Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Kućni testovi ne mogu da budu zamena za lekarski pregled niti dijagnostičko sredstvo, ali neki od njih mogu s veoma velikom pouzdanošću da ukažu na određene ginekološke probleme.
– Pre nego što se testirate, obavezno proverite rok upotrebe i dobro proučite uputstvo o korišćenju i tumačenju da ne biste paničile zbog loših rezultata koji, u najmanju ruku, nisu tačni – kaže dr Slavica Vasiljević, ginekolog akušer i vlasnica ginekološke ordinacije „Merida“ u Beogradu.
Ona vam predstavlja neke od najpouzdanijh kućnih testova koji mogu da ukažu na određene probleme, tegobe ili stanja zbog kojih žena treba da se obrati svom ginekologu.
ZA OTKRIVANJE TRUDNOĆE
Ovi testovi su svakako najčešće korišćeni kućni testovi. Uglavnom su veoma pouzdani jer u urinu registruju humani horionski gonadotropin koji telo luči tokom trudnoće i čija se količina povećava kako trudnoća odmiče. Jednostavno se koristi i neškodljiv je, a njegova pouzdanost dostiže 99 odsto. Test se može uraditi najranije 10 dana nakon mogućeg začeća, u bilo koje doba dana, a najbolje ujutro. Ukoliko je žena zatrudnela, prva jutarnja mokraća obično sadrži najveću koncentraciju hormona hCG.
Dve crtice pokazuju da je došlo do začeća, a jedna crtica ukazuje da žena nije trudna. Ukoliko je test negativan a vi ne dobijete ciklus ni nedelju dana od očekivanog roka, ponovite testiranje. Ukoliko ponovo bude negativan, obratite se ginekologu. Test može da bude negativan i ako ste ga uradili prerano, pa treba da ga ponovite za 48 sati. Ukoliko je test pozitivan, žena treba da se javi svom ginekologu.
Lažno pozitivni rezultati testa mogu biti usled upotrebe nekih lekova koji sadrže hCG ili nekih zdravstvenih stanja poput ciste na jajniku i vanmaterične trudnoće. Alkohol, pilule za kontracepciju, analgetici, antibiotici i hormonska terapija bez hCG ne utiču na rezultate testa.
ZA OVULACIJU
Ovi kućni testovi namenjeni su za utvrđivanje povećanog nivoa luteinizirajućeg hormona u urinu. Rezultat može da se pročita za samo nekoliko minuta i utvrdi da li je pozitivan ili ne.
Žena treba da odredi dužinu svog menstrualnog ciklusa, tj. broj dana od prvog dana krvarenja do početka narednog. Ako ne znate dužinu ciklusa, testiranje počnite 11. dana posle menstruacije i radite ga svakog dana tokom jedne sedmice ili dok se ne otkrije prisustvoh LH hormona.
Najbolje je uzimati urin svakog dana u isto vreme, između 10 časova ujutru i osam uveče. Iskustvo pokazuje da je najbolji uzorak uzet posle 12 časova, nikako prvi jutarnji urin. Da bi test bio što pouzdaniji, dva sata pre uzimanja uzorka treba smanjiti unos tečnosti.
Kada test pokaže crvenu liniju ili liniju nešto tamniju od kontrolne, do ovulacija će doći za 24 do 48 sati posle testa. Najbolje vreme za odnos je posle 24 sata, ali obavezno pre nego što se navrši 48 sati od testiranja. Test treba da se radi bar tri meseca u kontinuitetu, a nejasnoće treba otkloniti u razgovoru s ginekologom. Jedan test košta 320 dinara, a mesečno je potrebno između tri i pet.
NA HLAMIDIJU
Infekcija hlamidijom najčešća je seksualno prenosiva bolest i prvenstveno se javlja kod mladih, osoba između 15 i 25 godina koje češće menjaju seksualne partnere, što povećava rizik od zaraze.
U početku prisustvo hlamidije ne daje nikakve simptome, ali ume i da se iskomplikuje i dovede do infekcije oka i urinarnog trakta i artritisa.
Nelečena infekcija najčešće izaziva neplodnost i povećava rizik od vanmaterične trudnoće, spontanih pobačaja i prevremenog porođaja. U pojedinim slučajevima se prenosi na plod u obliku konjuktivitisa ili upale pluća.
