Bio u Paklu i Raju u dogovoru sa Bogom da bi ispričao kako je posle smrti

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Solomun je buio sudija, i on ne govori o sudu pred njim, vec o Bozjem sudu nakon Hristovog drugog dolaska.

Svako sam nek zakljuci, bibliji ne trebaju objasnjenja.

"I tako, sine moj, čuvaj se onoga što je preko ovoga, jer nema kraja sastavljanju mnogih knjiga, i mnogo čitanje umor je tijelu.
Glavno je svemu što si čuo: Boga se boj, i zapovijesti njegove drži, jer to je sve čovjeku.
Jer će svako djelo Bog iznijeti na sud i svaku tajnu, bila dobra ili zla"
( propvednik 12. 12 - 14 )

"I ako se ova koža moja i raščini, opet ću u telu svom videti Boga.
Ja isti videću Ga, i oči moje gledaće Ga, a ne druge"
( Jov 19. 26 - 27 )
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, nikad vecina nije verovala u Vaskrsenje. Znas da su Jevreji i u Hristovo vreme bili podeljeni u tome.
Jov jeste medju prvima koji je u mnogobozackoj zemlji verovao u pravoga Boga i cvrsto je verovao u vaskrsenje.
Znaci oni koji su hteli da veruju uvek su imali priliku da to ostaver u svom zivotu.
Isaija jeste verovao, ali ni u njegovo vreme vecina nije verovala.
Pa eto, to kazi Laodikeji ti najbolje znas kako je bilo.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Solomun je buio sudija, i on ne govori o sudu pred njim, vec o Bozjem sudu nakon Hristovog drugog dolaska.
To je samo tvoje misljenje, ti imas prava verovati sta god zelis. Osim toga uopste nije izvesno da je celu knjigu napsao Solomun mozda je neko dodao kasnije kao sto kazu biblicari. A to da nisu svi verovali u vaskrsenje potvrdio ti je i Marko, nisam ja nista izmislio. Naravno da su kroz celu istoriju pojedinci znali vaskrsenje, ali to generalno nije bilo zvanicno ucenje jerusalimske crkve vec tek od Isaije postaje.. A tako i ovo u vezi mesije, zagrobnog zivota, raja, pakla i ostalog tek kasnije postaje poznato.. Zato pisci i nisu pisali o tome ili su pisali cak i suprotno izrazavajuci svoje sumnje i nedoumice... Zato to sto navodite nije dokaz da nakon smrti nema nista..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne, to su tvoja misljenja, a ne biblijsko ucenje.

Markov komentar je upravo suprotan od onoga sto ti tvrdis i on te rusi, a ti ga nisi ni procitao.

Dakle, Bozji ljudi poput Jova i Solomuna su imali biblijsku veru.

Drugi koji nisu imali tu veru mozda su i sumnjali.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Naravno da su kroz celu istoriju pojedinci znali vaskrsenje, ali to generalno nije bilo zvanicno ucenje jerusalimske crkve vec tek od Isaije postaje.. A tako i ovo u vezi mesije, zagrobnog zivota, raja, pakla i ostalog tek kasnije postaje poznato.. Zato pisci i nisu pisali o tome ili su pisali cak i suprotno izrazavajuci svoje sumnje i nedoumice... Zato to sto navodite nije dokaz da nakon smrti nema nista..

Mire, mi i ne znamo u šta su verovali u vezi zagrobnog života. Od kud znamo da nije bilo tekstova apokrifa koji su govorili drugačlje? Ne možemo znati, jer je ovo što nazivamo Starim Zavetom kompilacija triju izvora (Sveštenički, Yahwistički, i Elohistički). Otkud znamo da nije bilo eshatoloških poruka i pre Isaije. Ne možemo znati, a nedostatak tekstova ne znači da se i u ovima koje imamo ne krije poruka koja govori o zagrobnom životu, tj nastavljanju egzistencije ličnosti nakon fizičke smrti. Doslovno ne postoji religija koja nema neki koncept života nakon smrti. Samo verovanje u zagrobni život je u korenu religije kao takve.

