Zablude tradicionalnog Hriscanstva

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ne smemo idolizovati Pismo, nije ono dato da nam govori "umesto Boga" vec da nas podseca na ono sto je Bog rekao.

Mire od tebe ocekujem zrliji odgovor. Niko od Pisma ne pravi idola! Pismo ne govori umesto Biga, negto prenosi ono sto je Bog rekao, a to je sustisnka istina.


Zato je i dekalog pisan, da ne bi "zaboravili", a nije dat da "govori umesto Boga" ili da "samo sebe tumaci" ! Taj dekalog je tumacila crkva kao i Pismo.[/QUOTE]

Pogresno Mire. Dekalog je direktna izjava Svemoguceg Boga, i nema nikakve potrebe da ga bilo ko tumacio. On je potpuno jasan a nama je preostalo da slusamo sto nam Bog kroz njega govori ili da ga odbacima.

Neka mi Marko nadje gde je Bog rekao da ce nasoj crkvi oduzeti autoritet i predati ga americkim kaubojima?[/QUOTE]
Ja bih pre toga rekao tebi, Mire priberise i ne lupaj besmislice. Nadji ti meni gde pise da je Bog dao auoritek katolickoj crkvi. NIGDE!

Evo nek mi nadje, pa cu mu verovati![/QUOTE]
Mire, nisam te pozvao da meni verujes, jer ja sam kao i ti, mogu da pogresim, nego VERUJ TI ONO ST JE IZREKAO I NAPISAO SVEZNAJUCI BOG!
Tako je, ljudi su evandjelje primali kroz "direktnu verbalizaciju apostola" odnosno kroz "njihovo tumacenje" tj. "tumacenje crkve"! Nisu "sami sebi tumacili" i nije im "Bog ponaosob tumacio" nego je "poslao apostole da im protumace"![/QUOTE]
A zar si zaboravo kakav je rad izvrsio Sveti Duh na Koniliju, pre nego sto je Petar dosao? Ko je pripremio Kornilija i njegov doma za krstenje? Sveti Duh i pre Petra. Petar je objasnio ono sto mu je jos trebalo, ali glavno objasnjenje je primio od Duha Svetoga. Hvala ti sto si spomenio ovaj primer. Bozji duh radi i tamo gde ljudi zanemaruju svoju duznost i gde ni nema nijednog vesnika istine.

A ko im je objasnio Pismo? Zar nije Hristos? A ko je Hristos ako nije crkva?[/QUOTE]
Mire, daj mani se gluposti. Je li Petar bio Hristos? Petar nije bio Crkva, nego samo deo nje.

I apostoli su dobili zadatak da idu od kuce do kuce svuda po narodu i "tumace Pismo"! [/QUOTE]
A gde si ti nasao u Hristovom nalogu da apostoli "timace Pismo?" NIGDE! Oni su poslani da propovedaju Jevandjelje, upravo ono sto je napisano u Pismu. Da upoznaju ljude sa istinom, a ne samo da im tumace.

Da je bilo dovoljno citati samostalno,[/QUOTE]
Mire, mozes li nam objasniti koji procenat tadajsnjeg sveta je imao makar jednu knjigu Pisma?
Niti su svi ljudi u ono vrerme citali, niti su svi imali Pismo kao sto ga mi danas imamo niti bi ikada upoznali hriscanstvo ako mu ga ko nije doneo i procitao.


Zar ti ne znas Marko sta su apostoli i zasto ih je bilo 12?[/QUOTE]
Pa, eto ti kazes da neznam, daj molim te objasni mi, jer sam srecan da imam ucitelja kao sto si ti.

Oni su marko bili isto sto su i jevrejima rabini - "tumaci i ucitelji"![/QUOTE]

I, sta to znaci? Da je bilo dovoljno ono sto su im rabini ubjasnjavali. To bi znacilo da im, apostoli nisu ni bili potrebni.

A ako su potrebni ucitelji, kako ces ti onda prostim citanjem shvatiti?