Test je odličan kada treba brzo da postavite dijagnozu i otpočnete lečenje. Namenjen je samo ženama, a ako se utvrdi da infekcija postoji, partner treba da se obrati lekaru kako bi oboje dobili odgovarajuću terapiju.
Test ne treba raditi za vreme trudnoće, menstrualnog krvarenja, tri dana po završetku ciklusa i kad žena ima urinarnu infekciju.Koristi se samo štapić za bris iz neoštećenog pakovanja, a pouzdanost testa iznosi 86 odsto. Ukoliko je test pozitivan, oba partnera treba hitno da se obrate lekaru. NA MENOPAUZU
Kod većine žena s našeg podneblja menopauza počinje u periodu između 48. i 51. godine života i veoma su retke one koje imaju normalan menstrualni ciklus do 60. godine života. Međutim, zbog konstantnog stresa, loših uslova života i rada, težih bolesti, operacija i uticaja pojedinih lekova normalno funkcionisanje jajnika može da se zaustavi i pre 40. godine.
Ukoliko imate simptome koji ukazuju na početak menopauze, uradite jednostavan kućni test kojim se određuje hormonski status. Uz pomoć ovog testa žena može pouzdano da utvrdi ulazi li u menopauzu ili ne. Njime se meri nivo hormona FSH, odnosno folikulostimulirajućeg hormona. Pre menopauze koncentracija ovog hormona u urinu kreće se od 10 do 20 jedinica u litru, a za vreme menopauze premašuje 25 jedinica po litru. Da biste bili sigurni u trajno povećanje koncentracije ovog hormona, test ponovite nakon nedelju dana.
Možete da ga radite u bilo koje doba dana, a najpouzdaniji rezultati dobijaju se sa prvim jutarnjim urinom jer je tada koncentracija FSH najveća. Ovaj test se kod nas pojavio relativno skoro, pa se njegova pouzdanost ocenjuje na osnovu iskustava pacijentkinja.
Dr Milica Purić o razlozima sve ranijeg ulaska žena u menopauzu: Genetiku su "prevarili" savremeni način života i stresovi. Razlog može biti i rana prva menstruacija
ŽENE u Srbiji sve češće ulaze u menopauzu čim zakorače u petu deceniju života, što je za čak deset godina ranije od uobičajenog, prirodnog "ritma" po kojem nastupa klimaks. Nekadašnje nepisano pravilo da će žena da izgubi menstruaciju onda kad i njena majka, više se ne potvrđuje u praksi. Genetiku su "prevarili" savremeni način života i stres, koji umnogome utiču da se hormoni "zbrčkaju" i već krajem tridesetih uvedu ženu u rani klimaks. Činjenica da devojke ranije dobijaju prvu menstruaciju, još jedan je od razloga što neke žene ulaze prerano u menopauzu, jer se količina hormona ranije i istroši, kaže u intervjuu za "Novosti" dr Milica Purić, specijalista ginekologije i akušerstva iz Bolnice za ginekologiju i akušerstvo u KBC "Dr Dragiša Mišović".
* Kako ubrzan život "udara" direktno na hormone? - Normalan hormonski status zavisi od mnogo faktora, ali je najvažnije da je sprega između nervnog sistema, tačnije hipofize, i jajnika u određenoj harmoniji. Rezultat te harmonije su endogene supstance koje kruže kroz organizam i utiču na dosta organa. Stres remeti protok ovih supstanci i dovodi do neravnoteže.
* U kojim godinama žena može da oseti prve simptome menopauze? - U proseku menopauza nastaje od 48. do 50. godine. Kaže se da je žena ušla u menopauzu onda kada prođe godinu dana od poslednje menstruacije. Ipak, prve naznake menopauze mogu da se jave ranije, u takozvanoj ranoj menopauzi. To su pre svega, neuredna ili produžena krvarenja. U perimenopauzi, dolazi do različitog skoka ili pada određenih hormona, koji, inače, moraju da budu u ravnoteži. Još jedan od pokazatelja da hormonski disbalans počinje jesu glavobolje, izraženi predmenstrualni sindrom, mučnine tokom ciklusa.
