Upoznajmo Srbiju

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Благо са Опленца

Благо са Опленца

topola_IMG_2883%20%20A.jpg

Топола (Фото Милан Јанковић)



Светогорске иконе, златна дијадема, Фабержеов рам, то су само неки од изузетно вредних предмета који се чувају у Задужбини краља Петра Првог Карађорђевића на Опленцу. По речима Миладина Гавриловића, директора Задужбине, највише породичних драгоцености и државног блага нестало је после априлског слома 1941. године, нешто су запленили Немци, нешто Италијани, понеки џак злата и сребра завршио је код усташа, а мањи део је допремљен до Лондона са избегличком владом – од 204 вреће злата, само је 16 стигло у Британију. Благо које је 1941. године послато у Црну Гору запленили су Немци када су ухапсили патријарха Гаврила Дожића, а други део је 1946. године црногорска Озна предала Титу за „обнову” земље. Шест година касније у манастиру Острог нађено је још злата као и изузетно вредне реликвије које су Малтешки витезови поверили на чување краљу Александру, после пропасти руске династије Романових, где су првобитно биле склоњене. То су такорећи три највеће хришћанске реликвије које постоје: рука Јована Крститеља, икона светог Луке и крст опточен драгим камењем који је направљен од часног крста на коме је разапет Исус Христ.

– Пре неколико година када су биле излагане у Русији, пренете су специјалним авионом. Требало је да из Русије дођу и у Београд, али су се црквене власти у Црној Гори уплашиле да не остану у Београду па су их из Русије вратили директно на Цетиње – испричао нам је Миладин Гавриловић.
То је само једна од бројних прича које можете чути у музеју на Опленцу где сваке године навраћа око 80.000 туриста и ђака да виде бројне занимљиве предмете из наше историје и ближе се упознају са периодом владавине Карађорђевића. Оно што плени пажњу посетилаца јесте и необична историја још једног непроцењивог опленачког драгуља, иконе „Тајна вечера”, заправо реконструкције чувеног Микеланђеловог дела, израђене у седефу, једном од најдрагоценијих материјала који се користе у црквеној уметности.
Њу је јерусалимски патријарх поклонио краљу Александру 1924. године и замолио га да се заинтересује за проблеме Јевреја у Европи, а у знак захвалности за помоћ јеврејском питању у част нашег суверена, три године после његовог убиства у Марсеју, изнад Јерусалима подигнут је парк са десет хиљада садница, који постоји и данас.
Занимљиво је да је одмах после немачке окупације, 3. маја 1941. године икона у седефу специјалним каналима послата блиском Хитлеровом сараднику Херману Герингу, великом колекционару, и све до краја рата заузимала је почасно место у његовој спаваћој соби. Враћена је у Србију, преко Међународног суда правде 1947. године, а заслуге за то, кажу на Опленцу, припадају и тадашњој тајној служби, контроверзној Озни, а нарочито човеку за специјалне операције Слободану Крстићу Учи, родом из околине Тополе, који је успео да уђе у траг овој драгоцености и тако омогући њен повратак у земљу.
Нове власти су после Другог светског рата ипак одузеле Карађорђевићима сву имовину, одавде је попаковано и камионима однето чак петсто шездесет пет предмета, опустошен је сав Музеј венаца и реликвија па је тако и Задужбина деценијама била запуштена све до почетка деведесетих година.
На Опленцу се сада, осим иконе у седефу, налази и неколико вредних светогорских икона. Једну од њих сматрају чудотворном, то је дело које је хиландарско братство даривало краљу Петру Првом поводом његовог ступања на српски престо 1903. године, са представом Светог Саве и Светог Симеона. Чудотворна је кажу, јер све благо које се у најдраматичнијим тренуцима опленачке историје налазило у њеној близини остало је сачувано до данашњих дана.
Пажњу посетилаца музеја привлачи и дуборез у маслиновом дрвету, грчког монаха Григорија која је рађена 60 година, ту је и иконостас, поклон руског цара Николаја који је краљ Петар носио кроз Албанију као приручни олтар, дијадема краљице Марије са праменом косе (остале су по приватним колекцијама), у витринама је и рам Карла Фабержеа у којем се налази фотографија принца Томислава и краљевића Андреја, ту је и венчани прстен краља Александра и краљице Марије са грбовима две краљевске куће, сабља димискија, направљена у Бечу, од сребра и злата. На корицама сабље уписане су значајније битке у којима је краљ Александар учествовао, балчак (дршка) је од злата са иницијалима престолонаследника са круном и 42 брилијанта. Ту је и сабља, поклон од козака, ђозлуци по којима је Александар Карађорђевић познат, ратне белешке, дневник краља Петра Првог, писма, фотографије краљице Марије...
Већина ових предмета пронађена је у чувеном сандуку под бројем 23. Наиме, у општем ратном метежу 1941. године, из Ужица на Опленац је стигло седамнаест сандука драгоцености. Немци су шеснаест сандука вратили у Бели двор, а онај највреднији, са редним бројем 23, немачки повереник Франц Нојхаузен, покушао је да задржи за себе, али му то ипак није пошло за руком, па је по налогу окупационих власти предат Народној банци, у главни трезор.
После рата, одлуком Министарства финансија, Народна банка део драгоцености задржава у својим трезорима, а део завршава у музеју. Почетком деведесетих година када је основана Задужбина предмети из музеја долазе поново на Опленац, а шта је све остало у Народној банци остала је тајна до данас.

