Zanimljivosti i dešavanja iz oblasti kulture i umetnosti

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Umro slikar i vajar Antoni Tapijes

[h=1]Umro slikar i vajar Antoni Tapijes
[/h] Izvor: Beta

Španski slikar i vajar Antonio Tapijes preminuo je 6. februara uveče u Barseloni, u 88 godini.

9628797034f310885aba5c623245675_orig.JPG


Foto: wikipedia.org, canalhub.fotos

Tapijes je bio jedna od najvećih ličnosti španske apstraktne i avangardne umetnosti druge polovine dvadesetog veka.

Bio je poznat po radovima na kojima se služio uništenim svakodnevnim predmetima kao materijalom.

Druge prepoznatiljive oznake bili su krstovi, slovo "X" i broj "4", koji je simbolizovao četiri elementa i četiri strane sveta.

Tapijes je dobio brojne nagrade, među kojima i 2003. "Velaskez", najveću špansku nagradu za umetnost.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Uži izbor za nagradu "Laza Kostić"

[h=1]Uži izbor za nagradu "Laza Kostić"
[/h] Izvor: SEEcult.org

Žiri za nagradu "Laza Kostić" uvrstio je u uži izbor šest naslova iz knjizevne produkcije 2011. godine, medu kojima je i roman “Bernardijeva soba” Slobodana Tišme, u izdanju Kulturnog centra Novog Sada, nagrađen NIN-ovom nagradom.

8189480824f3111a7cb429844652231_orig.jpg
U užoj konkurenciji su i "Srpska putopisna kultura" Vladimira Gvozdena, u izdanju "Službenog glasnika", "Unutrašnji čovek" Vojislava Karanovića, u izdanju "Povelje", zatim "27 pesama: tenkovi i lune" Vladimira Kopicla, u izdanju Kulturnog centra Novog Sada, te "Tito je umro" Mirjane Novaković, u izdanju “Lagune” i "Oda manjem zlu" Voje Čolanovića, u izdanju kuće "Mono i Manjana".

Žiri čine Nenad Šaponja, Đorđe Pisarev i Zoran Đerić, a odluka o nagradi, koju čini diploma i 150.000 dinara, biće doneta krajem februara.

U širem izboru bilo je 12 naslova knjiga koje zadovoljavaju kriterijume i propozicije konkursa za to priznanje delima pisanim u književnim žanrovima u kojima je stvarao Laza Kostić (poezija, proza, esej, drama i publicistika).

Prošle godine nagradu “Laza Kostić” za književno delo dobio je pisac Goran Petrović za roman “Ispod tavanice koja se ljuspa”, u izdanju Novosti, a priznanje za izdavački poduhvat pripalo je Dušanu Popovu i Novosadskom klubu, glavnom uredniku i izdavaču Enciklopedije Novog Sada.

Specijalna priznanja pripala su Matici srpskoj u Novom Sadu, Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Beogradu i Zavodu za udžbenike u Beogradu za prvu knjigu prvog toma Srpske enciklopedije, izdavačkoj kući "Klett" u Beogradu, povodom izlaska "Univerzalnog nemačko-srpskog rečnika", i Zavodu za udžbenike za knjigu "Enciklopedijski englesko-srpski rečnik" autora Borisa Hlebeca.

U užem izboru za nagradu “Laza Kostić” bile su i knjige “Asqua alta” Sanje Domazet, u izdanju Zavoda za udžbenike i “Čovek koji je ubio Teslu” Gorana Skrobanje, u izdanju Lagune.

Nagrada za 2011. biće uručena 1. marta na Salonu knjiga na Novosadskom sajmu, u okviru manifestacije “Dani Laze Kostića”.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Slika plaćena 250 miliona dolara izazvala zemljotres na tržištu ume

Slika plaćena 250 miliona dolara izazvala zemljotres na tržištu umetnina


Blic

Apsolutni rekord na tržištu umetnina doskora je držalo platno „No 5, 1948” Džeksona Poloka koje je 2006. u SAD, u privatnoj transakciji, prodato za 140 miliona dolara. Da je remek-delo najsigurnija investicija, odavno znamo, kao što uostalom znamo i da ono donosi prestiž najimućnijim ljudima na svetu.

