Za Pravoslavce...

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To nisu moji saveti, već reč Božja.

Ako voliš Isusa, poslušaćeš reč Božju, a ne ljudsku, čak ni moju, mada ponavljam - ja ne iznosim moju, već reč Božju.

Ali po prirodi stvari - ljudi uvek imaju izgovore da ne poslušaju Boga..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
To nisu moji saveti, već reč Božja.
Ako voliš Isusa, poslušaćeš reč Božju, a ne ljudsku, lak ni moju, mada ponavljam - ja ne iznosim moju, već reč Božju.
Ali po prirodi stvari - ljudi uvek imaju izgovore da ne poslušaju Boga..

Pomaže Bog!

S obzirom da ti nudiš pojedine delove Svetih Pisama po svom nahodjenju i raspoloženju,
a Crkva je zapamtila reči svetog Apostola Pavla da je celo Sveto Pismo
Bogonadahnuto (2. Timoteju 3, 15'16), ne mogu se držati tvojih saveta.

Ne zameri!

Radije ostajem, po milosti Božijoj, uz Hrista Isusa i Crkvu Njegovu, jer On je
blagoizvoleo da se naziva našim prijateljem, zato što nam je obznanio sve
što je čuo od Svoga Oca, (po Jovanu 15,15) i Boga i Oca našega,
Kome slava u sve vekove vekova, Amin!

brat Toma

Gospod svima Milostiv bio i ostao!

Danas je Crkva čitala jevandjelje po Mateji gde, izmedju ostalog, Spas naš kaže:
"... kao što munja izlazi od istoka i sine do zapada, tako će biti i dolazak Sina Čovečijega."

Ovo je razlog zašto pravoslavni vernici, kad god je to moguće, okreću se
ka istoku tokom molitava Bogu Jedinome. Ovo nije moranje te s toga niko
od nas ne nosi sa sobom kompas ( :) ) ali se trudi da nosi veru u Hrista Vaskrslog
i Vazetog. I očekujemo Njegov skori dolazak po Crkvu Svoju i našu!

brat Toma

PS. I u knjizi proroka Jezekilja 43, 4, postoji ta rečenica:
"A slava Gospodnja uđe u dom na vrata koja gledaju na istok."

bT
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Gospod svima Milostiv bio i ostao!

Danas je Crkva čitala jevandjelje po Mateji gde, izmedju ostalog, Spas naš kaže:
"... kao što munja izlazi od istoka i sine do zapada, tako će biti i dolazak Sina Čovečijega."

Ovo je razlog zašto pravoslavni vernici, kad god je to moguće, okreću se
ka istoku tokom molitava Bogu Jedinome.

Opet ne propovijedaju skori dolazak. Prava crkva uvijek to radi.

Gore od tog okretanja je da se mole samo pred ikonama. Tako mnogi rade.

ali se trudi da nosi veru u Hrista Vaskrslog
i Vazetog.

I tu je mjerilo zakon.

I očekujemo Njegov skori dolazak po Crkvu Svoju i našu!

Onda za vas ide onaj stih"koji će sjesti u Crkvi Božjoj kao Bog..."
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže, zaista pomaže Bog!


„...I kada su pitali Hrista o Carstvu nebeskom, a on odgovarajući, između ostalog kaže im ko je pripravan za Carstvo nebesko, kaže: Orač koji ore i NE okreće se nazad – E taj je pripravan za Carstvo nebesko... A orač koji ore i okreće se nazad – kaže NIJE!
E to je naš život, kada nešto uradimo, nema okretanja nazad. Ako sam i pogrešio, shvatiću da sam pogrešio, prineću pokajanje, ispovediću se, I IĆI ĆU NAPRED.
A mi sve ovo uradimo i onda ceo život žalimo sebe same! A zašto? Pa iz gordosti, iz sujete. Kako je to meni moglo da se desi, da ja tako postupim?
PA NEGO KOME ĆE? I meni, i tebi, i tebi, i svima nama. Jer smo slabi, ogrehovljeni, i naravno da će da nam se desi. Zar ne čitate 50. Psalam cara Davida koji kaže: „...U bezakonjima se začeh i u gresima rodi me mati moja...“? Zar ne kaže Sveto Pismo da nema čoveka da živi, a da ne greši.
E onda, kada je tako i kada smo mi kao hrišćani svesni toga, onda kada sagrešimo, smirimo se pred Bogom, pred sobom i pred ljudima, smirimo se svojim umom i svojim srcem. I tako smireno ustanimo iz blata, očistimo se i krenimo napred. To je ono što Bog hoće od nas. To je ono što kažu i Apostoli, i sveti Oci: KOLIKO GOD PUTA DA PADNEŠ, USTANI – Ne jadikuj nad sobom, ne sažaljevaj sebe. Nego ustani, očisti se i kreni napred...“

