Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Kako je nastalo pravo-slavlje,zasto se jedina crkva Hristova razdvoila i kako su nastale jereticke crkve? sve to cete saznati u ovom velikolepnom dokumentarcu:propast Vizantije.


Pozdrav od Gere.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
I Srbi i njihovi neprijatelji znaju: dok god postoji jedinstvena Srpska pravoslavna crkva, dotle komadanje srbskog nacionalnog bića nije završeno. Ako je to tako, onda ne smemo biti beslovesni pred procesima koji se, kad je Crkva u pitanju, odvijaju sve brže i brže. Jedan od procesa koji može imati dalekosežne posledice, ne samo po opstanak SPC-a, nego i svih pravoslavnih pomesnih crkava, upravo je u toku i odvija se paralelno sa pripremama za održavanje Vaseljenskog sabora

Uloga Srbske Pravoslavne Crkve u narodnoj istoriji tolika je da se ne može preceniti. To su znali (i znaju) svi srbski neprijatelji: hrvatski geopolitičar, dr Ivo Pilar, koji je 1917. u Beču objavio habzburgofilnu studiju o južnoslovenskom pitanju (preštampali su je u Zagrebu 1942) tvrdi da su Srbi kao narod neporaženi dok god imaju Crkvu i kult Svetog Save. Mogu da izgube sve druge ustanove, pa i vojsku i državu, ali Crkva će ih očuvati.
Ipak, ma koliko naša Crkva bila jaka duhovno, podrška srbske države nije bez značaja. Ne zaboravimo: čim je pala slobodna Despotovina Đurđa Brankovića 1459. godine, srbske crkvene oblasti našle su se pod vlašću grčke Ohridske arhiepiskopije (1459-1557). Godine 1531, mitropolit smederevski Pavle odmetnuo se od Ohrida i, oslanjajući se na ugledne Srbe, a podmićujući moćne Turke, sebe proglasio Pećkim patrijarhom. Ohridski arhiepiskop ga je prokleo, a carigradski patrijarh svrgao i konačno ukinuo Pećku patrijaršiju. Tek 1557. godine, kada je najmoćniji čovek na sultanovom dvoru bio Srbin Mehmed paša Sokolović, Pećka patrijaršija je obnovljena, a na njeno čelo je došao Mehmed pašin brat Makarije. Veliki vezir srbske krvi je razmišljao ne toliko krvlju, koliko mozgom: u borbi protiv Habzburga i Mletaka, iza kojih je stajao Vatikan, njemu je bio potreban, bar delimično zadovoljan statusom, mnogobrojni srbski narod, od Marče i Gomirja do Vidina i Ohrida. Logika je prosta: ne treba ih duhovno tlačiti, da ne bi ratovali na strani Zapada.
Međutim, SPC se kasnije ipak uključila u ratovanje Srba za slobodu, i podstakla svoj narod da se s Austrijancima bori protiv sve nazadnije turske vlasti. Kao što je carigradski patrijarh priznao obnavljanje Pećke patrijaršije 1557. godine pod pritiskom turske državne vlasti, tako su Turci i Fanar (naziv istambulske četvrti u kojoj se nalazi središte Patrijaršije) dogovorili da smire nesmirene Srbe, i 1776. Pećka patrijaršija je opet ukinuta. Period fanariotske uprave nad Srbima (u Staroj Srbiji, Bosni i Hercegovini, centralnoj Srbiji i drugde), čuveni istoričar naše Crkve, Radolsav Grujić, opisuje ovako: „Još su fanarioti nastojali da pogrče Srpsku Crkvu, a onda postepeno i narod. Stoga se u svima južnim krajevima našim istisli slovensko bogosluženje i uveli grčko; a vladike su i po drugim krajevima služili samo grčki. Stare rukopise i knjige, slovenski i srbuljski pisane i štampane, palili su i uništavali. A da ubiju narodnu svest i ponos zabranjivali su proslavljanje Krsnog Imena i srpskih svetitelja!“
Srbi koji nisu bili pod vlašću fanariota nalazili su se u raznim crkvenim oblastima i pod različitim jurisdikcijama, i tek je sa nastankom Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, kao i zalaganjem kralja Aleksandra, Pećka patrijaršija obnovljena ne samo kao crkvena autokefalija, nego i kao nacionalna institucija.
I Srbi i njihovi neprijatelji znaju: dok god postoji jedinstvena Srpska pravoslavna crkva, dotle komadanje srbskog nacionalnog bića nije završeno. Zato to jedinstvo treba razbiti. Dr Predrag Nikolić, predsednik Spoljnopolitičkog odbora Srpske demokratske stranke, s tim u vezi dalekovido zaključuje („Vidovdan“, br. 1/2010):
„Sve je podređeno slabljenju naše nacionalne energije i kapaciteta za djelovanje, i uklapanju Srba (i drugih perifernih naroda tek donekle na drugačijim osnovama) u evroatlantski svjetski poredak. Cilj je, stiče se utisak, i da se razbije Srpska pravoslavna crkva, i podijeli na Pravoslavnu crkvu u Srbiji, Pravoslavnu crkvu u BiH, Pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori, itd. Drugim riječima, da se etnički karakter crkve zamjeni teritorijaljnim, a da sve nasljednice SPC-a budu dio nekakve anacionalne „evropske pravoslavne crkve”. Tako bi izgubili bazičnu nacionalnu instituciju, koja je opstajala i kada su nestajale naše države, a dobili bismo nove činioce naše ideološke obrade, u skladu sa voljom samozvanih gospodara svijeta.“
Ako je to tako, onda ne smemo biti beslovesni pred procesima koji se, kad je Crkva u pitanju, odvijaju, na žalost – sve brže i brže.
Ovaj članak je mali doprinos razmatranju date teme. On ne pretenduje na sveobuhvatnost i nepogrešivost, ali nudi niz činjenica osvetljenih iz „mističko – geopolitičkog“ ugla. Ko zna bolje, široko mu polje.

