Wireless - pitanja i odgovori

Član
Učlanjen(a)
06.12.2009
Poruka
5
Imao bih par pitanja za ljude koji imaju iskustva oko WiFi opreme,kao i iskustva u praksi itd. .
Ovako ja koristim ADSL od 5mb/s-a i imam ruter HG532e ,zelim da svoj WiFi signal pojacam kako bih ga poslao do drugara koji je oko 300 metara udaljen od mene vazdusnom linijom,lepa opticka vidljivost,postoji samo neka krosnja izmedju ali mogu da podignem antenu skroz gore na vrh kuce da izbegnem i taj problem,zelim da delim ADSL sa njim,jer studiram u Beogradu pa sam retko kad kuci,a steta da se ne koristi ;).Nemam nikakvog iskustva oko montiranje WiFi opreme zato su mi potrebni dobri saveti kako bih mogao to sve da instaliram a da on ima bar 90% signala [znam da wifi nikada ne moze da se uporedi sa zicom i da ce mu signal varirati kada kisa pada,sneg itd,ali da on od 5mb/s-a povuce bar 3mb/s-a s' obzirom da kuci kod mene niko ne koristi ADSL].Nabavio sam neki stariji ruter Sweex LW050UK jer sam video da mu se antena skida [ne znam da li na onim ruteri kojima je fiska antena mogu da zakacim neku jacu antenu tako sto bih taj ruter otvorio odlemio staru antenu i zalemio moju jacu??],mislio sam da ADSL povezem sa ruterom Sweex LW050UK i da on bude predajnik a da na njega nakacim neku antenu [ne znam koju i od koliko db-a mi je potrebna da on na tih 300 metara ima bar 90% od punog signala],a da u njegov racunar ubacim wifi karticu D-Link DWL-G510 na koju cu da nakacim jos jednu antenu koja ce biti kao prijemnik tj. da ona hvata signal koju cu ja slati sa moje antene [treba mi pomoc oko kupovine antena od koliko db-a bi trebao da uzmem i da li ce to raditi tako kako sam ja nekako laicki zamislio ili moram da kupujem i druge rutere s obzirom da nemam neku profi opremu],a i neki ljudi su mi rekli da na predajnoj anteni mogu da stavim antenu od 8dbla [ili npr WiFi antena 20dbi RP-SMA wireless 2,4GHz]2-4GHZ-20DBI-WIRELESS-WIFI-ANTENNA-BOOSTER-WLAN-RP-SMA.jpg


i da mi taj ruter bude u kuci a da kod njega montiram onu yagi antenu i da bi to trebalo da radi,kakvo je vase misljenje?
I da zaboravi da pitam,posto je bratu ostala antena od orion paketa a ta antena ovako nekao izgleda
-bezicni-ap-ubiquiti-ag-5g27-airgrid-m5-58ghz-plus-27dbi-grid-antena_156x156.jpg
da li bi ta orionova antena onda dobro odradila posao da bude kao predajnik [a da za prijemnik kupim neku slicnu,ili da ona bude kao prijemnik a da na ruteru stavim samo onu antenu fiksnu od 8dba ili svakako moram predajnu antenu da izbacim na vidno polje]??
Znam da sam postavio dosta pitanja,ali moram jer nemam iskustva a zanima me,ako uspem ovo da instaliram kako sam ja zamislio posle bi me eventualno zanimalo da li bih bez neke dodatne opreme mogao da mu nekada ogranicim donwload npr na 1 ili 2 mbs/a [u slucaju kada ja npr nekada vikendom dodjem kuci].Nadam se da ce mi neko strucan dati dobre informacije.Hvala.

p.s zaboravih da prilozim sliku kako sam to ja zamislio:

WIFI.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
Imao bih par pitanja za ljude koji imaju iskustva oko WiFi opreme,kao i iskustva u praksi itd. .
Ovako ja koristim ADSL od 5mb/s-a i imam ruter HG532e ,zelim da svoj WiFi signal pojacam kako bih ga poslao do drugara koji je oko 300 metara udaljen od mene vazdusnom linijom,lepa opticka vidljivost,postoji samo neka krosnja izmedju ali mogu da podignem antenu skroz gore na vrh kuce da izbegnem i taj problem,zelim da delim ADSL sa njim,jer studiram u Beogradu pa sam retko kad kuci,a steta da se ne koristi ;).Nemam nikakvog iskustva oko montiranje WiFi opreme zato su mi potrebni dobri saveti kako bih mogao to sve da instaliram a da on ima bar 90% signala [znam da wifi nikada ne moze da se uporedi sa zicom i da ce mu signal varirati kada kisa pada,sneg itd,ali da on od 5mb/s-a povuce bar 3mb/s-a s' obzirom da kuci kod mene niko ne koristi ADSL].Nabavio sam neki stariji ruter Sweex LW050UK jer sam video da mu se antena skida [ne znam da li na onim ruteri kojima je fiska antena mogu da zakacim neku jacu antenu tako sto bih taj ruter otvorio odlemio staru antenu i zalemio moju jacu??],mislio sam da ADSL povezem sa ruterom Sweex LW050UK i da on bude predajnik a da na njega nakacim neku antenu [ne znam koju i od koliko db-a mi je potrebna da on na tih 300 metara ima bar 90% od punog signala],a da u njegov racunar ubacim wifi karticu D-Link DWL-G510 na koju cu da nakacim jos jednu antenu koja ce biti kao prijemnik tj. da ona hvata signal koju cu ja slati sa moje antene [treba mi pomoc oko kupovine antena od koliko db-a bi trebao da uzmem i da li ce to raditi tako kako sam ja nekako laicki zamislio ili moram da kupujem i druge rutere s obzirom da nemam neku profi opremu],a i neki ljudi su mi rekli da na predajnoj anteni mogu da stavim antenu od 8dbla [ili npr WiFi antena 20dbi RP-SMA wireless 2,4GHz]Pogledajte prilog 43353


i da mi taj ruter bude u kuci a da kod njega montiram onu yagi antenu i da bi to trebalo da radi,kakvo je vase misljenje?
I da zaboravi da pitam,posto je bratu ostala antena od orion paketa a ta antena ovako nekao izgleda
Pogledajte prilog 43352
da li bi ta orionova antena onda dobro odradila posao da bude kao predajnik [a da za prijemnik kupim neku slicnu,ili da ona bude kao prijemnik a da na ruteru stavim samo onu antenu fiksnu od 8dba ili svakako moram predajnu antenu da izbacim na vidno polje]??
Znam da sam postavio dosta pitanja,ali moram jer nemam iskustva a zanima me,ako uspem ovo da instaliram kako sam ja zamislio posle bi me eventualno zanimalo da li bih bez neke dodatne opreme mogao da mu nekada ogranicim donwload npr na 1 ili 2 mbs/a [u slucaju kada ja npr nekada vikendom dodjem kuci].Nadam se da ce mi neko strucan dati dobre informacije.Hvala.

p.s zaboravih da prilozim sliku kako sam to ja zamislio:

Pogledajte prilog 43354

bravo druze,sve to sto si napisao i nacrtao tako treba,nemam komentar ako budes imao neki problem prilkom sprovodjenja ovog u delo slobodno pitaj ovde rado cu ti pomoci.e da,ne mozes da ogranicis protok bez rutera koji nema tu opciju u sebi :) svaka cast za ovo!
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2009
Poruka
5
Hteo sam da ti se obratim na p.p da ne bih ovde spamovao oko saveta za kupovinu antene jer imas ogromno znanje kao i iskustvo.
Moje pitanje glasi da li ruter "Sweex LW050UK" [koji bi bio kao predajnik,umesto ADSL rutera jer na Sweexu se skida antena] ima mogucnost da se ogranici download za WiFi,i kako to mogu da proverim (mora da postoji neka opcija kada se udje u 192.168.50.1 samo ne znam gde tacno da pogledam )?
I za koju varijantu bi me ti posavetovao za razdaljinu koja recimo ima 300 metara (da li da stavljam po yagi antenu kao prijemni i predajnu,ili mogu da prodjem samo sa ovom orionovom da ona bude prijemna a na predajnu da stavim neku antenu u kuci npr ona oko 30cma,ili npr koliko db-a bi mi trebalo za predajnu i za prijemnu antenu da ima??)
 