-----------------------------------------

Преговори о пресељењу краља Петра Другог у опленачку крипту


– Постоји мишљење да су Карађорђевићи отишли са великом количином златом, али то није тачно – каже Миладин Гавриловић и ту тезу поткрепљује податком да је краљица Марија после рата једно време живела на једном пољопривредном имању. Она је била јако образована, народна краљица, скромно се облачила и по томе је била позната док је живела у Београду. Током рата помагала је заробљенике у немачким логорима, продавала је свој лични накит за те сврхе. Иначе, и краљ Петар Други и његова мајка, краљица Марија, сахрањени су у иностранству, краљ Петар у Америци, а краљица мајка у Енглеској. Већ две године трају преговори да се краљ Петар Други сахрани у крипти цркве маузолеја на Опленцу где се налази гробница
чланова династичке породице Карађорђевића.
Маузолеј се одликује једним од најквалитетнијих мозаика на свету, а крипта је урађена по узору на француске и бечке маузолеје.

-----------------------------------------------

Круна од бронзе

Краљ Петар је први нововековни крунисани српски краљ. Краљеви Милан и Александар Обреновић нису били крунисани, а Петар Први се крунисао круном направљеном од топа, у народу познатијем као гласник, абердар. То је био топ његовог деде Карађорђа, који се чуо до београдске вароши.

Извор: Политика



 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
planinski turizam na području Stare planine

Program razvoja planinskog turizma na području Stare planine (na osnovu Plana razvoja turizma na Staroj planini sa predinvesticionom studijom i fizičkotehničkim karakteristikama skijališta, odnosno Master plana) urađen je za područje od 192 km 2 na teritorijama opština Knjaževac i Pirot (u obuhvatu za realizaciju prioritetne subregije turističke regije Stara planina po Prostornom planu Republike Srbije iz 1996.), tj. za 12,45% područja obuhvaćenog Prostornim planom, ili za 16,79% područja Parka prirode.
Na ovom prostoru je dugoročno planiran turistički rizort (kompaktni kompleks turističke ponude sa centralizovanim smeštajem i neposrednim kontaktom sa turističkom infrastrukturom) kapaciteta od ukupno 22.861 ležaj (na lokalitetu Jabučko ravnište 18.576 ležaja i na lokalitetu Leskova 4.285 ležaja), najvećim delom na teritoriji opštine Knjaževac i manjim delom na teritoriji opštine Pirot. U funkciji ovog smeštaja i skijaša - dnevnih izletnika predvi|eno je alpsko skijalište ukupnog kapaciteta od 26.835 jednovremenih skijaša, od toga na teritoriji opštine Knjaževac 21.895 jednovremenih skijaša (sektor Jabučko ravnište - Golema reka) i na teritoriji opštine Pirot 4.940 jednovremenih skijaša (sektor Jabučko ravnište - Topli Do).
U prvoj fazi realizacije turističkog rizorta predviđena je izgradnja 6.192 ležaja na lokalitetu Jabučko ravnište (sve na teritoriji opštine Knjaževac) i alpskog skijališta za 5.230 jednovremenih skijaša (na delovima sektora Jabučko ravnište - Golema reka i Jabučko ravnište - Topli Do). Svi navedeni planski pokazatelji smeštaja uključeni su u ovu finalnu verziju Predloga prostornog plana za javni uvid. Granični, maksimalni kapacitet alpskog skijališta od 26.861 jednovremenog skijaša tretiran je u Predlogu prostornog plana kao rezultat detaljne razrade skijališta kojom se Prostorni plan ne bavi (u Prostornom planu se daju rešenja samo za glavne poteze sistema skijališta koji podrazumevaju minimalne kapacitete, a u funkciji turističkog rizorta je procenjen minimum/optimum kapaciteta alpskog skijališta od 23.061 jednovremenog skijaša). Kako se Prostornim planom predviđa mogućnost da se ukupni kapacitet jednovremenih skijaša tokom detaljnije razrade može povećati za najviše 66% (tj. sa 42.100 na 68.500 skijaša), to odgovara maksimalnom, graničnom kapacitetu iz Programa razvoja planinskog turizma na području Stare planine (Master plana) za obuhvaćeni deo prostora u opštinama Knjaževac i Pirot.




