Zanimljivosti i dešavanja iz oblasti kulture i umetnosti

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Slike spasene od Gestapoa

Aktovi i pejzaži slikara Branka Popovića u Galeriji RTS


Slike spasene od Gestapoa

Izložba radova Branka Popovića (1882–1944), slikara, kritičara i pedagoga, koja je otvorena u Galeriji RTS-a, obuhvata izbor iz njegovog nevelikog sačuvanog opusa - 24 dela ulja na platnu i kartonu i jedan pastel. Reč je o portretima, autoportretima, aktovima i pejzažima iz fundusa beogradskog Narodnog muzeja, poseda slikareve porodice i naslednika i iz privatnih kolekcija.

1.jpg


"Autoportret", Branko Popović je ovaj autoportret uradio 1912. godine kao ulje na platnu. Slika se čuva u Narodnom muzeju u Begradu

Jednog od najznačajnijih srpskih slikara i likovnih kritičara, profesora Univerziteta, ranjenika u Kumanovskoj bici 1912. Branka Popovića ubili su komunisti bez presude 1944. Kao građanin rehabilitovan je 2007. godine, a kao umetnik 1996. retrospektivom u Galeriji SANU, Matici srpskoj i u rodnom Užicu. Veći deo njegove kolekcije i biblioteke izgoreo je u požaru Hitlerovog bombardovanja 1941. godine. Ono što je preostalo a zatečeno na Tehničkom fakultetu konfiskovano je 1944. Ni danas se ne zna u čijim je salonima završilo! Ipak, poznati su Popovićevo 81 ulje, akvarel i pastel, kao i desetine crteža. Deset njegovih radova čuva Narodni muzej u Beogradu.


Branko Popović, kao javni radnik, nikad nije bio zagonetni umetnik. Svoje stavove nije krio, već zapisivao i objavljivao. Neki od njih su da “samo slobodan duh može da bude iskren i izvoran, da umetnički temperament i dar jesu temelj svake umetnosti i da tu etnografija, akademija i slično ne igra glavnu ulogu”.


2.jpg


- Popović je verovao da bi, poštujući najviše evropske kriterijume i odmeravajući snagu sa dostignućima u umetničkom centru (tada Parizu, po njemu duhovnoj metropoli sveta) naši umetnici trebalo lakše da stignu do tako neophodne samostalnosti i izvornosti. Kao izuzetan poznavalac istorije umetnosti - srpske, jugoslovenske i evropske, vrlo dobro je razumeo da su likovna sredstva svuda podjednaka, ali duh, duša i pogled na svet nisu. Hrabro je gradio teren da u svojoj zemlji stvori svoje umetničko ognjište, zajedno sa korifejima svoga doba - kaže autor izložbe Ljubica Miljković, čiji je podnaslov “U svojoj zemlji, svoje umetničko ognjište” i dodaje da je po povratku u Beograd, nakon školovanja u Minhenu i usavršavanja u Parizu, Popović ušao u fazu sagledavanja samog sebe, ne kao umetnika nego borca odanog otadžbini, sa rukom i Legijom časti na grudima.

3.jpg


Rečima Moše Pijade: “Radeći više svešću no srcem on svesno traži, on gleda oko sebe, on bira, proba, pa i luta” Popovićevo delo nosi obeležja simbolizma i secesije, čak i neoklasicizma, nema ni traga od kubizma. Reklo bi se da je u poetizaciji nalazio nešto specifično naše u umetnosti, što će se tek kasnije u delima mnogih srpskih slikara odrediti kao poetski realizam, poetska figuracija, lirska apstrakcija.

- Međutim, bio je opterećen dokumentarnim prenošenjem viđenog, poznavanjem anatomije, katkad i putenošću ženskih oblina (Akt u fotelji, 1921) - primećuje Miljkovićeva, ističući da je Popovićeva slika “Korčula u Dalmaciji” jedan od značajnijih predela bliskih duhu tradicionalizma.


