Verske sekte???

Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Postoji jedan sasvim razuman razlog zbog cega su se iz vecih zajednica, vremenom odvajali ljudi i stvarali nove zajednice. Ljudi se razlikuju i ne moze jedna crkva da zadovolji sve duhovne potrebe celog naroda. Kao sto jedna drzavna pekara ne moze da postigne da ispece hleb za jedan ceo grad pa je potrebno da se otvore i privatne pekare, tako je i slucaj sa crkvom. Ne sagledavaju svi Bibliju na isti nacin i ne slazu se svi sa jednim tumacenjem. Iz tog razloga, neophodno je da se otvore i neke druge zajednice kako bi ljudi organizovano funkcionisali u krugu istomisljenika a ne kao pojedinci, jer kao sto znas, ljudi su drustvena bica. Na celu tih zajednica su ljudi koji uglavnom imaju pojacan ego, zelju za samopotvrdjivanjem ili prosto traze neku korist. Ali da ne bude zabune, i Pravoslavna crkva isto tako funkcionise. Ceo svet funkcinise na taj nacin jer su ljudi obuzeti pohlepom i neznanjem.
Sve je to jedan, da kazem "normalan" razvoj situacije i nema razloga uopste zadirati u taj fenomen povecanja broja verskih zajednica. Jednostavno, ljudi zadovoljavaju svoje potrebe. Oni koji formiraju zadovoljavaju svoj ego, a pripadnici tih zajednica zadovoljavaju potrebu za nekom pripadnoscu u okviru onih shvatanja koji oni imaju.

A zbog cega Pravoslavna crkva napada te zajednice i zbog cega te zajednice napadaju Pravoslavnu crkvu? Zbog velike kolicine pohlepe i neznanja.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
^^^ Uporedjujes crkvu sa pekaromwacko2wacko2wacko2

Aj sad lepo napisi mi jednu jedinu korist koju ima SPC od mene?!:vorred::vorred:

SPC nije katolicka crkva pa da ima clanarinu ili ti adventisticka pa da vernik mora da odvaja 10 posto od svojih prihoda... (Ako si mislio na novac)
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
SPC nema clanarinu ali ima dobrovoljne priloge i cenovnik usluga ;) Vencanje u crkvi kosta toliko, sa vise svestenika toliko, sa horom toliko, krstenje kosta toliko, svetenje vodice toliko itd. Postoje svestenici po manjim mestima koji ne zele ovakve stvari da naplate, pa cak i odbijaju novac kada im neko samovoljno da. Ipak, vecina to naplacuje po tarifi. Tu su i dobrovoljni prilozi koji se ostavljaju u crkvi ali cesto nisu dobroboljni jer ih sami svestenici pozivaju na to da ostave novac i to po vise puta. Plus, SPC dobija novac i iz drzavnog budzeta, tako da adventisticka crkva sa svojim desetkom i katolicka sa clanarinom na taj nacin mnogo manje para zaradjuju na nasem podneblju nego li pravoslavna crkva. Posto SPC ima vecinu vernika na ovoj teritoriji, ona veoma lepo prolazi finansijski :) Ako vec zastupas crkvu, onda verovatno i odlazis tamo i sigurno ostavljas neki novac tamo, makar na dobrovoljnoj bazi i to je novacana korist crkve od tebe. Pored toga, boris se za SPC ovde na forumu tako da je to jos jedna korist SPC-a od tebe ;)

Nisam poredio pekaru i crkvu, vec ljude. Ima mnogo razlicitih ljudi tako da je sasvim normalno da jedna crkva sa jednom dogmom ne moze da zadovolji potrebe tolikog broja razlicitih ljudi koji najnormalnije ne mogu da prihvate jednu dogmu.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Ovde nije stvar u dogmi. U ovim citatima Gospod Hristos razoblicava adventiste, muslimane, j. svedoke i ostale. Hocu reci, ne mozemo Sveto pismo citati polovicno, odnosno one delove koji se nama svidjaju. Istina je da postoje tarife, ali nijedan svestenik nema pravo da trazi novac za uslugu. Vernici da znaju mogli bi da se zale sinodu, medjutim ti kvazi vernici zovu Svestenika i idu u crkvu kada je slava, kada se sveti vodica i eventualno krstenje. To za pare takodje je izmislio narod. Ja znam kada je pre nekoliko godina dolazio svestenik da sveti vodicu (covek se uvek vece pre dolaska najavi da bi neko bio kuci) i sad uvece komsije dosle na kafu i raspravljaju koliko ce da daju novca. Sutradan kada je dosao svestenik otac mu daje pare, a ne zeli da uzme u kaze, ako ce te da date neki prilog to uradite u crkvi (ali on uopste nije u obavezi da taj novac odnese, jer mu svestenik kaze AKO ZELIS), medjutim moj otac skoro da mu je oteo onu torbu i stavio novac. Tako da sve je to izmislio narod, a ne crkva.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Naravno da je potrebu za novcem izmislio narod. Covek se je svojski potrudio da sve materijalizuje i da celu svrhu postojanje usmeri ka materijalnom bogacenju. Ti danas bez novca maltene da ne mozes da uradis nista. Novac - moc. Onda je i sama crkva morala da se prilagodi. Jedno uslovljava drugo.
Dogmu sam pomenuo kako bih objasnio zbog cega postoji toliko mnogo verskih zajednica.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pa, ljudi, stvar je veoma prosta. Crkva kao institucija mora imati sredstva za svoju djelatnost. Pod djelatnošću podrazumijevam cijelu infrastrukturu crkve kao i sredstva za egzistenciju njenih uposlenika. E, sad, hoće li ta potrebna sredstva crkva dobijati od svojih vjernika ili od države, posve je irelevantno, jer u svakom slučaju finansira je narod - u prvom slučaju kroz poreze i razne doprinose, a u drugom direktno.
 
