Crkva u suvremenom svijetu

Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Ipak, postavlja se pitanje: kako danas biti kršćanin?
Što smo dužni činiti kao kršćani? Što očekujemo od Crkve i crkvenih poglavara?
Koliko uopće kršćani mogu imati utjecaj na društvo i kako mogu pridonijeti da bude više svijetla na ovome svijetu?


kršćanin od postanka kršćanske crkve pa sve do drugog slavnog dolaska poštuje Božji Zakon kao temelj kršćanske vjere, i drži subotu
kršćani su dužni kao predstavnici Boga i Krista služiti širenju istine, radosne vijesti Evanđelja
od poglavara crkve Kristove očekujemo da nas oprvada pred Bogom kada sagriješimo jer poglavar kršćanske crkve je Krist a ne papa rimski
također od Krista očekujemo da nam podari snage da se odupremu zlu kad budemo u napasti, i da nam pomogne usavršiti se za Bogoslužje
kršćani imaju velik utjecaj na ljude upučujući ih na put istine, a da se još bolje proširi svjetlo istine Evanđelja potrebna je svaka suradnja s Bogom
uskoro če i sam Bog pomoći kršćanima da se osvjedoće svi ljudi u neprolaznost Božjih Zapovijedi jer če se napokon pronači Božji Zavjetni Kovčeg

Ne možete služiti Bogu i bogatstvu!“ (Matej 6.24)

vi rimokatolici jedno pišete a skroz drugo radite
neka se ljudi zapitaju koliko miliona zlata imam vaš pontifex na sebi i oko sebe, i koliko miliona-milijardi novaca ste potrošili na ukrašavanje samo crkve - građevine u rimu-vatikanu, ostalo neču ni pitati
i kao vi služite Bogu u poniznosti ? a sramite se Njegovog Imena Jehova
ma hajde pa tko to vjeruje
rimokatolička crkva nije bili kršćanska crkva ni u četvrtom stolječu kad je nastala na lešini rimskog carstva, pa nije ni danas
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
I ti znaš nasmijati čovjeka. Malo si se zaboravila. I mi živimo ovdje na Zemlji i vidimo šta i kako se radi, tako da ovo što si napisala moglo bi proći kod nekih koji bi eventualno došli sa druge planete...:dtyste:
Draga, moja, crkva je danas, između ostalog, i veliki biznis. Ako baš hoćeš, u tome prednjači Katolička crkva, ali ni druge ne zaostaju mnogo. Kako skromno zvuče tvoje riječi da crkva raspolaže dobrima koja su joj potrebna za jedan prosječan životni standard njenih uposlenika. Zato su joj potrebne vlastite banke, zar ne? Zato njeni uposlenici (sveštensvo) voza "prosječne" Audie, Mercedese, BMW i td. Zato su nekolicina najvećih crkvenih banaka, najsolventnije banke na svijetu!
A kada bih počeo pričati o istoriji kako je crkva otimala zemljišne i druge posjede...
malo ispadate smesni ovde sa jurivakom,kao da je on beba i to beba koja jos nije progledala do kraja ! dok se budete crkvenim dogmatskim nacinom okretali diskusijama sa jurivakom i slicnima,bicete porazeni,uzmite Rec.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
I ti znaš nasmijati čovjeka. Malo si se zaboravila.
I mi živimo ovdje na Zemlji i vidimo šta i kako se radi, tako da ovo što si napisala moglo bi proći kod nekih koji bi eventualno došli sa druge planete...:dtyste:
Draga, moja, crkva je danas, između ostalog, i veliki biznis. Ako baš hoćeš, u tome prednjači Katolička crkva, ali ni druge ne zaostaju mnogo. Zato su joj potrebne vlastite banke, zar ne?
A kada bih počeo pričati o istoriji kako je crkva otimala zemljišne i druge posjede...

