Cistiliste

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
U bibliji vidimo da se zavet obrezanja ne vrsi zauvek jer Hristos je dosao i ukinuo ga.

Ne bi se vrsio ni u starom zavetu, jer Bog bi Izrailja uveo u raj, a u raju nema secenja tela, ranjavanja, itd..

Znaci da "vecni zakon" u pogledu obrezanja "nije vecan" ali je zakon o suboti vecan! Opet kontradikcija kod vas u pogledu toga sta vecno znaci po bibliji!

Nije vecno nista po trajanju, vec su posledice vecne.

Juda ne govori o "posledicama vatre" on koristi "trajno vreme" da poruci da se oni i sada "muce u vecnom ognju" - MUCE SE!

ontradiktoran si potpuno.

Prvo kazes "NA NEBU NEMA PROTOKA VREMENA"

Potom demantujes sebe jer kazes "MUCICE SE DAN I NOC"
Onda pises "NE GOVORI SE O POSLEDICAMA MUCENJA VEC O TRAJANJU"

Nisam ja kontradiktoran nego ti ne razumes da otkrivenje ovde koristi zemaljske primere da opise situaciju u duhovnom svetu! "Dan i noc" nisu doslovni, jer na drugom mestu u otkrivenju ti kaze da tamo nece biti videla jer ce ih obasjavati Bog i da noci nece biti!

Ostaje ono sto sam rekao, vreme tamo ne protice!

Nije vecno po trajanju vec po rezultatima, jer kada bi bilo kako ti kazes, onda bi se i sudjenje gresnicima nakon Hristovog drugog dolaska odvijalo vecno, i gresnici nikada ne bi bili osudjeni.

Ti ne razumes sta pojam vecno znaci! Taj pojam znaci da protoka vremena nema, i da se sve sazima u jednoj tacki - proslost sadasnjost i buducnost! To je kao kad ti pred smrt navru sva secanja i vidis ceo svoj zivot u jednom trenutku!

Ta vatra je nazvana vecna jer je donela vecne rezultate nestajanja tih gradova i ljudi u njima za vecnost.

Juda ne govori o "vecnim rezultatima nestajanja" koje je donela vatra! On govori da se ti ljudi i SADA MUCE U VECNOM OGNJU! Vreme koje on ovde koristi je trajno, ne kaze - "izgoreli su u vecnoj vatri", sto bi bila izjava da si ti u pravu!!!

Znaci da nisi u pravu, i da ucite laz!

Ovaj tekst koji si postavio te sam demantuje, i dokazuje da se ljudi iz Sodoma i Gomora ne muce vec sada u nekakvom paklu, vec da ce TEK nakon suda oni biti kaznjeni, jer tekst kaze: "LAKSE CE BITI ZEMLJI ZEMLJI SODOMSKOJ NA DAN SUDA NEGO RODU OVOM"

Isus je ziveo na zemlji i govori iz ljudske perpektive linearnog protoka vremena na zemlji. Sa naseg aspekta oni ce tek biti osudjeni a sa Bozjeg aspekta su vec osudjeni i vec se muce! Znaci posto duhovni svet nije vremenski ogranicen oni se tamo vec muce!

nemoj mire000 da izvadim odnekle tvoje poruke sto se tice videa i nekih izjava o trojstvu

Jel ti to meni pretis? Mogu i ja da izvadim svasta o tebi! A sta ces ti staviti o meni, ne zanima me. Ja sam rekao da su citati crkvenih otaca u vasim izjavama namesteni i jesu namesteni.

Mire, hvala ti na referencim. DA LI TI VERUJES DA SE SODOM I GOMOR JOS UVEK muce U OGNJU?

Oni se muce u duhovnom svetu a ne u gradovima na zemlji!

Ja sam se kupao tamo gde su nekad bili Sodom i Gomor, i garantujem ti da tamo vise vatra ne gori.

Mi ne govorimo o gradovima na zemlji koji se muce, vec o pobijenim ljudima u njima! Oni se nalaze u duhovnom svetu i muce se!

Mire, zao mi je ali mi ne tvrdimo da je unistenje Sodoma i Gomora bila vecna prestud. Oni su unisteni ognjem koji spaljuje vecno, i nikad vise nisu podignuti, ali to ne znaci da je nad njima izrecen Boziji poslednji sud.

A zasto onda govorite da "oganj vecni" oznacava "vecnu kaznu"? Ispada po vama da im je vec presudjeno!?