VATIKANSKI AĐORNAMENTO
Dok među pravoslavnim Srbima i dalje traju trvenja i napetosti oko uklanjanja vladike Artemija sa uprave Eparhije raško-prizrenske („To je gore od zločina – to je greška“, rekao bi maršal Fuše), u pravoslavnom svetu javljaju se tokovi koji mogu imati dalekosežne posledice, ne samo po Srbsku Crkvu, nego i po sve ostale pomesne Crkve. Pre svega, inteziviraju se pripreme za održavanje Vaseljenskog sabora (koje je započeo još dvadesetih godina prošloga veka carigradski patrijarh Meletije Metaksakis, izazivač kalendarskog raskola u Grčkoj). U nedavnoj poseti Moskovskoj patrijaršiji, današnji prvi među jednakima na Istoku, patrijarh Vartolomej, istakao je da taj Sabor mora da se održi u najskorije vreme – između ostalog, da bismo dokazali inoslavnima kako smo spremni za tako važan događaj i kadri da ga organizujemo.
Vaseljenski sabori u istoriji Crkve održavani su, pre svega, radi učvršćivanja pravoslavne vere i svedočenja dogmatsko-duhovnih istina, a organizaciona rešenja, formulisana u kanone, proisticala su iz predanjskih rešavanja primarnih – dakle, verskih – crkvenih pitanja. U središtu svakog Vaseljenskog Sabora bilo je tumačenje Ličnosti Hristove i čovekovog spasenja u Njemu. Zato je svaki Sabor bio borba protiv neke od opasnih hristoloških jeresi, od arijanstva do ikonolomstva. Nameravani vaseljenski sabor, međutim, karakterističan je po dogmatskom „minimalizmu”. Njegove teme su uglavnom organizacione: pitanje pravoslavne dijaspore, način proglašavanja autokefalije i autonomije, poredak pominjanja poglavara autokefalnih crkava, promene bogoslužbenog kalendara, pitanja sklapanja braka (drugobračja sveštenstva), skraćivanje postova. Tu su i odnosi pravoslavnih i inoslavnih, to jest ekumenizam. Deseta tema iz kataloga zvuči globalistički aktuelno: „Doprinos pomesnih pravoslavnih crkava ostvarenju hrišćanskih ideala – mira, slobode, bratstva i ljubavi među narodima i ukidanju rasne diskriminacije“.
Mnogi kritičari ovog kataloga tema, među kojima je bio i Sveti Justin Ćelijski, ukazivali su na to da Vaseljenski sabor mora da jasno osudi velike jeresi koje su se pojavile nakon Sedmog vaseljenskog sabora (u 8. veku): papizam i protestantizam, kao i „svejeres” ekumenizma, pokreta za ujedinjenje hrišćanskih konfesija bez obzira na Istinu. Međutim, glasovi upozorenja nisu uslišeni. Zato savremeni analitičari, od Atine do Tbilisija, ukazuju da bi budući Sabor mogao da bude sličan modernističkom Drugom vatikanskom koncilu, koji je za posledicu imao etički relativizam, bogoslužbeni haos i masovno napuštanje rimokatolicizma od strane razočaranih vernika. I zaista: ako su uvođenje novog kalendara, skraćivanje postova i drugobračje sveštenstva „nasušna“ pitanja za Pravoslavnu Crkvu u doba antihrišćanske globalizacije, onda bi Sabor koji se sprema više ličio na vatikanski „ađornamento“ nego na Sabor Crkve od Istoka.
Bilo kako bilo, pošto je pitanje pravoslavne dijaspore prvo na listi tema budućeg Sabora, na njemu se najozbiljnije radi, i to već skoro dve decenije.
Za nas Srbe, to pitanje je sve, samo ne uzgredno. Jer, dijaspora ne samo da materijalno pomaže maticu, nego je i duhovno povezana s njom. Jedina pak ustanova koja objedinjuje Srbe svuda gde žive jeste Srbska Crkva. Ona, rekosmo, nikad nije bila jedino verska, nego je i nacionalna ustanova, koja je svoju pastvu učila sa je Srbstvo Hristovo, ali da, u Hristu, pripada i Sv. Savi, knezu Lazaru i Jasenovačkim Novomučenicima. Nijednom rodoljubu ne bi bilo milo da srbsko rasejanje, u kanonskom smislu, prestane da pripada svetosavskoj duhovnoj zajednici. No, turbo globalizacija zahvata sve segmente našeg postojanja, pa nas ni u toj oblasti neće poštedeti.
Da vidimo konkretne plodove predsaborskog rada.
Ruska Crkva je istakla da pitanje dijaspore preti „jedinstvu pravoslavlja“, i osudila „nemotivisane i jednostrane pretenzije Carigradske patrijaršije“: Patrijarh RPC-a Kiril

CARIGRAD: IZAZOVI I ODGOVORI
Prestonica pravoslavnog, Istočnog Rimskog carstva, Vizantije, države koja je trajala najduže u istoriji čovečanstva (Konstantinopolj – Carigrad – Drugi Rim), ima neprocenjivo mesto u istoriji svih pravoslavnih naroda, a naročito Slovena, kojima je poslala Svetu braću Kirila i Metodija. Justinijanova Sveta Sofija, crkve i oltari, mošti i ikone, podvižnici i mučenici Carigrad čine drugim Jerusalimom. Nema pravoslavnog hrišćanina koji tron carigradskog patrijarha ne priznaje za prvi među jednakima na Istoku, i koji duboko ne tuguje kad vidi u kom je položaju Konstantinopoljska patrijaršija u današnjoj Turskoj. Taj položaj je strašan: lišena svih prava (čak i na svoj Bogoslovski fakultet na Halki), ona tavori dok Turska zatire tragove pravoslavnog hrišćanstva na svojoj teritoriji.
Još tridesetih godina 20. veka, pravoslavni kanonolog Sergije Trojicki je upozoravao: „Nema sada ni velikog grada Sv. Konstantina, o kojem govore kanoni Pravoslavne Crkve, nema centruma pravoslavlja, Carigrada, a postoji turska varoš Stambul, koja je čak u Turskoj izgubila položaj prestonice. Patrijarh carigradski ne samo da je izgubio svoju titulu i prava etnarha, nego mu se osporava i sama titula patrijarha, i krajem 1930. godine turske su vlasti zvanično objavile, da u Stambulu ne postoji „Rum – patrikahane”, tj. grčki patrijarh, nego postoji samo „rum-bašpapazlik“, tj, grčki poglavica popova, koji nema nikakve vlasti, čak ni čisto religijske, van granica Turske republike“.
Zato je sasvim razumljivo da je Fanar morao da traži moćne zaštitnike van Turske. Našao ih je u SAD-u, gde je veoma snažna grčka dijaspora, čiji se glas pažljivo sluša u Beloj kući, Senatu i Kongresu, i čiji naznačajniji predstavnici imaju počasne titule „arhonata“ Carigradske patrijaršije. Ali, ne samo u Vašingtonu, nego i u Vatikanu, čiji politički uticaj u svetu, čak ni danas, nije zanemarljiv. Još od doba carigradskog patrijarha Atinagore i pape Pavla VI, koji su (prvi od pomenutih bez konsultovanja ostalih Pomesnih Crkava) skinuli anateme iz 1054. i izdali tzv. „Tomos ljubavi” teče proces približavanja Fanara i Vatikana, koji je 2007. dao svoj plod u italijanskom gradu Raveni, kada je Mešovita pravoslavno – rimokatolička komisija za bogoslovski dijalog stavila u izgled papi rimskom da bi opet, u „ujedinjenoj crkvi” ekumenske budućnosti, mogao da bude prvi. I to ne samo prvi među jednakima! To se vidi iz dokumenta o ulozi rimskog pape u prvom milenijumu, koji treba da bude razmatran u Beču 2010, i u kome se tvrdi da je papa pre 1054. godine imao ne samo prvenstvo časti, nego i izvesnu vlast u Crkvi.
Ovoliko druženje s predstavnicima papizma kao da je uticalo i na jerarhe s Fanara (koji redovno posećuju Vatikan, i obrnuto, bar jednom godišnje!), makar kada je doživljaj vlasti u Crkvi u pitanju.
Carigradska patrijaršija danas sebe ne shvata samo kao „prvu među jednakima“, nego i kao Crkvu koja ima „isključivu privilegiju da deluje u vanteritorijalnom kapacitetu u odnosu na Crkvu u Dijaspori, kao i da ima pravo da sudi u sporovima. Ovo pravo Crkvi Konstantinopolja daje 28. kanon IV vaseljenskog sabora održanog u Halkidonu 451. godine“ (tako piše u tekstu „Kanonska crkvena jurisdikcija Vaseljenske patrijaršije“, koji se nalazi na zvaničnoj internet prezentaciji Carigrada.) Ovu tezu zagovaraju carigradski kanonolozi, poput Vlasija Fidasa i najvećeg pravoslavnog ekumeniste, titularnog (bez pastve) mitropolita pergamskog Jovana Zizjulasa, koji je još 1993. godine izražavao nadu da će nova situacija u svetu (očito, izazvana globalizacijom) navesti sve Pomesne Crkve da se okrenu Carigradu kao svom središtu, čime će Konstantinopoljska patrijaršija postati ne samo „posrednik u nesporazumima“, nego i „koordinator i glasnogovornik ujedinjenog Pravoslavljaž“ („Teološki pogledi“, 1-4/1998, Beograd).
Čini se da su za Srpsku crkvu značajnija trvenja i napetosti oko uklanjanja vladike Artemija sa uprave Eparhije raško-prizrenske, nego posledice budućeg Vaseljenskog sabora: Patrijarh SPC-a Irinej

