Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Dragi moj Mire, Adrian, i ostali.

Vi ovde konstantno zelite da progurate jednu tako providnu tezu, da je Hristos navodno ISPUNIO deset zapovesti, i to tako cinite da u stvari zelite da prikazete kako taj izraz ISPUNITI ne znaci da je zakon ukinut ili klonjen, vec da je Hristos tom zakonu dao novi smisao, i to prikazujete tako kao da to znaci da mi u novom zavetu taj zakon mozemo slobodno da krsimo

Верујем да у твом уму тако изгледа, то је и Савле тако видео. Док Павле види сасвим другачије. Док си ти "Савле" не можеш ни знати за боље.

Ако ја теби желим смрт (раку), а не чиним ништа да би ти био покојни, да ли сам по Мојсију крив? По њему нисам јер нема почињеног убиства, али по Христу сам веома крив. Дакле, делује много теже држати закон по Христу, а ипак се Мојсијев закон зове јармом тешким. Христов јарам је лак и бреме (терет) је лако. Како је то могуће када морамо чак помисли и мисли да контролишемо, не само поступке? Јер ми хришћани Христов ум добијамо, ново срце које не кује завере. Зато је нама лако јер и немамо ум који ће гонити такве мисли (што не значи да повремено непријатељ неће покушавати да нам усади). Зато "Савле" мора да суботари и да се тешком муком суздржава да не прекрши Мојсијев закон, живи као фарисеј мислећи да је бољи од оних који не држе исти.

"Јао, како сам савршен по закону Мојсијевом, нема ми равног! Што сам строжи према себи и другима, Ја сам Богу милији!" - рече "Савле" у срцу отврдлом своме.

А јадни "Савле" заборави како је Господ описао излазак цариника и фарисеја пред Бога и који се од њих двојице и зашто помирио са Богом.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
"Јао, како сам савршен по закону Мојсијевом, нема ми равног! Што сам строжи према себи и другима, Ја сам Богу милији!" - рече "Савле" у срцу отврдлом своме.

А јадни "Савле" заборави како је Господ описао излазак цариника и фарисеја пред Бога и који се од њих двојице и зашто помирио са Богом.

Jadni "Savle" zaboravi i na pravu poruku knjige o Jobu-Jovu.

Da li je Job - Jov bio pravedan i sve činio po "zakonu" (Ne Mojsijevom, jer isti ne beše još objavljen)? Da. Pa ipak stižu ga osude. A razlog za to nije rovarenje i podmetačina zlog, kako bi oni što bez razmišljanja Pisama materijalistički i bukvalno tumače, nego upravo ovo što farizeji, sadukeji, (zakonomlatitelji) činiše i čine.

Pričitajmo pažljivije Jobove - Jovove žalopojke, Naime, Job - Jov beše u svom srcu "savršen", beše "pravedan" ne Boga radi, nego sebe radi. Zato je i trpeo sve dok se nije pokajao.

Istu poruku nosi i parabola o bludnom sinu, u kojoj brat koji je ostao sa ocem zamera ocu na dočekivanju brata povratnika.


Čitavo Sveto Pismo nosi istu poruku. Setimo se samo Psalma Asafovog i reči koje Bog upućuje "zakonomlatiteljima"

Namera je bitna, a nju, jer je u srcu imamo, u umu je imamo, Bog pred kojim ništa sakriti ne možemo, vidi.

Naime, umiliti mu se čineći po zakonu, zakona i sebe radi, nećemo.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ponavljam još jednom: Čitav Dekalog (kojim su ovi klanjaoci lažne proročice i prevaranta posednuti) postoji hiljade godina pre Mojsija, u Zakonu datom preko proroka Noje, izuzev odredbe o shabatu, date isključivo hebrejima, ponavljam isključivo hebrejima, koji su i dan danas svesni, i tako i naučavaju, da je poštovanje Boga, pravednost pred Bogom, za one koji ne pripadaju, krvlju pripadaju sinovima Israela, jednako poštovanju Zakona, starijeg od Dekaloga, Zakona Nojinog.

Oni ne razumeju da se ovde ne radi o UKIDANJU ZAKONA, VEC O UKIDANJU SAVEZA!