Šta misli šta su u stvari svi paganski bogovi? Obogotvoreni preci eto šta su. Posebno u onim paganskim religijama sa kojima su Hebreji najviše i bili u kontaktu Mesopotamskoj - Sumerskoj, Hananskoj i pre svega Egiptaskoj. Ova poslednja je i počivala na verovanju u zagrobni život, na kultu mrtvih, osim u jednoj kratkoj epizodi kada je Akhenaton doslovno, čak i za sebe negirao postojanje egzistencije nakon smrti, ali ne i uskrsnuće. Zvuči poznato? Naravno da je poznato, istoričari religije su i dalje zapanjeni paralelama Atonizma i Judaizma Starog Zaveta (Velika Himna Atonu i Pslam 104, pa onda nazivanje YHWH suncem - na šta su EGWisti alergični i dobijaju napad...)
Zbog toga, što je mnoštvo paganskih bogova u stvari obožavanje predaka, monoteizam u svojoj prvoj "zakonskoj", da ne kažem revlucionarnoj fazi i "negira" egzistenciju nakon smrti i ljudsku egzistenciju svodi samo na fizički- materijalnu ravan. Cilj je bio da se sledbenici očiste. No, ovo je vodilo sa jedne strane u ateizam, a sa druge u otpadanje od vere i klanjanje drugim bogovima. Uzeto zajedno i ateizam i klanjanje drugim bogovima dovelo je do pada Hebreja pod tuđince, a Bog onda razotkriva preko proroka da kazna i nagrada itekako postoje, da je usrksnuće obećano još na početku.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire kaze da starozavetni ljudi vere nisu znali za vaskrsenje.

Kako su onda verovali u Boga a sa druge strane znali su da su smrtni.

Jedini odgovor je da su sve znali o vaskrsenju i buducem zivotu.

Da vidimo da li je Avram znao za vaskrsenje.

"Vjerom privede Avraam Isaka kad bi kušan, i jedinorodnoga prinošaše, pošto bješe primio obećanje,
U kojemu bješe kazano: u Isaku nazvaće ti se sjeme;

Pomislivši da je Bog kadar i iz mrtvijeh vaskrsnuti; zato ga i uze za priliku" Jevrejima 11. 17 - 19 )

Da vidimo da li je David znao za vaskrsenje.

"Ljudi Izrailjci! poslušajte riječi ove: Isusa Nazarećanina, čovjeka od Boga potvrđena među vama silama i čudesima i znacima koje učini Bog preko njega među vama, kao što i sami znate,
Ovoga određenijem savjetom i promislom Božijim predana primivši, preko ruku bezakonika prikovaste i ubiste;
Kojega Bog podiže, razdriješivši sveze smrtne, kao što ne bijaše moguće da ga one drže.

Jer David govori za njega: Gospoda jednako gledah pred sobom: jer je s desne strane mene, da se ne pomaknem;
Zato se razveseli srce moje, i obradova se jezik moj, pa još i tijelo moje počivaće u nadu;
Jer nećeš ostaviti duše moje u paklu, niti ćeš dati da svetac tvoj vidi truhljenja.
Pokazao si mi putove života: napunićeš me veselja s licem svojijem.

Ljudi braćo! neka je slobodno kazati vam upravo za starješinu Davida da i umrije, i ukopan bi, i grob je njegov među nama do ovoga dana.
Prorok dakle budući, i znajući da mu se Bog kletvom kle od roda bedara njegovijeh po tijelu podignuti Hrista, i posaditi ga na prijestolu njegovu,

Predvidjevši govori za vaskrsenije Hristovo da se ne ostavi duša njegova u paklu, ni tijelo njegovo vidje truhljenja" ( dela apostolska 2. 22 - 32 )

Amin!
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Mire kaze da starozavetni ljudi vere nisu znali za vaskrsenje.

