Adventisti i Elen Vajt

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ako biblija nešto osuđuje, a ljudi kažu suprotno, onda mi moramo podržati bibliju a ne ljudsku reč.

Možda ovako. Budite srećni jer vaše "malo svetlo nije znalo za ovo:


Ушкопљеници: Историја мистичке руске секте

Данас у Русији више не постоји секта ушкопљеника, али у 19. веку је она имала велики број следбеника.
„Ја нисам отац греху; преузми моје дело и прогласићу те за свог сина” – то је према легенди Кондратиј Селиванов, оснивач мистичке секте ушкопљеника, рекао руском императору Павлу I. Цар није био фасциниран Селивановим учењем и послао је „учитеља” у манастир као душевног болесника. Међутим, у том тренутку се учење о кастрацији као спасењу од греха већ проширило по Русији, тако да је Селиванов добио многобројне следбенике.
Секташи сами себе нису називали „ушкопљеници”, него су радије бирали романтичне епитете: „Јагањци Божији” и „Бели голубови”. „Голубије” заједнице су у једном периоду цветале међу неписменим сељацима у унутрашњости Русије, али и у кућама трговаца у Санкт Петербургу.
Корени секте
Ритуална самокастрација се и раније могла срести међу људима који су себе сматрали хришћанима. Најважнија догма ушкопљеничке вере, која је и древног филозофа Оригена подстакла да сам себе кастрира, био је стих из Јеванђеља по Матеју: „Има ушкопљеника који су се тако родили из утробе материне; а има ушкопљеника које су људи ушкопили; а има ушкопљеника који су сами себе ушкопили Царства ради небескога” (Мт 19, 12). Касније су секташи и потпуно безазлене цитате из Светог Писма почели да тумаче онако како њима одговара. На пример, тврдили су да Христос није опрао ноге својим ученицима, него их је у ствари ушкопио.

Може се рећи да је секта ушкопљеника била само једна компонента шире секташке заједнице. Она се одвојила од секте „бичевалаца” (то је „народска” секта са строгом аскезом и богослужбеним ритуалом који се састоји од плеса у екстази), а ови су опет настали од старовераца (староверци су се у 17. веку одвојили од Руске православне цркве јер нису хтели да прихвате враћање на поједине општеправославне обреде, као што је, рецимо, крсни знак са три прста). Ушкопљеници су задржали схватања бичевалаца, али су отишли још даље у своме фанатизму. Практиковали су „ватрено крштење” у виду кастрирања мушкараца и одсецања груди женама.

Настанак и бујање секте
Сматра се да су секту основала три сељака из Орловске губерније (360 км од Москве), који су сами себе кастрирали, а уз њих је то учинило још 30 људи. Они су веровали да ће се на тај начин ослободити од греха похоте и да ће тако задобити вечни живот. Један од кастрираних је био и Кондратиј Селиванов. Он је убрзо након тога прогласио себе за Христа. Сектанти су 1772. године прогнани у Сибир, али то је и одговарало самопроглашеном мученику. Селиванов се 20 година касније вратио у Петербург као познати мистик и обратио у своју веру на десетине сељака.

Живот савремених руских секти
У последњој деценији 18. века ушкопљеници су се појавили и међу трговцима и војницима, а 1802. је у секту ушао први племић – Алексеј Јеленски. Он се такође прожео духом ушкопљеништва док је био у прогонству. Јеленски је 1804. предложио цару да власт над Русијом повери ушкопљеницима, због чега је поново отеран у прогонство. Селиванов се није мешао у политику. Он је са својим „богослужењима” постао популаран у престоничком високом друштву, где је мистика тада била у моди. Чиновник Лубјановски је записао како је, наводно, пред битку код Аустерлица и сам цар Александар I посетио Селиванова. Ушкопљеник је преклињао да се „рат са проклетим Французом не почиње” и прорекао је пораз руске војске.

