BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nedavno je Mire rakao kako su neki tek u 15. veku u vreme pojave Reformacije poceli da tvrde da se u Crkvi pojavljuje idolopoklonstvo

Ja nisam to nigde rekao! Ja sam govorio o "istoricarima" a ne o "nekima"!

Uvek je kroz istoriju bilo ljudi koji su zamerali crkvi razlicite stvari ukljucujuci tu i upotrebu ikona i to niko ne spori!

Medjutim sve do 15. veka nijedan "istoricar" nije izneo zakljucak da je crkva bilo sta preuzela iz paganizma!

Ako si ti nasao takav zakljucak molim te da mi postavis jer ja nisam.

Te tvrdnje istoricara su novijeg datuma i pripadaju periodu nakon reformacije.. Osim sto su fabrikovane i ne baziraju se na cinjenicama, te tvrdnje su navele cak i crkvu da redefinise svoje sagledavanje istorije danas, sto je pogresno!

Znaci, nijedan istoricar pre 15. veka (pre reformacije) "nije tvrdio da je crkva svoje obicaje ili praksu izvela iz paganizma ili da za to postoje dokazi!" Oni su samo pisali izvestaje o ljudima koji su kroz istoriju zamerali crkvi neke stvari. Ali nisu tvrdili da su te zamerke ispravne! Niti su se one ikada dokazale ispravnima!

Tek od 15. veka, istoricari tvrde da "je crkva sasvim sigurno preuzela paganske obicaje" a za svoje tvrdnje ne iznose bas nikakve materijalne dokaze!

Potrebni su dokazi:

  1. Ko kada gde i kako je preuzeo paganski obicaj i uveo ga u crkvenu praksu?
  2. Koja su imena ucesnika tih dogadjaja?
  3. Ko su svedoci da se to zaista desilo?
Posto ne postoje apsolutno nikakvi dokazi, ono sto nam ostaje su samo "slicnosti". A slicnosti nisu"identicnosti" . Cesto slicnosti mogu biti i slucajne i cesto posluze fabrikovanju prica, kao sto to Den Braun u svojoj knjizi vesto radi!

Dakle, ovde se sasvim sigurno radi o fikciji. Istoricari su nakon reformacije pod uticajem protestantizma poceli da iznose ovakav pogled, a ne pre toga!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Lepo si ga nagradio! Umesto da ga pohvalis za lep primer, za njegov trud i zelju da bude Bogu po volji, ti ga kudis!

Gde je tu podsticaj na dobro, gde je tu ljubav? Pa i dete pohvalis za trud ma koliko da u pocetku gresi!

I ti se zoves "profesor" a ne znas pohvaliti coveka za njegov trud i podstaci u njemu zelju da bude jos bolji..

Sramota jedna! Da ti predajes mom detetu, ja bi ga smesta ispisao iz takve skole!



A zasto to Tripu ne kazes? Vidi koliko je gore nalagao o meni i sta je rekao Tomi!

Toliko jadno i bedno istresanje i izivljavanje nad drugima.. Pa ako je to Hriscanstvo, onda ja uopste ne zelim biti Hriscanin!!!

Mire, zašto se uopšte nerviraš? Zašto nekome pripisuješ nešto što taj neko sve i da se na glavu nasadi nema? Zašto pokušavaš da u njima vidiš Hrišćane kada oni to nisu. Nemaju nikakav autoritet nad tobom, Tomom, Slapom, Antonijom, mnom, ni nad kime po pitanju bilo čega, posebno po pitanju vere.

Njemu, "geniju" neće reći jer se slaže sa njime, veruju i propagiraju istu stvar. Zato mu neće reći. Kako ti nije jasno?

Zato i tvoja zadnja rečenica, koja u potpunosti potvrđuje ono što stalno govorim. Ne Mire, to nije hrišćanstvo, to je sektaška, satanistička arogancija. Sama esencija zla. A na nju se ne odgovara tako što joj se daje ikakav autoritet. Ikakav. Ponoviću ikakav. Niti tom "učenju", niti njegovim akolitima.

Potrebni su dokazi:

  1. Ko kada gde i kako je preuzeo paganski obicaj i uveo ga u crkvenu praksu?
  2. Koja su imena ucesnika tih dogadjaja?
  3. Ko su svedoci da se to zaista desilo?
Posto ne postoje apsolutno nikakvi dokazi, ono sto nam ostaje su samo "slicnosti". A slicnosti nisu"identicnosti" . Cesto slicnosti mogu biti i slucajne i cesto posluze fabrikovanju prica, kao sto to Den Braun u svojoj knjizi vesto radi!

