Voće i povrće u službi zdravlja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Šargarepa - narandžasto blago

Šargarepa - narandžasto blago

246528.jpg

Šargarepa se zbog svog izuzetno lekovitog dejstva koristi u ishrani već hiljadu godina. Odlična je za jačanje imuniteta, štiti od raka, a takođe čuva vid i smanjuje kratkovidost, naročito kod dece

Šargarepa (lat. Daucus carota L) gaji se više od hiljadu godina. Smatra se da joj je domovina Evropa. Dosad je razvijeno više od sto vrsta ovog povrća. Postoji narandžasta, ljubičasta, crvena, žuta i crna. Narandžasta je popularna u Evropi, a u južnoj Aziji i Africi koristi se uglavnom ljubičasta. Plodovi su dugi od dva do 90 centimetara. Boja šargarepe ukazuje da je bogata beta-karotenom, a sadrži i vitamine K, C, E, B1, B2, B3, B6, folnu kiselinu, fosfor, kalijum, mangan i molibden. Obiluje antioksidansima. Beta-karoten jača imunitet i štiti od infekcija i raka.

Njegovim redovnim unošenjem smanjuje se rizik od pojave glaukoma i katarakte, pomaže u očuvanju i poboljšanju vida i smanjuje kratkovidost - posebno kod dece. Poželjan je u ishrani obolelih od raka, naročito pluća, želuca, jednjaka, tankog creva, materice, jer ga oni, prema istraživanjima, imaju za trećinu manje nego što je potrebno. Prava doza beta-karotena kod pušača značajno smanjuje rizik za dobijanje raka pluća i emfizema.

Dokazano je da povrće tamnonarandžaste boje, posebno šargarepa, najbolje štiti zdravlje srca i krvnih sudova. Zbog obilja vlakana i pektina smanjuje nivo holesterola. Nijedna biljka bolje od šargarepe ne zaustavlja proliv i povraćanje kod odojčadi, a uspešno tera i dečje gliste. Zbog vrednih sastojaka preporučuje se kod slabosti organizma, malokrvnosti i bolesti uzrokovanih manjkom vitamina kao što su skorbut i rahitis. Sok je odličan za pospešivanje mokrenja, a u kombinaciji s medom preporučljiv je za bolesti grla i jačanje imuniteta.

Kako deluje:

- smanjuje rizik od moždanog udara za 40 posto
- štiti vid
- podstiče varenje i rad jetre
- štiti od nekoliko vrsta raka
- čuva zdravlje srca i krvnih sudova
- jača imunitet
- pomaže kod proliva
- poboljšava izgled kože
- čisti organizam

(Kurir)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Stiže superpovrće

Stiže superpovrće

Povrće treba najviše konzumirati baš tokom proleća jer tada ono sadrži najviše korisnih vitamina i minerala

1.jpg
Povrće treba najviše konzumirati tokom proleća jer tada ono sadrži najviše korisnih vitamina i minerala

MADA SE po vremenskim uslovima to ne primećuje, ali proleće je ipak stiglo, a sa njim je na pijacama i u supermarketima sve bogatiji izbor prvog povrća, bogatog vitaminom K, gvožđem i hranjivim supstancama koje smanjuju rizik od pojave hroničnih bolesti.

Iako se većina tog povrća sada može kupiti tokom cele godine, zahvaljujući masovnom gajenju u plastenicima, povrće treba najviše konzumirati baš tokom proleća jer tada ono sadrži najviše korisnih vitamina i minerala.

Bob:
Šolja boba sadrži 13 grama proteina, a ova biljka je i bogat izvor vlakana i gvožđa. Istraživanja su takođe pokazala da bob na prirodan način smanjuje nivo holesterola u krvi.


Zelena salata:
Prolećna zelena salata ne samo da je boljeg ukusa, već je tada i i najzdravija jer obiluje antioksidansima, dijetalnim vlaknima, vitaminima K i C i folnom kiselinom.


Mladi luk:
Bogat je izvor kvercetina, antioksidansa sa dejstvom antihistaminika koji ublažava sezonske alergije, reguliše krvni pritisak i smanjuje rizik od srčanih oboljenja.

2.jpg

Spanać: Proleće je najbolje doba godine za konzumiranje spanaća jer tada sadrži najviše vitamina C i folne kiseline koji jačaju imunološki sistem i ublažavaju simptome alergija. Takođe, prolećni spanać je bogat izvor betaina koji poboljšava izdržljivost tokom fizičkog napora. Uz to spanać sadrži dve fitohemijske supstance, lutein i zeaksantin, koje smanjuju oštećenje očiju izazvano starenjem.

Rotkvice i brokoli:
Ukoliko želite da smanjite rizik od pojave kancera, u proleće što češće jedite rotkvice sa brokolijem. Naime, rotkvice sadrže enzime koji podstiču apsorpciju antikancerogenih supstanci koje sadrži brokoli.

Rukola: Savršen je dodatak salatama i odličan prilog jelima od mesa. Bogat je izvor magnezijuma, minerala neophodnog za jačanje kostiju, imunološkog sistema i mišića.

Grašak:
Proleće je pravo vreme da jedete svež grašak jer samo jedna šolja graška sadrži propisanu dnevnu dozu vitamina C. Osim toga, grašak je bogat tijaminom, odnosno vitaminom B1, koji popravlja raspoloženje i ublažava simptome depresije.

(Večernje novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Rotkvica - ljutkasta "poslastica" za zdravu probavu i čistu kožu

Rotkvica - ljutkasta "poslastica" za zdravu probavu i čistu kožu

1.jpg

Svima poznata rotkvica zapravo je vrlo drevna i cijenjena kultura koja se uzgaja već preko 3000 godina.
Njeno latinsko ime Raphanus sativus doslovno znači kultivirani kupus.
U doba Rimljana, radnici su primali rotkvice kao plaću, a egipatskim robovima bile su svakodnevni obrok.
Stari Grci su ih toliko obožavali da su ih prinosili kao žrtvu na zlatnim pladnjevima za svoje bogove.
U Srednjem vijeku imale su negativno značenje jer su ih ljudi smatrali simbolom svađe i sukoba.
Rotkvica je danas jedna od najpopularnijih vrsta povrća na svijetu.

Ljekovitost i nutritivni sastav


Sto grama rotkvice sadrži svega 16 kalorija, ali je bogata mineralima i vitaminima.