ARHIMANDRIT TIMOTEJ MILIVOJEVIĆ

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
„...I kada su pitali Hrista o Carstvu nebeskom, a on odgovarajući, između ostalog kaže im ko je pripravan za Carstvo nebesko, kaže: Orač koji ore i NE okreće se nazad – E taj je pripravan za Carstvo nebesko... A orač koji ore i okreće se nazad – kaže NIJE!
E to je naš život, kada nešto uradimo, nema okretanja nazad. Ako sam i pogrešio, shvatiću da sam pogrešio, prineću pokajanje, ispovediću se, I IĆI ĆU NAPRED.
A mi sve ovo uradimo i onda ceo život žalimo sebe same! A zašto? Pa iz gordosti, iz sujete. Kako je to meni moglo da se desi, da ja tako postupim?
PA NEGO KOME ĆE? I meni, i tebi, i tebi, i svima nama. Jer smo slabi, ogrehovljeni, i naravno da će da nam se desi. Zar ne čitate 50. Psalam cara Davida koji kaže: „...U bezakonjima se začeh i u gresima rodi me mati moja...“? Zar ne kaže Sveto Pismo da nema čoveka da živi, a da ne greši.
E onda, kada je tako i kada smo mi kao hrišćani svesni toga, onda kada sagrešimo, smirimo se pred Bogom, pred sobom i pred ljudima, smirimo se svojim umom i svojim srcem. I tako smireno ustanimo iz blata, očistimo se i krenimo napred. To je ono što Bog hoće od nas. To je ono što kažu i Apostoli, i sveti Oci: KOLIKO GOD PUTA DA PADNEŠ, USTANI – Ne jadikuj nad sobom, ne sažaljevaj sebe. Nego ustani, očisti se i kreni napred...“

ARHIMANDRIT TIMOTEJ MILIVOJEVIĆ

Šta to vrijedi kada dođe vladika Nikolaj i otruje narod gordošću i ponosom.

Znaš šta piše u Bibliji, da ne može gorko i slatko iz istog izvora.

Зар није то ласкање гордости?

А тек ово од Николаја Велимировића:

"Ни један народ није тако смишљено и нежно украсио празнике Христове нарочитим дирљивим обичајима као србски народ. Замислите Божић и Богојављење, па Велики Петак и Васкрс, па Вазнесење и Тројичин дан, и Преображење и Крстов дан. Све је окићено красним обичајима као лепо исткани ћилим. Исто су тако искићени и празници Богородичини. Никоме у небеском свету нису Срби подигли толико цркава колико Приснодјеви Марији. Па још како су Срби научили да празнују и воле свеце Божје, нарочито своје крсне славе. Заиста као нико у свету. Души Србиновој небески свет је био од вајкада ближи и приснији од земаљскога. У томе свету он је увек гледао многобројнију родбину него на земљи. Зато се толико и сећа својих умрлих, пали свеће и чини помене. ... Тамо, само тамо где је велика Небеска Србија. Ај, та Велика Небеска Србија! Она представља већ одавно остварени идеал Велике Србије. Верујемо да је у њој више од сто милиона крштених Срба, који у земаљском веку Христу служише или за Христа страдаше, кроз векове и векове. Верујемо по евангелски, да ће неки народи, далеко већи од србског на земљи, бити мањи у Царству Небеском. ... А у руским народним причама увек је презрени и ‘’глупи‘’ Иванушка на крају морао спасавати своју браћу, која су се правила паметнија од њега. Тако ће православни Словени са осталим православним народима, као мрзан и презрени Иванушка спасавати обе хемисфере света, исток и запад. ... У својој праволинијности и историјској доследности Срби су надмашили и Русе, да не говоримо о другим православним народима, коњуктуристима у безброј одсудних момената.”

