Voće i povrće u službi zdravlja

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Avokado vam može pomoći da doživite stotu






Prema poslednjim istraživanjima, avokado može biti savršeno oružje u borbi protiv prevremenog starenja i bolesti. Ulja iz voća su se na testu pokazala kao odlična u borbi protiv slobodnih radikala, koji su glavni izazivači srčanih oboljenja i raka.


2307_avokado-foto-Public_iff.jpg


Mnogi sastojci koji sadrže antioksidanse u povrću i voću, kao što su šargarepe i paradajz mogu pomoći kod rešavanja problema slobodnih radikala, ali njihove supstance ne mogu prodreti do mitohondrija. Ali sastojci avokada mogu, kako su pokazala istraživanja američkih stručnjaka za biohemiju i molekularnu biologiju.



-Slobodni radikali nastoje da unište mitohondrije i tako zaustave proizvodnju energije u samoj ćeliji, kako bi na kraju ćelija umrla. Kako bismo približili ovu sliku pokušajte da zamislite da dođe do izlivanja nafte, a vi umesto da sanirate napuklu cev iz koje ističu otrovne materije i gasovi, čistite samo prosuto ulje- rekao je Kortes Roho sa univerziteta u Meksiku.

Ulje avokada toliko je blagotvorno, da omogućava ćelijama da prežive čak i kada su izložene visokom procentu gvožđa, koje je zaduženo za proizvodnju slobodnih radikala. Najsličniji hemijski sastav ulju avokada ima maslinovo ulje što potvrđuje veoma nizak stepen određenih hroničnih bolesti u pojedinim mediteranskim zemljama, stoga se ulje avokada smatra maslinovim uljem Amerike!






Izvor: Blic Žena
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Tri banane dnevno umanjuju rizik od moždanog udara




Tri banane dnevno smanjuju rizik od moždanog udara, otkrili su britanski i italijanski naučnici. Banana pre ili posle doručka, ručka i večere obezbeđuje dovoljno kalijuma i umanjuje šanse za stvaranja krvnog ugruška za 21 odsto.

23230_shutterstock_72352636_iff.jpg


Rizik od moždanog udara moguće je umanjiti i konzumiranjem spanaća, oraha, mleka i ribe. Inače, i ranije studije su navodile da banane pomažu pri regulisanju krvnog pritiska ali poslednjom studijom to je i dokazano. Naučnici su otkrili da je dnevni unos 1.600 miligrama kalijuma sasvim dovoljan za umanjenje rizika od moždanog udara.

Banana sadrži oko 500 miligrama kalijuma, koji pomaže u regulisanju krvnog pritiska i kontroli ravnoteže tečnosti u organizmu.






Izvor: Blic Žena
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Voće i povrće pomažu u ostavljanju pušenja





Ako želite da ostavite cigarete, možda vam voće i povrće mogu pomoći tome.

Jedno istraživanje Univerziteta u Bafalu pronašlo je vezu između ishrane bogate namirnicama i uzdržavanja od pušenja.




U istraživanju je učestvovalo preko 1.000 pušača uzrasta iznad 25 godina. Oni su odgovarali na pitanja o svojim pušačkim navikama i ishrani. Od njih je traženo da povećaju unos voća i povrća, ali nije ograničavan broj cigareta dnevno.

Nakon 14 meseci, istraživači su ponovo razgovarali sa ispitanicima i otkrili da se oni koji su jeli velike količine voća i povrća pušili manje tokom prethodnih meseci, dok su neki čak i u potpuno prekinuli sa ovom ružnom navikom.

Naučnici još uvek pokušavaju da otkriju uzrok ovih rezultata i kažu da su potrebna dodatna istraživanja, ali prepostavljaju da je razlog toga u činjenici da nakon voća i povrća duvanski dim nema lep ukus u ustima.







Izvor: Lepota&Zdravlje
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Zdravlje u pomorandžinoj kori

Zdravlje u pomorandžinoj kori

U kori pomorandže ima za 200 procenata više vlakana nego u samom plodu ove voćke, kao i dvaput više kalcijuma

1.jpg
Kora pomorandže ima za 200 procenata više vlakana nego sam plod ove voćke

KADA JE reč o većini voćki, koru uglavnom odbacujemo jer od nje nema nikakve koristi ili, naprosto, ne volimo da je jedemo. Međutim, stručnjaci tvrde da je kora pomorandže dobra za lepotu, a naročito za zdravlje.

