Božiji zakoni

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Mi verujemo u Boga ljubavi a ne nemilosrdnog Boga zakona.

Kazi mi ako je Bog zbog ''milosti'' mogao da ''ukine zakon'' i da ''Hrisots po tom istom zakonu ne bude osudjen i pogubljen''. Zasto to nije ucinio?
Kazes oni veruju u ''nemilosrdnog Boga zakona''?
Zar ne vidis da Bog nije mogao da ''postedi svog Sina'' ''po tom istom zakonu''(jer zakon zahteva 'smrt') jer upravo ''krsenje tog istog zakona'' je i dovelo do toga da je njegov Sin morao umreti. To cak ni ''Bog milosti nije mogao da izbegne'' - jer bi onda morao biti nedosledan sam sebi.
Ipak Bog ''iz milosti'' dolazi na ovu zemlju i ''sebe predaje za grehe ljudi'' i to sve ''pod zakonom'' i u skladu sa zakonom, da bi opravdao one ''koji su po njemu sagresili'' , mi postajemo ''slobodni od zakona'', jer se vise ne spasavamo ''delima zakona'', jer Hristos sve to ''ispuni''.

Dalje, ako je zakon ''u potpunosti ukinut'' to Hristos ''postade grehu sluga'', ispade da je ''dozvoljeno gresiti''.
Ne, nego i dalje ''vazi zakon'' i Bog ''nije ukinuo svoj zakon, kao sto rece Hristos: ''Nisam dosao da ukinem, vec da ispunim'' - sto znaci da je on ''sve zapovesti podigao na visi duhovni nivo'', vise nije greh samo ''uciniti preljubu'' vec je greh cak i ''pomisliti na taj cin'' . Greh je u ''srcu'' a to je ''zakon duha'', gde vise ne trebamo ''formalno drzati zakon po slovu'' vec je neophodno''izvrsavanje zakona duhovno iz srca''. To je ono sto je Hristos ucinio i zbog cega je dosao, da nam ''utisne zakon u srce'', i tada zakon ''postaje deo nas samih'', to ''postaje nasa licnost''(jer nama je tada prirodno ciniti dela zakona) i zato se moze reci ''nismo vise pod zakonom'', jer mi prirodno tezimo da ''cinimo ono sto je od srca'' tada nam vise ne treba ''pisani zakon'' jer je ''zakon u nasem srcu''.
Inace zakon je odraz Bozjeg karaktera, i on ne moze govoriti protiv svog zakona(on ne moze biti promenjen ni ukinut), zakonodavac uvek donosi zakon u skladu sa svojim shvatanjem ''izpravnog i pogresnog'' pa tako cini i Bog.
Ono sto je od ''zakona ukinuto'', to nisu ''glavne zapovesti'' vec kako Pavle rece ''senke'' ono sto je bilo ''slika buduce stvarnosti'' sto je ukazivalo na Hrista i sto je on svojim zivotom ''ispunio'' to vise ne vazi jer je to ''slika buduce stvarnosti'' i na Hristu se ispunilo. To vise nije neopodno drzati, to su npr. ''zrtveni sistem i razni praznici koji su ukazivali na Hrista.''
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Kazi mi ako je Bog zbog ''milosti'' mogao da ''ukine zakon'' i da ''Hrisots po tom istom zakonu ne bude osudjen i pogubljen''. Zasto to nije ucinio?
Hristos je morao da strada da bi spasao covecanstvo, on je smrcu pobedio smrt a vaskrsenjem greh, Otac je iz velike ljubavi prema nama dozvolio da Njegov Sin svojom voljom strada na krstu.
Zar ne vidis da Bog nije mogao da ''postedi svog Sina'' ''po tom istom zakonu''(jer zakon zahteva 'smrt') jer upravo ''krsenje tog istog zakona'' je i dovelo do toga da je njegov Sin morao umreti. To cak ni ''Bog milosti nije mogao da izbegne'' - jer bi onda morao biti nedosledan sam sebi.
Bog je uzeo covecansku prirodu da bi je spasao, bio je potreban neko ko ne nosi posledice praroditeljskog greha da pobedi greh i smrt, to je Adam trebao da ucini da pobedi smrt i greh ali on je lako pao i Novi Adam nas je izbavio, covek nemoze da ne gresi, a Hristos je odlucio da ne gresi is pretrpeo je sve muke kroz koje je Adam trebalo da prodje ali nije jer je lako pao.
Ipak Bog ''iz milosti'' dolazi na ovu zemlju i ''sebe predaje za grehe ljudi'' i to sve ''pod zakonom'' i u skladu sa zakonom, da bi opravdao one ''koji su po njemu sagresili'' , mi postajemo ''slobodni od zakona'', jer se vise ne spasavamo ''delima zakona'', jer Hristos sve to ''ispuni''.
Hristos je dosao iz LJUBAVI, greh u korenu reci znaci promasaj, a Hristos nije promasio on je sjedinio Bozansko sa covecanskim, izbavio covecanstvo od greha i smrti i dao primer crkvi.
Dalje, ako je zakon ''u potpunosti ukinut'' to Hristos ''postade grehu sluga'', ispade da je ''dozvoljeno gresiti''.
Ne, nego i dalje ''vazi zakon'' i Bog ''nije ukinuo svoj zakon, kao sto rece Hristos: ''Nisam dosao da ukinem, vec da ispunim'' - sto znaci da je on ''sve zapovesti podigao na visi duhovni nivo'', vise nije greh samo ''uciniti preljubu'' vec je greh cak i ''pomisliti na taj cin'' .
Naravno, ali on je doneo zakon ljubavi a ne zakon po kom se pogubljuje onaj koji strada, po nemilosrdnom zakonu sveta kao sto ap. pavle kaze "kazna za greh je smrt" ljudi su trebali da izumru, ali gledaj dublje u to, Bog jeste tvorac ali postoji i drugi izbor sem tvorca, a taj izbor cini smrt koja je odsustvo zivota, gordost koja je odsustvo ljubavi, tama koja je odsustvo svetlosti, po tom zakonu izbora Bog mora da postupa, sta to znaci?
To znaci da ako covek zeli da se spase on mora da se upodobljava Hristu i da se na taj nacin obozi, da bi se obozio on mora da bude u zajednici sa Bogom, da se kaje za svoj promasaj i tezi ka Bogu, ali uslov za obozenje je taj da covek sam izabere taj put, jer Bog nemoze da ga obozi zato sto covek to mora uciniti sam.Bog treba da postuje zakon u kom ne sme ni na koji nacin da utice na covekovu slobodnu volju, to znaci da Bog ne sme da se javi coveku cije vera nije dovoljno jaka, ne sme ni na koji nacin da utice na njegovo obozenje sem time sto ce mu dati sve sto mu je neophodno za to a tu spada savest i moralni zakon koji je u coveku i koji covek slusa ili ne slusa.Bog coveka nije stvorio ni smrtnim ni besmrtnim, on mu je dao izbor ljubav ili gordost i covek je pao u gordost, Bog niako nije kriv za nevolje koje su zadesile coveka.Sa svim ovim ja hocu da kazem da zakon koji nam je potreban za spasenje se nalazi ju nama samima i ako ga postujemo (iako nismo hriscani) Bog ce nas voditi stazom ka crkvi i u crkvi cemo ustanobiti svoju veru i kroz veru kao osnov mi se sjedinjujemo sa Hristom u Svetoj Tajni Evharistije.Sv. Atanasije Veliki kaze: "Bog kao svemocan mogao je coveku oprotiti sve grehe, ali dali bi to njemu koristilo?"