- Završio arhitekturu na Tehničkom fakultetu (1905);

- U Minhenu učio u crtanje kod Hajnriha Knira (1905/1906);

- Studirao na Akademiji u Minhenu kod Ludviga Herteriha (1906-1909);

- Učestvovao u oba balkanska i u I svetskom ratu;

- Dobio dve zlatne i jednu srebrnu medalju za hrabrost, medalju za vojničke vrline, Belog orla sa mačevima, a od Francuske Ratni krst sa palmom i Legiju časti;

- Profesor istorije arhitekture i umetnosti i dekan Tehničkog fakulteta u Beogradu;

- Član Srpskog PEN kluba od 1933. jedan od osnivača ULUS-a (1919) i umetničke grupe “Oblik” (1926);

- Prvi put predstavio slike na Jesenjem salonu i Salonu internacionalne unije u Parizu (1911).

Čuvao remek-dela Đure Jakšića

Kada su Nemci 1941. bacili oko na kolekciju Joce Vujića na Tehničkom fakultetu u Beogradu, poznajući nemačkog komandanta kao istoričara umetnosti, Branko Popović ga je slagao da se još jedan nemački starešina interesuje za slike i predložio mu da ih privremeno skloni kod sebe, a ovome kažu da su na restauraciji. Tako je 1941. godine razmestio po zidovima svoje dnevne sobe desetak najlepših slika vojvođanskog romantizma i bidermajera. Među njima su bila dva remek-dela „Devojka u plavom” Đure Jakšića i „Moja supruga Sofija Deli” Konstantina Danila. Nakon oslobođenja, ove slike su vraćene u Narodni muzej, a pošto je saopšteno da je zbog navodne izdaje Popović streljan, državna komisija je ušla u konfiskovani stan i odnela ne samo njegove slike nego i Bijelića, Joba, Aralice, Dobrovića...

Blic

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.024
Pesniku Čarlsu Simiću dve nagrade u SAD

Pesniku Čarlsu Simiću dve nagrade u SAD

Glas javnosti 01.03.2011 16:13

199000.jpg

Američki pesnik i esejista srpskog porekla Čarls Simić dobitnik je Medalje "Robert Frost" za životno delo u poeziji i nagrade Vilček za umetnost i humanistiku.

Čarls Simić je jedan od vodećih savremenih svetskih pesnika, a nedavno je izdavačka kuća "Arhipelag" objavila na srpskom njegovu knjigu izabranih pesama "Iščekujući presedu", koja predstavlja retrospektivu Simićeve poezije, saopšteno je iz Arhipelaga.
Medalja koja nosi ime jednog od najvećih američkih pesnika 20. veka, Roberta Frosta, biće dodeljena Čarlsu Simiću na svečanosti koja će se održati u aprilu, a nagrada Vilček će mu biti uručena na svečanosti u Njujorku 4. aprila 2011. godine.
Nagrada Vilček dodeljuje se za životno delo u oblasti umetnosti i humanističkih nauka, a namenjena je izuzetnim stvaraocima stranog porekla koji su svoje delo ostvarili u okviru američke kulture.
Priznanje dodeljuje Fondacija Vilček koja ima za cilj da podigne svest javnosti o doprinosu imigranata u oblasti nauke, umetnosti i kulture u Sjedinjenim Američkim Državama.
Nagradu čini novčani iznos od 100.000 dolara, a odluku da Čarls Simić bude ovogodišnji dobitnik priznanja doneo je veliki žiri sastavljen od istaknutih pisaca, književnih kritičara, univerzitetskih profesora i umetnika iz nekoliko profesija.
Čarls Simić je dobitnik brojnih uglednih nagrada, među kojima su i Pulicerova nagrada, nagrada Makarturove fondacije, priznanja "Edgar Alan Po", Međunarodne Grifinove nagrade za poeziju, a pre tri godine proglašen je za Poetu laureatusa Kongresne biblioteke u Vašingtonu.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.024
Dve premijere u Bitef teatru

Dve premijere u Bitef teatru

Blic 01.03.2011 16:11

198999.jpg

Na sceni Bitef teatra 3. i 4. marta biće premijerno izvedene predstave “Kuća cveća” u koreografiji Matjaža Fariča i “Igrale se delije” u koreografiji Branka Potočana.

“Kuća cveća” ne komentariše konkretan odnos simbola i političkih zbivanja u prošlosti - kažu autori. Nastupaju: Milica Pišić, Nevena Jovanović, Ana Ignjatović Zagorac, Nikola Tomašević, Strahinja Lacković, Luka Lukić i Miona Petrović.