Mire, Hristos nije protiv ucitelja, zar nisi cutao da je Sveti Duh dao jedne apostole, druge ucitelje itd?
Ali ucitelji trebaju da iznose ono sto je Hristos iznosio, a to je opet zaposano u Novom zavetu.


Marko, da nije crkve ne bismo znali nista! Nije dovoljno citati, covek u NZ sedi na kolima i cita i ne razume nista, a Bog mu salje Filipa da mu objasni![/QUOTE]

Mire pa zar ti mislis da ja smatram da crkva nije potrebna? varas se, znas da ja cenim Crkvu. Ja takodje cenum ucitelje koji idu od kuce do kuce i poucavaju neuke. Ja visoko cenim Hristov nalog: "Idite po celone svetu i propovedsajte."
Ali nijedan ucitelj bez Biblije i pomoci Svetog Duha nije sposoban da ucei ljude.


Zasto mu nije sam Bog objasnio, nego salje coveka da ga uci?[/QUOTE]

Mire, pa tamo gde nije stigao Bozji vesnik, Bog i objasnjava pojedincima kao sto je uticao i na Kornilija.

Crkva je ta koja "tumaci", zato Bog i salje apostole. Zato se i zovu "poslani".[/QUOTE]

Mire, slazem se da bi Crkva trebala da objavljuje Jevandjelje, ali ne ljudske izmisljotine i pored Hristovog ucenja.

Nije pismo 'autoritet', vec je autoritet crkva.[/QUOTE]

Pismo i nije autoritet, nergo je Autoritet ona koji ga je dao, a to je BOG!

To je Marko nasa crkva! Ona ima pun autoritet![/QUOTE]

Mire, ja bih se od srca radovao da je tako, ali koko da poverujem toj tvojoj izjavi, kad vi Posmo nazivate idolartrijom, ljudskom tvorevinom, a ne zovete ga onako kao da je Hristos nazvao i svi apotoli. Prema tome oni koji tako nazivaju Pismo, nesposobni su da ga tumace, jer koz take Sveti Duh ne moaze da deluje.

Nije tacno, oni nisu ni razumeli Pismo dok im Hristos nije objasnio i dunuo na njih da prime Duha Svetoga i razumeju![/QUOTE]

A zar ti to ne znas da je to bilo pre izlivanja Svetog Duha?


Dakle, ne mozes ti samostalno razumeti, nisu ni apostoli razumeli, Bog tako ne deluje, on deluje preko crkve odnosno preko ljudi koji je sacinjavaju.[/QUOTE]
Bog moze delovati preko ljudi koji sacinjavaju Crkvu, ako mu se posvete i ako slusaju glas Svetog Duha. A Sveti Duh moze da deluje korz ljude, a moze i bez njih.

Crkva je cuvar istine, a knjigu koju je pisala sama i tumaci! [/QUOTE]

Crkva treba da bude cuvar Bozje reci, ali da li i jeste? Tvoja crkav nije napisala Bibliju, a bilo bi dobro da je pravilno tumaci. Biblija je Bojzije delo, i da je Bog nije sacuvao, nasigurno je da oni ljudi koji su je zabranjivali i krili od vernka unistili bi je.


HRISTOS JE TUMACIO PISMO! A TUMACI GA I NASA CRKVA! NIJE ON DELIO LJUDIMA BIBLIJE I SLAO IH KUCI DA CITAJU, VEC IM JE TUMACIO!
TAKO I NASA CRKVA TUMACI!
[/QUOTE]
Daj mani se besmislica. Isus je tumacio Bibliju u Sinagogama. Zasto to ne cine i svestenici? Propovedajuci po gradovaima i selima svakako je propovedao iz Pisma. Zato je i uzdigao Pismo.
Pa i moja crkva tumaci Pismo isto kao sto je i Hristos cinio. Propovedamo ono isto sto je Hristos propovedao.


