Adventisti i Elen Vajt

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Nelslime, sa tobom je pravo zadovoljstvo diskutovati. Posebno cenim to sto vidim da si posten covek, a to je veoma vazno, i kazes ono sto mislis i sto znas, a tako mi svi cinimo.

Ja imam oko 30 razlicitih prevoda Biblije. Sad sam pogledao nekoliko od njih, i ne vidim nikavu bitnu reazliku u prevodu toga teksta. U tom poglavlju Mojsije narodu objasnjava 10 Bozjih zapovesyti i citira ih doslovno.
U 5. Mojsijevoj 5,6-22. Mojsije navodi svih deset Bozjih zapovesti Dekaloga i u 22. stihu stvrdi:"I NAPISA IH NA DVE PLOCE KEMENE".
Jasno je da Mojsije govorio o deset zapovcesti koje je pre toga citirao.


Cenim posebno tu sto si naglasio da je to samo teorija i da ti mislis da je tako. Medjutim, ako izvrsimo analizu tog poglavlja onda je nemoguce odbraniti to misljenje.
Vec sam rekao da je to moje misljenje, a ne vera, to sam ja sam zakljucio nije me niko tome naucio mozda gresim, a mozda i ne, mislicu tako dok se ne dokaze suprotno i ne iskljucujem da ti nisi mozda u pravu,Na primer ja verujem da dinosauri i dan danas postoje, to je misljenje veceg kruga i za to postoje materijalni istorijski dokazi, ali moderna nauka ili nije nasla dinosaure danas ili to krije, evo jednog videa koje ce vam promeniti misljenje o tome:


 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Odkako sam se sreo sa Slapom na ovom forumu, jos od njega nisam cuo da je ista lepoga rekao o drugim hriscanima, NITI NAM JE ISTA REKAO O KATOLICKOJ CRKVI. Da li Slape i nije katolik, ili ga je sramota da kaze bilo sta o svome verovanju. Po svoj prilici da ga ni nema.

Slape imam jedno vazno pitanje. Prosle sedmice Papa je u poseti USA izmedju ostaloga izvinio se za seksualne skandale u Crkvi o kojima vec godinama bruji ceo svet. Ja viusoko cenim ovog papu, trudi se da pokaze svetu ono sto jeste i u sta veruje. Posvetio je paznje, mladima, deci i porodici, protivnik je abortusa.

Medjutim, koliko nam je poznatu, Katoloicka crkva nije sankcionisala pojedine svestenike koji su pocinili to grdno zlo zlostavljanja mladih, niti je jos ista ucinila da bar donekle ublazi problem.
Kada u jednoj parohiji vernici ustanu protiv nemoralnog duhovnika, Biskup ga samo premesti u drugu parohiju. Neke Biskupiuje su izvrsile bankropsi, jer nemaju novaca da isplatre presude ostecenima.


Mozes li nam objasniti, Ko, kad i gde je zabranio katolickim svestenicima da se ne zene? Kakva je svrha tome?
Drugo, zasto papa danas ne odobri svestenicima da se zene, bar delimicno bi umanjio to veliko zlo u crkvi?
Pa time bi najvise pomogao mladima, deci i porodici.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Mozes li nam objasniti, Ko, kad i gde je zabranio katolickim svestenicima da se ne zene? Kakva je svrha tome?
Drugo, zasto papa danas ne odobri svestenicima da se zene, bar delimicno bi umanjio to veliko zlo u crkvi?
Pa time bi najvise pomogao mladima, deci i porodici.
Na to ti i ja mogu odgovoriti, ali da li ti zelis da znas ili zelis da ponizis coveka?
Uzmi crkvenu istoriju ako zelis da znas nesto vise, ako zelis ukratko mozes i mene pitati.Inace zasto bi se katolici ponosili necim sto nije dobro?
Svako je odgovoran za svoj licni greh, a ne cela crkva, kao sto mi ne nosimo praroditeljski greh kad se rodimo tako ni svaki katolik ne nosi greh pape ili biskupa.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Odkako sam se sreo sa Slapom na ovom forumu, jos od njega nisam cuo da je ista lepoga rekao o drugim hriscanima, NITI NAM JE ISTA REKAO O KATOLICKOJ CRKVI. Da li Slape i nije katolik, ili ga je sramota da kaze bilo sta o svome verovanju. Po svoj prilici da ga ni nema.

Nije teško provjeriti, ja nikada nisam ništa ni govorio (pisao) o drugim kršćanima. Pisao sam o naučavanjima nekih kršćanskih zajednica, i kad bih trebao ponavljati sve bih isto napisao.

Kažeš, ništa lijepo nisam rekao. Najviše sam pisao o nastanku i naučavanju Adventista sedmog dana, što mogu, takva me "tura" zapala.

Što se tiče mog vjerovanja. Skini s interneta Katekizam Katoličke Crkve i sve ćeš tamo naći. Svaki moj pokušaj bio bi lošiji od onoga što tamo piše. Reagirao sam samo kada je netko netočno (iz neznanja ili drugog razloga) iznio ono što katolici vjeruju. Osim toga, ja ništa od vas adventista ovdje na forumu nisam čuo niti naučio što su vjerovali vaši utemeljitelji, Ellen White i pioniri ASD. Sam sam morao, i godine sam potrošio, bar tisuću stranica teksta s engleskog jezika prevesti. A tek koliko teksta pročitati. Još gore, kako su to bile za vas "škakljive" stvari, nisam ih mogao naći na vašim stranicama kao što ti za 10 sekundi možeš doći do Katoličkog Katekizma. I gledaj kako ti meni zamjeri da ništa nisam rekao o katoličkom vjerovanju, a tebi je KKC dostupan u 10 sekundi, a vidi što i koliko sam ja morao kopati da dođem do onoga što su vaši utemeljitalji pokušali sakriti i od vas adventista.

