Adventisti i Elen Vajt

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Posto je nas cenjeni sagovornik Slape, izjavio da ce svoje lazi ponavljati dok ne dostigne brojku 1001, mislim da je pametno da ucesnici foruma cuju i istin o advnetistima i njihobvom verovanju:

Evo kako veruju adventisti:

Božja reč
Sveto Pismo, Staroga i Novog zaveta je pisana Božja reč data božanskim nadahnućem preko svetih Božjih ljudi koji su govorili i pisali onako kako ih je pokretao Sveti Duh. U ovoj Reči Bog je poverio čoveku znanje potrebno za spasenje. Sveto Pismo je nepogrešivo otkrivenje Negove volje. Ono je merilo karaktera, ogled iskustva, autoritativni tumač doktrina i pouzdana zabeleška o Božjim delima u istoriji.

Posto je teme, Adventisti i Elen Vajt, evo sta ona pise o Svetome pismu i njegovoj vaznosti za Bozji narod:


Božji narod neće biti zaveden.Nauke lažnog Hrista nisu usaglasnosti sa Svetim Pismom. Njegov blagoslov će biti izrečen nad poštovaocima zveri i njene ikone – upravo nad onim ljudima o kojima Biblija kaže da će na njih biti izliven nepomešani gnev Božji. Medjutim, sotoni ne će biti dopušteno da podražava način Hristovog dolaska.Spasitelj je svoj narod opomenuo u ovom pogledu, i tačno opisao svojdolazak:»Jer će izići lažni Hristi i lažni proroci, i pokazaće znake velike i čudesa da bi prevarili ako bude moguće iizabrane… Ako vam dakle reku: evo ga u pustinji,ne izlazite; evo ga u sobama, ne verujte. Jer kao što munja izlazi od istoka i pokazuje se do zapada, takav će biti i dolazak sina čovečjega.« (Matej 24,24–27. 31; 25, 31; Otkrivenje 1, 7; 1. Solunjanima 4, 16. 17.) Nemoguće je imitirati ovaj dolazak. On će biti sveopšte poznat – svi će ga videti.

Samo oni koji revno istražuju Sveto Pismo i koji imaju ljubav prema istini,biće zaštićeni od velike prevare,koja će zarobiti sav svet.Pomoću svedočanstva Svetoga pisma otkriće oni prerušenog varalicu. Vreme probe će doći nasve. Pravi hrišćani će se otkriti rešetanjem koje će izazvati ovo iskušenje. Da li je Božji narod danas tako čvrsto utemeljen na njegovoj Reči da se neće osloniti na svoja čula? Da li će se u ovakvom času odluke oslanjati na Bibliju,i samo na Bibliju? Sotona će pokušavati da ih spreči da se pripreme da bi se mogli održati u onaj dan. On će sve tako udesiti da Božjoj deci zatvori put, da ih zarobi zemaljskim blagom, natovari teškim i mučnim teretom, da bi srce pretovarili brigama ovoga života i da bi ih dan iskušenja zatekao kao lupež." Elen Vajt, Velika borba 39. poglavlje


Bog je u svojoj Reči dao dovoljno dokaza o njenom božanskom karakteru.Velike istine koje se odnose na naše spasenje jasno su iznesene. Pomoću Svetoga Duha, koji je obećan svima koji ga iskreno traže, svako može sam da razume te istine. Bog je dao ljudima čvrst temelj na kome mogu da grade svoju veru.Ali ograničen ljudski razum ne može da potpuno shvati planove i ciljevebeskonačnoga Boga. Boga ne možemo dokučiti istraživanjem.

Ne smemo se osmeliti da drskom rukom podignemo zavesu kojom je On obavio svoje veličanstvo. Apostol uzviku je: »Kako su neispitljivi njegovi sudovi i neistražljivi njegovi putovi!«Rimljanima11,33.Mi možemo da shvatimo njegovo postupanje sa nama i pobude koje ga rukovode toliko da bismo mogli videti njegovu neograničenu ljubavimilost,sjedinjene sa njegovom neizmernom silom...

Bog daje dovoljno dokaza u prilog vere, ali on nikada ne otklanja sve što bi moglo da posluži kao izgovor za neverovanje.Oni koji traže podršku za sumnju, naći će je. A oni koji odbijaju da prihvate reč Božju i da je ispunjavaju dok ne bude uklonjena i najmanja primedba, tako da više nema razloga za sumnju, nikada neće primiti svetlost. Isto

 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Samo oni koji revno istražuju Sveto Pismo i koji imaju ljubav prema istini,biće zaštićeni od velike prevare,koja će zarobiti sav svet.Pomoću svedočanstva Svetoga pisma otkriće oni prerušenog varalicu. Vreme probe će doći nasve. Pravi hrišćani će se otkriti rešetanjem koje će izazvati ovo iskušenje. Da li je Božji narod danas tako čvrsto utemeljen na njegovoj Reči da se neće osloniti na svoja čula? Da li će se u ovakvom času odluke oslanjati na Bibliju,i samo na Bibliju? Sotona će pokušavati da ih spreči da se pripreme da bi se mogli održati u onaj dan. On će sve tako udesiti da Božjoj deci zatvori put, da ih zarobi zemaljskim blagom, natovari teškim i mučnim teretom, da bi srce pretovarili brigama ovoga života i da bi ih dan iskušenja zatekao kao lupež." Elen Vajt, Velika borba 39. poglavlje

Kad smo već kod "Velike borbe", pomislih, zašto Marka ne bih zamolio da mi pomogne razumijeti neke stvari. Pa evo, ja ću iznijeti svoje dvojbe pa mi ih ti pomozi razriješiti.