* Koji je hormon najveći krivac za nastanak tih simptoma? - Sve je ovo najčešće posledica manjka progesterona, i neadekvatne ovulacije. Čim nema ovulacija, nema ni takozvanog "žutog tela" koje luči progesteron. Manjak progesterona utiče na sluzokožu materice, pa se zbog toga javljaju spontana, tačkasta krvarenja ili predmenstrualna, braonkasta krvarenja.
* Da li su svi ovi simptomi uvek uvod u menopauzu? - Sve zavisi od organizma. Neke žene mogu bez ikakvih tegoba da uđu u menopauzu, dok pojedine to doživljavaju vrlo burno. To zavisi i od psihe. Ako znamo da perimenopauza traje deset godina, jasno je da njima taj period veoma teško pada.
* Na šta je tada žena sve osetljiva i čemu je podložnija? - Svaki deficit progesterona dovodi do bujanja endometrijuma, i smanjenja nivoa estrogena. Taj nivo estrogena može da se "pretvori" u lošiji, pa su u tom periodu češće pojave mioma, polipa i hiperplazije na materici, koji inače i dovode do obilnih krvarenja.
* Da li je žena sklonija bolestima? - Jeste. Zbog svega ovoga žena može da dobije visok pritisak, da počne da pati od srčanih tegoba, jer je više ne štiti onaj hormonski status. Sve je to upozorenje da žene treba da počnu da vode računa o svom zdravlju još u dvadesetim.
* O čemu treba najviše da se vodi računa u perimenopauzi? - O telesnoj težini. Jer svaka gojaznost može da dovede do hiperplazije materice. Masno tkivo je jedan veliki endokrini organ i u sebi proizvodi loš estrogen koji dovodi do promena na sluzokoži.
* Šta još taj loš estrogen može da prouzrokuje? - Kad dolazi do stalnog, konstantnog bujanja endometrijuma, benigne ćelije mogu, u jednom trenutku, da se pretvore u maligne.
* Da li to znači da hormonsku terapiju treba započeti još u perimenopauzi? - Velike su kontroverze oko toga da li treba početi sa hormonskom supstitucijom odmah ili ne. U principu, mi se vodimo time kako se žena oseća. Ako ona ne može da prevaziđe ove tegobe, u početku savetujemo biljnu supstituciju, ali obavezno po savetu endokrinologa i ginekologa. Ako se pojave drugi simptomi, od kojih je najupečatljivija osteoporoza, hormonska terapija se svakako preporučuje. U svakom slučaju, sa hormonskom terapijom se počinje nakon godinu dana od prekida ciklusa.
* Je li postojanje osteoporoze glavni razlog uzimanja hormonske terapije? - Ne, naravno. Ne treba ženu lišiti malih koncentracija hormona ukoliko joj to prija, ako joj terapija otklanja glavobolje, nervozu, razdražljivost, i druge tegobe i ako joj to omogućava kvalitetan život. Uostalom, hormoni koji se daju nazivaju se još hormonom lepote.
* Može li nekako da se spreči nastanak osteoporoze? - Na prevenciji osteoporoze, zato, treba da se radi još u dvadesetim, unošenjem vitamina D, izlaganjem suncu i putem ishrane ribljeg porekla. Time može da se izbegne nastanak osteoporoze u klimaksu. Naravno, žene koje puše treba da se odreknu tog poroka, jer je dokazano da žene pušači lakše obolevaju od osteoporoze.
* Ko ne sme da koristi hormonsku terapiju? - Ne smeju sve žene kod kojih postoji rizik za bilo kakvu promenu na dojci, kao i žene koje imaju probleme sa venama.
* Koliko dugo se uzimaju hormoni? - Postoje tablete koje se piju do kraja života, jer su to veoma male koncentracije hormona. Ali, u principu, terapija se uzima dok god to ženi prija.
* Da li su neophodna hormonska merenja? - Hormonski status može da odredi da li je žena sigurno ušla u menopauzu. Neravnoteža između dva hormona jajnika, odnosno ako su oni povišeni, znak je da prestaje rezerva u jajnicima i da se polako prekida ta veza između jajnika i hipofize.
