Zanimljivosti i dešavanja iz oblasti kulture i umetnosti

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nordijski dani od 16. novembra

[h=1]Nordijski dani od 16. novembra
[/h] Izvor: Tanjug

Manifestacija "Nordijski dani", u okviru koje će biti predstavljen dizajn, muzika, kuhinja skandinavskih zemalja, kao i njihovi uspešni ekonomski i socijalni modeli, biće održana od 16. do 18. novembra u koncept radnji "Supermarket", najavili su organizatori.

12394108134eba9c7541bf3262447796_orig.jpg
Program manifestacije obuhvatiće predstavljanje mogućnosti za razmenu i poslovnu saradnju, diskusije o ekonoskim problemima, prezentacije skandinavske kulture i tradicije, a sve to uz "švedski" sto i izložbe primenjenog skandinavskog dizajna.

Na otvaranju, 16. novembra, biće reči o trenutnoj poslovnoj klimi na globalnom nivou, a učesnici će razmeniti znanja i iskustva u oblasti dizajna.

Narednog dana, posetioci će imati priliku da probaju specijalitete iz Švedske, a biće upriličeno i druženje u finskoj sauni uz dansko pivo.

Poslednjeg dana razmatraće se dalje aktivnosti u domenu povezivanja nordijske i srpske kulture.

Manifestaciju organizuje Nordijska poslovna alijansa u saradnji sa "Supermarket" koncept radnjom i uz podršku ambasada skandinavskih zemalja u Beogradu.

Izvršna direktora Nordijske poslovne alijanse Slađana Tomašević objasnila je da ovom manifestacijom žele da "oplemene lokalni poslovni ambijent, jer je dobro poznato da su nordijske zemlje postavile standarde poslovanja koje bi volele da dostignu gotovo sve zemlje sveta".

Ona je dodala da je ovo samo jedan u nizu događaja koje organizuje Nordijska poslovna alijansa u cilju daljeg učvršćivanja i poboljšanja uslova i načina rada u lokalnim kompanijama, koje su došle iz skandinavskih zemalja.

Cilj udruženja, prvog ove vrste u Srbiji, jeste da unapredi i ojača saradnju nordijskih kompanija i srpskog tržišta i doprinese rastu poslovnih aktivnosti između pomenutih zemalja i Srbije i pomogne njihovim kompanijama da uspostave partnerske odnose.

Nordijska poslovna alijansa (NPA) u Beogradu posluje od 2009. godine i okuplja kompanije iz Danske, Finske, Islanda, Norveške i Švedske koje posluju u Srbiji.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Izložba o Andriću u Ženevi

Izložba o Andriću u Ženevi


D. B. M. |

Izložba o nobelovcu u Palati Ujedinjenih nacija. Životni put predstavljen kroz diplomatiju i književnost


Andrićeva diplomatska odora

IZLOŽBA “Ivo Andrić pisac i (ili) diplomata” od 1. decembra biće u Palati Ujedinjenih nacija. U Muzej grada Beograda, koji organizuje izložbu povodom 50 godina od dodele Nobelove nagrade, poziv je stigao direktno iz Ženeve.

- Uglješa Zekić, naš ambasador u Ženevi, došao je sa ovom ponudom, rekli smo da smo zainteresovani i povezao ih je sa nama - kaže Zorana Pejković, kustos Muzeja grada Beograda. - Izložba je gostovala u Minhenu, Frankfurtu, Temišvaru, Bukureštu, Sarajevu, Gorici..., a sledeće godine najverovatnije će putovati u Kinu i Japan. Interesovanje je veliko, pa gostujemo isključivo po pozivu.