Verujem onako kao Pismo rece. Ti izvrces, nije poenta u tome da se ne koristi Pismo, ono se koristi uvek u dokazivanju. Nego ti ne razumes da covek ne moze razumeti Pismo samostalno, nije razumeo ni covek kojem je Filip dosao da objasni, kada je samostalno citao, a bio je izuzetno iskren![/QUOTE]

Svakako da je potrebno i dobro da ucitelji idu od mesta do mesta kao sto je i Isus cinuo i da propovedaju Bozju rec koja je sacuvana u Pismu, ali pored najbolje volje i kad bi ucitelji izvrsilo Bozju volju, a ne svoju volju, ipak je neiophodan udicaj Svetog Duha. Vesnik treba da saradjuje sa Bogom, a ne da misli da je dovoljno pametan i da je autoretet kome Bog nije ni potreban.
A ne zaboravi da je Etiopljanin prvi put citao knjigu proroka Isaije, da je bio mnogobozac kome je hriscanstvo nepoznato. To svakako ne znaci da mu Pismo nije poterebno, da ga je imao mnogo bi od toga znao i bez Filipa, ali Filip ga nije upoznao sa svojim autoriteteom, nego ga je upitao: "Razumes li sto citas?"

Zasto mu Bog nije licno objasnio?[/QUOTE]
Pa postoje milioni ljudi kojima Bog jeste objasnio tamo gde vesnuici jos nisu stigli.

Zato Marko, sto je ta uloga "poverena crkvi" i zato su apostoli "poslani", zato je potreban licni kontakt i veza sa crkvom odnosno sa Hristovim telom. Kroz nju ljudi upoznaju Hrista, a ne sedeci kod kuce i mlatarajuci se biblijom po glavi, celu noc trudeci se da im "udje u glavu", aanalizom pokusavaju da utvrde "sta je pisac hteo da kaze" ![/QUOTE]

Svakao da je Hristos osnovao Crkvu i da je veom potrebno da svaki vernik bude deo Hristovog tela. Isto tako bio bi pravi blagoslov za svet, kada bi svestenici i kaljudjeri upotrebili isti nacin propovedanja kako ga je Isus uptrebio i apostoli. Ali reci mo koliko svestenika i kaludjera to rade?
Znas da sam zeveo u raznim zemljama, i na moja vrata nikad nije zakucao svetenik ni monah, a Jehovini svedoci jesu vise puta.
Svakom verniku Crkva je potrebna, i ako ono iznosi istine Svetog Puisma to je pravi blagoslov. Ali mnog crkve danas to uopste ne cine.


Dao sam pa neces da shvatis, na saboru su tumacili i donosili dogmu. To crkva radi. Hristos je zato i rekao - "sta god svezete na zemlji bice svezano da nebu i sta god razresite.."

Mire, pa znas da ja znam dobo kakvu ulogu su imali Sabori. Sabori su potrebni. Odluke koje oni donoas neophodne su Crkvi i vernicima. Svaka crkva ima Sabore.

Biblija odredjuje? Ne odredjuje Biblija nista vec ljudi koji je tumace![/QUOTE]

Pogresno! Ljudi mogu i mnogi grese u svom tomacenju, ali Biblija je iznad toga. Zato je vazan tekst. Ono sto se ne moze dokazati Biblijom verovatno da nije toliko ni potrebno. U Pismu je istina, a ne mora biti u tvom i mom tumacnjeju, zato ja stalno napominjem nemortas mene slusati, slusaj ono sto je dao Sveznajuci Bog u tom je istina, a nemora biti u nasim tumacenjima, jer mi mozemo pogresiti, ali Bog ne gresi.

Ti zaista nisi svestan sta pricas!
Pa sto onda tvoja crkva razresuje i odresuje i donosi dogmu? A ti moras da slusas ili ce te iskljuciti
Crkvi je data vlast da to radi.[/QUOTE]
Mire, Hriostos jeste dao vlas Crkvi da vodi Hristovo stado i da vernice treba da slusaju njene zakljuicke. Medjutim, ako se ljudki zakljucci suprote Pismu, ja ihe ne slusam.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Verujem onako kao Pismo rece. Ti izvrces, nije poenta u tome da se ne koristi Pismo, ono se koristi uvek u dokazivanju. Nego ti ne razumes da covek ne moze razumeti Pismo samostalno, nije razumeo ni covek kojem je Filip dosao da objasni, kada je samostalno citao, a bio je izuzetno iskren!

