Za Pravoslavce...

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pomaže ti Bog, grešni čoveče!

Ti nisi napisao ono šta Sveto Pismo "govori" nego pojedine delove
Svetog Pisma koje si ti sam odabrao, po želji svoga srca.

Nemam ništa protiv tebe ali se neću držati tvojih saveta, već ću nastaviti sa
Bogo-molitvenim čitanjem Svetog Pisma i uz milost Gospodnju živeti životom
po veri, koju od Hrista, "... Autora i Usavršitelja vere..." (Jev. 12,2) dobih i dobijam.

brat Toma

Ne postoje u mojoj veri delovi svetog pisma, vec vera proistekla iz celine biblijskog ucenja po temama.
To upravo rade tradicionalne crkve, i sve ostale crkve, vadeci delove iz pisma da bi dokazali svoje dogme.
Takva ucenja se lako razotkrivaju u kontekstu.

Zato sam napisao "moli se Bogu da ti otkrije puninu istine koja se nalazi u celini pisma, a ne prekrojenom pismu"

Bog te blagoslovio.

I ne treba ono "Gresni covece" jer gresan je onaj ko gaji u srcu bilo kakav greh i ne predaje ga Bogu da ga on ocisti.
Onaj ko se predaje Bogu ne moze se nazvati gresnikom.

Proucavaj poslanice apostola Jovana po tom pitanju.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ne postoje u mojoj veri delovi svetog pisma, vec vera proistekla iz celine biblijskog ucenja po temama.
To upravo rade tradicionalne crkve, i sve ostale crkve, vadeci delove iz pisma da bi dokazali svoje dogme.
Takva ucenja se lako razotkrivaju u kontekstu.

Zašto ne mogu da shvate istinu? Pa stoji u NZ da se ne sipa novo vino u stare mijehove i staro vino u nove mijehove.

Nekome ko je napravio čitav niz kompromisa sa paganizmima tome ne vrijedi davati zdravu nauku.

I onome ko se krije iza predmeta.

Njima Pismo ne znači ništa, ja kada sam u spontanom razg. sa monahom uzdigao Pismo čovjek me samo prostrijelio pogledom, još nismo razgovarali o nekim doktrinama.

Oni ne vole Pismo. Čitaju u crkvi samo probrane stihove, nema stihova o suboti, uništenju grešnika, o svinjetini. Toga nema. Samo ono što svi uče i to na kraju kada ljudi zamru nakon liturgije i kada to pola ljudi ne sluša.

Oni što tebi govore, to oni rade.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Onaj ko se predaje Bogu ne moze se nazvati gresnikom.

Bog s tobom, čoveče!

S obzirom da sebe smatraš bezgrešnim - neću držati tvojih saveta, već ću nastaviti sa
Bogo-molitvenim čitanjem Svetog Pisma i uz milost Gospodnju živeti životom
po veri, koju od Hrista, "... Autora i Usavršitelja vere..." (Jev. 12,2) dobih i dobijam.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Зашто православни народи имају вишу стопу убистава, развода бракова, абортуса, корупције, употребе дувана и алкохолизма, него секуларни Запад, ако имају најбоље што има људски род?

Зар није то ласкање гордости?

А тек ово од Николаја Велимировића:

"Ни један народ није тако смишљено и нежно украсио празнике Христове нарочитим дирљивим обичајима као србски народ. Замислите Божић и Богојављење, па Велики Петак и Васкрс, па Вазнесење и Тројичин дан, и Преображење и Крстов дан. Све је окићено красним обичајима као лепо исткани ћилим. Исто су тако искићени и празници Богородичини. Никоме у небеском свету нису Срби подигли толико цркава колико Приснодјеви Марији. Па још како су Срби научили да празнују и воле свеце Божје, нарочито своје крсне славе. Заиста као нико у свету. Души Србиновој небески свет је био од вајкада ближи и приснији од земаљскога. У томе свету он је увек гледао многобројнију родбину него на земљи. Зато се толико и сећа својих умрлих, пали свеће и чини помене. ... Тамо, само тамо где је велика Небеска Србија. Ај, та Велика Небеска Србија! Она представља већ одавно остварени идеал Велике Србије. Верујемо да је у њој више од сто милиона крштених Срба, који у земаљском веку Христу служише или за Христа страдаше, кроз векове и векове. Верујемо по евангелски, да ће неки народи, далеко већи од србског на земљи, бити мањи у Царству Небеском. ... А у руским народним причама увек је презрени и ‘’глупи‘’ Иванушка на крају морао спасавати своју браћу, која су се правила паметнија од њега. Тако ће православни Словени са осталим православним народима, као мрзан и презрени Иванушка спасавати обе хемисфере света, исток и запад. ... У својој праволинијности и историјској доследности Срби су надмашили и Русе, да не говоримо о другим православним народима, коњуктуристима у безброј одсудних момената.”

Како да се човек не отрује националном и верском гордошћу после оваквог ласкања?

Да ли где у Библији Бог ласка Јеврејима?

Не, већ им каже:


"Немој да речеш у срцу свом: За правду моју уведе ме Господ у ову земљу да је наследим; ... Не идеш за правду своју ни за чистоту срца својега да наследиш ту земљу; него за неваљалство тих народа Господ Бог твој тера их испред тебе, и да одржи реч за коју се заклео оцима твојим, Авраму, Исаку и Јакову. Знај дакле да ти Господ Бог твој не даје те добре земље за правду твоју да је наследиш, јер си тврдоврат народ." (5.Мој. 9,4-6)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bog s tobom, čoveče!