Područje Stare planine karakteriše raznovrstan litološki sastav, predstavljen sedimentnim, manje magmatskim i metamorfnim stenama, od najstarijih, paleozojskih, preko mezozojskog flišnog i krečnjačkog kompleksa i neogenih jezerskih i marinskih sedimenata, do najmla|ih kvartarnih rečnih i bigrenih naslaga.
Posebno je značajna facijalna raznovrsnost mezozojskih sedimenata, sa punim stratigrafskim razvićem trijasa, jure i krede i obiljem fosila u stenama pojedinih odeljaka ovih perioda. Geostrukturna gra|a terena je veoma složena i izražena je kroz brojne i reprezentativne pojave rasedne i naborne tektonike. Po svojim stratigrafskim, petrološkim, paleontološkim i geotektonskim odlikama Stara planina predstavlja izuzetnu riznicu " dokumenata " o istoriji razvitka zemljine kore, složenosti geoloških procesa i promenama paleoekoloških uslova.
Primarnu morfološku odrednicu čini markantni planinski greben, čija se visina povećava od severa ka jugu, dostižući na Midžoru 2169 m n.v., pri čemu je još jedan vrh viši od 2000 m n.v. (Dupljak), a desetak vrhova (Srebrana glava, Kopren, Tri čuke, Vražja glava, Golema glava, Golemi kamen i dr.) su u visinskoj zoni 1900- 2000 m n.v.. Osim presedlinama izme|u tih vrhova, glavni greben je na nekoliko mesta izrazito snižen i probijen planinskim prevojima, od kojih su najpoznatiji Sveti Nikola i Kadibogaz. Od glavnog grebena odvajaju se bočni ogranci koji u obliku istaknutih razvo|a, sa širim i blaže nagnutim temenima, uokviruju izvorišne basene desnih pritoka Visočice i Timoka, posebno Crnovrške reke (greben Prilepski vrh - @arkova čuka - Babin zub), Toplodolske reke (Belan - Mramor - Bratkova strana) i Dojkinačke reke (Kopren - Stražna čuka- Ponor). Diseciranost reljefa sa spletom dolina i jaruga je intenzivna, a vertikalno usecanje prethodno spomenutih dolina iznosi i do 800-1000 m u odnosu na temena njihovih razvo|a. Ukupna visinska razlika najviše i najniže tačke područja je preko 2000 m . Takav dinamičan reljef odlikuje se veoma strmim nagibima, mestimično i stenovitim liticama na odsecima planinskih strana, ili usecima rečnih dolina (Babin zub, klisura Vladikina ploča, klisura Temske, klisura Rosomačke reke, Rosomački vrh, odsek Koprena, krečnjački ekskarpmani Vidliča) i izraženom varijabilnošću i raznovrsnošću ekspozicija. Rečna korita su sa strmim uzdužnim profilima, prelomima i stenovitima kaskadama i izrazitim meandarskim krivinama. Na krečnjačkim terenima prisutni su oblici kraškog i fluviokraškog reljefa (uvale, vrtače, ponorske doline, pećine i dr.)




izvor:tt-group
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Ženska škola Jelene Anžujske

Ženska škola Jelene Anžujske

Vrativši se na put Novi Pazar - Raška, brzo stižete do Raške, i zatim nastavljate Ibarskom magistralom ka Ušću.

Izvor: Danas

Autor: Slobodan Ogrizović


1878797594d1b135bac01e526681753_huge.jpg

Photo: Djordjes / Wikimedia Commons


U mestu Brvenik postoje dva skretanja - levo za manastir Gradac, a desno, preko mostića, za staru i novu Pavlicu. Prvo možete poći desnim pravcem - i brzo stižete do Nove Pavlice, neka dva kilometra udaljenu od raskrsnice.

Sagrađena je negde oko 1383. godine kao zadužbina braće Musića, sestrića kneza Lazara. Crkva pripada tzv. moravskoj školi, ali sa veoma jednostavnim fasadnim površinama. Crkva je u trenutku kada smo stigli bila zaključana, ali zahvaljujući ljubaznoj monahinji koja se nalazila u konaku pored crkve, ušli smo unutra... Nekoliko stotina metara odatle nalazi se i Stara Pavlica, za koju nema pouzdanih podataka o vremenu nastanka. Prvi put se pominje u dvanaestom veku kao muški manastir i kao metoh manastira Studenice, u darovnoj povelji kralja Stefana Prvovenčanog, ali se veruje da je nastala pre epohe Nemanjića. Danas su sačuvani samo ostaci ovoga manastira. Crkva je posvećena svetim apostolima Petru i Pavlu.

Zatim nazad ka Ibarskoj magistrali, a onda, sa iste raskrsnice, put levo vodi ka manastiru Gradac.

Put od Brvenika do manastira Gradac je veoma lep, a i čini vam se nemogućim da bi bilo šta moglo da remeti sklad sa okolnim obroncima Golije. Gradac je zadužbina kraljice Jelene Anžujske, žene kralja Uroša Prvog. Manastir, posvećen Blagovestima, podignut je oko 1270. godine, a živopisan verovatno 1275. godine. Kraljica je ovde osnovala prvu žensku školu. Jelena Anžujska je ovde i sahranjena. Mada zidana pretežno u raškom stilu, vidljivi su i uticaji gotskog stila na elementima manastirske crkve - verovatno zahvaljujući kraljičinom uticaju i poreklu. U ovom kompleksu nalaze se osim velike Bogorodičine crkve još i manji hram Svetog Nikole, kao i konaci i trpezarija sa kuhinjom. Da li treba pomenuti da je i ovaj manastir stradao od Turaka? Na crkvi se jasno može videti srebrnosiva olovna linija koja opisuje koliko je malo ostalo od ove svetinje posle razaranja.

Freske su delimično sačuvane, stilski vezane za one iz Sopoćana. Mala crkva Sv. Nikole je tipa katoličke propovedničke crkve i sagrađena je verovatno da bi se u njoj mogla obavljati služba za radnike katoličke veroispovesti dok su trajali radovi na Bogorodičinoj crkvi. Ono što je najvažnije za svaki manastir, pa i ovaj - jeste to da je od 1990. godine u manastiru obnovljen duhovni život. Zahvaljujući tome bićete toplo primljeni - a hvala još jednom mladoj monahinji koja nam je bila domaćin u manastirskoj crkvi. Šta reći nego nešto slično onome iz akcije za Đurđeve stupove... kako je divno, Gospode, kada manastiri vaskrsavaju... Tako mlado, produhovljeno i obrazovano monaštvo je, Bogu hvala, danas sigurno najveće bogatstvo i naše Crkve, ali i cele Srbije...