Promena subote јe znak ili žig autoriteta Rimske crkve. Oni koјi shvataјući zahteve četvrte zapovesti, izaberu da poštuјu lažnu, umesto prave subote, odaјu poštovanje upravo toј sili koјa јe to zapovedila. Promena četvrte zapovesti јe promena na koјu proročanstvo ukazuјe i držanje falsifikovane subote јe primanje žiga. Ali, hrišćani prošlih generaciјa svetkovali su prvi dan smatraјući da drže bibliјski dan odmora. I danas, u crkvama, postoјe mnogi koјi iskreno veruјu da јe nedelja dan odmora i božanska odredba. Oni nisu primili žig zverin. Ima pravih hrišćana u svakoј crkvi, ne izuzimaјući rimokatoličko zaјedništvo. Ispit po ovom pitanju neće doći sve dok svetkovanje nedelje ne bude zakonom nametnuto, a svet bude upućen u pogledu dužnosti prema pravoј suboti. Kad se ovo pitanje otvoreno iznese pred ljude i oni se nađu u položaјu da biraјu između Božјih zapovesti i ljudskih zapovesti, tada će oni koјi ostanu u prestupu, primiti žig zverin. (Ellen White, Velika Borba)

1. pitanje: Kako adventisti dešifriraju kada počinje primanje „žiga zvijeri“, kada Ellen White najprije kaže da je „držanje falsifikovane subote“ primanje „žiga zvijeri“, a nakon toga kaže kako će se „žig zvijeri“ primati „kada svetkovanje nedjelje bude zakonom nametnuto“? „Falsifikovanu subotu“, kažu Ellen White i adventisti, nametnuo je papa u 4. stoljeću, a Konstantin ju je, opet kažu adventisti, ozakonio. Ellen će još više zamrsiti i zakamuflirati stvar, tako da to samo adventisti mogu dešifrirati. „I danas, u crkvama, postoјe mnogi koјi iskreno veruјu da јe nedelja dan odmora i božanska odredba. Oni nisu primili žig zverin“, kaže Ellen White. Ne kaže Ellen White da svi vjeruju da je nedjelja pravi dan odmora, pa onda još uvijek nema onih koji su primili „žig zvijeri“. Ona kaže da postoje mnogi koji tako vjeruju , pa onda nisu primili „žig zvijeri“, ali onda moraju postojati i oni koji znaju za „papin falsifikat“, dakle, moraju postojati oni koji su već primili „žig zvijeri“. I zaista, postojali su. Na primjer, Martin Luther je otvoreno pisao protiv svetkovanja subote, a malo kome je Ellen White napisala hvalospijeva kao Lutheru. Dakle, dešifrirajte kakvo je to „svjetlo istine“ obasjalo adventiste pa se oni tako sigurno šeću ovom šumom.

Adventisti će vam danas tvrditi kako će se „žig zvijeri“ primati „neposredno prije Kristovog dolaska“. I ne samo to, gledat će vas ravno u oči i lagati vam kako nikada drugačije nisu naučavali. Jesu li adventisti dosljedni svojim stavovima, pogledajmo:

Štovanje nedjelje je institucija prve Zvijeri, i svi koji prihvate povinovati se ovoj instituciji nedvosmisleno se klanjaju prvoj Zvijeri i primaju žig, žig Zvijeri. ... Povijest pokazuje da je objavljena Božja istina ispunjena. ... Oni koji se klanjaju Zvijeri i kipu njezinu svetkovanjem prvoga dana svakako su idolopoklonici, kao što je to i klanjanje zlatnom teletu." (Advent Review Extra, kolovoz, 1850.)

Evo vidite, kada je adventistima pristiglo „prvo svjetlo“ o žigu zvijeri (1850. god.), naučavali su kako je primanje žiga zvijeri počelo davno - "papinom falsifikovanom subotom". Primjetite, čak povijest pozivaju za svjedoka da je to tako, ne može povijest svjedočiti za budućnost – da će se nešto tek dogoditi. A onda, adventisti modificiraju priču. Ne, još nitko nije primio žig zvijeri, tvrde adventisti, to će se dogoditi tek „kada svetkovanje nedjelje bude zakonom nametnuto“.

2. pitanje: Jesu li adventisti dobili „drugo svjetlo“, ili su dobili sunčanicu od „prvog svijetla“?

Sada slijedi ono najbolje, neviđeni zaplet apsurda. Kada će početi „žigosanje“ i tko će „primiti žig zvijeri“? Najbolje je da još jednom citiramo Ellen White:

"Ispit po ovom pitanju neće doći sve dok svetkovanje nedelje ne bude zakonom nametnuto, a svet bude upućen u pogledu dužnosti prema pravoј suboti. Kad se ovo pitanje otvoreno iznese pred ljude i oni se nađu u položaјu da biraјu između Božјih zapovesti i ljudskih zapovesti, tada će oni koјi ostanu u prestupu, primiti žig zverin." (Ellen White, Velika Borba)

Ironija sudbine poigrala se upravo s onima koji su u nju čačkali, poigrala se s Ellen White i adventistima. U Australiji je donešen zakon koji propisuje neradnu nedjelju za određene djelatnosti i trgovine. Tako je zakon obvezivao i adventiste da zatvore svoje izdavačke kuće u nedjelju. Za tri nedjelje adventisti nisu poslušali. Tada im je zaprijećeno uhićenjem. Što sada? Evo ih pred izborom o kojem im je upravo Ellen White govorila. Ostati na Božjoj strani i prihvatiti kaznu, ili se povinovati državnim (ljudskim) zakonima i zapovijedima i primiti žig zvijeri?

Je li Ellen White dosljedna „odvjetnica mučeništva“ za Božju stvar, ili nepredvidljivo osjetljiva „fotoćelija“ na „zrake svjetlosti koje blistaju s prijestolja“? Evo što sada Ellen White poručuje svima onima koje je prethodno instruirala kako će svatko osobno kada se nađe u položaјu da bira između „Božјih zapovesti i ljudskih zapovesti“, ako se ne odluči za Božje, primiti žig zvijeri.