Dakle, ovde se sasvim sigurno radi o fikciji. Istoricari su nakon reformacije pod uticajem protestantizma poceli da iznose ovakav pogled, a ne pre toga!

Koji istoričari? Koji dokazi? Njih nema. Uostalom, nemoj praviti budalu od sebe i pokušavati da argumentima odgovoriš na budalaštine smišljene isključivo sa ciljem da se laž prikaže kao istina i osnaži tvrdnja kulta nastalog na Mileritskom ludilu. A za to, brate ne da postoje dokazi, nego ispunjavaju čitave biblioteke, samo ih ovi ne vide, ne žele da ih vide. I ti takvima, arogantnima hoćeš da se pravdaš.

Zašto ti to treba? Zašto sebi dozvoljavaš to.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A zasto to Tripu ne kazes? Vidi koliko je gore nalagao o meni i sta je rekao Tomi!

Toliko jadno i bedno istresanje i izivljavanje nad drugima.. Pa ako je to Hriscanstvo, onda ja uopste ne zelim biti Hriscanin!!!

Ti znas da sam vise puta reagovao na njegovo pisanje, i javnim i privatnim porukama.

Dakle, ne mozes mene i Tripa stavljati u isti kos, a ja tvrdim ni Adventizam.

Ko sta cini to je njegov licni greh, a ne greh drugih ili zajednice.

Kada bi tako gledali, onda i celo Pravoslavlje mozemo osuditi za dela pojedinaca koji se deklarisu kao Pravoslavnih.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ti znas da sam vise puta reagovao na njegovo pisanje, i javnim i privatnim porukama.

I danas si.

Dakle, ne mozes mene i Tripa stavljati u isti kos, a ja tvrdim ni Adventizam.

Pa meni je drago da me on ne hvali, ne znam zašto se ti trudiš da on o tebi misli dobro.

Ne daj Bože da on o nama misli dobro.

Jao vama kada o vama svi budu govorili lijepo.

Ko sta cini to je njegov licni greh, a ne greh drugih ili zajednice.

A šta je grijeh što ja činim? Da sam vrijeđao onda bi me urednik izbacio.

Ikone ne mogu ljude da ukore za grijeh, zato ljudi idu njima i bore se za njih.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Zašto ti to treba? Zašto sebi dozvoljavaš to.
Reci cu samo ovo:

"Ljubav dugo trpi, milokrvna je; ljubav ne zavidi; ljubav se ne veliča, ne nadima se,Ne čini šta ne valja, ne traži svoje, ne srdi se, ne misli o zlu,Ne raduje se nepravdi, a raduje se istini,Sve snosi, sve veruje, svemu se nada, sve trpi.Ljubav nikad ne prestaje"

Dakle, i ja se nadam, kao sto se i Bog nada..

Kada bi tako gledali, onda i celo Pravoslavlje mozemo osuditi za dela pojedinaca koji se deklarisu kao Pravoslavnih.

Pa ti osudjujes svo pravoslavlje za dela pojedinaca. Svo vreme ti i doticni (Tripo) dela pojedinaca u pravoslavlju koristite kao dokaz i tvrdnju da je celo pravoslavlje lose!

O cemu onda mi pricamo?

Ako si ti nepristrasan kao sto tvrdis, zasto onda i sam radis ono za sta optuzujes druge?

I sad ces reci da sam te lazno optuzio?

Ne nisam!

___
Sto se tice idolopoklonstva, rekoh nema ga! Mi ne obozavamo slike, a crkva ne uci obozavanju slika. Ma sta vi ovde iznosili ili tvrdili to nikakve veze nema sa nasim ucenjem!
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ja nisam to nigde rekao! Ja sam govorio o "istoricarima" a ne o "nekima"!

Uvek je kroz istoriju bilo ljudi koji su zamerali crkvi razlicite stvari ukljucujuci tu i upotrebu ikona i to niko ne spori!

Medjutim sve do 15. veka nijedan "istoricar" nije izneo zakljucak da je crkva bilo sta preuzela iz paganizma!