* Šta savetujete ženama koje osete prve simptome? - Najpre, treba redovno da posećuju ginekologa, a ako osete prve simptome, treba da se jave ginekologu ili endokrinologu. Trebalo bi da poseti i reumatologa koji će merenjem gustine kostiju da proceni da li je došlo do osteoporoze.
TABLETE ILI FLASTERI
* U KOM obliku se uzimaju hormoni?
- Uglavnom u obliku tableta kojih ima dosta na našem tržištu, mada postoje i hormonski flasteri koji se menjaju na sedam dana i konforniji su za korišćenje.
ZNOJENJE, PA INFEKCIJE
* KOJI su simptomi rane menopauze, a koji već odmakle faze?
- U ranoj fazi javljaju se valunzi, napadi toplote, noćna znojenja, glavobolje i nesanice, zatim plačljivost, razdražljivost, zaboravnost. Takođe, može da dođe do suvoće kože i kose. Kad klimaks već uhvati javljaju se urogenitalne promene, dolazi do atrofije sluzokože. Zbog toga su i češće urogenitalne infekcije. Na kraju, mogu da se jave osteoporoza i kardiovaskularne bolesti.
Zdrava ishrana u osnovi uključuje hranu poput zelenog povrća, svežeg voća, žitarica i mahunarki. Međutim, žene iznad 30 godina treba dodatno da unose namirnice koje su bogate određenim vitaminima i proteinima.
Žene iznad 30 godina treba dodatno da unose namirnice koje su bogate određenim vitaminima i proteinima
1. Hrana bogata gvožđem Svaki mesec, žena gubi gvožđe iz tela zbog menstruacije, a nedostatak gvožđa može smanjiti formiranje krvi u vašem telu. Namirnice bogate gvožđem bore se protiv umora, sprečavaju anemiju, opadanje kose i glavobolju. Zeleno lisnato povrće poput spanaća, špargli i graška, sadrže gvožđe. Jetra i tunjevina su takođe vrlo bogat izvor gvožđa.
2. Voće Sirovo i sveže voće osiguraće odgovarajuće hranjive materije, koje su potrebne ženama iznad 30 godina. Uključite voće poput papaje, breskve, masline, jagode, narandže i brusnice u vašu ishranu. Umesto opredeljenja za brzu hranu, počnite da jedete sveže voće kako bi se borili protiv gladi i umora.
3. Kalcijum Kalcijum se može konzumirati uz vitamin D i magnezijum. Nakon 30, dobri ugljenihidrati i masti vas štite od bolesti srca i povećanja krvnog pritiska. Preferirajte mlečne proizvode sa niskom masnoćom. Spanać, riba na žaru (kao što su losos i tuna), posni sir, jaja, obrano mleko i žitarice su bogate kalcijumom. Životinjski proteini apsorbuju kalcijum iz tela, tako da treba smanjiti njihov unos. Za održavanje zdravog tela, čak i nakon 30, počnite da jedete biljne proteine, kao što su tofu, orasi, grašak i spanać.
4. Masti Kako bi smanjili nivo lošeg holesterola, žene starije od 30 moraju da unose u organizam namirnice bogate mono-zasićenim mastima. Ove masti štite od srčanih bolesti, smanjuju nivo šećera u krvi i krvni pritisak. Zdrave masti takođe poboljšavaju formiranje krvnih zrnaca i cirkulaciju krvi u telu. Bademi, indijski oraščić, govedina, zobene pahuljice, testenina, integralni hleb, orasi, susam i semenke tikve bogate su mono-zasićenim mastima. Biljna ulja kao što su maslinovo ulje, kanola ulje, ulje semenki grožđa i laneno ulje su takođe zdrave masti za žene starije od 30 godina.
Nasuprot opštem uverenju, menopauza sama po sebi ne dovodi do gojenja, ali utiče na gomilanje masnog tkiva u pojasnom delu, poručuju stručnjaci
MELBURN - Nasuprot opštem uverenju, menopauza sama po sebi ne dovodi do gojenja, ali utiče na gomilanje masnog tkiva u pojasnom delu, poručuju stručnjaci australijskog Univerziteta Monass. Analizirajući rezultate dosadašnjih studija, australijski tim je utvrdio da i kada dođe do povećanja kilaže, uzrok tome nisu hormonski faktori, prenosi AFP. Međutim, smanjenje lučenja ženskog hormona estrogena, dovodi do preraspodele masnih naslaga - sa bokova na stomak, pa se mnoge žene žale na pojavu "rezervne gume" oko struka.
