Zasto su sakrili knjigu Enoha!?sta to ona krije!?

Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Mozes zamisliti on se raduje sto ima 30 000 denominacija!!!

Ajde reci ti iskreno iako nisi vernik reci ako si citao bibliju onako drugarski posteno,jel Isus rekao da budu svi jedno kao sto smo ja i ti Oce jedno??

Reci posteno!a spedi se raduje sto je hriscanstvo razjedinjeno na 30000 denominacija!?Ja takodje jos ne kapiram kakav je on to hriscanin ja takvog nazovi hriscanina prvi put upoznah ovde na forumu,kome je Jehova Bog Isus,spasitelj,sudija,vecni zivot itd,drzi subotu a ne pricescuje se to znam 100% jer nemoze se hriscanin drzati subote,zakona pa jos i da se pricescuje.

Kakvo je to njegovo hriscanstvo kad si i ti reko (VAJDA JE)



Pozdrav.

Jeste uglavnom propagirao jedinstvo ali je novi zavet u isto vreme kontradiktoran i ne samo to nego ima dosta razlike u praktikovanju vere izmedju dva zaveta pa nije ni cudo sto ima toliko podela u hriscanstvu. Da ponovim, dovoljno je baciti oko na razliciti dozivljaj i praktikovanje vere na ovako malom uzorku kao sto je pf religija.

P.S. jel jos nekom koci ucitavanje foruma ili je do mene?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Sto se tice mireta000 pravo kazes ali po meni je malo slabunjav u karakteru,nemoze se resiti jednim postom nesto sto je jako vazno za coveka u veri,mozda ja sudim po sebi ako nesto resim obavezno uradim! mirae je prvo trebao dobro da izuci tvoje manevre,taktiku kojom ti delas da bi privuko ljude u adventizamTaktika je vrlo slicna JS-ka,jer ste od jednog klasa pa posle da dodje do objektivnog zakljucka.

Ali to je njegova odluka ni ja ni ti nemamo pravo da mu kazemo da misli ovako ili onako,Pavle rece svako nek ostane u svojim ubedjenjima onako kako je naucen.

Pozdrav.

Faky ti imas prava da verujes kako zelis.
Vi se hvatate za slamku da dokazete nesto. Citate je samo zato da bi dokazali svoja vec unapred stvorena gledista. I Laodikeji da gresi.
I zato ni po koju cenu ne mozete objektivno da posmatrate stvari. Ja sam ovde neutralan, i tako posmatram ovu temu. Vi svi imate predubedjenja. Polazeci od toga formirate i svoje zakljucke.
Nisam uopste dosao na ovu temu da bih slusao o adventistima, i ne znam odkud skrecete na to, vec sam hteo da pricamo o knjizi.

Rekao sam da ako zelis da verujes da je Enohova knjiga autenticna, eto, sam apostol Juda je citira.
Medjutim , pitanje je sta on citira.
Male su sanse da je ta knjiga ostala autenticna, pogotovo zato sto nije bila popularna, kao knjige biblije.
Prepisivaci nisu umnozavali knjige koje nisu bile trazene u ono vreme.
Zna se za kontinuitet prepisivanja starozavetnih knjiga, od vremena Mojsija do danas, i nacin na koji je to radjeno.
Ova knjiga se prvi put pojavljuje oko 5 veka p.n.e, pre toga je bila nepoznata.
Od vremena Enoha je proslo 6000 godina i bilo bi pravo cudo, da jedna takva nepopularna knjiga prezivi do danas.
Ko bi je prepisivao?
Dakle moje misljenje je da je neko oko 5 veka p.n.e, iz usmenog predanja sastavio tu knjigu, koristeci se pseudonimom.
To ne znaci da su sve informacije u njoj netacne, ali treba biti oprezan...
Laodikeja je dobro rekao, da se nadahnute knjige prepoznaju vec prilikom prvog citanja, jer njihov stil pisanja je biblijski, oseca se nadahnuce, a ja u ovoj knjizi bas i nisam to osetio prilikom prvog citanja.
Ali videcu kad nastavim, sad bas i nemam vremena...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
P.S. jel jos nekom koci ucitavanje foruma ili je do mene?