Slape imam jedno vazno pitanje. Prosle sedmice Papa je u poseti USA izmedju ostaloga izvinio se za seksualne skandale u Crkvi o kojima vec godinama bruji ceo svet. Ja viusoko cenim ovog papu, trudi se da pokaze svetu ono sto jeste i u sta veruje. Posvetio je paznje, mladima, deci i porodici, protivnik je abortusa.

Medjutim, koliko nam je poznatu, Katoloicka crkva nije sankcionisala pojedine svestenike koji su pocinili to grdno zlo zlostavljanja mladih, niti je jos ista ucinila da bar donekle ublazi problem.
Kada u jednoj parohiji vernici ustanu protiv nemoralnog duhovnika, Biskup ga samo premesti u drugu parohiju. Neke Biskupiuje su izvrsile bankropsi, jer nemaju novaca da isplatre presude ostecenima.

Recimo da Katolička Crkva nije sankcionirala sve prijestupnike, na način na koji Crkva to može, međutim, Katolička Crkva je i po ovom pitanju učinila znatno više od drugih. Misliš da seksualni skandali postoje samo tamo gdje mediji objave da postoje? U grdnoj si zabludi ako ti je sve znanje u onome što si vidio i pročitao listajući novine i gledajući televiziju. Više bi znao da "iz prsta isisavaš". Ako te baš interesiraju takve stvari pročitaj knjigu The New Anti-Catholicism: The Last Acceptable Prejudice autora Philip-a Jenkins-a.

Mozes li nam objasniti, Ko, kad i gde je zabranio katolickim svestenicima da se ne zene? Kakva je svrha tome?

Dobio si već odgovor, čitaj Marko.

Drugo, zasto papa danas ne odobri svestenicima da se zene, bar delimicno bi umanjio to veliko zlo u crkvi?
Pa time bi najvise pomogao mladima, deci i porodici.

Ne čitaš, pa zato ni neznaš. Više je u postotku seksualnih skandala tamo gdje se vjerski službenici žene nego u Katoličkoj Crkvi.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ne čitaš, pa zato ni neznaš. Više je u postotku seksualnih skandala tamo gdje se vjerski službenici žene nego u Katoličkoj Crkvi.
Ne bih rekao, ne slazem se, slazem se sa apostolom Pavlom koji je rekao da oni koji ne mogu da zive kao on treba da se zene da se ne bi raspaljivali.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Ne bih rekao, ne slazem se, slazem se sa apostolom Pavlom koji je rekao da oni koji ne mogu da zive kao on treba da se zene da se ne bi raspaljivali.

Nisam ja radio nikakva istraživanja, ali do toga su došli oni koji su se ozbiljnije ovim bavili. A što se tiče Pavlove upute OK, svakako bi je u obzir trebali uzeti oni koji razmišljaju o pozivu da postanu katolički svećenici. Međutim, problem "raspaljivanja" nije samo problem svećenika koji bi trebali živjeti u celibatu. Što je s onima čiji problem "raspaljivanja" ne rješava ni ženidba s jednom ženom? Što je s onima koji se i ožene, a i muškarci ih privlače. Što vrijedi da se netko i oženi, a djeca ga "raspaljuju" i privlače. Problem "raspaljivanja" nije problem samo neoženjenih.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Nisam ja radio nikakva istraživanja, ali do toga su došli oni koji su se ozbiljnije ovim bavili. A što se tiče Pavlove upute OK, svakako bi je u obzir trebali uzeti oni koji razmišljaju o pozivu da postanu katolički svećenici. Međutim, problem "raspaljivanja" nije samo problem svećenika koji bi trebali živjeti u celibatu. Što je s onima čiji problem "raspaljivanja" ne rješava ni ženidba s jednom ženom? Što je s onima koji se i ožene, a i muškarci ih privlače. Što vrijedi da se netko i oženi, a djeca ga "raspaljuju" i privlače. Problem "raspaljivanja" nije problem samo neoženjenih.
Jedan od ciljeva braka je da se spreci blud.Lakse je spreciti blud ako imas odnose sa svojom zenom nego kad nemas odnose uopste.Ima idiota kojima to nije dovoljno, ali njihov je broj mali, a broj onih koji se ne zene ,a raspaljuju se je veoma veoma velik.Inace ne znam sta mislis kad kazes da nisi vrsio istrazivanja.E sad ja takodje nisam vrsio istrazivanja, ali mali je broj papa koji su imali jednu nezakonitu suprugu, jos manji je broj papa koji nisu imali odnose uopste, ja znam za dvojicu ili trojicu sigurno(od sizme) koji nisu imali 1 nezakonitu suprugu, takodje znam imena onih koji su imali vise nezakonitih supruga.Poziv svestenika nema veze sa zenidbom, kako covek moze da voli ako ne zivi u zajednici bilo monaska ili bracna?
A sta je covek bez ljubavi?
Ovo uopste i nije rasprava, ocigledno je da je celibat pogresan.
 
Natrag
Top