Dobar je izvor bakra, mangana, kalija, vitamina C, K i B6. U manjim količinama posjeduje kalcij, željezo, fosfor, cink i natrij.

Rotkvica ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže kod bolesti dišnih puteva, osobito kod kašlja i astme.

Iznimno je vrijedna kod tegoba sa žuči i jetrom.
Izvanredan je lijek protiv žutice, jer normalizira proizvodnju bilirubina. U liječenju žutice, osim ploda, korisni su i listovi.
Pomaže stvaranju crvenih krvnih stanica tako što im poboljšava opskrbu kisikom.
Ako planirate smršavjeti, jedite rotkvicu zbog njene niske kalorijske vrijednosti, lake probavljivosti, obilja vlakana i vode, koji stvaraju duži osjećaj sitosti.
Njena detoksikacijska svojstva, obilje vitamina C, folna kiselina te antocijanini potpomažu u liječenju nekolikih vrsta raka, posebice debelog crijeva, bubrega, želuca i grla.

Liječi kožne tegobe


Zahvaljujući svojim ljekovitim sastojcima, rotkvica je odličan lijek za vitiligo.

35-50 g sjemenki rotkvice sameljite s 2 jušne žlice octa ili soka đumbira u blenderu. Ovu pastu nanesite na oboljelo mjesto 2 puta dnevno.

Ova pasta, kod redovne primjene, obnavlja melanin, a to znači da će vaša koža poprimiti svoju normalnu boju. Za najbolji rezultat, koristite ovu pastu tijekom najmanje šest mjeseci, uvijek svježe pripremljenu.
Zbog vitamina C i vitamina B kompleksa primjenjiva je i kod drugih kožnih smetnji.
Maska od izgnječenih plodova rotkvice djelotvorno je sredstvo za čišćenje i hidratizaciju lica te za odstranjivanje osipa.
Možete napraviti i pastu od lišća rotkvice samljevenog u blenderu s malo vode.

Sok od rotkvice za bolju probavu


Sok rotkvice je staro narodno sredstvo za bolju probavu.

Pomaže protiv zatvora i otežane probave ugljikohidrata. U svrhu reguliranja probave, pijte sok od rotkvice prije obroka.
Rotkvica također potiče izlučivanje žuči, normalizira rad žučnog mjehura i ublažava hemeroide.

Kao prirodan diuretik uklanja višak tekućine iz organizma.

Ublažava bol i pečenje kod mokrenja, čisti bubrege i smanjuje rizik od upala urinarnog sustava.
Valja znati da je crna rotkvica, rođak crvene rotkvice, još djelotvornija u liječenju navedenih bolesti i tegoba, ali je neugodnijeg okusa.

Napomena

Rotkvica se ne preporučuje osobama koje imaju upalu sluznice, želuca i crijeva, čir na želucu, kao ni bubrežnim bolesnicima.


Uzgoj rotkvice


Rotkvica je jedna od rijetkih kultura koja svoje plodove daje već tridesetak dana nakon sijanja.

Podnosi umjereno toplu i vlažnu klimu, vrlo je otporna na hladnoću i temperaturu do minus šest stupnjeva Celzija.
Najbolji termini za uzgoj rotkvica su ožujak, travanj i rujan.
Rotkvica se sije na dobro usitnjeno tlo, u redove razmaknute po 14 cm, na dubinu od jednog cm, s razmakom između sjemena od pet cm.

Rotkvica u kulinarstvu


Rotkvica ima specifičan ljutkast okus, koji zahvaljuje gorušičnoj kiselini.

Popularna je u pripremi različitih salata, no može se i pirjati, te dodavati mliječnim umacima i dipovima. Od lišća se također mogu spravljati ukusne juhe i prilozi.

Sirup za iskašljavanje


Sastojci:
- 900 g rotkvica
- 250 g meda
- sok od dva limuna

Nasjeckanu rotkvicu pomiješajte s medom i sokom limuna. Stavite u staklenu posudu, poklopite i ostavite 24 sata na hladnom mjestu.
Procijedite u sterilne boce i dobro zatvorite. Pijte tri puta dnevno po jednu žlicu prije jela.

Rotkvice na žaru


Sastojci:
- 200 g narezanih rotkvica
- 2 češnja češnjaka
- 1 kockica leda
- sol i papar
- 2 žlice maslinovog ulja

Priprema:
Zagrijte roštilj. Pomiješajte i umotajte sve sastojke u foliju i pecite to u foliji oko 20 minuta.


Krem juha od lišća rotkvice


Sastojci:
- 3 veća svežnja lišća rotkvice
- 1 veliki sjeckani luk
- žlica maslaca
- 4 veća krumpira
- 1 ½ šalica nemasnog jogurta
- sol i papar

Priprema:
Pirjajte luk na maslacu oko pet minuta, dodajte narezano oprano lišće rotkvice i pirjajte još dvije minute dok ne omekša.
Dodajte krumpire i prelijte vodom tik da ih prekrije. Kada se krumpir skuha, izmiksajte sve u blenderu, dodajte jogurt, pustite da zavrije, ugasite vatru i začinite.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
5 proljetnih super-namirnica obaveznih na vašem tanjuru

5 proljetnih super-namirnica obaveznih na vašem tanjuru

jagode-1.jpg

Nakon uspavane zime, proljeće nam je donijelo bogatstvo voća i povrća koje s razlogom možemo nazvati superhranom.
Sezonske namirnice prepune vitamina i minerala pomoći će vam da dobijete više energije, budete zdraviji i bolje se osjećate u vlastitom tijelu.
Koja proljetna hrana donosi najviše dobrobiti za zdravlje?

1. Špinat

Ovo lisnato povrće odličan je izvor folne kiseline, vitamina A, B6, C i E, magnezija, mangana, kalcija i kalija.

Bogato je i željezom, zbog čega se posebno preporučuje vegetarijancima.
Kako bi sačuvali sve te sastojke, najbolje ga je pripremati na pari i to što kraće moguće.

Možete od njega pripremiti i zeleni kašasti sok u kombinaciji s drugim lisnatim povrćem i voćem, jer tako neće izgubiti svoje vrijedne sastojke.
Vitamin C jača imunitet, kalij olakšava rad bubrega i srca, kalcij pomaže zdravom rastu kostiju i zubi, a magnezij jača naše mišiće.
I sve to dobijete u nekoliko listova špinata!
Dijetalna vlakna iz špinata pomažu kod zatvora i izlučivanja toksina iz organizma.