Dekalog je bio napisan za jevreje, i to je naglaseno u tekstu - "JA SAM GOSPOD BOG TVOJ KOJI SAM TE IZVEO IZ ZEMLJE EGIPATSKE".. i "OBJAVIO VAM JE SVOJ SAVEZ i naložio vam da ga vršite - DESET ZAPOVJEDI. ." ne odnosi se ovo dakle na sve narode, vec se obraca jednom posebnom - izabranom narodu! I sa njima sklapa SAVEZ!

A posto se ovaj savez odnosi na jedan poseban narod - TAJ SAVEZ JE ZASTAREO I MORAO JE BITI ZAMENJEN NOVIM, namerno kazem SAVEZ jer oni ne razumeju da se tu ne radi o ukidanju zapovesti vec o promeni saveza!

A kada je Bog promenio SAVEZ, svi univerzalni zakoni Bozji su ostali, ali zapovesti koje se odnose iskljucivo na jevreje nisu vise imale smisla. Tako i zapovesti koje su se odnosile jedino na Hrista tj. ukazivale na njega, za nas (koji smo ga docekali) su izgubile svrhu!

ZNACI, BOG NIJE UKINUO SVOJE ZAPOVESTI IZ STAROG, VEC JE UKINUO SAVEZ!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
ZNACI, BOG NIJE UKINUO SVOJE ZAPOVESTI IZ STAROG, VEC JE UKINUO SAVEZ!

Da, ali oni će onda tvrditi da je shabat obavezan i za druge. Kako ne vidiš da je u pitanju cirkularna logika, tako draga i česta nasrtljivim ideolozima (marksisti i sektaši je obožavaju) i da se tako možemo vrtiti u krug i nigde da ne stignemo.

Jednostavno, sve dok na Sveto Pismo budu gledali kroz prizmu učenja Ellen Gould Harmon White, sve dok budu mešali zakone i saveze kao špil karata, oni shvatiti neće i teraće po svom. U pitanju je nakaradni pristup Pismima, nakaradni pristup tumačenju istih.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Da, ali oni će onda tvrditi da je shabat obavezan i za druge. Kako ne vidiš da je u pitanju cirkularna logika, tako draga i česta nasrtljivim ideolozima (marksisti i sektaši je obožavaju) i da se tako možemo vrtiti u krug i nigde da ne stignemo.

Jednostavno, sve dok na Sveto Pismo budu gledali kroz prizmu učenja Ellen Gould Harmon White, sve dok budu mešali zakone i saveze kao špil karata, oni shvatiti neće i teraće po svom. U pitanju je nakaradni pristup Pismima, nakaradni pristup tumačenju istih.
Ma brate, oni zakon dele na obredni ceremonijalni i moralni, sto ne postoji nigde u biblji! Po tome automatski pada i njihovo tumacenje!

Nijedan pisac SZ ili NZ nije pravio takvu podelu, ona postoji samo u njihovim umovima. I dok god je tako, vrtecemo se u krug!

Ne znam zasto lepo ne odbace ono sto biblija ne uci, ako smo im pokazali da ne uci, nego slusaju EGW koja je to izmislila?

Cak i njihov dekan sa ATF to priznaje, citiram: "iako u bibliji ne postoji direktna podela zakona datih Izraelu, mi cemo pokusati da napravimo jednu mogucu podelu". (knjiga 'put istina i zivot').

Pazi, njihov dekan pravi podelu iako biblija to ne uci! Tako i oni rade, iako za to ne postoji opravdan razlog, oni prave podelu, i zato se mi vrtimo u krug. Ta podela ne postoji u bibliji niti kod jevreja uopste! Da je njima zaista stalo do istine, oni bi ovo razmotrili, ali nece ni da poslusaju, jer na tome padaju!

Ne ukida se zakon, vec se ukida savez, i dolazi do promene saveza! A zakon koji se odnosi na jevreje nema smisla drzati, jer je zastareo. U tome je sustina! I o tome svo vreme govori apostol Pavle. A to ukljucuje i subotu, a oni fantaziraju da je subota "data radi coveka" kad Isus to kaze, i taj argument stalno koriste a on je oboren. Kad se Isus obraca jevrejima, nece koristiti nacionalisticku odrednicu (kao ni mi sto ne koristimo u svakodnevnom obracanju) , vec govori ljudima koji ga slusaju i zato kaze da je "subota radi coveka". A misli na one kojima se i obraca, dakle na jevreje!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ma brate, oni zakon dele na obredni ceremonijalni i moralni,

A ti podelio dekalog, na 9 i na 1. To još nije viđeno.

sto ne postoji nigde u biblji!

