UTICAJ CAREVA NA PROMENU CRKVENOG UCENJA

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Pogresan ti je zakljucak. Nigde Konstantin nije rekao u svom zakonu da on naredjuje hriscanima da svetkuju Dan sunca, nedelju.

Nije pogrešan moj zaključak, nego si ti krivo "čuo". Pa nisam ja komentirao Konstantinov edikt. Ja sam komentirao tvoj upis. A u tvom upisu najprije je stajalo - "Konstantin nalaže svečano poštovanje nedjelje" - a onda se u slijedećem svom upisu kao čudiš i kažeš: ""Niko nije ni tvrdio da je Konstantin NAMETNUO hriscanima nedelju" Krasno, najprije kažeš kako Konstantin "nalaže svečano poštovanje nedjelje", a odmah iza toga kažeš kako nisi tvrdio da je Konstantin NAMETNUO kršćanima nedjelju. Ako su kršćani, po tvojoj tvrdnji, do tada svetkovali subotu, a onda im Konstantin "nalažio svečano poštovanje nedjelje", je li im što nametnuo? :mig: Vidiš da je ipak riječ o magli, samo ne možeš je prodati baš svakome.

On svojim zakonom poziva SVE GRADJANE da ga postuju, a ti kao da hoces da kazes da je to samo hriscsanima nametnu.

Nisam ja ništa rekao. Ja sam samo primjetio da si ti u svome drugom postu nijekao ono što si rekao u prethodnom. Samo sam čitatelje upozorio na tvoju maglu.

Moras priznati da Kopnstantin JESTE IZDAO ZAKON O OBAVEZNOM SVETKOVANJU NEDELJE. To ne tvrdim ja, nego sam zakon i istorija, ako ne verujes, procitaj ponovo taj zakon.
Imas li ista o tome da kazes? Je li tako ili nije?

Baš i nije ovako kako ti tvrdiš. Izdao je Konstantin edikt, ali to nije bio edikt o "obveznom svetkovanju nedjelje". Konstantin je u svom ediktu samo zapovjedio obustavu određenih poslova u nedjelju. Konstantin u tom ediktu baš nikome nije zapovjedio "svetkovanje nedjelje" na bilo koji način. Ovo je čisto civilni (građanski) edikt (zakon). Iz ovog edikta ne proizlazi nikakva religiozna obveza. Dakle, Konstantinov edikt ništa ne nalaže ni kršćanima ni poganima što se tiče religiozne prakse. Kršćani su ovaj edikt pozdravili samo iz jednog razloga. Konačno je prekinut zvjerski progon kršćana u carstvu, i konačno su kršćani mogli izići iz katakombi i slobodno se nedjeljom okupljati na Euharistiju, kao što su to činili od apostolskih dana.

Tako je. Konstantinov zakon nije dat samo za hriscane nego za sve ljude u njegovom carstvu, a ti pokusavas da nam poturis maglu umesto cinjenica.

;) Sad si se pak potpuno pogubio. Sad više pojma nemaš ni što si tvrdio, ni što si u slijedećom postu od toga opovrgnuo, a onda ne znaš ni što bi sada zastupao.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
"Ja sam samopouzdan, a vi ste nadmjeni"! - poručuje vam Laodikeja ako niste njegov istomišljenik. Nije ni čudo što tako misli posjećujući sajtove od kojih je jedan ovdje i naveo. Vjerojatno je tamo pronašao da žene više vole samopouzdane nego nadmjene muškarce.

Nisi samopouzdan - već obmanjuješ samog sebe i druge svojom tvrdovratošću da prihvatiš jasne činjenice koje ti se iznose.

Ja nisam nadmen - jer ja sam ove biblijske činjenice odavno prihvatio, i mnoge druge zapisane u bibliji - što želim i tebi.
Da sam nadmen - ja nikada ne bih prihvatio istinu odrekavši se svojih ustaljenih mišljenja i žrtvujući svetovne počasti i ljudsku slavu.