Starstuff, kad smo vec kod knjiga.. Da li znas da u 5. Mojsijevoj pise: ''I umrije Mojsije, i bi sahranjen...'' .
Eto on kao pisac te knjige, na kraju pise o sebi da je umro. Apsurd.
Ocigledno je neko drugi pisao, ili dodavao tekst...

*Koci i meni ucitavanje foruma...
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Faky ti imas prava da verujes kako zelis.
Vi se hvatate za slamku da dokazete nesto. Citate je samo zato da bi dokazali svoja vec unapred stvorena gledista. I Laodikeji da gresi.
I zato ni po koju cenu ne mozete objektivno da posmatrate stvari. Ja sam ovde neutralan, i tako posmatram ovu temu. Vi svi imate predubedjenja. Polazeci od toga formirate i svoje zakljucke.
Nisam uopste dosao na ovu temu da bih slusao o adventistima, i ne znam odkud skrecete na to, vec sam hteo da pricamo o knjizi.

Rekao sam da ako zelis da verujes da je Enohova knjiga autenticna, eto, sam apostol Juda je citira.
Medjutim , pitanje je sta on citira.
Male su sanse da je ta knjiga ostala autenticna, pogotovo zato sto nije bila popularna, kao knjige biblije.
Prepisivaci nisu umnozavali knjige koje nisu bile trazene u ono vreme.
Zna se za kontinuitet prepisivanja starozavetnih knjiga, od vremena Mojsija do danas, i nacin na koji je to radjeno.
Ova knjiga se prvi put pojavljuje oko 5 veka p.n.e, pre toga je bila nepoznata.
Od vremena Enoha je proslo 6000 godina i bilo bi pravo cudo, da jedna takva nepopularna knjiga prezivi do danas.
Ko bi je prepisivao?
Dakle moje misljenje je da je neko oko 5 veka p.n.e, iz usmenog predanja sastavio tu knjigu, koristeci se pseudonimom.
To ne znaci da su sve informacije u njoj netacne, ali treba biti oprezan...
Laodikeja je dobro rekao, da se nadahnute knjige prepoznaju vec prilikom prvog citanja, jer njihov stil pisanja je biblijski, oseca se nadahnuce, a ja u ovoj knjizi bas i nisam to osetio prilikom prvog citanja.
Ali videcu kad nastavim, sad bas i nemam vremena...

Mire, dao si dobar komentar.
To je ono sto i ja mislim. Enoh je ziveo u pocetku Istorije covecanstva a knjiga Enoha je pisana u tri razlicita razdoblja pre i posle Hrista pa treci deo cak u srednjem veku. Ta cinjenica baca sumnju da je Enoh imao ikakve veze sa ovom knjigom.
Svakako da u svakoj knjizi, nadahnutoj ili ne, moze se naci po neka recenica dobra i korisna, pa tako se moze naci i u toj knjuizi, ali
sam pocetak daje sumnju u njenu autenticnost. To pokazuje da su oni koji su satavljali kanon Biblije uradili dobro sto je nisu uvrstali u kanon.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Starstuff, kad smo vec kod knjiga.. Da li znas da u 5. Mojsijevoj pise: ''I umrije Mojsije, i bi sahranjen...'' .
Eto on kao pisac te knjige, na kraju pise o sebi da je umro. Apsurd.
Ocigledno je neko drugi pisao, ili dodavao tekst...

*Koci i meni ucitavanje foruma...

Mozda je egocentrican pa voli da prica o sebi u trecem licu cak i posle svoje smrti.:D
Pa naravno da je pisao neko treci, slobodno mozes da pretpostavis to i za vecinu ostalih knjiga iz biblije. Za stari zavet ne znam da li ima prepravki i dodavanja a novi zavet ih definitivno ima.
Vidis, hipoteticki ova Enohova knjiga je vrlo verovatno u autenticnom obliku bas zato sto nije bila toliko popularna pa je manje prepisivana pa je manja verovatnoca da su pravili greske prilikom prepisivanja ili da se neki prepisivac pravio pametan pa da je malo uredjuje, krati i dodaje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Mozda je egocentrican pa voli da prica o sebi u trecem licu cak i posle svoje smrti.:D
Pa naravno da je pisao neko treci, slobodno mozes da pretpostavis to i za vecinu ostalih knjiga iz biblije. Za stari zavet ne znam da li ima prepravki i dodavanja a novi zavet ih definitivno ima.
Vidis, hipoteticki ova Enohova knjiga je vrlo verovatno u autenticnom obliku bas zato sto nije bila toliko popularna pa je manje prepisivana pa je manja verovatnoca da su pravili greske prilikom prepisivanja ili da se neki prepisivac pravio pametan pa da je malo uredjuje, krati i dodaje.