Član
Učlanjen(a)
16.07.2010
Poruka
8
Vidite ovako, ako bi smo zasli malo dublje u Bibliju i otkrili u stvari sta je sekta, dosli bi smo do zakljucka da svaka crkva ima nesto sto u Bibliji ne pise. Najvaznije je to da nas ne spasava crkva nego Isus Hrist. Jasno je u Bibliji naznaceno da: "Jer Bog je tako zavoleo svet da je svog jedinorodnog Sina dao, da svaki - ko veruje u njega - ne propadne, nego da ima večni život." Jovanovo evandjelje 3 glava 16 stih. Nigde u celoj Bibliji ne pise, da ako budes isao u ovu ili onu crkvu ti ces biti spasen. E sad cak i pravoslavna odnosno katolicka crkva imaju ucenja koja bas i nisu u skladu sa Biblijom. Stalno napominjen Bibliju jer Hriscani smatraju Biblijom recju Bozjom, tako da treba da se drzimo onog sto pise u njoj.
Napisacu samo nekoliko primera.
Kod Katolicke crkve vise se slavi devica Marija nego sam Isus Hrist. (ja znam da cete reci da to nije istina, ali gde god se pricalo, sta god se radilo uvek ide prva devica Marija) ona je samo majka Isusova i nista vise.
Kod Pravoslanih vernika, mole se ikonama, ljudi pa svasta, u Bibliji pise ne cini sebi idola.

Sto se tice Boga, On je svugde oko nas i On hoce da bude nas prijatelj.
Ostatak kasnije
 
Član
Učlanjen(a)
27.03.2009
Poruka
530
Ja imam jedno pitanje za sve religiozne.. ako može.
A to pitanje glasi 'vako.. ↓

Što sam ja, recimo, kriv zbog greha nekog tamo adama i neke tamo eve koji su to što su učinili, učinili pre pitaj 'koga hoćete' koliko godina, vekova, milenijuma, eona unazad?

Jesam li im ja rekao da jedu te jabuke? Nisam.
Jesam li ja bio možda zmija? Nisam bre!

Dakle?

Ako je toliko dobrog i milostivog u tom nekom bogu i sinu njegovom, šta se više proseravaju njih dvojica, trojica ... (i golub beše (ptica serica), jel' da?) ? :)
Što se to nikako nije oprostilo do sad, a sve se inače oprašta zbog neizmerne ljubavi 'njegove' ili 'njene' (još ni to niste utvrdili do kraja.. ni ove legalne, ni ove druge ilegalne sekte..) ... ?

Ne mislite li da se neko igra sa vama? :mrgreen: Vi koji verujete u .... oblake i gledate ka suncu?

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
@ Overlord

Ima jedna izreka.

Ako želiš da budeš srećan jedan dan-napij se!
Ako želiš da budeš srećan godinu dana -oženi se!
Ako želiš da budeš srećan celog života-uzgajaj ruže.

Svako nađe način da ispuni svoj život nečim.
Neko pije svakog dana i njemu je lepo.
Neko se ženi po sto puta :)
Neko uzgaja ruže.

Svako veruje u "nešto".
Mnogi narodi imaju životne filozofije .
Mnogi imaju religije.
I srećni su da žive na taj način.

Postavio si pitanje "nama religioznima".
Nisi birao reči :)
Što znači da ne poštuješ nikog pa ni nas kao tvoje sagovornike na ovom forumu.
Očekuješ da te mi poštujemo?
Da ti damo odgovore da bi se dalje sprdao s nama?

Naša crkva te ninašta ne prisiljava.
Naši vernici te ne napadaju niti te teraju da postaneš kao oni.
Zašto si toliko ogorčen?
U tvojim postovima se oseća mržnja.Zašto?
Koja je tvoja životna filozofija?

Upražnjavanje religije je za mene način života.
Ni jednog momenta nisam pomislio da se neko igra samnom.
Nevidim šta je loše u tome da živim tako.
Pogledaj u nebo i posmatraj oblake.
Ima divnih oblaka:)
 
Član
Učlanjen(a)
27.03.2009
Poruka
530
Crkva me ni na šta ne prisiljava, jeste, ali se meša u sve.

Inače, jedan dan ne mogu da budem srećan, ne pijem, jeb'ga.
Što se tiče sreće od godinu dana, razveden sam.... hvala na savetu.
Što se tiče sreće od celog života, imaš baštu da mi pozajmiš? Nemam gde da ih sadim.

Ne vidim zašto bih se ženio 100 puta.. itd, itd...
btw, neko pravi iluzije za tanke ploče i one druge sa katodnim cevima ili svira ili uhvati šrafciger u ruke, pa je srećan, eto, ja sam tu.
Nit' uzgajam ruže, nit' pijem, niti ću skoro da se ženim, a srećan sam. :)

A pored toga ne idem ni kod 'nindže' u posetu svojevremeno da me bodri i da mi da podršku.

A što se mojih očekivanja tiče, nisam to očekivao, ne sekiraj se, znam da nemate odgovor te da jedino što preostaje jeste sprdanje,
osim ako se bar ne potrudi neko od vas.

A pitanje je veoma prosto.

Što i posle toliko godina, ako je milostiv?
Kakve veze ja imam (ili ti, nebitno) sa ono dvoje od ihahaaaaa ranije, te sam kriv i grešan po default-u i ukaljan te moram ponizno da se molim za oprost i da savijam tintaru na dole...?
...ako je već toliko milostiv i dobar (iz svih verzija je takav, ne?)...

Btw, koja je beše tvoja crkva? Ona 'biznis spc' ili neka druga škart?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top