Raspitivali smo se malo da li se od Gradca može stići nekom prečicom do Studenice. Neki put definitivno postoji, najverovatnije makadamski. Ako imate džip, vredi pokušati, inače bolje je vratiti se istim putem, i Ibarskom magistralom otići do Ušća, a zatim skrenuti levo ka Studenici, koja je udaljena odatle nekih 12 kilometara. (Malo pre Ušća, negde oko Baljevca je odvajanje za Jošaničku Banju.) Odličnim putem, uz poneki mali odron na putu i oprezniju vožnju, vrlo brzo se stiže do cilja. Vijugavim putem, kroz nezaboravne planinske predele, uzvodno uz rečicu Studenicu, tako je lepo voziti se da i ne osetite - a već ste ispred manastira.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Debeljačka jezera

Debeljačka jezera

Kompleks revira čini pet jezera od kojih su četiri kultivisana i uređena po svim merilima takmičarskih voda. Ovo su veštačka jezera nastala u starom glinokopu, koji se vremenom ispunio vodom

Izvor: Caffe Vojvodina


11525972864d19aa3f8e43c972341960_extreme.jpg


Zahvaljujući domaćinskom gazdovanju i redovnom poribljavanju, ovo je izuzetno bogata voda, sa uređenim prilazima lovnim mestima i bogatom dopunskom ponudom. To je svrstava u red vrhunskih revira koji i najzahtevnijim ribolovcima uvek pružaju maksimum...

Debeljačka jezera se nalaze u južnom Banatu, nedaleko od samog centra Debeljače. Revir je udaljen oko 40 kilometara od Beograda i 90 kilometara od Novog Sada. Do njega se dolazi putem preko Pančeva, Kačareva i Crepaje ili Zrenjaninskim putem preko Opova, ako dolazite iz pravca Beograda. Ako dolazite iz Novog Sada, put vas vodi preko Zrenjanina, Idvora, Farkaždina i Kovačice. Na samu vodu se dolazi čvrstim putem.

Kompleks revira čini pet jezera od kojih su četiri kultivisana i uređena po svim merilima takmičarskih voda. Ovo su veštačka jezera nastala u starom glinokopu, koji se vremenom ispunio vodom, a zahvaljujući domaćinskom gazdovanju i redovnom poribljavanju, sada je ovo izuzetno bogata voda, sa uređenim prilazima lovnim mestima, kao i bogatom dopunskom ponudom.


18966935154d19aa403ed7a610769026_extreme.jpg


Debeljačka jezera praktično čine tri vode. Jezero 3 namenjeno je sportskom ribolovu i na njemu se odvijaju takmičenja u lovu na šarana i amura, kako ligaška tako i nadmetanja po kup sistemu. Zato na jezeru postoje 22 uređena mesta za ribolov, odnosno deset boksova za takmičarski ribolov. Jezero je nepravilnog, pravougaonog oblika, površine od tri hektara. Dno revira je tvrdo, glinovito sa dosta platoa na kojima se riba hrani i pored kojih prolazi. Obale jezera su obrasle trskom, a na svakoj poziciji za ribolov zasađene su vrbe koje prave hlad tokom sunčanih dana.

U jezeru ima 14 tona šarana težine od tri do 21 kilogram. Zahvaljujući redovnom poribljavanju, veliki ulovi nisu retkost, tako da često padnu i "brke" od preko 20 kilograma. Pored šarana, tu je i tona krupnog amura. Na jezeru se primenjuje striktan sportski režim ribolova - uhvati i pusti.

Na samo nekoliko desetina metara od vode uređen je parking prostor, a gotovo na samoj vodi nalazi se i restoran sa bogatom ponudom specijaliteta od ribe, čuvenim mađarskim gulašem i jelima sa roštilja.

Na jezeru postoje idealni uslovi za pecanje i danju i noću, što omogućava organizovanje profesionalnih takmičenja koja mogu da traju danonoćno.


19754545474d19aa430073a966337061_extreme.jpg


Jezero 3a, ima površinu od 0,7 hektara i na njemu postoji 30 uređenih pozicija za ribolov. Iako je površinski malo, ovo jezero može mnogo da ponudi ribolovcima, jer je voda poribljena sa pet tona babuške, tonom šarana veličine ispod četiri kilograma, te sa 500 kilograma amura ispod četiri kilograma. Po ceni dnevne dozvole moguće je odneti neograničenu količinu ulovljene babuške, dok se svi ulovi šarana plaćaju po aktuelnom cenovniku za kilogram ulovljene ribe. Jezero je lepo uredjeno, sa razuđenim pojasevima trske na obalama jezera.

Veliko jezero, Jezero 4, površine pet hektara, takođe je vrhunska voda, sa 58 pozicija za ribolov. Ovo jezero je poribljeno sa pet tona babuške i dve tone konzumnog šarana, težine ispod četiri kilograma. Po ceni dnevne dozvole može se odneti sve što se ulovi, u neograničenim količinama.