Zasto mu Bog nije licno objasnio?

Zato Marko, sto je ta uloga "poverena crkvi" i zato su apostoli "poslani", zato je potreban licni kontakt i veza sa crkvom odnosno sa Hristovim telom. Kroz nju ljudi upoznaju Hrista, a ne sedeci kod kuce i mlatarajuci se biblijom po glavi, celu noc trudeci se da im "udje u glavu", aanalizom pokusavaju da utvrde "sta je pisac hteo da kaze" !

Mire, ne razumeju oni. Skriptulatorstvo im je od Lutera i ne mogu drugačije. Ujedno, zaboravio si dvojicu učenika na putu za Emaus. I njima Isus pojašnjava, tumači. Tumačio je On, jer On je Izvor i Farizejima, Sadukejima, Pismoznancima. Sami dakle nisu razumeli. Jer da pismo navodno tumači samo sebe, prepoznali bi Onoga koji je pred njima stajao. A nisu. Dakle, pismo ne samo da ne tumači samo sebe, nego nam i kada ga tako tretiramo zatvara oči.

Iz tog razloga je Bog i osnovao Crkvu, da tumači, ujedno znaš li zašto je Sveti Duh i uopšte poslat nad Apostole? Da im bude "paraklitos" tumač, vodič, staratelj, da im donese mudrost da budu oni i njihovi naslednici tumači i propovednici Istine. Da Crkva bude to. Čuvar, staratelj, vodič. Bog ju je osnovao, Bog ju je posvetio, Bog je nad njom. Ne nad tekstom. Tekst je tu samo ispomoć, a bez Crkve nad kojom je "paraklitos" čuvar i životodarac, nema tumačenja, nema razumevanja.

Dakle, bez Crkve, prave Crkve, one nad kojom je, u kojoj je Sveti Duh, nema tumačenja.

Naravno. često si ti, ili oni sami ponavljao kako i njima "crkva tumači", no zaboravio si da nad njima, jer im je koren Sola Scriptura, nema Svetog Duha, dakle nema razmevanja teksta, nego da je sve što oni, u ovom slučaju adventisti ponavljaju plod ljudskog uma i pokušaja da se tekst, jer drugo ne priznaju, protumači u skladu sa u njihovim glavama stvorenom slikom.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Pismo ne govori umesto Biga, negto prenosi ono sto je Bog rekao, a to je sustisnka istina.

Zar je 50.000 bogova? Ili ipak SS-pismolatri sjede na ušima pa ne čuju dobro što Bog govori?

Pogresno Mire. Dekalog je direktna izjava Svemoguceg Boga, i nema nikakve potrebe da ga bilo ko tumacio.

Ako nema potrebe da ga bilo tko tumači, zašto ga vas stotine milijuna SS-pismolatra razumije na 50-tak tisuća različitih načina? Zašto, na primjer, od svih SS-pismolatra samo vas 2% Adventista sedmog dana razumije da treba držati židovsku subotu?

Mire, nisam te pozvao da meni verujes, jer ja sam kao i ti, mogu da pogresim, nego VERUJ TI ONO ST JE IZREKAO I NAPISAO SVEZNAJUCI BOG!

A zašto onda vas stotine milijuna SS-pismolatra razumije i vjeruje na 50-tak tisuća različitih načina čitajući ono što je Bog izrekao i napisao? :)

Oni su poslani da propovedaju Jevandjelje, upravo ono sto je napisano u Pismu.

Apostpli su propovjedali uskrslog Krista koji je žrtvom na križu otkupio sve ljude. Gdje je to napisano u Pismu - Starom zavjetu, jer novozavjetne knjige tada još nisu bile ni napisane?

