredjenih ljudi da se radi o papi
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Primer koji si navela (pustinja i tecnost), podseca na argumente Mrsavkica. I da, ako je nekada bila bezbojna ta tecnost, danas je sarena.

Ti si zarobljenik svoje lijeve polutke mozga, ja koristim obje i zato se volim izražavati slikovito. Ti to, naravno, ne razumiješ nego moju usporedbu nazivaš argumenetom. Dakle, prvo pročitaj, razmisli, pa onda napiši.
Druga zamjerka, iznosiš klasične optužbe fundamentalista koje svrstavamo u antikatoličke i antiteističke skupine. Takvima su već dali odgovore stručnjaci ( povjesničari, bibličari, teolozi), ja ne mislim na takve stvari gubiti vrijeme. To znači da trebaš potražiti i druge izvore, a ne samo sajtove antikatoličke propagande. A što se tiče tvog broja žrtava inkvizicije, podsjećaš me na spedyja. Misliš, što više nula to jači argument?

"Inkvizicija je bila raširena preko 6 stoljeća i uzduž pola Europe. Prvo se pojavila u južnoj Francuskoj kao odgovor na katare i građanske nesloge koje su ih pratile kao religijska i ideološka pošast, kasnije kako je djelovala na mahove i u dosta različitim formatima, u Italiji i Svetom Rimskom Carstvu, gdje je funkcionirala svega nekoliko desetljeća u 13. stoljeću. U međuvremenu ustanovljena je u Španjolskoj i tamo je postala nakaza države i efektivno bila izvan kontrole crkvenih vlasti.
Puno fundamentalista vjeruje da je više ljudi umrlo pod inkvizicijom nego u bilo kojem ratu ili pošasti, ali kod toga oni se oslanjaju na apsurdne
„statistike“ generirane u nadigravanju među antikatolicima, od koji ih je svaki čini se, pokušao doći sa najvećim brojem unesrećenika.
ako zasigurno možemo odrediti dvije stvari danih brojeva od većine fundamentalista: oni su pretjerani, ili još gore – lažirani. Bila bi jedna stvar pogriješiti u ekstrapolacijama ili kalkulacijama. Greška od 100 % ili čak 500 % ne bi bila velika u povezivanju činjenica koje su na raspolaganju.
Ali greška od 2 500 000 %? Ako uzmete konzervativni izračun koji neki katolički učenjaci prihvaćaju (oko 4000 egzekucija ukupno kroz cijelu povijest Inkvizicije, u svim zemljama gdje je djelovala) to je ugrubo veličina greške u broju dana u
Razotkrivena misterija Babilon, knjiga koja tvrdi da je 95 000 000 ljudi ubijeno za vrijeme Inkvizicije. Brojka od 95 000 000 smrti je tako groteskna da se odmah može posumnjati u psihičko zdravlje pisca ili u najmanju ruku njegovo shvaćanje elementarnih činjenica demografije. Sve do novijeg doba, stanovništvo cijele Europe nije se približilo brojci od 95 000 000. Inkvizicija nije djelovala u Engleskoj, Skandinaviji, sjevernoj i istočnoj Europi. Premda je na papiru njena rasprostranjenost bila velika, u praksi joj je djelovanje bilo sasvim ograničeno na južnu Francusku, Italiju, Španjolsku i nekoliko dijelova Rimskog Carstva. Crna smrt (kuga), koja je pobila oko trećinu europske populacije, po povjesničarima, zaslužna je za velike promjene u socijalnoj strukturi. A inkvizicija je zaslužna za svega nekoliko njih, jer je komparirano tomu, broj njenih žrtava bio mnogo manji."



A ovo sto si rekla da crkva nikada nece odobriti, sve ce to odobriti i to u toku ovog veka. Evolucija, nista drugo.


Eto, sad imamo i ateistu koji prorokuje!
Neće odobriti, niti će se mijenjati Kristov zakon i mnogi će zbog toga otpasti od Crkve kako su je napuštali tijekom svih ovoh stoljeća, a drugi će joj pristupati. To je zakon rasta.
U prvim stoljećima, kršćanstvo je bilo najjaće u Maloj Aziji i sjevernoj Africi, danas su kršćani u manjini i tu manjinu ugnjetavaju muslimani, kao što znamo. Kopti, npr. ima ih katolika i pravoslavaca, jednako su ugroženi.
Europa je bila centar kršćanskog svijeta, ali danas to više nije. Kršćanstvo se proširilo, najprije u obje Amerike, a danas se širi u Aziji. Crkva nestati neće jer Krist u njoj živi.