Puno dokaza si izneo iz Biblije. Čuj nema dokaza, pa obredni zakon je dat da ukaže na žrtvu, a moralni na Božji karakter.

Joj bruko jedna, a kako nema razlike, dekalog je moralno merilo, a klanje jagnjeta je ukazivanje na žrtvu.

Nijedan pisac SZ ili NZ nije pravio takvu podelu, ona postoji samo u njihovim umovima. I dok god je tako, vrtecemo se u krug!

Ne nego je u kovčeg stavljeno i jagnje zaklano.

Ne znam zasto lepo ne odbace ono sto biblija ne uci, ako smo im pokazali da ne uci, nego slusaju EGW koja je to izmislila?

Tako je i Korej pričao.

Cak i njihov dekan sa ATF to priznaje, citiram: "iako u bibliji ne postoji direktna podela zakona datih Izraelu, mi cemo pokusati da napravimo jednu mogucu podelu". (knjiga 'put istina i zivot').

Pa nije ona negirala. Gde ti stoji u Bibliji da se ne snimaju filmovi +18 i da se ne gledaju? Kada je otkriven film?

Nije Biblija pisana za vaš formalni nivo razmišljanja. Gde stoji u Bibliji da se žena može razvesti od muža ako je tuče?

Pazi, njihov dekan pravi podelu iako biblija to ne uci!

Naravno jer ste vi formalisti. Nigde ne stoji da je Mojsije vaskrsnut, a piše da je SMRT carovala baš do Mojsija, ne piše do Isusa.

A da sada ćeš reći što se mi hvatamo za Bibliju. Nikada mi Bibliju tumačimo po slovu, ni subotu ni bilo šta drugo.

vi baš sve po slovu,a ne po duhu.

oni prave podelu, i zato se mi vrtimo u krug. Ta podela ne postoji u bibliji niti kod jevreja uopste! Da je njima zaista stalo do istine, oni bi ovo razmotrili, ali nece ni da poslusaju, jer na tome padaju!

A ti podelio dekalog na 9 i na 1 koja ne važi više.

A to ukljucuje i subotu, a oni fantaziraju da je subota "data radi coveka"

Znači po tebi Isus fantazira. Ovo obavezno kopiram.

Kad se Isus obraca jevrejima, nece koristiti nacionalisticku odrednicu

Pa ako važi samo za Jevreje onda hoće nacionalnu, a ovo si namerno napisao pošto znaš da Isus nije nacionalista kao i vi i vaša SPC.

Ovo danas šaljem na grupu.

a oni fantaziraju da je subota "data radi coveka" kad Isus to kaze, i taj argument stalno koriste a on je oboren. Kad se Isus obraca jevrejima, nece koristiti nacionalisticku odrednicu (kao ni mi sto ne koristimo u svakodnevnom obracanju) , vec govori ljudima koji ga slusaju i zato kaze da je "subota radi coveka". A misli na one kojima se i obraca, dakle na jevreje!

Pazi ovo rekao je jedno, a mislio je na drugo. Joj bruke. Ovo će biti HIT dana.

E ovako ide u kompletu celo objašnjenje.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pazi, njihov dekan pravi podelu iako biblija to ne uci! Tako i oni rade, iako za to ne postoji opravdan razlog, oni prave podelu, i zato se mi vrtimo u krug. Ta podela ne postoji u bibliji niti kod jevreja uopste!

Uopšte me ne čudi da njihov dekan to tako radi. Da oni zaista poznaju Sveto Pismo, da poznaju jezike na kome je ono pisano, kontekste knjiga, ne bi se ni usuđivali da tako tumače, niti bi verovali da je shabat obavezan onima koji hebreji nisu.

Uz sve to, kako si pomenuo, ni hebreji ne rade tako, što sam nekoliko postova ranije i napomenuo.


Ne ukida se zakon, vec se ukida savez, i dolazi do promene saveza! A zakon koji se odnosi na jevreje nema smisla drzati, jer je zastareo. U tome je sustina!