Dobro, neću te nasmijavati, ali nemoj ni ti mene ljutiti...:dtyste: jer ti, čini mi se, kritiziraš Crkvu, i malo više Katoličku. Ok.
Idemo redom. U Evanđelju imamo zapisano da su za Isusom išle pobožne žene koje su ga pomagale od svojih dobara (dakle, financijski izdržavale i Isusa i apostole) Ne piše da je Isus protestirao, nego prihvatio žene i njihov dar.
Znači: 1) Crkva može primati darove

Isus je bio siromašan (ko crkveni miš) i želio je da ga u tome nasljedujemo i da se kršćani mešusobno pomažu, da imaju brigu za siromašne itd. U Djelima apostolskim je zabilježeno upravo to da je Crkva oduvijek imala brigu za siromašne. I ne samo financijska pomoć, tj. da nahrani gladne i zbrine siromahe već i duhovna: da tim gestom pokaže da Božju brigu i ljubav za svakog čovjeka.
To Crkva čini sve do danas. Da li treba nabrojiti sve karitativne ustanove? Jer...ima ih bezbroj.

2) Crkva je živi organzam i mora biti organizirana. Da, Katolička crkva je najbolje organizirana.
Vatikan, kao država može i treba imati svoju banku. Zašto ne?
Osnovao ju je neki Talijan krajem 19. st. u humanitarne svrhe, promicanje katoličkih sveučilišta, potrebe misija itd. Kasnije su u nju ulagali svećenici i crkvene ustanove, zbog povjerenja, naravno.
Danas funkcionira kao i sve druge banke, stvrano ne znam koliko je uspješna. Bila je povezana s skandalima, optužbama o pranju novca itd. ali njome danas rukovode laici, tj. bankari. Čitala sam da je sadašnji direktor vrlo blizak pravoslavcima iako ne znam što bi to trebalo značiti. Da li je Katoličkoj crkvi potrebna vlastita banka? Očito da je, inače kako bi pokrivala svoje troškove?
Ako hoćeš da ti nabrojim sve Fondove za pomoć drugim crkvama koji postoje u Vatikanu, mogu.

A kad bih ja počela pričati o zemljištima koje su otete Crkvi?



Isabeleta, nemoj da se uvrediš ali tvoj pogled na crkvu, religiju i svet je prilično naivan.

Moguće, kći sam crkve, crkvena sam jer vjerujem da nema pravog kršćanina izvan crkve.
Da nije bilo Crkve koja je i mene i moju obitelj pomagala, moje saznanje o crkvi bi bilo nepotpuno, ovako sam joj zahvalna.

Nemoj zaboraviti da i papa poziva na skroman život sa svog zlatnog trona.

Da, poziva na skroman život jer je skladu s Evanđeljem, ali ne određuje koliko će tko imati sredstva nego da ništa materijano ne ovlada čovjekom u takvoj mjeri da zaboravi na Boga. Papa Benedikt je pokazao koliko mu je stalo do zlatnog trona kad je tako lako sišao s njega. Uzeo je svoje naočale, knjige i par stvari i otišao mirno dalje. O tome se radi. O nenavezanosti na materijalne stvari, ni časti, ni vlasti.

I da, koliko je ono Hrvatska katolička crkva donirala za malu Noru Foru?

Nije mi poznato, a i zašto bi? Ima na tisuće Nori Fori, na žalost. Građani Hrvatske su bili jako solidarni i omogućili Norici liječenje u Americi, ali ostaje još mnogo Nori za koje će se pobrinuti Katolička crkva.
Vjerujem da Pravoslavna crkva čini isto, svaki prema svojim mogućnostima.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
hm.sve je lepo devojka ovde ispricala,ali stvari nisu bas sa pokjricem na zalosat. crkva ima prava imati novac,ali....
recimo kradja u pravoslavnoj crkvi od blagajnika.pakad su tolku sumu posle 20 god uocili,kolika je to kamara para tamo bila?
katolici su takodje jasno puni novaca i da li je to mera? neka bi bila Boig zna. problem je sto njima novac donosi jednog judinog duha,to je problem,gomilanje novca preko prodaje Reci Hrista je za sud za sigurno.
Man of God-Jelisije i Gijezije (Part 1.) - YouTube
ovako bi trebalo biti a da li je?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Koga zanima istina o bogatstvu Vatiikana i kako je došao do toga bogatstva, neka otvori postavljeni link i pročita studiju o tome, koju je napisao Avro Manhattan (1914 - 1990) poznati svjetski stručnjak za Vatikan. U Uvodu u svoje djelo on kaže: Krist je bio rođen, živio je i umro u siromaštvu. "Njegova crkva" je multi-multi-multi milijarder.
Kod:
http://david-udruga.hr/novosti/bez-komentara/2010/08/21/vatikanske-milijarde/