Poboljšava varenje
Jedna od najboljih zdravstvenih koristi od pomorandžine kore je ta što ima za 200 procenata više vlakana nego sam plod ove voćke! Stoga, ako imate česte probleme sa varenjem, probajte čaj od pomorandžine kore. Prvo, ostavite koru da se osuši, najbolje napolju, po mogućstvu na suncu. Ali, ako nemate strpljenja, onda kupite već osušenu koru. U 450 ml vrele vode ubacite punu kašičicu kore, ostavite da odstoji 15 minuta, a može i duže ako volite jači ukus. Ovaj napitak može da bude veoma efikasan laksativ.

Lepši dah
Zaboravite na super jake žvake ili mentol bombone. Žvakanje kore od pomorandže pomoći će vam da se rešite zadaha. Činite to redovno.

Jača kosti
Malo je poznato da kora pomorandže ima dva puta više kalcijuma nego sama pomorandža. U 100 grama kore nalazi se više od 150 mg kalcijuma, dok se u 100 grama pomorandže nalazi samo 50 miligrama kalcijuma a, kao što znate, kalcijum je od suštinskog značaja za zdravlje kostiju i zuba.

2.jpg

Štiti srce
Postoji mnogo aktivnih sastojaka u kori, a jedan od njih, flavonoid hesperidin, odličan je antioksidans koji štiti srce tako što snižava krvni pritisak, koji je glavni uzročnik srčanih bolesti. Sastojci iz kore snižavaju i holesterol, pa vas stoga ona štiti i od kardiovaskularnih problema.

Protiv upala
Upale povećavaju rizik od nastanka drugih zdravstvenih problema, kao što su lupus, artritis... Oni koji imaju akutnu upalu često uspevaju da je ublaže tako što u svakodnevnu ishranu uvrste pomorandžinu koru.

Protiv kancera
Zbog toga što ima jake antioksidanse i flavonoide, kora pomorandže smanjuje rizik od nastanka kancera, a može da bude i pomoćno sredstvo za lečenje od ove teške bolesti.

Jača imunitet
Vitamin C je od ogromnog značaja za celokupno zdravlje. Redovni unos vitamina C poboljšava zdravlje i čini da prehlade, infekcije, glavobolje i umor postanu stvar prošlosti. Istovremeno, vitamin A, još jedan vitalni nutrijent u pomorandžinoj kori, pomaže jačanju imunog sistema.

POMAŽE U SLUČAJU PREHLADA
Ipak, ako ste već zaradili prehladu treba da znate da u kori pomorandže ima više vitamina C nego u samom "mesu" pomorandže, a vitamin C je od ogromne pomoći kada je reč o borbi protiv prehlade. Potopite pomorandžinu koru u malo ključale vode i ostavite da odstoji. Pijte ovu tečnost s vremena na vreme tokom dana i oslobodićete se prehlade znatno ranije nego prethodnih sezona.
Ali, pre konzumiranja kore uvek morate da imate na umu da se pomorandže danas uglavnom prskaju pesticidima, što znači da na kori uvek ostane visoka koncentracija otrova. Dakle, pre upotrebe koru dobro operite, a ako kupujete sušenu, koja mnogo lakše "pada" na stomak, onda se prethodno uverite da li je reč o proizvodu pouzdanog proizvođača.

3.jpg

KAKO MOŽETE DA JE JEDETE?
* Jedno od najukusnijih rešenja je čaj od pomorandžine kore.
* Možete jednostavno da žvaćete parče kore, a stručnjaci savetuju da najpre počnete sa malim količinama pomorandžine kore, jer ona ne samo što nije naročito ukusna, već ima i jak ukus.
* Pomorandžinu koru narendajte preko salate ili deserta jer će obrok biti ukusniji, a svež miris pomorandžine kore svakako će vam prijati.
* Jedno od rešenja je da koru iseckanu na manje komade stavite u voćnu salatu ili da je koristite kao sastavni deo omiljenih recepata, čak i onih sa mesom.
* Ubacite koru u šećerni sirup i ostavite da odstoji u frižideru.
* Oguljena kora i tamna čokolada su veoma ukusna kombinacija. Komadiće možete da pospete po čokoladi, ili još bolje rešenje je da čokoladu prvo rastopite pa da onda u nju ubacite pomorandžinu koru isečenu na sitne rezance.

