Crkva u suvremenom svijetu

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Za one koji pljuju po crkvama iz pogrešnih pobuda a samim tim i pogrešnog mišljenja->

Privatna imovina nije greh.

U Biblijskoj istoriji vidimo da su mnogi Božiji ljudi imali kapital i bogatstvo...Avram, Josif, David...Ono što je greh to je kada se materijalnom bogatstvu pripiše pogrešna funkcija - U Biliji se kaže kada srce prionemo bogatstvu i materijalizmu...

"Ko ljubi novce, neće se nasititi novaca; i ko ljubi bogatstvo, neće imati koristi od njega. I to je taština."
(Prop. 05)

"Bogatima na ovom svetu zapovedaj da se ne ponose niti uzdaju u bogatstvo propadljivo, nego u Boga Živoga, koji nam sve daje izobilno za užitak;
Neka dobro čine, neka se bogate u dobrim delima, neka budu podašni, zajednični,"
(1.Tim 06)

" Koji dakle ima bogatstvo ovog sveta, i vidi brata svog u nevolji i zatvori srce svoje od njega, kako ljubav Božija stoji u njemu?"
(1.Jov 03)

"Imajući dobru pašu behu siti; ali čim se nasitiše, ponese se srce njihovo, zato me zaboraviše."
(Osija 13)
amen,da bude tako.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Za one koji pljuju po crkvama iz pogrešnih pobuda a samim tim i pogrešnog mišljenja->

Privatna imovina nije greh.
Iznošenje istine o bilo čemu, pa i o crkvama, nije pljuvanje. Nazivati to pljuvanjem jeste pokušaj da se popljuje istina.
S druge strane, privatna imovine nema nikakve veze sa crkvama, jer imovina crkve nije privatna imovina, pošto ni crkva nije nikakva privatna institucija.
 
Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
318
Iznošenje istine o bilo čemu, pa i o crkvama, nije pljuvanje. Nazivati to pljuvanjem jeste pokušaj da se popljuje istina.

Kako to da nikada ne iznosite istine kada crkva uradi neke dobre stvari?
Nasuprot tome jasno se vidi da kada pišete o crkvi, pišete uvek u lošem kontekstu. Iz toga se jasno vidi kakve su POBUDE onoga koji iznosi takvu "istinu".
Da si napisao nešto ili otvorio temu o dobrim, i o lošim stvarima vezanim za crkvu, onda bih te razumeo...Ovako, kada se stvari gledaju jednostrano zna se koji je motiv....Tako je isto i u politici: Jedna stranka ne glada dobre stvari koje čini druga stranka, ona gleda samo da se zakači za ono loše kako bi popljuvala drugu stranku. I kako bi dokazala da je baš ona u pravu...

Sa druge strane ja ne poistovećujem kao vi celu crkvu sa vrhom crkve i poglavarima crkve, crkva kao takva je malo širi pojam...Vuci u jagnječim kožama su se odavno nastanili u njoj kao instituciji, ali to ne znači da su svi vuci...

S druge strane, privatna imovine nema nikakve veze sa crkvama, jer imovina crkve nije privatna imovina, pošto ni crkva nije nikakva privatna institucija.

Kako to misliš imovina crkve nije privatna imovina?
Čija je?
Ako ja tebi poklonim pantalone, i ti prihvatiš poklon, čije su pantalone? U čijoj svojini?
Da li ti te pantolone smeš da nosiš samo kada ti ja kažem ili po slobodnoj volji?

Crkva JESTE institucija, a svaka institucija ima privatnu svojinu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dakle, tebi nije važno što je rečena istina, ako nije rečena iz pobuda koje tebi odgovaraju!? Tipično.
Privatnom imovinom se ne smatra imovina institucije kao što je crkva. Takva imovina jeste vlasništvo crkve, ali nije privatna u smislu individualnog titulatra, nego je imovina crkvene zajednice. Takvom imovinom ne raspolaže pojedinac niti donosi odluke o njenoj upotrebi, nego to rade odgovarajuća tijela te zajednice.
 
Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
318
Dakle, tebi nije važno što je rečena istina, ako nije rečena iz pobuda koje tebi odgovaraju!? Tipično.

Ne. Stvar i jeste u tome što nije izrečena istina nego izopačena istina -> koja trpa sve u ISTI koš! A to pokazuje koji su motivi iznošenja takvih "istina".

Neki srbi su počinili gnusne zločine za vreme rata u bivšoj SFRJ...Međunarodni moćnici su proglasili celu Srbiju zločinačkom...

Da li uviđaš isti princip "istine" kada napadaš crkvu?

Ja ne branim crkvu tamo gde je treba napadati i kritikovati, ali crkva ipak oko sebe okuplja veliki broj vernika (KOJI ŽELE DA BUDU VERNICI, NIKO IH NE TERA NA TO), i ako iko može da na najbolji način širi Jevanđelje među ljudima onda su to one...Trenutno one to ne čine, ili mlako čine. I zbog toga ih treba kritikovati i poterati na rad...

Takva imovina jeste vlasništvo crkve, ali nije privatna u smislu individualnog titulatra, nego je imovina crkvene zajednice. Takvom imovinom ne raspolaže pojedinac niti donosi odluke o njenoj upotrebi, nego to rade odgovarajuća tijela te zajednice.

