Uskrs,Kolko su 3 dana i tri noci?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
No, kada bi mene pitao onaj musliman ovo ja bih mu mogao ponuditi tvoj odgovor..da stvaranje opisano u Bibliji nije nešto što je opisano redosledno i da to što piše ne znači da je sva baš tako bilo. Da to treba razumeti u drugom kontestu.

Međutim, mogao bih mu ponuditi i ovaj odgovor. Sad svako neka proceni koji odgovor bi bio nešto što bi njemu pokazalo da je Biblija zaista nadahnuta i da joj se može pokloniti puno poverenje.

OK. Još mi samo reci što bi odgovorio onom muslimanu kad bi te upitao: Vjeruješ li da su Eva i zmija stvarno razgovarale?


Dakle, pošto je ovo nastalo posle stvaranja čoveka jasno je da izveštaj iz 1. Mojsijeve 1 nema veze sa ovim iz glave 2. Dakle, vrt Edemski je nastao 6-tog dana a ne trećeg.

Gdje u Bibliji piše da je Edenski vrt nastao 6-tog dana stvaranja? :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
De mi onda Jovane objasni sta rade tela na krstu svo vreme praznika i skidaju se tek uvece da ne bi bas uvece ostala u petak?

Sta se to posebno uvece desavalo?

Ne uklapa se..

Mislim da je ipak rec o nerazumevanju racunanja vremena kod jevreja, mislim da pisac predvece vec racuna kao naredni dan pa govori kao da je praznik vec nastupio a u stvari nije..

Subota. Po tradiciji fariseja tela moraju biti sklonjena pre subote
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Subota. Po tradiciji fariseja tela moraju biti sklonjena pre subote
Ne pise tako, pise da je bila "velika subota" Jovane. Sta se slavilo za veliku subotu? Ocigledno nije imalo veze sa sedmicnim praznikom samo. Zasto su ubrzavali smrt zlocinaca bas pred zalazak sunca? Visila su tela svake subote, ova nije bila obicna subota..

Ne uklapa se!

Ispada da je u subotu tj. petak vece pocinjao praznik!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
OK. Još mi samo reci što bi odgovorio onom muslimanu kad bi te upitao: Vjeruješ li da su Eva i zmija stvarno razgovarale?




Gdje u Bibliji piše da je Edenski vrt nastao 6-tog dana stvaranja? :)

Sa čovekom. Ne pominje se trećeg jel tako...kada se pominje? Tek šestog. I kao što vidiš i sam ta drveta su stvorena 6-tog dana a to te je bunilo kako 6-tog kada je stvoreno trećeg. Jasno je da si i ti shvatio da su ona nastala 6-tog. A tek sa njima pominje se vrt Edenski..uz ono što rekoh ranije pominje se tek od šestog dana. Dovoljno referenci. Ali kažem takvu revnost u detaljima treba da primeni i kad ovo pitanje proučava sam za sebe. Onda ne bi se pojavile "kontradikcije".

Za zmiju mislim da da... Ne postoji tekst u Bibliji koji ovo na drugom mestu dovodi u sumnju ili daje drugačiji izveštaj
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Upravo zbog jubileja...preklapanja praznika presnih hlebova i subote sedmične
Pa Jovane, praznik presnih hlebova pocinje 14. uvece. Sto bi znacilo da je u petak bio 14. i pocinjao je 15. I to je preklapanje.

Znaci imamo preklapanje u petak, umesto u cetvrtak, kad bi trebalo da bude!

Shvatas li problem?

Onda cetvrtak uopste nije bio dan pashe, jer tog dana treba biti preklapanje!

Vidi:

"Prvoga mjeseca četrnaesti dan uveče počnite jesti prijesne hljebove, pa do dvadesetprvog dana istoga mjeseca navečer" (Izlaska 12, 18.)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
I kao što vidiš i sam ta drveta su stvorena 6-tog dana

Ali ja ne vidim. Gdje ti to vidiš, uputi me. Gdje to piše u Bibliji? Ti tvrdiš da je Edenski vrt stvoren 6-tog dana, ne zato što to potvrđuje Biblija, nego zato što ti to treba za potvrdu tvog vjerovanja. A to je "pendrečenje Biblije".

Za zmiju mislim da da... Ne postoji tekst u Bibliji koji ovo na drugom mestu dovodi u sumnju ili daje drugačiji izveštaj

Jesam li te dobro razumio? Rekao bi muslimanu da su Eva i zmija zaista razgovarale? :)
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Evo brate Mire, s vremena na vreme. Malo sam na drugim forumima ali više obaveze, posao...sve oduzima snagu i vreme ali uvek se osvežim došavši tj. vrativši se ovde :)

Kako si ti..nadam se da si dobro:).

Pozdrav.



Nastavi moj niz:....


Idemo unazad...ostavi se petka...krenimo od nedelje unazad...i subote veče..kao trećeg večera...unazad..

