UTICAJ CAREVA NA PROMENU CRKVENOG UCENJA

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nadmenost u svakom slucaju.
Cinjenice su tu - ali nadmenost je bolest koja se tesko moze izleciti osim Bozjom pomoci.

Ovo je ujedno i moj poziv prisutnima da se molimo za ovog coveka - jer ocigledno da je daleko otisao u svom rasudjivanju do te mere da on vise ne zna sta pise.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Nadmenost u svakom slucaju.
Cinjenice su tu - ali nadmenost je bolest koja se tesko moze izleciti osim Bozjom pomoci.

Ovo je ujedno i moj poziv prisutnima da se molimo za ovog coveka - jer ocigledno da je daleko otisao u svom rasudjivanju do te mere da on vise ne zna sta pise.

Navedeš tekst koji je preveden, ja zatražim da citiraš originalni tekst, a time mene onda proglasiš ludim!? Tako mi i treba, što tražim da nešto citiraš.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sinod u Laodikeji

Izvor: Wikipedia

Sinod u Laodikeji, također poznat i kao Šesti pomesni sabor, bio je kršćanski sinod, odnosno regionalni skup biskupa i vodećih svećenika iz Male Azije, održan 363. u Laodikeji. Održan je nedugo nakon smrti rimskog cara Julijana, kojom je okončan posljednji pokušaj da se u Carstvu obnovi paganizam, ali i dio carskih teritorija pao pod vlast prema kršćanstvu neprijateljski raspoložene sasanidske Perzije.
Sinod u Laodikeji je donio niz kanonskih pravila za Crkvu i vjernike, koji se tiču liturgijske prakse, ponašanja svećenika i vjernika, ograničenja prilikom Korizme te određivanja biblijskog Kanona. Jedan od najvažnijih kanona je bila zabrana kršćanima da praznuju Sabat, odnosno da se odmaraju isključivo na Dan Gospodnji, odnosno nedjelju.
Sinod u Laodikeji je zvanično odredio hrišćanski biblijski kanon. Sinod ograničava javno čitanje u crkvi samo na kanonske knjige Starog i Novog Zaveta. Navodi se spisak knjiga Novog zaveta, koji sadrži 26 knjiga, sve osim Knjige Otkrivenja, i Stari zavet, koji sadrži 22 knjige, plus knjigu Baruha i Pismo Jeremije.

------------------------------------------

Edikt cara Konstantina

Latinski:

"IMPERATOR CONSTANTINUS AUG. HELPIDIO: OMNES JUDICES, URBANAEQUE PLEBES ET CUNCTARUM ARTIUM OFFICIA VENERABILI DIES SOLIS QUIESCANT. RURI TAMEN POSITI AGRORUM CULTURAE LIBERE LICENTERQUE INSERVIANT, QUONIAM FREQUENTER EVENIT, UT NON APTIUS ALIO DIE FRUMENTA SULCIS AUT VINEAE SCROBIBUS MANDETUR, NE OCCASIONE MOMENTI PEREAT COMMODITAS COELESTI PROVISIONE CONCESSA"

Srpski:

"Uzvišeni car Konstantin Helpidiju: U časni dan Sunca svi suci, gradski službenici i ljudi u gradovima se trebaju odmarati, a sve radionice trebaju biti zatvorene. Na selu, međutim, oni koji se bave zemljoradnjom mogu slobodno i zakonito nastaviti sa svojim običnim poslom, jer često se dogodi da drugi dan nije tako pogodan za sijanje ili rad u vinogradu, pa bi zanemarivanjem iskorištavanja pogodnih trenutaka mogli propasti darovi koje nam nebo daje."
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Edikt cara Konstantina

Latinski:

"IMPERATOR CONSTANTINUS AUG. HELPIDIO: OMNES JUDICES, URBANAEQUE PLEBES ET CUNCTARUM ARTIUM OFFICIA VENERABILI DIES SOLIS QUIESCANT. RURI TAMEN POSITI AGRORUM CULTURAE LIBERE LICENTERQUE INSERVIANT, QUONIAM FREQUENTER EVENIT, UT NON APTIUS ALIO DIE FRUMENTA SULCIS AUT VINEAE SCROBIBUS MANDETUR, NE OCCASIONE MOMENTI PEREAT COMMODITAS COELESTI PROVISIONE CONCESSA"

Srpski:

"Uzvišeni car Konstantin Helpidiju: U časni dan Sunca svi suci, gradski službenici i ljudi u gradovima se trebaju odmarati, a sve radionice trebaju biti zatvorene. Na selu, međutim, oni koji se bave zemljoradnjom mogu slobodno i zakonito nastaviti sa svojim običnim poslom, jer često se dogodi da drugi dan nije tako pogodan za sijanje ili rad u vinogradu, pa bi zanemarivanjem iskorištavanja pogodnih trenutaka mogli propasti darovi koje nam nebo daje."

Ja sam tražio da citiraš original kanona 29. Pa lijepo sam ti napisao.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Slape sto neprestano ponavljas isto.

Vec sam rekao da je tako da Konstantina kao mnogobosca nije bilo briga ko ce koga dana imati bogosluzenje, ALI NAREDIO JE DA SE SVI GRADJANI, OSIM SELJAKA UZDRZAVAJU OD RADA.

Drugo, Sabor u Laodikeji je ZABRANIO SVETKOVANJE SUBOTE i ZAPOVEDIO HRISCANIMA DA SVETKUJU NEDELJU, cime se neposredno suprostavio Bogu i Boizjemn zakonu Dekalogu.

Pa posle ovoga mozes li i dalje tvrditi da ne postoji zabrana dana od odmora niti da postoji zapovest o svetkovanju jnedelje? Postoje ljudske zapovesti i svetkovanju nedelje, ali ne postoji Bozja, Hristova niti apostolska.


Ponovo vas pozivam da se vratrimo temi, a ona je: UTICAJ CAREVA NA CRKVENO UCENJE.

Jos uvek cekam odgovor na pitanje:

Sta vi kazete na to? Da li je u to vreme Crkva mogla ocuvati cistotu apostolskog ucenja ili se prilagodila liniji manjeg otpora?

Slape, sta imas da kazes o promeni crkvenog ucenja i uticaju careva na te promene?
Imas li ista na to da odgovoris ili si, cuvsi ovo pitanje, ZANEMIO?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Neki od ucesnika na forumu pitaju me sta je sa Stvarnoslapom, zasto ne odgovara na tolika tvoja pitanja.

Ja sam odgovorio: Jos uvek prevrce po panfletama i nikako mu ne ide od rukr da pronadje makar jedan odgovor.

Izgleda da mu jedino preostane da se obrato RISU da ga preporuci Kuli strazari, mozda ce mu oni pomoci.

Dok cekamo na odgovore da ga samo podsetimo:


“U istoriuji religioznih sporova ovog (IV) perioda videcemo, KAKO SU CESTO VIZANTISKI CAREVI PO SVOJIM POLOTICKIM INTERESIMA ILI NAZOITRIMA UTICALI NA SUDBE I ODLIUKE CRKVE.” Opca crkvena istorija Knjiga II str. 39.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Ovo vec prelazi u raspravu nedolicnu cuvarima Svetlosti, u redu je sto Jurivaka ne zeli da se mesa, jer kad bi hteo, pomleo bi vas sve redom, ali pogledajte se sta pricate. Svaka rec neki oblik napada. Nikad, ali, nikad ubedjivanje i prisila nije bilo nas nacin uz ovoliku dozu sile. Moze pridika, savet i to uz to, al da neko na ovakav naci bude priteran, da prihvati nesto je neprihvatljiva stavka. Svako ko drzi do vere, treba prvo da obrati paznju na svoje ponasanje, spas kao spas je individualna ocija(licna) i predstavlja izbor doticnog apulena, znaci, udarite kocnicu i dozvolite izbor prentisu(uceniku, kalabasteru(humor)), niko ne sme biti prisiljen, to je u osnovi zakona ili se gubi smisao ove polemike, "Tvari".
Posmatrani ste, a molili ste da nesto uradite, a sad ...gle ovo, "Haos" u svom prirodnom obliku. Podsetnik: gledajte da spasete sebe, osnovu, seme(sablona), ako neko nece ...to je njegov izbor, zasto otkrivati karte potencijalnom "neprijatelju", nema sive zone, Bazlik out, da, kraj izvestaja, razmisli malo sta ovo znaci."KS".
Posledice...velike.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Vec sam rekao da je tako da Konstantina kao mnogobosca nije bilo briga ko ce koga dana imati bogosluzenje,