Dragi brate, pokušaću odgovoriti na tvoje pitanje što treba raditi kad zakon o prisilnom svetkovanju nedjelje stupi na snagu. Prema svjetlosti koju mi je Gospod dao u vrijeme kad smo mi očekivali takvu istu krizu kakva se, izgleda, sad vama približuje, kad jedna sila odozdo nagoni narod da svetkuje nedjelju, adventisti sedmog dana moraju pokazati svoju mudrost na taj način što će se toga dana uzdržati od uobičajenog rada i posvetiti se misionstvu.
Prkositi zakonu o svetkovanju nedjelje značilo bi samo još više ohrabriti vjerske fanatike u njihovom nastojanju da nametnu taj zakon. Nemojte im pružiti priliku da vas nazivaju prijestupnicima. .....
Niko neće primiti žig zvijeri zbog toga što uviđa da je mudro sačuvati mir, ako se uzdržava od rada koji može izazvati negodovanje, i ako istovremeno vrši djelo koje je od najvećeg značaja. (Ellen White, Svjedočanstva za Crkvu)

Pogledajte, najprije ih je poučila kako će svi, koji prihvate zakonom nametnuti nedjeljni odmor, primiti žig zvijeri, a sada im poručuje, prema „svjetlosti od Boga“, da „moraju pokazati svoju mudrost na taj način što će se toga dana uzdržati od uobičajenog rada“. Prije ih je poučavala kako će biti otpadnici od Boga, ako prihvate ljudsku zapovijed o nedjelji, a sada im poručuje da se povinuju baš ljudskoj zapovijedi kako ne bi bili prijestupnici. Pogledajte, prije ih je plašila kako će takvim izborom „primiti žig zvijeri“, a sada im poručuje i hrabri ih: „Niko neće primiti žig zvijeri zbog toga što uviđa da je mudro sačuvati mir, ako se uzdržava od rada koji može izazvati negodovanje ...“

Pogledajte, sada je najvažnije sačuvati mir i izbjeći progone, a prije ih je uvjeravala kako su upravo progoni sudbina i legitimacija onih koji su na Božjoj strani. Evo što im Ellen White još piše:

Kad god je to moguće, vjerske službe treba održavati i nedjeljom. Neka ovi sastanci budu što zanimljiviji. Ljudi koji su upravljali školom u Avondejlu postavili su mi jednom slijedeće pitanje: »Što da radimo? Čuvari zakona su bili ovdje s nalogom da uhapse one koji rade nedjeljom«. Odgovorila sam: »Ova teškoća se može vrlo lako izbjeći. Odredite nedjelju za misionstvo, kao dan rada za Gospoda. Uputite studente da u raznim mjestima održavaju sastanke i rade na zdravstveno misionarskom polju. Nedjeljom će zateći, ljude kod kuće i tako će im se pružiti izvanredna prilika da iznesu istinu. Ako se nedjelja uvijek tako provodi, to će biti ugodno Gospodu. (Ellen White, Svjedočanstva za Crkvu)

Pogledajte ovo, nevjerojatno, kao da ono u Velikoj Borbi i ovo ovdje u "Svjedočanstvima za crkvu" nije pisala ista osoba!!! Sve ono zbog čega će drugi primiti žig zvijeri – odvajanje nedjelje za Boga, vjerska služba nedjeljom, misionarski rad nedjeljom – od adventista Bog će to primiti kao ugodu!? Sve što Ellen White sugerira adventistima da čine nedjeljom upravo kršćani čine dva tisućljeća - daruju nedjelju Gospodinu. Kako i zašto će kršćani primiti "žig zvjeri" ako čine baš ono što Ellen White sugerira adventistima - "darujte nedjelju Gospodinu"? Ne bi li onda i adventisti trebali primiti žig zvjeri ako poslušaju savjet Ellen White? S druge strane, zašto bi primili žig zvijeri ako čine ono što je "prihvatljivo za Gospodina"?

Evo Marko, ovo su moje dvojbe o "žigu i pečatu", pa bih rado da mi ti kao veliki ljubitelj i poznavatelj lika i djela Ellen White pokušaš razriješiti svu ovu moju zbunjenost.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Do 22.10.1844. svi okupljeni oko Millera (Mileriti, među njima i Ellen White i ostali pioniri ASD) vjerovali su da će tada Isus doći na Zemlju i da će tada biti "zatvorena vrata", "završiti vrijeme obraćenja i spasenja grešnika".

Nakon 22.10.1844. jedino Ellen White i grupa koja će utemeljiti crkvu ASD vjeruju da su 22.10.1844. "vrata zatvorena", da je tada "završilo vrijeme obraćenja i spasenja za grešnike", da je tada "Isus prestao posredovati za grešnike" i da je tada "Bog odbacio pokvareni svijet".

Evo još jednom pa čitaj i nauči kako je to bilo nakon 22.10.1844. godine:

"S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ... (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

Nemam povjerenja u bilo koju od novih teorija koje su izrasle iz ovog pokreta, da je Krist tada došao kao ženik, da su vrata milosti zatvorena, da nema spasenja za grešnike, da je sedma truba tada zatrubila, ili da je to ispunjenje proročanstva u svakom pogledu." (William Miller, Apology and Defense, August, 1845)

Evo vidiš. Jelena ti sama priznaje kako su ona i pioniri ASD nakon listopada 1844. vjerovali da se grešnici više ne mogu obratiti i spasiti. A vidi što Miller kaže 1845. godine. "Nemam povjerenja", kaže Miller, "u nove teorije", koje naučavaju da su "vrata milosti zatvorena" i da više "nema spasenja za grešnike".