Neka ranija istraživanja su pokazala da žene u zapadnim zemljama posle 50. godine u proseku dobijaju po 0,5 kg godišnje, ali to je posledica genetskih faktora i načina života, naročito preteranog sedenja i konzumiranja previše slane ili slatke hrane. Suzan Dejvis, vođa australijskog istraživanja pomenutog istraživanja ističe da bi žene u menopauzi trebalo da kontrolišu težinu, pre nego što ona postane problem. Osim što bi trebalo da paze šta jedu, mnoge bi treebalo da se potrude i da budu fizički aktivnije.
Izvor: Večernje novosti
Endometrioza je stanje u kome se sluzokoža koja oblaže unutrašnju površinu materice može naći na neuobičajenim mestima, u trbušnoj duplji ili drugim organima koji ne pripadaju materici.
Najčešće se javlja kod žena tokom reproduktivnog perioda, između 20. i 40. godine života, ali se može sresti i kod žena koje su u menopauzi. Smatra se da svaka peta žena mlađa od 40 godina ima endometriozu, a da svega 2 do 4 odsto žena u menopauzi ima ovaj poremećaj.
Rizik za endometriozu je 10 puta veći ukoliko je porodična anamneza pozitivna odnosno ukoliko postoji podatak da je poremećaj imala majka ili baka.
Za sada su aktuelne dve teorije koje objašnjavaju zbog čega se sluzokoža materice nalazi izvan svog osnovnog organa tj. materice, ali i jedna i druga imaju svoje nedostatke i ni jedna ne može kompletno da objasni suštinu i osnovu zbog čega se ćelije endometrijuma nalaze na netipičnim mestima. Lokalizacija je najčešća u maloj karlici, na površini jajnika, između mokraćne bešike i debelog creva, na ligamentima materice, retko na površini dijafragme i to češće s desne strane.
Simptomi endometrioze su najčešće u vidu:
- bolnih ili veoma bolnih menstruacija
- bolova pri pražnjenju bešike ili creva
- bolova pri polnom odnosu
- bolova u leđima
- ponekada se pred menstruaciju ili tokom menstruacije javljaju muka, gađenje, povraćanje.
Ukoliko se sluzokoža koja oblaže unutrašnju površinu materice nalazi na dijafragmi, javljaju se jaki bolovi pod desnim rebarnim lukom koji imitiraju napad kamena u žučnoj kesici. Ruptura (prskanje) endometrijalne ciste može napraviti sliku akutnog zapaljenja trbušne duplje.
Neplodnost kod žena je poseban problem tokom reproduktivnog perioda. Smatra se da je kod 20 do 50 odsto žena neplodnost posledica endometrioze.
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneznih podataka i vizuelizacionih metoda, među kojima je najsigurnija laparaskopija (pregled trbušne duplje optičkim instrumentom kroz mali rez na trbuhu) ili magnetnom rezonancom. Marker Ca 125 najčešće je povećan, mada ne kod svih pacijentkinja. Terapija zavisi od životnog doba žene i želje za trudnoćom.
Ulje žutog noćurka, kalcijum, vitamin C ublažavaju simptome PMS
Ulje žutog noćurka, kalcijum, vitamin C ublažavaju simptome PMS
Manjak esencijalnih masnih kiselina otkriven je kod velikog broja žena koje pate od težeg oblika PMS
Tokom života žena prolazi kroz različita stanja, a jedna od najneprijatnijih smetnji svakako je predmenstrualni sindrom, poznatiji kao PMS, koji obeležava njeno reproduktivno doba.