Zašto onda vi adventisti od svoga osnutka pa do danas lažete i obmanjujete ljude da je Konstantin "nametnuo štovanje (svetkovanje) nedjelje". Hoćeš li onda od sada upozoravati adventiste kako nije lijepo da iznose takve notorne neistine? Ili ćeš se ipak u svom slijedećem postu odreći svoje vlastite konstatacije, da Konstantina nije bilo briga tko će kojeg dana imati bogoslužje, i ponovo se pridružiti širiteljima neistina.

ALI NAREDIO JE DA SE SVI GRADJANI, OSIM SELJAKA UZDRZAVAJU OD RADA.

Konstantin je samo odredio da određene javne službe u gradu u taj dan obustavljaju svoje redovne poslove. Sudac, koji toga dana nije došao na posao u sudnicu, mogao se radeći u svome vrtu slomiti od posla, briga Konstantina.

Drugo, Sabor u Laodikeji je ZABRANIO SVETKOVANJE SUBOTE i ZAPOVEDIO HRISCANIMA DA SVETKUJU NEDELJU, cime se neposredno suprostavio Bogu i Boizjemn zakonu Dekalogu.

Šuplja je i besmislena konstrukcija i teza po kojoj je netko kršćanima "zapovjedio nedjelju" u 4. stoljeću, kada imamo mnoštvo povijesnih dokaza o okupljanju kršćana u nedjelju još od apostolskih vremena. Ako netko u 4. stoljeću i govori o nedjelji i okupljanju kršćana u nedjelju, onda je to samo afirmacija onoga što je Crkva uvela još u vremenu apostola. A to nije otpadanje od apostolske vjere i prakse, nego, naprotiv, čuvanje vjere i prakse apostola.

Pa posle ovoga mozes li i dalje tvrditi da ne postoji zabrana dana od odmora niti da postoji zapovest o svetkovanju jnedelje? Postoje ljudske zapovesti i svetkovanju nedelje, ali ne postoji Bozja, Hristova niti apostolska.

:roll::roll::roll::roll: Ja se gore na vrhu upita hoćeš li upozoravati adventiste da prestanu iznositi neistine ili ćeš opovrgnuti svoju vlastitu konstataciju u slijedećem postu, a ti je opovrgnu u istom postu. :roll::roll::roll::roll:

Pa zar ti ne reče gore: "Konstantina nije bilo briga ko ce koga dana imati bogosluzenje", a ovdje ponovo tvrdiš kako je Konstantin "zapovjedio svetkovanje nedjelje".

Neki od ucesnika na forumu pitaju me sta je sa Stvarnoslapom, zasto ne odgovara na tolika tvoja pitanja.

Imaš na forumu neke (čak svoje) koji kažu da su se molili Bogu i da im je Bog otkrio sve o meni. Raspitaj se, takvi bi ti mogli reći o meni više nego što bih i ja sam mogao.

Ja sam odgovorio: Jos uvek prevrce po panfletama i nikako mu ne ide od rukr da pronadje makar jedan odgovor.