Период у коме је секта легално постојала окончан је 1817. године, када су двојица гардиста сами себе кастрирали. Селиванов је тада ухапшен, али је већ било касно, јер се секта проширила по градовима.
Средином и крајем 19. века ушкопљеници су били уобичајена појава у Русији. „Ушкопљеник за тезгом изнајмљује стан на спрату”, пише Достојевски у „Идиоту”. Секта је привлачила различите слојеве друштва. Трговци и племићи су је доживљавали као нешто модерно, као мистичну егзотику. Увођење ушкопљеничких мотива у фолклор и „народски” имиџ секте допринели су њеној популарности међу сељацима. Многи су сами себе подвргавали мучењу верујући ушкопљеницима да ће тако задобити вечни живот, будући да је телесна веза грех. Велика богатства која је секта стекла користила је за прозелитизам: откупљивала је неслободне сељаке, пружала уточиште деци без родитеља и подржавала сиротињу. Постоје различити подаци о бројности ушкопљеника. У једним изворима стоји да их је било шест хиљада, у другим стотине хиљада, па чак и непун милион.

Ili ovako nešto:

Бичеваоци су секта која се појавила у народу. То је ћудљиви спој хришћанских, пантеистичких и чак будистичких мотива. Уместо богослужења бичеваоци су скакали у екстази, а уместо цркава и свештеника живели су у комунама где је предводник заједнице третиран као Христос. Избегавали су алкохол, туче, прославе, псовке, а у појединим заједницама је била забрањена чак и телесна веза са сопственом женом.

Zvuči li poznato? Osim bičevanja, skoro sve je slično vašoj "iščekujućoj" ekstazi.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nije ti zakljucak ispravan jer mi ne govorimo o adv. crkvi koja je adaptirala svoje verovanje.
.
Mire pogresno zakljucujes. Darth upravo govori o adventistickoj Crkvi danas:
Ne govore, jer misle da je imitatio Christi, u subotarenju, ne jedenju mesa, ne ispijanju alkohola, izbegavanju duhana, kafe, rođendana, i tome slično. Spoljašnje imitiranje hebrejskih praksi (izuzev kafe, duhana koji nisu postojali u to vreme, ili se barem ne pominju u Bibliji) i to selektivno je sve što doktrina pseudo hrišćanstva, u kome je o gle čuda dozvoljeno ne verovati u Trojstvo i u Božanstvo Isusa.

Vidis Mire, da Darth ne govorio o pionirima nego o adventistima danas.

Darth, sekta uskopljenika koje si naveo mora da su katolici.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ушкопљеници: Историја мистичке руске секте

Данас у Русији више не постоји секта ушкопљеника, али у 19. веку је она имала велики број следбеника.

Misticizam je duh PC.

U HAC toga nema.

Корени секте
Ритуална самокастрација се и раније могла срести међу људима који су себе сматрали хришћанима.

Pa isti je fanatizam kod monaha, uzdržavanje od mesa i celibat.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Opet projektuješ sebe.



Ja sam iznio dokaze da je kod vas misticizam kao i toj sekti.

Proijekcija? Ne, nego dokaz kako se čitanje Biblije, samostalno pretvara u klanjanje bogu ovoga sveta.... Hoćete možda na ruskom... il na hebrejskom, može i na koine.


Niste vi ništa izneli sem smeća.....

Nastavite samo sa prijavljivanjem,

okretaćete se oko sebe strahujući, a kompjutere i sve što ima veze sa njima ćete izbegavati... samo nastavite....
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Proijekcija? Ne, nego dokaz kako se čitanje Biblije, samostalno pretvara u klanjanje bogu ovoga sveta....

Pa i ovo je projekcija.

Hoćete možda na ruskom... il na hebrejskom, može i na koine.

A ti kao znaš i te jezike?

Niste vi ništa izneli sem smeća.....