Debeljačkim jezerima posvećeno je mnogo pažnje. Upravo zato revir može mnogo da pruži, kako sportskim ribolovcima, tako i vrhunskim takmičarima. Rečju, ovo je revir koji zaslužuje pažnju svakog ribolovca.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Salaši lepi i pod snegom

Salaši lepi i pod snegom

Večernje novosti 26.01.2011 06:35



Ravnica izuzetno atraktivna i zimi - turistička ponuda ne manjka. Na popularizaciji zimskog turizma još treba da se radi, posebno u inostranstvu

Vojvodina ima šta da pokaže i kad je prekrije snežni pokrivač. Kako ističu turistički radnici, glavna turistička ponuda Vojvodine ne gubi ništa dolaskom hladnih dana. Turisti, kako navodi Nebojša Mudrinski, iz Turističke organizacije Vojvodine, mogu da uživaju, bez obzira na to vole li banjski ili lovni turizam. Jednako atraktivna, ako ne i atraktivnija je i ponuda na salašima, ali i u vinskim podrumima... Mudrinski takođe napominje kako se u kalendaru manifestacija, u mestima po Vojvodini, jednostavno, ne može videti razlika između zimskih i letnjih meseci.
Gotovo svaka opština u Vojvodini ima i po neku zimsku manifestaciju, a neke od njih su izuzetno atraktivne i poznate - kaže Mudrinski. - Istina, na popularizaciji zimskog turizma još treba da se radi, i to pre svega u inostranstvu.
Zimi, istina, nema brodova, koji krstare Dunavom, i čija je redovna stanica Novi Sad - napominje Mudrinski. - I pored toga, učinićemo sve da turiste, posebno iz inostranstva, zainteresujemo za bisere turističke ponude ravnice prekrivene snežnim pokrivačem.
Kompletna turistička ponuda Vojvodine, kako napominje Mudrinski, predstavljena je na sajtu Turističke organizacije Vojvodine, gde je postavljen kalendar dešavanja za celu 2011. godinu. Adresa sajta je njnjnj.vojvodinaonline.com.
Neke od najpoznatijih manifestacija, koje redovno okupljaju veliki broj posetilaca, upravo u zimskim mesecima, su „Kobasicijada“ u Turiji, koja se tradicionalno održava u februaru. U ovom mesecu, održava se i „Slaninijada“ u Kačarevu. U januaru je mnoštvo dešavanja u vezi sa običajima u vreme Božića, a tu su i dani vina u Rivici, sajam vina u Temerinu, Sveti Vinko u Subotici, prela u Banatskom Karađorđevu...
Lovci, takođe, nisu zanemareni, pa u januaru, mogu da učestvuju u hajkama na lisicu, u Vladimirovcu i u Banatskom Aranđelovu, a u februaru je predviđena i hajka na šakala u Čereviću.
Ljubitelji kolača, u februaru, mogu da posete festival „Sremski kolač“ u Rumi, a celim nizom manifestacija, biće obeležen 14. februar - Sveti Trifun, zaštitnik vinogradara.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Занимљива Србија: Манастир Свете Богородице

Занимљива Србија: Манастир Свете Богородице

Ту је као монахиња живела мајка Светог Саве


Мало је остало од некадашње прве задужбине жупана Стефана Немање


Остаци древне светиње (Фото Славица Берић)




Куршумлија се нашла на туристичким мапама захваљујући Ђавољој вароши, у коју хрли на хиљаде посетилаца из земље и света, али углавном не зна да је ту у првој престоници Стефана Немање подигнут први храм посвећен Светој Богородици још 1156. године, од кога је мало остало: два стуба портика на задњој страни, зидови од опеке, олтарска апсида... Зашто је препуштен зубу времена манастир јединствен у Србији по архитектури, грађен по угледу на цариградске цркве 11. века, у коме је живела мајка Светог Саве, а после о њему бринула султанија Мара?
– Пре годину дана покренули смо иницијативу и упутили захтев Заводу за заштиту споменика културе у Нишу, да се обнови манастир Свете Богородице у Куршумлији, први од око 200 манастира изграђених у епохи Немањића – рекао нам је директор сектора за развој туризма „Планике” Радован Танасковић додавши да су у Куршумлију тим поводом долазили и из Министарства културе Републике Србије.
„Планика” би уложила део средстава у обнову овог споменика културе од изузетног значаја, бројни су и донатори спремни да то учине, колико нам је познато урађен је и пројекат, али би прво требало урадити археолошка истраживања, појашњава наш саговорник.

Беле Цркве

Велики српски жупан Стефан Немања је своју политичку каријеру и важно поглавље у историји Србије започео у данашњој Куршумлији, где је била његова прва престоница више од 30 година. Ту је сазидао прве задужбине: манастире Свете Богородице (1159. године) и Светог Николе (од 1165. до 1168) а онда, пошто је одатле проширио државу, сео на престо великих жупана у Расу.
Важно је истаћи да су ова два манастира не само временски него и архитектонски на почетку немањићке епохе. Они не само да су имали утицај на потоње грађевине зидане у доба Немањића, већ су променили чак и име места у коме су сазидани. Били су покривени оловним плочама које су бљештале на сунцу и виделе се надалеко, па је по њима старо словенско име Топлица, како се некада називала Куршумлија, замењено новим називом Беле Цркве. Тек после прве и друге сеобе Срба 1690. и 1737. године, када су Арнаути населили опустошени крај, ново име полако пада у заборав. Обе су цркве порушене, а оловни кров изливен у куршуме. Неки сматрају да је отуда данашње име Куршумлија, али по мишљењу турколога, оно води порекло из старотурског језика, на којем значи Беле Цркве.
Од успостављања аутокефалности Српске православне цркве 1219. године, Куршумлија је и седиште Белоцркванске епископије, а од оснивања Српске патријаршије и седиште Архиепископије.