2. Mladi luk


Ova proljetna biljka iznimno je hranjiva i pruža vašem organizmu brojne nutrijente.

Nemojte da vas odbije intenzivan miris luka, jer njegove dobrobiti su brojne.
Naime, mladi luk snizuje razinu šećera u krvi, regulira kolesterol i krvni tlak, smanjuje rizik od nastanka raka, te ublažava kronične upale u tijelu.
Ako prije početka ljeta želite izgubiti koji kilogram viška, trebate što češće konzumirati mladi luk.
Mladi luk sadrži kemijski spoj zvan alicin (koji mu i daje onaj karakterističan miris i okus), a alicin stimulira osjećaj sitosti.
Alicin je dobar i za smanjenje visokog krvnog tlaka i jačanje imuniteta.

3. Šparoge

Ovo niskokalorično povrće odličan je dodatak vašem jelovniku.

Šparoge su bogate mineralnim tvarima, vlaknima i vitaminima.
Odličan su izvor folne kiseline, koja je veoma bitna za trudnice i žene koje planiraju trudnoću.
Osim folne kiseline, tu su i vitamini A, K, B, C i E, željezo, bakar, mangan, kalij, kolin, cink, magnezij i selen. Kao što vidite, pravo super-povrće!
Od davnina su se šparogama pridavala brojna ljekovita svojstva, a danas se najviše koriste kod otežanog mokrenja i za čišćenje organizma.

Također, često konzumiranje šparoga preporučuje se slabokrvnim osobama i osobama koje se oporavljaju od operacije.
Zbog velikih količina inulina, šparoge pomažu i kod zatvora i ostalih probavnih tegoba.
Inulin je inače prebiotik koji dobre bakterije koriste kao hranu.

Mnogi stručnjaci smatraju da se šparoga nalazi na prvom mjestu po kvaliteti među povrćem, stoga iskoristite svaku priliku da je pripremite!

4. Artičoke


Artičoke su veoma cijenjene zbog svojih ljekovitih svojstava.

Od davnina koriste se za poticanje apetita, liječenje loše probave, zaštitu jetre i bubrega od upala i toksina te za liječenje žučnog mjehura i šećerne bolesti.
Artičoka sadrži veliku količinu dijetalnih vlakana koja pomažu radu debelog crijeva, te lutein koji djeluje kao antioksidans i štiti od starenja i raka.
Brojna istraživanja su potvrdila da artičoka na prirodan način smanjuje razinu povišenog kolesterola u krvi.
Naime, artičoka podiže razinu "dobrog" HDL kolesterola i smanjuje razinu "lošeg" LDL kolesterola, te tako predstavlja odličnu pomoć za sve koji se bore s ovim modernim neprijateljem!
Artičoka je veoma popularna i kod ljudi koji se bore s prekomjernom težinom, jer je bogata vlaknima, a siromašna kalorijama!

5. Jagode


Jagode su svakako zaslužile da budu šećer na kraju ove liste!

Mnogima su omiljeno voće i jedva čekaju da španjolske i talijanske jagode na policama trgovačkih centara zamijene prave domaće jagode!
Jagode su odličan izvor folata i vitamina C, a sadrže i biljne fenole koji smanjuju rizik od karcinoma i srčanih oboljenja.
Folati su bitni za naš organizam, jer njihov nedostatak dovodi do anemije i povećava rizik od raka debelog crijeva.
Jagode sadrže i elaginsku kiselinu, koja sprečava širenje kancerogenih stanica, a smatraju se i jednom od najboljih namirnica za zdravlje srca.
Ako imate koji kilogram viška, jagode su odličan izbor za vaš jelovnik, jer imaju malo kalorija, a ubrzavaju metabolizam i smanjuju apetit.
Može li bolje?

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Zdravstveni dobrobiti oraha

Zdravstveni dobrobiti oraha

orah.jpg

Ne samo da orasi imaju dobar okus, oni nam daju ogromnu količinu energije i nude mnoge zdravstvene prednosti.
Grci su ih zvali "Jupiterovim plodom", smatrajući orahe pogodnima i za bogove.
Od drevnih se vremena orasi spominju u vezi s intelektualnošću - sam plod ima oblik ljudskoga mozga!
Svo jezgričasto voće dobro je za zdravlje, ali u usporedbi s drugim orašastim plodovima orasi sadrže dvostruko više antioksidanata.
Postoji dvadesetak vrsta oraha. Dvije najpoznatije vrste su perzijski orah (Juglans regia) koji potječe iz Azije i Dalekog istoka, i crni orah (Juglans nigra) koji je rodom iz Sjeverne Amerike.
Danas se orasi uzgajaju u područjima od jugoistočne Europe sve do Japana, te u nekim dijelovima Kanade, Kalifornije i Argentine.
Plodovi svih oraha su jestivi, ali orasi koje možete kupiti u trgovinama većinom su plodovi perzijskog oraha.
Potrebno je 15 godina kako bi drvo naraslo i počelo davati plodove. Prosječno drvo oraha daje plod 45 godina.

Orah - riznica zdravlja


Orah je nevjerojatan izvor vrijednih nutrijenata.

Sadrži antioksidante, kvalitetne masne kiseline, željezo, kalcij, magnezij, fosfor, cink, mangan, selen, vitamine B, E i K.
Samo 30 grama oraha dnevno može značajno poboljšati vaše zdravlje.

1. Čuva zdravlje srca
Redovito konzumiranje oraha značajno smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Orasi sadrže velike količine alfa-linolenske kiseline. To je vrsta omega 3 masnih kiselina koja se nalazi samo u biljkama i igra važnu ulogu u održavanju zdravlja srca.
Alfa-linolenska kiselina štiti od upale i ovapnjenja krvnih žila, smanjuje rizik od srčanog udara i normalizira krvni tlak.
Važna je za kognitivne sposobnosti i normalan razvoj organizma.
U skladu sa studijom objavljenom u American Journal of Clinical Nutrition, konzumiranje oraha smanjuje LDL kolesterol i povećava razinu dobrog kolesterola.

2. Sprječava rak dojke i prostate

Orah sadrži velike količine antioksidanata i antiupalnih tvari, pa nije ni čudo da ima značajan učinak u sprječavanju raka.
Istraživanje provedeno u Marshall University School of Medicine u Zapadnoj Virginiji potvrđuje da fitosteroli i antioksidansi u orahu mogu spriječiti rak dojke.
Orasi djeluju i na rak prostate, potvrđuju nove studije.