SPIRANJE OPASNIH HEMIKALIJA
Iako se smatra da je pesticide i fungicide sa voća, naročito onog koje nam stiže sa drugog kraja sveta i ima hrapavu koru, nemoguće u potpunosti oprati, ali možete ipak da ih isperete tako što ćete voće ostaviti tokom noći u rastvoru soli i vode. Drugi prave rastvor od šoljice vode, šoljice sirćeta, kašičice sode bikarbone i 20 kapi ekstrakta semenki grejpa. Sve se smućka i prskalicom naprska po kori, ostavi pet minuta da odstoji, pa ispere. Ima i onih koji savetuju da se pomorandže poprskaju hidrogen peroksidom, pa sirćetom, nebitno je kojim redosledom, a na kraju isperu vodom.
Ili, isprobajte ovo: potopite voće u mešavinu od 3 kašike soli, 3 kašike limunovog soka i 2,5 dl vode. Posle pola sata ocedite i isperite. Na dnu posude ostaće neželjene materije, a rastvor će ujedno osvežiti voće. Ono neće postati slano, ali nemojte ga u rastvoru držati duže od 30 minuta.

(Večernje novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Naranča - zvijezda među ljekovitim voćem

Naranča - zvijezda među ljekovitim voćem

naranca.jpg

Narodna mudrost veli da je sok ovoga voća ujutro zlato, u podne srebro, a navečer bronca.
Smatra se da naranče potječu iz Azije, odakle su se dalje širile, a u 15. Stoljeću i Europa ih je prigrlila.
Nekada su bile jako skupe te su se jele samo kao božićna poslastica. Danas su na našu sreću svima dostupne.
Naranče su jedno od najljekovitijih vrsta voća na svijetu, a najpoznatije su njena žuta i crvena sorta.
Narančina je ljekovitost toliko opsežna, da bi se o njoj dala napisati podeblja knjiga.
Sada je prikladno vrijeme da ih uvrstite u jelovnik, ako već niste, jer su kao stvorene za zimsku detoksikaciju i borbu protiv prehlade.

Sastav i ljekovitost naranče


Naranče su bogate vitaminom C, B1, B9 (folnom kiselinom) i A, kalijem, kalcijem i vlaknima.

Svaki dan pojedite naranču da biste opskrbili organizam preporučenom dozom vitamina C koji dokazano sprečava mnoge zdravstvene tegobe - od gripe i alergije do ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti.

Naranča sadrži nekoliko inhibitora raka – karotenoida, terpena i flavonoida.

Zajedno s drugim vrstama agruma spada među najmoćnije borce protiv raka. Sadrži čak 58 poznatih antikancerogenih tvari, više nego ijedna druga hrana.
Naranče posjeduju velike količine poznatog antioksidansa glutationa, međutim on se gubi cijeđenjem pa ih zato jedite cijele.
Također su najbogatiji poznati izvor glukarata, još jednog poznatog sredstva za prevenciju raka.
Redovito konzumiranje naranče upola smanjuje šanse za dobivanje raka gušterače, a štiti od raka želuca i debelog crijeva.
U soku naranče su koncentrirana njegova antimikrobna i osnažujuća svojstva.
Treba ga piti u velikim količinama kod gripe, groznice, oslabjelog organizma, angine, probavnih smetnji, bolesti bubrega ili mokraćnog mjehura.
Kuhana oljuštena naranča, nanesena u debelom sloju na gnojne čireve, daje izvanredne rezultate.
Narančini listovi, osobito oni od gorke naranče (bergamot), djeluju protiv tjeskobe, napetosti, uzrujanosti, nesanice i srodnih tegoba središnjeg živčanog sustava.
Pomažu kod astme i alergija, snižavaju povišenu temperaturu i potiču znojenje.
Narančina kora služi kao stimulans živčanog sustava, kao sredstvo za poticanje probave, za snižavanje visoke temperature i protiv crijevnih nametnika.

Zvijezda i u aromaterapiji


Cvjetovi gorke naranče općenito su jedno od najboljih sredstava za dizanje raspoloženja.

Zbog ugodnog mirisa i ljekovitih svojstava koriste se u proizvodnji eteričnog ulja bergamota, koje služi protiv depresije i anksioznosti.
Esencijalno ulje prave naranče, koje se dobiva tiještenjem kore, pokazala se kao izvanredno antiseptičko sredstvo i analgetik protiv bolova u želucu.
S druge strane, esencijalno ulje bergamota savršeno dezinficira rane, gnojne čireve i opekotine.
U kozmetičkoj primjeni eterično ulje naranče potiče proizvodnju kolagena, povećavajući protok krvi kroz kožu. Iznimno je korisno za njegu suhe kože sklone iritaciji i aknama.

Naranča u kulinarstvu


Naranče prijaju uz praktički sve vrste jela, a od njih možete pripremati džemove i sirup, koricu možete kandirati ili koristiti ribanu.