P.S. Laodikeja, gore napisano i citirano od Ellen White i Millera toliko je jasno da svako tvoje objašnjenje zapravo vrijeđa zdrav razum ljudi koji ovo čitaju. Zato ti, ako tebi još nije jasno, čitaj u miru ako treba i stotinu puta ono što gore piše, samo se suzdrži od vrijeđanja zdravog razuma ljudima.



Naravno da Bog daje duhovne darove. Tko to spori? Ja samo kažem da ne može biti od Boga i ne može biti plod Duha Svetoga naučavanje da je 22.10.1844. završilo vrijeme obraćenja i spasenja grešnika, da je tada Isus prestao posredovati za grešnike i da je tada Bog odbacio pokvareni svijet, kako su naučavali Ellen White i pioniri ASD. "Darove" daje i netko drugi, i to piše u Bibliji. Čiji je onda i od koga je onda "dar" po kojem su Ellen White i pioniri ASD naučavali sve ove bogohulnosti? Nisu valjda bogohulnici vođeni Duhom Svetim?

A odgovor na ovo papagajsko ponavljanje je sledeci:



"Miler je proučavao vremensko proročanstvo o 2300 proročkih godina iz knjige proroka Danila 8 i 9 poglavlja i ispravno došao do zaključka da se ono završava 22 oktobra 1844 godine, i da tada treba da odpočne očišćenje Svetinje - kako ovo proročanstvo i naglašava.
Ono što je Miler pogrešno protumačio je to - da se izraz "Svetinja" odnosi na zemlju, i da ona treba da se očisti vatrom, što je za njega značilo da ovo proročanstvo govori o Hristovom drugom dolasku, i da 22 oktobra Isus treba da dođe na zemlju da je očisti vatrom.
On je ovo tumačenje počeo da objavljuje na skupovima i okupio oko sebe pristalice - pojedince i cele crkve iz svih verskih zajednica - čak i Rimokatolike.
U ovoj grupi su tada bili i Ellen White kao mlada devojka sa svojih 17 godina i neki od pionira kasnije Adventne crkve, jer u to vreme nije postojala organizovana Adventna crkva - već samo Milerovski pokret u kome su bili ( kako sam napomenuo ) pripadnici različitih verskih zajednica, i ti ljudi okupljenih oko Milera su verovali u ono što je Miler objavljivao, da Hristos dolazi 22 oktobra i da će verni ući u Božje carstvo.

Opisujući kasnije događaje iz 1844 godine Ellen White ovo potvrđuje:

"S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte,ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti,......(Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

Ona je dakle zajedno sa onima okupljenim oko Milera verovala da se grešnici više ne mogu obratiti jer je prošlo vreme milosti i Isus dolazi da očisti zemlju vatrom i da uzme verne k sebi.
To je dakle bila TADAŠNJA vera Ellen Vhite zajedno sa onim okupljenim oko Milera.

E sad, Nakon velikog razočarenja, mnogi okupljeni oko Milera su napustili ovo uverenje, a oni koji su ostali - uključujući i Ellen White, verovali su da se proročanstvo ipak mora ispuniti - jer tumačenje vremenskog proročanstva koje je Miler iznosio bilo je ispravno.

U to vreme nakon velikog razočarenja - Bog je ovoj grupi objasnio Milerovu pogrešku i dao svetlost o tome šta je Svetinja i šta označava njeno očišćenje, I TADA kada je objašnjena greška koju je Miler načinio ne razumevši pojam Svetinje - Ellen White i ostali više nisu verovali da Hristos dolazi na zemlju, već da je 22 oktobra ušao u Svetinju nad Svetinjama na nebu da obavi očišćenje i završno delo posredovanja za čovečanstvo.
Ellen White je kasnije pisala o očišćenju nebeske Svetinje i Isusovoj posredničkoj službi za čovečanstvo u drugom odeljku Svetinji nad Svetinjama i to je bila istina koju je Bog ustanovio u svojoj crkvi davši punu svetlost po ovom pitanju.

Kao i danas i u to vreme su takođe postojali ljudi koji su iznosili neistine - da je Ellen White navodno imala otkrivenja od Boga da se 1844 godine grešnici ne mogu obratiti, odnosno "da prestaje vreme Milosti za svet" i da je to bilo ono što je ona učila.

Ona u to vreme pre 1844 godine - još nije bila pozvana za vesnika Gospodnjeg niti je u to vreme postojala organizovana Adventna crkva, i sve vezano za njenu tadašnju veru i veru onih okupljenih oko Milera - se zasniva na Milerovom tumačenju proročanstva iz knjige proroka Danila 8 i 9 poglavlje da se tada treba dogoditi Hristov drugi dolazak i da prestaje vreme milosti za grešnike.

Ona to sama potvrđuje:

''U strahu od Boga, ovime svjedočim da optužbe Grant-a Miles-a, gospođe Burdick i drugih objavljene u "Crisis" nisu istinite. Izjave u odnosu na moje stavove u četrdeset i četvrtoj su lažne.
S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vj.erovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ali ja nikada nisam imala viziju da se grešnici više neće moći obratiti
Jasno i slobodno izjavljujem da nitko nikada nije čuo da kažem ili pročitao iz mojih pisanih izjava nešto što bi opravdalo ove optužbe koje su izrečene protiv mene po ovom pitanju.''


Kao što sam napisao - nakon velikog razočarenja kada je Bog objasnio Milerovu pogrešku i dao svetlost o tome šta je Svetinja i šta označava njeno očišćenje - Ellen White i grupa koja je ostala nakon velikog razočarenja - više u to nije verovala, već je pisala o očišćenju nebeske Svetinje i Isusovoj posredničkoj službi za čovečanstvo u drugom odeljku Svetinji nad Svetinjama i to je bilo učenje koje su tada prihvatili Adventisti - učenje koje imaju i danas.

