Žensko zdravlje

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
[h=1]Pet najvećih prednosti vitamina D za žene [/h]



Decenijama medicina na vitamin D gleda pre svega kao na dodatak kalcijumu - mineralu koji nam je neophodan za održavanje zdravlja kostiju i sprečavanje njihovog slabljenja i degeneracije. Međutim, našem telu treba vitamin D za mnogo više od njegove sposobnosti da ojača kosti.

news_10488.jpg


Vitamin D je, u stvari, jedan od najvažnijih mikroelemenata za
zdrav način života svake žene. Ljudsko telo dobija vitamin D pre svega kroz sunčevu svetlost, ali naši moderni, unutrašnji životni stilovi zahtevaju dodatni unos vitamina D putem hrane i suplemenata. Ovo su samo neki od najvažnijih razloga zašto je ženama neophodan vitamin D.

1. VITAMIN D MOŽE DA UBLAŽI BOL U MIŠIĆIMA. Mnoge žene pate od hroničnog bola u mišićima ruku, nogu, leđa, vrata ili kukova. Jedan od najranijih simptoma nedostatka vitamina D je uporna bol i slabost, a ovi simptomi često mogu da dovedu do pogrešne dijagnoze fibromialgije ili depresije. Dodatak vitamina D može da spreči ove uobičajene simptome koji se javljaju kod žena.

2. PRAVILAN UNOS VITAMINA D SPREČAVA OSTEOPOROZU. Većina mladih žena još uvek ne pokazuju niti oseća simptome osteoporoze, ali ona pogađa mnoge žene preko 40 i većinu žena starijih od 60 godina. Prevencija osteoporoze je jedna od najefikasnijih i dobro istraženih upotreba vitamina D. Bez obzira na vaše godine, važno je da uzimate vitamin D kako bi zaštitili svoje kosti od ovog za žene uobičajenog i ozbiljnog stanja.

3. VITAMIN D MOŽE DA SPREČI UOBIČAJENE VRSTE RAKA KOD ŽENA. Rak dojke i rak grlića materice su najčešći oblici raka koji pogađaju žene, i oba su među vodećim uzrocima smrti. Iako sve još uvek nije medicinski dokazano današnja nauka sugeriše da
suplementi vitamina D dramatično smanjuju rizik od pojave ovih potencijalno smrtonosnih kancera tokom života.

4. DODACI KOJI SADRŽE VITAMIN D MOGU DA POBOLJŠAJU ZDRAVLJE SRCA. Subklinički nedostatak vitamina D je glavni faktor rizika za nekoliko oblika bolesti srca. Zato medicinski stručnjaci već dugo priznaju ulogu njegovih hranljivih sastojaka za kompletno kardiovaskularno zdravlje. Žene su veoma osetljive na hipertenzije i druge oblike bolesti srca, pa je zbog toga važno da se obrati
pažnja na potencijalan nedostatak vitamina D i druge uzroke za pojavu ovih kompleksnih stanja.

5. VITAMIN D MOŽE DA PODIGNE RASPOLOŽENJE. Poremećaji raspoloženja, uključujući depresiju, anksioznost, razdražljivost, sezonske afektivne poremećaje i predmenstrualni sindrom, su veoma česti među ženama. Vitamin D igra značajnu ulogu u prevenciji ovih bolesti i stanja, ali ih i ublažava. Dodatni dokazi su potrebni kako bi se utvrdila vrednost vitamina D za lečenje poremećaja raspoloženja.

Iako su suplementi vitamina D veoma bezbedni i izgleda da efikasno sprečavaju i leče više medicinskih stanja, nisu odgovarajuće zamene za efikasnu medicinsku intervenciju. Razgovarajte sa svojim lekarom pre upotrebe suplemenata vitamina D za lečenje bilo kog zdravstvenog problema!