Kako su onda verovali u Boga a sa druge strane znali su da su smrtni.

Jedini odgovor je da su sve znali o vaskrsenju i buducem zivotu.

Mt 22,23: Toga dana pristupiše k njemu saduceji, koji vele da nema uskrsnuća, i upitaše ga.

Evo ga. Da su u Starom zavjetu postojali jasni elementi o uskrsnuću, saduceji bi bili najgorljiviji zagovornici uskrsnuća. Oni su se držali "pisane Tore" kao pijani plota. A evo gore, saznajemo od Mateja, saduceji iz Isusova vremena su potpuno nijekali uskrsnuće. Osim nijekanja i odbacivanja uskrsnuća, saduceji su također odbacivali besmrtnost duše te bilo kakvu nagradu ili kaznu nakon smrti. Rekli bismo, saduceji su duhovni preci vas EGWista.

Za razliku od saduceja, farizeji su vjerovali upravo suprotno saducejima. Vjerovali su u uskrsnuće, u besmrtnost duše i u raj i pakao.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mt 22,23: Toga dana pristupiše k njemu saduceji, koji vele da nema uskrsnuća, i upitaše ga.

Evo ga. Da su u Starom zavjetu postojali jasni elementi o uskrsnuću, saduceji bi bili najgorljiviji zagovornici uskrsnuća. Oni su se držali "pisane Tore" kao pijani plota. A evo gore, saznajemo od Mateja, saduceji iz Isusova vremena su potpuno nijekali uskrsnuće. Osim nijekanja i odbacivanja uskrsnuća, saduceji su također odbacivali besmrtnost duše te bilo kakvu nagradu ili kaznu nakon smrti. Rekli bismo, saduceji su duhovni preci vas EGWista.

Za razliku od saduceja, farizeji su vjerovali upravo suprotno saducejima. Vjerovali su u uskrsnuće, u besmrtnost duše i u raj i pakao.

Kontradiktoran si u svom komentaru, jer prvo tvrdis jedno, a potom to srusis drugom diametralno razlicitom tvrdnjom.

Marko je vec na to odgovorio, a ti si kao uvek izvadio taj biblijski tekst iz biblijskog i istorijskog konteksta.

Da vidimo sta uci kontekst biblije:

"A znajući Pavle da je jedan deo sadukeja a drugi fariseja povika na skupštini: Ljudi braćo! Ja sam farisej i sin farisejev: za nad i za vaskrsenje iz mrtvih doveden sam na sud.
A kad on ovo reče, postade raspra među sadukejima i farisejima, i razdeli se narod.

Jer sadukeji govore da nema vaskrsenja, ni anđela ni duha; a fariseji priznaju oboje" ( dela apostolska 23. 6 - 8 )

Dakle, postojali su neki koji nisu verovali, ali drugi jesu, i drustvo je bilo podeljeno, kao sto je i danas.

Sadukeji nisu verovali u vaskrsenje, ali Fariseji kao predstavnici Judaizma jesu.

Dakle, ruzno je vaditi iz konteksta da bi se dokazala teorija.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dakle, postojali su neki koji nisu verovali, ali drugi jesu, i drustvo je bilo podeljeno, kao sto je i danas.

Sadukeji nisu verovali u vaskrsenje, ali Fariseji kao predstavnici Judaizma jesu.

Predstavnici judaizma su i jedni i drugi. :). I saduceji i farizeji.

Farizeji su vjerovali u uskrsnuće, jer su uz pisanu Toru prihvaćali i predaju. Saduceji pak nisu vjerovali u uskrsnuće, jer su priznavali isključivo "pisanu Toru". Dakle, u pisanoj Tori nema uskrsnuća.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
I te kako ima uskrsnuca u starom zavetu, to sam vec dokazao, i u njega su verovali i Avram, i Jov, i David, i proroci, i svi ostali.
 
Natrag
Top