Amin na ovakvom sledu događaja, jer se u ovome vidi da je sam Bog vodio Adventiste ka spoznaji ove svetlosti istine o očišćenju nebeske Svetinje i završnoj etapi Isusove posredničke službe - tako bitne za spasenje čovečanstva - nakon koje će on doći na oblacima nebeskim na spasenje onima koji ga čekaju.. Amin!"



Kada je smeh bolest

Kada za nekoga kažemo da se "smeje kao lud na brašno", šta zapravo to znači? Da li je smeh uvek izraz radosti? Nije, kažu naučnici.

Većina teorija smeh pripisuje sreći, zdravlju i instinktima za samoodržanje. Međutim, postoje neka medicinska stanja u kojima smeh, zapravo, predstavlja bolest.

Ono što lekari nazivaju "neveselim" ili "patološkim smehom" javlja se u više varijanata: nezadrživo cerekanje; iznenadni napad ludog smeha; đavolov smeh.

U jednoj studiji se pominje primer jedne žene koja je punih šest meseci patila da napada glasnog, neveselog smeha koji su je spopadali usred razgovora i trajali po nekoliko minuta. Psihijatri su njeno kikotanje karakterisali kao "prazan smeh lišen emocioanlonog izraza".

Druga studija govori o muškarcu koji bi iznenada počeo da se smeje uprkos tome što mu je izraz lica bio potpuno ozbiljan. Ispostavilo se da su oboje imali defekt u mozgu. Međutim, ima ljudi koji pate od nekontrolisanog smeha, a da su potpuno zdravi.

Na primer, jedna žena koja je periodično patila od nekontrolisanog kikotanja u potpuno delikatnim situacijama, recimo tokom svađe sa bračnim drugom ili tokom posete prijateljima kojima je neko umro.
Lekari kažu da je ona, zapravo, bolovala od anksioznosti.

Dakle, normalan smeh može da sadrži elemente patološkog. Svima nam se desilo da se u nezgodnom trenutku nervozno zasmejemo i da nam zbog toga bude krajnje neprijatno.

Psiholozi smatraju da je ova vrsta smeha bekstvo od društvenog licemerja, jedna vrsta "moralnog odmora u carstvu u kojem ne moramo da se pretvaramo".

Izvor>

Dakle, obratite pažnju kada se sledeći put neko glasno smeje - da li je zaista srećan?

Ha-ha!

Izvor: Mondo

------------------------------------------
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
VARTOLOMEJSKA NOC POKOLJA U PARIZU

Godinama su se katolici i neki mprotestanti fizicki borili jedni protiv drugih i na veliku sramotu su se cak i ubijali.

“Godine 1570. doslo je do potpisivanja ugovora, koji je trebalo da izmiri katolike sa protestantima. MEDJUTIM, NADBISKUP OD NAZARETA IZVETIO JE PAPU DA JE TAJ UGOVOR POTPISAN SAMO ZATO DA BI SE PROTESTANTI UHVATILI U ZAMKU I LIKVIDIRALI. Katarina Medici, katolkinja, predlozila je hugenotskim vodjma da ucvrste priujsateljstvo zenibom njenje kcerke sa mladim vodjom hugenota Henrikom Navarskim...

U avgustu 1572 u Parizu bila je proslavljena veridba izmedju katolkinje Margarete i protestantskog princa Henrika Navarskog. Za tu veridbu i svadbu koja je trebalo da bude iza toga, u Parizu sakupili su se svi protestantski prvaci. Upravo tu zgodu iskoristila je Katarina da unisti protestante...
U petak 22. avgusta, kada se admiral Kolinji, protestanski vodja, vracao u svoj stan, na njega je izvrsen atentat..
U subotu 23, avgusta... Zvona katolicke crke San Zerman Lokseroao u Parizu, dala su znak pocetka pokolja protestanata. Pocetak pokolja desio se te odredjene kobne noci, ali ubijanje protestanata u Francuskoj trajalo je puna dva meseca..” (Istorija crkve, str. 249-250)

Jevsevija Popovic tvrdi: “Broj ubijenih razlicito se navodi, po rimokatolickim podacima ubijeno je 2000- 4000, a po protestanskom 20,000. (Opca Crkvena Istorija, sveska II. str. 257)
Da li vam ovo lici na Crkvu ili na pecinu hajducku?

Kakvi su to hriscani koji su masovno ubijali svoju bracu hriscane?
Onda, zar treba da se cudimo tome sto su mnogi udruzili se sa protestantima.
Katarina Medici je verovala da ce dogadjaji iz Vartolomejske noci zastrasiti hugenote i primorati ih da se vrate katolicizmu, medjutim, desilo se suprotno. Mnogi katolici, dirnuti uzasom Vartolomesjke noci, odlucili su da napuste Katolicku crkvu.” (Istorija crkve, str. 250)

Ostaje nam samo da se cudimo cudom neiskazanim!

Zbog ovih krvavih obracuna izmednju katolika i protestanata u Francuskoj, to je u Franvcuzima ubilo veru da su omrzli svaku religiju.

Vise od 10 godina ziveo sam u Parisu, i gotovo svaki drugiu Francuz, ako ga upitate koje je relikije, reci ce vam: Ja sam katolik ali ne i praktikant.” To znaci, rodjen je u katolickoj poroidici, ali ne veruje nista niti se pridrzava ikakvih ongranicenja koje propisuje Katolicka crkva..

.Ovi sukobi proizveli su mnoge ateiste, koji su za vreme Francuske Revolucije ismejsali Crkvu i religiju. Volter je bio veliki neprijatelj Katolicke crkve.

