Božiji zakoni

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Samo još da priložiš dokaz da je cela "TORA" ili petoknižje bilo stavljeno u kovčeg zaveta, i ova teorija može da prođe.

Kakve to ima veze? To samo znači da čitava Tora nije u kovčegu, a nipošto ne znači da dio koji nije u kovčegu nije Božji zakon. Čitava Tora je Božji zakon.

Ovako, biblijsko učenje je "da postoji zakon - deset zapovesti" koje je Bog napisao svojim prstom i bio stavljen u kovčeg zaveta ( koje Jevreji smatraju nečim najsvetijim ), i sa druge strane obredna pravila i propisi koje je napisao Mojsije i bio stavljen pored kovčega zaveta.

Jevreji su tačno znali ovu podelu i danas znaju, i imaju različite nazive za ove dve vrste zakona.[/QUOTE]

Pisana Tora je prvi i najvažniji pisani izvor židovske literature. Sva kasnija književnost oslanja se na pisanu Toru. Sve što je napisano u Tori, njezini odsječci, riječi, slova i znakovi najpoznatiji su i najautoritativniji izvor židovske literature, a osobito literature židovskog prava. Sve proročke knjige i Spisi, te usmena Tora, oslanjaju se na nju. Pisana Tora ili Mojsijeva Tora ( תורת משה ) poznata je i kao Petoknjižje. Ona ima najvišu svetost u hijerarhiji svetih spisa.

Kao izvor židovskih vjerskih propisa, pisana i usmena Tora dane su Mojsiju na Sinaju. To je vjersko načelo, jer kasniji proroci nisu imali ovlasti na području židovskog prava. Tora je Mojsiju dana u cijelosti i ne smije joj se ništa dodati ili od nje oduzeti.
(Rabin Kotel Da-Don, Židovstvo)

Evo što kaže židovski rabin. Tora ili Mojsieva Tora je sve ono što nalazimo u prvih pet kniga Biblije. Zato se još naziva i Petoknjižje. Deset zapovijedi (Dekalog) je dio te Mojsijeve Tore.

"U to vreme reče mi Gospod: Isteši dve poče od kamena kao što behu prve, i iziđi k meni na goru, i načini kovčeg od drveta.
I napisaću na tim pločama reči koje su bile na prvim pločama što si ih razbio,
pa ćeš ih metnuti u kovčeg.
Tako načinih kovčeg od drveta sitima, i istesah dve ploče od kamena, kao što behu prve, i iziđoh na goru s dvema pločama u rukama.
I napisa na tim pločama šta beše prvo napisao, deset reči, koje vam izgovori Gospod na gori isred ognja na dan zbora vašeg; i dade mi ih Gospod.
I vrativši s
e siđoh s gore, i metnuh ploče u kovčeg koji načinih, i ostaše onde, kao što mi zapovedi Gospod" ( 5 Mojsijeva 10. 1 - 5 )

"Заповиједи Мојсије Левитима, који ношаху ковчег завјета Господњега, говорећи:
Узмите ову књигу закона и метните је покрај ковчега завјета Господа Бога својега, да буде ондје свједок на вас" ( 5 Mojsijeva 31. 25 - 26 )

I? Gdje ti ovdje piše da su neki dijelovi u Tori važniji i trajniji? Dakle, to ste izmislili vi adventisti, a niste našli u Svetom Pismu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Nisi odgovorio na pitanje koje sam ti uputio.

Nema govora o laganju, već o tvom izvrtanju i dodavanju nečega što ona nije napisala.

Dakle, ona jeste napisala da je Bog dao lično otkrivenja o Svetinji, ali ona NIGDE NE KAŽE da pre toga Bog nije otkrio ovu istinu Adventistima, vec je ona dobila ovo direktno Božje otkrivenje u tom periodu.

Opet si smiješan. Ako su adventisti dobili istinu o "čišćenju Svetinje" 23.10.1844. i oni to prihvatili, što im to onda 1847. (tri godine kasnije) Jelena ima preporučiti da prihvate? Oni to već tri godine imaju i vjeruju, a onda im Jelena preporuča da to prihvate!? Vidiš li kakvu apsurdnost zastupaš i podupireš?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne postoji apsurdnost, jer vreme spoznaje te istine kao i mnogih drugih, datira od pomenutih perioda, od peroda 23 oktobra 1844 godine, pa do kasnijih godina kada je Ellen White dobijala otkrivenja u vezi različitih istina, i Božji narod je polako prihvatao ove svetlost i mnogi drugi koji su pristupali Adventnom pokretu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tora da, ali u toj tori postoji više vrsta zakona.

Prouči tipologiju i šta starozavetni pisci govore o deset zapovesti, i to sagledaj u kontekstu novoga zaveta, i biće ti jasno.