3. Štiti od dijabetesa

Mononezasićene i polinezasićene masti pronađene u orasima pomažu u održavanju normalne razine inzulina u krvi.
Istraživanje provedeno u Harvardskoj Školi javnog zdravlja je utvrdilo da žene koje su konzumirale 30 grama oraha pet puta tjedno imali 30% manji rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

4. Bogat izvor antioksidanata

U orasima nalazi se velik broj fitonutrijenata, kao što su elaginska kiselina, melatonin, vitamin E, polifenoli i karotenoidi - sve ove tvari služe kao antioksidansi.
Ovi spojevi mogu pomoći vašem tijelu u borbi protiv starenja, raka, neuroloških bolesti i upala.

5. Poboljšava rad mozga

Visoke količine omega-3 masnih kiselina u orahu čine ga izvrsnom hranom za mozak.
Gotovo dvije trećine Amerikanaca imaju manjak omega-3 masnih kiselina.
Manjak istih može negativno utjecati na pravilno funkcioniranje mozga.
Studija na Sveučilištu Purdue je otkrila da djeca s nedovoljnim unosom omega-3 masnih kiselina imaju poteškoće u ponašanju i učenju.

6. Otklanja stres

Orah je bogat izvor omega-3 masnih kiselina.
Poznato je da omega-3 pomaže kod smanjenja simptoma depresije, hiperaktivnosti i Alzheimerove bolesti.
Orah i njegovo ulje doprinose smanjenju razine stresa i snizuju visoki tlak uzrokovan stresom, - objavio je Journal of the American College of Nutrition.

7. Pomaže kod nesanice

Imate problema s nesanicom? Izbjegavajte uzimanje tableta za spavanje, jer mnoge od njih imaju nuspojave.
Umjesto toga, pojedite pet oraha nakon večere, jer oni omogućuju miran san.

8. Njeguje kožu

Ulje oraha štiti kožu i vraća joj mladolik izgled. Koristi se u mnogim proizvodima za njegu lica i kao ulje za masažu.
Vitamin E pronađen u orasima također je veoma dobar za kožu.

9. Smanjuje upale

Omega-3 masne kiseline u orahu djeluju antiupalno, što smanjuje rizik od bolesti krvnih žila, srčanog i moždanog udara, hipertenzije, raka crijeva, prostate i dojki.
25 grama ovoga voća vas opskrbljuje s 90% dnevne doze kvalitetnih masnih kiselina.

Kupovanje, čuvanje i primjena oraha


Ako kupujete orah u rinfuzi (bez ljuske), svakako obratite pažnju na njegovu boju i miris.

Orah ima veliki postotak masnih tvari koje se brzo užegnu. Osjetite li čudan miris, nemojte ga kupiti.

Ako kupujete zapakiranu jezgru oraha, pripazite na rok trajanja i zemlju porijekla. Jezgra oraha ne bi trebala biti jako lomljena već bi trebala biti u obliku polovica i četvrtina.
Orah čuvajte na hladnom i suhom mjestu. Ako ga ne planirate potrošiti u brzom roku, spremite ga u hladnjak ili zamrzivač.
Orahe možete konzumirati samostalno, dodati ih u jela od voća ili povrća, dresinge, umake, sladolede, kolače.
Ipak najviše hranjivih tvari ćete dobiti od termički neobrađenog oraha, koji ste prije toga nekoliko sati namakali u hladnoj vodi.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
I za jelo i za telo

I za jelo i za telo

Smokvino "mleko" uklanja razne promene na koži, a tinktura od lišća spušta šećer

158842090.jpg

Smokva je drvo iz raja izašlo i to ne samo zato što se stablo smokve, po Bibliji, našlo u rajskom vrtu. Staro koliko i ljudska civilizacija, poštovano je kao voće koje daje mladost i leči, u njegove isceliteljske moći verovali su još Sumerci. Smpokvu je koristila i čuvena Kleopata. Bila joj je omiljena poslastica, sveža i suva, ali je koristila i listove smokve kao kozmetičko sredstvo.
- Kleopatra je bila u pravu. Danas znamo da smokva jeste čudesno drvo, čarobnjak za kožu - kaže prim. mr ph. Ljiljana Živadinović, vlasnica firme „Biosfitomedik”.- Sveže smokve, posebno ljubičaste, odličan su izvor polifenolnih antioksidanata i flavonoida, imaju i visok nivo vitamina A, E, K koji pomažu da se iz organizma izbace slobodni radikali, čime štite telo od oštećenja i infekcija. Sveže, kao i suve smokve sadrže značajne nivoe vitamina B kompleksa, kao što su niacin, piridoksin, folati i pantotenska kiselina.
Sadrži važne vitamine B-grupe, vitamin C i beta-karotin. Od minerala sadrži kalcijum, kalijum, magnezijum, fosfor, gvožđe i bakar. Količina magnezijuma u suvim plodovima smokve je tri puta veća nego u svežim. Zato su suve smokve važan izvor ovog minerala neophodnog za održavanje mišića, krvnih sudova, nervnih ćelija....
Na primorju, ali i u kontinentalnim delovima gde raste smokva ljudi su list, odnosno "mleko" koje pusti peteljka kad se list ili zeleni plod odlomi sa drveta, koristili za otklanjanje svih nepravilnosti na koži.
Mlečna tečnost stavlja se na fleke, pege, keratoze, bubuljice, ekcem, razne mladeže i bilo kakve izrasline na koži, mesta sa psorijatičnim promenama ...I svi tvrde da smokva čisti svaku fleku, pa uklanja i "reljefne" mladeže, a za bradavice je preki lek.
Ljiljana Živadinović, kao i drugi farmaceuti, pravi od smokvinog lista( hladno ceđenog ulja kukuruznih klica i hajdučke trave) prirodne sapune za kožu, kreme, antiride i eliksir.
- Eliksir koji pravim je ekstrakt zelenog lišća smokve - objašnjava magistra Ljiljana.- Pokazalo se da listovi deluju antidijabetski, da osim šećera snižavaju trigliceride u krvi, održavaju kosti u dobrom stanju, pomažu u snižavanju povišenog krvnog pritiska, leče čir, hemoroide, zatvor, bronhitis. Eliksir deluje kompleksno, reguliše sve funkcije organizma, normalizuje metabolizam, pa se preporučuje dijabetičarima i osobama sa povišenom telesnom težinom, kao preventiva za održavanje dobrog zdravlja.