 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ti si zarobljenik svoje lijeve polutke mozga, ja koristim obje i zato se volim izražavati slikovito. Ti to, naravno, ne razumiješ nego moju usporedbu nazivaš argumenetom. Dakle, prvo pročitaj, razmisli, pa onda napiši.
Druga zamjerka, iznosiš klasične optužbe fundamentalista koje svrstavamo u antikatoličke i antiteističke




U redu, prihvatam kritiku, nisam trebao da kazem argument nego komparacija. Na to sam mislio.
I kada sam rekao 5% do 10% satanovnistva je stradalo od ruke inkvizicije trebao sam da kazem u ime religije. Kritika ti je na mestu.
Naravno, upotreba argumenta nismo ubili i mucili ovoliko nego je to bilo manje i nije bas najbolja odbrana. Kada na to dodam, da uglavnom izbegavas pola pitanja koje ti postavim ili ne komentarises druge delove posta... Na primer, Hitlera vrlo rado koriste vernici u diskusijama a kada im se predoce cinjenice onda cute. Nisam video ni da si prokomentarisala odnos Musolinija i Vatikana ali dobro, sto bi ti rekla to su bila turbulentna vremena. Ili na primer pitanje zasto bi neko bio vecno mucen ako ne voli nekoga? Moracu cesce da te podsecam.
Sto se tice promene crkvenih dogmi, menjaju ti se pred ocima i nije stvar prorokovanja nego zdravog razuma. Prozvod koji crkva nudi je takav da cesto moras da menjas marketing kada ga prodajes jer se trsiste menja. Ti danas verujus ono sto ti kazu, sutra ces da im verujes i ako ti kazu suprotno od toga jer si vernica. Na primer za limbo, mala deca koja su umrla a nisu krstena bi celu vecnost bila negde izmedju jer je neki papa imao privatni razgovor sa bogom. Onda ste to verovali. Pa je onda neki drugi papa bio ispunjen svetim duhom pa je odlucio da to vise ne verujete. Sada to vise ne verujete. Posto je neki treci papa u privatnom razgovoru sa svevisnjim odlucio da su pape nepogresive. Pa onda suoceni sa naucnim cinjenica je neki cetrvrti papa odlucio da se biblija ne shvata vise bukvalno, osim kada im to dogovara. Bio sam ozbiljan kada sam te pitao da li je Marija vecna devica, posto znam da ste tako nesto verovali ranije a ne znam da li su vam rekli da sada ne verujete u to. Kod vas je bas tesko ostati u toku. I tako dalje i tako sire. Obaveza ti je da verujes dok ne promene. Hristov zakon i cela biblija je toliko relativan pojam i zato vas ima 30000+ vrsta vernika. Ne mozete da se slozite oko pola stranice biblije a ne sta je Hrist ili neko drugi hteo da kaze. Ali eto imas svete oce i pape koji su ispunjeni svetim duhom pa su oni to protumacili bolje. Neki oci i pape su kasnije bili jos vise ispunjeni svetim duhom pa su protumacili drugacije i nesto bolje od prethodnih.
Da si ti meni ziva i zdrava, za 20-30 godina ces postati gay aktivista jer ce neki peti papa odluciti da su gey brakovi o.k.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Jeste li citali Zivotinjsku farmu?
Niste?
Steta.
Kada se kaze nesto pametno ovce zableje iz sveg glasa i svak pametna rijec bude ugusena snagom bezbrojnih "argumenata". beeeeee
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
U redu, prihvatam kritiku, nisam trebao da kazem argument nego komparacija. Na to sam mislio.

Da si ti meni ziva i zdrava, za 20-30 godina ces postati gay aktivista jer ce neki peti papa odluciti da su gey brakovi o.k.

Hajd´ da i ja malo prorokujem. :lol:
Za 20-30 ti ćeš biti kršćanin i stidjet ćeš se svega ovoga što si pisao.
Ako izgubim zdrav razum, možda ću biti gay aktivistica, a ako ijedan Papa odobri gay brakove, onda ću ga i ja nazvati Antikristom.