Suština je u tome da nas Hrist vraća na stanje pre Adamovog pada. U tome je suština. A to onda znači i da je obavezan samo jedan Zakon. Onaj Hristov, jer ne zaboravi, Hrist je PUT, ISTINA i ŽIVOT. Samo i iskljčivo samo kroz Hrista, preko Hrista se može doći u prisustvo (shabat izvorno znači prisustvo) BOGA.

Seti se šta je mladom bogatašu Isus rekao kada ga je ovaj upitao šta mu je činiti da zadobije Carstvo Nebesko (pravi shabat, prisustvo Boga). Seti se da Hrist tu nigde ne pominje shabat, ređa sve zapovesti, ali shabat ne pominje. Pazi, mnoge je koji su taj razgovor slušali to začudilo, jer ne zaboravi, shabat je navodno deo zakona (po EGWistima ključni, iako Isus sam ponavlja ono što je skoro milenijum i po ranije rekao Mojsiju da obznani narodu Israelskom; čuveno "Znaj Izraele, Gospodin je Bog, Jedino Gospodin, ljubi Boga svoga svim srcem, svojim, svom snagom svojom, svim telom svojim, svom dušom svojom" dodajući na to "ljubi bližnjeg svog kao sebe samog" i naglašava da upravo o tome visi Zakon i Proroci - Tanakh i Ketuvim), pa ipak Hrist shabat ne spominje, i kada mu mladi bogataš odgovara da je zapovesti poštovao, Isus mu govori da ode i razdeli svoje bogatstvo siromasima i pođe za Njim.

I o tome svo vreme govori apostol Pavle. A to ukljucuje i subotu, a oni fantaziraju da je subota "data radi coveka" kad Isus to kaze, i taj argument stalno koriste a on je oboren. Kad se Isus obraca jevrejima, nece koristiti nacionalisticku odrednicu (kao ni mi sto ne koristimo u svakodnevnom obracanju) , vec govori ljudima koji ga slusaju i zato kaze da je "subota radi coveka". A misli na one kojima se i obraca, dakle na jevreje!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ajde kazi sad zbog cega NAMERNO LAZES?
Gde smo mi pozvali ljude da slobodno krse zapovesti? Stvarno si vise preterao ponavljajuci jednu istu laz, a govoris kako mi lazemo!?

Ne lazem moj Mire ja, vec upravo vi, a to cinite tako providno, plasirajuci ovde kontradiktorne izjave, sto bi se reklo "CAS U JEDNOM KOMENTARU JEDNO, CAS DRUGO"

Cas kazete da ne trebamo da drzimo zakon jer ga je Hristos ispunio, sto bi po vama znacilo da je ukinuo.
Cas da je zapovestima dao neki novi smisa koji opet znaci da ga drzimo na samo neki vama poznat nacin koji ne znaci bukvalno drzanje zapovesti.

Pavle ti subotu iz dekaloga u jevrejima poslanici nacinio SENKOM! Ali bas briga tebe za Pavla i sta on kaze, birno je da se odrzi tvoja uobrazilja..

Ovo je upravo dokaz moje konstatacije, da vi ustvari propagirate krsenje zapovesti, a biblija kaze:


"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni"
( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).


Dakle, ovaj tekst jasno kaze da ako Hriscanin krsi bilo koju zapovest od deset, bilo to zapovest o suboti ili bilo koja druga - to automatski znaci da je prekrsio svih deset zapovesti, jer je zakon celina, i Bog priznaje samo celovitu pravdu.

Takodje, mnogo puta sam objasnio na sta apostol Pavle misli kada kaze "SEN dobara koji ce doci"

Vi taj izraz SEN automatski pripisujete suboti, bez da ste istrazili sta ovaj izraz oznacava u kontekstu celog biblijskog ucenja.

Pitam se zasto ste se zalepili za subotu?
Zasto recimo po vasoj logici ne tvrdite da su i ostalih devet zapovesti sen?

E vidis, tu se razotkriva vasa zabluda u kontekstu biblije, jer SEN ili TIPOS - PREDSLIKA, se uopste ne odnosi na deset zapovesti i na subotu, vec na obredni zakon o prinosenju zrtava.h.


Vas osnovni promasaj se sastoji u tome sto vi ne poznajete biblijsku TIPOLOGIJU, odnosno - ucenje o predslikama koje ukazuju na buducu stvarnost.

U bibliji ono sto je dato kao TIPOLOGIJA ili predslika buducih stvari je obredni zakon o prinosenju krvnih zrtava, kao i Hristoloski praznici, koji su u kompletu ukazivali na dolazak Mesije spasitelja.