Napravite tinkturu
Prema rečima mr ph. Ljiljane Živadinović, tinktura od smokvinog lišća i ledene kocke za tuširanje lica mogu da se naprave u kućnoj radinosti, a evo i kako:
Ubrati 20 listova smokvinog lista, oprati, staviti u vodu i kuvati pola sata. Zatim ohladiti, procediti. Staviti u staklenu flašu i piti dva puta dnevno po tri kašike ili stavljati na lice i vrat. Deo sipati u kesice za led, zalediti i tuširati lice.

D.D.
Izvor: Bilje i Zdravlje

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Špinat - hrana koja ulijeva snagu

Špinat - hrana koja ulijeva snagu

spinat2.jpg

Nije potrebno dugo opisivati Popajevo omiljeno povrće koje onima koji ga jedu daje herkulovsku snagu.
U tijeku je sezona špinata što sigurno raduje mnoge od vas, pogotovo ako ga imate u svom vrtu.
Špinat, lat. Spinacia oleracea, je jednogodišnja biljka s tamnozelenim jestivim listovima.
Pretpostavlja se da potječe s Bliskog istoka gdje raste kao samonikla biljka.
Najprije se uzgajao u Perziji, a u 7. stoljeću je stigao u Kinu kao poklon od kralja Nepala.
U Europi se počeo uzgajati relativno kasno, tek početkom 11. stoljeća.
Poznata francuska kraljica Katarina de Medici zapovijedala je svojim kuharima da poslužuju špinat uz svaki obrok.
To nije ni čudo, jer je ovo povrće prava riznica vrijednih nutrijenata.
Špinat je bogat klorofilom, proteinima, mineralima željezom, magnezijem, fosforom te brojnim oligoelementima potrebnima za održavanje ravnoteže zdravlja.
Špinat nudi ogromne zalihe hranjivih tvari u odnosu na svoju kaloričnu vrijednost.

2.jpg

Djeluje antioksidativno i antiupalno

Špinat obiluje flavonoidima i karotenoidima, koji djeluju protuupalno i antioksidativno.

Dva posebice bitna karotenoida su lutein i zeaksantin, koji su važni za oči. Oni štite njihovo zdravlje te sprječavaju mnoge očne bolesti, posebice makularnu degeneraciju.
Špinat je odličan izvor nutrijenata poput vitamina C i E, betakarotena, mangana, cinka i selena, koji brane organizam od brojnih bolesti povezanih s antioksidativnim stresom.
To je posebice važno za zdravlje krvnih žila, koje su sklone upalnim procesima.

Štiti kosti


Zeleno lisnato povrće poput špinata pomaže tijelu da zadrži adekvatne razine kalcija. Sve žene s osteoporozom trebale bi ga svakodnevno konzumirati.

Kalcij je vitalni nutrijent za žene koje ulaze u menopauzu.
Opadanje razine hormona smanjuje tjelesne zalihe kalcija, rast kostiju i snagu tkiva, što može dovesti do osteoporoze i oštećenja srca.
Jedna šalica kuhanog špinata sadrži šest puta dnevne preporučene količine vitamina K koji je također ključan za zdravlje kostiju.
Kroz djelovanje vitamina K apsorbira se protein osteokalcin koji štiti kosti od lomova.

Čuva od raka


Tamnozeleno lisnato povrće poput špinata je jedno od najmoćnijih boraca protiv raka, a neke vrste te bolesti pomaže i liječiti.

Najaktivnije tvari u njemu su glikoglicerolipidi, koji kao terapeutski biljni agensi djeluju na stanice raka.
Redovito konzumiranje špinata smanjuje rizik od raka mjehura, jetre, debelog crijeva, pluća, želuca, jajnika, mliječnih žlijezda, dojke i kože te agresivnog raka prostate.
Njegovo antikancerogeno djelovanje potvrđeno je istraživanjima koja pokazuju da špinat štiti zdrave stanice od raka i znatno usporava njegovo širenje.
Osim toga, špinat...

  • potiče probavu i sprečava zatvor
  • pomaže kod mršavljenja
  • normalizira razinu šećera u krvi
  • poboljšava funkciju mozga
  • dobar je lijek za anemiju
Kako uzgojiti špinat

Špinat sijte u redove na razmak oko dvadeset centimetara, a razmak između sjemenki bi trebao biti dva do tri centimetra.

Ako ga posijete u polovici kolovoza, dospjet će od sredine rujna do kraja studenoga.
Špinat koji sijete u polovici listopada moći ćete brati na kraju zime i u rano proljeće, ako je zima blaga.
Čim se snijeg otopi, možete ponovo sijati špinat, koji ćete moći brati u travnju i svibnju.
Špinat najbolje raste u svježim uvjetima, uz temperature 16 - 18 °C. Dobro uspijeva na svijetlom mjestu, ali je bolji u sjeni na vlažnom tlu.
Špinat voli bogato, plodno tlo koje dobro zadržava vlagu. Po potrebi prije sadnje nahranite zemlju organskim gnojivom.
Nikada ne dopustite da se tlo isuši, redovito zalijevajte špinat i prije dolaska suhog vremena.

Špinat u kulinarstvu


Špinat je široko korištena namirnica u kulinarstvu. Od njega se pripremaju salate, umaci, juhe, a izvrstan je dodatak tjesteninama, nadjevima i zdravim smoothiejima.

Najzdravije ga je jesti sirovog i kratko kuhanog. Jednom kuhani špinat više se ne preporučuje zagrijavati.

Zelene palačinke s nadjevom od svježeg sira

Tijesto:


  • pola litre mlijeka
  • 300 g brašna
  • 450 g špinata
  • žličica sode bikarbone
  • žličica soli
Nadjev:

  • 500 g svježeg sira
  • 200 g kiselog vrhnja
  • 2 žlice kečapa
  • veća crvena paprika
  • sol i papar
  • 1 češanj češnjaka
Priprema:
Izmiješajte tijesto za palačinke, te ga ostavite da stoji pola sata u hladnjaku. Zatim ispecite palačinke.
Nakon što se palačinke ohlade, napunite ih nadjevom, zarolajte te pustite još sat vremena da stoje. (Nadjev je najbolje pripremiti dan prije da se marinira.)