Inace, Juda kaze - "MUCE SE U VECNOM OGNJU"! Koristi trajno vreme, ne kaze - "izgoreli su u vecnom ognju" sto bi bio slucaj da misli na nesto zavrseno!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Znaci da "vecni zakon" u pogledu obrezanja "nije vecan" ali je zakon o suboti vecan! Opet kontradikcija kod vas u pogledu toga sta vecno znaci po bibliji!

Ne poznajes biblijsku TIPOLOGIJU.

Obredni zakon pa i obrezanje koje je njegov deo je TIPOS ili predslika koja je data da ukaze na dolazak mesije.

Deset zapovesti i zapovest o suboti su vecni i ne predstavljaju TIPOS ili predsliku nicega, vec su to moralni principi odnosa prema Bogu i bliznjima.

Juda ne govori o "posledicama vatre" on koristi "trajno vreme" da poruci da se oni i sada "muce u vecnom ognju" - MUCE SE!

Ne muce se, jer jos nije bio sud.

Tek na kraju nakon Hristovog dolaska odrzace se sud, i tada ce Bog odvojiti verne od nevernih kao i sto kaze u tekstu o odvajanju ovca od jaraca.

Tada ce se bezboznima suditi, procitati im se presuda, i oni primiti kaznu.

Nisam ja kontradiktoran nego ti ne razumes da otkrivenje ovde koristi zemaljske primere da opise situaciju u duhovnom svetu! "Dan i noc" nisu doslovni, jer na drugom mestu u otkrivenju ti kaze da tamo nece biti videla jer ce ih obasjavati Bog i da noci nece biti!
Ostaje ono sto sam rekao, vreme tamo ne protice!

"DA NECE BITI DANA I NOCI I DA CE IH OBASJAVATI GOSPOD BOG" pise za novi Jerusalim koji je na nebu.

Ti si tvrdio da postoji pakao za koji pise da ce se tamo ljudi muciti "DAN I NOC"

Ja sam ovo objanio, a evo tog mog odgovora:

Sto se tice teksta iz otkrivenja 14 glave, da vidimo sta tekst kaze:

"I dim muka njihovih diže se u vijeke vjekova, i neće imati počinka dan i noć, koji se klanjaju zvijeri i slici njezinoj, i ako tko primi žig imena njezina" ( otkrivenje 14. 11 )

Kontekst ovog teksta govori o poslednjem vremenu kada se pojavi antihrist i onima koji mu se poklone i prime zig zveri.

Dakle, ne radi se o svim ljudima u istoriji, vec o onima koji ce ziveti u vreme pojave antihrista, sto je bitno, jer se kaze da ce ta grupa iskljucivo biti mucena.

Ovaj tekst ne kaze "DA OVI LJUDI NECE IMATI POCINKA DAN I NOC U VREME DOK SE BUDU MUCILI" vec "DA NECE IMATI MIRA DAN I NOC ONI KOJI SE KLANJAJU ZVERI I PRIME ZIG"

Dakle, ovi ljudi nece imati duhovnog mira niti zajednicu sa Bogom na ovoj zemlji, jer ce biti pod opsednutoscu demonima.


Ti ne razumes sta pojam vecno znaci! Taj pojam znaci da protoka vremena nema, i da se sve sazima u jednoj tacki - proslost sadasnjost i buducnost! To je kao kad ti pred smrt navru sva secanja i vidis ceo svoj zivot u jednom trenutku!

Svasta izmisljas i ponovo si kontradiktran.

Prvo kazes "GRESNICI CE SE MUCITI VECNO KROZ CITAVU VECNOST BEZ PRESTANKA.


Potom kazes "NEMA PROTOKA VREMENA I SVE JE U NEKAKVOJ JEDNOJ TACKI"

To je tvoja izmisljena filozofija.

Ali, to je tvoja stvar.

Juda ne govori o "vecnim rezultatima nestajanja" koje je donela vatra! On govori da se ti ljudi i SADA MUCE U VECNOM OGNJU! Vreme koje on ovde koristi je trajno, ne kaze - "izgoreli su u vecnoj vatri", sto bi bila izjava da si ti u pravu!!!

Znaci da nisi u pravu, i da ucite laz!

Ne, nego ti ucis lazi, jer biblija uci da ce se sud odigrati tek nakon Hristovog drugog dolaska, i da ce on TADA DATI SVAKOME PO SVOJIM DELIMA.