Koristite samo naranče koje ste sami uzgojili, ili za koje ste sigurni da nisu špricane. Naranče iz dućana su prilično zagađene i ako njih koristite, obavezno im ogulite koru.
Kod kupovine obratite pažnju da birate naranče bez oštećenja, mrlja ili plijesni na površini.
Težina naranče potvrđuje sočnost ploda - zato birajte naranče s odgovarajućom težinom.
Naranče čuvajte u hladnjaku do 2 tjedna.

Čaj od listova naranče

Uspite žličicu listova u dva dcl vode, pustite da odstoji deset minuta i procijedite.

Ledeni čaj od naranče

Sastojci


  • dvije nešpricane naranče
  • četiri šalice kipuće vode
  • pet vrećica čaja po želji
  • kockice leda
  • med ili smeđi šećer po ukusu
Ogulite naranče. Koru i vrećice čaja prelijte vrućom vodom, nakon pet minuta procijedite. Ohlađeni čaj izmiksajte u blenderu s narančama. Čaj po želji zasladite i dodajte kockice leda.

Što donosi jedna naranča dnevno?


  • poboljšava izgled kože i kose
  • sprečava visoki tlak
  • pomaže kod bolesti dišnih puteva
  • smanjuje upale kod artritisa
  • štiti zdravlje kardiovaskularnog sustava
  • sprečava napadaje žuči
  • čuva od gripe i prehlade
  • štiti od mnogih vrsta raka
Izvor: Alternativa
 
Član
Učlanjen(a)
13.01.2013
Poruka
16
Lekovita dejstva Aronije


Suzbija Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest, pri ranom stadijumu
Poboljšava cirkulaciju krvi i ojačava krvne sudove
Regeneriše krvne sudove nakon pretrpljenog moždanog udara
Jača imunitet organizma, pomaže i pri problemima sa prostatom
Vraća krvni pritisak u normalu
Čaj od lista Aronije ubrzava regeneraciju (posekotine, oderotine)
Štiti tkiva koja se nalaze u organizmu
Stimuliše rad štitne žlezde i preporučuje se osobama sa hipotireozom
Zaustavlja proliv, smanjuje bolove u crevima
Štiti od bakterija i virusa
Poboljšava vid
Pomaže regulaciji šećera u organizmu

Izvor: Trx.rs
 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Zdravstvene dobrobiti mrkve

Zdravstvene dobrobiti mrkve

mrkva.jpg

Ovo povrće čuva vid, smanjuje rizik od moždanog udara i raka

Mrkva (lat. Daucus carota L) je korjenasto povrće koje pripada porodici Umbelliferae.

Ova namirnica se uzgaja već preko 1000 godina. Smatra se da je njezina domovina Europa, gdje ona i dan danas raste kao samonikla biljka.
Uzgojem je razvijeno preko 100 vrsta mrkve.
Većina nas je upoznata s mrkvom narančaste boje, no postoji i ljubičasta, crvena, žuta i crna mrkva.
Dok je narančasta mrkva popularna u Europi, u južnoj Aziji i Africi koristi se uglavnom ona ljubičaste boje.
Plodovi mrkve po veličini mogu varirati od 2 do 90 centimetara.

Sastav i ljekovitost mrkve


Boja mrkve ukazuje da je bogata beta karotenom, nakon čega slijede vitamin K, vitamin C, vitamin E, vitamin B1, B2, B3, B6, folna kiselina, fosfor, kalij, mangan i molibden.

Također obiluje vrijednim antioksidansima – karotenoidima, hidroksinamičnim kiselinama i antocijaninima.
Metabolički prethodnik vitamina A, beta karoten, opravdano je dobio ime po mrkvi (lat. Carota), jer ona sadrži 407 posto njegove dnevne preporučene doze. Beta karoten jača imunitet, štiti od infekcija i raka.
Redovito konzumiranje beta karotena smanjuje rizik od pojave glaukoma i katarakta, pomaže u očuvanju i poboljšanju vida te smanjuje kratkovidnost - posebice kod djece.
Beta karoten je poželjan u prehrani oboljelih od raka (naročito pluća, želuca, jednjaka, tankog crijeva, grlića maternice i same maternice), jer ga oni, prema istraživanjima, imaju za trećinu manje od normalne razine.
Adekvatna dnevna doza beta karotena kod pušača značajno smanjuje izglede za dobivanje raka pluća i emfizema.
Dokazano je da povrće tamnonarančaste boje, posebice mrkva, najučinkovitije štiti kardiovaskularno zdravlje.
Zbog obilja vlakana i pektina smanjuje povišeni kolesterol, te podiže razinu dobrog HDL kolesterola.
Nijedna biljka bolje od mrkve ne zaustavlja proljev i povraćanje kod dojenčadi, a uspješno tjera i dječje gliste.
Zbog vrijednih sastojaka preporučuje se kod slabosti organizma, slabokrvnosti i bolesti uzrokovanih pomanjkanjem vitamina kao što su skorbut i rahitis.
Sok od mrkve odličan je za pospješivanje mokrenja, a u kombinaciji s medom preporučljiv je za bolesti grla i jačanje imuniteta.
U vanjskoj primjeni mrkva zacjeljuje i ublažava čireve, opekotine, ekceme, rane i zagnojenja.
Mrkvine stabljike obiluju mineralnim solima, a obliku uvarka ili kupelji djeluju protiv afti.