PRAVOSLAVNI GLOBALIZAM
Ovakve, kriptopapističke pretenzije odavno su naišle na kritike drugih Pomesnih Crkava. Već pomenuti Sergije Trojicki, ruski emigrant i ugledni profesor Pravnog fakulteta u Subotici, ukazivao je na to da Carigradu nijedan vaseljenski sabor nije dao pravo upravljanja i suda nad drugim Pomesnim Crkvama, nego da je Četvrti vaseljenski sabor ovaj patrijaršijski tron izjednačio s tronom rimskog episkopa, pape (koji je u to vreme bio pravoslavan) – po časti. Zašto? Zato što su u Konstantinopolju, Drugom Rimu, bili car i njegov senat (dakle, iz političkih, a ne „mističkih” razloga). Trojicki je, na osnovu kanonskog predanja Crkve, dokazao da Carigrad nema prava ni na jednu od dijaspora drugih autokefalnih Crkava, mada je to pravo pokušao da pribavi već pomenuti patrijarh Meletije Metaksakis, krivac za grčki kalendarski raskol, ubeđeni ekumenista i protestantofil na jednoj i panhelenistički šovinista na drugoj strani.
Poznati ruski teolog Aleksandar Šmeman, ukazivao je na činjenicu da su pretenzije Fanara zasnovane na zaboravu osnovne činjenice – od 1453, Carigrad je Istanbul, i nije više prestonica Vizantije. Svima pravoslavnima je žao što je tako, ali je tako; težak položaj Carigradske patrijaršije ne može biti opravdanje za njene vatikanolike pretenzije na prvenstvo vlasti u Crkvi od Istoka – jer, ponovimo, u njoj prvenstva vlasti nikad nije bilo.
I među srbskim sveštenicima i teolozima postoje kritičari ovakvog kvazivaseljenskog shvatanja prava Konstantinopolja. Pokojni kanonolog, dr Dimšo Perić, u svom članku „SPC i njena dijaspora“, ukazao je na kobnu ulogu Metaksakisovu, a dr Miodrag M. Petrović, u svom članku o dijaspori, objavljenom u časopisu „Država“ 1994. godine naročito je podvukao uzajamnu jednakost svih episkopa, ističući da „nije slučajno da je Sv. Teofan Ispovednik (+817), sve patrijaršije nazvao vaseljenskim kao i to što se ni u kanonima niko od episkopa ne naziva vaseljenskim. Apostoli, koji su vlast predali episkopima, nisu imali jednog predstavnika, glasnogovornika ili koordinatora, nego su, svi skupa, bili „učitelji vaseljene“.
Vrlo ozbiljnoj kritici je carigradske pretenzije izložio sveštenik i teolog iz Australije, Srboljub Miletić, u svom ogledu „Dijaspora, međucrkveni odnosi i vaseljenske hipoteze“ („Hrišćanska misao“, 5-9/2000.) Kritikujući „teoriju nadjurisdikcijske vlasti Carigrada”, koji, pozivajući se na ranohrišćansko učenje o Crkvi, u stvari pokušava da centralizuje i „disciplinuje“ autokefalne Crkve pravoslavnih naroda, Miletić ukazuje da je pitanje pripadnosti dijaspore bilo kakvom svevlasnom centru – krajnje nelogično: „Jer, Dijaspora može biti to što jeste – Dijaspora, samo u odnosu na pripadnost nekoj jurisdikciji (na primer, srpska dijaspora, ruska, grčka, itd.), inače se uopšte ne bi mogla nazvati Dijasporom, već stanovništvom određenih zemalja./…/ Ako bi sve pravoslavne pripadnike raznih pomesnih Crkava u dijaspori mogli zajedničkim imenom da nazovemo „Pravoslavna dijaspora“ i potom jednim potezom rešimo njihovu sudbinu, zašto sutra ne bismo mogli to isto da učinimo i sa svim ostalim pravoslavnima, bez razlike?“
Miletić je u svemu prepoznao tendencije „pravoslavnog“ globalizma koji radi na potiranju nacionalnih razlika i svojevrsnoj unifikaciji radi pacifikacije.
Da ove teze nisu neozbiljne, vidimo iz sledećeg slučaja.
Godine 1993, u novembru, u centru Carigradske patrijaršije u Šambeziju, potpisani su dokumenti o pravoslavnoj dijaspori i autokefaliji. U ime Srbske Crkve, potpisali su ga jedan episkop i jedan jeromonah (sada i on episkop), a da SA Sabor SPC o tom „strateškom papiru“ suštinski nije raspravljao.
U Šambeziju je tada odlučeno da se cela dijaspora podeli na osam administarivnih oblasti – Severna i Centralna Amerika, Južna Amerika, Australija, Velika Britanija, Francuska, Belgija i Holandija, Austrija i Italija, Nemačka, čiji bi posebni upravni organi bili episkopski sabori. Svaki sabor bi imao poseban „ustav“ ili pravilnik, a predstavnici svih Pomesnih Crkava bi o svim pitanjima koja zahtevaju „svepravoslavno suočavanje“ konsultovali samo carigradskog patrijarha. Tačka 5. obavezuje sve pomesne Crkve da ne ometaju „opisani hod“ uspostavljanja „normalnog poretka“ u dijaspori.
Ovaj dokument je izazvao negodovanja Grčke Crkve, koj je ustvrdila da ovde nije reč samo o dijaspori, nego o uzajamnim odnosima autokefalnih Crkava, pri čemu se, po grčkom Sinodu, pitanje dijaspore koristi da bi se „posredno doveo u pitanje osveštani kanonski poredak Pravoslavne Crkve“.
Ruska Crkva je istakla da pitanje dijaspore preti „jedinstvu pravoslavlja“, i osudila „nemotivisane i jednostrane pretenzije Carigradske patrijaršije“. Rumunska Crkva, je tvrdila da su sve Pomesne Crkve, bez obzira na drevnost i mesto u diptisima, jednake, i da svaka ima pravo da vodi brigu o svojoj dijaspori, što je rečeno i u saopštenju Poljske Crkve.
Ipak, formiranje episkopskih konferencija u Evropi i svetu nastavlja se; svakoj od njih presedava episkop iz Carigradske patrijaršije. Fanar je još 1993. pokazao i svoju konkretnu moć, kada je od 30. do 31. jula, održao suđenje patrijarhu jerusalimskom Diodoru, navodno zbog njegovih „nekanonskih“ postupaka koji ugrožavaju jurisdikcije Carigrada. Diodor je, sa dvojicom episkopa, osuđen na „raščinjenje“ ako se ne „pokaje“. Sam patrijarh jerusalimski (sada već pokojni), poznat po svom antiekumenizmu, odbio je da se pojavi na saboru (gde su učestvovali i jerarsi iz drugih pomesnih Crkava grčkog jezika) tvrdeći da može da mu sudi samo Vaseljenski sabor. Kasnije je došlo do kompromisa, ali, pošto je jedno od ključnih pitanja bilo „mešanje“ Jerusalimske patrijaršije u crkvena pitanja u Australiji jasno se pokazalo da Fanar svu dijasporu smatra „svojom“.
To se vidi i u odnosima Carigrada i Moskve.
Srpski patrijarh Varnava tražio je još tridesetih godina prošlog veka od Vaseljenske patrijaršije da ne skreće sa kanonskih osnova u svojim odnosima prema ostalim autokefalnim crkvama