Kod polovine žena problemi predmenstrualnog sindroma značajno ometaju svakodnevni život. PMS obično uključuje zadržavanje tečnosti, osetljivost grudi i loše raspoloženje, a nedostatak nekih nutrijenata u ishrani može da ih dodatno pojača. Kod velikog broja žena koje pate od težeg oblika PMS-a otkriven je manjak esencijalnih masnih kiselina u telu. To su supstance neophodne za normalno funkcionisanje organizma, koje on nije u stanju da proizvede. Jedna od njih je linolna kiselina, iz koje se u organizmu mogu sintetisati i druge biološki aktivne masne kiseline, kao što je gama-linolenska kiselina. Ulje žutog noćurka bogato je linolnom i gama-linolenskom kiselinom i dokazan je njegov povoljan uticaj na ublažavanje simptoma predmenstrualnog sindroma, menopauze i osteoporoze. Ulje semena žutog noćurka tradicionalno se koristi za ublažavanje ekcema. Adekvatan unos kalcijuma tokom mladosti od izuzetnog je značaja za prevenciju osteoporoze. Pravilan unos hrane bogate kalcijumom kao što su mleko, mlečni proizvodi, zeleno povrće i bademi, u velikoj meri može pomoći u održavanju zdravlja kostiju. Primena suplemenata sa kalcijumom i vitaminom D, koji je neophodan za iskoristljivost kalcijuma u organizmu, dobrodošla je pomoć u prevenciji osteoporoze. Oko 50. godine života, nastupa vreme promene – menopauza. Ovu fiziološku pojavu u životu žene karakteriše prestanak menstrualnog ciklusa. Kod 20% žena koje su do tog razdoblja bile zdrave, aktivne i pravilno se hranile, neće se javiti nikakve smetnje. Ipak, većina žena se žali na određene probleme koje ih ometaju u svakodnevnim aktivnostima kao što su valunzi i smanjenje gustine kostiju. Pokazalo se da sastojci izolovani iz soje imaju estrogenu aktivnost i pokazuju pozitivan efekat na pomenute probleme. U pitanju su izoflavoni koji predstavljaju polifenolna jedinjenja, a zbog svog efekta nazivaju se fitoestrogenima. Takođe, pokazan je njihov povoljan uticaj na predmenstrualne tegobe. Kada se radi o zdravlju i očuvanju mladalačkog izgleda kože, prvi korak je izbegavanje preterane izloženosti suncu. Sunčevo zračenje dovodi do isušivanja kože, pojave bora, staračkih pega ali i zloćudnih bolesti. Lepa i negovana koža je ukras svake žene bez obzira na godine. Vremenom tonus kože se gubi prvenstveno zbog smanjenja sinteze kolagena. Vitamin C je jedan od faktora koji je neophodan za stvaranje kolagena u organizmu i primena kozmetičkih preparata koji u svom sastavu sadrže ovaj vitamin mogu pomoći u održavanju mladalačkog izgleda i čvrstine kože.
Kako bi žena što bezbolnije prošla kroz ove životne faze, preporučuje se pravilna ishrana, sa posebnim akcentom na namirnice bogate kalcijumom i vitaminom D, da prestane da puši, kao i da bude fizički aktivna.
Retko koju ženu jednom mesečno ne uhvati ono posebno raspoloženje - PMS. Svima oko vas je jasno da, blago rečeno, niste dobre volje, mnogi vam se sklanjaju s puta. Predmenstrualni sindrom uključuje celu lepezu emocionalnih i telesnih promena s kojima se žene bore svakog meseca, ali znate li šta se tačno događa sa vašim telom u to vreme?
Dve nedelje pre menstruacije
Hipofiza izlučuje hormone koji podstiču izlučivanje folikula i lutenizirajući hormon u krvotok. Upravo je to poruka jajnicima da je vreme da pošalju “paket”. Nakon primanja poruke jajnici u jajovod izbacuju najzrelije jajašce. Ono započinje svoj put prema materici, za šta će mu biti potrebno nekoliko dana. U međuvremenu jajnici povećavaju proizvodnju estrogena, hormona koji sluznici materice signalizira da započne izgradnju doma za embrion.
U naredne dve nedelje
Kako materica gradi tkivo i jača prokrvljenost, jajnici oslobađaju hormon koji je ključan za trudnoću, progesteron. Zbog toga telesna temperatura može da poraste za nekoliko stepeni, iako to možda nećete primetiti. Druge nuspojave nisu baš tako benigne. Progesteron takođe podstiče širenje mlečnih žlezda u grudima, pa su vam grudi u tom periodu verovatno bolne i otečene.