To bi znacilo da im, apostoli nisu ni bili potrebni.

Upravo po vama SS-pismolatrima apostoli su nepotrebni. Po vama je dovoljno ljudima podijeliti knjige, a to su mogli obavljati Izviđačka društva.

Mire pa zar ti mislis da ja smatram da crkva nije potrebna? varas se, znas da ja cenim Crkvu.

Citirao sam tvoje riječi u kojima kažeš da Isus ljude nije uputio na Crkvu, nego na Pismo. Crkva je onda ljudska izmišljotina i tvorevina. Zašto je onda cijeniš.

Mire, slazem se da bi Crkva trebala da objavljuje Jevandjelje, ali ne ljudske izmisljotine i pored Hristovog ucenja.

Ljudska je izmišljotina da je Isus 22.10.1844. prestao posredovati za grešnike i da je tada završilo vrijeme pokajanja i spasenja grešnika. A ovo su vjerovali i naučavali Ellen White i pioniri ASD.

Pismo i nije autoritet, nergo je Autoritet ona koji ga je dao, a to je BOG!

A tko ti jamči da je Pismo dao Bog? Jamči li ti tripo? Jamči li ti tvoj komšija?

Mire, Hriostos jeste dao vlas Crkvi da vodi Hristovo stado i da vernice treba da slusaju njene zakljuicke. Medjutim, ako se ljudki zakljucci suprote Pismu, ja ihe ne slusam.

Dakle, Krist je Crkvi dao vlast "da vodi Kristovo stado i da vjernici slušaju zaključke Crkve", a tebe je ovlastio i postavio da budeš supervizor, da ti ocjenjuješ kada je Crkva u pravu a kada u krivu. Što si ti onda? Posrednik između Krista i njegove Crkve? Zar to nije uloga Duha Svetog? :)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Zar je 50.000 bogova? Ili ipak SS-pismolatri sjede na ušima pa ne čuju dobro što Bog govori?

Slape, nema 50.000 Bogova. Postoji samo jedan Bog, Tri su osobe (ne bića kao što to adventsti ovde lupetaju). Jedan je Put, Jedna je Istina, Jedan je Život.

Ne samo da sede na ušima, nego i i oči pokrivaju.


Ako nema potrebe da ga bilo tko tumači, zašto ga vas stotine milijuna SS-pismolatra razumije na 50-tak tisuća različitih načina? Zašto, na primjer, od svih SS-pismolatra samo vas 2% Adventista sedmog dana razumije da treba držati židovsku subotu?

Ma kako nema potrebe. Zašto je Isus morao da onima sa kojima je tri godine sve delio i koji su ga slušali u svemu pojašnjava? Mogao je samo da im pred nos stavi papirus sa tekstom i kaže da moraju da razmeju.

50.000 raznoraznih tumačenja jednog te istog teksta je produkt samozavaravnja onih koji veruju da je moguće Boga razumeti i poštovati isključivo čitanjem knjige, bez pojašnjenja koja dolaze od Njegove Crkve.

Uzgred, Dekalog, predmet obožavanja adventista dat je isključivo fizičkim sinovima Israela. Ne i ostalima. Treba li ponovo da postavljam citat iz Djela Apostolskih?! Treba li?

A zašto onda vas stotine milijuna SS-pismolatra razumije i vjeruje na 50-tak tisuća različitih načina čitajući ono što je Bog izrekao i napisao? :)

Pitanje je takođe zašto oni uopšte veruju da je Bog išta napisao. Nemamo podataka da je Isus išta napisao, osim ako ne računaju ono što je pisao po zemlji kada su mu doveli bludnicu da ga iskušaju. Uz to jedini primer da je Bog išta pisao je pisanje prvih tablica Dekaloga, a njih je Mojsije u besu razbio.


Apostpli su propovjedali uskrslog Krista koji je žrtvom na križu otkupio sve ljude. Gdje je to napisano u Pismu - Starom zavjetu, jer novozavjetne knjige tada još nisu bile ni napisane?