Da autenticna, ali od 5 veka p.n.e. ,neko se pravio pametan pa pisao u njegovo ime, a Enoh ziveo pre 6000 god...
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Da autenticna, ali od 5 veka p.n.e. ,neko se pravio pametan pa pisao u njegovo ime, a Enoh ziveo pre 6000 god...

Autenticna u smislu da nije imala urednike kasnije kao na primer vecina knjiga u novom zavetu. Verovatno je deo oralne tradicije kao I vecina knjiga pa je pisana kasnije.
I da, kako znas da je Enoh ziveo pre 6000 godina?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Autenticna u smislu da nije imala urednike kasnije kao na primer vecina knjiga u novom zavetu. Verovatno je deo oralne tradicije kao I vecina knjiga pa je pisana kasnije.
I da, kako znas da je Enoh ziveo pre 6000 godina?

Da, to sam i mislio.
Pa po tradiciji Enoh je jedan od prvih ljudi koji su ziveli na zemlji, pa bi i period u kojem je ziveo trebao da bude najmanje pre 6000 god...
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Da, to sam i mislio.
Pa po tradiciji Enoh je jedan od prvih ljudi koji su ziveli na zemlji, pa bi i period u kojem je ziveo trebao da bude najmanje pre 6000 god...

Znaci na osnovu tradicije, ok. Ono sto sam hteo da kazem je da je vecina knjiga deo tradicije i da im se pripisuju autori isto kao deo tradicije a najbolji primer je novi zavet i to bas jevandjelja. Marko, Mateja, Luka i Jovan a u realnosti ne znamo ko ih je pisao a to su jos i najsvezije knjige. Kako tek da verifikujes autore za one knjige pre nove ere. Zato i ne volim kada se selektivno koriste argumenti tipa pa to je pisano ranije ili kasnije i ne znaju se autori (eto na primer ta Enohova knjiga) a otprilike za sve knjige iz biblije to mozes da kazes. A najgore je kada se koristi argument pa znas to je ocigledno bilo nadahnuto zato je delo biblije a ovo nije bilo nadahnuto pa zato nije i ovo je deo mnogobozacke filozofije... To je toliko subjektivno da je prosto neverovatno. Uostalom sve religije pozajmljuju jedna od druge.
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Po nekim informacijama knjiga je napisana u reazdoblju od: 2242 god. prije Hrista, odnosno 1656 god.Uglavnom obe varijante Pisma govore o Potopu pre Hrista nijedna ne laze.

Apokrifi ili apokrifne jesu knjige koje nisu usle u kanon knjiga Biblije. To su resavali oci od treceg do sestog veka, zakljucno sa Apokalipsisom. Mada knjiga Enoha sadrzi apokalipticne teme, malo u neobicajenom shvatanju.

Da vidimo koliko ima apokrifa:

Apokrifi gnosticara.
(apokrifi - verske knjige podmetnuta crkvi, koja ih ne priznaje za verodostojne)

Gnosticari su smatrali da poseduju tajno znanje (grch. "gnosis") o Univerzumu, koje coveku je davalo mogucnost da stekne natprirodne sposobnosti. Univerzum, prema gnosticarima se sastojao od - "eona", stepenica sustine. Na vrhu Univerzuma je stajao Bog, Svetski Razum ili Najvisa Sustina koja je uz pomoc Bozanske Reci (grch. "logos") stvarala Razum i druge eone, sve do broja 24 (obavezno deljivi broj). Jedna od sustina je bio Demiurg Zla (bukvalno - "lonchar") - u ovom ili onom obliku, koji je stvarao materijalni svet. Postojao je i dobri eon - Sofija (Mudrost) - suprotstavljen Demiurgu. Gnosticari su prezirali materijalni svet, smatrajuci ga da je nedostojan najvise bozanstvenosti. Bio je moguc spas od sila materijalnog sveta i sjedinjenje sa Visim Razumom preko sticanja "tajnog znanja", ali uz vodjenje odredjenog nacina zivota i posebne magicne manipulacije (gnosticari su posebno postovali magiju brojeva).