Анин други дом

У близини ушћа реке Косанице у Топлицу, на путу ка селу Пепељевац, где је некада пролазио римски пут а данас железница из Ниша за Косово Поље, налази се рушевина прве Немањићеве задужбине.
Црква Свете Богородице је подигнута на месту старијег храма. Зато је једна од претпоставки да је Немања у ствари обновио хришћанску цркву из 6. века. Зидана је споља опеком, а изнутра од опеке и камена. Историја бележи да се Немања после повлачења са власти 1196. године замонашио, као и његова супруга Ана, у цркви Светих Петра и Павла у Расу. Том приликом су узели монашка имена Симеон и Анастасија.
Прву годину свог монашког живота Симеон је провео у Студеници. У јесен 1197. године Симеон се придружио сину, Светом Сави, на Светој Гори. Тамо је уз дозволу византијског цара 1198. године почео градњу манастира Хиландара.
Анастасија је остала у манастиру Свете Богородице у Куршумлији. Мајка највећег српског светитеља Саве била је кћерка византијског цара Романа IV Диогена. Ана је родила два сина, Вукана и Стефана, а знатно касније, када је имала скоро 50 година, најмлађе дете Растка, касније монаха Саву. Нема сумње да је грчки језик Сава научио од мајке.
Анастасија је преосталих пет година провела у манастиру, где је преминула у 75. години, 21. јуна 1200, четири месеца након упокојења њеног супруга (Стефан Немања, монах Симеон, уснуо је у 86. години у манастиру Хиландару, 13. фебруара 1200.).
О манастиру Свете Богородице се неко време, у 15. веку, старала и султанија Мара, кћерка Ђурађа Бранковића и жена турског султана Мурата Другог, која је у непосредној близини имала двор.
Турци су цркву у више наврата рушили и палили, али је ипак нису до краја уништили. Прича се да је неки обесни потурица у 13. веку порушио део цркве и од тог материјала направио воденицу на Топлици, коју му је убрзо набујала вода однела.
Интересантно је да је у близини цркве откривен накит, први примерак ове врсте нађен на територији Србије.
Манастир је запуштен после Велике сеобе Срба, након чега су Османлије скинуле оловни кров, чиме је започело његово зарушавање. Временом су манастирске грађевине порушене, као и сама црква од које је опстао само део који је истраживан 1921. године и очишћен од растиња. Конзервација је рађена и 1948. године, као и недавно, али у мањем обиму. Црква, у народу позната као Петковача (јер се око ње сваке године на Велики петак окупљају верници), само је делимично обновљена. Остаје нада да ће се што пре наћи средства за обнову ове светиње.

С. Берић
Објављено: 30.01.2011.
Извор: Политика магазин



 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Pet čuda Srbije



Izvor: adriatalk.com


Srbija predstavlja veliki turistički potencijal, međutim u turizam Srbije, nedovoljno se ulaže, te se turistički razvoj odvija klimavo i često u pogrešnom smeru. U ovom tekstu predstavićemo Vam pet velikih atrakcija Srbije, koje bi u budućnosti mogle da budu značajni turistički centri.

resavska-pecina-3.jpg

Resavska pećina - predstavlja pećinu staru 80 miliona godina, i jedna je od najstarijih u našoj zemlji. Njeno stvaranje je počelo pre velikog ledenog doba. Stariji nakit pećine, prema procenama, nastao je pre 45 miliona godina. Iako je duga 4,5 km, samo 2,83 km je istraženo, a za posetioce je uređeno 800 metara. Pećina se može obići isključivo šetnjom kroz istu, dok bi je uvođenje turističkog vozića učinilo znatno atraktivnijom. Pećina se nalazi se u istočnoj Srbiji, 20 km od Despotovca.



djavolja_varos2.jpg

Đavolja varoš
– svetski redak geomorfološki fenomen smešten na planini Radan, u blizini Kuršumlije. Sastoji se od 202 kamene figure, nastale dejstvom erozije. Pored, kamenih kula, Đavolju varoš, karakterišu I dva izvora vode sa visokom mineralizacijom, koje se mogu koristiti u banjskom lečenju. Đavolja varoš je bila nominovana u kampanji otkrivanja novih 7 svetskih čuda.




pescara1.jpg

Deliblatska peščara
– ili kako se još naziva poslednja pustinja u Evropi, predstavlja redak fenomen, sa svojim dinskim reljefom. Zaštićena je kao specijalni prirodni rezervat.

deliblatska_karta.jpg

Nalazi se u jugoistočnom Banatu, a dodatnih turističkih atraktivnosti u okviru Deliblatske peščare nalazi se etno selo, turističko naselje Čardak, i Belocrkvanska jezera.





Viminacium-map.jpg

Viminacijum
– arheološko nalazište, koje se nalazi 12 km od Požarevca. Viminacijum je u doba Rimljana, predstavljao jedan od najznačajnijih vojnih logora na Dunavu.


24154715833a9e0f,b0,1724,1149,0,0,720,720.jpg

Danas je na ovom lokalitetu, istraženo više od 14 000 grobnica, iskopan je mauzolej i terme, za koje se smatra da su bile glavno sastajalište Rimljana. Viminacijum je pretvoren u arheološki park i otvoren je za posetu turista. Poseta traje 2,5 sata, a cena ulaznice za jednu odraslu osobu je 250 dinara.





Gamzigrad_Big.jpg

Gamzigrad
– još jedno arheološko nalazište, atičke rimske carske palate Feliks Romulijane, koja je predstavljala rezidenciju rimskog cara Galerija (Gaja Valerija Maksimijana Galerija). Gamzigrad je smešten u blizini Zaječara, a od 2007. Godine, stavljen je pod UNESCO-uzaštitu.