PANHELENSKI EKUMENIZAM
Sukobi oko jurisdikcijske nadležnosti između Drugog i Trećeg Rima traju od pada Ruske monarhije i uspostavljanja SSSR 1917. godine. Meletije Metaksakis je, koristeći boljševičke progone protiv Ruske Crkve, 1923. potčinio sebi ruske eparhije u Finskoj i stvorio autonomnu Finsku Crkvu u okviru Carigradske patrijaršije. Iste godine potčinjava i Estoniju, a zatim od Moskve odvaja i Poljsku pravoslavnu Crkvu. Njegov naslednik, Grigorije VII, pokušava da smeni Svetog Tihona Ispovednika, patrijarha moskovskog i sve Rusije i šuruje sa „živocrkvenicima”, raskolnicima bliskim bezbožnom režimu. Patrijarh carigradski Vasilije borio se protiv Ruske Zgranične Crkve, tvrdeći da se svi pravoslavci van svojih matičnih država moraju potčiniti Konstantinopolju.
Godine 1931, patrijarh Fotije II pod svoju jurisdikciju prima ruskog mitropolita Evlogija (Georgijevskog) i njegovu pastvu u Evropi, a na protest Moskovske patrijaršije odgovara da „ carigradski Presto ima kanonsko pravo suda nad parohijama u dijaspori” i da je njemu „povereno opšte staranje o potrebama pravoslavnih crkava svuda”.
I Srpska Crkva se suočavala sa agresivnom politikom panhelenističkih ekumenista: zvanični časopis Aleksandrijske patrijaršije, kojom je u to vreme upravljao zlosrećni Metaksakis, 1932. je tvrdio da je Carigrad srpskoj Crkvi dao autokefaliju samo na teritoriji Kraljevine Jugoslavije, i da ona nema prava da osniva svoje eparhije u dijaspori. SPC je, u ono vreme, bila nezavisna u svojoj politici, i patrijarh srpski Varnava ustao je u odbranu prava Moskovske patrijaršije, oštro osudivši mešanje Konstantinopolja u njene unutrašnje stvari (već pomenuti slučaj mitropolita Evlogija u Parizu). U pismu Ruskom episkopu litvanskom Elevteriju, patrijarh Varnava je jasno rekao: „Srpska Crkva, kojom ja presedavam, tražiće od Vaseljenske patrijaršije da ne skreće sa kanonskih osnova u svojim odnosima prema ostalim autokefalnim crkvama”.
Posle raspada SSSR-a 1991. godine, neprijatelji Rusije su činili sve da Rusku Crkvu, jedan od najvažnijih faktora jedinstva ruskog naroda, raslabe i podele. Došlo je i do novih trvenja između Drugog i Trećeg Rima. Sredinom devedesetih godina 20. veka, na kratko vreme čak je bilo prekinuto i njihovo molitveno opštenje: Carigrad je preuzeo odbegle parohije Moskovske patrijaršije u Estoniji pod svoju jurisdikciju. Do oštre prepiske između Carigrada i Moskve (opet oko pitanja dijaspore), došlo je u periodu od 2002. do 2004. godine. Patrijarh Aleksej II je jasno poručio: „Konstantinopoljska Crkva nema u zemljama dijaspore privilegije veće od Ruske Crkve ili bilo koje druge pomesne Crkve” (pismo od 27. jula 2004.).
Donedavni rusofobski predsednik Ukrajine, Juščenko, pokušao je da stvori Ukrajinsku pravoslavnu Crkvu, koja bi bila pod carigradskim uticajem i konačno odvojena od Moskve. Nadao se da će u tome uspeti 2008, povodom 620-godišnjice krštenja Rusa u Kijevu. Ukrajinski šovinisti, čiji je Juščenko bio vođa, zasnivali su svoje nade na činjenici da je Ukrajina do 17. veka bila pod crkvenom jurisdikcijom Carigrada.
Naravno, poduhvat nije uspeo: patrijarsi Vartolomej i Aleksej služili su zajedno Arhijerejsku liturgiju, a patrijarh Vartolomej je, svojom besedom, u kojoj se pozvao na crkvenu slogu i jedinstvo, razočarao Juščenka i kompaniju. Odnosi između Carigrada i Moskve su, za sada, u mirnoj fazi. Ipak, desna ruka patrijarha moskovskog Kirila, arhiepiskop Ilarion (Alfejev), u intervjuu datom „Interfaksu”, aprila 2009, upozorio je da Carigrad ostalim pomesnim Crkvama pokušava da nametne vatikanski model – „model krajnje centralizovane crkvene vlasti na čelu s jednim episkopom, koji je poglavar Vaseljenske Crkve”.