Interesantne su dogodovstine Markiona, trgovca zitom iz Sinopa (savr. Turska) koji je stigao u Rim i dao veliki novcani doprinos zajednici, postavsi nesto nalik drugom rimskom episkopu. Ali Markionovo tumacenje Hrista i njegovih dela je bilo krajnje neobicno, a njegov kanon veoma cudan, tako da je neslavno zavrsio.

Markionov kanon:
1. Izreke prosvetljenog Markiona.
2. Jevandjelje po Luki (redigovao Markion)
3. Poslanice Pavla (10 kom) (veoma redigovao Markion)
- i nista vise!

Svi su bili toliko potreseni da su ga izbacili iz crkvene opstine, a pare mu vratili. Markion je osnovao svoju alternativnu opstinu, iz koje su potekli gnosticari "doketi" od "dokesis" - "ciniti se".
Hriscanstvo je u potpunosti odbacilo ucenje gnosticara, ali se ono kroz "onostrani ekskluzivitet" samo za "izabraene i posvecene", odrzalo i do dan danas. Manipulacije tajanstvenim magicnim brojevima, kosmoloskim konstrukcijama, komplikovana terminologija, raznovrsna obecanja magija i cudesa, beskrajni eklektizam, potreba da se "slepuje" uz sva moguca popularna ucenja - dali su tokom proteklih stoleca citave horde "posvecenika". I masoni, i rozenkrojceri i teozofi. Ko se sve nije upecao na ucenje gnosticara, pa i takvi "filozofi" kao Solovljov i dr.

Jevandjelje po Tomi
--------------------
Najpoznatiji apokrif, o kome mnogi govore, ali malo ko citao. To je zbornik Hristovih izreka (parafrazirane iz kanona, ali sa stalnim naznakama o nekom "tajnom ucenju" koje je on, kao, podelio samo sa Tomom.

Jevandjelje po Mariji
----------------------
Kratka (nije sacuvan pocetak) prica o poslednjoj propovedi Hristosa ucenicima i o alegorijskom vidjenju Hristove ucenice Marije (Magdalene?) koja razmatra neko "istinsko otkrivenje" o putovanju duse. Veoma lici na Jevandjelje po Tomi. Osnovna misao je kao i kod Markiona: najvaznije je osloboditi se vlasti zle materije i uroniti u blazeni nebitak.

Jevandjelje po Filipu
----------------------
Citav niz filozofskih aforizama i pouka bez sizea, na najraznovrsnije teme, uglavnom, teoretskog karaktera. Najvise lici na "gnostichki udzbenik hriscanstva".
Nejasno je zasto je nazvan - jevandjelje. Nadjen 1945/46 u Egiptu, u Nag-Hamadiju (grch. Henoboskion) sa jos 40 gnostickih manuskipata.

Apokrifi Kumrana i Judeja
-------------------------
Hirbet-Kumran, pecina u pustinji Palestine, gde su 1945. nadjena anticki jevrejski rukopisi, pazljivo smesteni u glinene cupove. Smatra se da su ih sakrili lokalni stanovnici pred Judejski rat 66-70. g. Sada, posle obimnih ikopavanja postoji citav kompleks zgrada, a broj rukopisa se popeo do nekoliko stotina. Postoje razne teorije o tome ko su bili vlasnici i autori rukopisa. Jedino je jasno da se iz rukopisa vidi da su autorima, u naznakama, bilo poznato hriscanstvo.