Slsape, mozes li nam ti objasniti, kako se to moglo desiti hriscanima?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
A odgovor na ovo papagajsko ponavljanje je sledeci:
Ne treba Laodikeja, već smo sve riješili. Vrlo je jednostavno, pa ću najkraće. Prije 22.10.1844. svi Milleriti su vjerovali i naučavali da se 22.10.1844. "zatvaraju vrata", a nakon 22.10.1844. samo su Ellen White i pioniri ASD vjerovali i naučavali da su 22.10.1844. "zatvorena vrata", da je tada "završilo vrijeme obraćenja i spasenja grešnika", da je tada "Isus prestao posredovati za grešnike" i da je tada "Bog odbacio pokvareni svijet". Također, kao što smo vidjeli iz njihovih citata koje neću ponavljati, ovo su naučavali punih sedam godina, sve do 1851. godine.

Evo, oko ovoga je sve jasno pa se ja više neću ni vraćati na ovo.


Kada je smeh bolest

Kada za nekoga kažemo da se "smeje kao lud na brašno", šta zapravo to znači?

Ha-ha!

I? Kakva je moja dijagnoza?

Ostaje nam samo da se cudimo cudom neiskazanim!

Jedan pametan čovjek je rekao: "Čuđenje je čedo neznanja".

Marko, ne uči se kopiranjem nečega što je netko drugi napisao, nego čitanjem onoga što je napisao netko pametan. Još gore, ako kopiraš i nešto što je napisao pametan čovjek nećeš ništa naučiti, a ako kopiraš nešto što je napisala neka budala i sam postaješ budala.

P.S. Baš šteta. Taman si bio započeo o Jelenini i "Velikoj borbi" i ja se ponadah da bih mogao nešto od tebe naučiti, a ti zanijemi. Ostade mi ipak malo nade da ćeš mi pomoći razriješiti one moje dvojbe oko "žiga i pečata".
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
I? Kakva je moja dijagnoza?

Krajnja neozbiljnost, lakrdijašenje, ironičnost prožeta opštom neposvećenošću - čoveka koji religiju smatra samo sredstvom usputne zabave.

Šta znači LAKRDIJA?

» lakrdija • ženski rod Vrsta niže komedije, kojoj je glavni zadatak da izazove smeh, bez ikakvog cilja, tako da je zbog preterivanja u svemu, više karikatura nego prava komedija; farsa; fig. šala, šegačenje. (tur.)

Izvor: "šta znači"

----------------------------------

Stvarnoslap, ironično je boriti se protiv drugih i ukazivati na navodne pogreške drugih a zatvarati oči pred greškama svoje crkve.

Evo, ja imam pitanje za tebe.

Po bibliji - u novom zavetu Bog je pokazao svoju ljubav žrtvujući svog sina Isusa za spasenje čovečanstva, i dao svojoj crkvi misiju da tu ljubav Božju koja se otkrila u Hristovoj žrtvi, i spasenje u Isusu - objavi celom svetu.

Ako je Rimokatolička crkva Božja crkva koju on vodi i upravlja kroz svog predstavnika na zemlji papu, u tom slučaju odgovori na pitanje "da li je taj Bog navodio pape da u periodu od 1500 godina ubijaju svoje verske neistomišljenike - ljude, žene, i decu, da ih muče najstrašnijim metodama na spravama za mučenje, spaljuju na lomačama..i slično, a da umesto propovedanja jevanđeoske istine i spasenja u Isusu Hristu - prodaju oproštajnice i ljudima objavljuju kako će im gresi biti oprošteni ako to plate novcem"?

U tom smislu - neumesno je govoriti o pogreškama drugih i navodnom bogohuljenju onih koji su verovali u Hristov dolazak i za njega se pripremali, jer su verovali da će on doći u određenom trenutku.

Po bibliji - verni trebaju da čekaju Hristov dolazak i da veruju da će se on pojaviti U SVAKOM trenutku ili SVAKOG trenutka, i da budu za to spremni.

Prema tome, nije lepo skrivati se iza tuđih grešaka kojih u suštini nema, već se suoči sa svojim ličnim ili greškama onih u tvom okruženju..

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Krajnja neozbiljnost, lakrdijašenje, ironičnost prožeta opštom neposvećenošću - čoveka koji religiju smatra samo sredstvom usputne zabave.

Nema Bog ništa protiv toga da se ljudi zabavljaju. Naravno, ne vrijeđajući pri tome ničije dostojanstvo. Najopasniji su oni koji religiju smatraju i koriste da se drugima nametnu kao proroci. U pravilu su to uvijek lažni proroci.

Stvarnoslap, ironično je boriti se protiv drugih i ukazivati na navodne pogreške drugih a zatvarati oči pred greškama svoje crkve.

Ja uopće ne zatvaram oči pred greškama i grijesima svoje Crkve. Otkuda ti to?

Evo, ja imam pitanje za tebe.

Po bibliji - u novom zavetu Bog je pokazao svoju ljubav žrtvujući svog sina Isusa za spasenje čovečanstva, i dao svojoj crkvi misiju da tu ljubav Božju koja se otkrila u Hristovoj žrtvi, i spasenje u Isusu - objavi celom svetu.

Ako je Rimokatolička crkva Božja crkva koju on vodi i upravlja kroz svog predstavnika na zemlji papu, u tom slučaju odgovori na pitanje "da li je taj Bog navodio pape da u periodu od 1500 godina ubijaju svoje verske neistomišljenike - ljude, žene, i decu, da ih muče najstrašnijim metodama na spravama za mučenje, spaljuju na lomačama..i slično, a da umesto propovedanja jevanđeoske istine i spasenja u Isusu Hristu - prodaju oproštajnice i ljudima objavljuju kako će im gresi biti oprošteni ako to plate novcem"?