Hristovim dolaskom kao obecanog Mesije, i njegovom smrcu na krstu, ovaj obredni zakon je automatski nasao ispunjenje u njemu i njegovoj zrtvi, i uklonjen je.

Sto se tice praznika, neki od njih su ispunjeni u Hristovom zivotu, a pojedini tek treba da se ispune jer ukazuju na buduce dogadjaje vezane za hristov drugi dolazak.


Evo sta po bibliji predstavlja SEN, PRILIKA ZA SADASNJE VREME ili TIPOS ( PREDSLIKA ):

Tako i prvi zavet imaše pravdu bogomoljstva i svetinju zemaljsku.
Jer skinija beše načinjena prva, u kojoj beše svećnjak i trpeza i postavljeni hlebovi, što se zove svetinja.
A za drugim zavesom beše skinija, koja se zove svetinja nad svetinjama,
Koja imaše zlatnu kadionicu, i kovčeg zaveta okovan svuda zlatom, u kome beše zlatan sud s manom, i palica Aronova, koja se beše omladila, i ploče zaveta.
A više njega behu heruvimi slave, koji osenjavahu oltar; o čemu se ne može sad govoriti redom.
A kad ovo beše tako uređeno, ulažahu sveštenici svagda u prvu skiniju i savršivahu službu Božiju.
A u drugu ulažaše jednom u godini sam poglavar sveštenički, ne bez krvi, koju prinosi za sebe i za narodna neznanja.
Ovim pokazivaše Duh Sveti da se još nije otvorio put svetih, dokle prva skinija stoji;
Koja ostade
prilika za sadašnje vreme, u koje se prinose dari i žrtve, i ne mogu da se svrše po savesti onog koji služi.
Osim u jelima i pićima, i različnom umivanju i pravdanju tela, koje je postavljeno do vremena popravljenja.
Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovog stvorenja,

Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe večni otkup.
Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na telesnu čistotu;
A kamoli neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu Živom i Istinitom?"
( Jevrejima 9. 1 - 14 )

"A ovo je glava od toga što govorimo: imamo takvog Poglavara svešteničkog koji sedi s desne strane prestola Veličine na nebesima;
Koji je sluga svetinjama i istinitoj skiniji, koju načini Gospod, a ne čovek.
se svaki poglavar sveštenički postavlja da prinosi
dare i žrtve; zato valja da i Ovaj šta ima što će prineti.
Jer da je na zemlji, ne bi bio sveštenik, kad imaju sveštenici koji
prinose dare po zakonu,
Koji služe obličju i senu nebeskih stvari, kao što bi rečeno Mojsiju kad htede skiniju da načini: Gledaj, reče, da načiniš sve po prilici koja ti je pokazana na gori" ( Jevrejima 8. 1 - 5 )

Dakle, po bibliji SEN ili TIPOS su zrtve, ili zakon o prinosenju zrtava, koji je bio predslika Hristove zrtve na krstu, i kada je Hristos dosao, taj zakon je uklonjen jer je nasao ispunjenje u hristovoj zrtvi.

Nigde, ali ni na jednom mestu se deset zapovesti ne pominju kao SEN ili PREDSLIKA.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
POSATOJI VELIKA RAZLIKA IZMEDJU DEKALOGA KOGA JE BOG NAPISAO NA KAMENIM PLOCAMA, STO POKAZUJE NJEGOVU TRAJNU VREDNOST; I OBREDNOG ZAKONA KOGA JE MOJSIJE NAPISA U KNJIGU. DEKALOG JE CIVAN U KOVCEGU ZAVETA, A KNJIGA SA OBREDINIM ZAKONO CUVAN JE PORED KOVCEGA. VIIDITE DA POSTOJI VIDNA RAZLIKA IZMENJO OVA DVA ZAKONA.