Postavka hronološki prati Andrićevo književno stvaralaštvo i diplomatsku karijeru od Vatikana, Bukurešta, Trsta, Graca, Marselja, Pariza, Madrida, Brisela, Ženeve do Berlina. Na 20 panoa predstavljen je njegov stvaralački rad, panorame gradova u kojima je bio, upotpunjene slikama iz privatnog života, dokumentima i ličnim predmetima. - Andrić je paralelno obavljao dve delatnosti, koje su, svaka na svoj način, bile izložena strogom sudu javnosti, a on je uspevao da bude uspešan i priznat i u diplomatiji i u književnosti - naglasila je Tatjana Korićanac, autor izložbe. - Bio je intelektualac evropskog duha i snage misli, izuzetnog obrazovanja, jedan od najznačajnijih pisaca 20. veka na jugoslovenskim prostorima i pripadnik evropske diplomatske elite između dva rata. Tokom svog službovanja kretao se od istoka do zapada Evrope, što mu je pomoglo da odnose velikih sila i s njima spletene politike malih naroda sagleda celovitije nego većina njegovih kolega, postavši tako vodeći analitičar tadašnje jugoslovenske diplomatije.
Izložba će imati beogradsku “premijeru” 10. decembra, na dan kada je Andriću uručena Nobelova nagrada. Ne zna se još gde će postavka biti izložena, najverovatnije u Konaku kneginje Ljubice ili u novoj zgradi Muzeja grada Beograda u Resavskoj ulici (koja još nije adaptirana).

VELIKO INTERESOVANJE

- BEZ izuzetka, gde god smo gostovali, publika je fantastično primila ovu izložbu - ističe Zorana Pejković. - Andrića i njegovo stvaralaštvo poznaju bolje u slovenskim zemljama, ali i u ostalim državama znaju da je nobelovac i veliki pisac. Gostovanja organizujemo i zbog naših ljudi iz dijaspore, želimo da i oni osete makar delić slavljeničke priče iz Beograda.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Spomen-bista Dositeja Obradovića u Temišvaru

Manifestacija "Dani srpske kulture"


Spomen-bista Dositeja Obradovića u Temišvaru


Beta |


TEMIŠVAR - Spomen-bista srpskog prosvetitelja Dositeja Obradovića otkrivena je u Temišvaru, u Aleji velikana, u okviru manifestacije "Dani srpske kulture".

106283_kudositej_hs.jpg


"Dositej je na najbolji način pokazao da se može biti i Evropljanin i pripadnik svoje nacije", rekao je vojvodjanski sekretar za kulturu Milorad Đurić pri otkrivanju biste.


Naveo je da je bista, postavljena nedaleko od rodnog mesta Dositeja Obradovića, način da se oduži dug prosvetitelju.

"Iako je živeo pre dva veka, Dositej je u izvesnom smislu naš savremenik jer sva pitanja o kojima je razmišljao, važe i danas", ocenio je Djurić.

Gradonačelnik Temišvara Džordž Čuhandu rekao je da je postavljanje spomen-biste znak podrške rumunskih vlasti očuvanju kulturnog i nacionalnog identiteta Srba u Rumuniji.

U Čakovu, Dositejevom rodnom mestu, priređen je program povodom obeležavanja 200 godina od njegove smrti.

[TABLE="class: antre_l back_c_1, align: left"]
[TR]
[TD]Dositej je bio prvi ministar prosvete u obnovljenoj srpskoj državi, nakon Prvog srpskog ustanka. Umro je 1811. godine, u Beogradu. [/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Dositej je rođen kao Dimitrije Obradović 1739. ili 1742. godine. On se zamonašio 1758. godine u sremskom manastiru Hopovo, gde je dobio monaško ime Dositej.

Odatle je otišao u Dalmaciju, gde je tri godine proveo kao učitelj, da bi zatim krenuo u svet, učeći se na izvorima prosvećenosti. Putovao je po Grčkoj, Albaniji, Italiji, Rumuniji, Nemačkoj, Beču, Bratislavi, Parizu, Londonu.

Bio je prvi srpski prosvetitelj i pisao je dela u tom duhu, kao što su "Pismo Haralampiju", "Život i priključenija", "Sovjeti zdravago razuma" i "Basne". Autor je i svečane pesme "Vostani Serbie".

Manifestacija "Dani srpske kulture u Temišvaru" traje od 8. do 14. novembra i obuhvata filmski, književni, muzički i likovni program.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Najčuvenija dela Leonarda da Vinčija na jednom mestu

Izložba u Londonu


Najčuvenija dela Leonarda da Vinčija na jednom mestu


Blic


Iako otvorena tek pre nekoliko dana (9. novembra), izložba „Leonardo da Vinči: slikar na milanskom dvoru (1482-1499)”, u londonskoj Nacionalnoj galeriji, već je stekla epitet najveće izložbe na svetu.