A žene koje piju kontaraceptive hormonske pilule često su pošteđene ove nuspojave.
Progesteron takođe može uticati na određene moždane hemikalije, uključujući i hormon za regulaciju raspoloženja, serotonin. To često podstiče i amigdalu, strukturu mozga povezanu s emocijama, a rezultat toga su dva šarmantna simptoma PMS-a: nervoza i teskoba.
U međuvremenu estrogen i progesteron pripremaju matericu. Creva se opuštaju i usled toga nastaje poznata nadutost i problemi s gasovima.
Period kad počne menstruacija
Nakon što je neoplođeno jajašce čekalo dovoljno dugo, materica shvata kako je ceo napor bio uzaludan. Snižavaju se nivoi estrogena i progresterona, a samim tim nestaju i simptomi PMS-a. Ćelije materice počinju da ispuštaju hemikalije koje se nazivaju prostaglandini i koji pomažu u ljušćenju materice, koje prati krvarenje i izazivaju kontrakcije mišića materice, koje osećamo kao grčeve. Iako imate osećaj da vam krv nemilice curi danima, činjenica je da je prosečni gubitak krvi tokom menstruacije svega nekoliko kašika.
Kada se menstruacija završi
Vaši jajnici već počinju da se pripremaju za ispuštanje novog jajašceta kako bi ceo proces mogao ponovo da otpočne.
Suplementi neophodni ženama
Stručnjaci smatraju da postoje četiri suplementa koja su neophodna ženama. To su: kalcijum, vitamin D, omega-3 masne kiseline i probiotici. Dobro je znati zašto su oni važni
Ako razmišljate ima li uopšte smisla trošiti novac na vitamine i ostale pilule, možda će vam ovo razrešiti dilemu. Stručnjaci smatraju da postoje četiri suplementa koja su neophodna ženama.
Kalcijum
Znamo da jača kosti, ali ovaj mineral je od velikog značaja i za ostale funkcije, kao što je prenos nervnih signala.
Dnevna doza: Damama od 19 do 50 godina potrebno je 1.000 mg dnevno.
Izračunajte koliko kalcijuma unosite u organizam putem hrane i pića, a ostalo nadomesite suplementom.
Vitamin D
Ne samo da pomaže telu da apsorbuje kalcijum, već može da igra važnu ulogu u prevenciji kancera debelog creva, dojki i dijabetesa.
Dnevna doza: 2.000 jedinica vitamina D tokom zime, a 1.000 leti.
Omega-3 masne kiseline
Nizak nivo zdravih masti može da uzrokuje upale, srčane bolesti, dijabetes i kancer.
Dnevna doza: 1-2 grama, odnosno 1.000-2.000 mg. Uzimajte riblje ulje uz odgovarajući hranu koja ga apsorbuje. Ne preporučuje se više od 3 g masnih kiselina dnevno.
Probiotici
Dobre bakterije pomažu kod raznih vrsta probavnih smetnji, grčeva, nadutosti, bolova u stomaku, dijareje, zatvora, a preventivno čak i protiv prehlada. Štite od vaginalnih infekcija, jačaju imunitet, povećavaju otpornost na stres...
Dnevna doza: Jedna kapsula, koja sadrži 10 milijardi korisnih probiotskih bakterija. Najbolje je da je popijete ujutru.
8 stvari koje bi svaka žena trebalo da zna o menstruaciji
Menstruacija je deo života žene mnogo godina. Menopauza počinje obično oko 50. godine, a prva menstruacija je najčešće u 12-13. godini. To znači da žene imaju menstruaciju oko četiri decenije. Ali koliko zapravo znaju o mestruaciji? Ovih 8 stvari trebalo bi sve žene da znaju.