211866_ku01-sezan_f.jpg

Pol Sezan: „Igrači karata”, 1892/3, cena 250 miliona dolara


Međutim, često zaboravljamo da cena jednog remek-dela skače tek pošto je ono prodato ili preprodato. Dok je još u vlasništvu umetnika, ono nema astronomsku vrednost, a nije zabeleženo da je ijedan njegov tvorac u istoriji umetnosti živeo u nečuvenom izobilju, kao što se može reći za njihove sadašnje posednike.

Činjenica da sada najskuplja slika za čak sto deset miliona dolara prednjači u odnosu na drugu s liste, neminovno će dovesti do zemljotresa na art marketu.

Rečima procenitelja umetničkih dela u londonskom osiguravajućem društvu „Lojd”, Viktora Vinera: „Sada će svako ko poseduje remek-delo uzimati ovu sumu kao parametar. Na tržištu umetnina više ništa neće biti kao pre, jer ovo delo menja njegovu celokupnu strukturu.”

[TABLE="class: art_table"]
[TR="class: tab_even"]
[TD="colspan: 3"]
211871_paulcezanne1861_hs.jpg

Pol Sezan (1839-1906)


1. Šok sa Sezanom

Ulje na platnu "Igrači karata" koje je Sezan slikao oko 1890. trenutno je sa cenom od 250 miliona dolara najskuplje plaćeno delo na svetu. Kupili su ga početkom 2012. godine članovi katarske kraljevske porodice od Jorgea Embirikosa, grčkog brodovlasnička, objavio je magazin „Veniti fer”. Među najznačajnijim njenim akvizicijama koje pokreće 28-godišnja princeza Al-Majasa, 14. dete katarskog emira, jesu još radovi Marka Rotka i Demijena Hersta. Inače, Pol Sezan je naslikao seriju od pet slika istog naziva u periodu od 1890. do 1895. godine.
Preostale četiri se nalaze u muzejima „Orsej” u Parizu i „Metropoliten” u Njujorku, u institutu Kortald u Londonu i Fondaciji Barns u Filadelfiji. Slikom dominiraju plavi, hladni tonovi, lice i ruke igrača imaju topao narandžasti ton kojim slikar naglašava njihovu koncentrisanost, unutrašnju napetost ispod prividnog mira. Ovaj kontrast toplih i hladnih tonova ponovljen je u gornjem delu slike, desno, na draperiji. Svaki koloristički detalj na slici ima svoju funkciju radi celokupnog efekta. Nijedan potez nije slučajan, kompozicija je pažljivo smišljena, ali bez naturalizma. Monumentalnost figura i intimnost scene Sezan postiže isključivo hromatskim i formalnim elementima, čime je doprineo da ga čak i kubisti, ne samo impresionisti, nazivaju „našim ocem”.
[/TD]
[/TR]
[TR="class: tab_odd"]
[/TR]
[TR="class: tab_even"]
[/TR]
[/TABLE]


[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]
211867_ku02-polok_hs.jpg

2. Džekson Polok: „Br. 5”, 1948. cena 140 miliona

Ova slika je prodata 2006. nepoznatom kupcu. Tipično je Polokovo delo po tome što se na njoj vidi do koje mere je slikarstvo shvatao kao apsolutnu slobodu. „Moje slike ne nastaju na štafelaju. Radije platno pričvrstim za zid ili prostrem na pod. To liči na metod kojim se služe Indijanci za slike u pesku”, objašnjavao je veliki američki slikar nazvan ocem akcionog slikarstva. Delo je nastalo 1948. tako što je bukvalno lebdeo nad platnom koje je bilo na podu.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


[TABLE="class: art_table"]
[TR="class: tab_odd"]
[TD="colspan: 3"]
211868_ku03-de-kuning_hs.jpg

3. Vilem de Kuning: „Žena III”, 1953. cena 137,5 miliona

Ova slika je prodata 2006. godine. Holandsko-američki slikar Vilem de Kuning, pionir apstraktnog ekspresionizma, voleo je da nanosi boju žestokim pokretima široke četkice i špahtle.
„Stav da je priroda haotična i da je umetnik taj koji joj daje smisao je apsurdan. Mi možemo samo da se nadamo da unesemo malo smisla u svoj život”, govorio je De Kuning. Njegova serija vulgarnih portreta žena nastaje od 1951, a slika „Žena III” 1952-1953.
[/TD]
[/TR]
[TR="class: tab_even"]
[/TR]
[TR="class: tab_odd"]
[/TR]
[/TABLE]