Osvježavajuća proljetna salata


Sastojci:


  • 500 grama kuhane integralne tjestenine
  • 400 ml jogurta
  • sušeni vlasac
  • 2 češnja češnjaka
  • bijeli papar
  • sol
  • 200 grama sitno nasjeckanog svježeg špinata
Priprema:

Izmiješajte sve sastojke i jedite hladno. Po želji možete dodati sir.


Smoothie sa špinatom

Sastojci:


  • 1 šalica špinata
  • pola šalice borovnica
  • pola šalice malina
  • 1 čaša narančinog soka
Priprema:

Izblendajte sve sastojke. Voće će prikriti okus špinata, a špinat će ovaj zdravi smoothie obogatiti vlaknima i nutrijentima.

Izvor: Alternativa

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Višnjom otjerajte nesanicu, spriječite upale i očistite mokraćne ka

Višnjom otjerajte nesanicu, spriječite upale i očistite mokraćne kanale

visnja1.jpg

Ljupka tamnocrvena višnja (lat. Prunus cerasus) potječe iz Sjeverne Indije i Irana, a popularna je od davnih vremena.
Obožavali su je Perzijanci i Rimljani, koji su s njom upoznali Britance, da bi je oni proširili po svijetu.
Prema budističkoj legendi drvo višnje ponudilo je svoje plodove Mayi, Budinoj majci, da bude zdrava i sita tijekom trudnoće.
Legenda ima temelja, jer višnja njeguje čitav organizam i daje osjećaj sitosti.

Ljekovita svojstva višnje


Višnje su poznate po svojim brojnim ljekovitim svojstvima i antioksidativnom djelovanju.

Bogate su vitaminima A, C, E i folnom kiselinom, mineralima kalijem, magnezijem, željezom i vlaknima.
Višnja sadrži fenole, galičnu i p-kumarinsku kiselinu, kemferol i kvercetin.
Jaka antiupalna svojstva višnje čine je korisnom za smanjivanje boli kod gihta i upale mišića, osteoartritisa i reumatoidnog artritisa.
Istraživanja potvrđuju da dvadeset višanja dnevno ili koncentrat te količine višanja imaju isti učinak na oslobađanje od boli kao aspirin ili ibuprofen.

Moćno protuupalno sredstvo


Akutne upale odgovor su tijela na ozljede, infekcije, nepravilnu prehranu i alergene.

Ako su upale dugotrajne, mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput srčanih bolesti, artritisa, astme i dijabetesa.
Novija istraživanja nude sve više dokaza o pozitivnom djelovanju višanja na smanjenje upala.
U jednoj od studija desetoro ljudi tijekom dva tjedna svaki je dan pilo 250 ml soka od višnje, nakon čega značajno su im se smanjili upalni procesi, normalizirala se razina triglicerida i LDL kolesterola - rizičnih faktora za razvoj srčanih bolesti.

Štite od slobodnih radikala


Višnje obiluju fenolnim spojevima - snažnim antioksidansima koje štite živčani sustav i sprečavaju oksidativni stres.

To je bitno za starije osobe, jer ih štiti od neurodegenerativnih poremećaja poput gubitka pamćenja, senilne demencije i Alzheimerove bolesti.
Zbog visokog udjela antocijanina višnje značajno djeluju u smjeru prevencije raka, posebice debelog crijeva.

Tjeraju nesanicu


Višnja je jedna od rijetkih vrsta voća koje sadrži melatonin – prirodan hormon koji regulira san.

Naše tijelo inače prirodno luči hormon melatonin koji se oslobađa samo tijekom noći, obično nakon 21.00 sati, i tako potiče san.
Prije spavanja popijte čašu čistog višnjinog soka. To će vam omogućiti dubok, neprekidan i opuštajući san.
Melatonin se također koristi u liječenju tegoba menopauze, odvikavanja od lijekova, kod raka dojke i prostate, hiperaktivnosti i deficita pažnje.

Ljekovita svojstva višnje:


  • hrani i štiti mozak
  • smanjuje rizik od dijabetesa
  • pomaže kod bubrežnih smetni
  • pogoduje probavnom sustavu
  • potpomaže mršavljenju
  • poboljšava san
  • smanjuje rizik od srčanih bolesti
  • pomaže kod upala mokraćnih kanala

Koristi ostalih dijelova višnje


Sušene višnje djeluju slično kao i svježe. Idealna su zamjena kada višnje nisu dostupne u svježem obliku.

Peteljke višnje daju čaj koji pomaže kod izbacivanja pijeska iz mokraćnih kanala, celulita, impotencije, bubrežnih bolesti i kroničnog kašlja.
Lišće višnje odlično je sredstvo za ljepotu, a pomaže kod peruti i otečenih kapaka.
Sjemenke višnje primjenjuju se kao toplo-hladni oblozi i kao punjenje za jastuke.

Sadnja i berba višnje


Višnja se sadi u jesen. Može se uspješno uzgajati na gotovo svim, osim na previše vlažnim i teškim tlima.

Tijekom tisuća godina uzgoja, kultivirano je mnogo vrsta višnje.
U sjevernim krajevima Hrvatske uspješno se uzgajaju sorte sjeverne višnje, a u Dalmaciji sorta Maraska.
Višnja počne davati plodove u trećoj godini nakon sadnje. Vrijeme berbe započinje u lipnju.
Ovaj je plod čest sastojak voćnih kolača, sokova i drugih ukusnih slastica. Osim okusom, neodoljiv je i mirisom, pa je popularan dodatak kozmetičkim proizvodima.

Višnje u kulinarstvu


Višnje su dostupne tijekom čitave godine u smrznutom, kandiranom, sušenom ili konzerviranom obliku te kao sok, ali su sirove ipak najzdravije.

Da biste iskoristili sve prednosti višnje, dnevno konzumirate jednu do dvije šalice ovog voća.
Dug je popis jela u kojima možete koristiti višnje, a to su različiti deserti, kolači, umaci, džemovi, sokovi, kompoti i drugo.

Sok od višanja


Sastojci:


  • 5 kg višanja
  • 3,5 kilograma muscovado šećera
  • 25 grama limunske kiseline
  • 1 l vode
Priprema:
Očišćene višnje pomiješajte sa šećerom, limunskom kiselinom i vodom. Ostavite 24 sata, procijedite kroz gazu, dodajte šećer i miješajte dok se ne otopi.
Ulijte sok u sterilizirane boce, te dobro zatvorite.