Što se ne moliš Bogu, možda i tebi Bog otkrije sve o meni. Poznato ti je valjda kako je Jelena bila gorljiva u molitvi. Tako se i ona molila Bogu, Bog joj otkrivao ružne pojedinosti o nekim ljudima, a onda bi ona pred čitavom zajednicom iznijela sve to što joj je Bog otkrio o tim ljudima. Bogu je najugodnije kada čovjek iznosi takve ružne stvari o drugim ljudima, a onome tko to iznosi to je najspasonosnije.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Vec sedmicama Stvarnoslapu postavljam mnoga pitanja i prilazem istorijske izjave, ali on ni na jedno od mojih pitanja jos nije pronasao odgovor, nego silom pokusava da ovoj temi nametne drugu temu o Sunboti i nedelji, kojs vec postoji.

Nadam se da to svi jasno vidite.

Trazili smo desetine puta od njega da nam postira ODREDBU o praznovanju nedelje, za koju je licno izjavio da su je dali apostoli ,
a umesto ODREDBE on podmece sasvim nesto drugo.

Svima je poznato da postoje samo dve zapovesti o stovanju nedelje a to su Konstantinova u sinodska u Laodikeji, nikakva apostolska ni Hristova ne postoji.

Gde je odgovor na ovo:

Sta vi kazete na to? Da li je u to vreme Crkva mogla ocuvati cistotu apostolskog ucenja ili se prilagodila liniji manjeg otpora?
Slape, sta imas da kazes o promeni crkvenog ucenja i uticaju careva na te promene?
Imas li ista na to da odgovoris ili si, cuvsi ovo pitanje, ZANEMIO?


“U istoriuji religioznih sporova ovog (IV) perioda videcemo, KAKO SU CESTO VIZANTISKI CAREVI PO SVOJIM POLOTICKIM INTERESIMA ILI NAZOITRIMA UTICALI NA SUDBE I ODLIUKE CRKVE.” Opca crkvena istorija Knjiga II str. 39.

Slape, nismo mi deca, vidimo mi svi sta ti pokusavas. Zao mi je ali suvise je prozirno.
Imas li odgovor ili ne?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Vec sedmicama Stvarnoslapu postavljam mnoga pitanja i prilazem istorijske izjave, ali on ni na jedno od mojih pitanja jos nije pronasao odgovor, nego silom pokusava da ovoj temi nametne drugu temu o Sunboti i nedelji, kojs vec postoji.

:mig: Pa pogledaj svoj uvodni post koji si otvorio ovu temu. :mig:;)

Nadam se da to svi jasno vidite.

Neka otvore tvoj uvodni post i vidjet će.

Trazili smo desetine puta od njega da nam postira ODREDBU o praznovanju nedelje, za koju je licno izjavio da su je dali apostoli ,
a umesto ODREDBE on podmece sasvim nesto drugo.

Crkva je Kristova, katolička i apostolska. Zato kršćani već dva tisućljeća vjeruju i čine ono što su vjerovali i činili apostoli, a apostoli su se s kršćanima okupljali nedjelom kako bi slavili Krista i zahvaljivali mu.

Svima je poznato da postoje samo dve zapovesti o stovanju nedelje a to su Konstantinova u sinodska u Laodikeji, nikakva apostolska ni Hristova ne postoji.

A po čijoj zapovjedi se apostoli okupljaše s kršćanima u nedjelju i svi kršćani nakon njih, ako je netko nedjelju zapovjedio tek u 4. stoljeću?

Slape, nismo mi deca, vidimo mi svi sta ti pokusavas. Zao mi je ali suvise je prozirno.
Imas li odgovor ili ne?

Ti si najprije mislio da sam ja dijete, a sada imaš potrebu upozoriti kako ti (vi) niste djeca. Da ste bar djeca, a ne ovako širitelji adventističkih notornih neistina i besmislica.
 
Natrag
Top