Zanemarujući sve poluistine i neistine koje si ti izrekao u svom pitanju, ja ću tebi ipak odgovoriti. Bog sigurno nikoga ne navodi da drugoga ubije ili da na bilo koji način učini nešto štetno drugome. Vrlo jednostavno, koliko god grijeha da su počinili svi pape zajedno kroz povijest, Bog ih sigurno nije naveo niti na jedan od njih. Sve su to grijesi koje su sami počinili u svojoj ljudskoj slabosti, i jednako su za njih odgovorni kao svaki drugi grešnik za svoje grijehe.

U tom smislu - neumesno je govoriti o pogreškama drugih i navodnom bogohuljenju onih koji su verovali u Hristov dolazak i za njega se pripremali, jer su verovali da će on doći u određenom trenutku.

Koga sam ja optužio zbog toga što vjeruje u Kristov dolazak i za njega se priprema. Ne podmeći mi, čovječe. Pa i ja vjerujem u Kristov dolazak i za njega se pripremam. Što je tebi? A bogohuljenje? Ja ne mislim da je neumjesno, dapače, ja mislim da je obveza svakog kršćanina ukazivati na bogohuljenja i suprotstavljati se bogohuljenju. A za ono što su punih sedam godina vjerovali i naučavali Ellen White i pioniri ASD ja zaista mislim da je bogohuljenje. Trebam li još jednom citirati sve ono što su napisali?

Po bibliji - verni trebaju da čekaju Hristov dolazak i da veruju da će se on pojaviti U SVAKOM trenutku ili SVAKOG trenutka, i da budu za to spremni.

Ali ne trebaju (ne smiju) računati datum Kristova dolaska. Citirao sam ti tvoje adventiste koji nakon Russell-ova "fijaska" kažu kako je računanje datuma Kristova dolaska najbolji dokaz za lažne proroke. Također, kažu tvoji adventisti, "sotona je taj koji bi htio da čovjek svojim računanjem određuje datum Kristova dolaska". Ako odbijaš ono što ti ja kažem, zašto odbijaš ono što ti sami ASD kažu?

Prema tome, nije lepo skrivati se iza tuđih grešaka kojih u suštini nema, već se suoči sa svojim ličnim ili greškama onih u tvom okruženju..

Ja se uopće ne skrivam, niti skrivam bilo što vezano uz one "u mom okruženju", što god ti to značilo. I upravo zbog toga nemaš me pravo uopće prozivati niti mi moralizirati. Svojim "neskrivanjem" stičem pravo ukazivati i na propuste drugih, a pogotovo kada se radi o bogohulnostima.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
LJUDI, OVO JE NEVIDJENO CUDO!

Slape u detalje odgovara Laodikeji na sporedna pitanja, a o pokolju koji su izvrsili nad protestantima u Vartolomejskoj noci nezna da kaze ni jednu rec.
Zato moram ponoviuti pitanja:

“Godine 1570. doslo je do potpisivanja ugovora, koji je trebalo da izmiri katolike sa protestantima. MEDJUTIM, NADBISKUP OD NAZARETA IZVETIO JE PAPU DA JE TAJ UGOVOR POTPISAN SAMO ZATO DA BI SE PROTESTANTI UHVATILI U ZAMKU I LIKVIDIRALI. Katarina Medici, katolkinja, predlozila je hugenotskim vodjma da ucvrste priujsateljstvo zenibom njenje kcerke sa mladim vodjom hugenota Henrikom Navarskim...
U avgustu 1572 u Parizu bila je proslavljena veridba izmedju katolkinje Margarete i protestantskog princa Henrika Navarskog. Za tu veridbu i svadbu koja je trebalo da bude iza toga, u Parizu sakupili su se svi protestantski prvaci. Upravo tu zgodu iskoristila je Katarina da unisti protestante...
U petak 22. avgusta, kada se admiral Kolinji, protestanski vodja, vracao u svoj stan, na njega je izvrsen atentat..
U subotu 23, avgusta... Zvona katolicke crke San Zerman Lokseroao u Parizu, dala su znak pocetka pokolja protestanata. Pocetak pokolja desio se te odredjene kobne noci, ali ubijanje protestanata u Francuskoj trajalo je puna dva meseca..” (Istorija crkve, str. 249-250)


Jevsevija Popovic tvrdi: “Broj ubijenih razlicito se navodi, po rimokatolickim podacima ubijeno je 2000- 4000, a po protestanskom 20,000. (Opca Crkvena Istorija, sveska II. str. 257)

Dobrto Slape, zar o ovom toliko velikom bezumlju i krvavom nasilju nemas BAS NISTA DA KAZES?

Cekamo na Slapov odgovor!


Dok cekamo da se Slape smisli sta da kase, ako i usme da kaze bilo sta, da provcitate nesto pametno:



EVI KAKO ADVENTISTISKI HRISCANI VERUJU U BOGA:


Božanstvo
Postoji jedan Bog:Otac, Sin i Sveti Duh, zajednica tri lica iste večnosti. Bog je besmrtan, svemoćan, sveznajuć, iznad svega i svuda prisutan. On je beskonačan i prevazilazi moć ljudskog shvatanja, ali ipak poznat preko otkrivanja o Sebi. On je večno dostojan da Ga sva stvorenja poštuju, obožavaju i da Mu služe.