Kasnije, posebno posle rusenja Drugog hrama (70.g.) formirano je mnogo sekti koje su u ovoj ili onoj meri kombinovale obrede i dogmatiku Jevreja (subota, obrezanje, ritualna cistoca i dr.) sa postovanjem Hrista. Sacuvani su neki njihovi sveti tekstovi. U Talmudu se spominje sekta mina. Druga grupa - ebioniti (aramejski "evionim" - prosjak) dugo je postojala u Siriji i Kilikiji, cak prezivela muslimansko osvajanje. Sledeci principe judejskog monoteizma, nisu smatrali da je Isus bog, vec samo covek obelezen Svetim duhom. Verovatno je od njih islam preuzeo bespogovorno odbacivanje apostola Pavla, koji je propovedao o bozanstvenoj sustini Isusa (sto bi za njih bilo odricanje od monoteizma). Neki im cak pripisuju "Jevandjelje po Varnavi", koje sadrzi apologiju islama, kao, izrecenu ustima Hrista. Ebioniti su bili jarki dualisti. Posle muslimanskih osvajanja, oni su, kao i hriscani-monofiziti, verovatno prisli islamu.

Najpoznatijim tekstovima iz Kumrana pripada tzv. "Jevandjelje jeseja" i dva rekonstruisana ebionitska apokrifa.

"Jevandjenje jeseja"
----------------------
Nepoznato poreklo dokumenta, ni zasto je pripisan jesejima.
Sastoji se od razlicitih recepata, navodno koje je dao Isus, za lecenje raznih bolesti i izgon zlih duhova iz tela. Jedan od metoda - klistiranje.

"Jevandjelje ebionita"
-----------------------
Zbornik nevezanih citata istrgnutih od starih autora. Sadrzi nekoliko poznatih kanonskih jevandjelskih epizoda, prepricanih u duhu ebionitskog ucenja.

"Jevandjelje Jevreja"
----------------------
Jos jedan zbornik citata, koji rekonstruise izgubljeni apokrif.
Takodje, pretpostavlja se, ebionitskog porekla.

========================

Jevandjelje po Petru
---------------------
Fragment apokrifske istorije suda nad Isusom i njegovog uskrsnuca. Verovatno su ga popravljali "doketi". Po sizeu, ovaj apokrif sledi potku sinoptickih jevandjelja.


Apokalipsa Petra
-------------------
Spadao u prvi hriscanski kanon (kanon Muratori), ali uz napomenu: "ne smatraju svi da se moze citati u crkvi". Kasnije nije priznat kao sveti spis. Apokalipsa ima jasno izrazen dualizam i uticaje orfichkog ucenja (ucenje o tajanstvenom, mistickom, nedokucivom). Sa pravim Petrom tekst verovatno nije imalo nikakve veze, bice da je radjen "po motivima Petra". Nekada se tekst smatrao kao uvod u biblijski kanon, ali je na kraju priznano samo kao "dushepolezno" citanje.


Protojevandjelje Jakova
------------------------
Verovatno najpoznatiji hriscanski apokrif, - neka vrsta romana prema motivima iz Jevandjelja. Pripisuje se apostolu Jakovu, bratu Isusovom. Prepricava prve glave kanonskih jevandjelja dopunjene nekanonskim detaljima. Interesantan je istorijski izvor. Po prvi put saopstava o nizu mitova vezanih za bogorodicu (uvodjenje u hram). Ima i ociglednih gresaka, iz kojih se pretpostavlja da je autor Grk koji nije mnogo znao o Starom Zavetu, ali je poznavao zivot i obicaje judeja. Vreme nastanka - II, pocetak III veka n.e.


Jevandjelje detinjstva
-------------------------
Bajkovita prica detinjstva Isusovog, kao i njegovih cudesa.
Autorstvo se pripisuje Tomi. (Jevandjelje po Tomi II). Nastanak - oko IV v. n.e.
Po svom zanru - zbornik anekdota, sa totalnom hiperbolizacijom likova i dogadjaja. Kao neki savremeni strip o "super"-junaku.