Redovito konzumiranje mrkve:


  • smanjuje rizik od moždanog udara za 40 posto
  • štiti vid
  • potiče probavu i rad jetre
  • štiti od nekolikih vrsta raka
  • čuva zdravlje srca i krvnih žila
  • jača imunitet
  • pomaže kod proljeva
  • poboljšava izgled kože
  • čisti organizam
Ulja mrkve

Macerat korijena mrkve iznimno je bogat beta karotenom, te se najčešće rabi za sunčanje i tamnjenje kože, kao i za tretiranje ožiljaka i tamnih mrlja. Najbolje pogoduje suhoj i dehidriranoj koži.

Bazno ulje mrkve je skupo i visokokvalitetno ulje sa snažnim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima. Odlično je za njegu prije i poslije sunčanja, a i tretiranje opekotina.
Pogodno je za njegu masne kože sklone nastanku mitesera i akni. Zbog svojstava regeneracije i poticanja cirkulacije koristi se za kuperoznu kožu i tamne podočnjake.

Eterično ulje mrkve
stimulira rad jetre i bubrega, normalizira kolesterol i potiče detoksikaciju. Idealno je za njegu svih vrsta kože, a posebice zrele, jer regenerira, djeluje protuupalno i zacjeljuje.

Također se primjenjuje u njezi za sunčanje te kao tretman ekcema, rozaceje, psorijaze i dermatitisa.

Maska protiv bora od mrkve

Pomiješajte žlicu soka od mrkve i žlicu maslinova ulja, smjesom namažite lice.
Nakon 20 minuta obrišite lice ubrusom. Nemojte se umivati ili trebate nanositi kremu. Ovu masku primjenjujte dva puta tjedno.

Macerat korijena mrkve

15 grama prosušene ribane mrkve i 100 ml hladno prešanog suncokretovog ulja ostavite u poklopljenoj staklenki na sunčanom mjestu dva tjedna i povremeno protresite.
Nakon dva tjedna procijedite. Prije nanošenja na kožu razrijedite s baznim uljem u omjeru 1:10.


Mrkva u kulinarstvu


Prema nekima mrkvu je najbolje jesti sirovu, dok drugi izvori tvrde da ju je najbolje kratko prokuhati da bi maksimalno iskoristili njene vitamine.

U svakom slučaju nećete pogriješiti jer se beta karoten kratkim kuhanjem neće uništiti.
Mrkvu možete kuhati, pariti, peći, sušiti, roštiljati, pirjati te pripremati salate, juhe, zimnicu, deserte, piree, umake, sokove... Zbog svoje arome pogodna je i za slatka i slana jela.
Umjesto tipičnih nezdravih grickalica, djeci dajte mrkvu narezanu na štapiće.
Kod kupnje mrkve birajte one što tamnije boje, lijepog lišća, glatkog i zdravog korijena po mogućnosti iz eko uzgoja.
Poželjno je da je odmah potrošite, a u hladnjaku može stajati do dva tjedna.

Primamljivi recepti s mrkvom


Smoothie od mrkve

Stavite u blender šalicu ananasa, pola šalice mrkve, pola šalice narančinog soka, pola šalice leda i pola banane. Miksajte dok ne dobijete glatku, gustu smjesu. Popijte odmah.
Smoothie od mrkve je ukusan i zdrav doručak!