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
ruter treba da ima opciju load balance ili flow control ili tako nesto taj nema :( evo uputstvo za njega.
inace na toj daljini najbolje ti je jagi antenu uperi ka njemu sa rutera jer ona je bas usmerena i ako ima on prozor koji gleda na tu stranu.
znaci jagi ka njemu ko predajna a on da hvata sa tom orionovom i nema zime radice sve ko sat.
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2009
Poruka
5
Opet ja :D
Uzeo sam antenu od brata,to je Air Grid m5 hp koja koliko sam ja video radi na 5ghz-a evo slika:
Fotografija1085.jpgFotografija1086.jpgFotografija1080.jpg
e sada ali on je zagubio POE adapter pa cu njega kupiti doatno.
Moje pitanje sada glasi da li ima negde detaljno objasnjenje kako da podesim antenu jer se plan sada promenio jer ona radi na 5ghz-a i nikako ne mogu da stavim prijemnu antenu da bude yagi jer ona radi na 2.4 ghza,pa bi sada dokupio jos jednu ovakvu antenu (da jedna bude prijemna a druga predajna i onda obe rade na 5ghza i to je to),da li ima mnogo podesavanja da bih upario ove dve antene, i da li ja sada kod mene mogu da stavim ovu i samo da je ubacim u LAN 4 npr u ADSL i da ona odmah bude predajna antena,a prijemnu antenu stavim kod druga i onda direktno ode samo u LAN ulaz u PCu [naravno izmedju mora da bude POE adapter] a da mi vi objasnite kako i gde sta sve treba da podesim ?Hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
treba jedna da se podesi kao predajnik a druga kao prijemnik,generalno nije tesko ali opet neznam koliko se snalazis sa time.

UPUTSTVO ZA PODEŠAVANJE UBIQUITY AIR GRID M5
Nakon što ste namontirali opremu i priključili je na vaš računar potrebno je da udjete u podešavanje
Vaše
mrežne kartice
(Start Control Panel Network Connections Local Area Connection
→→→→
Properties Internet Protocol

(
TCP/IP
)
)
, obeležite opciju
Use the following IP address
, pa u
IP
address
upišite 192.168.1.45, u
Subnet mask
255.255.255.0.
Nakon što prihvatite nove parametre
otvorite web browser (Internet Explorer, Mozilla, Opera), a zatim u
address
polju upišite
192.168.1.20, nakon
toga pojaviće se
log in
prozor (Slika 1) i u traženim poljima upišite za
user:
ubnt
i za
password:
ubnt.