Како да се човек не отрује националном и верском гордошћу после оваквог ласкања?

Да ли где у Библији Бог ласка Јеврејима?

Не, већ им каже:


"Немој да речеш у срцу свом: За правду моју уведе ме Господ у ову земљу да је наследим; ... Не идеш за правду своју ни за чистоту срца својега да наследиш ту земљу; него за неваљалство тих народа Господ Бог твој тера их испред тебе, и да одржи реч за коју се заклео оцима твојим, Авраму, Исаку и Јакову. Знај дакле да ти Господ Бог твој не даје те добре земље за правду твоју да је наследиш, јер си тврдоврат народ." (5.Мој. 9,4-6)


Tako da tvoje ignorisanje ovoga neće promijeniti činjenicu da vladika Nikolaja sada pokojni truje narod sa ovim.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pomaže Bog!

S obzirom da ti nudiš pojedine delove Svetih Pisama po svom nahodjenju i raspoloženju,
a Crkva je zapamtila reči svetog Apostola Pavla da je celo Sveto Pismo
Bogonadahnuto (2. Timoteju 3, 15'16), ne mogu se držati tvojih saveta.

bT

Na ovo sam već odgovorio.

Dakle, ja ne nudim delove pisma po svom nahođenju, već upravo učenje celog pisma u kontekstu, i to je upravo i svrha mog novog svedočanstva koje sam postavio na temi "OPRAVDANJE VEROM - KAKO NAS BOG SPASAVA" koja obrađuje ovu temu iznošenja pisma u kontekstu, i van njega.

Da je ovo istina - možeš sam pogledati klikom na donji link ovog teksta:

http://serbianforum.org/threads/opravdanje-verom-kako-nas-bog-spasava.779068/page-5#post-2291330

Tako da tvoj komentar nema nikakvog smisla ni osnove.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518

Pomaže Bog!

Pogledao sam, koristeći link koji si postavio, šta si pisao. Primetio sam da
si izmedju rečenica i/ili pasusa Svetih Božijih Reči, umetnuo i svoje reči
(tumačenja, objašnjenja, mišljenja...) i to po svom nahodjenju.
S obzirom Crkva pamti reči svetog Evandjeliste Jovana koji na kraju Otkrovenja piše:
"Svedočim svakom ko sluša proročke reči ove knjige: ako im ko dometne nešto, na toga će Bog navaliti zla napisana u ovoj knjizi. ako pak ko oduzme nešto od reči ove proročke knjige, Bog će oduzeti njegov deo od drveta života i od svetoga grada, koji su opisani u ovoj knjizi."

Zato se ne mogu se držati tvojih saveta.

Ne zameri!

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pomaže Bog!

Pogledao sam, koristeći link koji si postavio, šta si pisao. Primetio sam da
si izmedju rečenica i/ili pasusa Svetih Božijih Reči, umetnuo i svoje reči
(tumačenja, objašnjenja, mišljenja...) i to po svom nahodjenju.
S obzirom Crkva pamti reči svetog Evandjeliste Jovana koji na kraju Otkrovenja piše:
"Svedočim svakom ko sluša proročke reči ove knjige: ako im ko dometne nešto, na toga će Bog navaliti zla napisana u ovoj knjizi. ako pak ko oduzme nešto od reči ove proročke knjige, Bog će oduzeti njegov deo od drveta života i od svetoga grada, koji su opisani u ovoj knjizi."

brat Toma

Ovo si namerno sam izmislio, jer u tom tekstu nema mojih tumačenja, objašnjenja, mišljenja, i za to ne postoji nikakav dokaz, a to može svako da proveri.

