Zasto su sakrili knjigu Enoha!?sta to ona krije!?

Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Zasto su sakrili knjigu Enoha!?Sta to ona krije!? Zasto nije kanonizirovana!?



Knjiga proroka ENOHA


„Izgubljena“ biblijska knjiga otkrivena u etiopskom manastiru

Knjiga proroka Enoha, „izgubljena knjiga“ koju je škotski istraživač Džejms Brus (James Bruce) otkrio 1773. godine u Abisiniji (današnjoj Etiopiji),
napisana je u 2. ili 1. veku pre n. e. i predstavljala je veoma uticajan izvor za rane jevrejske i hrišćanske mislioce, kao i za pisce brojnih novozavetnih knjiga. Nekoliko poznatih tema poput „palih anđela“ koji su u svet uveli zlo, mesijanskog doba, Novog Jerusalima, vaskrsnuća i poslednjeg suda, prvi put se pojavilo upravo u ovom delu. Enohova maštovitost, simbolizam i minucioznost
u opisivanju viđenja nezemaljskog sveta, anđela, demona, nebesa i Šeola (pakla), svoj pandan nalazi samo u Otkrovenju. Uprkos tome, ova knjiga nikada nije bila uključena u kanon! Poput svitka s Mrtvog mora i zbirci Nag Hamadi, Knjiga Enohova, kao prevod etiopskog koptskog originala, predstavlja redak i značajan izvor koji je potisnula rana crkva i koji se dugo smatrao uništenim.

knjiga Enoha
Glava XVII

1. Ovo je viđenje koje imah o onima koji negiraju ime Gospodara Duhova i odbacuju prebivališta svoja u njegovom svetu jer ne prihvataju da slede Odabranog. Ka nebeskom svetu oni se neće uzdići, a ni na zemlju neće doći.

2. Toga dana kada Odabrani sedne na svoj tron da ispita dela njihova, oni će naći mesto svoje u tami.

3. Ali duše onih koji slediše Božji (Jehovin) Put će biti u to vreme ojačane, kada vide izabranike okupljene oko njegovog trona. I prebivaće tada Odabrani među njima. Zemlja će biti preobražena u more Svetlosti. Oni koji se usredotočiše na ispravnost će večno prebivati na njoj, a oni koji se usredotočiše na tamu, koji postupaše onako kako ne trebaše, neće kročiti na nju. Oni koji se okupljahu oko ispravnosti naslediće Večni Mir, a oni koji odbiše život umreće drugom smrti.

Glava XVIII

1. Jednom beh uzdignut da vidim Starca. Njegova glava beše bela kao vuna, a oči njegove kao plamen ognjeni.

2. Uz njega se nalazio još jedan, čije je lice zračilo Ljubavlju Božanskom.

3. Ja upitah anđela koji beše uz mene, ko je ovaj i zašto se nalazio uz Starca. „On je Izvor Ispravnosti, ” odgovori on, „jer on će opravdati sve one koji slede Put njegov. On je taj koji otkriva skriveni gnosis koji otvara kapije svetu Starca. On će pristići na zemlju u vreme kraja da vlada svim narodima i uspostavi Vladavinu Mira. Preko njega će pokorni i ponizni naći odmor duša svojih u Večnoj Svetlosti.”

4. Ovo je naša nada i naše obećanje, jer svet je prepun tame i zla, ali će Sin čovečji doći da pokaže Put života i sakupi snagu pomirenja. Onda će se vratiti, sa Starcem, da protera tamu zauvek i stvori svet Večne Svetlosti. Taj svet je naše nasleđe, ako se ujedinimo u istome. Ja, Enoh, vidoh to, i ja znam da je istina, i radujem se obećanju da ću biti sa mojim Spasiocem u to doba. Amin.



Zasto nije ukljucena u kanon,dali ko zna?ja znam!jer sam citao knjigu Enoha, ali zeleo bi da mi nesto o tome kazu uvazeni poznavaoci biblije!najpre Adventisti a potom JS-ci.