Izvor: S media
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Preeklampsija

[h=1]Preeklampsija
[/h]

Preeklampsija i eklampsija su komplikacije trudnoće. Kod preeklampsije postoji veoma opasno povišenje krvnog pritiska, oticanje nogu i ruku, i izlučivanje belančevina putem mokraće. Ukoliko takvo stanje potraje dolazi do eklampsije.

pre.jpg


[h=2]Uzrok nastanka[/h]Pored genetske predispozicije, kao mogući etiološki faktori razmatrani su imunološki poremećaji, analizirana je i uloga različitih ćelijskih i serumskih supstanici koje deluju na spazam krvnih sudova. U poslednje vreme se u stručnoj literaturi ističe značaj poremećaja u razvoju krvnih sudova na nivou materica – posteljica. Siromaštvo, višestruke trudnoće, oboljenja bubrega, povišen pritisak pre trudnoće, šećerna bolest, povećano nakupljanje plodove vode, takođe su neki od faktora koji se vezuju za preeklampsiju. Pušenje, deficit kalcijuma i gojaznost su predisponirajući faktori za nastanak hipertenzivne bolesti u trudnoći.

U rizičnu grupu spadaju: žene koje hronično pate od visokog krvnog pritiska, žene koje su u prethodnoj trudnoći imale preeklampsiju, žene koje imaju prekomernu telesnu težinu pre trudnoće, žene koje imaju višeplodnu trudnoću, trudnice ispod 18 i iznad 40 godina, žene koje imaju policistični sindrom jajnika, dijabetičarke, žene koje pate od lupusa, reumatskog artritisa ili nekog drugog autoimunog poremećaja.

[h=2]Klinička slika[/h]Bolest obično nastaje postepeno i može da se nadoveže na već postojeću nefropatiju. Karakteriše je brz porast težine trudnice i znatno povišen krvni pritisak. Količina izlučene mokraće može biti smanjena, a proteinurija (proteini u mokraći) izražena. Postoje manje ili više izraženi otoci na nogama, licu i donjim delovima tela.

U razvijenom stadijumu bolesti javljaju se i izrazitiji simtomi. Trudnica je podnadula, malaksala, oseća se loše. Često se žali na glavobolju, zujanje u ušima i smetnje u vidu. Može biti nervozna i razdražljiva Ako joj se u tom stadijumu ne pomogne energičnim lečenjem, mogu se pojaviti pravi eklamptični napadi.

Dijagnoza


Dijagnoza preeklampsije može biti propraćena zapažanjem bezbolnih otoka ruku, nogu i/ili lica, uz nenormalan dobitak na težini. Krvni pritisak pacijentkinje se meri na svakoj kontroli kod ginekologa. Pritisak iznad 140/90, ili povećanje "gornjeg" za 30 mmHg, a "donjeg" za 15 mmHgm, predstavlja signal upozorenja. Ukoliko se još u pregledanom urinu nađu belančevine, a mereno u 24 satnoj mokraći pređu količinu od 0.5 g, onda je dijagnoza preeklampsije veoma jasna i potvrđena.



Lečenje

Čim se zapazi znatnije povišenje krvnog pritiska (140/90), praćeno obilnom proteinurijom i otocima, trudnicu treba hospitalizovati. Osnovni cilj lečenja jeste da se suzbiju izraženi simptomi i omogući nastavak trudnoće bez tegoba. Ishrana ima veliki značaj. Treba izbaciti so, masti i u prvo vreme proteine. Svakodnevno treba kontrolisati telesnu težinu, više puta dnevno krvni pritisak, količinu izlučene mokraće i proteina. Ako je pritisak veoma visok daju se sedativi, spazmolitici i hipnotici. Kada postoji opasnost od nastanka eklampsije daju se magnezijum sulfat i glukoza intravenski. I posle stišavanja napada trudnicu treba redovno kontrolisati sve do porođaja.



Ukoliko i pored preduzetog lečenja ne nastane stišavanje bolesti, u najtežim slučajevima treba razmišljati o prekidu trudnoće.

Stetoskop
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Kada je poremećaj menstrualnog ciklusa razlog za brigu






Zašto ponekad ciklus izostaje, šta treba da radite kada je obilan, a šta ako krvarite i između ciklusa? Na sva ova pitanja, odgovore daje Slavica Vasiljević, specijalista ginekologije.

6094_shutterstock_10397332_if.jpg

Ako vam ciklus izostane, uzrok je najverovatnije stres. Međutim, ukoliko se to ponavlja iz meseca u mesec, obavezno posetite lekara


POVREMENI IZOSTANAK
Ako vam je ciklus izostao, to samo znači da niste imali ovulaciju tog meseca. Najverovatniji razlog za to je stres, koji može da se umeša u otpuštanje hormona u telu koji utiču na ovulaciju. Ali, ako ciklus izostaje duže vreme, posetite lekara. Policistični jajnici ili poremećaj rada štitaste žlezde takođe mogu da utiču na ovulaciju.