Niko ne voli nadmenost - ni žene ni muškarci, ali ovaj tvoj komentar pokazuje u kakom pravcu idu tvoje misli.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nije pogrešan moj zaključak, nego si ti krivo "čuo". Pa nisam ja komentirao Konstantinov edikt. Ja sam komentirao tvoj upis. A u tvom upisu najprije je stajalo - "Konstantin nalaže svečano poštovanje nedjelje" - a onda se u slijedećem svom upisu kao čudiš i kažeš: ""Niko nije ni tvrdio da je Konstantin NAMETNUO hriscanima nedelju"

Slape, ti stalno zelis citaocima da proturis svoju maglu da jer Konstantin Hriscanima izdao zakon o nedelji. Zasto nam ne nabvedes njegov zakon pa nam kazi gde to pise? Konstantinov zakonj je univerzalan za sve ljude u njegovom carstvu. Nemsas cim da dokazers da taj zakon ne obavezuje ljude da praznuju dan sunca. To je poenta a price ne vrede.

DSrugo, ti ne kritukujes moju izaju nego izjavu istoricara i tu ti je problem.

-----------------



Baš i nije ovako kako ti tvrdiš. Izdao je Konstantin edikt, ali to nije bio edikt o "obveznom svetkovanju nedjelje". Konstantin je u svom ediktu samo zapovjedio obustavu određenih poslova u nedjelju.

POTPUNO POGRESNO!

AJDE NEKA NAM KONSTANTIN KAZE STA JE ON DONEO I KAKO TAJ ZAKON TREBA DA PRIMENIMO
:

"U CASNI DAN SUNCA (nedelju) neka se svi gradski sluzbenici, zanatlije i STANOVNICI SVIH GRADOVA O D M A R A J U." Slipe, zar zbilja mislis da ovo nije NAREDBA, zakon, koji obavezuje gradjane?


"Samo oni koji se bave zemljoradnjom mogu obavezno obavljati svoje poslove, jer se desava da drugi koji dan nije tako pogodan za sejanje i obradjivanje vinograda.
Ne sme se dopustiti da zbog neiskoriscavanja pogodnog vremena propadnu dragoceni plodovi koje nam nebo salje." Kodeks Justin. knjiga 3.tit 12.13.


Nadam se da sada vidis, da u ovom zakonu nisu spomenuti hriscani ni mnogobosci, zakon je univerzalan. Po njemu samo seljaci su bili slobodni da obradjuju polja a niko drugi.[/QUOTE]

Mozemo li da vidimo jos neke istorijske bisere koji pokazuju koliko su nadmeni carevi utiucali na odstupanje Crkve od biblijskog ucenja:

Istoricar Jevsevije Popovis tvrdi:

“U istoriuji religioznih sporova ovog (IV) perioda videcemo, KAKO SU CESTO VIZANTISKI CAREVI PO SVOJIM POLOTICKIM INTERESIMA ILI NAZOITRIMA UTICALI NA SUDBE I ODLIUKE CRKVE.” Opca crkvena istorija Knjiga II str. 39.


“Ipak i u ovom periodu bese pojedinih patrijaraha, koji se nikako ne htedose pokoriti samovolji carevoj na polju crkvene uprave, crkvene discipline, crkvenog ucenja. Ponekad nisu smeli carevi da diraju u takve ljude, I da ih kazne,ALI PONEKAD IH ZBACIVAHU I PROGANJAHU.” Isto, str. 39.


Slape, mozes li dati komentar na ovu istorijsku izjavu?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
POTPUNO POGRESNO!

AJDE NEKA NAM KONSTANTIN KAZE STA JE ON DONEO I KAKO TAJ ZAKON TREBA DA PRIMENIMO
:

"U CASNI DAN SUNCA (nedelju) neka se svi gradski sluzbenici, zanatlije i STANOVNICI SVIH GRADOVA O D M A R A J U." Slipe, zar zbilja mislis da ovo nije NAREDBA, zakon, koji obavezuje gradjane?


:mig: Što je tebi čovječe? Gdje sam ja rekao da Konstantinov edikt ništa ne naređuje i nikoga ne obvezuje? Razbacuješ se maglom ne bi li zamaglio drugima, a onda sam oslijepiš od te magle. Pogledaj, čovječe, što sam ja napisao u svom prethodnom postu:

Konstantin je u svom ediktu samo zapovjedio obustavu određenih poslova u nedjelju.