To kaze i za Sodom i Gomor:


"LAKSE CE BITI ZEMLJI ZEMLJI SODOMSKOJ NA DAN SUDA NEGO RODU OVOM"

Isus je ziveo na zemlji i govori iz ljudske perpektive linearnog protoka vremena na zemlji. Sa naseg aspekta oni ce tek biti osudjeni a sa Bozjeg aspekta su vec osudjeni i vec se muce! Znaci posto duhovni svet nije vremenski ogranicen oni se tamo vec muce!

To si sam izmislio.
A biblija kaze
"I MNOGI KOJI SPAVAJU U PRAHU ZEMALJKOM PROBUDICE SE, JEDNI NA ZIVOT VECNI, A DRUGI NA SRAMOTU I PREKOR VECNI"

Biblija ne kaze "MNOGI KOJI SE SADA MUCE U PAKLU IZACI CE NA SRAMOTU I PREKOR VECNI" vec kaze "KOJI SPAVAJU U GROBOVIMA"

Dakle, tvoja filozofija je potpuni promasaj, jer nema veze sa biblijom.

Biblija uci da gresnici umiru na ovoj zemlji, nalaze se u svojim grobovima, i tek na kraju nakon Hristovog drugog dolaska odrzace se sud, oni ce vaskrsnuti i sudice im se, i oni ce tada primiti kaznu, a to je vecna smrt, ne vecno mucenje ili vecni zivot u mucenju, vec VECNA SMRT kao vecno nepostojanje.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ko se ne očisti u ovom životu, neće ni nakon vaskrsenja.

priča o Lazaru i bogatašu im uništava nauku o naknadnom čišćenju i spasenju.

Pouka je da nema prelaska nikome.

Oni koji nisu poverovali Mojsiju i ostalim prorocima neće verovati ni ako ne ustane iz mrtvih.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ko se ne očisti u ovom životu, neće ni nakon vaskrsenja.

priča o Lazaru i bogatašu im uništava nauku o naknadnom čišćenju i spasenju.

Pouka je da nema prelaska nikome.

Oni koji nisu poverovali Mojsiju i ostalim prorocima neće verovati ni ako ne ustane iz mrtvih.


A sta ako je neko ziveo u takvim okolnostima da nije ni cuo za Mojsija i proroke, ni za bibliju, ni za pojam Boga, vec je busman u prasumi i zivi po nacelima plemenskog saveza, ili je eskim koji lovi morzeve i foke, i zivi sa porodicom u iglou van civilizacije?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ti Laodikeja ne znas za dijalog nego da ponavljas ko papagaj.

Naveo sam ti stih i on je dovoljan da obori sve tvoje navode:

"Muce se u vecnom ognju" - ne kaze Juda da su se oni "izmucili u ognju" vec koristi trajno vreme!

Ako ti kazes "da im tek predstoji sud" i da ce se muciti tek na kraju sveta , pa jel onda Juda bio pijan kad je napisao da se "vec muce neprestano"(trajno vreme)?

Svaki pokusaj da odgovorite na ovo pitanje je neuspesan!

A sta ako je neko ziveo u takvim okolnostima da nije ni cuo za Mojsija i proroke, ni za bibliju, ni za pojam Boga, vec je busman u prasumi i zivi po nacelima plemenskog saveza, ili je eskim koji lovi morzeve i foke, i zivi sa porodicom u iglou van civilizacije?

Evo i ti podrzavas neku vrstu cistilista, a nase nazivas nebiblijskim! Pa i mi smo biblijom dosli do tog zakljucka! Dakle postoji "druga sansa"!

A ovaj Tripo je jos gori, jer on osudjuje sve unapred i negira sud. Cemu sud uopste ako on sluzi samo da osudi gresnike, a ne i da opravda neke od njih i da im drugu sansu?
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ti Laodikeja ne znas za dijalog nego da ponavljas ko papagaj.

Naveo sam ti stih i on je dovoljan da obori sve tvoje navode:

"Muce se u vecnom ognju" - ne kaze Juda da su se oni "izmucili u ognju" vec koristi trajno vreme!

Ako ti kazes "da im tek predstoji sud" i da ce se muciti tek na kraju sveta , pa jel onda Juda bio pijan kad je napisao da se "vec muce neprestano"(trajno vreme)?

Svaki pokusaj da odgovorite na ovo pitanje je neuspesan!