Dama s hermelinom, 1483-90. (klikni za uvećanje)


Već na prvi pogled eksponati vas, na svoj neupadljiv način, obaraju s nogu. Devet slika (od poznatih 15 koje se sa sigurnošću pripisuju Da Vinčiju) i preko 50 crteža pozajmljenih iz Poljske, Milana, Sankt Peterburga, Pariza i Vatikana čine do sada najkompletniju izložbu umetnikovih radova.

Sama ideja bila je „vrlo ambiciozna, ali uzbudljiva”, kaže Luk Sajson, kustos izložbe. „Tokom petogodišnjih priprema shvatio sam da svako doba otkriva svog Leonarda - u 20. veku je, recimo, Leonardo bio ludi naučnik i vizionar, a 21. je započeo Braunovim Leonardom - mističnim i jeretičnim. Biće zanimljivo da vidimo da li će naša interpretacija Leonarda kao slikara raspiriti maštu. Leonardo je, pre svega, obučavan da bude slikar i on je razmišljao kao slikar čak i dok je radio druge stvari. Za njega je vid bio primarno čulo.”

191315_kusl4_f.jpg

Bogorodica sa slike iz Luvra (levo) i slike iz Londona (desno) (klikni za uvećanje)


A svaka njegova slika na izložbi je poslastica za sebe, a šlag na torti su dve Madone licem u lice, nedavno restaurisane verzije iz Nacionalne galerije i desetak godina starije slike iz „Luvra“.



Hrist Spasitelj, oko 1500. (klikni za uvećanje)

„Bogorodica među stenama” (1495-1508) iz Londona tradicionalno je smatrana manje vrednom, sa manje delova koji se pouzdano pripisuju maestrovoj kičici. Sada, osvežena, čini da francuska Madona, požutela i oštećenija, na prvi pogled izgleda kao njena siromašnija rođaka. Ali onda, postepeno, na površinu izbijaju suptilnost i mekoća pariske verzije karakteristične za firentinsku renesansu.

Tri portreta: „Dama s hermelinom (Čečilija Galerani)”, „La Belle Ferroniere” i „Portret muzičara” pokazuju kako je maestro rušio tradiciju dvorskih portreta. Smeštena u istu prostoriju, stvaraju naelektrisanu atmosferu i predstavljaju vrhunski primer revolucije koju je Leonardo uveo u portretno slikarstvo. Ne pokušaj da stvorite zapanjujuće verni prikaz portretisanog lika, već da bojom izrazite ono što je maestro nazivao „kretnjama uma” - celokupnu, složenu, živu ličnost.




Bogorodica među stenama, 1495-1508, London (klikni za uvećanje)

„Da Vinči je svojim modelima podario unutrašnji život koji nismo videli kod njegovih prethodnika. Toliko je nijansi u fizičkom prisustvu ovih likova da nijedna reprodukcija ne može verno da ih prenese. One su pravi pokazatelj izreke Lusijena Frojda da su neke slike bolje od drugih zato što im više verujemo”, objašnjava Sajson


„Primetićete izvanrednu promenu u Leonardu, od umetnika koji smatra da mu je dužnost da predstavi prirodu što je vernije moguće do umetnika koji veruje da je njegov stvaralački dar ravan božjem”, kaže Luk Sajson.


Zato se izložba i završava predstavom Isusa „Hristom Spasiteljem”, koji je tek nedavno pripisan maestru i čiju autentičnost neki još osporavaju. Hrist se pojavljuje iz jednostavne crne pozadine pošto je boja nanesena tako da mu daje neku vrstu grozničave svetosti.




Bogorodica među stenama, 1483-86, Luvr (klikni za uvećanje)

I dok se lome koplja oko toga ko će smisliti prikladniji superlativ da opiše izložbu, ljudi iz celog sveta hrle u London ne zbog Brandželine ili Ledi Gage, već zbog prilike da se dive zvezdi visoke renesanse, prilike koja se ukazuje možda jednom u 200 godina.

Izložba traje do 5. februara 2012, a karte su već rasprodate do januara.