S obzirom da sebe smatraš bezgrešnim - neću držati tvojih saveta, već ću nastaviti sa
Bogo-molitvenim čitanjem Svetog Pisma i uz milost Gospodnju živeti životom
po veri, koju od Hrista, "... Autora i Usavršitelja vere..." (Jev. 12,2) dobih i dobijam.

brat Toma

Ovj komen je kontradiktoran sam po sebi, jer ti kažeš "da ja sebe smatram bezgrešnim" što ja nisam napisao, već sam pisao u kontekstu "da se ljudi rađaju sa klicom greha, dakle kao grešni, ali postoji trenutak kada oni saznaju da u njima vlada greh, i potom se predaju Bogu da ih on očisti od greha, što znači da oni nakon toga više nisu grešni.
Oni mogu pasti u greh, ali i ne moraju, ako svoju volju stalno predaju u Božje ruke"

Dakle, ljudi su grešni ako čine greh, i nisu predani Bogu da ih on menja.

Ti mi upućuješ kritiku "da ja sebe smatram bezgrešnim" a potom kažeš: "ja ću uz milost Gospodnju živeti životom
po veri, koju od Hrista, "... Autora i Usavršitelja vere..."
(Jev. 12,2)

Pitam se kakvo to usavršavanje vere može biti u grehu?

Evo šta biblija kaže po pitanju činjenja i ne činjenja greha.

"Vidite kakvu nam je ljubav dao otac, da se djeca Božija nazovemo i budemo; zato svijet ne poznaje nas, jer njega ne pozna.
Ljubazni! sad smo djeca Božija, i još se ne pokaza šta ćemo biti; nego znamo da kad se pokaže, bićemo kao i on, jer ćemo ga vidjeti kao što jest.
I svaki koji ovaj nad ima na njega, čisti se, kao i on što je čist.

Svaki koji čini grijeh i bezakonje čini: i grijeh je bezakonje.
I znate da se on javi da grijehe naše uzme; i grijeha u njemu nema.
Koji god u njemu stoji ne griješi; koji god griješi ne vidje ga niti ga pozna.
Dječice! niko da vas ne vara: koji pravdu tvori pravednik je, kao što je on pravedan;
Koji tvori grijeh od đavola je, jer đavo griješi od početka. Zato se javi sin Božij da raskopa djela đavolja.

Koji je god rođen od Boga ne čini grijeha, jer njegovo sjeme stoji u njemu, i ne može griješiti, jer je rođen od Boga" ( 1 poslanica Jovanova 3. 1 - 9 )

Šta misliš o ovoj Jovanovoj odi bezgrešnosti.
Da li je Jovan pogrešio kada tvrdi da trebamo da budemo bezgrešni?

Hvala!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Arg. APOSTOLSKO NASLIJEĐE

Evo kako je lako oboriti ovaj argument.

Matej 3,9 I ne mislite i ne govorite u sebi: imamo oca Avraama; jer vam kažem da može Bog i od kamenja ovoga podignuti djecu Avraamu.

Onda je ovo za vas predviđeno.

2. Solunjanima 2,4 Koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sjesti u crkvi Božijoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog.

Pošto kažete da ste Božja crkva, znači da će kod vas sjesti ovaj što se protivi i podiže više svega.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
".... što znači da oni nakon toga više nisu grešni."

Bog te Sobom prosvetlio!

S obzirom da si to nekada bio a sada "više nisi grešan" - ne mogu se držati tvojih saveta,
jer ispovedam Samo Jednog Bezgrešnog - Boga (Oca i Suna i Svetoga Duha). Amin!
Ja ću nastaviti sa Bogo-molitvenim čitanjem Svetog Pisma i uz milost Gospodnju živeti životom
po veri, koju od Hrista, "... Autora i Usavršitelja vere..." (Jev. 12,2) dobih i dobijam.

Ne zameri!

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Jutros vijest u Blicu, racija, policija upala u svingerski klub, ja pomislio da nije Holandija ili Švedska, ma kakvi ono Belorusija.

PC jedno, Biblija drugo.

Molitva 2.
Presvetoj Bogorodici
Svemoćna, prečista Gospođo, Vladičice, Bogorodice,-------------------------------------------------------------------------------------------------Postanak 17,1 Kad Abramu bi devedeset i devet godina, javi se Gospod Abramu i reče mu: "Ja sam Bog Svemoćni; hodi preda mnom i budi savršen!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Hristos medju nama!


Fanatizam

Fanatizan nema veze sa Hristom!
Budi istinski hrišćanin!
Tada nećeš nikoga pogrešno razumeti nego će tvoja ljubav sve pokrivati.
I prema inovernom budi hrišćanin. To znači: poštuj ga na učtiv i plemenit način,
ne obazirući se na njegovu religiju. Možeš se naći pri ruci bilo kome u nevolji,
razgovarati i družiti se s njim. Treba da poštuješ tudju slobodu.
Kao što Hristos stoji pred vratima i kuca, ali ih ne otvara silom nego čeka
da ga duša čovekova sama slobodno primi, tako i mi treba da se odnosimo prema
svakoj ljudskoj duši.
Starac Porfirije Kavsokalivit


brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kao što Hristos stoji pred vratima i kuca, ali ih ne otvara silom nego čeka
da ga duša čovekova sama slobodno primi, tako i mi treba da se odnosimo prema
svakoj ljudskoj duši.
Starac Porfirije Kavsokalivit

Šteta što to nije važilo za bogumile. Katare, muslimane itd.
 
Natrag
Top