Predstava “Igrale se delije” bavi se fenomenom svadbe. U obe predstave nastupa ista ekipa, stim što će u drugoj nastupiti i trubači Dragoslav Stanisavljević, Novak Mijović i Marko Đorđević.



 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Andrićeve priče o gradovima

Andrićeve priče o gradovima

Grafički atelje „Dereta” objaviće četiri tematske knjige Andrićevih priča


andric.jpg



Povodom pola veka od dodeljivanja Nobelove nagrade Ivi Andriću, tri beogradske izdavačke kuće: „Laguna”, Grafički atelje „Dereta” i „Draganić”, objaviće tokom ove godine deset tematskih knjiga priča. Od Zadužbine „Ivo Andrić” Grafički atelje „Dereta” dobio je prava za četiri knjige: „Fratarske priče”, „Priče o gradovima”, „Ženske priče” i „Priče o deci”. Knjiga „Ženske priče” biće objavljena tokom marta, a potom i „Priče za decu”.
U „Fratarskim pričama”, koje su se pojavile prošle godine, pred Sajam knjiga u Beogradu, Ivo Andrić, kaže Zoran Bognar, svoje viđenje pečati savremenom formom, volšebno koristeći tragove prošlosti u sadržinskom vidu. Kroz večito ukrštanje hrišćanstva i islama, autor mudrost vekova pretače u modernu i brzu rečenicu jakog nerva, onu koja zadržava pažnju i razgolićuje istinu.
Ovim pričama prodiremo u zaumni svet fratara i u njihove dirljive, vrlo često i duhovite polemike, kao i u lirsko razlaganje misaonih i emotivnih tokova, uspona i padova, svih zagonetki i tajni tog vremena...
Upravo se pojavila knjiga „Priče o gradovima”. Svaka priča u ovoj knjizi o večitom sudbinskom preplitanju polisa i čoveka, ističe Bognar,nalazi se u kreativnoj funkciji i svaka na svoj način stvara i nosi terete svoga vremena. Kao jedinstvena celina ove se priče nameću kao moderne vizije gradova u kojima su u vrlo preciznoj i istančanoj umetničkoj interpretaciji utemeljene otvorene i slobodne ljudske individualnosti.
Andrićeva analiza zasniva se na poniranju u unutrašnji čovekov kosmos, na asocijativnosti jezika i stila, na suptilnom otvaranju ljudskih karaktera u kojima se neprekidno formiraju novi svetovi sa slobodnijim ljudskim sadržajima. Reč je o pričama koje su vešto, stilski i kompoziciono sigurno izvedene do kraja.
Andrić je za života objavio šest zbirki priča: prve tri, sve pod nazivom „Pripovetke”, pojavile su se 1924, 1931. i 1936. godine. „Nove pripovetke” izašle su 1948, knjiga priča „Panorama” štampana je 1958, a zbirka „Lica” 1960. godine. Priča „Ljubavi” iz knjige „Priče o gradovima” objavljena je posthumno, 1976. godine.
Zadužbina „Ivo Andrić” pripremila je različite izbore Andrićevih pripovedaka. Svrstane prema temama i motivima, one bi mogle na nov način da osvetle neke od njegovih najvažnijih književnih ideja. Namera Zadužbine je da takvim izborima u centar čitalačke pažnje uđu i manje poznate i retko publikovane priče, koje do sada nisu bile zastupljene u većini postojećih izbora. Na taj način, Andrićevo pripovedačko delo sa svojim bogatstvom tema, motiva i ideja – biće potpunije dostupno čitaocima.


Politika

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Stiven King piše roman o Kenedijevom ubistvu

Stiven King piše roman o Kenedijevom ubistvu

Autor horor bestselera Stiven King piše roman o ubistvu američkog predsednika Džona Ficdžeralda Kenedija.


v199337p0.jpg


Roman "11/22/63", nazvan po danu kada je Kenedi ubijen, govori o očajničkim naporima jednog srednjoškolskog profesora da spreči tragediju.

Izdavačka kuća "Skribner" najavila je da će knjigu od 1.000 strana objaviti 8. novembra.

Među brojnim Kingovima bestselerima su "Keri" i "Mizeri".