Prihvaćam ispriku, vjerujem da nemaš lošu namjeru samo ti nedostaje znanje.
:)
Odgovorit ću ti kasnije na sve što si me pitao.

Nego da se vratimo malo na temu. Sveti Bazilije...on mi je super! Pisao je mnogo o Duhu Svetom, svojevremeno mi je to jako pomoglo.

Da li znaš da je on začetnik monaškog života na Istoku? Ne znaš. Ok. Možda će netko od pravoslavaca više napisati o njemu, ja ću reći samo još to da je njegovo pravilo o monaškom životu utjecalo na svetog Benedikta (6. st) i da se sv. Benedikt smatra začetnik redovništva/monaštva na Zapadu.

Kad govoriš o promjenama u Crkvi, kad smatraš da će Crkva s vremenom nestati jer kobajagi neće biti zainteresiranih, opet ti kažem: varaš se. Krist u svakom vremenu poziva ljude k sebi i ljudi se odazivaju.
Samo Krist ima tu moć...jer je Ljubav.
Monaštvo je specifičan oblik života, to je za odabrane, tj. za one koji imaju taj poziv.
Pogledaj video iz jednog manastira u Španjolskoj (Monasterio de las clarisas). Traje 6 minuta, odgledaj barem tri...Dakle, to je posjet Generala Franjevačkog Reda svojim sestrama klarisama. (Franjevce je osnovao sv. Franjo, a klarise sv. Klara. To su ona dva glavna lika iz onog filma kojeg nisi odgledao).


 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Hvala sto si uprkos nedostatku mog znanja prihvatila izvinjenje.sorry
Dobra ti je ova sala da cu biti vernik jednog dana.
Nisam rekao da ce crkva nestati nego da gubi uticaj i da ce nastaviti da ga gubi.
Jel si ti casna sestra? Ili zelis da budes jednog dana?
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Hvala sto si uprkos nedostatku mog znanja prihvatila izvinjenje.sorry
Dobra ti je ova sala da cu biti vernik jednog dana.
Nisam rekao da ce crkva nestati nego da gubi uticaj i da ce nastaviti da ga gubi.
Jel si ti casna sestra? Ili zelis da budes jednog dana?


Ja sam biskupica. :lol:

Što se mene tiče Crkva ne treba imati nikakvu moć, ni vlast, ni utjecaj. Njezina je misija navještati i svjedočiti Isusa Krista riječima i djelima, to jest kršćanskim životom. I naravno, uvijek mora imati odgovor
na pitanja ateista i svih drugih.
 
Član
Učlanjen(a)
21.10.2012
Poruka
2
Ja sam nov ovdje ali Isabeleta me zadivljuje svaki put iznova. Prava vjernica, mene sramota pored nje......
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
harybonnot: Jeste li citali Zivotinjsku farmu?
Niste?
Steta.
Kada se kaze nesto pametno ovce zableje iz sveg glasa i svak pametna rijec bude ugusena snagom bezbrojnih "argumenata". beeeeee


Ti hoćeš reći da su kršćani ovce? U redu. Možda mi znamo i tko su svinje iz Životinjske frame.


Ja sam nov ovdje ali Isabeleta me zadivljuje svaki put iznova. Prava vjernica, mene sramota pored nje......

Hvala. Hajde, i ti se uključi. Ma, kakva sramota?! Ja sam ovdje baš i postala velika vjernica, zahvaljujući raspravama s nevjernicima i krivovjernicima. (Ovo je šala, naravno.)


starstuff: Na primer, Hitlera vrlo rado koriste vernici u diskusijama... Nisam video ni da si prokomentarisala odnos Musolinija i Vatikana ali dobro... Ili na primer pitanje zasto bi neko bio vecno mucen ako ne voli nekoga?
Sto se tice promene crkvenih dogmi, menjaju ti se pred ocima... Prozvod koji crkva nudi je takav da cesto moras da menjas marketing kada ga prodajes jer se tržiste menja. Ti danas verujus ono sto ti kazu, sutra ces da im verujes i ako ti kazu suprotno od toga jer si vernica. Na primer za limbo,.. Onda ste to verovali. Pa je onda neki drugi papa... Sada to vise ne verujete. Posto je neki treci papa u privatnom razgovoru sa svevisnjim odlucio da su pape nepogresive. Pa onda suoceni sa naucnim cinjenica je neki cetrvrti papa odlucio da se biblija ne shvata vise bukvalno, osim kada im to dogovara. Bio sam ozbiljan kada sam te pitao da li je Marija vecna devica, Kod vas je bas tesko ostati u toku... Obaveza ti je da verujes dok ne promene. Hristov zakon i cela biblija je toliko relativan pojam i zato vas ima 30000+ vrsta vernika. Ne mozete da se slozite oko pola stranice biblije a ne sta je Hrist ili neko drugi hteo da kaze.