DIJAREJA

To je potpuno uobičajeno. Krivac za predmenstrualnu dijareju je prostaglandin, hemikalija koja se otpušta u telu tokom menstruacije. On izaziva kontrakcije zidova materice, ali i vaših creva. Ali ima rešenja za to: popijte jedan ili dva ibuprofena dan ili dva pre ciklusa.

BLAGO KRVARENJE IZMEĐU CIKLUSA
Obratite pažnju na to krvarenje, pratite kada se događa i koliko traje. Normalno je da ponekad veoma slabo krvarite između dve menstruacije i da to traje otprilike jedan dan. Uzrok tome je preuranjena ovulacija. Ali, ako dobijate menstruaciju dva puta mesečno i s jakim grčevima, možda imate ciste na jajnicima. Posetite lekara. Ciste često same prođu, ali u nekim slučajevima su potrebni lekovi ili operacija. Nešto ređe, uzrok ovakvog krvarenja mogu da budu polipi u samoj materici ili na grliću, ali i ranice na grliću materice.



PREOBILNI CIKLUSI
Ako jednom ili dva puta godišnje imate abnormalno jaku menstruaciju, to nije ništa čudno. Ali ako se to dešava nekoliko meseci zaredom, to može biti znak endometrioze, mioma ili ciste. Sve troje mogu da izazovu neplodnost ako se ne leče, pa posetite lekara. On će vas poslati na ultrazvuk i analize krvi. Pilule za kontracepciju mogu malo da olakšaju simptome, ali ponekad je potrebna operacija.





Izvor: Blic Žena
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Omega3 - ženin najbolji prijatelj





Rak dojke je najveći strah svake žene, međutim bolesti srca i šlog je ipak veći ubica.

19069767054f43fd9199657600702684_orig.jpg






Danska obimna studija donela je zaključke da žene koje konzumiraju ribu imaju velike šanse da izbegnu ove bolesti. Naučnici su istraživali vezu između količine unosa Omege 3 i pojave bolesti srca na više od 48.000 žena.

Oni su ispitanice pratili preko od 8 godina i utvrdile da dame koje ne jedu ribu imaju trostruko veći rizik da dožive šlog ili srčani udar.

“Omega 3 je važna supstanca koju telo ne proizvodi samo i zato se mora konzumirati uglavnom preko ribe,” rekao je jedan od autora.

Omega 3 masne kiseline na više načina štite srce. Smanjuju nivoe triglicerida u krvi, upalu krvnih sudova, čine krv manje lepljivom i napajaju srce dovoljnom količinom krvi.

Decenijama se zna da je riba dobra za zdravlje, ali je danas malo teže odrediti koja je riba zdrava, s obzirom da je tlo (pa samim ti i vode) sve zagađenije.

Dobra alternativa mogu biti kapsule, za one koji ne vole ribu ili one koji je ne mogu naći svežu.

Suplementi na bazi ribljeg ulja se smatraju vrlo zdravim i prošle godine su se našli u prvih pet proizvoda koje preporučuju stručnjaci.






Izvor: B92
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Može li menopauza da se odloži




Za početak jedna dobra vest: ulazak u klimakterijum danas više ne mora nužno da podrazumeva depresiju, poremećaj sna, napade vrućine, ali ni prestanak seksualnog života. Menopauza više nije nešto na šta ne možete da utičete. Uz pomoć lekova, biljaka i soje, kao i redovnom primenom sportske aktivnosti i zdrave ishrane, kvalitet života može da se sačuva.

6830_zena-shutterstock_15722956_iff.jpg


Žene koje se bave sportom ređe imaju valunge i česte promene raspoloženja

ŠTA JE MENOPAUZA?
„Menopauza ili klimakterijum je životni period kada proizvodnja ženskih hormona estrogena postepeno počinje da opada. Posledice mogu biti ozbiljne tegobe“, objašnjava prof. dr med. Marion Kihle, direktorka Klinike za ginekologiju i akušerstvo pri Tehničkom univerzitetu u Minhenu.