Iz Londona u Pariz
Samo nekoliko meseci posle Londona, od 29. marta do 25. juna 2012. u „Luvru“ će biti održana izložba „‘Sv. Ana’ Leonarda da Vinčija”, posvećena nedavno restaurisanoj slici „Bogorodica i Hrist sa Sv. Anom”, koja će biti pridodata verziji iz Nacionalne galerije, tj. crtežu na kartonu gde su predstavljeni Bogorodica sa Hristom, Sv. Anom i Sv. Jovanom Krstiteljem. Ove dve izložbe baviće se slikarskom karijerom Da Vinčija analitičnije nego ikada ranije, pružajući jedinstvenu priliku široj javnosti da ove značajne radove proučava u okviru njihovog umetničkog konteksta.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Misterizona smrt Džejn Ostin

[h=1]Misterizona smrt Džejn Ostin[/h] Izvor: Tanjug

Autorka krimi romana Lindzi Ešford smatra da je spisateljica Džejn Ostin bila žrtva trovanja arsenikom i da nije umrla od posledica raka ili Adisonove bolesti, kao što se veruje.

15355194394ec2614f1c203351379233_orig.jpg
Ešford se pre nekoliko godina preselila u Čoton, rodno mesto Džejn Ostin (1775-1817), da bi napisala novi roman. U lokalnoj bilbioteci naišla je na tomove starih pisama Džejn Ostin a među njima je primetila jednu rečenicu koju je autorka napisala nekoliko meseci pre smrti.

"Osećam se mnogo bolje. I izgled mi se popravlja. Zaista sam izgledala loše. Koža mi je bila crna i bela i svake druge loše boje", navela je autorka romana "Gordost i predrasuda".

Ešfordova, koja je istraživala moderne forenzičarske tehnike i trovanja za svoje romane, odmah je uvidela da se simptomi mogu povezati sa pigmentacijom karakterističnom za trovanje arsenikom - kada delovi kože poprime crnu, braon ili belu boju.

U to doba, arsenik je bio prilično rasprostranjen i koristio se kao lek za sve, od reumatizma - na koji se Ostinova žalila u svojim pismima - do sifilisa.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ukraden crtež Mirka Ilića iz MSUV

[h=1]Ukraden crtež Mirka Ilića iz MSUV
[/h] Izvor: Beta

Originalan crtež poznatog grafičkog dizajnera Mirka Ilića "Obučavanje terorista" ukraden je iz Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu.

14371998444ec3cf13d3ae4451675669_orig.jpg
MSUV je danas saopštio da je nestanak crteža primećen 11. novembra, tokom Novosadskog salona.

O nestanku crteža na papiru procenjenog na 600 evra, odmah je obavestena Policijska uprava Novi Sad koja je izvršila uviđaj.

Izložbu 250 Ilićevih radova pod nazivom "Mirnodopski radovi" je od 25. oktobra do zatvaranja 14. novembra posetilo je više od hiljadu ljudi, saopštio je MSUV.

Ilić živi u Njujorku, gde ima studio za grafički dizajn, 3-D i kompjutersku grafiku i filmske špice.

Radio je za magazin Tajm (Time)i list Njujork tajmsa (The New York Times), a među njegovim klijentima su Vašington post (The Washington Post), Vol strit džurnal (The Wall Street Yournal), Soni mjuzik (Sony
Music), Najk (Nike), Vorner braders (Warner Bross).

Kritičari njegove radove opisuju kao društveno odgovorne i politički angažovane.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Poslednja knjiga pesama Novice Tadića

Poslednja knjiga pesama Novice Tadića


B. Đ. |


Poslednja pesnička knjiga koju je za života uobličio Novica Tadić (1949 -2011), pod naslovom “Tu sam, u tami”, predstavljena je u četvrtak u “Arhipelagu”



POSLEDNjA pesnička knjiga koju je za života uobličio Novica Tadić (1949 -2011), pod naslovom “Tu sam, u tami”, predstavljena je u četvrtak u “Arhipelagu”.
Iako se pojavljuje nakon njegove smrti, pesnik je, posle nekoliko verzija u kojima je bila i podela na cikluse, dao konačan oblik ovoj knjizi, na kojoj je strpljivo radio poslednje dve godine. Pesme su vrlo jezgrovite, svedene, a Tadić najviše govori o tri teme: o padu čoveka i propasti sveta, o grehu i o snažnom osećanju kraja, iskustvu smrti.