Ovo je izlaganje onoga u sta ja verujem povodom tog zakona, mislim da si me samo pogresno shvatio ja nisam hteo da kazem da je Bog ukinuo zakon vec da ga je ispunio a samim tim on nije vise ono sto je bio i ne treba da se postuje u tom smislu, u starom zavetu Bog je govorio preko prejemnika a u Novom on se pojavljuje kao covek i govori sa njim, on je sam iz ljubavi sisao da pomogne coveku, on je mogao da nas spasi na bilo koji drugi nacin, ali zar se bolesnik pita kako lekar leci ili lekar?On je izabrao nacin na koji nece uticati na nasu slobodnu volju.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Ovo je izlaganje onoga u sta ja verujem povodom tog zakona, mislim da si me samo pogresno shvatio ja nisam hteo da kazem da je Bog ukinuo zakon vec da ga je ispunio a samim tim on nije vise ono sto je bio i ne treba da se postuje u tom smislu, u starom zavetu Bog je govorio preko prejemnika a u Novom on se pojavljuje kao covek i govori sa njim, on je sam iz ljubavi sisao da pomogne coveku, on je mogao da nas spasi na bilo koji drugi nacin, ali zar se bolesnik pita kako lekar leci ili lekar?On je izabrao nacin na koji nece uticati na nasu slobodnu volju.