KOJI SU SIMPTOMI?
Prema rečima dr med. Bernda Klajne Gunka, glavnog lekara na Odeljenju ginekologije klinike „Euromed“ u Firtu, najčešći simptom jesu česte promene raspoloženja i talasi vrućine.
Kakvi još problemi mogu da se jave?
„Nije retkost ni suvoća vagine, zbog koje seksualni odnosi postaju bolni. Ponekad se menja i način ishrane, a mogući su i napadi gladi“, kaže doktor Klajne Gunk.

DA LI GENI UTIČU NA JAČINU SIMPTOMA?
Profesor Marion Kihle tvrdi da geni igraju veoma značaju ulogu. U načelu važi „pravilo trećine“, što znači da trećina žena nema nikakve tegobe, trećina ima umerene tegobe, a trećina se suočava sa ozbiljnim problemima.



MOGU LI SIMPTOMI DA SE SPREČE?
„Nema načina da se odloži trenutak ulaska u klimakterijum, ali zato mnogi simptomi mogu da se ublaže ili potpuno spreče. Klasična metoda je terapija hormonima koji prestaju da se luče“, kaže dr Klajne Gunk.

Hormonska terapija je već godinama predmet žestokih sporova. Kakav je stav stručnjaka?
„Hormonski preparati se daju samo ženama čiji bi kvalitet života bez tih sredstava bio ravan nuli“, naglašava profesor Kihle i dodaje da je masovna i preventivna hormonska terapija suviše rizična.


O KAKVIM JE RIZICIMA REČ?
Prema rečima Marion Kihle, zbog hormonske terapije broj žena obolelih od raka dojke povećao se za pet godina za 26 odsto. Rizik od raka grlića materice takođe može da se poveća, ako se estrogeni uzimaju bez gestagena.


KOJE SU ALTERNATIVE HORMONSKOJ TERAPIJI?
„Kada se hormoni ubacuju nanošenjem gela ili lepljenjem flastera na kožu, doze su manje pa se samim tim smanjuje i rizik“, kaže doktor Klajne Gunk i dodaje da postoje i biljna sredstva čije primena ne donosi ovu vrstu rizika. Soja i crvena detelina sadrže fitoestrogene, koji deluju slično kao i hormoni. Cimicifuga racemosa popravlja raspoloženje i ublažava napade vrućine, dok kantarion ublažava depresiju.


DA LI STIL ŽIVOTA IMA UTICAJA?
Menopauza se javlja u proseku između 45. i 55. godine života, ali je to veoma različito od slučaja do slučaja. Zato je veoma važno kako živimo svoj život.
„Način na koji živimo i te kako ima uticaja“, kaže dr Klajne Gunk. „U ovoj fazi života fizička aktivnost je od presudnog značaja. Žene koje se bave sportom ređe imaju napade znojenja i česte promene raspoloženja. Osim toga, među njima ima manje slučajeva infarkta ili preloma kostiju uzrokovanih osteoporozom.






Izvor: Blic Žena
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
[h=1]Upale jajnika vode u sterilitet [/h]



Čim se pojave bolovi, ili vanredno krvarenje treba otići na pregled

news_10766.jpg


Neke osobe imaju sklonost ka ovoj vrsti upale. Do nje dolazi uglavnom zbog neodgovarajućeg oblačenja, kada se ne prati vremenska prognoza, već
moda. Kod drugih je uzrok upale česta promena partnera i nekorišćenje mehaničke zaštite od polno prenosivih bolesti (kondom), što uzrokuje infekcije. Zato se, čim se osete bolovi u donjem stomaku, pojavi vanredno krvarenje ili pojačan iscedak neprijatnog mirisa, treba javiti ginekologu na pregled.

"Pod upalom jajnika se podrazumeva zapaljenje dela unutrašnjih genitalnih organa kod žena, i to najčešće jajnika i jajovoda zajedno," objašnjava dr Vesna Vukotić Pavlović, načelnica službe za zdravstvenu zaštitu žena u
Domu zdravlja „Stari grad“ u Beogradu. Retka je izolovana upala samo jajnika, a može biti samo sa jedne strane ili obostrana. Leči se antibioticima. Ako je početak upale, daju se u vidu tableta ili kapsula, a, ako je teži oblik, u vidu injekcija. Kod najteže kliničke slike, u bolničkim uslovima, antibiotici se daju u infuzijama venski.