- Smrt se gnezdi u skoro svakoj pesmi u ovoj knjizi. Ta snažna slutnja kraja vidljiva je kako na planu jezika i pesničke retorike, tako i na planu oblikovanih pesničkih slika i prizvanih i sugerisanih značenja - objasnio je urednik Gojko Božović.
Tako je u pesmi “Idući po gradu” smrt predstavljena u formi odlaska iz grada i Tadić kaže: “Ne okrećem se više. /Idem nikuda, nikome”.
Retkost među pesnicima i retkost među ljudima, Tadić je, po Božovićevim rečima, živeo za poeziju i svojim životom potvrđivao svoje stihove koji su ga uvrstili u najuži krug najboljih srpskih pesnika druge polovine 20. veka i našeg vremena. Već kada je objavio prvu knjigu, bio je ime i događaj u srpskoj poeziji. Nije žudeo za slavom nego je u stihovima nalazio spasenje kakvog u svetu nije bilo.

GRAD POEZIJE
- Ostao je trajno vezan za grad kao prostor svoje poezije. I tako sve do knjige “Tu sam, u tami” kao zaključne knjige njegove pesničke avanture i kao jednog od mogućih vrhunaca ove poezije - istakao je Gojko Božović.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Izdavači zahtevaju hitne mere

[h=1]Izdavači zahtevaju hitne mere
[/h]B92

Na jučerašnjoj vanrednoj sednici Skupštine Udruženja izdavača i knjižara Srbije, još jednom je iskazano nezadovljstvo tretmanom na ovogodišnjem Beogradskom sajmu knjiga i zatražene hitne promene.

3044045034ec64edfdeac3236950211_orig.jpg

Sa ovogodišnjeg Sajma knjiga (Foto: Tanjug)
Nakon sednice koja je održana 17. novembra u Biblioteci grada, Udruženje izdavača i knjižara Srbije kao jedino nacionalno udruženje u ovoj oblasti, koje broji više od 120 članova, izdalo je saopštenje koje prenosimo u potpunosti.

"U cilju očuvanja i unapređenja Beogradskog sajma knjiga, najvažnije manifestacije izdavača i knjižara u Srbiji i nastavljanju vredne tradicije koja se zasniva na radu izdavačkih asocijacija nekadašnje Jugoslavije, sada Srbije, članovi Udruženja su na vanrednoj Skupštini odlučili da, kao glavni učesnici ovog važnog kulturnog događaja, čije troškove sami finansiraju plaćanjem najvećeg dela izlagačkog prostora, zahtevaju od nadležnih organa hitne i korenite promene načina organizacije Sajma knjiga, uz dostojno poštovanje izdavačke profesije. Takođe je usvojeno da se zatraži i smanjenje cene ulaznica za sajam radi što većeg učešća građana u manifestaciji i kulturnom životu i u cilju dodatnog promovisanja čitalaštva u Srbiji."

"Članovi Udruženja izdavača i knjižara Srbije su otvoreni za saradnju sa svim nadležnim ustanovama i organizacijama, koje mogu da doprinesu napretku Beogradskog sajma knjiga, i očekuju da se dogovori u vezi organizacije sajma, u kojima će učestvovati predstavnici Udruženja, uspešno okončaju u narednih mesec dana, kako bi Beogradski sajam knjiga 2012. bio što kvalitetniji i bolji."

"Na vanrednoj Skupštini udruženja izdavača i knjižara bilo je reči i o drugim važnim pitanjima za budućnost knjige u Srbiji i članovi su u svojim istupima i prilikom donošenja odluka pokazali visok stepen jedinstva", navodi se u saopštenju.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Spomen ploča na kući u kojoj je živeo Živojin Pavlović

Spomen ploča na kući u kojoj je živeo Živojin Pavlović


Tanjug |


Ministar kulture Srbije Predrag Marković otkrio je danas spomen-ploču na kući u kojoj je živeo književnik i reditelj Živojin Pavlović (1933-1998), u ulici Majke Jevrosime 39.

166094_zivojin_hs.jpg


Zajedno sa ministrom, ploču je otkrila supruga velikog umetnika Snežana Lukić Pavlović.


Okupljenim prijateljima i poštovaocima obratili su se predsednica opštine Stari grad Mirjana Božidarević, književni kritičar Dagoljub Stojadinović i glumac i reditelj Radoš Bajić.