19. BOŽJI ZAKON
Uzvišena načela Božjeg zakona uobličena su u Deset zapovesti i potvrđena Hristovim životom. Ona izražavaju Božju ljubav, volju i ciljeve u vezi sa ljudskim ponašanjem i odnosima i obavezuje sve ljude u svim vremenskim razdobljima. Ova pravila su osnova Božjeg zaveta sa Njegovim narodom i merilo Božjeg suda. Posredstvom Svetoga Duha ona ukazuju na greh i bude potrebu za spasiteljem. Spasenje je samo od milosti, a ne od dela, a njegov rod je poslušnost zapovestima. Ova poslušnost razvija hrišćanski karakter i donosi osećanje sreće. Ona je dokaz naše ljubavi prema Gospodu i naše brige za naše bližnje. Poslušnost koja potiče od vere ispoljava Hristovu silu da preobrazi život i u skladu sa tim jača hrišćansko svedočenje.(2. Mojsijeva 20,1-17.; 5. Mojsijeva 28,1-14.; Psalam 19,7-14.; 40,7.8.; Matej 5,17-20.; 22,36-40.; Jovan 15,7-10.; Rimljanima 8,3.3.; Jevrejima 8,8-10.; 1. Jovanova 5,3.)


20. SUBOTA
Milostivi Tvorac, posle šest dana stvaranja, odmarao se sedmoga dana i za sve ljude uspostavio Subotu kao uspomenu na stvaranje. Četvrta zapovest Božjeg nepromenljivog Zakona zahteva svetkovanje ovog sedmog dana, Subote, kao dana od odmora, obožavanja i službe u skladu sa učenjem i životom Isusa, Gospodara od Subote. Subota je dan divnog zajedništva sa Bogom i nas međusobno. Ona je simbol našeg posvećenja, znak naše vernosti i predukus naše večne budućnosti u Božjem carstvu. Subota je Božji večni znak Njegovog večnog zaveta između Njega i Njegovog naroda. Radosno svetkovanje ovog svetog vremena od večeri do večeri, od Sunčevog zalaska do zalaska, je svetkovanje Božjeg stvaralačkog i otkupiteljskog dela.(1. Mojsijeva 2,1-3.; 2. Mojsijeva 20,8-11.; 31,13-17.; 3. Mojsijeva 31,13-17.; 5. Mojsijeva 5,12-15.; Isaija 56,5.6.; 58,13.14.; Jezekilj 20,12.20.; Matej 12,1-12.; Luka 4,16.; Marko 1,32.; Jevrejima 4,1-11.)

BOG JE SUBOTU PREDAO ADAMU PRILIKOM STVARANJA STO POKAZUJE DA JE ONA DATA SVIM LJUDIMA. BOG JE SUBOTU UVRASTAO U DEKALOG.
NE MISLITA VALJDA DA JE BOG POGRESIO?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
POSATOJI VELIKA RAZLIKA IZMEDJU DEKALOGA KOGA JE BOG NAPISAO NA KAMENIM PLOCAMA, STO POKAZUJE NJEGOVU TRAJNU VREDNOST; I OBREDNOG ZAKONA KOGA JE MOJSIJE NAPISA U KNJIGU.

A gdje ti ovo piše u Bibliji, da je velika razlika između onoga na kamenim pločama i ostalih zapovijedi iz Zakona (Tore)?

Dapače, kad Isusa pitaju koja je zapovijed najveća, Isus im odgovara:

Mk 12,30-31: Zato ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje!" "Druga je: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Nema druge zapovijedi veće od tih."

Osim toga, da ljubimo bližnjega svoga uopće nije zapisano i zapovjeđeno na kamenim pločama. Pogledaj apsurda u vašoj tvrdnji kako je Dekalog pokazatelj "Božjeg karaktera". Isus nas uči da je najveća zapovjed, pored Boga, ljubiti bližnjega svoga, a nju uopće ne nalazimo na kamenim pločama (Dekalogu).

Uočite ovdje kako Marko, a i većina adventista, naprosto miješaju, isprepliću, ono što su pročitali u Bibliji s onim što su pročitali u spisima Ellen White. Njima je to toliko pomiješano u jedan "gemišt Biblije i Ellen", da oni zapravo i ne razaznaju koji dijelovi pripadaju Bibliji a koji "proročici" Jeleni.

Zato će i Marko tvrditi kako je velika razlika između Dekaloga i ostatka Zakona, jer je to tako u njegovom umu koji je "opijen" "gemištom Biblije i Elleninih spisa", a u tom gemištu baš tako i stoji - Dekalog je jedini vječni Zakon, a u Dekalogu je Subota najvažnija. Na nesreću svih "gemištara", ovaj "sastojak gemišta" nije iz Biblije nego iz spisa Ellen White.
 
Natrag
Top