Hvala.

Pozdrav od gere.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
poštovanje brate gero
kako ti sad odjednom priznaješ da je Bog Jehova??
što se dogodilo s tvojim prethodnim uvjerenjem
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Ja nikad nisam negirao ime JHVH-Jahve,prevodioc gornjeg teksta knjige Enoha je mozda JS-ok ili bivsi svedok ili neko samostalan kao ti neznam.ali znam da ni ti ni JS-ci,ni adventisti ne priznate pakao dok prevodioc prevodi jasno da pakao postoji kao ja i ti.(Vidis da je postavio ime Jehova u zagradi zato sto u originalu pise Elohim)

Ja sam uvek tvrdio da Jehova nije pravilno izreceno ime za Boga i jos uvek sam pod sumnjom!

Nego pusti to Brate Spedy reci ti meni procitali ti knjigu Enoha koju su sakrili od sveta?

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
Jaoooooo Gero pa sta mi to uradi?ja procita pola knjige Enoha i u takvom sam soku-konfuziji bre!

Enoh je bio sedmi od Adama. Nije umro, nego ga je po navrsenih 365 godina zivota Bog podigao na neku od nebeskuh sfera.

Knjigu proroka Enoha pominje Sveto Pismo. Cudno je zasto Enohova knjiga nije uvrstena u kanonske knjige Svetog Pisma, jos cudnije zasto nije prevedena na srbski ni do dana danasnjeg. A tu ima sta da se cita, tu ima mnogo sto-sta od postanja do svrsetka svijeta, ima mnogo opisa koji objasnjavju dogadjaje i poruke koje Sveto Pismo uzgred pominje ili samo nagovjestava.

ali sad su mi mnoge stvari jasne,braco hriscani procitajte knjigu Enoha necete se pokajati a videcete i zasto!odo ja da citam dalje,necu moci da zaspem svu noc dok je ne procitam.
A sutra cu da napisem sta sam to naucio iz nje.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@gerakules
JHVH je JEHOVA i to je ispravno
uvjeričeš se uskoro kada se pronađe Zavjetni Kovčeg

knjigu henoka sedmog od adama nisam čitao
provjeriču šta piše u njoj kad nađem vremena

pakao nije Biblijski nauk
pakao dolazi od rimokaolika - idolopkolonika, neprijatelja Boga i Krista
kao i njihov nauk o nedjelji, misa za mrtve i sve ostale zablude
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Knjiga Enohova je Apokrifni spis koji je nastao pod uticajem mnogobostva i Jevrejske Helenizacije i gnosticizma u periodu 400 - 160 godine pre Hrista.
U njemu se pojavljuju mnogobozacke ideje koje su proizvod mnogobozackih filozofija, tako da je malo verovatno da je njen autor biblijski Enoh.
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
Knjiga Enohova je Apokrifni spis koji je nastao pod uticajem mnogobostva i Jevrejske Helenizacije i gnosticizma u periodu 400 - 160 godine pre Hrista.
U njemu se pojavljuju mnogobozacke ideje koje su proizvod mnogobozackih filozofija, tako da je malo verovatno da je njen autor biblijski Enoh.

Moguce je Laodikeja da si u pravu a dokaz?mislim crno na belo.Ali misliom ako je metaforicna onda odakle se u bibliji pominje (Potop,Nefili, zivot Noja)znaci i Isus laze da ce sve biti kao u dane noja??

Uglavnom obe varijante Pisma govore o Potopu 2242 god. prije Hrista, odnosno 1656 god. pre Hrista nijedna ne laze.

A ja mislim da je to Cenzura, sakrivanje istine, djavolska rabota i tacka!