Prvi put čujem da vjernici rado koriste Hitlera u diskusijama...Tog mostruma?
Mussolini i Vatikan? Povijest mi nije jača strana, doista. Jedino ti mogu kopirati neke katoličke odgovore na ova tvoja pitanja.
Ono što znam...prije nego li je postignut Lateranski sporazum I Vatikan postao samostalna državica, Papa je bi zatočenik Vatikana. Cijela ta peripetija vuče korijene iz prošlosti, ali to bi trebalo zaviriti u povijest crkve, zašto je to tako bilo. Nedavno sam čitala da je jedan bugarski agent priznao da je radio za SSSR u optuživanju Pape Pija XII zbog suradnje s nacistima za vrijeme II svjetskog rata. To je Vatikan
opovrgao, ali je ostala sumnja. Upravo spisi tog Bugara su potvrdili da se radilo o zavjeri protiv Pape. To potraži sam na netu ili ću ti ja pronaći. I ovog novog Papu su već napadali da je surađivao s vojnom huntom u Argentini i odmah je reagirao Vrhovni sud Argentini i objavio da se njegovo ime nikada nije pojavilo na sudu.
Drugim riječima, afere su tražene i dobro plačene, ljudi rado čitaju senzacionalne vijesti, ali nisu dovoljne samo optužbe već trebaju i dokazi.
Ne razlikuješ dogme od teoloških učenja i razmišljanja. (Ne)postojanje limba nikada nije bilo dogma. To je bilo samo srednjovjekovno uvjerenje koje je ukinuto prije 50 godina. Još uvijek postoji nauk o čistilištu. U tome se razlikujemo od Pravoslavne crkve koja ima jednoi slično naučavanje (mitarstva). To sve spada u katekizam.
Crkva ne nudi nikakav proizvod već navješta Krista koji je svoj život dao za sve ljude.
Crkva se sporo mijenja, koliko god da kažeš kako je teško biti u toku ili kako pravoslavci znanju reći da katolici stalno uvode novotarije, nije baš tako.Neke promjene su se dogodile jer se svijest o njima promijenila. U 18 i 19. st, čitav Srednji vijek pokori i postu se davalo veliko značenje. Danas se akcent stavlja na krštenje, na to bogatsvo krsne milosti, dostojanstvo osobe, na svjedočenje vjere životom, ne jezikom. To ne poništava pokoru, ali Crkva želi istaknuti druge vrijednosti. Izmjene dolaze najprije iznutra, onda idu prema van, ne obrnuto. Teško mi je to ukratko objasniti, ali vjerujemo da Duh želi obnoviti svoju crkvu da ne bude rigidna, s mnogo struktura i pravila, već živa Crkva koja ljubi Krista i da se vjera pokaže u dobrim djelima.
Nitko neće biti mučen ako nije upoznao ljubav Božju, ali će sam sebi nauditi ako joj se bude opirao.
Da, Djevica Marija je vazda Djevica.

Katolički katekizam:
499 Produbljenje vjere u djevicansko materinstvo dovelo je Crkvu da ispovjedi stvarno i trajno Marijino djevicanstvo i u porodu utjelovljenog
Sina Bozjega. Doista rodjenje Krista "nije njezinu djevicansku netak-nutost umanjilo nego posvetilo". Crkveno bogosluzje slavi Mariju kao "Aeiparthenos", "vazda Djevicu"

Katolička crkva je jedna, pravoslavnih crkava je više, a protestanti su razdjeljeni na tisuće crkava.
Uopće nije problem što drugačije primamo i doživljavamo Božju Riječ, problem je ako nismo usvojili istine Evanđelja. I ako te svoje istine želimo silom nametnuti drugima, griješimo protiv ljubavi i Boga. Zato je uvijek potrebo biti otvorenog srca i uma, poučljiv, spreman na promjenu i stalno obraćanje Bogu.

Sve na svijetu je podvrgnuto promjenama, samo Bog ostaje isti.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top