[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]
211869_ku04-klimt_hs.jpg

4. Gustav Klimt: „Portet Adele I”, 1907. cena 135 miliona
Američki multimilijarder Ronald Lauder je kupovinom ovog dela (2006) šokirao svet zbog njegove neviđeno visoke cene. Ova slika je jedno od pet dela nedavno vraćenih porodici Bloh-Bauer od koje su ih nacisti oduzeli. Adel je bila žena bečkog bankara Ferdinanda Bloh-Bauera, a austrijskom slikaru utemeljivaču “bečke secesije”, trebalo je tri godine da završi njen portret slikan uljem i zlatom na platnu.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]



211870_ku05-pikaso_hs.jpg

5. Pablo Pikaso: „Akt, lišće i bista”, 1932. cena 106,5 miliona

Ovo je najskuplja Pikasova slika koja je ikada prodata na aukciji. Bilo je to 2010. godine. Nastala 1932. u Normandiji, jedno je od najznačajnijih Pikasovih dela iz međuratnog perioda. Model mu je bila Mari-Terez Valter, njegova ljubavnica i muza koja je imala samo 17 godina kada je upoznala slikara. Voljom njenog novog vlasnika, koji je želeo da ostane anoniman, slika je izložena u londonskoj galeriji „Tejt modern”.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Uručene Vukove nagrade za 2011.

[h=1]Uručene Vukove nagrade za 2011.
[/h] Izvor: Beta

Kulturno-prosvetna zajednica Srbije uručila je 8. februara Vukove nagrade za 2011. godinu pojedincima i ustanovama za naročiti doprinos razvoju kulture, obrazovanja i nauke u Srbiji.

17819276814f32afe143e40207688382_orig.jpg

Miloš Šobajić (Beta)
Prema rečima kompozitora Svetislava Božića, predsednika žirija, odluka o nagradama doneta je "posle kreativne diskusije, u kojoj su vagane nijanse".

"Dobitnici su mogli biti i dobitnici ordena Svetog Save i dobitnici ove nagrade. Bilo je takvih duhovnih kapaciteta u ovom prostoru, oni se prepoznaju koji su", rekao je Božić.

U ime dobitnika nagrade Kulturno-prosvetnoj zajednici Srbije zahvalio je nagrađeni slikar Miloš Šobajić.

"U srpskoj kulturi već dugo postoji čvrsto izgrađeno shvatanje značaja Vuka Karadžića i njegovog dela, i tu ne postoji potreba za redifinisanjem ili preispitivanjem. Svi mi već dugo govorimo Vukovim jezikom", rekao je Šobajić.

Vukova nagrada za 2011. godinu uručena je predstavnicima Zadužbine "Dositej Obradović", dramskom piscu i scenaristi Siniši Kovačeviću, urednici RTS-a i rediteljki Negosavi Neni Kunijević, likovnom umetniku i književniku Predragu Baju Lukoviću i književniku Radovanu Belom Markoviću.

Nagradu su, osim Šobajića, dobili i dramaturg i književnik Milisav Milenković, istoričar umetnosti Dušan Milovanović i istoričar književnosti Gojko Tešić. Književnik Petar Sarić zbog vremenskih prilika nije uspeo da dođe u Beograd, pa je nagradu u njegovo ime primio njegov brat Nikola Sarić.

Izuzetna Vukova nagrada za 2011. godinu dodeljena je Umetničkoj livnici "Jeremić" iz Beograda.

Vukova nagrada, koje je ove godine dodeljena 48. put, sastoji se od diplome - rada slikara Radomira Stevića Raša, plakete s likom Vuka Stefanovića Karadžića, rada vajara Nebojše Mitrića, i akvarela
slikara Momčila Antonovića.

Odluku o dobitnicima doveo je žiri u sastavu: slikar Momčilo Antonović, kompozitor Svetislav Božić, književnik Milovan Vitezović, istoričar Žarko Dimić, muzički umetnik Bora Dugić, dramska umetnica Rada Đuričin, književnik i književni prevodilac Dragan Mraović, književnik Ljubivoje Ršumović i profesor Univerziteta u Beogradu Darko Tanasković.



 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Solženjicin dobija trg u Parizu

[h=1]Solženjicin dobija trg u Parizu
[/h] Izvor: Tanjug

U glavnom gradu Francuske će uskoro jedan trg poneti ime Aleksandra Solženjicina, velike figure ruskog disidentskog pokreta i dobitnika Nobelove nagrade za književnost, prenosi AFP.