(Beta)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.024
Nagrada Miroslav Antić Nikoli Vujčiću

Nagrada Miroslav Antić Nikoli Vujčiću

Radio 021 03.03.2011 20:49

199201.jpg

Pesnik Nikola Vujčić dobitnik je nagrade "Miroslav Antić" za knjigu "Dokle pogled dopire", koja je proglašena za najbolju knjigu pesama u 2010. godini, jednoglasno je odlučeno na današnjoj sednici Odobra manifestacije "Antićevi dani".

Odluku da Nikola Vujčić dobije prestižnu nagradu predložio je tročlani žiri u sastavu mr Sonja Veselinović, mr Dragana Beleslijin i Alen Bešić, a nagrada će pesniku biti dodeljena u okviru manifestacije "Antićevi dani", koja će se održati od srede, 9. marta, do subote, 12. marta.

Pored dodele nagrade u Svečanoj sali Gradske kuće, tokom četriri dana "Antićevih dana" umetnici će se ogledati u oblastima u kojima je Miroslav Antić ostavio značajan trag. Predviđeno je da se održi umetnička kolonija, susret sa prošlogodišnjim laureatom Stevanom Tontićem, poseta Osnovnoj školi "Miroslav Antić", izložba radova i fotografija, promocija knjiga, projekcija filma.

Nagrada "Miroslav Antić" dodeljuje se svake godine za najbolju zbirku pesama na srpskom jeziku, a pored diplome laureat dobija i novčani deo nagrade, 115 hiljada dinara.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.024
Stižu pozorišta sa raznih strana sveta

Stižu pozorišta sa raznih strana sveta

Politika 03.03.2011 20:44

199200.jpg

Bitef već godinama dovodi predstave ili teatre koji su već gostovali u našem pozorištu, kaže Batrić Žarković, direktor Festivala „Slavija 2011”

Ovogodišnji Međunarodni pozorišni festival „Slavija 2011” koji će biti održan od 9. do 18. marta u istoimenom beogradskom pozorištu, ponudiće publici za desetogodišnji jubilej: deset predstava iz deset zemalja. Festival će otvoriti glumac Milan Lane Gutović.
Prve festivalske večeri nastupiće pozorište „Timbre 4” iz Buenos Ajresa sa predstavom „Propust porodice Koleman” u režiji Klaudija Tolkačira. Sledi drama Mirka Kovača „Osipate se polako, vaša visosti” u režiji Gorana Damjanca, u izvođenju Sarajevskog ratnog teatra. Pozorište „Barka” iz Budimpešte predstaviće svoju postavku komada „Zabava” Slavomira Mrožeka, u režiji Lasla Berceša, a Državno dramsko pozorište „Stari dom” iz Novosibirska svoje ostvarenje „Duet” Ota Eskina, u režiji Kšištofa Zanusija. Dolazak je potvrdilo i pozorište „Mistorin” iz Jerusalima, koje će se potruditi da osvoji simpatije beogradske publike predstavom „Snovi o Mojsiju” autorke Julije Ginis, dok će Crnogorsko narodno pozorište iz Podgorice izvesti Gogoljevog „Revizora”, u režiji mladog Veljka Mićunovića.
Drugi deo festivala proteći će u znaku gostovanja kanadske trupe „Atrijum” koja u Beograd dolazi sa predstavom „Čehov za dvoje” Tatjane Čouljenko i Džuli Grgar, Beloruskog dramskog pozorišta i dela „Dnevnik pesnika” Sergeja Kovaljova, u režiji Vitala Barkouskija, kao i Malog dramskog pozorišta iz Bitolja i njihove predstave „Stolice” Ežena Joneska u režiji Ljupča Georgijevskog. Na kraju Festivala „Slavija 2011” nastupiće Narodno pozorište iz Beograda sa Sterijinom „Lažom i paralažom”, u režiji Juga Radivojevića.
– Nije bilo lako sačiniti selekciju, budući da je bilo prijavljeno oko 230 predstava. Očekujemo dolazak i velikog broja gostiju koji stižu u Beograd zbog, kako kažu, pozitivne festivalske atmosfere. Već sada znam koje će tri predstave učestvovati na narednom pozorišnom skupu, a pozive za saradnju u narednom periodu dobili smo od preko 50 festivala – kaže Batrić Žarković, direktor pozorišta „Slavija”.
Žarković je selekciju, kako saznajemo, sačinio još u septembru 2010. godine, a jedini ograničavajući faktor kada je ova teatarska kuća u pitanju jeste mala i tehnički skromna scena.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.024
Mikelandjelov David u opasnosti

Mikelandjelov David u opasnosti

Beta 03.03.2011 19:09

199188.jpg

Projekat izgradnje železničkih tunela železnice u istorijskom centru Firence predstavlja opasnost za Mikelandjelovu skulpturu Davida, simbol grada, pre svega zbog vibracija, piše u četvrtak dnevnik Korijere dela sera.