A evo dijela napisa iz Špigla, koji prenosi zagrebački Jutarnji list:

[FONT=&quot]Tekst pod naslovom “Skriveno bogatstvo Katoličke crkve” zatim lopticu svojih napada prebacuje na polje financiranja Crkve u Njemačkoj, tvrdeći da crkveni velikodostojnici raspolažu silnim bogatstvom koje je potpuno skriveno od očiju javnosti i revizije poreznih vlasti. Sredstva dobivena crkvenim porezom koji plaćaju vjernici tek su manji, neznatniji dio tih sredstava, tvrdi Spiegel, dok se pravo bogatstvo Crkve krije u imovini prikupljanoj stoljećima čija ukupna vrijednost iznosi, tvrdi berlinski politolog[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Carsten Frerk[/FONT][FONT=&quot], čak 50-ak milijardi eura.[/FONT]
[FONT=&quot]Crkva nije siromašna[/FONT]
[FONT=&quot]- Crkva tvrdi da je siromašna, ali prava istina je da ona krije svoje bogatstvo - tvrdi Frerk, koji će o toj temi nakon godina istraživanja objaviti i knjigu. Navodi da Crkva imovinu investira u razne aktivnosti kao što su nekretnine, banke u crkvenom vlasništvu, sveučilišta, pivovare i vinogradi, medijske kuće i bolnice.[/FONT]
[FONT=&quot]Također, Crkva zarađuje i na dionicama, fundacijama i oporukama vjernika. Sav taj novac, piše Spiegel, odlazi u tajne fondove biskupija nad kojima nadzor imaju samo biskupi i njihovi najbliži suradnici. Iako su Frerkove procjene o svojoj imovini prikazali pretjeranima i tendencioznima, samo su dvije od ukupno 27 njemačkih biskupija bile spremne Spiegelu prikazati stanje ovih fondova. U većini slučajeva odgovoreno je da su sredstva iz tih fondova “povjerljivo pitanje”.

Ps. Nemam ništa posebno protiv Katoličke crkve. Ona je ovdje uzeta samo kao primjer, jer uisitinu i jeste najbogatija crkva na svijetu.
[/FONT]
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Koga zanima istina o bogatstvu Vatiikana i kako je došao do toga bogatstva, neka otvori postavljeni link i pročita studiju o tome...

Jao, pa kud si baš stavio link udruge David? To je naj-ANTI-katoličkija udruga u Hrvatskoj i već su, ako se ne varam, osuđeni zbog kleveta na Katoličku crkvu.

[FONT=&amp]
Nemam ništa posebno protiv Katoličke crkve. Ona je ovdje uzeta samo kao primjer, jer uistinu i jeste najbogatija crkva na svijetu.
[/FONT]

Ovo drugo mi se sviđa.
Ako je Katolička crkva stvarno tako bogata možda će i mene nešto od toga zapasti.
:D

Ali, Katolička crkva je nabrojnija i sve će to doći u prave ruke. Pogledaj samo siromašnu Afriku. To je bunar bez dna. Da Kat. crkva nema sredstava tko bi im pomagao?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Koga zanima istina o bogatstvu Vatiikana i kako je došao do toga bogatstva, neka otvori postavljeni link i pročita studiju o tome, koju je napisao Avro Manhattan (1914 - 1990) poznati svjetski stručnjak za Vatikan. U Uvodu u svoje djelo on kaže: Krist je bio rođen, živio je i umro u siromaštvu. "Njegova crkva" je multi-multi-multi milijarder.
Kod:
http://david-udruga.hr/novosti/bez-komentara/2010/08/21/vatikanske-milijarde/

A evo dijela napisa iz Špigla, koji prenosi zagrebački Jutarnji list:

[FONT=&amp]Tekst pod naslovom “Skriveno bogatstvo Katoličke crkve” zatim lopticu svojih napada prebacuje na polje financiranja Crkve u Njemačkoj, tvrdeći da crkveni velikodostojnici raspolažu silnim bogatstvom koje je potpuno skriveno od očiju javnosti i revizije poreznih vlasti. Sredstva dobivena crkvenim porezom koji plaćaju vjernici tek su manji, neznatniji dio tih sredstava, tvrdi Spiegel, dok se pravo bogatstvo Crkve krije u imovini prikupljanoj stoljećima čija ukupna vrijednost iznosi, tvrdi berlinski politolog[/FONT][FONT=&amp]Carsten Frerk[/FONT][FONT=&amp], čak 50-ak milijardi eura.[/FONT]
[FONT=&amp]Crkva nije siromašna[/FONT]
[FONT=&amp]- Crkva tvrdi da je siromašna, ali prava istina je da ona krije svoje bogatstvo - tvrdi Frerk, koji će o toj temi nakon godina istraživanja objaviti i knjigu. Navodi da Crkva imovinu investira u razne aktivnosti kao što su nekretnine, banke u crkvenom vlasništvu, sveučilišta, pivovare i vinogradi, medijske kuće i bolnice.[/FONT]
[FONT=&amp]Također, Crkva zarađuje i na dionicama, fundacijama i oporukama vjernika. Sav taj novac, piše Spiegel, odlazi u tajne fondove biskupija nad kojima nadzor imaju samo biskupi i njihovi najbliži suradnici. Iako su Frerkove procjene o svojoj imovini prikazali pretjeranima i tendencioznima, samo su dvije od ukupno 27 njemačkih biskupija bile spremne Spiegelu prikazati stanje ovih fondova. U većini slučajeva odgovoreno je da su sredstva iz tih fondova “povjerljivo pitanje”.

Ps. Nemam ništa posebno protiv Katoličke crkve. Ona je ovdje uzeta samo kao primjer, jer uisitinu i jeste najbogatija crkva na svijetu.
[/FONT]
tragicno je sto ti to vidis a ne vide oni koji bi trebali videti.sve vreme im se govori da ti nisi beba koja jos nije progledala. ne znam sta reci za "vernike" koji se igraju neba,a i dusaljudskih! neka im se Bog smiluje dok je vreme.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Jao, pa kud si baš stavio link udruge David? To je naj-ANTI-katoličkija udruga u Hrvatskoj i već su, ako se ne varam, osuđeni zbog kleveta na Katoličku crkvu.
David u ovom slučaju nije bitan - on je samo transmisija. Ono što je bitno je šta je prenio i čije je to. A radi se o priznatom svjetskom ekspertu za Vatikansku istoriju Avro Manhatten-u. Ako se zrno istine nađe u blatu, ono i dalje ostaje istina!



 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380

Papa Benedikt XVI lično je osudio Homoseksualno ponašanje...A onda je izgovorio sledeću rečenicu:

"Katolička crkva uči da homoseksualnost sama po sebi nije grijeh, ali da homoseksualno ponašanje jest i protivi se brakovima osoba istog pola."



Nisam mogla otvoriti ovaj link, ali svejedno, poznata mi je ova misao. Malo je iščupana iz konteksta.
Naime, govorilo se o ljudima koji su priznali svoju homoseksualnu sklonost i postavljalo se pitanje da li ih treba izbaciti iz crkve. Onda je Papa (otprilike) rekao da ih moramo tretirati kao stvorenja Božja, jer to jesu, da im treba pomagati i moliti za njih da pomoću Božjom nadvladaju tu sklonost. Ukoliko se njihovi odnosi očituju kao homoseksualni, Crkva osuđuje takvo ponašanje. Naravno, kad netko počne paradirati kao homoseksualac tome nije ni stalo da li ga je crkva izopčila.





Pa to je protivno zdravoj pameti, a koliko se protivi samoj Reči u Bibliji neću ni da govorim...Ali sve zarad prikupljanja što većeg broja, da ne kažem "ovaca" , prihvata se i teorija da je Bog stvorio čoveka iz majmuna... !