Energetske pločice s višnjama


Sastojci:


  • 2/5 šalice badema
  • pola šalice mljevenog lana
  • pola šalice sušenih višanja
  • pola šalice sušenih brusnica
  • stevija ili drugi prirodni zaslađivač
  • 2-3 žlice vode
Priprema:
Dobro sameljite sve sastojke. Smjesu rasporedite po tepsiji. Narežite kao pločice.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Čudesni prirodni sok koji topi kamenac, snižava loš kolesterol, umi

Čudesni prirodni sok koji topi kamenac, snižava loš kolesterol, umiruje tijelo i olakšava probavu!

1.jpg

Sok stabljike celera pun je hranjivih tvari te spada među najzdravije tekućine koje biste mogli unijeti u tijelo. Zbog toga što je vrlo lužnat, uravnotežuje pH organizma, koji je zbog industrijski prerađene hrane često zakiseljen. Pogledajte što sve liječi.

Listovi celera bogati su vitaminom A, dok su peteljke izvrstan izvor vitamina B1, B2, B6 i C, puni su kalija, folne kiseline, kalcija, magnezija, željeza, fosfora, natrija i esencijalnih aminokiselina. Tu su i biljni hormoni te vrlo vrijedna eterična ulja koja daju celeru specifičan miris. Ova ulja posebno dobro djeluju na živčani sustav i umiruju.
Zanimljivo da je celer bogat natrijem koji je drugačiji od soli koju obično koristimo u kuhinji. Naime, kuhinjska sol sastavljena je od netopivih anorganskih spojeva koji dovode do razvoja proširenih vena, oštećenja arterija i drugih bolesti. S druge strane, natrij iz celera je topiv u vodi te ga tijelo može bolje iskoristiti te istovremeno održati hidratiziranost stanica.

Protiv raka


Za celer je poznato da sadrži barem osam vrsta antikancerogenih sastojaka. Istraživanje na Sveučilištu Rutgers u New Jerseyju pokazalo je da celer sadrži brojne sastojke koji sprječavaju širenje raka, kao što su acetilenici i fonoličnu kiselinu. Koumarini su još jedna fitokemikalija koja sprječava štetan utjecaj slobodnih radikala i tako služi u prevenciji razvoja raka debelog crijeva i želuca.

Snižava kolesterol


Laboratorijske studije pokazuju da butil ftalid, hkemijski spoj iz celera, može pomoći u smanjenju LDL (lošeg) kolesterola. Prema istraživačima sa Sveučilišta u Chicagu, celer smanjuje razinu kolesterola za čak sedam puta i to ako jedete samo dvije stabljike na dan. Celer također pomaže u povećanju izlučivanja žučne kiseline koja uklanja kolesterol iz tijela.

Pomoć u probavi


Posebne hranjive tvari iz vlakana celera pomažu pokretljivosti crijeva. To celer čini prirodnim laksativ koji pomaže da se oslobodite zatvora. Pomaže opustiti i živce iscrpljene farmaceutskim kasativima.

Diuretik


Kalij i natrij u celerov soku su snažni regulatori koji stimuliraju proizvodnju urina i tako pomažu osloboditi tijelo od viška tekućine.

Protuupalno djelovanje


Poliacetileni u celeru je nevjerojatno sredstvo za olakšanje upala, uključujući reumatoidni artritis, osteoartritis, giht, astmu i bronhitis. Studija objavljena od strane Američke akademije znanosti pokazala je da druga snažna fitokemikalija iz celera, luteolin, sprječava aktivaciju puteva koji omogućuju stvaranje upala u mozgu. Luteolin također inhibira višak proizvodnju TNF-alfa, izravnih uzroka upale. Sok celera možete piti koliko god želite, bez straha od predoziranja (pazite samo da je iz organskog uzgoja tako da ne sadrži štetne pesticide).

Snižava krvni tlak


Celer pomaže kod smanjenja visokog krvnog tlaka. Istraživanja pokazuju da svakodnevno pijenje celerovog soka tijekom tjedan dana može značajno pomoći u smanjenju krvnog tlaka. Spojevi pod imenom ftalidi pomažu opustiti mišiće oko krvnih žila, šireći krvne žile i omogućuju lakši protok krvi. Ftalidi smanjuju i razinu hormona stresa, koji, između ostalog, izazivaju stiskanje krvnih žila.

Nesanica


Minerali i eterična ulja u celerov soku imaju smirujući učinak na živčani sustav, što je korisno za one koje muči nesanica. Visoka razina magnezija pomoći će da se opustite i utonete u umirujući san.

Mršavljenje


Ispijanje celerovog soka tijekom dana pomaže obuzdati želju za slatkim. Punite želudac, no ne unosite kalorije.

Eliminacija i prevencija nastanka kamenaca


Celerov sok je nevjerojatan eliminator toksina iz tijela, pa tako pomaže u razbijanju i izbacivanju mokraćnih i žučnih kamenaca.
divider-1.jpg

Kako napraviti sok

Najjednostavnije je koristiti sokovnik i kombinirati celer s drugim voćem i povrćem. Celer se može slobodno miješati s drugim voćnim i povrtnim sokovima, primjerice sokom mrkve, jabuke ili krastavca. Preporučuju se smjese sokova od mrkve, cikle i celera u odnosu 8:3:5, mrkve, kupusa i celera u odnosu 1:4:5 i mrkve, celera i rotkve u odnosu 8:5:3.

Osvježenje za svaki dio našeg tijela [Recept]


Još jedno piće iz kuhinje doktora Oza, piće s kojim biste, prema njegovim riječima, trebali započeti barem jedan dan u tjednu, a ako to može biti svaki dan, onda još bolje. Izuzetno je bogato vitaminima i zdravim vlaknima, siromašno kalorijama, a sadrži dobro za svaki dio našeg tijela.
Količine navedene u receptu nemorate strogo slijediti (a ako nemate sve potrebno, neke možete i izostaviti). Manje ili više neke od navedenih namirnica neće naškoditi. Na kraju biste trebali dobiti oko litar ovog napitka, a uvijek mu volumen možete pojačati tako da dodate malo vode. Sve sastojke stavite u blender, dobro izmiksajte i odmah servirajte.
Sastojci
- 2 šake špinata (dobar za mozak)
- Pola krastavca (hidratizira, čisti tijelo i umiruje)
- Četvrtine stabla celera (dobar za kosti)
- 1 grančica peršina (dobar za cirkulaciju i srce)
- 4 lista svježe mente (odličnog okusa, a umiruje i opušta)
- 3 mrkve (dobra za kožu, oči)
- 2 zelene jabuke, oguljene (jabuka k’o jabuka, dobra za sve)
- Četvrtina naranče (dobra za metabolizam)
- Četvrtina limete (čisti, protiv kamenca u bubregu)
- Četvrtine limuna (dobar za sve, čisti, umiruje, osvježe, štiti od virusa)
- 150 g ananasa (za probavu, pun vitamina, slatko zdravlje)
- Đumbir, korjen, veličine palca, nasjeckan (dobar za cijelo tijelo)

Izvor: Atma.hr
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Malina liječi ženske tegobe, štiti od sunca i skida kilograme

Malina liječi ženske tegobe, štiti od sunca i skida kilograme

malina.jpg

Malina (lat. Rubus idaeus) je zeljasta biljka iz porodice ruža.