Pa ko je rekao drugačije?
Da li poznaješ uopšte strukturu crkve što se tiče ekonomije, ili pričaš napamet?
Ili se prosto oslanjaš na površne informacije iz pojedinih medija?

Sad' opet dolazimo do pojedinih vukova u crkvenim institucijama...Do kukolja u žitu, itd...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kako to misliš da ja napadam crkvu? Niti je napadam niti imam namjeru da je napadam. Jedino ako ti misliš da je napad na crkvu iznošenje činjenica o njenom bogatstvu, koje je posledica privilegovanog položaja crkve u društvu. I to što je izneseno, u vezi crkvenog bogatstva (a ja sam govorio samo o tome) nije nikakva izopačena istina, nego gola činjenica. Što se tebi ne sviđa ta istina, druga je stvar.

Ne poznajem možda u dovoljnoj mjeri ekonomsku strukturu crkve, ali poznajem strukturu organizovanih sistema i poznajm način na koji oni funkcionišu. I crkva mora biti u toj šemi, jer inače ne bi opstala.
 
Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
318
Kako to misliš da ja napadam crkvu? Niti je napadam niti imam namjeru da je napadam. Jedino ako ti misliš da je napad na crkvu iznošenje činjenica o njenom bogatstvu, koje je posledica privilegovanog položaja crkve u društvu.

Brate mili, ja nisam neki levat ovde pa da ne znam šta pišem i da ne znam šta su drugi napisali. A čitam onako kako pišu, a ne onako kako misle...

A ti si napisao ovo:

Međutim, njeni glavni prihodi nastajali su iz njenog privilegovanog položaja u društvu - ubiranjem posebnih poreza od naroda, a istovremno ne plaćanjem poreza državi od kojih je zakonima bila oslobođena.

Kada si rekao "privilegovanog položaja" verovatno nisi mislio na 60 godina pod komunizmom, nego na poslednjih 15-ak god...?
Jer pod komunizmom su baš bili "privilegovani", ali gle čuda nisu nestali...

Drugo, o kakvom porezu pričaš?
Da li tebe neko tera da daš i jednu paru crkvi?

Naravno da ne. Pa zašto onda pričaš u takvom konteksu -> da ko ne zna poveruje o nekakvom posebnom porezu koji narod duguje crkvi? Kad i ti i ja znamo da je sve dobrovoljno i na slobodnoj volji svakog pojedinca hoće li se krstiti, saranjivati, itd...crkvenim obredima ili neće...

I to što je izneseno, u vezi crkvenog bogatstva (a ja sam govorio samo o tome) nije nikakva izopačena istina, nego gola činjenica. Što se tebi ne sviđa ta istina, druga je stvar.

Nema meni šta da se sviđa ili ne sviđa. Činjenica je da bogatstvo nije stečeno kriminalom ili krađom, nego dobrovoljnim doniranjem od strane vernika...Posle 60 godina komunizma i teške bede u kojoj se crkva nalazila, a opstala, sad ima novu šansu da uradi pravu stvar sa materijalnim bogatstvom, odnosno da bogatstvu prida onu pravu funkciju...Ako ne, završiće gore nego za vreme komunista...

Ne znam gde si ti video da crkvenjaci sede po baštama kafića i arče crkvenu imovinu?
Da li si možda video nekog popa u striptiz, kockarskim, kladioničarskim i drugim barovima kako rasipaju kapital...?
Da li idu na egzotična letovanja i zimovanja odsedajući po skupim hotelima, ili drže službe po manastirima i crkvama?
Gde si video popa sa jahtom?

Kada ćemo shvatiti da u današnjem materijalnom svetu materijalista pokazuje svoje bogatstvo da se POKAŽE. Bitan je status u društvu...itd...

Opet ponavljam, ima i onih koji se bahate. Ali ne treba sve trpati u isti koš...
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Infa, vjeruj svome Bogu, Bog je vjeran. Crkvi je ostalo SVE što joj treba: Isus Krist! I nemoj da ti ja kao katolkinja moram govoriti o bogatoj riznici duhovnog blaga koje pravoslavlje posjeduje i čuva. To blago i tebi pripada, samo treba malo dublje kopati, ne živjeti na površini događanja.Nema ništa novo na ovome svijetu: jer ljudi su grešni, ali Bog je svet.

uciteljice nisam govorio o pravoslavlju ili katolicizmu, nego o crkvama crkve vise nemaju veze sa tim stvarima u tome je problem
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Brate mili, ja nisam neki levat ovde pa da ne znam šta pišem i da ne znam šta su drugi napisali. A čitam onako kako pišu, a ne onako kako misle...

A ti si napisao ovo:

quote_icon.png
Prvobitno napisao Jurivaka
Međutim, njeni glavni prihodi nastajali su iz njenog privilegovanog položaja u društvu - ubiranjem posebnih poreza od naroda, a istovremno ne plaćanjem poreza državi od kojih je zakonima bila oslobođena.
I, kakav je to napad na crkvu?
Osim toga, suviše usko posmatraš stvari. Ja nisam govorio ni kakvoj lokalnoj crkvi, niti o nekoj određenoj crkvi, nego crkvi uopšte.
Kažeš da ćitaš što piše. Možda, ali kakve koristi kad ne razumiješ?
 
Natrag
Top