9999111624f338c7744fcb745103419_orig.jpg
Odluka gradske skupštine da se jedan trg u zapadnom delu Pariza nazove po slavnom ruskom piscu i disidentu, međutim, nije prošla bez protivljenja jednog broja levičarskih odbornika, koji smatraju da je Solženjicin bio "deklarisani antisemita i homofob".

Oštar kritičar sovjetskog sistema koncentracionih logora čiji je i sam bio zatočenik niz godina, autor pripovetke "Jedan dan Ivana Denisoviča" (1962) i "Arhipelaga Gulag" (1975), smatran je među sunarodnicima "savešću XX veka".

Rođen 11. decembra 1918. u Kiskovodsku, na Kavkazu, Solženjicin je prigrlio revolucionarne ideale novonastalog režima. Studirao na Fizičko-matematičkom fakultetu u Rostovu na Donu, a tokom Drugog svetskog rata bio je zapovednik artiljerijske brigade. Godine 1945, zbog pisama u kojima je indirektno kritikovao Staljina, uhapšen je i osuđen na osam godina zatočeništva u sibirskom logoru.

Godine 1962, uz dozvolu tadašnjeg sovjetskog lidera Nikite Hruščova, objavio je pripovetku "Jedan dan Ivana Denisoviča", priču o običnom zatočeniku Gulaga.

Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1970, a četiri godine kasnije oduzeto mu je državljanstvo i proteran je iz ŠSR-a. Živeo je naizmenično u Nemačkoj, Švajcarskoj i SAD, da bi se nakon 20 godina, posle raspada SSSR-a, vratio u Rusiju.

Nakon povratka u domovinu, kritikovao je zapadne zemlje i evoluciju post-sovjetske Rusije, pozivajući na vraćanje tradicionalnim moralnim vrednostima.

Umro je 2008. u Moskvi 89. godini.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Madlenianum u prestonici kulture

[h=1]Madlenianum u prestonici kulture
[/h] Izvor: B92

Opera i teatar Madlenianum i Muzej Cepter učestvovaće tokom februara, marta i aprila u programu Maribora - evropske prestonice kulture 2012. godine.

4728762434f33859d23ecc149494847_orig.jpg
Opera i teatar Madlenianum učestvovaće operskom predstavom “Mandragola” Ivana Jevtića,a muzej Cepter će predstaviti izložbu dela iz muzejske kolekcije.

Opera i tatar Madlenianum je za sada jedini srpski teatar koji će se predstaviti u okviru ovog projekta. Opera "Mandragola" Ivana Jevtića urađena u produkciji Madlenianuma biće izvedena 11. februara 2012. godine u Velikoj dvorani SNG Maribor (Slovensko narodno gledališče Maribor). Madlenianum se opredelio da izvede upravo ovo savremeno delo domaćeg svetski priznatog autora akademika Ivana Jevtića. Tako će biti predstavljen srpski autor uz beogradsku ekipu koju čine solisti, orkestar i drugi umetnici.

Muzej Cepter će gostovati sa izabranim delima iz svoje Kolekcije u Koruškoj galeriji likovnih umetnosti u Slovenj Gradecu od 10. februara do 1.aprila. Naziv izložbe pod kojim će se predstaviti dela iz Kolekcije je "Bogatstvo vizuelne realnosti – Izabrana dela iz kolekcije Zepter iz Beograda", a biće zastupljene slike, skulpture i zidne instalacije.

Grad Maribor je proglašen za Evropsku prestonicu kulture 2012. godine. Osnovni cilj ovog projekta predstavlja traženje novog identiteta grada Maribora, koji je prešao put od postindustrijskog grada do evropske prestonice kulture. Poštovaoci kulture biće u prilici da tokom čitave 2012. godine uživaju u više od 1.500 događaja, uz prisustvo brojnih međunarodno priznatih umetnika.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ceo vek Popovićeve "Antologije"

[h=1]Ceo vek Popovićeve "Antologije"
[/h] Izvor: Tanjug

Srpska književna zadruga predstavila je 9. februara 23. izdanje istorijske "Antologije novije srpske lirike" Bogdana Popovića, obeležavajući jedan vek od prvog izdanja štampanog u Zagrebu.

15914631514f341443b815a984813819_orig.jpg
Matica hrvatska je krajem 1911. objavila antologiju koju je priredio Popović, profesor Univerziteta u Beogradu. Od tada je imala više izdanja, uključujući jedno na slovenačkom 1965. i dva tokom 1990. godine, pa sve do 2001.