Pseudo-Matej
--------------
To je nastavak i dalji razvoj Protojevandjelja Jakova i Jevandjelja detinjstva, koji razvija lik Device Marije, i legende i predanja vezane za nju. Autorstvo je pripisano dva puta - original apostolu Mateju, a prevod blazenom Jeronimu. U Zapadnoj Evropi bilo veoma popularno i posluzilo kao osnova katolicke "mariologije"

======================

"Knjiga Enoha" - smatra se za pseudoepigraf. Pretpostavlja se da je bila napisana u I v. pne. prema recima starozavetnog patrijarha Enoha. O Enohu, sedmom po redu potomku Adama ima podataka u Bibliji. Napisana od strane nepoznatog autora (nekolicine nepoznatih autora) "Knjiga Enoha" govori o putu Enoha na nebo gde je posmatrao ustanak Sinova Bozijih, slike nastupajuceg kraja sveta, spoznao nebesku mehaniku, buducnost izrailjevih sinova i jos mnoge tajne. Njegova vidjenja i prorocanstva i cine ovu kjnigu.

U ranohriscanskom svetu ova knjiga se smatrala ako ne za kanonsku, onda izuzetno autoritetnu. Nju direktno citira utor "Judine Poslanice", na nju se indirektno poziva apostol Petar, pozivali su se i Kliment Aleksandrijski, Origen i Tertulijan, kao i autor nekanonske "Poslanice Varnave". Nakon formiranja kanona Svetog Pisma, autoritet "Knjige Enoha" je nestajao, a njen tekst je zagubljen.

Pronadjen je 1773. na etiopskom jeziku (amharskom), u dvostrukom prevodu sa aramejskog ili starojevrejskog, preko grckog, - ali potpun prevod. Taj tekst je ogromna retkost.
Kasnije u Ahmimu (Egipat) tokom iskopavanja, nadjena su dva manja fragmenta grckog teksta, a u Kumranu veci broj (kracih) aramejskih tekstova. Istrazivac R.Charls smatra je za nekoliko kompilovanih delova koji poticu iz raznih perioda, a sastoje se od kombinacija fragmenata.
Postoji jos jedan epigraf Enoha na staroslovenskom jeziku - tzv. "Druga Knjiga Enoha".

Pet fragmenata "Knjige Enoha":
1. Misticno putovanje Enoha
2. Tri price Enoha
3. O nebeskim telima
4. Dva vidjenja Enoha
5. Pouka deci.



Agrafa.
---------------
(bukvalno - "kopcha")

Razlicite izreke Isusa, koje nisu usle u kanonska jevandjelja.
Npr.: "Zatrazi veliko i Bog ce ti dodati malo (Kliment Aleksandrijski/Stromata, I.XXIV.58)"

Pastir Germe
--------------
Germa je brat desetog rimskog episkopa i pape sv. Pija I (140-155 g. n.e).
Delo spada u izuzetno postovane hriscanske spise. Neki ga, preterujuci, nazivaju "izgubljenom knjigom N.Zaveta". Ne smatra se da je dobro za citanje u crkvi.
Opet, drugi smatraju ovu knjigu rodonacelnicom zanra pisanja Svetih Otaca.
"Pastir" je napisan u obliku dijaloga hriscanina i andjela o crkvi koja se gradi u dusi vernika. Mistika se mesa sa alegorijama koje se sastoje od poduka o veri i pravednosti. Jedno od najlaksih dela za citanje iz anticke literatura.

Cudno je, ali poruke "Pastira Germe" zvuce i danas veoma savremeno. Na primer: ideja o licnoj odgovornosti, ili komentar o tome da sustina posta nije u uzdrzavanju od mesa i mleka, vec od zla, od aktivnog delanja, cinjenja dobrih i pravednih stvari, ili naprimer objasnjenje zasto se hriscanin ne treba plasiti djavola. Ili, na primer, definicija koju je Germa dao laznim prorocima i okarakterisao ih kao: "drske i bezocne, koji vole pocasti i nagrade, govore tashte stvari tashtim ljudima o onome, sto bi ovi hteli da cuju".
Ovo coveku svaki put padne na pamet kada cuje nesto o "novim kultovima", ili kad se preko TV pojavi novi "vlasnik dusa". Kao da otada nije proslo 1850 godina!

Izvor b92-
Apokrifi gnosticara.

Pozdrav od Gere.
 
Natrag
Top