Kada se često ponavljaju upale, jedna od posledica može biti slepljivanje unutrašnjosti jajovoda. Ako je u pitanju samo jedna strana to može da onemogući oplodnju jajne ćelije i oteža ostajanje u drugom stanju. Ali, ponavljane obostrane upale mogu da dovedu do steriliteta. U takvim slučajevima ranije je jedina mogućnost bilo operativno lečenje. Uspešnost je bila mala, a oporavak dug, a sada postoji mogućnost vantelesne oplodnje koja ima više uspeha.

ZAPALJENJE U KAPSULI

Posle više godina učestalih upala može doći do stvaranja tumefakta (zapaljenje koje je inkapsulirano) oko jajnika. On svojom veličinom i položajem stvara stalne bolove zbog čega može doći do smetnji sa mokrenjem ili stolicom i neminovno dovodi pacijentkinju do operativnog lečenja, pišu Novosti.







Izvor: S media
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
[h=1]Oprez: Trans - masne kiseline izazivaju šlog kod žena! [/h]



Starije žene koje konzumiraju znatne količine trans-masti, koje se mogu naći u prženoj hrani i pekarskim proizvodima, izložene su većem riziku od šloga nego one koje se hrane drugačije, ukazuje američka studija obavljena na Univerzitetu Severne Karoline.


news_10849.jpg


Aspirin, međutim, može da smanji taj razik, takođe je utvrdio američki tim.

Ovi zaključci počivaju na dosad najvećem istraživanju zdravlja i prehrambenih navika žena posle menopauze. Njime je obuhvaćeno 87.025 žena starosti od 50 do 79 godina.

Na početku istraživanja sve ispitanice su bile manje - više dobrog zdravlja. Žene za koje je utvrđeno da su dnevno u proseku konzumirale 6,1 gram trans-masnih kiselina su, kako se pokazalo, bile pod 39 odsto većim rizikom od šloga od onih koje su konzumirale svega 2,2 grama trans-masti dnevno.

S druge strane, nije utvrđena nikakva veza između sklonosti šlogu i ukupnog unosa masti u
ishrani, niti unosa holesterola kroz hranu. Da bi smanjile rizik od šloga, žene posle menopauze bi, prema preporuci tima iz Severne Karoline, trebalo da smanje unos trans-masti, kao i da u preventivne svrhe koriste aspirin.

Trans-masti su u prirodi veoma retke, ali ih ima u u prerađenoj hrani, kao rezultat tzv. "parcijalne hidrogenacije" - procesa pretvaranja tečnog biljnog ulja u čvrstu masnoću.

Upotreba ovih nezdravih masti u SAD je u opadanju, zahvaljujući zdravstvenim kampanjama pa i brojnim propisima kojima se zabranjuju u restoranima brze hrane i uopšte u proizvodnji prehrambenih artikala.

Žene koje konzumiraju znatnije količine trans-masnoća često imaju i druge nezdrave navike - nedovoljno su fizički aktivne, puše, a i dijabetes je među njima češći, upozorava stručnjak za ishranu Nensi Kuperman, koja nije učestvovala u pomenutoj studiji.

Ona zaključuje da bi podsticanje žena da se izbalansirano hrane, koristeći
zdrava biljna ulja, i da budu fizički aktivne, moglo da predstavlja značajan korak u prevenciji šloga i drugih oboljenja čiji je izvor u nezdravom načinu života, prenosi Tanjug.







S media
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Karcinom grlića materice je izlečiv





Naša zemlja ima najveću učestalost raka grlića materice u poređenju s državama regiona. Do punoletstva čak 40 odsto žena dođe u kontakt sa papiloma virusima


Preporučuje se redovni kolposkopski pregled i "papa" test

Karcinom grlića materice, koji ima veliku stopu smrtnosti, upozorava stručna javnost, bolest je koja može da se leči ukoliko se blagovremeno otkrije. Potrebno je biti informisan o nizu važnih detalja u vezi sa humanim papiloma virusima (HPV), glavnim uzročnicima njenog nastanka. Zato nije nimalo slučajno što su u poslednjoj Evropskoj nedelji u borbi protiv raka grlića materice (19. do 26. februara) sve aktivnosti usmerene upravo na edukaciju o HPV virusima, njihovo rano otkrivanje i prevenciju bolesti.