Ne ponavljam ja nista, vec dajem odgovore koje ti ignorises.

Sto se tice teksta iz Judine poslanice 1. 5 - 7 kontekst pokazuje da se stanovnici gradova Sodom i Gomor ne muce sada u nikakvom ognju.

Hajde da vidimo:


"Ali ću vam napomenuti, kad i vi znate ovo jedanput, da Gospod izbavi narod iz zemlje misirske, potom pogubi one koji ne verovaše.
I anđele koji ne držaše svoje starešinstvo nego ostaviše svoj stan
čuva u večnim okovima pod mrakom za sud velikog dana.
Kao što Sodom i Gomor, i okolni njihovi gradovi, koji su se prokurvali onako kao i oni, i hodili za drugim mesom, postaviše se ugled i muče se u večnom ognju" ( Juda 1. 5 - 7 )

Ovde Bog govori o nekim ljudima iz starog zaveta, kao i o demonima, i vidimo da u prvom delu teksta kaze da je on "POGUBIO ONE KOJI NE VEROVASE" sto znaci "UKLONIO IH IZ POSTOJANJA" a ne bacio u neki pakao.

Za demone pak kaze da se "CUVAJU U OKOVIMA ZA SUD" sto opet nije rec o mucenju.

Na kraju pominje gradove Sodom i Gomor, i kaze "DA SU ONI POSTAVLJENI ZA UGLED NAMA" i da su unisteni u ognju u ono vreme.

To sto apostol kaze "I MUCE SE U VECNOM OGNJU" on ne misli na sadasnji trenutak, vec na ono vreme kada je Bog na njih izlio ogan pomesan sa sumporom, i taj izvestaj preko proroka i apostola zapisao u svojoj reci da bude nama primer neposlusnosti.

Dakle, biblija govori o sudu na kraju istorije, kada ce Bog suditi i zivima i mrtvima, i tada ce Bog ukoriti bezbozne, i oni ce tada primiti kaznu.

Ovo potvrdjuje 14 i 15 stih Judine poslanice:


"Ali i za ovakve prorokova Enoh, sedmi od Adama, govoreći: Gle, ide Gospod s hiljadama svetih anđela svojih
Da učini sud svima, i da pokara sve bezbožnike za sva njihova bezbožna dela kojima bezbožnost činiše, i za sve ružne reči njihove koje bezbožni grešnici govoriše na Nj"

Evo i ti podrzavas neku vrstu cistilista, a nase nazivas nebiblijskim! Pa i mi smo biblijom dosli do tog zakljucka! Dakle postoji "druga sansa"!

A ovaj Tripo je jos gori, jer on osudjuje sve unapred i negira sud. Cemu sud uopste ako on sluzi samo da osudi gresnike, a ne i da opravda neke od njih i da im drugu sansu?

Ne postoji cistiliste nakon smrti kako ga propagira Rimokatolicka crkva.

Ono o cemu sam ja pisao su dogadjaji nakon Hristovog drugog dolaska i suda Bozjeg, kada ce svi ljudi koji budu proglaseni gresnicima biti stavljeni na mesto gde je tama, i gde je plac i skrgut zuba, i sramota i prekor vecni ( kako biblija i kaze ), i tada ce gledajuci srecu spasenih dobiti priliku da se obrate i postanu deo spasenih.

Adventisti ovo ne uce.
Ovo je svetlost za poslednju generaciju Hriscana, i tu svetlost je Bog otkrio kako meni, tako i jos nekolicini brace koji su pozvani samnom u sluzbu.
Ona je vezana za umrle, a ne za zive, i zato se ne treba propovedati, osim ako Bog tako vodi da se nekome da uteha za umrle rodjake.

Zivi imaju odgovornost da dok su zivi prihvate Hrista i danas zive svoj zivot sa Bogom, a ne da razmisljaju o drugoj prilici, jer ako ziv covek nespreman doceka Hristov drugi dolazak u slavi, on ce ipak morati da prodje kroz sedam poslednjih zala i primi neku vrstu kazne.