Mire, izvinajavam se ako sam te pogresno razumeo.
Drago mi je to sto priznajes da je uvek bilo ljudi koji su zamerili crkvi zbog upotrebe ikona i kipova.

To sto tvrdis da sve do 15 veka nijedan istoricar ne tvrdi da je crkva ista preuzela od mnogobozac, ne mialim da si u pravu.
Pa kako nije, zar nije preuzimala od njih njihove hramove i pretvarala ih u Crkve?
Eno ti slucaj u Caruigradu, hriscansku crkvu izgleda da ce pretvoriti u dzamiju.
Tako su i hriscani cinili od 4. veka.

Trece, mozes li nam naci istorijski dokaz otkada je crkva pocela da ima ikone ili i kipove u crkvi.
To nije bilo u vreme apostoala.
Tako ne treba zameriti crkvi sto je te vidne promene radila.
Cetvrto, jesi li procitao moj prethodi komenatr gde sam naveo biblijske tekstova koji nedvosmisleno dokazuju
da je Hristova crkva od pocetak imala problema za idolopoklonstvom?
Ako mislis da nije, daj dokaza kada je crkva bila oslobodjena od neznabozackog uticaja?


Prvi Hriscani i ikone
“Prvi hriscani u svojim Hramovima ili bogomoljama nisu imali nikakvih slika. Kasnije se pojavljuju slike koje predstavljaju sveta lica i biblijske dogadjaje, U cetvrtom veku u hriscanskoj crkvi desavaju se velike promene. Pod uticajem neznabostva, i u teznji da olaksaju mnogoboscima ulaz u Hriscansklu crkvu, crkvene vodje pretavraju neznabozacke hramove u hriscanske crkve, a neznabozacke bogove u hriscanske svece. Najpre se u hriscanskim crkvama ovog razdoblja, javljaju slike, i to u istocnim crkvama samo slike, a u zapadnim pored slika i kipovi.”
(Istorija Hriscnke crkve, str. 137)

Dakle, na osnovu Crkvene istorije slike su se u crkvama pojavile u 4. veku.

Evo kako je narod prihvatio ikone: “Narod je u slici, ikoni gledao neposrednu Bozju blizinu; verovao je da slike imaju carobnu moc. Bilo je cak svestenika koji su strugali boju sa slika i pomesali je sa svetom pricesti i tako pricescivali one koji su to trazili, bilo je majki koje su uzimale ikone za kumove.” S, Srkulj Povijest srednjeg veka, str.36.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pa ti osudjujes svo pravoslavlje za dela pojedinaca. Svo vreme ti i doticni (Tripo) dela pojedinaca u pravoslavlju koristite kao dokaz i tvrdnju da je celo pravoslavlje lose!

Zar si drugačije i očekivao? Takva im je doktrina. Njihovo navodno poštovanje "Boga" svodi se na spoljašnjost, licemerni su kao Fariseji i Sadukeji zajedno, i kao i svi fundamentalisti bukavalistički tumače parabolu o truloj jabuci. Hrišćanstvo na na čoveka gleda kao na pojedinca, što sam Isus i govori kada kaže da grehe očeva ne plaćaju sinovi. Kod ovih, kao i u svemu, greh jednog čoveka (iako oni i nemaju pravu predstavu šta je greh) utiču na čitavu zajednicu. Propust jednog, znači kaznu celoj zajednici (u tome su slični, da ne kažem identični sa muslimanima). Zato i nemaju ispovest, zato se i utrkuju ko će više da poštuje pravila i doktrine.

Uz to, najveći broj sledbenika "malog svetla" je u njihovoj "remnant" zato jer su se "sablaznili, razočarali" bilo u sveštenstvo, bilo u vernike (pojedince). Dodaj na to ubeđenost da je ono nastalo na Mileritskom bla bla, "crkva" koja ima istinu, i eto napada na pravoslavlje, katoličanstvo (napadi na njega su im osnova vere).
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pišite o temi, ne spamujte!

Neka se vrate na temu pa nece biti potrebe da se odgovara na optuzbe.

Pa ti osudjujes svo pravoslavlje za dela pojedinaca.

Nikada ja nisam osudjivao celo Pravoslavlje ni pojedince, vec sam u nekoliko slucajeva iznosio lazna ucenja kroz prizmu biblije.

Ako nekoga vredja biblijska istina, meni je zao, a ne mogu da pisem nesto drugo osim onoga sto stoji u bibliji.
 
Natrag
Top