Copy/past:

[h=5]PECAT Интернет портал слободне србије[/h]
POZDRAV OD GERE.
 
Član
Učlanjen(a)
24.08.2012
Poruka
13
VI NISTE NORMALNI!!! Pročitao sam na brzaka, ali vidim da se opet isto dešava! Dečko je samo pitao da li može da se moli u katoličkoj crkvi, a vi razvijate filozofiju! Luka ako je ta crkva katolička znači da je namenjena katolicima i katoličanstvu, bez obzira ko ide u nju. A što se molitve tiče možeš i da se moliš i u svojoj sobi zato što te Bog čuje gde god da si!
Pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Mozda nismo normalni brate,samo oni koji govore o istini u kojoj se danas nalazi nasa crkva Proglasavaju ih nenormalnim!!!I izbacuju iz SPS-a,zatvaraju ih po zatvorima kao u vreme apostola Pavla,Petra.

Evo citaj brate u kakvu ga ti crkvu saljes:

Copy/ past











Svom Pravoslavnom episkopstvu,sveštenstvu, monaštvu i narodu SPC

oilija.thumbnail.jpg
СВОМ ПРАВОСЛАВНОМ ЕПИСКОПСТВУ СВЕШТЕНСТВУ, МОНАШТВУ И ВЕРУЈУЋЕМ НАРОДУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
Протонамесник Илија ЈокиЋ, 19.03.2011(Фејсбук)
+++

Као најмања честица, најмањи међу браћом својом, у ово време када се од појединих епископа СПЦ смишљено, изнутра, разара Црква Божија, узимам себи за право, али и обавезу да вам се обратим и све вас замолим да што хитније станемо у заштиту светоотачког предања и реда и поредка у нашој Цркви.
Од 2005 године па на овамо, сведоци смо незапамћене самовоље: Митрополита црногорско-приморског Амфилохија, Шумадијског Јована, браничевског Игњатија, бачког Иринеја, жичког Хризостома, захумско-херцеговачког Григорија, шабачког Лаврентија, у задње време и самог Патријарха Иринеја и началствујушчег над свима њима умировљеног захумско- херцеговачког Атанасија, који су својим недоличним понашањем ( секташтвом и хулом на Духа Светога-падом у јерес ), саблазнили многе и тим раздор унели у СПЦ. Умишљајући да су они Црква, почетак и крај, срушили су све оно што је вековима стварано и тим замутили живи извор са кога је и небо и земља, видљиво и невидљиво, кроз векове толило своју жеђ.

Ти непослушни епископи светоотачком предању и учењу Једне Св. Саборне и Апостолске цркве, да би остварили своје циљеве, не плашећи се ни Бога живога, нису презали ни од чега, него лукавштином белосветског мудровања, све што је свето извргоше руглу и СПЦ у очима васцелог Православља ставише на стуб срама. Сетимо се само, оног фамозног акта Деспота шумадијског Јована и оног марширања народа у селу Тулежу на Св. Литургији, пљачки и обијања трезора., Сетимо се туча: У Душковцима и у Старој цркви у Крагујевцу., Сетимо се златника и дарова, грљења и љубљења са папом и папском куријом, као и паљења свећа у јеврејској синагоги, екуменизма и пацифизма па ће нам бити јасно, да је то ђавоља работа и да су ови несрећници у свађи са свим оним што је добро у СПЦ, тј. са својим сопственим народом. Ти и такви су недоступни закону СПЦ, јер они су, како један од њих рече, закон и светоотачки канони.