Druga prilika je nakon drugog vaskrsenja bezboznih posle hiljadu godina.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Dogma o čistilištu ne spada u kanonska učenja Pravoslavne Crkve. Koliko god da su Pravoslavlje i Rimokatolicizam bliski u svojim dogmatima ili kanonima ipak među njima postoje i neke uočljive i ne male razlike. Medju jednima od većih i bogoslovski kompleksnijih je i učenje o čistilištu, tačnije o posmrtnom stanju čovekovom.
To kanonsko razmimoilaženje ima i svoju istoriju koja uvek počinje od istog – Vaseljenskih Sabora.
Prvih sedam vaseljenskih sabora koje priznaju i Pravoslavne Crkve i Rimokatolička su bili:
Prvi vaseljenski sabor — Nikejski sabor (maj — jun 325)
Drugi vaseljenski sabor — Carigradski sabor (maj — jul 381)
Treći vaseljenski sabor — Efeski sabor (jun — jul 431)
Četvrti vaseljenski sabor — Halkidonski sabor ( oktobar — novembar 451)
Peti vaseljenski sabor — Drugi carigradski sabor (maj — jun 553)
Šesti vaseljenski sabor — Treći carigradski sabor (novembar 680 — septembar 681)
Sedmi vaseljenski sabor — Drugi nikejski sabor (septembar — oktobar 787)


Svi proglašeni i prihvaćeni kanoni i orosi su zajednički za obe Crkve. Od strane PC nijedan kanon ili oros, ispovedanje vere, nije promenjen niti je dodat nakon Drugog Nikejskog sabora.

Učenje o čistilištu, mada je i ranije postojalo u okviru RKC, kao dogmatsko je usvojeno na na Saboru u Firenci (1438-1445) i u potpunosti definisano na Tridentskome saboru (1545-1563).
Za vreme Sabora u Firenci još uvek je na snazi bio dogovor o Firentinskoj Uniji pa su tako na Sabor u Firenci 1439. godine došli svi pravoslavni patrijarsi, osim Srpskog patrijarha Nikona. Marko Evgenik, tj Marko Efeški mitropolit Efesa, bio je jedini izaslanik koji je odbio da potpiše akt o Uniji između Crkava Rima i Konstantinopolja, pored Srpskog patrijarha koji nije ni prisustvovao a o tome ima nešto i ovde na forumu, tema Razlike izmedu pravoslavne i katolicke crkve i šta smo to zaboravili ? .
Osim što je postignut kakav-takav kompromis o filiokve dogovoreno je da PC prihvati i učenje o čištilištu i upravo izlaganje kardinala Ćezarinija o toj dogmi RKC je izazvalo negodovanje Marka Efeškog i njegovog odbijanja da potpiše i prihvati odluke ovog Sabora i papsku bulu o ujedinjenju Crkava (Laetentur Caeli).

Ovko bi otprilike glasila pojednostavljena dogma RKC:

„Prema službenom nauku, ljudska duša nakon smrti nadživljava tijelo, te odmah odlazi pred pojedinačni Božji sud, na kojem će biti suđena za svoja djela. Taj sud je konačan, vječan i neopoziv, i odmah nakon njega duša odlazi u raj ili pakao. U raj, ako je umrla u stanju milosti i još na Zemlji zadovoljila za grijehe, u protivnom u pakao. Ta dva stanja su konačna i potpuna, sveti u raju već sada u potpunosti uživaju nebesko kraljevstvo, i prije Posljednjeg Suda, jednako tako, prokleti u paklu već sada trpe potpunu kaznu i vječno prokletstvo u punini. Sudnji Dan tu nema neku posebnu ulogu: na njemu će se potvrditi ova odluka, dobit će svoje tijelo, i produžiti u ono gdje su i prije bili.Međutim, pošto većina ljudi umire u „srednjem stanju“, ili u stanju lakih grijeha, koji ne sprečavaju spasenje, ali opet priječe gledanje Boga, ili nisu pružili dostatnu zadovoljštinu za oproštene teške grijehe, onda ova rimokatolička logika, jednostavno nužno treba treće mjesto, čistilište, gdje će ova kategorija duša dati zadovoljštinu, otplatiti dug Božjoj pravednosti, i očistiti se prije susreta s Bogom u nebeskom kraljevstvu. Zato protestantizam ovdje pada u nutarnju kontradikciju - s jedne strane prihvaća rimokatolički nauk o konačnom stanju duša nakon smrti, a s druge odbacuje čistilište, što je nemoguće.“

Pravoslavno učenje, takodje pojednostavljeno:

Učenje PC o posmrtnom stanju čoveku je drugačije jer u pravoslavlju nema konačnog stanja duša nakon smrti. U pravoslavlju nije naglasak na zagrobnom životu, već na Poslednjem Sudu jer ne može biti ni raja ni pakla pre Posljednjeg Suda i vaskrsnuća tela. Svi ogrehovljeni ljudi nalaze se u onome što je Stari Zavet nazvao Šeol, Grci Had a u suštini da se označiti kao Podzemlje. To je tamnica gde se duše svih grešnika čuvaju za Sud a one su u patnji i strahu i zato njihovo stanje samo uslovno možemo nazvati „paklom“, jer to nije ono konačno „jezero koje gori ognjem i sumporom“, o kojem piše Sv. Jovan u Otkrivenju i u kojem će grešnici u telu biti mučeni „u vjeke vjekova“. Stanje duša u zagrobnom životu još uvijek pripada vremenu do Sudnjeg Dana, i zato je to stanje moguće i donekle promeniti, olakšati kroz molitvu, liturgiju, dobra dela ali Konačni, Poslednji Sud je Sud Božiji.
„Čovekova duša jeste njegova jedina apsolutna vrednost, jer je sazdana po obličju besmrtnoga Boga, tj. čovekova duša jeste besmrtna, a upravo je na tome, po Pravoslavnom učenju, zasnovana mogućnost i stvarnost opšteg Vaskrsenja mrtvih. Da nije tako, hrišćanska vera bila bi najveća utopija. Posle smrti tela, tj. posle izlaska duše iz tela i zemaljskog života, ljudske duše ulaze u zagrobni život, s celokupnom svojom religiozno-moralnom sadržinom, sa svim vrednostima i manama. Tu se ljudskim dušama, na Posebnom sudu, određuje privremeno boravište (duše se dele na dve grupe - na pravedne i grešne), koje traje do Poslednjeg suda. Kako je religiozno-moralna sadržina ljudskih duša različita, tako je različito i njihovo privremeno stanje. Pošto u zagrobnom životu nema pokajanja, jer nema sredstava spasenja, religiozno-moralna sadržina ljudskih duša ne može da se promeni njihovim vlastitim naporima. Jedina pomoć koju tada mogu da dobiju je od zemaljske Crkve, kroz spominjanja na Liturgijama, molitvama Crkve i bližnjih...“
"Ako su duše otišle iz ovog života u veri i ljubavi, pa ipak noseći na sebi neki greh - bilo da su to mali gresi, za koje se ona uopšte nije kajala, ili veliki, za koje, mada se kajala, nije uspela da prinese plodove pokajanja, takve duše, mi verujemo, dužne su da se očiste od takve vrste grehova, ali ne na nekakvom mestu ispaštanja (jer nam tako nešto, kao što rekosmo, niukoliko nije bilo predato); već jedino da se očiste uz pomoć samog straha prilikom ishoda iz tela, kao što to izričito kaže Sveti Grigorije Dvojeslov (v. IV, knj. "Razgovora"); dok će druge biti prinuđene da se očiste posle ishoda iz tela, ili još prebivajući na tom zemnom mestu, pre no što dođu na poklonjenje Bogu i udostoje se udela u blaženstvu, ili, ako su njihovi gresi bili teži i dugotrajniji - to će one biti držane u Adu, ali ne radi toga da bi zauvek prebivale u ognju i mukama, već kao oni koje u tamnici drže pod stražom. Svima takvima, mi tvrdimo, pomažu molitve i Liturgije koje se za njih čine, uz sadejstvo Božijeg milosrđa, koje sagrešenja učinjena po nemoći ljudskoj odmah prezire i prašta, kako govori Dionisije Veliki u `Razmišljanjima o tajni sveštenoupokojenih`, a druge grehe posle izvesnog vremena pravednim sudom ili takođe razrešuje i prašta, i to - savršeno, ili olakšava odgovornost za njih do konačnog Suda." - Sv. Marko Efeški
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

SMRT KAO SAN

Šta se događa sa čovekom nakon smrti?

Ovo pitanje je od ključnog značaja - posebno u današnjem vremenu u kome postoje različite teorije koje govore o čovekovom stanju nakon smrti i završetka ovozemaljskog života, i zbog velikog porasta spiritizma u svetu.

Ako pogledamo kontekst biblije po pitanju čovekovog stanja za vreme smrti - biblija na mnogo mesta govori o tome da čovek nakon smrti biva položen u grob, i da se nalazi u jednom besvesnom stanju koje biblija naziva snom, da se ne nalazi u prisutnosti Božjoj i da ne slavi Boga, i da ne zna šta se dešava ni na zemlji ni na nebu.