Bog Otac
Bog večni Otac je tvorac, Vrelo, Održavalac i Vladar celokupnog stvaranja. On je pravedan i svet, milostiv i pun milosrđa, spor na gnev i obilan nepokolebljivom ljubavlju i vernošću. Osobine i sila koje su se pokazali u Sinu i Svetom Duhu takođe su otkrivenje Oca.
Bog Sin
Bog večni Sin ovaploćen je u Isusu Hristu. Kroz Njega je sve stvoreno, Božji karakter je otkriven, izvršeno spasenje ljudskog roda i sud svetu. Za svu večnost živi Bog postao je i čovek Isus Hristos. Začet je Svetim Duhom i rodila ga Ga je devojka Marija. Živeo je i iskusio iskušenja kao ljudsko biće, ali je savršenim primerom pokazao Božju pravednost i ljubav. Svojim čudima On je otkrio božansku silu i umro na krstu za naše grehe i umesto nas, vaskrsnuo je iz mrtvih i vazneo se na Nebo da u nebeskoj svetinji vrši službu za nas. Doći će opet u slavi da konačno oslobodi svoj narod i obnovi sve tvari.


Bog Sveti Duh
Bog večni Duh bio je aktivan sa Ocem i Sinom prilikom stvaranja, utelovljenja i otkupljenja. On je nadahnjivao pisce Svetog Pisma. On je ispunjavao Hristov život silom. On privlači i ubeđuje ljudska bića. a one koji se odazovu, obnavlja i preobražava u Božji lik. Poslat od Oca i Sina da bude stalno sa Njegovom decom, On daje duhovne darove Crkvi, opunomoćuje je da svedoči za Hrista, i u skladu sa Svetim pismom, uvodi je u svaku istinu.


Evo kako je Elen Vajt pisala o Bogu:
“Bog je povezao nasa srca sa sobom nebrojenim znacima na nebu i Zemlji. On je otkrio sebe preko cuda priroide, preko najdubljih i preko najneznjijih zamaljskih vaza koje ljudsko srce moze da upozna. Ali sve nam to smao nepotpuno otkriva Njegoivu ljubav. Iako smo dobili sve te dokaze, neprijatelj dobra tako je zaslepio um ljudi da su gledali na Boga sa strahom, zamisljajuci Ga kao okrutnog i neumoljivog. Sotona je naveo ljude da zamisljaju Boga kao bice cija je osobina kruta pravda – kao okrutog sudiju… Boizji Sin je dosao sa Neba da nam otkrije Oca.” Put Hristu, str. 8.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
ETO SVI SMO SVEDOCI DA SLAPE NEMA NI JEDNE RECI KOJOM BI MAKAR POKUSAO DA ODBRANI ZLOCIN I POKOLJ NEVINIH LJIUDI U VARTOLOMESJKOJ NOCI. OVO JE CUDO NAD CUDIMA!

POSTO NEMA NADE DA CEMO OD SLAPA CUTI ISTA U ODBRANU NJEGOVE VERE, IDEMO DALJE:

SPALJIVANJE JANA HUSA

Jan Hus (1373-1415) rodjen je u siromasnoj porodici, otac mu je rano umro, pa ipak, njegova majka je uspela sama da ga skoluje. Na praskom univerzitetu sturirao je filozofiju i nteologiju. Oko godine 1403. bio je zaredjen za svestenika i imenovan za propovednika Betlehemske kapele u Pragu....

U svojim propovedima koje je drzao na latinskom i ceskom jeziku, zigosao je zla u Crkvi, od svestenika sve do pape. Tvrdio je da je Hristos glava Crkve, a ne Petar. Hristos je temelj na kome je sazidana Crkva, a pape, ne samo da nisu nepogresive, vec veliki broj njih su bili krivoverci.

Protiv Husa digla se opozicija na celu sa praskim nadbiskupom. Hus je posedovao Wiklifove spise, a nadbiskupo je zahtevao da ih odma preda njemu da ih spali. Posto je Hus odbio da nadbiskupu preda Wiklifove spisa, on ga je iskljucio iz crkve. Hus se na obvo zalio papi Ivanu XXIII, ali papa je na to cutao.

Uskoro isti papa pokrenuo je krstaski rat protim napoljskog kralja zato sto mu nije bio pokoran, a u Pragu prodavali su papine oprosnice grejha da bi tim novcem mogli placati troskobve spomenutog rata. Posto je Hus bio protiv prodaje oprosnica kao i protiv rata, i papa ga je iskljucio iz Crkve i Prag stavio pod interdikt. Da bi pomogao Pragu, Hus je napustio grad i propovedao u drugim mestima.

Sazvan je Sabor u Konstanci koji je pozvao Husa da iznese svoje ucenje. Dato mu je garantno pismo da mu se nista nece dogoditi. Medjutim, cim je Hus dosao u Konstancu, na suprot garantmnog pisma, bio je stavljen u zatvor. Od Husa se trazilo da porekne svoje ucenje i da prizna svoje zablude. Hus je pristao na to pod uslovom ako mu Sabor, iz Svetoga pisam, dokaze da je na krivome putu i ako cineci to ne bude uvredio Boga i svoju savest. Sabor je Husa osudio na smrtnu kaznu.

Godine 1415. Hus je bio lisen svestenickog reda, predat svetovnim vlastima i spaljen na lomaci. Njegove poslednje reci bile su: “Gospode u tvoje ruke predajem duh svoj.” Na to je Luter izjavoio: “Ako se takvoga coveka smatra jeretikom, onda niko na svetu nije pravi hriscanin.” (Istorija crkve , str. 214.215)

Da bi Crkva oprala svoje ruke od odgovornosti da nije kriva za prolivanje nevine krvi ovog mucenika, zato ga je predala svetovnoj vlasti da izvrsi njenu presudo. Tako su u ovom zlocinu saradjivali zajedno crkva i drzavne vlasti. To je ono o cemu pise apostol Ivana: “Jer su kraljevi zemaljskiu s njom provodili blud.” (Otkrivenje 18,3; Stvaranost)

Tu nije rec o nekom seksu, nego o saradnji u nepostenim ciljevima.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top