Dabome, istoi tako poslati su da krste sve narode u ime Oca, Sina, i Duha Svetoga (ne imena, IME, HA SHEM). Apostolima nije rečeno da nose Toru sa sobom.

Upravo po vama SS-pismolatrima apostoli su nepotrebni. Po vama je dovoljno ljudima podijeliti knjige, a to su mogli obavljati Izviđačka društva.

Ne, Slape, potrebni su im, ali ne apostoli, nego pastori koji nosaju Toru sa sobom, dele je, i naglas čitaju, propovedaju ali samo ono što je doslovno napisano u Tori, a slušaoci kojima podele knjige sve što ovi kažu prihvataju kao zdravo za gotovo, jer autorite im je u knjizi.


Ljudska je izmišljotina da je Isus 22.10.1844. prestao posredovati za grešnike i da je tada završilo vrijeme pokajanja i spasenja grešnika. A ovo su vjerovali i naučavali Ellen White i pioniri ASD.

Ljudska je izmišlotina i istražni postupak, uspavane duše, uslovno spasenje, shabat kao uslov spasenja.... lista je podugačka, Najmanje 50 stavki ima.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dakle, bez Crkve, prave Crkve, one nad kojom je, u kojoj je Sveti Duh, nema tumačenja.

Pa iz te tvoje crkve izrojile su se tih tvojih 50,000 zajednica. A ako tome dodamo i onih 242, koje jos uvek se nazivaju katolicke, to bi po tvome proracuni bilo 50,000 + 242 = 50,242. Vidis Darth kako ste plodni, rojite se kao pcele u prolece. Dobro si ti to obracunao. A sve su one izasle iz te Crkve za koju ti tvrdis da jedino ona ima pravo da tumaci Pismo kao da je samo u njoj Sveti Duh. Pa onda ko je pogresio? Onaj ko je tumecio ili slusaoci koji su pogresno razumeli? Ako je ovo drugo, onda to je dokaz da tumecenje nije ispravno.

50.000 raznoraznih tumačenja jednog te istog teksta je produkt samozavaravnja onih koji veruju da je moguće Boga razumeti i poštovati isključivo čitanjem knjige, bez pojašnjenja koja dolaze od Njegove Crkve.[/QUOTE]

Eto sada Darth moraces povecati tu tvoju cifru na 50242 zajednice koje su se izrojile od tvog katolicizma. Vidis kako vam je plodno tumacenje vase Crkve.

Uzgred, Dekalog, predmet obožavanja adventista dat je isključivo fizičkim sinovima Israela.[/QUOTE]

To upravo i prilici svesteniku Darthu, on ne bi bio Darth kad nesto ne bi izlagao.
Gde si ti nasao tu glupost da Adventisti "obozavaju" Dekalog? NIGDE!


Adventisi obozavaju Onoga ko je dao Dekalog i nastoje da zive u skladu sa njim, a ne obozavaju Njegovo delo, Dekalog.

A Darth je ponovo skrenu sa istinitog putas tvrdeci da je Bog Dekalog dao SAMO "iskljucivao sinovima Izrailjevim".
Ponovo je Darth pogresio kao i obicno.

Sta je Isus rekao zakoniku koji ga je pitao "Sta cu ciniti da dobijem zivot vecni?" "AKO ZELIS UCI U ZIVOT DRZI ZAPOVESTI."
KOJE ZAPOVEST, ONE KOJE MU JE ZAKONI IZRECITOVAO. "TO CINI I BICES ZIV", rekao je Isus.

Pa onda Darth sam prosudi slazes li se ti sa Hristom ili si protiv Njega?