Po bibliji - covek u tom stanju ostaje do Isusovog drugog dolaska, kada će biti vaskrsnut ili da ode sa Hristom i svim spasenima na nebo, ili da bude odveden na sud ( nakon 1000 godina ).

MRTVI NE ZNAJU NISTA, NE POSTOJE I NISU NIČEGA SVESNI:

"Jer živi znaju da će umreti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio.
I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je, i više nemaju dela nikada ni u čemu što biva pod suncem"
( Jeremija 9. 5 - 6 )

"A čovek umire iznemogao; i kad izdahne čovek, gde je? Kao kad voda oteče iz jezera i reka opadne i usahne,Tako čovek kad legne, ne ustaje više; dokle je nebesa neće se probuditi niti će se prenuti oda sna svog. O da me hoćeš u grobu sakriti i skloniti me dokle ne utoli gnev Tvoj, i da mi daš rok kad ćeš me se opomenuti!Kad umre čovek, hoće li oživeti?Sve dane vremena koje mi je određeno čekaću dokle mi dođe promena.Zazvaćeš, i ja ću Ti se odazvati; delo ruku svojih poželećeš" ( knjiga o Jovu 14. 10 - 15 )

MRTVI SU U GROBU I NE ZNAJU ŠTA SE DEŠAVA NA ZEMLJI:

"Zaista, kao što gora padne i raspadne se, i kao što se stena odvali s mesta svog,
I kao što voda spira kamenje i povodanj odnosi prah zemaljski, tako nadanje čovečije obraćaš u ništa.
Nadvađuješ ga jednako, te odlazi, menjaš mu lice i otpuštaš ga.
Ako sinovi njegovi budu u časti, on ne zna; ako li u sramoti, on se ne brine"
( knjiga o Jovu 14. 18 - 21 )

ČOVEK UMIRE - BOG GA TRAŽI, NJEGA NEMA NIGDE:

"Zašto mi ne oprostiš grijeh moj i ne ukloniš moje bezakonje? jer ću sad leći u prah, i kad me potražiš, mene neće biti" ( knjiga o Jovu 7. 21 )

MRTVI NE HVALE BOGA:

"Jer neće grob tebe slaviti, neće te smrt hvaliti, i koji siđu u grob ne nadaju se tvojoj istini.
Živi, živi, oni će te slaviti kao ja danas: otac će sinovima javljati istinu tvoju.
Gospod me spase, zato ćemo pjevati pjesme moje u domu Gospodnjem dok smo god živi"
( knjiga proroka Isaije 38. 18 - 20 )

MRTVI NE SLAVE BOGA I NE POMINJU ISTINU:

"Kakva je korist od krvi moje, da siđem u grob? Hoće li Te prah slaviti ili kazivati istinu Tvoju?" ( psalam 30. 9 )

MRTVI NE VIDE ČUDESA BOŽJA, NE SLAVE BOGA, NE VIDE MILOST I PRAVDU BOŽJU I NE GOVORE O NJOJ:

"Eda li ćeš na mrtvima činiti čudesa? ili će mrtvi ustati i tebe slaviti?
Eda li će se u grobu pripovijedati milost tvoja, i istina tvoja u truhljenju?
Eda li će u tami poznati čudesa tvoja, i pravdu tvoju gdje se sve zaboravlja?"
( psalam 88. 10 - 12 )

MRTVI SU U GROBU I ČEKAJU DAN VASKRSENJA:

"I mnogo onih koji spavaju u prahu zemaljskom probudiće se,jedni na život večni, a drugi na sramotu i prekor večni" ( knjiga proroka Danila 12. 2 )

"Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg,
I izići će koji su činili dobro u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda"
( Jevandjelje po Jovanu 5. 28 - 29 ).

SVI MRTVI ĆE ZAJEDNO OTIĆI NA NEBO, I NI JEDAN ČOVEK NECE OTIĆI PRE DRUGOGA:

"Neću vam pak zatajiti, braćo, za one koji su umrli, da ne žalite kao i ostali koji nemaju nada;
Jer ako verujemo da Isus umre i vaskrse, tako će Bog i one koji su umrli u Isusu dovesti s Njim
Jer vam ovo kazujemo rečju Gospodnjom da mi koji živimo i ostanemo za dolazak Gospodnji, nećemo preteći onih koji su pomrli.
Jer će sam Gospod sa zapovešću, sa glasom Arhanđelovim, i s trubom Božjom sići s neba; i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najpre;
A potom mi živi koji smo ostali, zajedno s njima bićemo uzeti u oblake na susret Gospodu na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti.
Tako utešavajte jedan drugog ovim rečima"
( 1 poslanica Solunjanima 4. 13 - 18 ).