Vidiš li ti u mojoj gornjoj rečenici riječ zapovjedio? Znaš li ti što znači riječ zapovjedio - zapovjediti? Kad netko nešto zapovjedi, onda to obvezuje sve one kojima je zapovjeđeno. Kako si zaključio da ja mislim ili tvrdim da Konstantinov edikt nikoga ničim ne obvezuje? Moguće je samo dvoje. Ono prvo što sam spomenuo, da ti je vlastita magla vid zastrla, ili drugo, da uopće nisi ni pročitao što sam ja napisao. Ako te magla muči, kani je se čovječe. Ako nisi uopće pročitao ono što sam ja napisao, molim te da više ne komentiraš moje postove prije nego ih pročitaš.

Nadam se da sada vidis, da u ovom zakonu nisu spomenuti hriscani ni mnogobosci, zakon je univerzalan. Po njemu samo seljaci su bili slobodni da obradjuju polja a niko drugi.

:roll::);)o_O
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pa ade da zajedno pogledamo sta si ti u svome komnenbtaru kritikovao:

Nije pogrešan moj zaključak, nego si ti krivo "čuo". Pa nisam ja komentirao Konstantinov edikt. Ja sam komentirao tvoj upis. A u tvom upisu najprije je stajalo - "Konstantin nalaže svečano poštovanje nedjelje" - a onda se u slijedećem svom upisu kao čudiš i kažeš: ""Niko nije ni tvrdio da je Konstantin NAMETNUO hriscanima nedelju" Krasno, najprije kažeš kako Konstantin "nalaže svečano poštovanje nedjelje", a odmah iza toga kažeš kako nisi tvrdio da je Konstantin NAMETNUO kršćanima nedjelju. Ako su kršćani, po tvojoj tvrdnji, do tada svetkovali subotu, a onda im Konstantin "nalažio svečano poštovanje nedjelje", je li im što nametnuo? :mig: Vidiš da je ipak riječ o magli, samo ne možeš je prodati baš svakome.

Da li ti zbilja ne mozes da razumers ono sto ja pisem, ili ne zelis da razumes?
Prvo si u svom kometaru naveo da sam ja rekao da: "Konstantin nalaže svečano poštovanje nedjelje"
Dobro pa zar nije tako? Zar za tebe Konstantin nije naredio praznovanje nedelje?

- a onda se u slijedećem svom upisu kao čudiš i kažeš: "Niko nije ni tvrdio da je Konstantin NAMETNUO hriscanima nedelju"

Pa zar nije teko. Konstantin nije posebno davao zakon za hriuscane a drugi za mnogobosce, nego je dao jedan za sve. To sam ti ja rekao, ali ti si to hteo drugacije da prikazes, izgleda da ti izvozis maglu umesto cinjenica.

Ja sam ti na to odgovorio da Konstantin u svome zakonu nije spomernuo ni hriusvcane ni mnogobosvce, vec je svoj zakon dao gradjanima, dakle, svim, osim seljaka.
2. Da li sam u pravu ili nisam?

Drugo, da li ti komentatrise moju izjavu ili izjavu istoricara?


Ja i dalje tvrdim da je Konstantin dao svoj zakon za sve gradjane, osim seljaka.[/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dobro pa zar nije tako? Zar za tebe Konstantin nije naredio praznovanje nedelje?

:roll::roll::roll::roll: E, Marko, Marko. Vidim ja i kroz tvoju maglu, prozirna ti je. Zašto si sada svoj prethodni izraz poštovanje zamjenio izrazom praznovanje?

Gledaj što si još napisao:

Moras priznati da Kopnstantin JESTE IZDAO ZAKON O OBAVEZNOM SVETKOVANJU NEDELJE. To ne tvrdim ja, nego sam zakon i istorija, ako ne verujes, procitaj ponovo taj zakon.