"Plan predvidja da se tuneli izgrade oko 600 metara od mesta na kojem se nalazi David. Ako se statua ne premesti pre početka radova, postoji rizik da bi mogla da se sruši zbog vibracija", upozorio je u izjavi listu arhitekta i stručnjak za podzemno gradjevinarstvo Fernando De Simone. Visok pet metara sa postoljem, Mikelandjelov David nastao je izmedju 1501. i 1504. i od 1873. je izložen u Galeriji akademije u Firenci kako bi bio zaštićen od nevremena i zagadjenja.

De Simone je svoju ocenu dao na osnovu postojećih mikro pukotina na statui i oštećenosti statue na nivou nožnih gležnjeva. "Rizik od rušenja biće veoma veliki, posebno ako se vibracijama usled iskopavanja dodaju vibracije koje potiču od koračanja grupa turista i automobilskog saobraćaja u toj četvrti", objasnio je arhitekta.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.024
Izložba o Disu u Parizu

Izložba o Disu u Parizu

Blic 03.03.2011 20:33

199199.jpg

Gradska biblioteka "Vladislav Petković Dis", u Čačku, saopštila je danas da će 16. marta u Parizu biti otvorena izložba pod nazivom "To je onaj život gde sam pao i ja", posvećena životu i stvaralaštvu jednog od najvećih srpskih pesnika 20.veka čije ime biblioteka nosi.

Domaćin je Kulturni centar Srbije,a za tu priliku štampana je dvojezična publikacija o Disu i njegovom vremenu, na srpskom i francuskom jeziku, kao i reprint izdanje knjige o srpskoj koloniji, koja seu Francuskoj nalazila u vreme Prvog svetskog rata.

Predviđeno je da izložbu otvori ambasador Srbije u Parizu Dušan Bataković.

Vladislav Petković Dis našao bio je medju hiljadama srpskih zbeglica u FRancuskoj. Boravio je u Marseju, Nici, Parizu i Pti Dalu, gde su nastale i neke njegove antologijske pesme.


Predstojećom izložbom u Parizu, Dis se simbolicno, posle 94 godine,
vraća tamo odakle je krenuo na svoje poslednje putovanje 1916. godine. Stradao je u Jonskom moru kada je potapljen parobrod "Italija", na kome se nalazio, izjavila je Tanjugu direktorka čačanske biblioteke Danica Otašević.


Izložbom u Parizu, čiji je autor Olivera Nedeljković, obeležava se 131. godina od Disovog rodjenja i sto godina od objavljivanja njegove prve zbirke pesama "Utopljene duše", koja mu je osigurala istaknuto mesto u srpskoj književnosti.


Prilikom gostovanja u Parizu biće promovisano i stvaralaštvio Čačanina Vladana Matijevića, ovogodišnjeg dobitnika nagrade "Meša Selimović" za roman godine, čije su dve knjige već prevedene na francuski jezik.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.024
Zajednički projekat tri pozorišta

Zajednički projekat tri pozorišta

Beta 07.03.2011 06:27

199377_a.jpg

Premijera predstave "Sedam i po", koju po tekstu Miroslava Momčilovića režira Darjan Mihajlović, održaće se u ponedeljak u Banjaluci.

U koprodukciji beogradskog Ateljea 212, banjalučkog Narodnog pozorišta i Novosadskog pozorišta (Ujvideki Sinhaz), igra 14 glumaca iz različitih pozorišta.

Predstava će imati i tri premijere: u Banjaluci, Novom Sadu i Beogradu, saopštilo je Novosadsko pozorište.

Reditelj Darjan Mihajlović je rekao da će se predstava veoma razlikovati od istoimenog filma jer film ima "novobeogradsku etiku i estetiku" dok je predstava "univerzalna ljudska priča".

"To je antinostalgični komad koji se bavi našim mitomanijama ali ne u svetlu naše prošlosti, već sadašnjosti", naveo je Mihajlović.



 
Natrag
Top