Začinske medene baby mrkve

Sastojci


  • pola kile mlade mrkve
  • šalica i pol kipuće vode
  • prstohvat klinčića
  • prstohvat cimeta
  • žlica i pol meda
  • žlica maslaca
  • ribana korica pola limuna
Priprema
U pokrivenoj tavi kuhajte mrkvu sa začinima desetak minuta dok ne omekša. Dodajte ostale sastojke i kratko prokuhajte. Poslužite toplu, uz rižu ili pire krumpir.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Neverovatno šta sve može da izleči beli luk

Neverovatno šta sve može da izleči beli luk

Osim što leči od gripa i prehlade zahvaljujući antibakterijskom delovanju, beli luk je lako primenljiva namirnica i kod nekih drugih tegoba...

202625_beli-luk_f.jpg
Osim što leči od gripa i prehlade zahvaljujući antibakterijskom delovanju, pomaže kod akni, herpesa, upale uva, kašlja, ivera ispod kože...

1. AKNE
Jedna od prednosti belog luka svakako je njegovo povoljno delovanje na lepotu, naime njegov sok leči akne i bubuljice. Dovoljno je zgnječiti dva čena i smesu staviti na mesto upale, rezultati će biti vidljivi već nakon nekoliko minuta kada otok oko bubuljice splasne.


2. HERPES
Virusna infekcija na usnama dobro poznata kao herpes vrlo je neprijatna pojava, ali izlečiva ukoliko na nju stavite parčence belog luka i držite direktno na bolnom mestu oko 10 minuta. Za dobre rezultate postupak ponovite pet puta tokom dana.


3. UPALA UVA
Beli luk pomaže i pri lečenju upale uva, a recept je brz i jednostavan. U kašiku vrućeg maslinovog ulja stavite zgnječeni čen belog luka i pustite da odstoji sat vremena, nekoliko kapi ove tinkture nakapajte u uvo i isto ponovite dva puta dnevno.


4. IVER ISPOD KOŽE
Mali komadić drveta koji se zavuče pod kožu ponekad je teško izvaditi, ali pomoću belog luka stavljenog na bolno mesto i prekrivenog flasterom iver će lako isplivati na površinu.


5. GUBITAK KOSE
Beli luk je poznat i po svom izuzetnom dejstvu na oporavljanje vlasišta, zato ukoliko gubite kosu nekoliko puta nedeljno istrljajte je uljem od belog luka ili samim belim lukom i pustite da deluje bar 10 minuta.


6. SIRUP ZA KAŠALJ
Beli luk deluje poput antibiotika pa može pomoći i u borbi protiv kašlja. Sitno naseckana dva čena belog luka stavite u decilitar vruće vode, ostavite da odstoji nekoliko minuta i potom pijte kao čaj.


7. ZA NEGU KOŽE
Alicin, jedinjenje u belom luku pomaže u omekšavanju kože čineći je glatkom. Dodajte malo zgnječenog belog luka u vašu masku za lice, zadržite je nekoliko minuta duže od predviđenog te isperite u mlakoj vodi. Čist ten i svež izgled rezultati su ovog lakog postupka.

Izvor: Zadovoljna

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Artičoka - delicija i lijek

Artičoka - delicija i lijek

1.jpg

Artičoka (Cynara scolymus) je biljka iz porodice glavočika.
Najviše raste u južnoj Europi, na Mediteranu i Kanarskim otocima.
Domaći naziv ove biljke je gardun, a kod nas se najviše uzgaja u okolici Slanoga.
Oduvijek je jako cijenjena i do danas je uzgojena u četrdeset vrsta.
Prema crtežima iz egipatskih grobnica u upotrebi je barem 2500 godina, po čemu je jedna od najstarijih namirnica.
Starim Grcima i Rimljanima služila je kao afrodizijak i sredstvo za dobivanje muških potomaka.
Najpoznatija obožavateljica artičoke Catarina de Medici, upoznala je s njom Francuze, koji su joj dodijelili epitet vrhunske delicije te je počeli naveliko uzgajati.
Tridesetih godina prošlog stoljeća njujorški su mafijaši imali apsolutni monopol nad tržištem artičoke, pa ju je gradonačelnik zabranio.
No, bila je toliko ukusna da je zabrana uskoro ukinuta. Artičoka je danas i dalje prestižna namirnica i na opće zadovoljstvo dostupna svima.

Sastav i ljekovitost artičoke


Artičoka je dobar izvor folne kiseline te vitamina C, K i B. Od minerala obiluje bakrom, kalcijem, željezom, kalijem, magnezijem i fosforom.

Svježa artičoka odlična je hrana za doba planiranja začeća i trudnoće zbog obilja folne kiseline, koja sprečava oštećenje neuralne cijevi kod ploda.
Artičoka sadrži antioksidanse cinarin, silimarin, kofeinsku i feruličnu kiselinu, te u manjim količinama beta karoten, lutein i zeaksantin.
Od svih dijelova najmanje je djelotvoran onaj dio koji se jede. Ostatak biljke izrazito je gorak, ali koristan u svrhu liječenja.