Najprije "poštovanje nedjelje", pa "SVETKOVANJE NEDJELJE", i na kraju "ateriraš" sa "praznovanje nedelje". Ne znam što ti točno znači "praznovanje nedjelje", ali ako kažeš da to znači samo da neke službe u taj dan ne rade u gradu, onda ću se složiti. A ovo drugo što si htio podvaliti - poštovanje nedjelje i SVETKOVANJE NEDJELJE, najbolje je da poneseš sa sobom tamo odakle si to i dovukao. Konstantin nije naredio ili zapovjedio nikakvo poštovanje i nikakvo svetkovanje nedjelje. Konstantinov edikt uopće nema religiozni karakter. Konstantin nikome niti zapovjeda niti određuje neku vjersku praksu. Sudac koji nedjeljom nije išao na posao u sudnicu, ako je bio kršćanin, mogao je otići na Euharistiju zajedno sa drugim kršćanima. A sudac poganin mogao je čitav dan preležati u krevetu ili potpuno slobodno odabrati neki drugi način na koji će provesti taj dan.

Pa zar nije teko. Konstantin nije posebno davao zakon za hriuscane a drugi za mnogobosce, nego je dao jedan za sve. To sam ti ja rekao, ali ti si to hteo drugacije da prikazes, izgleda da ti izvozis maglu umesto cinjenica.

Točno, dao je jedan zakon za sve, ali tim zakonom (ediktom) nije odredio niti zapovjedio nikakvu religioznu praksu. Nitko, niti kršćani niti pogani, ovim ediktom nisu bili obvezani na nekakva bogoštovlja. Naravno, kršćanima je ovo došlo kao ozeblom sunce. Već sam spominjao, prestao je zvjerski progon kršćana, i kršćani su konačno mogli izići iz katakombi i potpuno slobodno okupljati se na nedjeljnu Euharistiju kako su to činili još od vremena apostola.

Zato tebe pitam, ako Konstantin nije nikome odredio, naredio i nametnuo nikakvu vjersku praksu ili bogoštovlje, zašto vi adventisti, od svoga nastanka do danas, širite notorne neistine kako je Konstantin kršćanima nametnuo pogansku nedjelju???
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Tortura nad episkopima koji nisu podlegli uticaju sile.

Da biste jos bolje mogli da shvatite nevolje i torture kroz koje su prolazili episkopi koji se nisu klanjali tiranima, navescemo sabor koji je odrzan u Feraru u Italiji, godine 1438. Papa Evgen IV sazvao je ovaj zabor.

Sabor je raspravljao o 4 glavna ucenja koji su razdvajali dve crkve:
1, Ishod Svetoga Duha i katolicko dodavanje Simbolu vere Filioque,
2. Ucenje o cistilistu
3. Upotreba kvasnog ili beskvasnog hleba u evharistiji i
4. Papski primat.

Obratite paznju na ulogu CARA u ovim pregovorima.
Popovic katolike naziva Latinima, a pravoslavne Grcima iako nisu bili samo Grci, nego predstsavnici i drugih pravoslavnih crkava.

“Kad na taj nacin Grci ostase sami," tvrdi Popovic, "trudio se CAR DA IH NA SVAKI NACIN ZADOBIJE ZA LATINSKO UCENJE O ISHODU SVETOG DUHA. PRE SVEGA SE OBRATIO PATRIJARHU, koji se jako razboleo, I PREKLINJAO GA JE DA DOPRINESE ZA SPAS OTADZBINE. I ZAISTA JE USPEO, DA NAGOVORI JOSIFA (patrijarha), TE JE OVAJ SAZVAO SVE OKO SVOJE POSTELJE, na kojoj je ocekivao smrt, i iznosio im je, DA POTREBE OTADZBINE TRAZE DA SE POPUSTI, A OD PRAVOSLAVLJA SE TIME BAS NE TRAZI TOLIKO DA SE COVEK NE MOZE SPASITI.

NA TO SVI, osim petorice, PRIMISE UCENJE O ISHODJENJU SVETOGA DUHA OD OCA I OD SINA.” Jevsevije Popovic, Opca crkvena istorija , knjiga II, str.139.

Ko je menjao ucenje Crkve, sabor ili car?