Vjeruje se da je malina podrijetlom iz Južne Azije i da je toliko stara da su je jeli i špiljski ljudi.

Tijekom mnogih vijekova cijenjena je kao ljekovita biljka.

Stari Grci pripisivali su joj moć poticanja plodnosti, u koju su svrhu više koristili njene listove nego plodove.

Međutim, očaravajući okus ploda maline najzaslužniji je za njen današnji status vrhunski popularnog voća.

Sastav i ljekovitost maline


Malina je bogata antioksidansima. 100 grama plodova maline daje 44 posto dnevne preporučene količine vitamina C.


Sadrži i resveratrol, koji usporava starenje, te visok udio elagične kiseline, koja djeluje antikancerogeno.

U njenom sastavu su i vlakna, folna kiselina, vitamin K, vitamin E5, mangan, magnezij, bakar, kalij i omega 3 masne kiseline.

Redovna konzumacija uljepšava ten, jača kosu, poboljšava zdravlje probavnog i kardiovaskularnog sustava, osnažuje imunitet i štiti od upala.

Malina smanjuje djelovanje slobodnih radikala te štiti od raka debelog crijeva, dojke, maternice, jednjaka i prostate.

Fitonutrijenti u malini sprečavaju širenje stanica raka te ih potiču na apoptozu, odnosno samouništenje.

Sprječava debljanje i dijabetes


Ketoni u malini zaslužni su za kontrolu glukoze u krvi te pomažu u sprečavanju pretilosti i dijabetesa.


Ketoni potiču metabolizam masti, smanjuju masne naslage i sprečavaju bolesti vezane uz gojaznost.

U istraživanjima, ljudi koji su konzumirali hranu s visokim udjelom masnoća, uz konzumaciju ketona maline nisu dobivali na težini.

Unosom maline aktivira se hormon adiponektin, od čijeg nedostatka pate ljudi s dijabetesom tipa 2.

Adiponektin vraća ravnotežu u krvi, smanjuje rizik od srčanog udara i bolesti koje prate dijabetes tipa 2.

Najviši prirodni zaštitni faktor


Ulje sjemenki čileanske maline posebno je, jer sadrži visoke razine omega 3 i omega 6 esencijalnih masnih kiselina te vitamina E.


Zahvaljujući njima odlično štiti kožu od jakog sunca.

Procjenjuje se da je zaštitni faktor (SPF) ovog ulja između 28 i 50, ovisno o uvjetima uzgoja.

Može se koristiti ne samo kao zaštita od sunca, nego i za tretiranje bora, strija, ekcema, dermatitisa i općenito svih upalnih stanja kože.

Vrlo je stabilno te se može nanositi samostalno ili dodavati u kozmetičke pripravke.

Ljekovitost lista maline


Plodovi maline izvanredno su ukusni i zdravi, ali ljekovitost listova mnogo je veća od plodova.


Malinu nazivaju i ženskom biljkom jer liječi mnoge tegobe ženskih organa.

Čaj od listova pomaže kod menstrualnih grčeva, jakih krvarenja i iscjetka.

Može se piti prije, tijekom i nakon poroda.

Redovno konzumiranje čaja od listova maline tijekom trudnoće jača i tonizira maternicu, sprečava pobačaj, pomaže tijekom poroda i sprečava jako krvarenje nakon poroda.

Nakon poroda ubrzava oporavak maternice i potiče stvaranje mlijeka.

S konzumiranjem ovog čaja počnite od trećeg mjeseca trudnoće. Pijte dvije do tri šalice na dan.

Čaj se koristi i za jačanje desni, dezinfekciju krajnika, sprečavanje dječjih proljeva i kod očnih oboljenja.

Priprema čaja: žličicu lista maline prelijte sa šalicom vruće vode. Pijte toplo.

Napomena: Čaj od lišća maline ne preporučuje se ako ste u prethodnoj trudnoći imali pobačaj ili ako su trudovi trajali manje od tri sata.

Ljekovito djelovanje maline:

  • sprečava pretilost
  • regulira razinu šećera u krvi
  • smanjuje djelovanje slobodnih radikala
  • pruža zaštitu od sunca
  • smiruje kožne tegobe
  • pomaže kod ženskih bolesti
  • osnažuje imunitet
  • štiti od bolesti srca i krvnih žila
  • snizuje visoku temperaturu
Ocat od maline za skidanje temperature

Pomiješajte litru prirodnog jabučnog octa s 500 grama izgnječenih malina. Ostavite deset dana na toplome mjestu i procijedite.


U slučaju groznice razrijedite dvije žličice octa od maline u čaši vode i pijte nekoliko puta na dan.

Malina u kulinarstvu


Sezona malina počinje u lipnju.


Maline je najbolje jesti svježe, no možete ih koristiti i za pripremu pekmeza, sokova, sladoleda, kolača, slatkih umaka itd.

Maline također možete sušiti ili zamrzavati.

Svježe maline upotrijebite u roku od dva dana. Čuvajte ih u hladnjaku.

Maline se obično beru ručno, zbog toga nije potrebno pranje vodom - dovoljno je odstraniti komadiće lišća. Pranjem u vodi malina gubi svoju strukturu i aromu.

Ako ste u prilici, prednost dajte divljim ili organski uzgojenim malinama.

Smoothie od maline


Sastojci:


  • 60 grama malina
  • 1 čaša soka naranče
  • šaka špinata
  • 1 banana
  • 60 grama leda
Priprema:

Izmiksajte sve sastojke u blenderu i uživajte u ovom ljetnom osvježavajućem napitku!

Izvor: Alternativa

 
Natrag
Top