Sa ovim se slazem, zato mene i ne razumeju kada kazem da je Hristos doneo ''novi zakon'' a nije ukinuo stari, jer stare zapovesti su ''uzdignute na visi duhovni nivo'', covek se vise ne upravlja po nekom ''pisanom zakonu'' vec je taj zakon u njegovom srcu, zato se moze reci da je to ''novi zakon'' jer je ''duhovan'' dok prethodni bese telesan('slovo koje ubija') ali novi je ''duh koji ozivljava'' , ipak on je jedan te isti zakon iz Starog Zaveta, stvar je u razumevanju.
Ono sto jeste ukinuto jesu simbolicne senke koje su ukazivale na Hrista, stoga vise nisu ni neophodne a tu je npr. pasha - jer Hristos je nasa pasha.
Nadalje tu spada i Mojsijev gradjanski zakon jer Bozji narod vise ne zivi u teokratski uredjenoj drzavi gde je vladar sam Bog.
Sad ako pricamo o suboti(da li je po ovom zakonu i dalje vazeca) to je stvar razumevanja stihova i Hristovog odnosa prema tom danu, kao i apostola i onoga sto su oni pisali, ali ja nikog necu ubedjivati da usvoji moje glediste, od toga ne zavisi spasenje vec od poznavanja Isusa Hrista..
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Sa ovim se slazem, zato mene i ne razumeju kada kazem da je Hristos doneo ''novi zakon'' a nije ukinuo stari, jer stare zapovesti su ''uzdignute na visi duhovni nivo'',
Naravno "U Boga nema nikakve promene niti menjanja".
ovek se vise ne upravlja po nekom ''pisanom zakonu'' vec je taj zakon u njegovom srcu, zato se moze reci da je to ''novi zakon'' jer je ''duhovan'' dok prethodni bese telesan('slovo koje ubija') ali novi je ''duh koji ozivljava'' , ipak on je jedan te isti zakon iz Starog Zaveta
Naravno, glas Boziji u coveku (savest).
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Zakon u Novom zavjetu!

‚‚A znamo da je zakon dobar ako ga ko drži kao što treba.'' (Prva poslanica Timotiju 1:8.)

‚‚Koji je dao sebe za nas da nas izbavi od svakoga bezakonja, i da očisti sebi narod izbrani koji čezne za dobrijem djelima.'' (Poslanica Titu 2:14.)

‚‚Tako je dakle zakon svet i zapovijest sveta i pravedna i dobra.'' (Poslanica Rimljanima 7:12.)

‚‚Nosite bremena jedan drugoga, i tako ćete ispuniti zakon Hristov.'' (Poslanica Galatima 6:2.)

‚‚Jer se sav zakon izvršuje u jednoj riječi, to jest: ljubi bližnjega svojega kao sebe.'' (Poslanica Galatima 5:14.)

‚‚A Isus reče mu: ljubi Gospoda Boga svojega svijem srcem svojijem, i svom dušom svojom, i svom misli svojom. Ovo je prva i najveća zapovijest. A druga je kao i ova: ljubi bližnjega svojega kao samoga sebe. O ovima dvjema zapovijestima visi sav zakon i proroci.'' (Jevanđelje po Mateju 22:37-41.)

Isus je podijelio zapovijesti u dvije grupe, iz razloga što prve četiri zapovijesti govore o poštovanju Boga, a ostale šest govore o poštovanju bližnjega svojega!

‚‚Eda li je dakle zakon protivan obećanjima Božijim? Bože sačuvaj! Jer da je dan zakon koji može oživljeti, zaista bi od zakona bila pravda.'' (Poslanica Galatima 3:21.)

‚‚Kvarimo li dakle zakon vjerom? Bože sačuvaj! nego ga još utvrđujemo.'' (Poslanica Rimljanima 3:31.)

‚‚Obrezanje pomaže ako zakon držiš; ako li si prestupnik zakona, obrezanje je tvoje neobrezanje postalo.'' (Poslanica Rimljanima 2:25.)

‚‚Jer pred Bogom nisu pravedni oni koji slušaju zakon, nego će se oni opravdati koji ga tvore.'' (Poslanica Rimljanima 2:13.)

‚‚Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.'' (Jevanđelje po Mateju 5:17.)

‚‚Šta ćemo dakle reći? Je li zakon grijeh? Bože sačuvaj! nego ja grijeha ne poznah osim kroz zakon; jer ne znadoh za želju da zakon ne kaza: ne zaželi.'' (Poslanica Rimljanima 7:7.)