Jesi li ti ikad procitao ove Hristove reci:
"No zalud Me postujete uceci naukama, zapovestima ljudskim.
JER OSTAVISTE ZAPOVESTI BOZJE, A DRZITE OBICAJE LJUDSKE... DOBRO UKIDATE ZAPOVEST BOZJU, DA SVOJE OBICAJE SACUVATE." Marko 7, 7-9.
Darth, jesi li i ti jedan od takvih koji ukidaju Bozaje zapovesti da svoje obicaje sacuvaju?

stvarnoslap je napisao(la):
A tko ti jamči da tekstovi Pisma, na primjer evanđelja i poslanice, imaju bilo kakve veze s Bogom? Tko je jamac da su to bogonadahnuti spisi? Osim Crkve, [/QUOTE]

Slape, meni je Jamac HRISTOS! jer On nas poziva "PREGLEDAJTE PISA".
A pored toga ja verujem i Apostolu Pavlju koji svedoci: "SVE JE PISMO OD BOGA DANO."
2. Timotiju 3,16.

Meni su ova dva Svedoka dovoljan GARANT da Pismo jejste Bozje, a ne ljudko delo.

Prema tome nije mi potrebna tvoja Crkva da mi garantuje bilo sta. Meni Bog garantuje.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Pa iz te tvoje crkve izrojile su se tih tvojih 50,000 zajednica.

Ne, nego iz SS-inkubatora. Zar se i vi adventisti ne deklarirate protestantima? :)

A ako tome dodamo i onih 242, koje jos uvek se nazivaju katolicke, to bi po tvome proracuni bilo 50,000 + 242 = 50,242.

Samo je jedna, sveta, katolička i apostolska crkva.

Vidis Darth kako ste plodni, rojite se kao pcele u prolece. Dobro si ti to obracunao. A sve su one izasle iz te Crkve za koju ti tvrdis da jedino ona ima pravo da tumaci Pismo kao da je samo u njoj Sveti Duh.

Najprije se dogodio otpad od jedne, svete, katoličke i apostolske crkve u 16. stoljeću, a rojenja su vam se počela događati nakon toga.

Pa onda ko je pogresio? Onaj ko je tumecio ili slusaoci koji su pogresno razumeli?

Jasno je, oni koji su pogrešno razumjeli. :)

Ako je ovo drugo, onda to je dokaz da tumecenje nije ispravno.

Nisi li sam gore rekao da je pogreška kod ovih koji su krivo razumjeli? :)

Eto sadaa Darth moraces povecati tu tvoju cifru na 50242 zajednice koje su se izrojile od tvog katolicizma. Vidis kako vam je plodno tumacenje vase Crkve.

1 Iv 2,18-19: Djeco, posljednji je čas! I, kako ste čuli, dolazi Antikrist. ... Od nas iziđoše, ali ne bijahu od nas. Jer kad bi bili od nas, ostali bi s nama; ali neka se očituje da nisu od nas.

A Darth je ponovo skrenu sa istinitog putas tvrdeci da je Bog Dekalog dao SAMO "iskljucivao sinovima Izrailjevim".

Ali tako u Bibliji piše. U pravu je Darth. Čudo jedno koliko vi idolopoklonici Biblije ne poznajete što točno u Bibliji piše.

Darth, jesi li i ti jedan od takvih koji ukidaju Bozaje zapovesti da svoje obezaje sacuvaju?

A vi Adventisti? Držite li vi Božje zapovijedi ili ih zamjenjujete svojima "autotumačećim"? Na primjer, držite li ovu Božju zapovijed: Izl 31,15: Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi.
Dakle, držite li citiranu zapovijed, ili ste joj našli neku svoju zamjenu? :)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A vi Adventisti? Držite li vi Božje zapovijedi ili ih zamjenjujete svojima "autotumačećim"? Na primjer, držite li ovu Božju zapovijed: Izl 31,15: Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi.
Dakle, držite li citiranu zapovijed, ili ste joj našli neku svoju zamjenu? :)

To znaci da mi danas mozemo ciniti preljube, jer stari zavet zapoveda da se ubiju i oni koji cine preljube.

Vi kazete "zbog starozavetne zapovesti da se pobiju oni koji krse subotu, mi danas ne trebamo drzati zapovest o suboti"

To znaci da ne trebamo drzati ni zapovest "NE CINI PRELJUBU" jer stari zavet zapoveda da se pobiju i oni koji cine preljube.