SASTANAK VERNIH NA NEBU TEK NAKON HRISTOVOG DRUGOG DOLASKA:

"Ali vas molimo, braćo, za dolazak Gospoda našeg Isusa Hrista, i za naš sastanak u Njemu,
Da se ne date lasno pokrenuti od uma, niti da se plašite, ni duhom ni rečju, ni poslanicom, kao da je od nas poslana, da je već nastao dan Hristov.
Da vas niko ne prevari nikakvim načinom; jer neće doći dok ne dođe najpre otpad, i ne pokaže se čovek bezakonja, sin pogibli,
Koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog.
Ne pamtite li da sam vam ovo kazivao još kad sam kod vas bio?
I sad znate šta zadržava da se ne javi u svoje vreme.
Jer se već radi tajna bezakonja, samo dok se ukloni onaj koji sad zadržava.
Pa će se onda javiti bezakonik, kog će Gospod Isus ubiti duhom usta svojih, i iskoreniti svetlošću dolaska svog"
( 2 Solunjanima 2. 1 - 8 )

VERNI ĆE UĆU U CARSTVO BOŽJE I DOBITI VENAC PRAVDE TEK NAKON VASKRSENJA PRILIKOM HRISTOVOG DOLASKA U SLAVI:

"Jer ja se već žrtvujem, i vreme mog odlaska nasta.
Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku"
( 2 poslanica Timotiju 4. 6 - 8 )

IZVOR: velike istine biblije blogspot
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346

SMRT KAO SAN

MRTVI NE ZNAJU NISTA, NE POSTOJE I NISU NIČEGA SVESNI:

Provjerimo baš po tvom citatu, koji si ovdje ostavio, je li točno da "mrtvi ne znaju ništa, da ne postoje i da nisu ničega svjesni". Evo tvog citata:

"Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg,( Jevandjelje po Jovanu 5. 28 - 29 ).

Ako "mrtvi ne znaju ništa, ne postoje i nisu ničega svjesni", kako to da mogu čuti glas Sina Božijeg?

IZVOR: velike istine biblije blogspot

Izvor ti je, dakle, tvoj blog!?!?!? :)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Provjerimo baš po tvom citatu, koji si ovdje ostavio, je li točno da "mrtvi ne znaju ništa, da ne postoje i da nisu ničega svjesni". Evo tvog citata:
Ako "mrtvi ne znaju ništa, ne postoje i nisu ničega svjesni", kako to da mogu čuti glas Sina Božijeg?

Da vidimo sta tekst kaze:

"Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg,
I izići će koji su činili dobro u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda"
( Jevandjelje po Jovanu 5. 28 - 29 ).

Po tvom tumacenju oni koji umru su svesni u grobovima, sto znaci da su zivi zakopani.

Dakle, biblija govori o tome da mrtvi spavaju snom bez snova U GROBOVIMA, i nisu nicega svesni.

Kada Isus dodje, on ce svojom silom i recju koja ozivljava podici mrtve iz grobova, i to znaci "POZVATI IH"

Kada bi covek otisao na groblje i pozvao nekog mrtvaca da ustane, nista se ne bi dogodilo, jer covek nema silu i rec koja ozivljava da podigne drugog coveka iz mrtvih.
Tu silu ima samo Bog, i on ce tom silom podici mrtve a tom prilikom ce izreci reci "USTANITE"

Rec Bozja pracena silom cini cuda, jer rec Bozja kaze "ON RECE I POSTADE, ZAPOVEDI I POKAZA SE"

Jos nesto.
Ovaj tekst jasno kaze "Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg,

I izići će koji su činili dobro u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda" ( Jevandjelje po Jovanu 5. 28 - 29 ).

Ovde tekst jasno kaze "DA CE VERNI I NEVERNI TEK NAKON VASKRSENJA PRIMITI ZIVOT VECNI, A NEVERNI SUD KOJI DONOSI VECNU SMRT"

Nikako pre vaskrsenja jer pocivaju u grobovima.

Izvor ti je, dakle, tvoj blog!?!?!? :)

Ne, nego biblijska istina zapisana u mom blogu.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top