Znam ja da je za tebe biblijska nauka to i ono što je pisala EGV i adventisti.

okretaćete se oko sebe strahujući,

Ko je na strani istine ne strahuje, a kod vas je to strah od zavjere, ima o tome u Bibliji.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pod jedan, Vaši EGWistički zakon me ne interesuje. Pod dva, meni nećete deliti lekicije o moralnom i obrednom zakonu.

Odlicno Darth, ako je tako, zasto ti nama jednako nameses svoje lazi koje nismo trazili?
Po tome izgleda da su ti ipak potrebni nasi saveti.


Ako vam se ne jede meso,m ne jedite ga, ali ne pravdajte to Bogom.[/QUOTE]

Darth to je ozbiljan znak da je problem u tvojoj psihi.
Ako je tako ni nasi saveti nece ti pomioci. Ko Bogom pravda jedenje ili nejedenje mesa? NIKO. To je samo tvoja masta.


Ako birate da pratitet tako nešto, vaš izbor, ali da druge napadate jer to ne prihvataju, e to neće ići takoi lako.[/QUOTE]

Nikome mi nista ne namecemo niti imamo to pravo, mi se samo branimo od takvih "vernika" koji o drugima neprestano sire lazi.

Darth, zbog cega si danas posebnmo toliko uznemiren? Nikad do sada nisi bio takav.
Znamo mi zbog cega.
Zbgo naucnih dokaza koji ubedljivo svedoce da je Adventisticko ucenje i verovanje ispravno,
to je nauka dokazala, jer zive udobnije i duze za 10 gtodina od svojih suseda.

Po svemu izgleda de te je to toliko uzbudilo da bi nasu unistio samo kad bi smeo i imao priliko.
A to je zbog toga sto nemas nijedan dokaz kojim bi pobio ovu cinjenicu.


Ipak, Darth, hvala ti na saradnji. Da tebe ovde nije mi nebismo imali razloga ni priliku da pred ljude iznesemo istinu.
A ti da imas istinu izneo bi je, a posto je nemas, zato iznosis lazi na druge ljude.

Već sam ranije napisao da se odričem EGWiizma, iako nikada nisam, niti ću pripadati tom kultu. [/QUOTE]

Pa ako je tako cega se onda mozes odreci? Svoga kulta! Upravu si!

I sve ću učiniti da ga razotkrivam, na sve načine. Ponoviću, na sve. Jer ako išta mrzim to je arogancija lažnih
pravednika i vernika, a vaš sotonski kult je pun takvih.[/QUOTE]

Darth, ponovio ti haval sto si se ovde pokazao u prabvom svetlu, ne znam samo da li je malo ili veliko svetlo.
Marznja ti je na visini! Zanamo mi da neprestano zalis sto danas ne postoji inkvizicija, ti bi bio njihov pravi instrumenat.
Ako tvrdis da ni je tako dokazi! Pa ti si to vec dragovoljno izjavio!


Slobodno me nazovite i ludakomm i sotonom. Postoje samo dve stvari koje sa gnušanjem odbijam: EGWIZAM I ISLAM.[/QUOTE]

E moj brate Darth, zaista si potpuno zalutao. Zao mi je. Ti si izmislio nesto sto ne postoji, a to je "EGWIZM".
Posto izgleda da te duhovne teme ne zanimaju, ali da si kojom srecom procitao makar nekoliko knjiga EGW, garantujem, ti da bi bio makar malo duhovnji i bolji hriscanin.

Vidis Darth, to si sve ti sam sebi priustio, jer ti i trazis svadje, bune i napade. Suprotno oneme sto pravi hriscani pokazuju.

Da znas da te od srca zalim!

Evo kako nam nas brat Darth ukazuje svoju bratsku ljubav:

"okretaćete se oko sebe strahujući, a kompjutere i sve što ima veze sa njima ćete izbegavati... samo nastavite.... "[/QUOTE]

Bravo Darth, to je to svetlo koje je tebi donelo mrak! Stata!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top