Ministarstvo kulture je do sada postavilo 14 spomen ploča, u saradnji sa “Večernjim novostima” i lokalnim samoupravama, radi afirmacije zaostavštine velikana srpske pisane reči.


Marković je izjavio da “spada u one ljude koji su gledali Pavlovićeve filmove kao delo potpuno završeno, veliko, raskošno i nisu tražili vezu sa njegovim velikim i raskošnim delom u književnosti”.


“Pavlović je bio jedan od onih autora koji nije imao potrebe da jednom delatnošću dopunjava, pravda ili dograđuje drugu. Svaka od njih bila je potpuno dovršena”, istakao je on.


Marković je rekao da je Pavlović “imao lakoću da prihvati čitav niz sivog i da ga razloži na crno i belo, živeći u dobu koje bilo toliko sivo da je morao svojim knjigama i filmovima da ga razloži na boje, do te mere da se oni koji su svemu davali sivi ton uplaše i to nazovu crnim talasom”.


“On je imao tu vrstu ravnodušnosti da se nije okretao ka njima. Umesto toga, on je samo davao tačne slike, upečatljive dokumente”, rekao je on i dodao da je Pavlović posebno važnim smatrao dnevnike koje je neumorno pisao.


“Imao je neverovatan talenat da sa istim razumevanjem prikaže junake i na jednoj i na drugoj strani, ne osuđujući ih, nego samo ih slikajući. Shvatio je da ćemo mi navijati, u različitim periodima, čas za jedne njegove junake, čas za druge”, rekao je Marković.


[TABLE="class: antre_l back_c_1, align: left"]
[TR]
[TD]Bajić: Čast mi je što sam mu bio učenik
Radoš Bajić je pročitao delove Pavlovićevih dnevnika, a zatim se podsetio kako je još 1986. godine prvi put ušao u ovu zgradu i “došao pod duhovno okrilje i toplinu doma i duše Živojina Pavlovića i njegove porodice”.

“Čast mi je što sam bio u prilici da sve do njegove prerane i nepravedne smrti budem njegov saradnik, učenik i prijatelj”, rekao je Bajić.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Božidarević je izjavila da je velika čast i zadovoljstvo što je istaknuti pisac, reditelj i scenarista Pavlović živeo ovde, a takođe što opština Stari grad već sedmi put učestvuje u akciji koja podstiče sećanje na zaslužne građane.


Stojadinović je podsetio da je delo plodnog i renesansno darovitog stvaraoca Pavlovića obimno i često nagrađivano, a kao jednu od njegovih bitnih odlika naveo je da je “hteo da se život u umetničkom delu događa, a ne da se slika”.


“Čitavo njegovo književno, a i filmsko delo težilo je da se suprotstavi ograničenjima i pronalazio je najrazličitije načine da ih prevaziđe. To može da ima i širi, savremeni smisao, ta njegova opsesija istinom nasuprot lažima i obmanama koje vladaju našim svetom i vremenom”, rekao je on.


“Pavlović je bio osetljiv na krivotvoriteljstvo svih vrsta. Tom zlu čije je razmere osećao suprotstavljao se nastojanjem da ono što slika bude autentično i istinito. Ima mnogo razloga da se ovog izuzetnog čoveka i stvaraoca sećamo, a još više da njegovo delo iznova istražujemo”, naglasio je Stojadinovć.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Šagalove slike sinagoga na aukciji

[h=1]Šagalove slike sinagoga na aukciji[/h] Izvor: Tanjug

Tri retke slike unutrašnjosti sinagoge, koje je naslikao umetnik Mark Šagal, naćiće se na aukciji u Njujorku idućeg meseca.

11608693354ec789d564985900621763_orig.jpg

Foto: Beta

Aukcijska kuća "Sotbi" saopštila je da su se tri ulja na platnu prvi put pojavila na tražištu i da ih prodaje naslednik kolekcionara i originalnog vlasnika Maksa Kotina, koji ih je kupio na izložbi 1945. godine.

Koliko je poznato, Šagal je naslikao samo šest slika sinagoga.

Prema preliminarnim procenama, očekuje se da će njegova slika "Unutrašnjosti Jemenit HaGoral Sinagoge, Jerusalim" dostići između 400.000 i 600.000 dolara.

Aukcija je zakazana za 14. decembar.

 
Natrag
Top