Сетимо се исто тако оних силни петиција, молби и преклињања, како интелектуалаца, тако и оних прости, који су са сузама молили и преклињали да се ова гамарила заустави и да се не прави раздор у СПЦ, и нико од канониста у СПЦ не подиже свој глас., Сетимо се оних епископа, који су јавно осуђивали законопреступнике, дочекивали, испраћали и махали борцима за ред и поредак у СПЦ а сада ћуте, као да се од свега тога ништа није десило., Сетимо се само оних силни обећавања, како ће се, након што протераше Владику Артемија и његово монаштво из епархије рашко-призренске, прочешљати многе епархије и епархијски управни одбории, а од тога не би ништа., Сетимо се многи и премноги, који на правди Бога страдаше само што су из најбољи намера устали и супроставили се тој рак рани, криминалу, који се увукао у СПЦ.
Ако све ово држимо у памети, ако у нама постоји још и једно зрно Св. Божанске науке, ако сем љубави у нама није умрла милост, онда чему чекање, чему тактизирање? Нећемо ваљда чекати да сви митрополити, епископи, пустињаци и духовници други помесни цркава, па чак и иноверни, осуде ове преступнике, па да тек после сви њих, ми донесемо коначну пресуду. „После боја, копље у трње“: Рекао је наш народ. Свако чекање нас веома лако може да доведе до тога, да попут, како нам је прошла држава, тј. кад политичари нису умели да уведу ред у сопствену државу, дошао је неко други, па је путем проректората то учинио, тако да и нама то у скорије време уради папа римски са својом куријом. Тако нешто законопреступници изгледа и желе.
Уозбиљимо се већ једном и погледајмо да нам је тесно постало бити у клиру црквеном и да ћемо ако овако наставимо, изнутра, зајести сами себе. Тај несрећни материјализам нас разара, убија нас изнутра, а ми и даље наставављамо да га следимо, причајући како је пролазан, а уствари нам је на првом месту. Баш путем њега су многи купљени, многи не смеју да проговоре, а уствари је продано оно што је најсветије у цркви, тј. душа. Збацимо већ једном то тешко бреме са себе и дајмо души да проговори, а душа кад проговори, кад се по души буде мерило, онда ће бездушници итекако осетити зебњу у својој души. Само без душе, човек може бити срећан, а да при томе око себе гледа несрећнике. Таквих је нажалост много у СПЦ.
Сваки онај који се моли Богу, а при томе још стоји пред часним престолом, а ништа, баш ништа није учинио да подржи оне који су устали да спрече убиство истине, тј. Христа, је сличан оном јеврејину и свештенику који је прошао поред оног несрећника који је крај пута лежао у ранама. По оној народној: „Зло добра донети не може“., изгледа да је код многих у СПЦ изумрло, и такви као да не виде, или неће да виде, да ако се зло не спречи на време, да после расте као тесто од јакога квасца.
Устанимо дакле храбро, па макар и са својим слабостима, и јавно се супроставимо тој шачици законопреступника, који ево већ годинама мрцваре Цркву Божију, јер нема тог греха који се може мерити са грехом који су ови несрећници починили. Ослушнемо ли глас свог народа, веома лако ћемо приметити да нас он позива и прозива, да се што пре том злу супроставимо. Ослушнемо ли тај глас, онда ће сваком добронамерном и правдољубивом Србину и Српкињи бити јасно, да је за излазак из ове ситуације најбоље да се у СПЦ оформи независно тело у саставу епископа, свештенства и верника, које би преиспитало све одлуке и учења, која су произашла из ума горе поменути епископа, и тако би у свој овој заврзлами уствари били откривени прави кривци, за ситање у коме се СПЦ налази. Ако се у што скорије време не учини овако нешто, у догледно време, сем тога што ће СПЦ потресати раздори, са сигурношћу очекујмо сјасет кривични пријава, судова и суданија, на којим ће се тражити баш оно што би се једним потезом могло да реши унутар СПЦ. Од нас дакле зависи, да ли ћемо да тражимо решење за излазак из ове ситуације, или ћемо живети свако свој живот у кући која се руши.
Ја се као дугогодишњи свештеник нисам плашио да јавно ствари назовем правим именима, да сваког поименице прозовем и докажем да истину говорим, чега ради и страдам, а на вама је да ли ћете ћутати или проговорити, тј. да ли ћете да наставите да у кругу својих пријатеља, тајно, осуђујете све оно што сам осудих, или ћете јавно да се супроставите тој шачици законопреступника.
Као најмања честица, најмањи међу браћом својом, узео сам себи за право, али и обавезу да вам се обратим и све вас замолим, да што хитније станемо у заштиту светоотачког предања и реда и поредка у нашој Цркви, верујући да је најмања мрвица саставни део насушног хлеба и да га баш због ти наситнији честица не би ни било.
Остајући у нади да ћете мој глас чути, све вас искрено поздрављам са жељом:
„……. да ток Поста завршимо, веру не окрњену сачувамо, главе невидљивих змија сатремо, да се победитељи греха јавимо, и да неосуђено достигнемо поклонити се и светом Васкрсењу“.
Српски Православни Свештеник
Протонамесник Илија ЈокиЋ
преузето са Фејсбука као алтернативног медија независног и слободног (још увек) писања

Sto se tice moljenja u sobi tu te podrzavam i slazem se stobom brate.



Pozdrav od Gere.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.08.2012
Poruka
13
Ma nisam ja protiv vas. Ja sam protiv onih koji ne pricaju konkretno, a to vi radite. Luka je lepo postavio pitanje a vi razvijate filozofiju. I ne saljem ga ja nigde nego mu pričam kako je (nisam pročitao sve šta si napisao).
Pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Ma nisam ja protiv vas. Ja sam protiv onih koji ne pricaju konkretno, a to vi radite. Luka je lepo postavio pitanje a vi razvijate filozofiju. I ne saljem ga ja nigde nego mu pričam kako je (nisam pročitao sve šta si napisao).
Pozdrav!

To je u redu s tvoje strane brate!!!Ali pogledaj ovaj clanak sta radi nas Tasa:

Јудин пољубац Атанасија Јефтића
Види нашег Тасу…

Ваша Преосвештенства, свештенства, браћо и сестре у Христу, желели бисмо да заједно са светим Јустином разобличимо књижицу ”Записи о екуменизму” умир. еп. Атанасија Јефтића, у којој је представио лик светог аве Јустина и од предивног светитеља,
ИХТУС, 19.08.2012
***
који је живео и говорио у Духу и Истини, направио надриреалистичку карикатуру како би ”настављаче” авине идеје оправдао, а осудио ”зилоте” и ”фундаменталисте” (ревнитеље за очување Светог Предања и Богом установљеног поретка у Цркви).
Али како нас мудрост јеванђељска учи: ”Не верујте сваком духу” и ми смо опрезно приступили уз гесло ”не верујте Атанасију Јефтићу” и уз молитве светом Јустину почели да упоређујемо речи авине и ”расуђивања” Атанасијева, опет по Спасовим речима: ”Не гледајте ко је ко кад судите, него праведан суд судите” (Јов. 7,24).
У поменутој књижици изнети су цитати светог Јустина где нам он представља истински екуменизам који је сав у Цркви и који обједињује све Православне у Духу и Истини. Насупрот истинском црквеном екуменизму ава нам представља и лажни ванцрквени екуменизам, папистичко-протестантског типа базираног на хуманизму и обједињавању свих секти. Уређивач ових текстова је вероватно ”заборавио” да нагласи да у овом секташком екуменизму учествује Једна Света, Саборна и Апостолска Црква – Православна као активни члан Светског савета цркава и ”дијалога љубави”. Па ћемо мало допунити пропуштено, али не некаквим нашим ”зилотским” расуђивањем, већ речима, тј. цитатима светог Јустина, и на тај начин авину карикатуру, насталу од болесног вида једног надриуметника, преправити у икону Божију.
Прво ћемо подсетити да у том свејеретичком екуменизму учествују и представници СПЦ у тзв. ”дијалогу љубави” који ава назива легеоном, лажним хришћанством, свејересју која тежи јединству без покајања и одрицања од јеретичких заблуда.
Све даље у овом тексту подебљано су цитати светог аве Јустина (из писма Еп. шабачко-ваљевском Јовану):
”Екуменизам хоће к истини без покајања”.
Овом књижицом Атанасије Јефтић покушао је да заташка данашњу ”заједницу у различитости”, спајања светла са тамом, разоткривши себе и своје истомишљенике. Екуменизам који у ССЦ спаја 233 јереси са Црквом Христовом управо је та хуманистичко нихилистичка творевина коју ава жеравично осуђује, али све је вешто прикрио модерни теолог Атанасије како би манипуласао неискуснима. На 16. страни те књижице ава говори:
”Уједињење ”цркава” није самобитно већ мајмунско подражавање ”Уједињених нација”. Каква лакомисленост: у Цркви Богочовек све и сва у ”Уједињеним нацијама” – човек све и сва”. Ову заједницу наш патријарх Иринеј назива ”јединство у различитости”.
”Дијалог љубави – пре њега дијалог истине. Дијалог љубави могу да обављају и ђаволи”. Затим у закључку каже да је Црква јача од свих грехова, од свих смрти… на шта Атанасије расуђује у фусноти, цитирамо: ”Јасно се види да отац Јустин није у страху од екуменизма, као што панични страх пројављују сви антиекуменисти–фундаменталисти…”
”Пре свега неизбежно је питање које мучи сваког савесног православца: Зашто је Београдска Патријаршија (никада нећу рећи: Српска Православна Црква) под Патријархом Германом ступила у јеретичко удружење, звано „Екуменски савет цркава”, које сачињавају неких 233 јереси? И још: Зашто се Патријарх Православне Српске Цркве примио председништва над тих 233 јереси? – Запрепашћена, рањена, ударена посред срца, православна савест вапије до неба, до изнад неба: О ужаса над ужасима! О стида над сваким стидом! Наследник Светих Апостола и Светих Отаца и Светога Саве — председник саборишта, у коме се на безброј начина одриче и сам догмат о Светој Тројици, па догмат о Једној, Светој, Саборној и Апостолској Цркви, па догмат о Богочовеку Господу Исусу, о Његовом Васкрсењу, о Његовој Пресветој Богомајци, о Светој Евхаристији, о Светим Иконама, о Јерархији, итд. итд. итд.”
Овде се не ради о ”паничном страху”, већ о вапају до неба, о ужасу и стиду свих савесних православаца који устају против неканоских поступака четири човека што се зову Синод, а под ондашњим патријархом Германом, или данашњим Иринејем. Подсетимо се – Синод није Црква, он јесте Свети Синод ако је у саборном уму са свима Светима, али ако падне у јерес он представља четворицу палих које Црква (Епископи у истини и народ) није дужна да слуша. Чујмо даље аву Јустина:
”Ето, ту свету веру Православну, ту свету Цркву Православну, о којој тако апостолски одлучно и светоотачки богомудро говори Свети Сава, почели су данас да издају многи православни Патријарси и Епископи и Пастири, а наследници Светога Саве, не само не предузимају ништа против тога, него чак и сарађују, и подржавају, и учествују у, авај! тешко је и рећи: разрушењу Цркве Божје, Стуба и Тврђаве Истине (1Тим.3,15).”
До данас ти рушитељи СПЦ говоре: ”Све је у реду, ништа се неисправно не дешава у Цркви”.
Завукли се у егоистички мрак самозадовољства па у ”празности ума” таму проглашавају за светлост, док ревност свих истинских православаца проглашавају зилотизмом. Ава Јустин је такође зилот, па чујмо како и он ”успаничено” пред лажне христосе ставља питање патријарха Атинагоре, који је неканонски скинуо анатеме са латинске јереси и почео те бесконачне ”дијалоге љубави” који, уместо да уведу јеретике у Цркву покајањем и одрицањем од својих заблуда, управо раде обрнуто – уводе у Цркву јеретички хуманизам зачињен рационализмом западних ”великих теолога”.
”Ево и другог питања из савремене ужарене вавилонске пећи: Шта сте учинили, Богом постављени стројитељи Цркве Христове, за заштиту Светог Православља од самоубилачке површности и издајнички неозбиљне делатности Цариградског Патријарха Атинагоре, који својим неопапистичким понашањем у речима и делима ево већ више од једне деценије саблажњава православне савести, одриче јединствену и свеспасоносну истинитост Православне Цркве и вере, признаје римске и друге јереси за равноправне са Истином, признаје римског Понтифекса-Максимуса са свом његовом демонски противцрквеном гордошћу…”
У Цркви је пометња коју егоизам и човекоцентризам не примећују. Чак многи ”необавештени” препирачи кажу: то су фотомонтаже, клевете, итд. А дешавање је следеће: одрицање од Светог Предања кроз заједничке молитве, пуштање јеретика на амвон, у олтар, узимање благослова од истих, чак и од папе, читање јеретичке литературе, уздизање папе као теолошке величине, причешћивање римокатолика оправдано икономијом, и све оно противно канонима Цркве. Па чујмо шта каже ”зилот” Свети ава Јустин:
”Нису ли још, насупрот изричитим Канонима Светих Апостола и Светих Отаца – Апостолски 45. и 64. Канон; Лаодикијски 32, 33, 34. и 37. Канон, молили се заједно са јеретичким великодостојницима и њихове „благослове” примили по храмовима београдским кад су им они долазили у „братске посете”, или по њиховим зборницама кад су ишли њима? Нису ли неки наши богослови и професори, ваљда из незнања, проповедали и проповедају не Богочовечанско, саборно, истински икуменско Православље, него „екуменизам” протестантског синкретизма и еклектизма, у коме од вере Отаца нема ни трага, већ сам бесплодни европски хуманизам и бесомучни европски антропоцентризам? Ово кратко навођење само неких од суштинских проблема Цркве Христове, могло би бити далеко опширније благодарећи одговорности, или, боље рећи неодговорности неких наших најодговорнијих црквених људи. Но и ово до сад речено, довољно показује да они нису на путу Светих Отаца, не поштују Свете Саборе, него газе Свете Догмате и Свете Каноне, идући за лажним духовима противним Духу Божјем, Духу Христовом…”