O kakvim je virusima reč, koliko su opasni po zdravlje, objašnjava specijalista medicinske biohemije mr Drina Topalov iz laboratorije "Konzilijum", u kojoj se primenjuju najsavremenije metode njihovog dokazivanja.
- HPV virusi predstavljaju jednu od najčešćih seksualno prenosivih infekcija. Pripadaju grupi Papillomaviridea, u kojoj je do sada otkriveno više od 125 podtipova. Među njima četrnaest ima visok onkogeni potencijal i spadaju u takozvane visokorizične HPV tipove. Stalna infekcija ovim tipovima virusa, uz još neke faktore, dovodi do karcinoma grlića materice koji, istini za volju, može da se spreči ukoliko se opasni virusi blagovremeno otkriju. Raspoloživi podaci, inače, pokazuju da do osamnaest godina čak 40 odsto žena dođe u kontakt sa virusima iz ove grupe, a do pedesete godine više od 80 odsto postaje inficirano nekim od HPV virusa. Čak i posle pedesete virus "zaradi" oko osam odsto žena. Sveukupne procene prilično su deprimirajuće, jer pokazuju da će do pedesete godine 75 odsto pripadnica nežnijeg pola biti inficirano jednim ili više genotipova HPV virusa! Na sreću, ne nose svi pogubne posledice i spontano se eliminišu u 94 odsto slučajeva.


* Kada najčešće dolazi do infekcije?
- Relativno rano, jer se osobe najčešće inficiraju između petnaeste i dvadeset četvrte godine. Smatra se da se 26 odsto žena inficira HPV virusom posle samo jednog seksualnog odnosa. A što je još gore, svake godine se otkrije pola miliona novih slučajeva karcinoma grlića materice, dok 250.000 žena umre od ove zloćudne bolesti. Ovo je bolest od koje svaka dva minuta u svetu umire po jedna žena. Ironija u celoj priči je da je bolest potpuno izlečiva ukoliko se pravovremeno otkrije i pravilno leči.

mala.jpg


* Kakva je situacija u Srbiji?
- Što se tiče naše zemlje, situacija je prilično poražavajuća. Podaci pokazuju da je, u odnosu na sve smrtne slučajeve kod žena, rak grlića materice uzrok u šest odsto slučajeva. U odnosu na sve druge bivše republike Jugoslavije, Srbija ima najveću učestalost raka grlića materice i jednu od najvećih među zemljama jugoistočne Evrope. Gledano u brojkama, na sto hiljada stanovnika obolevaju 24,3 žene. Posmatrano po regionima Srbije, u centralnoj Srbiji učestalost obolevanja je tri puta veća u odnosu na zemlje Evropske unije. U odnosu na druge karcinome, rak grlića materice kod nas se po učestalosti nalazi na trećem mestu, odmah posle karcinoma dojke i pluća.

* Kakva veza postoji između HPV virusa i karcinoma grlića materice?
- Istorijat HPV virusa i njima izazvanih infekcija zadire daleko u prošlost, a Hipokrat je prvi opisao karcinom grlića materice kao neizlečiv. U dvadesetom veku, u Evropi se počinje sa prvim pregledima, uvodi se "papa" test (analiza ćelija sa zida grlića materice) kao skrining test za ovu vrstu karcinoma. Međutim, tek pre tri i po decenije prvi put je doveven u vezu ovaj oblik karcinoma sa HPV virusima, što je na izmaku starog milenijuma i dokazano. Naime, 1999. godine analizom DNK je dokazano prisustvo HPV virusa kod čak 99,7 odsto cervikalnih kancera. Pre tri godine dr Zur Hausen dobio je Nobelovu nagradu za rad sa HPV virusima. Tada je poslao svima jasnu poruku - uzročnici svih karcinoma grlića materice su HPV virusi! Međutim, nisu svi karcinomi grlića materice isti. Postoje dva osnovna tipa, od kojih je jedan karcinom skvamoznih ćelija, odnosno izmenjenih ćelija u površinskom sloju epitela. Ovaj oblik javlja se kod tri četvrtine ukupnog broja slučajeva. Preostalu četvrtinu čine adenokarcinomi, koji nastaju u žlezdanim ćelijama u samom cervikalnom kanalu. Ovaj oblik teže se otkriva i predstavlja najagresivniju formu bolesti.