Ovo izdanje SKZ priredio je Bogdan Lj. Popović, književni kritičar koji važi za najboljeg poznavaoca srpske poezije, a koristio je izdanje iz 1936. godine koje uključuje predgovor prvog priređivača.

Uz to ide i napomena da prvobitni priređivač nije hteo da kasnija izdanja dopunjuje novim pesmama, jer je smatrao da je ovo celovit izbor za precizno određeni period i odnosi se na srpsku liriku, a ne poeziju koju su pisali i drugi slovenski narodi koji žive na Balkanu.

O ovom delu, za koje je rekao da je i danas "živo", govorio je predsednik SKZ pesnik Slobodan Rakitić, koji ga je, uz časopis "Srpski književni glasnik", pokrenut nešto ranije (1901) nazvao "vesnicima novog veka i srpske istorije i književnosti, koji su uticali na formiranje duhovne kulture i književnog ukusa u srpskom narodu, ne smao u Srbiji, nego u svim srpskim zemljama".

Prema Rakitićevom mišljenju, pokretači "Glasnika” (među kojima su bili Jovan Skerlić ali i Popović) podržavali su nova književna stremljenja, a rezultat toga je ova "Antologija" u kojoj se oseća snažan uticaj modernih evropskih pesnika: francuskih (Dučić, Rakić) ruskih (Vojilsav Ilić), nemačkih (Šantić) engleskih (Svetislav Stefanović), mađarskih (Zmaj)...

Popović je, što Rakitić smatra važnim, zastupao stav da "nema apsolutno dobrih pesnika, već prvenstveno ima dobrih pesama i zato je ovo nije antologija pesnika, već pesama".

Rakitić je dodao da svaka antologija "ima svog pesnika" i da je to kod Popovića bio Jovan Dučić, i to samo do 1911. godine, jer Popović nije nikada menjao prvobitni koncept.

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.016
Prateći programi FEST-a

Prateći programi FEST-a


fest2012.jpg

U okviru pratećeg programa ovogodišnjeg FEST-a biće održana tri master klasa, dve izložbe, retrospektive filmova Pitera Bogdanoviča i Jiržija Mencla, a biće predstavljena i monografija o FEST-u Snovi otvorenih očiju, 1971 – 2011.
Jubilarni,
40. Fest
pod sloganom
U svetu velikih
počeće 24. februara u Sava centru projekcijom filma
Drvo života
Terensa Malika, prošlogodišnjeg dobitnika Zlatne palme u Kanu. Festival će otvoriti, kako se očekuje, Piter Bogdanovič, slavni holivudski reditelj srpskog porekla. Do 4. marta biće prikazana 72 premijerna filma, uz dvadesetak ostvarenja u retrospektivama.

Saopštenje:
U Muzeju Kinoteke biće prikazane retrospektive filmova Pitera Bogdanoviča i Jiržija Mencla.
Tri master klasa tokom trajanja 40. FEST-a održaće studentima umetničkih akademija uvaženi gosti Festivala:

  • subota, 25.II u 12,00 na FDU - PITER BOGDANOVIČ, moderator: Dinko Tucaković
  • nedelja, 26.II u 15,00 na velikoj sceni Narodnog pozorišta u 15,00 - JIRŽI MENCL, domaćin M. Paramentić
  • četvrtak, 1.III u 12,00 - na Akademiji umetnosti Beograd u 12,00 - MENAHEM GOLAN, moderator: Filip Bergson
U pratećem programu 40. FEST-a biće i dve značajne i velike izložbe: prva izložba,koja će biti postavljena u prostorima Sava Centra predstaviće oko 60 fotografija velikih formata - najistaknutijih gostiju tokom četiri decenije festivala, dok će u Domu omladine biti predstavljena izložba svih plakata sa dosadašnjih FEST-ova!
Konačno, i najvažnije: Odbor i Direkcija FEST-a u saradnji sa Službenim glasnikom Srbije završavaju štampu velike, obimne i luksuzne monografije posvećene ovom jubileju, pod naslovom „Snovi otvorenih očiju, 1971 – 2011.“, čiji je autor g. Ivan Karl. Monografija će imati oko 300 strana velikog formata sa skoro 500 fotografija, biće dvojezična, a predstavićemo je na dan otvaranja 40. FEST-a!