Ako imaš takve dokaze - bilo bi dobro da ih priložiš.

U suprotnom - sve je jasno.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Ovo si namerno sam izmislio, jer u tom tekstu nema mojih tumačenja, objašnjenja, mišljenja, i za to ne postoji nikakav dokaz, a to može svako da proveri.
Ako imaš takve dokaze - bilo bi dobro da ih priložiš.
U suprotnom - sve je jasno.

Pomaže Bog!

Žao mi je što misliš da lažem.
To je još jedan razlog zašto se ne mogu držati tvojih saveta, znaš.

A ovo je prvi deo onoga što si "tamo" postavio, odakle se vidi da šta si ti
napisao po svom nahodjenju a šta si citirao od boljeg od sebe,
Bogonadahnutog svetog Jovana Jevandjeliste (njegove reči su pri dnu):


"Opravdanje verom je usko povezano sa pojmom istine, pa ovo pitanje treba podrobno razmotriti.

Šta je istina, kako je pronaći, i koji su njeni izvori, da li je pojam istine uopšte bitan za čoveka i njegov život, u svetu gde je sve relativno, i u kome su trka za novcem, slavom, i svetovnim uživanjima - osnovni motivi i smisao života?

Mnogi umni ljudi u istoriji su postavljali ova pitanja u nekakvom svom traganju za istinom, koja bi im dala odgovore na suštinska pitanja ljudskog života i postojanja.

Da li savremena nauka može dati odgovore na ova pitanja.
Nauka ima mnoge pozitivne stvari koje su u prošlosti dovodile do raznih otkrića, posebno na polju medicine, otkrića u svetu prirode, proučavanjem čoveka i njegove psihe, kao i na polju elektronike.

Ipak, na mnoga pitanja nauka nema odgovore, posebno kada je reč o poreklu i svrsi života.
Tako su kroz istoriju nastale različite teorije o postanku i svrsi i smislu života, od kojih je najpoznatija teorija evolucije - kao proizvod ateističke filozofije, po kojoj je život nastao slučajno, putem velikog kosmičkog praska, i evolutivnih procesa transformacije živih bića iz nižih ka višim oblicima postojanja tokom dugog perioda istorije planete zemlje, što po samoj prirodi stvari isključuje misao o svrsi i smislu života, jer po ovoj teoriji smisao je u istorijskom razvitku materije, koja se propadanjem ili smrću pretvara u ništavilo, što predstavlja kontinuirani proces rađanja i umiranja bez ikakve suštinske svrhe i smisla, a što sa druge strane negira postojanje Boga - tvorca koji je sve planski stvorio i organizovao, sa čime se slažu i ateistički pisci, ravnodušno priznajući - da je iz takvog ateističkog pogleda na svet život sam po sebi besmisao, i kontradiktornost, i da nije vredan da ga čovek živi - ako će na kraju sve nestati u ništavilu iz koga je nastalo.

Pitanja na koja nauka nema odgovore, a koja predstavljaju osnov traganja za istinom glase: "ko smo, odakle smo, i zašto smo ovde, odnosno - šta je svrha i smisao ljudskog života?

Ova, ali i mnoga druga suštinski važna pitanja, čiji odgovori predstavljaju istinu o svim stvarima koje se tiču čoveka, i svrhe i smisla ljudskog života, kao i svega postojećeg - mogu se po samoj logici stvari jedino pronaći ako se potraže na izvoru istine, a to je sam Bog - tvorac sveta i čoveka, kao i njegova reč, u kojoj je on otkrio ljudima ove pomenute istine.

Ovo je osnovni odgovor na gore postavljena pitanja: "šta je istina, kako je pronaći, i koji su njeni izvori?" na šta upućuje i sama reč Božja, u tekstu Jevanđelja po Jovanu gde Gospod Isus Hristos u jednom svom obraćanju Bogu Ocu kaže: "posveti ih istinom svojom, reč je tvoja istina" (Jevanđelje po Jovanu 17. 17)".


brat Toma
 
Natrag
Top