Nema svaka žena iste probleme tokom menstruacije
1) MOGUĆE JE DA TEČE PREVIŠE
Mnoge tinejdžerke se muče sa menstruacijama i ne obraćaju se nikome za pomoć, jer misle da su menstruacije svima takve. Većina žena prvih dana ima jači protok, ali ako morate da menjate tampon ili uložak na svaka dva-tri sata, ili ako vam menstruacija traje duže od nedelju dana, trebalo bi da se obratite doktoru. Pilule za kontrolu rađanja i neki lekovi protiv bolova mogu smanjiti protok u nekim slučajevima. Postoji i neznatna mogućnost da je povećani protok znak menoragije (naziv za veoma tešku menstruaciju koja ženu sprečava da normalno funkcioniše u toku dana). Ako pomislite da previše teče, obratite se doktoru.
2) ZA LEKOVE PROTIV BOLOVA POTREBNO JE PREDVIĐANJE
Žene koje imaju bolne menstruacije, uzimaju lekove protiv bolova zbog grčeva i drugih fizičkih bolova čak pre nego što krvarenje počne. Ako lekove popijete kad su simptomi već strašni, zakasnili ste. Ako imate redovne menstruacije, onda lekove protiv bolova popijte dan-dva pre menstruacije. Jedno istraživanje pokazuje da određeni način života – kao vežbanje i dovoljno sna, zdrava ishrana i pronalaženje načina za opuštanje – mogu da ublaže bolove.
3) MENSTRUACIJA NE BI TREBALO DA VAM ŽIVOT OKRENE NAGLAVAČKE
U većini slučajeva, menstruacija ne bi trebalo da vas ometa da normalno funkcionišete. Studije su pokazale da 90 odsto žena ima blage simptome tokom menstruacije. Samo 10 do 20 odsto žena ima simptome koje će ometati normalne aktivnosti. Posetite doktora ako su bolovi i protok toliko jaki da vas sprečavaju da normalno funkcionišete.
4) MOŽETE ZATRUDNETI TOKOM MENSTRUACIJE
To se ne dešava često, ali je moguće. Neke žene imaju duge mesntruacije koje se preklapaju sa početkom ovulacije. Žene sa kraćim menstrualnim ciklusom (24 dana, na primer) mogu krvariti sedam dana, imati seksulani odnos poslednjeg dana menstruacije i ovulirati tri dana kasnije. Pošto sprematozoidi mogu da prežive i tri do pet dana, žena može da zatrudni.
5) VI IMATE SVOJ NAČIN IZBACIVANJA – I ON JE MNOGO SLOŽENIJI NEGO ŠTO MISLITE
Tokom menstrualnog ciklusa, svaka žena ima sopstveni šablon. Većina žena krvari, pa nekoliko dana ne krvari, pa onda ima otpuštanje slično sluzi (preovulacija) koja kasnije postaje mutna i gusta (što je znak da je ovulacija skoro gotova). Ali baš kao što je svako od nas drugačiji, tako su i ženski mestrualni ciklusi jedinstveni.
6) ČAK I AKO SU REDOVNE, NE MORAJU BITI POTPUNO REDOVNE Ne postoji striktno određen broj dana trajanja menstrualnog ciklusa – oni traju od 21 do 35 dana. Kod tinejdžerki taj raspon može biti i od 21 do 45. I većina žena nema menstruaciju istog dana svakog meseca – i to je normalno. Pored toga, nije neobično da imate odstupanja dva puta godišnje – uzrok tome mogu biti bolesti, stres, značajan gubitak težine i slično. Ako se osećate savršeno dobro, a menstruacija vam nije redovna, sačekajte do sledeće. Ako to postane stalno, obratite se doktoru.
7) BITAN JE NAČIN NA KOJI BRINETE O HIGIJENI
Menstruacija se predstavlja kao nešto grozno, ali to je normalan biološki proces zbog kojeg žene ne bi trebalo ništa drugačije da se neguju – naravno, ukoliko su već same po sebi uredne. Veliki broj žena je ipak agresivan sa čišćenjem. Samo održavajte higijenu kada za to imate potrebe – nije neophodno da budete detaljniji.
8) BITNO JE KADA JE VAŠA MAJKA PRESTALA DA IMA MESTRUACIJU
U mnogo slučajeva majke ne pričaju ćerkama kada su ušle u menopauzu, ali to može biti dobar predskazatelj kada će ćerka otprilike uću u menopauzu. U proseku, žene u menopauzu ulaze u 51. godini, ali sve od 40. do 56. je normalno.