U sledecem segmentu iznesu nacin na koji su car i papa pokusali da prisile episkope da prihvate i ono sto u slobodi nikad ne bi prihvatili.

Sta vi kazete na to? Da li je u to vreme Crkva mogla ocuvati cistotu apostolskog ucenja ili se prilagodila liniji manjeg otpora?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
:roll::roll::roll::roll: E, Marko, Marko. Vidim ja i kroz tvoju maglu, prozirna ti je. Zašto si sada svoj prethodni izraz poštovanje zamjenio izrazom praznovanje?

Gledaj što si još napisao:



Najprije "poštovanje nedjelje", pa "SVETKOVANJE NEDJELJE", i na kraju "ateriraš" sa "praznovanje nedelje".

Odgovor
Za mene je POSTOVATI, SVETKOVATI i PRAZNOVATI, isto. To su sinonimi.
Eto, sada znas.


A mogu li i ja tebe nesto da upitam? Stace ti te tinejdzerske figure koje igraju a koje neprestano podmeces? Je li to zato da zamutis oci citaocima da prihvate maglu umesto istine? Molim te da prestanes sa tim na diskusiji teologije, jer tome nije mesto ovde. Ako to mladi upotrebe nemam nista poroitiv, ali mislim da to nije za ozbiljne ljude i osbiljnu diskusiju.



Točno, dao je jedan zakon za sve, ali tim zakonom (ediktom) nije odredio niti zapovjedio nikakvu religioznu praksu.

Slazem se u tome. Konstantina u to vreme nije zanimala religija negoi politika. On je trazio nacina kako da ublazi tenziju izmedju hriscana i mnogobozaca i kako da uspostavi mir u svojoj dtrzavi. Tako su ljudi odbacili Bozju zapovest a usvojili ljudsku. Ranije sam ti naveo izjavu gde su oniu sami priznali da su oni izvrsili zamenu a nije Bog, nije Hristos i nisu apostoli.


Ako ti Slape mislis da ipak postoji takva zapovest, ali ja jos nisam za nju cuo, daj prilozi je upravo sada ovde.

-------------
Zato tebe pitam, ako Konstantin nije nikome odredio, naredio i nametnuo nikakvu vjersku praksu ili bogoštovlje, zašto vi adventisti, od svoga nastanka do danas, širite notorne neistine kako je Konstantin kršćanima nametnuo pogansku nedjelju???

Izgleda da jos nisi shvatio poentu. Konstantin jeste izdao zakon o praznovanju nedelje. Sabor ili koncil u Laodoikeji to je potvrdioi i ti danas proklamiras da hriscani treba da svetkuju prvi, a ne semiu dan.

Ponovo od tebe traziim ako postoji ijedna druga zapovest koju je Bog dao, Htristos ili apostoli koja zahteva ukidanje subote, koja je uspomena na stvaranje, a od hriscana zahteva praznovanje nedelje, molim te prilozi je sada da je vidimo.
Medjutim, koliko je meni poznato, takva zapovest, osim one dve ljudske koje sam spomenuo, NE POSTOJI!


Stvarnoslape, zasto si na ovoj temi sve svoje snage upotrebio da diskretitujes Bozju zapovest o praznovanju subote, kada za to postoji posebna terma, a ova temsa je pod naslovom: UTICAJ CAREVA NA PROMENU CRKVEMNOG UCENJE.

Toliko istorijskih dokaza sam postirao, a ti bezis od njih kao djavo od krsta, i pokusavas, da umesto toga, poturis sasvim drugu temu koja vec postoji.


Sta imas da kazes o promeni crkvenog ucenja i uticaju careva na te promene?
Imas li ista na to da odgovoris ili si, cuvsi ovo pitanje, ZANEMIO?
[/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kontradiktornosti.

Stvarnoslap je prvo napisao:

Baš i nije ovako kako ti tvrdiš. Izdao je Konstantin edikt, ali to nije bio edikt o "obveznom svetkovanju nedjelje". Konstantin je u svom ediktu samo zapovjedio obustavu određenih poslova u nedjelju. Konstantin u tom ediktu baš nikome nije zapovjedio "svetkovanje nedjelje" na bilo koji način. Ovo je čisto civilni (građanski) edikt (zakon). Iz ovog edikta ne proizlazi nikakva religiozna obveza.