I nešto važno..mramo razumeti i šta znači "u utrobi zemlje"...sve ćemo ovo morati razumeti da bismo razumeli tih tri noći i treći dan :)

Ne moze niz nikako da pocne od nedelje unazad,zar ne razumes???
Ako nesto pocinje onda ide napred,a ne nazad,to je osnova.
Zasto ne pocnes niz od trenutka isusove smrti???
Kad pocnes niz od Isuove smrti unapred 3 dana i 3 noci,sve se poklapa i sve je jasno kao dan.
Ubacivati dan i noc dok je jos bio ziv sa danima i nocima dok je bio mrtav je nebiblijski.
Matej 12:40
40 Jer kao što je Jona bio u trbuhu kitovom tri dana i tri noći: tako će biti i Sin čovečiji u srcu zemlje tri dana i tri noći.
Da li mozes da kazes da se u Jonina 3 dana i 3 noci ubraja i ceo dan i noc dok se krio od Boga,ili mozda i cela sedmica,jer ne pise kolko se dana krio na brodu,sve dok ga nisu bacili u more i od tada pocinje brojanje 3 dana i 3 noci gde je bio zarobljen u utrobi kit-ajkule ili neke slicne ribe.
Nadalje da nisu u pravu ,sto hoces da izbrises 1 dan i 1 noc iz Isusovog prorocanstva
Matej 27:
62 Sutradan pak po petku sabraše se glavari sveštenički i fariseji kod Pilata,
63 I rekoše: Gospodaru! Mi se opomenusmo da ovaj laža kaza još za života: Posle tri dana ustaću.
64 Zato zapovedi da se utvrdi grob do trećeg dana da ne dođu kako učenici njegovi noću i da ga ne ukradu i ne kažu narodu: Usta iz mrtvih; i biće poslednja prevara gora od prve.
Da li primecujes u 62 stihu,da u SUBOTU (sutradan po petku) glavari svestenicki i fariseji traze od Pilata da utvrde grob do treceg dana....
Do kog to dana od subote treba da utvrdjuju grob??? Jel nedelja???,ma nema sanse ni teoretske.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Pa Jovane, praznik presnih hlebova pocinje 14. uvece. Sto bi znacilo da je u petak bio 14. i pocinjao je 15. I to je preklapanje.

Znaci imamo preklapanje u petak, umesto u cetvrtak, kad bi trebalo da bude!

Shvatas li problem?

Onda cetvrtak uopste nije bio dan pashe, jer tog dana treba biti preklapanje!

Vidi:

"Prvoga mjeseca četrnaesti dan uveče počnite jesti prijesne hljebove, pa do dvadesetprvog dana istoga mjeseca navečer" (Izlaska 12, 18.)

Čitaj Mire u 3.Mojsijevoj 23 kako ide redosled praznika. Prvo ide Pasha pa onda presni hlebovi 7 dana. Tako ide redosled..

Aaa..znam šta te buni. Što se pominje Pesah i u petak...razumem. E i ta prividna kontradikcija se rešava pojašnjenjem Biblijsko teksta. Citira ću ti to iz Evanđelja nisam kući..Kod Jevreja praznik presnih hlebova se takođe naziva Pesah...ima razloga. Zato se često i za petak kaže da je bio Pesah iako se misli zapravo na presne hlebove. Da, nikakav problem to nije i ovo nevernici i muslimani poturaju kao "kontradikciju".
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
"Provociraš"? OK, onda ovako:

Post 1,11-13: I reče Bog: "Neka proklija zemlja zelenilom - travom sjemenitom, stablima plodonosnim, koja, svako prema svojoj vrsti, na zemlji donose plod što u sebi nosi svoje sjeme. I bi tako. I nikne iz zemlje zelena trava što se sjemeni, svaka prema svojoj vrsti, i stabla koja rode plodovima što u sebi nose svoje sjeme, svako prema svojoj vrsti. I vidje Bog da je dobro. Tako bude večer, pa jutro - dan treći.

Post 1,27-31: Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih. I blagoslovi ih Bog i reče im: "Plodite se, i množite, i napunite zemlju, i sebi je podložite! .... I vidje Bog sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude večer, pa jutro - dan šesti.

Post 2,7-9: Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša. I Jahve, Bog, zasadi vrt na istoku, u Edenu, i u nj smjesti čovjeka koga je napravio. Tada Jahve, Bog, učini te iz zemlje nikoše svakovrsna stabla - pogledu zamamljiva a dobra za hranu - i stablo života, nasred vrta, i stablo spoznaje dobra i zla.
-----------------------------------------------------------------------
U prvom poglavlju Postanka čitamo da je Bog zelenu travu i sve što se sjemeni stvorio "trećeg dana stvaranja", a čovjeka je stvorio "šestog dana stvaranja" .
U drugom pak poglavlju Postanka, čitamo da je Bog čovjeka stvorio prije nego što je stvorio zelenilo i svakovrsna stabla. Što je "istina" a što "laž"? Je li Bog prije stvorio čovjeka a onda zelenilo (Postanak 2), ili je prije stvorio zelenilo a onda čovjeka (Postanak 1)? :)

U svakom slučaju u Postanju 2 je opisano ono što se događa u vrtu Edenskom. To je izdvojena celina od stvaranja trećeg dana kada se opisuje biljni svet nastao na planeti zemlji. Zato kažem tu ne postoje kontradikcije pa ni nikakva zabuna. Biljni svet na planeti zemlji je stvoren trećeg dana. Čovek je nastao šestog dana. Nikakav problem za razumeti.
A opis stvaranja u Edenu je izdvojen od ovoga opisa i nema potrebe da se pitamo da li je bilje stvoreno pre čoveka ili posle. Stvoreno je trećeg dana kada je zemlja u pitanju.
Jedino što se može raspravljati je li drveće u Edenu stvoreno pre ili posle čoveka, no to ne remeti sliku redosleda stvaranja na planeti zemlji koja je potpuno jasna.

Pozdrav.
 
Natrag
Top