Ovako, podržavajući svoja mišljenja - nikada ovo nećeš razumeti.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Ne postoji apsurdnost, jer vreme spoznaje te istine kao i mnogih drugih, datira od pomenutih perioda, od peroda 23 oktobra 1844 godine, pa do kasnijih godina kada je Ellen White dobijala otkrivenja u vezi različitih istina, i Božji narod je polako prihvatao ove svetlost i mnogi drugi koji su pristupali Adventnom pokretu.

Ne da ne postoji, nego je notorna apsurdnost u pitanju. Još i Boga pravite smiješnim. Najprije je Bog to otkrio 23.10.1844. i adventisti to prihvatili, a onda Bog to isto otkriva Jeleni i kaže joj da to priopći adventistima. Ako su smušeni Jelena i adventisti, nije smušen Bog.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Tora da, ali u toj tori postoji više vrsta zakona.

Prouči tipologiju i šta starozavetni pisci govore o deset zapovesti, i to sagledaj u kontekstu novoga zaveta, i biće ti jasno.

Ovako, podržavajući svoja mišljenja - nikada ovo nećeš razumeti.

Pokaži mi ti. Citiraj mi Bibliju gdje se govori o važnijim i trajnijim dijelovima (zapovijedima) i o onim drugim. Citiraj mi Bibliju gdje stoji da su Deset zapovijedi Božje zapovijedi, a sve one druge Mojsijeve zapovijedi.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
O tome je vec pisano, uporedjenje deset zapovesti i obrednog zakona.

Božiji moralni zakon ili Deset zapovesti

1. Naziva se "carski" [Jakov 2,8]
2. Izgovorio ga je Bog [5 Mojsijeva 4,12,13]
3. Napisao ga Bog na de kamene ploče [2 Mojsijeva 24,12]
4. Bio stavljen u kovceg [2 Mojsijeva 40,20. i 2 Mojsijeva 25,21]
5. Bozji zakon je savrsen [Psalam 19,7]
6. Bozji zakon je vjecan [Psalam 11,7; Matej 5,17]
7. Bozji zakon otkriva grijeh [Rimljanima 3,20; 7,7]

Ceremonijalni (Mojsijev) ili obredni zakon

1. Naziva se "pismo uredbe" [Kolosanima 2,14; Efezanima 2,15]
2. Izgovorio ga je Mojsije [3 Mojsijeva 1, 1-3]
3. Napisao ga je Mojsije u knjigu [2 Dnevnika 35,12]
4. Bio je stavljen pored kovcega [5 Moj. 31,24-26]
5. Obredni zakon ne moze nikoga usavrsiti [Jevrejima 7,19]
6. Obredni zakon je prikovan na krst [Efez. 2,15. Kol.2,14]
7. Obredni zakon bio je dat zbog grijeha [3 Mojsijeva 3,7]
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nema smisla, ovakvo tvoje sagledavanje vodi u diskusiju u nedogled.

Dokazi su prilozeni a ti tvrdi sto god zelis.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
O tome je vec pisano, uporedjenje deset zapovesti i obrednog zakona.

Božiji moralni zakon ili Deset zapovesti

Ceremonijalni (Mojsijev) ili obredni zakon

Opet tvoja podjela. Dakle, nemaš podjele u Bibliji. Reci mi još, jesu li zapovjedi iz Mojsijeva zakona Božje ili Mojsijeve? I da, nisi naveo gdje si u Bibliji našao podjelu zapovijedi na važnije i trajnije i one druge.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Svi su zakoni od Boga, samo su tako nayvani jer upravo postoji podela, ko je yapisao, gde je stavljen, koji je trajan a koji je TIPOS..itd.

U TIPOLOGIJI i ovim elementima koje sam naveo ovde i u prethodnom komentaru.

Božiji moralni zakon ili Deset zapovesti
1. Naziva se "carski" [Jakov 2,8]
2. Izgovorio ga je Bog [5 Mojsijeva 4,12,13]
3. Napisao ga Bog na de kamene ploče [2 Mojsijeva 24,12]
4. Bio stavljen u kovceg [2 Mojsijeva 40,20. i 2 Mojsijeva 25,21]
5. Bozji zakon je savrsen [Psalam 19,7]
6. Bozji zakon je vjecan [Psalam 11,7; Matej 5,17]
7. Bozji zakon otkriva grijeh [Rimljanima 3,20; 7,7]
Ceremonijalni (Mojsijev) ili obredni zakon
1. Naziva se "pismo uredbe" [Kolosanima 2,14; Efezanima 2,15]
2. Izgovorio ga je Mojsije [3 Mojsijeva 1, 1-3]
3. Napisao ga je Mojsije u knjigu [2 Dnevnika 35,12]
4. Bio je stavljen pored kovcega [5 Moj. 31,24-26]
5. Obredni zakon ne moze nikoga usavrsiti [Jevrejima 7,19]
6. Obredni zakon je prikovan na krst [Efez. 2,15. Kol.2,14]
7. Obredni zakon bio je dat zbog grijeha [3 Mojsijeva 3,7]
 
Natrag
Top