Gamzigrad-enter.jpg

Vrlo interesantna mesta za obilaske, takođe, zbog svoje posebnosti su: Sirmium (arheološko nalazište jedne od rimskih prestonica) i Titelski breg, koji iako se na prvi pogled čini vrlo običnim, zapravo predstavlja pravu retkost po svom geomorfološkom obliku. Naime, Titelski breg, predstavlja jedinstveno lesno ostrvo sa velikom koncentracijom lesnih profila na malom prostoru, te samim tim predstavlja potencijal da u budućnosti bude nominovan za GEOpark.



gamzigrad-felix-romuliana-1.8176.large_slideshow.jpg
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Ход по малинама, масажа на сену

Ход по малинама, масажа на сену


Српска велнес бајка нуди медитацију на зобеној слами, вежбање фитнеса у опанцима, учење старих заната или испијање „љубавних” чајева


VELNES2.jpg

Важно је да се паровима у исто време масирају стопала, због боље комуникације и зближавања. После тога им се обувају штрикане чарапе, односно српске спа папуче


Какав је осећај ходати по малинама, медитирати на зобеној слами и пијуцкати кимовачу, могу да сазнају сви који зађу у неко од домаћинстава горњомилановачке општине која су осмислила „српску велнес бајку”.Тамо странци и домаћи гости могу да, у опанцима играјући народна кола, науче кораке српског етнофитнеса и да се упуте у тајне српске „спа” кухиње, у које ће улазити корак по корак, уживајући у Милутиновим и Душановим залогајчићима, својеврсним канапеима, каквим се гостило на двору Немањића.
Примаријус др Горана Исаиловић, из Високе струковне медицинске школе, један од твораца српског велнес концепта, открива у чему је чар масаже стопала малинама, док седите на „престолу” од зобене сламе – лети у велнес врту (у воћњаку, испод шљиве), а зими поред топле пећи.
„Важно је да се љубавним паровима у исто време масирају стопала, због боље комуникације и зближавања. Користе се малине треће категорије, које гости најпре газе док се не направи сок, затим им се њиме ноге исперу и масирају. После тога им се обувају штрикане чарапе, односно српске спа папуче. Када је лепо време, то се ради напољу док они уживају слушајући цвркут птичица, а и зими им се пушта тај звук”, истакла је др Исаиловић.
Да се гости не би превише опустили, помажу им зналци наших фолклорних игара. Циљ је да посетиоци сваког дана науче по неко ново коло: један дан „Моравац”, други дан „Жикино”, трећи „Ужичко”, четврти „Влашко”... А затим следи „стречинг” – у опанцима, које др Исаиловић назива српским патикама. Кад им досади играње, шаљу се у такозване анимационе радионице, где се баве старим занатима и справљањем древних јела.
Заинтересованима се даје прилика да сами справе питу са сиром или погачу, исплету чарапе, да се окушају у брању лековитог биља, упознају с тајнама ткања и предења, прављења слатка од шумског воћа, у дружењу с „кућним љубимцима”: тробојним балканским гоничем или мангулицом.
Када упече сунце, посетиоци велнес бајке моћи ће да прођу и кроз хидрозону, а уместо џакузи-када овде је на програму шетња кроз поток и купање у каци за ракију.
„Ту је и средњовековни коктел, који су справили стручњаци из Бање Ковиљаче. Желимо да иностраним гостима објаснимо да се здраво јело и пило још у средњовековној Србији. Покушали смо да „реконструишемо” медовачу и кимовачу. Осмислили смо и два велнес чаја чију је рецептуру једна компанија већ откупила: онај од хмеља за мушку моћ и дуже сексуално уживање и други, за женску лепоту, од босиљка и мајчине душице”, наводи Горана Исаиловић.
А као успомена на српску велнес бајку, туристима се нуде разни сувенири, попут тегле са слатком од малина,чокањчића са воћном ракијом, штрикане чарапе...
-----------------------------------------------------
Ланч-пакет коњаника
Посебно занимљив сувенир из „српске велнес бајке” јесте такозвана торбица коњаника од козје коже, с длаком окренутом ка унутра, ради заштите хране од инсеката и кварења. Овај ланч-пакет чине: парче ражаног хлеба, комад суве сланине, кришка козјег сира, главица белог лука, шака сушеног воћа, дашчица и ножић.

Данијела Давидов-Кесар
Објављено: 28.02.2011.
Извор: Политика



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Bistra voda sa kamena mami turiste

14. 03. 2011. 08:00h| N. Nenković - Vesti
Bistra voda sa kamena mami turiste

Vodopad "Bigar" na Stanjinskoj reci kraj varošice Kalna, od ove godine je uključen u turističku ponudu Stare planine kao prirodna atrakcija koju treba obavezno videti. Iako je pravi biser ovog kraja, ova znamenitost do sada je bila malo poznata.

Na glavnom putu koji od Knjaževca vodi ka novom zimskom centru na Babinom zubu nema ni table sa obaveštenjem koja bi vozačima skrenula pažnju da ima i drugih lepota osim belih padina. Slično je bilo i na sve prometnijem drumu koji od Kalne ide ka Pirotu, iako se u njegovoj neposrednoj blizini nalazi vodopad.