Izvor: Popboks


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Otvoreno 62. Berlinale

[h=1]Otvoreno 62. Berlinale
[/h] Izvor: Tanjug

"Zbogom kraljice", raskošna istorijska drama o prvim danima francuske revolucije, otvorila je 62. Filmski festival u Berlinu, navodeći publiku na paralele sa "arapskim prolećem".

11617299714f34d6206b68e469913441_orig.jpg

Glumica Dajana Kruger na crvenom tepihu (Foto: Beta)

Priča, zasnovana na romanu Šantal Toma, ispričana je iz ugla sluškinje Sidoni (Lea Sejdu), koja uživa poverenje Marije Antoanete (Dajana Kruger), mlade i lepe francuske kraljice koja živi u izolaciji, zaokupljena doterivanjem i dvorskim inrigama, ne sluteći da su njeni dani odbrojani.

"Svaka revolucija, a posebno ova je protiv zloupotrebe moći i zloupotrebe novca koje se i danas događaju", izjavila je nemačka glumica Dajana Kruger nakon projekcije filma za novinare.

Svetska premijera filma biće održana večeras, 10. februara nakon šetnje zvezda crvenim tepihom kojom će biti zvanično otvoren 10-dnevni Berlinale.

Digitalno snimljen u Versaju i dvorcima nadomak Pariza, film Benoe Žakoa je jedno od 18 ostvarenja u trci za glavnu nagradu - "Zlatnog medveda" kojeg će dodeliti žiri predvođen britanskim rediteljem Majkom Lijem, a u kome su i glumci Džejk Džilenhal, Šarlota Genzbur, fotograf Anton Korbijn i reditelji Fransoa Ozon i Ašgar Farhadi.

Kritičari navode da će se ove godine na filmskom maratonu u Berlinu, u okviru kojeg će biti predstavljeno blizu 400 ostvarenja, naći smeliji izbor filmova, sa nekoliko novih, neafirmisanih rediteljskih imena u glavnoj selekciji.

Očigledna je želja organizatora da ponove prošlogodišnji uspeh sa iranskim filmom "Nader i Simin: Razvod" koji je osvajanjem Zlatnog medveda lansiran na put globalne slave.

Uspeh svakog festivala ne zavisi samo od filmova, već i od velikih zvezda koje će prošetati crvenim tepihom, pa se tako među holivudskim "teškašima" ove godine na Berlinalu očekuje dolazak Meril Strip kojoj će "Zlatni medved" za životno delo biti uručen 14. februara, kada je zakazana projekcija njenog najnovijeg filma "Čelična lejdi".

U nemačku prestonicu će doći još jedna velika holivudska zvezda, Anđelina Džoli koja će predstaviti svoj rediteljski prvenac "Zemlja od krvi i meda", a crvenim tepihom će prošetati i glumačke ekipe filmova poput "Ekstremno glasno i neverovatno blizu" o terorističkom napadu 11. septembra na Njujorku i "Izdaja", najnoviji akcioni triler Stivena Sodeberga.

Festival u Berlinu trajaće do 19. februara.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Priznanje za Svenku Savić

[h=1]Priznanje za Svenku Savić
[/h] Izvor: Beta

Lingvistkinji Svenki Savić uručena je na svečanosti u Vladi Vojvodine nagrada Zavoda za kulturu Vojvodine za celokupno stvaralaštvo.

19149673284f34dab788cc0706500587_orig.jpg
Nagradu za multikulturalnost i interkulturalnost dobila je novinarka Gordana Draganić-Nonin, književnica Radmila Gikić-Petrović nagrađena je za očuvanje kulturnog nasleđa, a nagrada Iskre culture za savremeno stvaralaštvo koja se dodeljuje umetniku do 35 godina pripala je reditelju Borisu Liješeviću.

Pokrajinski sekretar za kulturu i informisanje Milorad Đurić rekao je da Zavod za kulturu ovim priznanjem ocrtava koordinate vrednosnog sistema Vojvodine.

On je rekao da je 2011. bila veoma uspešna godina za vojvođansku kulturu, jer su najvažnija nacionalna priznanja dobili umetnici iz Vojvodine.

"To je još jedna potvrda vitalnosti kulture na teritoriji naše pokrajine", kazao je Đurić.

Nagrada se sastoji od umetničkog predmeta i novčanog iznosa.

 
Natrag
Top