[h=4]1. Mojsijeva 6[/h] [SUP]1[/SUP] A kad se ljudi počeše množiti na zemlji, i kćeri im se narodiše.[SUP]2[/SUP] Videći sinovi Božji kćeri čovečije kako su lepe uzimaše ih za žene koje hteše.

[SUP]3[/SUP] A Gospod reče: Neće se duh moj do veka preti s ljudima, jer su telo; neka im još sto dvadeset godina.

[SUP]4[/SUP] A beše tada divova na zemlji; a i posle, kad se sinovi Božji sastajahu sa kćerima čovečijim, pa im one rađahu sinove; to behu silni ljudi, od starine na glasu.

[SUP]5[/SUP] I Gospod videći da je nevaljalstvo ljudsko veliko na zemlji, i da su sve misli srca njihovog svagda samo zle,[SUP]6[/SUP] Pokaja se Gospod što je stvorio čoveka na zemlji, i bi mu žao u srcu.[SUP]7[/SUP] I reče Gospod: Hoću da istrebim sa zemlje ljude, koje sam stvorio, od čoveka do stoke i do sitne životinje i do ptica nebeskih; jer se kajem što sam ih stvorio.

Pa onda i prva Mojsija-postanak mu dodje takodje apokrif zar ne?

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2010
Poruka
44
Зашто је Бог дозволио да сакрију књигу Еноха? Зато што она није потребна да би човек дошао до суштине живота!
 
Član
Učlanjen(a)
20.03.2013
Poruka
65
I nije odlucujuca za nase spasenje. Drzite se Reci Bozije i bicete spaseni.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Sakrili su oni i druge knjige, recimo knjigu Jasherovu, u samoj bibliji se citira ta knjiga. Znaci da je verovatno nadahnuta. Izmedju ostalog u toj knjizi se kaze da su pali andjeli sisli na zemlju, i vrsili genetsku manipulaciju, uzimali gene zivotinja i coveka i sklapali ih, iz toga su nastajali hibridi. Spominju se dakle ''polu ljudi-polu zivotinje''. I neka mitska bica recimo: ''kentaur''. Zato su je verovatno izbacili iz kanona jer su je smatrali izmisljotinom. Medjutim iz nekih mojih saznanja, izvesno je da su dogadjaji opisani u Enohovoj i Jasherovoj knjizi zaista istiniti. A uostalom ako ih sama Biblija karakerise kao nadahnute zasto ih mi nemamo?



Spisak nadahnutih knjiga, koje se u Bibliji citiraju a danas su izgubljene(ili sakrivene):
*(iz mojih saznanja ove knjige su prethodnici, i bile su izvor za sastavljanje nekih od biblijskih knjiga)



1) Knjiga o ratovima Gospodnjim, i Arnonska knjiga

Brojevi (cetvrta Mojsijeva) 21:14




2) Knjiga Jashera pravednika:

JOSHUA10:13
''I stade sunce i zaustavi se mjesec sve dok se nije narod osvetio neprijateljima svojim. Ne piše li to u knjizi Pravednika (Jashera)''

Druga Samuelova 1:18: ''I izgovori, da bi se ucili sinovi Judini luku, i eto je napisano u knjizi pravednika (Jashera)''


3) Dela Solomonova:

prva o carevima 11:41: ''A ostala dela Solomunova i sta je god cinio, i mudrost njegova, nije li to zapisano u knjizi dela Solomunovih?''


4) Knjiga samuela videoca , knjiga Natana proroka , knjiga Gada

prva dnevnika 29:29: ''A dela cara Davida prva i poslednja eno su zapisana u knjizi Samuila videoca i u knjizi Natana proroka i u knjizi Gada videoca''


5) Prorocanstva Ahija , knjiga Ida o Jerovamu:

Prva dnevnika 9:29: ''A ostala dela Solomunova prva i poslednja nisu li zapisana u knjizi Natana proroka i u prorocanstvu Ahije Silomljanina i u utvari Ida videoca o Jerovoamu sinu Navatovom?''
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top