1.jpg
Atrakcija: Vodopad "Bigar" na Stanjinskoj reci

Odnedavno je, međutim, Turistička organizacija Knjaževca postavila velike panoe koji putnicima i namernicima skreću pažnju na "golemu ripaljku", kako kažu u ovom kraju. Na tome se, srećom, nije stalo, pa je nedaleko od vodopada uređen i mali parking. Na njegovom obodu je već postavljeno nekoliko "pečurki" sa klupama za posetioce koji odluče da svrate i razgale dušu prizorom koji ostaje u sećanju.

- U planu je da se urede pešačke staze u okolini vodopada i uzvodno od njega - saznajemo od Saše Ignjatovića, predsednika knjaževačke Turističke organizacije. - Dolina Stanjinske reke prava je oaza netaknute prirode koja krije još nekoliko atrakcija. Uzvodno od "Bigra" je više manjih vodopada, a tu su i tri jezerca bistre planinske vode. O njima se malo zna, jer je ovaj predeo nepristupačan i slabo naseljen.

2.jpg
Retke vrste: U Stanjinskoj reci ima daždevnjaka

Baš to je magnet za savremene gradske "nomade", veruje Ignjatović koji se nada da će "Bigar" vrlo brzo da postane ne samo usputna stanica motorizovanih gostiju Stare planine, nego i jedan od razloga zbog koga će ljudi da dolaze u ovaj kraj.

Korito stanjinske reke i krečnjačke stene u koje se useca, nesvakidašnje su vajarsko delo prirode. Atraktivni vodopad već obilaze gosti malih hotela i pansiona u potplaninskim selima, a većina je takve posete već uključila u aranžmane.

Ledena i pitka

U okolini vodopada priroda je još "devičanska" i nezagađena. Stanjinska reka je bistra, ledena i čista, pa iz vira u podnožju dvadesetak metara visokog vodopada može da se pije voda. Leti, seljaci i putnici ovde svraćaju da se osveže i utole žeđ. U kristalnoj rečici žive i retke životinje, kao daždevnjaci koji su aktivni i zimi.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
"Natprirodne" turističke ture po Srbiji

"Natprirodne" turističke ture po Srbiji

02. april 2011. 12:11 > 12:16

Fitnes sa vampirom, jutarnja kafa sa vešticom, potraga za skrivenim blagom, ručak sa zmajevima ili noćenje sa đavolima. Ovo su samo neki od natprirodnih turističkih doživljaja koje je moguće okusiti u Srbiji.


v202080p0.jpg
Guliver/Getty images


Magija, mitska bića, patuljci, čudovišta iz jezera i druge mistične legende možda nisu turistički proizvod, ali, bez sumnje, jesu zanimljiv izlet, koji i te kako može da obogati putovanje. Legende i nesvakidašnji događaji kada su lepo "upakovani" u priču, privlače turiste. Uostalom, šta je turizam nego opsena?

"Veštice i vampiri nisu razlog zbog kojeg će u neko mesto otići grupa stranih turista, ali, ako se već zateknu u blizini, to bi mogao da bude izlet na koji će rado otići", kažu za "Novosti" u
Turističkoj organizaciji Srbije. "Uostalom, pogledajte Đavolju varoš koju godišnje poseti i po 100.000 turista. Figure jesu spektakularne, ali draž im daju legende i priče koje kruže o tom mestu."

U Srbiji, dakle, postoji nekoliko "mračnih" lokaliteta koje turisti mogu da posete, ali se dva mesta i legende bore za primat. Prva je legenda o slavnom vodeničaru Savi Savanoviću koji zastupa "valjevski vampirski lobi", a drugi Petar Blagojević i Veliko Gradište, koje nosi status "prva slobodna veštičja teritorija".


Legenda kaže da je Sava Savanović bio trgovac stokom iz zapadne Srbije. Tek pod stare dane sa zagledao u mladu pastiricu. Pošto ona nije htela da se uda za njega, odlučio je da je ubije. Kada su seljani videli šta je uradio pokrenuli su hajku i puškama ubili njega i brata Stanka. Ubrzo posle sahrane, počeo je da se priviđa ljudima pa su grob otvorili i izboli ga kočevima, ali ništa nije pomoglo...


Vodenica Save Savanovića, istina trošna, i danas postoji, a sa prolećem počinju vikend-ture (za 100 evra). Gosti se dočekuju vencima belog luka i dobijaju do dve čašice "eliksira života", jer treća produžava život za 200 godina. Smeštaj je u etnoselu "Sokak svetog Save". Turu organizuje agencija "
Kasper", gde ističu da je reč o aktivnom odmoru, jer turisti u Petničkoj pećini mogu da se okušaju u Savinoj omiljenoj disciplini - letenju slepih miševa (bandži džamp). Vlasnik agencije, horor entuzijasta i kaskader, Tomislav Mitrović se trenutno nalazi u Parizu gde pokušava da populariše vikend-turu sa najpozantijim srpskim vampirom, pišu "Novosti".

Veliko Gradište, međutim, "maše papirima" da je Petar Blagojević, naš čovek iz Kiseljeva, skromni seljak, zaveden u bečkim arhivima kao prvi svetski vampir! Ovaj grad je, inače, dospeo u žižu međunarodne javnosti kao mesto gde je pre dve godine održan prvi svetski kongres veštica.


Malo dalje na istoku, u Negotinskoj Krajini cveta "magijski turizam", koji se među hrvatskim turistima pokazao kao pun pogodak pa vikendima kombijima idu ka istoku Srbije. U okolini Žagubice postoji sijaset visprenih vlaških starica koje proriču budućnost, a cena je - "koliko ko da".


(MONDO)



 
Natrag
Top