A onda je demantovao samoga sebe porekavsi ono sto je ranije napisao:

:mig: Što je tebi čovječe? Gdje sam ja rekao da Konstantinov edikt ništa ne naređuje i nikoga ne obvezuje?

Sto se tice Konstantinovog edikta o obavezanom svetkovanju suncevog dana - on je dat i na drzavnom i na lokalnom nivou, s time da je on odobrio odredjene poslove u polju, sto znaci da je obavljanje ostalih poslova bilo pod zakonskom zabranom, sto se vidi i u samom tekstu:

"Na časni dan sunca - neka se gradska uprava i narod koji živi u gradu odmaraju, i neka sve radionice budu zatvorene.
Međutim - na selu, seljaci koji se bave zemljoradnjom mogu slobodno nastaviti svoje poslove, jer se dešava da koji drugi dan nije pogodan za setvu ili za rad u vinogradu.
Neka se obavljaju takvi poslovi - da ne bi ppropali blagoslovi koje nam nebo šalje"


Inace, Najraniji crkveni sabor koji se pozabavio svetkovanjem nedelje - bio je sabor u Laodikeji 364 godine nove ere.
U svom 29 kanonu ovaj sabor je objavio:


"Hrišćani ne smeju da svetkuju subotu i da se odmaraju tog dana - već moraju da rade, ali dan gospodnji treba naročito da poštuju, i kao Hrišćani toga dana ne treba da rade.
Ako budu dalje svetkovali subotu - neka budu prokleti"

Ovde vidimo zabranu u pogledu svetkovanja Subote i prokletstvo koje je upuceno onima koji svetkuju Subotu - sto je i jedan od dokaza da je u to vreme bilo Hriscana koji su svetkovali ovaj Bogom odabrani dan po cetvrtoj zapovesti i po primeru Hrista i apostola.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Kontradiktornosti.

Stvarnoslap je prvo napisao:

A onda je demantovao samoga sebe porekavsi ono sto je ranije napisao:

Ništa ja nisam napisao pa porekao. Od početka pa i sada ja tvrdim da Konstantinov edikt nikome ne određuje niti naređuje bilo kakvo bogoštovlje. Ne određuje ga ni nedjeljom niti nekim drugim danom. Samo su obustavljeni određeni poslovi. Danas u skoro svim zemljama većina državnih i javnih institucija ne radi subotom i nedjeljom. Znači li to da je tim službenicima određeno i naređeno neko bogoštovlje u subotu ili nedjelju?

Sto se tice Konstantinovog edikta o obavezanom svetkovanju suncevog dana - on je dat i na drzavnom i na lokalnom nivou, s time da je on odobrio odredjene poslove u polju, sto znaci da je obavljanje ostalih poslova bilo pod zakonskom zabranom, sto se vidi i u samom tekstu:

Nema svetkovanja sunčevog dana. Ni obveznog ni neobveznog. Ni kršćanima ni poganima. Nikome nije propisano nikakvo bogoštovlje.

Inace, Najraniji crkveni sabor koji se pozabavio svetkovanjem nedelje - bio je sabor u Laodikeji 364 godine nove ere.
U svom 29 kanonu ovaj sabor je objavio:
"Hrišćani ne smeju da svetkuju subotu i da se odmaraju tog dana - već moraju da rade, ali dan gospodnji treba naročito da poštuju, i kao Hrišćani toga dana ne treba da rade.
Ako budu dalje svetkovali subotu - neka budu prokleti"

Ovde vidimo zabranu u pogledu svetkovanja Subote i prokletstvo koje je upuceno onima koji svetkuju Subotu - sto je i jedan od dokaza da je u to vreme bilo Hriscana koji su svetkovali ovaj Bogom odabrani dan po cetvrtoj zapovesti i po primeru Hrista i apostola.

Imaš li originalni tekst kanona 29? Citiraj ga.
 
Natrag
Top