‚‚Tako da se svijetli vaše vidjelo pred ljudima, da vide vaša dobra djela, i slave oca vašega koji je na nebesima.'' (Jevanđelje po Mateju 5:16.)

‚‚Znajući ovo da pravedniku zakon nije postavljen, nego bezakonicima i nepokornima i bezbožnicima i grješnicima, nepravednima i poganima, krvnicima oca i matere, krvnicima ljudskima.'' (Prva poslanica Timotiju 1:9.)

‚‚A žalac je smrti grijeh, a sila je grijeha zakon.'' (Prva poslanica Korinćanima 15:56.)

U Jovanovoj 14:15, Isus je rekao: ‚‚Ako imate ljubavi k meni, zapovijesti moje držite.''

Prva Jovanova 5:3: ‚‚Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti Njegove držimo; i zapovijesti Njegove nijesu teške."

Prva Jovanova 2:3-6: ‚‚I po tom razumijemo da Ga poznasmo, ako zapovijesti Njegove držimo. Koji govori: Poznajem Ga, a zapovijesti Njegove ne drži, laža je, i u njemu istine nema; a koji drži riječ Njegovu, u njemu je zaista ljubav Božija savršena; po tom poznajemo da smo u Njemu."

Otkrivenje 14:12: ‚‚Ovde je trpljenje svetih, koji drže zapovesti Božije i vjeru Isusovu."

Prva Jovanova 3:23 i 24: ‚‚I ovo je zapovest Njegova da verujemo u ime Sina Njegovog Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugog kao što nam je dao zapovest. I koji drži zapovesti Njegove u Njemu stoji, i On u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao."

Isaije 8:20: ‚‚Zakon i svjedočanstvo tražite. Ako li ko ne govori tako, njemu nema zore.'' “

Jer kad mi grešimo navalice pošto smo primili poznanje istine, nema više žrtve za greh.” (Jevrejima 10,26) “

Jer koji sav Zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve.” (Jakov 2,10) “

Kvarimo li dakle Zakon verom? Bože sačuvaj! Nego ga još utvrđujemo.” (
Rimljanima 3,31)

Otkrivenje 22:14
«Blago onima koji tvore zapovijesti Njegove, da im bude vlast na drvo života, i da uđu na vrata u grad.»
Otkrivenje 14:12
«Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu. “
Otkrivenje 12:17
“I razgnjevi se zmija na ženu, i otide da se pobije sa ostalijem sjemenom njezinijem, koje drži zapovijesti Božije i ima svjedočanstvo Isusa Hrista.»
Otkrivenje 19,10
"I padoh pred noge njegove, da mu se poklonim, i reče mi: "Nemoj! Ja sam sluga kao i ti i braća tvoja, koja imaju svjedočanstvo Isusovo. Bogu se klanjaj!" Jer je svjedočanstvo Isusovo duh proročanstva."
1. Jovanova 5:2
«Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i Njegove Zapovijesti držimo.»

1. Jovanova 5:3 «Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške.»
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
šabat šalom

SIN od Boga Jedinoga Oca JHVH - Gospodin Yehošua,
je poštovao 4.BZ Subotu!
G Yehošua je svake Subote išao u Hram

od Boga Jedinga Oca JHVH ili Sinagogu,
i klanjao se svome Jedinome Bogu Ocu JHVH.


4. Božja Zapovjest - SUBOTA


=================================


IZLAZAK 20,8

Sjeti se da svetkuješ dan SUBOTNI.

IZLAZAK 20,9

Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.

IZLAZAK 20,10

A SEDMOGA JE DANA SUBOTA,

počinak posvećen JHVH, BOGU tvojemu.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


SUBOTA JE POSVEĆENA JHVH BOGU OCU -

NE Sinu Gospodinu Yehoshui
------------------------------------------------------------------------------------------


IZLAZAK 20,10

Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj,

ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.

IZLAZAK 20,11

Ta i JHVH je šest dana STVARAO nebo, zemlju i more i sve što je u njima,

a SEDMOGA JE DANA POČINUO.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,



BOG OTAC JHVH JE STVORITELJ -

NE Sin Gospodin Yehoshua

----------------------------------------------------------------------------


IZLAZAK 20,11

Stoga je JHVH BLAGOSLOVIO I POSVETIO DAN SUBOTNI.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,



BOG OTAC JHVH JE BLAGOSLOVIO I POSVETIO SUBOTU -

NE Sin Gospodin Yehoshua

--------------------------------------------------------------------
 
Natrag
Top