ovo ti je da bi pristupio podesavanjima u oba uredjaja kada su resetovani.jedan treba u predajni od tebe treba da se stavi u access point mode i treba da mu se podesi sifra u wireless podesavanjima i ssid (naziv signala),takodje treba u network da se stavi bridge mode,to u sustini znaci da ce adsl tvoj da mu daje ip adresu sa druge strane i da kao sto sama rec kaze taj m5 sluzi kao most samo.
da i tu obavezno obelezis dhcp nemoj static ip.
to je to za predajnik.sa druge strane imas prijemni kome isto tako pristupis i podesis ga u station mode,ssid imas opciju select tu ti skenira signale na 5ghz koje trenutno hvata ta antena nadji signal koji si stavio na predajnoj i izaberi ga (signali su oznaceni sa - da se ne zbunis -45 i -65 itd,too su dobri siglali ako je signal -80 to vec i nije dobro ali su recimo -60 super ima tu jos brdo gluposti koje se gledaju ali na 300m sa 5ghz nema potrebe hehe to su antene koje se linkuju i na 70km tako da na 300m ima da peva to hehe) dole u polja upisi pass od signala sacuvaj to i idi u network
stavi isto bridge mode da i tu obavezno obelezis dhcp nemoj static ip i to je to.
e da obavezno prvo sredi wireless podesavanja sacuvaj pa onda network jer kad ga stavis u bridge mode vise ne mozes da mu pristupis dok ga ne resetujes ponovo.
nadam se da sam pomogao ako naidjes na problem javi se pozz.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
10.08.2009
Poruka
1
Pozz evo i ja da se obratim za pomoc zanima me kako se TD-24in antena do 14 dBl pokazuje za rasipanje signala npr:treba iz potkrovlja prizemne kuce da posaljem signal nekih 300 m ne vise do radionice prepreka je samo crep i rasipa li mi dobar signal po kuci znaci gde se ona nalazi ispod nje po prostorijama rasipa li pun signal? Ruter imam tenda w311r+ i stoji mi trenutno unutar kuce i nakacena mu je antena od 4 dbl a ovamo na nekih 200-300 metara hvatam signal sa antenom od 8dbl koji nekad radi lepo nekad se gubi.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2013
Poruka
17
Pozz evo i ja da se obratim za pomoc zanima me kako se TD-24in antena do 14 dBl pokazuje za rasipanje signala npr:treba iz potkrovlja prizemne kuce da posaljem signal nekih 300 m ne vise do radionice prepreka je samo crep i rasipa li mi dobar signal po kuci znaci gde se ona nalazi ispod nje po prostorijama rasipa li pun signal? Ruter imam tenda w311r+ i stoji mi trenutno unutar kuce i nakacena mu je antena od 4 dbl a ovamo na nekih 200-300 metara hvatam signal sa antenom od 8dbl koji nekad radi lepo nekad se gubi.
TD-24in antena je odlicna za slanje i primanje signala. Njen pocetni ugao primanja je do 70 stepeni,lagana antena i dosta njih je zadovoljno sa njom. Nije uopste ni skupa. Ako neko zeli broj ili adresu sajta proizvodjaca koji je prvi napravio td-24in ,takodje pravi odlicne yagi antene do 18 dBl kao i kablove sa konektorima neka mi se javi na pp jer ne verujem da ovde smem da stavim link sajta ili broj ,jedino smem da napisem da mozete na google da kucate " ajslinknet" i izbacice vam sajt ili pp. Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2013
Poruka
17
Opet ja :D
Uzeo sam antenu od brata,to je Air Grid m5 hp koja koliko sam ja video radi na 5ghz-a evo slika:
Pogledajte prilog 43489Pogledajte prilog 43490Pogledajte prilog 43491
e sada ali on je zagubio POE adapter pa cu njega kupiti doatno.
Moje pitanje sada glasi da li ima negde detaljno objasnjenje kako da podesim antenu jer se plan sada promenio jer ona radi na 5ghz-a i nikako ne mogu da stavim prijemnu antenu da bude yagi jer ona radi na 2.4 ghza,pa bi sada dokupio jos jednu ovakvu antenu (da jedna bude prijemna a druga predajna i onda obe rade na 5ghza i to je to),da li ima mnogo podesavanja da bih upario ove dve antene, i da li ja sada kod mene mogu da stavim ovu i samo da je ubacim u LAN 4 npr u ADSL i da ona odmah bude predajna antena,a prijemnu antenu stavim kod druga i onda direktno ode samo u LAN ulaz u PCu [naravno izmedju mora da bude POE adapter] a da mi vi objasnite kako i gde sta sve treba da podesim ?Hvala.
Gheto boss,iskreno ,ne bih ti preporucio da radis sa 5ghz jer ce kad tad neko da snimi da predajes signal na 5ghz a to je veoma kaznjivo dok na 2.4 ghz mozes da radis. Jedino da ti m5 antenu iskoristis da od provajdera koji salje na 5ghz hvatas signal a da sa nekom jagicom saljes signal. poz
 
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
Gheto boss,iskreno ,ne bih ti preporucio da radis sa 5ghz jer ce kad tad neko da snimi da predajes signal na 5ghz a to je veoma kaznjivo dok na 2.4 ghz mozes da radis. Jedino da ti m5 antenu iskoristis da od provajdera koji salje na 5ghz hvatas signal a da sa nekom jagicom saljes signal. poz

ajd samo molim te gde to pise u zakonu o radio difuziji posto ja to nisam uspeo da nadjem a nije mi jasno ko ce da dodje da ga kazni za to ratel?mogao bi onda da das neko opsirnije obavestenje ako je vec tako to sto tvrdis da svi znamo o cemu je rec.
inace covek ima adsl a nema bezicni net na 5ghz pa da sa tom antenom hvata dolazni saobracaj.
za 8god koliko radim sa wfi opremom on bi bio prvi slucaj u srbiji za koji sam bilo gde cuo ili izguglao da je kaznjen zbog koriscenja 2 wfi antene na 5ghz. :)
hehe da,zaboravih da pitam,da mu nisi ponudio tvoje antene koje pravis na 2,4 koje su verovatno vrhunske za ovo sto njemu treba?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top