* Kako da se na vreme otkrije prisustvo ovih virusa?
- Citološki skrining, odnosno "papanikolau" test u početku je bio test za detektovanje i kategorizaciju promena na grliću. Ovom testu kasnije je pridodata i takozvana LBC metoda. Iako su obe u širokoj primeni, njihovi nedostaci su evidentni. Rezultat pregleda može biti nedovoljno reprezentativan zbog nepravilnog rasporeda malignih ćelija u žarištu grlića materice, zbog grešaka u obradi i bojenju preparata, kao i u subjektivnosti onoga ko preparate gleda. Primer koji najbolje ilustruje njihova ograničenja dogodio se u Engleskoj. Tamo su kod žena, koje su bile obuhvaćene redovnim citološkim pregledom i koje su na prethodnom pregledu imale normalan "papa" nalaz, nakon tri godine na poslednjem pregledu dijagnostikovali karcinom u 32 odsto slučajeva. Međutim, sada postoji nova metoda koja nudi potpunu pouzdanost prilikom pregleda i dijagnostikovanja izmenjenih ćelija.

* Šta tu novu metodu čini pouzdanom?
- Apsolutno je pouzdana, jer je stoprocentno osetljiva i specifična, zbog čega ne postoji mogućnost da se dobije lažno pozitivan ili lažno negativan nalaz. Pouzdanost omogućava RT- PCR tehnika, kao i određivanje pozitivne i negativne kontrole sa svakom serijom, čime se dokumentuje ispravnost reagenasa. Osim toga, tu je i interna kontrola svakog uzorka koja garantuje da je u uzorku pacijenta prisutan dovoljan broj ćelija za pouzdanu analizu. Istovremeno, metoda je potpuno automatizovana, čime je u potpunosti isključena subjektivnost onoga ko vrši analizu.


PREVENCIJA

Zahvaljujući novoj metodi RT-PCR HPV genotipizaciji (Real Time PCR metoda), prevencija karcinoma grlića materice može da se uradi apsolutno pouzdano. Ova metoda direktno detektuje uzročnike karcinoma. Među njima i odvaja tip 16 i tip 18 kao najprogresivnije, koji su odgovorni za oko 70 odsto karcinoma grlića materice, ali i preostalih dvanaest, manje agresivnih kao posebnu grupu. Iako rezultate izdaje kao "pozitivan" i "negativan", metoda je u suštini skladu sa kliničkim statusom bolesti. "Pozitivan" rezultat je siguran znak da je bolest u statusu kada postoji velika verovatnoća da pređe u karcinom, pogotovo ako su u pitanju podtipovi 16 i 18. Za ove podtipove karakteristično je da je period spontane regresije relativno kratak. Brzina progresije od infekcije do razvoja bolesti značajno je veća kod ovih genotipova u odnosu na druge visokorizične HPV viruse. Genotipizacija u ovakvim slučajevima omogućava identifikovanje pacijentkinja pod najvećim rizikom za razvoj karcinoma i dalju stručnu brigu o njima.

SIMPTOMI I FAKTORI RIZIKA

Karcinom grlića materice u ranim fazama uglavnom prolazi bez nekih karakterističnih simptoma, zbog čega se i insistira na redovnom kolposkopskom pregledu i "papa" testu. U svakom slučaju, ako se pojavi vaginalni sekret sa ili bez sukrvice, krvarenje pa čak i oskudno nakon seksualnog odnosa, krvarenje izvan menstrualnog ciklusa ili preobilno menstrualno krvarenje, obavezno treba posetiti ginekologa. Bolovi u maloj karlici, učestalo mokrenje, opstipacija, takođe treba da budu razlog odlaska ginekologu.

mala-600.jpg

Na ovo treba posebno da obrate pažnju osobe koje rano stupaju u seksualne odnose, odnosno pre osamnaeste godine, osobe sklone čestoj promeni partnera, jer su to takođe faktori rizika za pojavu bolesti. Faktori rizika su i seksualni odnosi bez zaštite, pušenje, sporadične kontrole kod ginekologa, prisustvo seksualno prenosivih bolesti, kao što je hlamidija ili mikoplazma, HIV infekcije...