Из свега до сада се види да ава није млако и прећутно гледао на рушење црквене тачности (акривије) и напуштање канона Светих Отаца, како је његов духовни лик карикирано представио Атанасије Јефтић. Слепи вођи слепима се оправдавају љубављу и осталим лукавствима која их учи отац лажи, али авином виду није промакло њихово лицемерје, дрскост и игнорисање Светог Предања и потпомагања јеретичке заблуде на пропаст оних који се те заблуде држе.
”Немојмо се изговарати сентименталним и празним фразама о „времену”, о „духу времена”, или о „духу екуменизма” који влада у свету, или о „ дијалогу љубави” који тобож загрева срца наших савременика насупрот досадашњим „вековима мржње”, или другим сличним лицемерним фразама. Такав став је површан, и неистинит, и игнорантски, и лажан. Лажан је, јер уместо „љубави Истине” (2Сол.2,10), уместо „истиновања у љубави” (Еф.4,15), уместо љубави ка Истини Богочовечанској, протагонисти споменутих штурих фраза „ходе као незнабошци у празности ума свога” (Еф.4,17) и даве се у мртвом мору европског лакомисленог човекопоклонства и човекоугађања. Резултат је тога? Не просвећивање заблуделих ван Цркве јеретика, и повратак ка „вери Истине” (2 Сол. 2,13), већ општа индиферентност у вери и бљутави синкретизам…
Знајмо и у сну и на јави да, по богомудрим и апостолским речима Посланице Источних Патријараха: „сам црквени народ јесте чувар православне вере и предања” (Посланица 1848. год.). Немојмо да се деси да тај још верујући народ Божји једнога часа дође до тога да данашње Епископе не признаје више за носиоце и чуваре апостолско-светоотачке вере, како је то знао чинити православни народ много пута у својој крстоносној историји.”
Све је толико јасно за оне који хришћанство мере по Истини и тачности вере, а не по лицима, тј. по оболелом духовништву које своју шизофренију оправдава рационално-хуманистичком љубављу према човеку, кокетирајући са 233 јереси у ССЦ, издајући Христа.
”Богу се треба већма покоравати него човеку” (Дел. ап. 5,29). Човекоугодништво према онима који су својом јересју устали против Бога и Његовог Јеванђеља је ”неразум који сам себе објављује”. Цитирамо аву:
”Правдати се при томе тзв. црквеном икономијом (попуштањем) није друго до прикривено издавати Бога и Цркву. Таква икономија је просто издајство Цркве Христове…
Жалосно је такође што наши богослови, и они у богословијама и они на факултету, не знају светоотачки пут у вери и у животу, у црквеној делатности и црквеној организацији, у православној Догматици и Етици, у православној Еклисиологији, у православном литургичком и духовном животу; једном речју: у свима областима Богочовечанског православног црквеног бића и постојања, православне аксиологије и критериологије…
У својој хиљадугодишњој историји Српска Православна Црква није никада била тежи болесник него што је данас; болесник на самртничком одру, у агонијском ропцу.”
Ава говори о издајству, о самртничком ропцу СПЦ, а они: ”Ништа се не дешава”.
И на крају поменуте књижице приређивач Атанасије говори о ”истинском Екуменско-Саборнокатоличанском јединству свих хришћана, и свих људи у Истини = Богочовечанској Цркви; да сви буду једно стадо и један Пастир по слици и прилици Свете Тројице (Јн. 10,16-17)”. Ову реченицу ћемо мало изанализирати како не би било забуне. Она говори о истинском јединству свих хришћана и људи у Истини, тј Богочовечанској Цркви. Једини хришћани и људи у Истини су само Православни, тј. чланови те једине Цркве Христове. Преведено, то значи да ми чланови Цркве не дозволимо расколе, раздоре и цепање ризе Христове. Да међу нама буде јединство у Христовом уму, који је ум и Светих Отаца. Ко није од тог ума, није више ни православац. А од тог ума су отпали они који и јеретике називају хришћанима, тражећи начин њиховог присаједињења Цркви (без покајања) правећи лицемерну хуманистичку ”заједницу у различитости” коју ава назива легеон.
Речима пророка Божијег Јеремије: ”Проклет био ко немарно ради дело Господње”, позивамо све Епископе, ревнитеље истинског Православља да подигну свој глас у одбрану СПЦ од вукова заогрнутих мантијама и приучених теолога, да изађу из ССЦ и ако је потребно, одсецају труле удове јеретичког и рационалистичког зловерја које благодат замењује ”постотачким” мудровањем, да прекину ”дијалог љубави” и заузму неустрашиво исповеднички став, проповедајући Једну, Свету, Апостолску Цркву Христову – Православну, као ту једину Цркву коју врата пакла нису и неће надвладати, да забране литературу јеретика, преко које се хуманистички рационализам нашао у телу Цркве, преко оболелог и ка јереси наклоњеног клира.
Ако победите кукавичлук, позовите папу да се одрекне безгрешности и покаје за све јеретичке заблуде и призна Православље као једну истинску Цркву Христову. Тада ћете видети ”Његово” ”смирење” и ”љубав”, и схватити зашто су Оци анатемисали и одсецали јеретике, а не, као ви што за 30 сребрника римском синедриону продајете Христа=Цркву.
На Атанасија и све пале у вери гледати као на прелешћен клир, који руковођен демонским силама покушава да превари, ако је могуће, и изабране. Али жив је наш Господ Исус Христос, који нам даје благодат и силу разума.
”Ми Христов ум имамо и знамо шта нам спрема сотона”.
Јеретичком клиру поручујемо: ”Покајте се породи аспидини, јер се приближило Царство Небеско”, а свој браћи и сестрама у Христу: чувајмо нашу Цркву у Духу и Истини, не одступајући и бранећи је од злих посленика.
”Јер такви лажни апостоли и преварљиви посленици претварају се у апостоле Христове.”
” И није чудо, јер се сам сотона претвара у анћела светла.”
”Није дакле ништа велико ако се и слуге његове претварају као слуге правде, којим ће свршетак бити по делима њиховим.” (2.Кор. 13,14,15).
Атанасију Јефтићу поручујемо авиним речима: ”Нисте на путу Светих Отаца, не поштујете Свете Саборе газећи Свете Догмате и Свете Каноне идући за лажним духовима противним Духу Божијем – Духу Христовом”, навукли сте себи омчу и воденични камен, јер сте саблазнили многе Епископе и свештенство, који то даље шире у телу Цркве.
Патријарху Иринеју шаљемо поруку аве Јустина: ”У мутним и мртвим водама „екуменизма”, у које су неки од њих загазили, ретко се ко од православних одржао а да не почне тонути у јереси неправославља и злославља. Но знајмо за сва времена и на сву вечност: нико не може остати у Цркви Христовој Православној не држећи се благочестивог богочовечански саборног пута Светих Отаца и Исповедника Православља.”
Зар се на вас не односе одлуке Васељенских Сабора, или мислите да сте изнад њих?
”Ко има право да суспендује Васељенске Саборе. Ко?”
Једино добро које можете да учините је јавно покајање и прекид сентименталних односа са ”епископом римским” како га ви богохулно називате.
”У свејереси латинској нема апостолског прејемства, ни у продуженом папизму=протестантизму. Свејерес – какве тајне? Не постоје; а ако видљиво постоје – не важеће.”
О Иринеју, ”сачувај што ти је предано, клони се поганих празних разговора и препирања лажно названога разума. Којим се неки хвалећи, отпадоше од вере.” (1.Тим. 6,20-21).Copy/past Novinar Online

Procitaj pazljivo!!!

Pozdrav od Gere.


 
Član
Učlanjen(a)
24.08.2012
Poruka
13
Ne mogu toliko da čitam xD. Je l' možeš da mi prepričaš xD?
Pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Ne mogu toliko da čitam xD. Je l' možeš da mi prepričaš xD?
Pozdrav!

Da ti kazem iskreno brate za danas sam se nacitao i napisao na druge teme,ne mogu ukratko da ti napisem xD,ne ljuti se mopraces da citas kao i ja.Ali evo postavcu ti nekoliko video linka da vidis o cemu se zapravo radi,oni ce ti pomoci da shvatis sta je u gornjim clancima napisano otprilike.





Nadam se da sam ti pomogo?

Pozdrav od Gere Brate.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
24.08.2012
Poruka
13
Nema problema xD. Znam ja za to, nesto kao brisanje svih vera i stvaranje zajedničke religije...
Pozdrav!
 
Natrag
Top