Ne, nije zbog prikupljanja "ovaca". To je u fazi proučavanja, ali mišljenje teologa je da se evolucija ne protivi vjeri u Boga.
Što se tiče Biblije, možemo je razumjeti i prihvatiti doslovno ili metaforički, to ne umanjuje Božju moć i stvaralaštvo. Namjeravam napisati nešto o tome na temi Književne vrste u Bibliji.


Govorim o drugoj zapovesti: "Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti." a dodata je: "Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!"

U Bibliji postoje dva teksta Dekaloga koja se razlikuju u formi i uopće nisu bili numerirani.
Dakle, radi se o drugačijoj grupaciji 14 zapovijedi ( ne mjenjanju) koje postoje u Ponovljenom zakonu i Knjizi Izlaska. Ne pravi sebi idola itd...je već rečeno u Prvoj zapovjedi, druga je praktički samo pojašnjenje Prve zapovijedi. To je i klasična optužba protestanata da su Katolici izbacili Drugu zapovijed da bi se klanjali idololima. Ne, svece častimo. To su besmislene optužbe, jer vi imate Drugu zapovjed, ali isto tako i štovanje ikona.
Deveta zapovijed je također postavljena po logičkom slijedu. Žena/ bračni drug nije stvar ni imovina, a i tekst Ponovljenog zakona sugerira tu odvojenost.



Hrišćanin danas mora biti isto kao i onaj hrišćanin u početku. A to znači da mu je prvashodna obaveza da menja sebe, a ne svet oko sebe. Kada bi svaki hrišćanin prvo promenio sebe, preporodio svoje srce i nanovo se rodio, svet bi sam zasvetleo...

Da, ovo je točno. Obraćenje srca i povratak na Izvore. Bez daljnjega, na to smo svi pozvani. Ipak od Crkve se očekuje poseban poticaj.
Drugim riječima, kršćanin treba osjećati i živjeti svoju pripadnost crkvi, a Crkva, osluškivati poticaje Duha i usmjeravati, pomagati vjernike na duhovnom putu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
I ovo je preuzeto iz Davida:

Ruska Pravoslavna crkva mogla bi uskoro postati najveći zemljoposjednik te najbogatija nedržavna institucija u Rusiji. Naime, rusko ministarstvo ekonomskog razvoja poslalo je na usvajenje zakonski prijedlog kojim bi se svim vjerskim zajednicama na području Rusije dalo vlasništvo nad posjedima na kojima se nalaze crkveni objekti te vratila imovina i umjetnine koju su im oduzele, odnosno nacionalizirale boljševičke vlasti nakon 1917. godine. Tako bi Ruskoj pravoslavnoj Crkvi po bogatstvu mogle konkurirati tek samo dvije najkrupnije ruske megatvrtke – Gazprom, najveći dobavljač i distributer plina na svijetu te ruske Državne željeznice. RPC je jedna od naprofitabilnijih organizacija u Rusiji, a osim toga najveći je proizvođača negazirane vode u Rusiji, posjeduje nekoliko velikih destilerija za proizvodnju votke te velike tvornice za preradu mesa.
U Rusiji djeluju 234 muška i 244 ženska manastira, ima 16 tisuća crkava i 4696 škola. Islamska zajednica ima 4 tisuće džamija, Katolička crkva posjeduje 220 objekata, a židovska zajednica 70 sinagoga.
Prijedlog je izazvao velike prijepore u ruskoj javnosti. Irina Antonova direktorica največeg ruskog umjetičkog muzeja Puškin smatra da se umjetnine, od samih zdanja do ikona, slika ne mogu tek tako vratiti u posjed Crkve jer ona ih adekvatno ne može smjestiti i zaštititi.
- Umjetninama je mjesto u muzejima, kaže Antonova. Nobelovac Vitalij Ginzburg smatra da takvi ustupci religizonim organizacijama samo škode državi.- U vrijeme krize trošiti tolika sredstva na Crkvu u najmanju je ruku neumjesno. To vodi ka daljnoj klerikalizaciji zemlje, smatra Ginzburg.
(JL)
 
Natrag
Top