Božiji zakoni

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
> Pa sigurno je da nas Zakon ne cuva od opravdanja delima.



Jel si siguran?



Sećaš se Isusove priče o fariseju i cariniku - dva molitelja u hramu?



Pogledaj šta je sačuvalo carinika od opravdanja delima!



Upravo predstava o zakonu!



Zakon ga je učinio svesnim da nema ničega dobrog u sebiu da bi mogao da se opravda, za razliku od fariseja koji nije poznavao zahteve zakona i zato je mogao da bude zadovoljan sobom i svojim delima. Da je farisej poznavao zahteve zakona, bio bi osvedočen da su njegova dobra dela pokrenuta grešnim pobudama i on ne bi mogao da bude zadovoljan sobom. Svrha zakona je "da bude greh odviše grešan zapovešću." (Rimljanima 7,13) "Jer kroz zakon dolazi poznanje greha." (Rimljanima 3,20)

Zato carinik koji je kroz zahteve zakona bio svestan da je grešan, mogao je da bude opravdan verom, dok farisej koji nije poznavao zahteve zakona, prirodno je što nije bio svestan da je grešan, a samim tim ni svestan potrebe za opravdanjem milošću.



Šta Isus propoveda tri i po godine farisejima?



Svoju žrtvu? Ne, već ih osvedočava o zahteve zakona, jer oni nisu znali zahteve zakona, jer su držali zapovesti ljudi, a ne zapovesti Božje koje jedino mogu da čoveka osvedoče o greh srca. Citiranjem starozavetnih istina Isus je Jevreje osvedočavao da je pitanje greha pitanje pobuda srca i smisla ponašanja, da bi tako postali svesni razlike izmedju Božjih zapovesti koje gledaju na srce i smisao ponašanja, i ljudskih zapovesti koje su Jevreji držali a koje zahtevaju samo promenu ponašanja, a ne i srca.

Tek kada čovek kroz zahteve zakona shvati da nema u sebi ničeg dobrog, tek tada je svestan potrebe za Isusovom krvlju. Zato Isus ne propoveda svoju žrtvu, veš tri i po godine pripoveda zakon u najdubljoj i najstrožijoj formi.

Zato Isus izriče blaženstvo siromašnima duhom jer je ono pokazatelj da se čovek sreo sa Bogom kroz zakon, a ne kroz ljudska pravila koja su površna i čoveka ne čine svesnim da je grešan.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ja ću vaše besmislice da dam svima, a vi moje nećete moći.

Gresis MILOSE BOGDANOVICU!

Nemoj da dodjem i da te javno razotkrijem pred tvojima! Ne teraj me to da radim! Ja se tvojih besmislica uopste ne bojim, spreman sam i javno da debatujem sa tobom, ali ti si kukavica! Zato i pretis, samo kukavice prete!

Za tebe nemam, jer te ne zanimaju.

A imao si odgovore do sada? Sto si do sada davao odgovore, a sada odjednom kao neces da dajes? Tako uvek radis kad ostanes bez argumenata, ko cirkus si smesan! :)
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Gresis MILOSE BOGDANOVICU!

Nemoj da dodjem i da te javno razotkrijem pred tvojima! Ne teraj me to da radim! Ja se tvojih besmislica uopste ne bojim, spreman sam i javno da debatujem sa tobom, ali ti si kukavica! Zato i pretis, samo kukavice prete!

Za šta da me razokriješ?

:warning:

Sve ima da iznesem i ovde i na FB i naravno osporavanje.

Kopirao sam dosta materijala.

Ja se tvojih besmislica uopste ne bojim,

Pa ja nisam pričao besmislice.

Ti si pričao, ne znaš šta si pričao pre 3 godine.

spreman sam i javno da debatujem sa tobom

Šta si spreman javno kada si se ovde obrukao.

A imao si odgovore do sada?

Nisi shvatio smisao mojih reči.

Sto si do sada davao odgovore, a sada odjednom kao neces da dajes? Tako uvek radis kad ostanes bez argumenata, ko cirkus si smesan!

Ja za razliku od tebe ima sve da iznesem. I tvoje i moje.
 
Natrag
Top