Štiti srce i krvne žile


Artičoka učinkovito smanjuje loš kolesterol i podiže razinu dobrog LDL kolesterola.

Za razliku od lijekova iz klase statina, artičoka ne smanjuje sintezu kolesterola, nego pojačava njegovu razgradnju.
Cinarin i seskviterpen-lakton iz artičoke zaslužni su za njen povoljan utjecaji na zdravlje srca i krvnih žila. Oni sprečavaju ovapnjenje žila, anginu pektoris, infarkt i moždani udar.

Prirodan lijek za žučne kamence


Mnoge studije su potvrdile da ekstrakt lišća artičoke potiče stvaranje žuči, ključne za rastvaranje masti i kolesterola, koji inače dovode do žučnih kamenaca.

Cinarin iz artičoke toliko je djelotvoran da ga u nekim državama Europe koriste kao dio terapije za žučne kamence.
Ekstrakt lišća artičoke iznimno povoljno djeluje i na zdravlje jetre te pomaže na sljedeće načine:

  • smanjuje razinu masnoća
  • štiti od oštećenja i toksina
  • pomaže kod ciroze jetre
  • sprečava rak jetre
  • sprečava bolesti jetre uzrokovane pretjeranim uzimanjem alkohola
Poboljšava probavu

Ova biljka pogodna je za današnji moderan stil života obilježen neredovitim i nezdravim obrocima, manjkom fizičke aktivnosti, stresom i brigama.

Posljedice toga su probavni problemi poput nadutosti, grčeva, bolova i težine u želucu.
Artičoka uklanja te tegobe, djeluje blago laksativno, pomaže u probavljanju teških obroka, izbacivanju otrova te detoksicira organizam.

Odlično sredstvo za mršavljenje i dijabetes


Artičoka je izvrsna dijetalna hrana. Bogata je inulinom koji je djelomično probavljiv pa ne utječe na glukozu u krvi što je pogodno za dijabetičare.

Također pojačava osjetljivost na inzulin, te na taj način vodi ka boljoj kontroli glukoze.
Artičoka je siromašna kalorijama, a bogata vlaknima. Zbog toga se posebno preporučuje osobama sklonim debljanju.

Artičoka može pomoći u liječenju:


  • jetre i bubrega
  • dijabetesa
  • pretilosti
  • bolesti srca i krvnih žila
  • slabe probave
  • žučnih kamenaca
  • žutice
  • gihta
  • urtikarije
  • reume
  • astme
  • ekcema
  • alergije
Primjena artičoke

Različite proizvode na bazi artičoke možete nabaviti u ljekarnama i biljnim drogerijama u obliku kapsula, čajeva, ekstrakata i tinktura.

Standardizirani pripravci (kapsule, instant čajevi) moraju biti jednaki dozi od 10 grama suhih listova.
Ovisno o formulaciji, uzimaju se 2 do 3 puta dnevno oko pola sata prije obroka.

Tinktura od lišća artičoke


Stavite 400 do 500 grama listova artičoke da se namaču jedan do dva tjedna u litri alkohola. Ocijedite i pijte jednu veliku žlicu dnevno.

Čaj od artičoke

Prstohvat lišća artičoke prelijte s dva decilitra vruće vode, ostavite 15 minuta, procijedite i popijte. Djeluje slično kao i ekstrakt suhog lišća artičoke.

Artičoka u kulinarstvu


Artičoka je vrlo popularna diljem Europe. Najčešće se priprema prženjem, pirjanjem ili na grillu, sama ili s povrćem, grahom ili tjesteninom. Sirova se ne jede jer je teško probavljiva.

Glavni dio koji se jede je srce artičoke, no može se jesti i stabljika. Mlade plodove možete jesti cijele, a kod zrelijih uklonite tvrde listove, te odrežite vrh i peteljku.
Da bi spriječili gubljenje boje poškropite je limunovim sokom.

Artičoke s mladim bobom


Sastojci


  • pola kilograma kuhanog mladoga boba
  • deset artičoka
  • pola glavice češnjaka
  • maslinovo ulje
  • peršin
  • krušne mrvice
Priprema

Namačite artičoke sat i pol u vodi da izgube gorčinu. Napravite kompaktnu smjesu od boba, češnjaka, peršina, maslinovog ulja i krušnih mrvica. Posolite i popaprite po želji.
Napunite tom smjesom artičoke, položite ih u tavu da gledaju prema gore, prelijte ih maslinovim uljem, nalijte vode do ruba artičoka, dodajte sol, papar i peršin.
Poklopite i pustite da zavri te da krčka na laganoj vatri sat i pol.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Goji bobice - visokoenergetska superhrana s Himalaja

Goji bobice - visokoenergetska superhrana s Himalaja

goji-bobice.jpg

Malena goji bobica je jedna od najmoćnijih biljaka u svijetu.