Novosti
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Pilula za sigurnost, ali i za - brigu





Raste strah od rizika korišćenja hormonske kontracepcije, kojoj pribegava 100.000.000 žena u svetu. Kontraceptivna pilula povećava rizik od tromboembolije




Hormonska pilula najsigurnija zaštita od trudnoće

Nesumnjivo je da je hormonska pilula najsigurnija zaštita od trudnoće. Estro-progesteronski preparati, međutim, nisu potpuno bezopasni. Ne samo pilula, već i druga „hormonska“ sredstva, povećavaju rizik od tromboembolije. To se odnosi čak i na poslednju, četvrtu generaciju pilula za kontracepciju, koja je smatrana sigurnijom od svih dosadašnjih.

Ta pilula sadrži drospirenon, molekul sa blagim diuretskim dejstvom koji sprečava nagomilavanje vode u organizmu, i to je jedan od razloga što je od prvog dana u celom svetu izuzetno popularna. U poslednje vreme, međutim, raste strah od rizika koje ta pilula donosi, neka istraživanja čak pokazuju da su oni veći nego kod kontraceptivnih preparata iz prethodne generacije. Krajem prošle godine objavljeni su rezultati dvaju istraživanja koja su pokazala pojačan rizik od tromboembolija, čak alarmantno veći kod žena koje su starije ili gojazne.

Te brojke su vrlo značajne kada se uzme u obzir da blizu sto miliona žena na svetu koristi kontraceptivne pilule i da je većina prešla na novu generaciju. Te pilule se, inače, odavno ne koriste samo za kontracepciju, već i kao terapija za niz problema sa mesečnim ciklusom, sve do predmenstrualnog sindroma i akni. Opasnost koja je sada otkrivena u pilulama četvrte generacije tolika je da je američka Agencija za hranu i lekove FDA zatražila od lekara koji ih prepisuju da pre davanja naprave vrlo preciznu anamnezu pacijentkinje. Mora se znati naročito da li žena ima u porodici slučajeve pulmonalne embolije ili drugih tromboza, šloga, genetske anomalije koje povećavaju rizik od tromboza, da li sama ima visok pritisak, dijabetes, migrene, višak kilograma... Sve su to kontraindikacije za nove pilule za kontracepciju. Utešno je, ipak, to što su testovi koji su pokazali rizik rađeni sa većim dozama nego što sadrže pilule za kontracepciju: 30 mikrograma drospirenona, dok tablete sadrže 20 mikrograma.

Izvesno je će zbog novih saznanja veliki broj žena morati da odustane od pilula. To, ipak, nije toliko problem, jer je lekarima na raspolaganju čitava lepeza sredstava za kontracepciju, čak i hormonskih, iz kojih mogu da izaberu ono koje najviše odgovara konkretnom pacijentu. Od pilule svakako ne treba odustajati zbog straha, ali čak i ako mora da se ostavi, ginekolog će biti u stanju da nađe adekvatnu i bezopasnu zamenu.






Novosti
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
PMS traje duže nego što se mislilo?





Žene sa ozbiljnim oblikom predmenstrualnog sindroma (PMS) najsnažnije simptome osećaju tri dana pre i još nekoliko dana posle početka menstrualnog krvarenja, pokazala je nova studija.

8663607624f58a2e6e7014632331943_orig.jpg





Otkrića sada menjaju definiciju stanja za koje se mislilo da „napada“ isključivo pre početka menstruacije, a da simptomi nestaju prvih dana ciklusa.

Istraživanje će biti objavljeno u novoj verziji Dijagnostičkog i statističkog priručnika o mentalnim poremećajima.

Mnoge žene imaju fizičke simptome PMS-a pre i posle početka menstruacije, ali je samo u oko 30 slučajeva to dovoljno za dijagnozu ovog poremečaja.

Učesnice u istraživanju beležile su svoje simptome tokom menstrualnog ciklusa i ocenjivale njihovu ozbiljnost iz dana u dan.

Najčešće su prijavljivane promene raspoloženja i osećaj naduvenosti.

Rezultati su pokazali da u blažim slučajevima, simptomi počinju tri dana pre i šest dana posle početka krvarenja, dok u ozbiljnijim četiri dana pre menstruacije i šest posle.

Istraživači su najavili novu studiju na ovu temu.






B92
 
Natrag
Top