Da li je tako?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Dakle, Božjoj zapovijedi našli ste zamjenu u svojoj ljudskoj!? :)

Da je samo to. Gde je obrezanje? Gde je? Gde su zapovesti date Noju, Abrahamu? Zašto samo Dekalog, za koji se doslovno u Bibliji tvrdi da je dat samo fizičkim sinovima Israela. Zašto samo insistiranje na jednome? Po njima čini se kao da je u vreme Noje, Abrahama i njegovih direktnih potomaka bilo dozvoljeno sve to što navodno Dekalog zabranjuje, i što ovi stalno daju kao pod pitanje, na koje naivni odgovore sa "naravno da ne" a onda ide tirada o shabatu.

Ako se dakle hvatamo Dekaloga, postavlja se pitanje da li je postojala prećutna dozvola za kršenje ostalih zapovesti? Da li je postojala naredba o shabatu pre Dekaloga, a da se ne koristi wishfull thinking po kome se shabat pominje u Genesisu? Da li je Abraham, koga nazivamo praocem naše vere posmatrao shabat?

Na sva ova pitanja može se odgovoriti samo jednom rečju: NE.

Ako poverujemo Staro Zavetnicima i neo judaizatorima amerikanske provinijencije, da je Bog gradijalno davao i menjao zakone, zašto onda da ne poverujemo da je Isus, koji mnogo puta za sebe kaže "Ja Jesam", i to ne samo u Ivanovom - Jovanovom evanđelju promenio "zakon"? Posebno kada se u obzir uzme da je na Poslednjoj Večeri, prilikom uspostavljanja euharistije rekao: " Pijte iz Njega svi, ovo je kalež moje krvi, Novoga i vječnoga Saveza". Šta je sa dve najveće zapovesti o kojima "visi" Tanakh i proroci?

Da bi se adventističko "zakonomlaćenje" smatralo "istinitim"potrebno je dakle sve što je Isus izrekao svesti na ljudske umotvorine, i negirati mu Božanstvo.

Da li je to u pitanju? Po svemu sudeći (ambivalentan, dvosmislen odnos prema Trojstvu, lupetanja o tome da je Isus brat sotonin, baštinjenje arijanizma, dualizmai tako dalje) to i jeste slučaj.

Shodno tome, po kom pravu sledbenici takvog "verovanja" mogu išta zamerati Crkvi za koju je Isus Bog? Ko je naime dao pravo adventistima i ostalima slične provinijencije da za Hulu na Svetog Duha optužuju one koji istog tog Duha drže trećom osobom, ličnošću Boga i svojim učiteljem paraklitosom i braniteljem?

Ko je takvima dao pravo da se ponašaju kako se ponašaju? Bog?

Ako se Pisma na koja se isti pozivaju prouče, čak i da se ne upotrebi Crkveno tumačenje (što čine Evangelici) može se videti veoma čudna stvar, tačnije da Bog nema ništa sa adventističkim i inim optužbama, kao i da isti ma koliko da se "zaklinju" u Pisma i poznavanje istih, pojma nemaju šta u Pismima tačno piše. Ukoliko to rade jer su u zabludi, može im se oprostiti, ali po svemu sudeći to rade namerno, a to je zaista ono za šta druge optužuju: HULA NA SVETOG DUHA. Sva dela, sve izjave, sve čega se drže i što čine to potvrđuje.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Slape, meni je Jamac HRISTOS! jer On nas poziva "PREGLEDAJTE PISA".

A tko ti jamči da je riječi - "Pregledajte Pisma" Isus uopće izgovorio? Naravno, osim Crkve. :)

A pored toga ja verujem i Apostolu Pavlju koji svedoci: "SVE JE PISMO OD BOGA DANO." 2. Timotiju 3,16.

A tko ti jamči da je to Pavao zaista izgovorio i napisao? Zapravo, tko ti uopće jamči da je Pavao postojao? Naravno, osim Crkve. :)
 
Natrag
Top