Goji bobica (lat. Lycium barbarum) je drvenasta grmolika biljka koja daje visokoenergetski plod bobičasto–čokoladnog okusa.
Raste na Himalajama gdje se koristi već stoljećima ne samo u kuhinji nego i u medicini.

Nazivaju ih također „sretne bobice“ ili „crveni dijamanti“.

U Engleskoj su goji bobice postale poznate od 18. stoljeća gdje su se koristile u kuhinji i kao ukras.

Početkom 21. stoljeća njihova popularnost raste, kada rezultati medicinskih istraživanja potvrđuju njihov utjecaj za zdravlje.

Goji bobice su danas najpoznatija
superhrana u svijetu. One se nalazi na prvom mjestu američke ljestvice ORAC koja mjeri antioksidacijska svojstva hrane.
Što je položaj na ljestvici viši, tim hrana ima veću sposobnost uništavanja slobodnih radikala koji narušavaju zdravlje i ubrzavaju proces starenja.

Bogatstvo nutrijenata


Goji bobice su bogate antioksidansima, aminokiselinama i esencijalnim masnim kiselinama.
Obiluju i zavidnim količinama mnogih drugih spojeva, zbog čega se ubrajaju u superhranu.
Imaju izuzetno veliku razinu vitamina C, željeza i mnogih drugih nutrijenata.

Goji bobice sadrže...


  • 19 amino kiselina (od kojih je 8 esencijalnih)
  • 21 mineral u tragovima, uključujući i antikancerogeni germanij
  • više proteina nego cjelovito zrno pšenice (13%)
  • više C vitamina od naranče
  • kompleks B vitamina neophodnih za pretvaranje hrane u energiju
  • vitamin E (rijetko se nalazi u voću, uglavnom u sjemenkama i žitaricama)
  • ciperon, koji koristi srcu i krvnom tlaku a ublažava i ženske tegobe
  • solavetivon, snažan antigljivični i antibakterijski spoj
  • fizalin, aktivan spoj koji štiti od leukemije i hepatitisa B
  • betain, koji se koristi da bi jetra proizvodila kolin, spoj koji smiruje nervozu, poboljšava memoriju i štiti od masne jetre. Betain također smanjuje rizik od infarkta i štiti DNK
  • kompletan spektar antioksidanata karotenoida, uključujući i beta karoten (bolji izvor od mrkve) te zeaksantin (štiti oči). Ovo čini goji bobice najbogatijim izvorom beta karotena od svih poznatih namirnica
  • beta-sitosterol, antiupalni agens. Beta-sitosterol se također koristi za snižavanje kolesterola, liječenje spolne nemoći i kod povećane prostate.
  • esencijalne masne kiseline, koje su potrebne za održavanje proizvodnje hormona, dobro funkcioniranje mozga i živčanog sustava.
Djelovanje na zdravlje

Zbog bogatog sastava, ove čudesne bobice imaju zaista široki spektar djelovanja. Goji bobice...


  • jačaju imunološki sustav
  • usporavaju proces starenja organizma
  • sprečavaju nastanak leukemije i raka
  • štite od bolesti srca i krvnih žila
  • reguliraju rad mokraćnog sustava
  • daju snagu i energiju
  • djeluju antibakterijski i antiupalno
  • poboljšavaju plodnost kod žena
  • štite vid i doprinose ljepšem tenu
  • poboljšavaju cirkulaciju
  • štite od dijabetesa
  • poboljšavaju kvalitetu spermija
Primjena

Da bi uživali u zdravstvenim dobrobitima goji bobica, potrebno je sasvim mala količina. Preporučena dnevna doza bobica je 10-30 g dnevno.

Međutim ne postoji gornja granica u konzumiranju goji bobica. Na primjer u kineskoj medicini uobičajeno se primjenjuje doza od 150 g svježih bobica dnevno.

Nažalost kod nas nećete pronaći svježe goji bobice jer se one brzo kvare. Zato na tržištu postoje sušene bobice ili sok od goji bobica. Dostupne su i u obliku nezaslađene pulpe.

Izvor: Alternativa
 
Natrag
Top