Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Subotu je Bog napisao na plocama Dekaloga
To nema veze, jer taj savez - zakon je "zastareo" kao sto i sam Pavle govori "A kad veli: novi savez, prvi načini starim; a što je staro i zastarelo, blizu je da iščezne". (jevr. 8:13).

A govori i za ploce kamene na drugom mestu da su prolazne:

"Ako li služba smrti koja je u kamenju izrezana slovima, bi u slavi.. ako je slavno ono što prestaje, mnogo je većma slavno ono, što ostaje."
(2. korincanima 3:7)

Na tim plocama pise i da si bio "rob u zemlji egipatskoj" pa nisi! Pise da mozes imati vise zena (jer je zapovest napisana u smislu poligamije) pa ne mozes.. Pise da je subotu Bog dao zbog jevreja "jer si bio ROB u zemlji egipatskoj i ZATO ti je Gospod ZAPOVEDIO SUBOTU" - pa nisi nikada robovao u egiptu, a to je smisao subote!

Dekalog je u stvari ZAVET (SAVEZ sa jevrejima) a stari savez je zamenjen NOVIM ZVETOM - koji se odnosi na sve ljude! I zato se dekalog menja! Zbog toga se i nasa Hriscanska biblija naziva NOVIM ZAVETOM! Jer je prvi ZASTAREO!

Pavle kaze:

"A kad veli: NOVI SAVEZ, PRVI NACINI STARIM; a što je staro i zastarelo, blizu je da iščezne" (jevr. 8:13)

Dakle, te zapovesti za nas vise nemaju smisla koje su imale za jevreje, citava Tora dobija novi smisao i menja se, pa i sam dekalog!

Ne mislis valjda da je Bog pogresio sto je Subotu ustanovi prilikom stvaranja i predao je Adamu kao predstavniku ljudske rase?
A gde pise da je Adamu predao subotu? I sta ce uopste savrsenom coveku Adamu koji se ne umara subota - odmor?

Ako tvrdis da se tim danom Adam "sastajao sa Bogom", pa to je notorna glupost, jer njemu nije bilo potrebno bogosluzenje, jer on je neposredno komunicirao sa svojim tvorcem svakoga dana!

To je obicna izmisljotina Elen White, i nedokaziva je biblijom!

Ne postoje u Bibliji dva zakona i to jos, sto ti navodis, da su razliciti. Postoji JEDAN ZAKON.

Dokazao sam ti gore da postoji DVA ZAVETA, jedan je za jevreje, a drugi za sve ljude. A OSNOVA ZAVETA JE BIO DEKALOG! --->

"I objavi vam ZAVET SVOJ...DESET RECI"
(5. moj. 4:13).

I kad se promeni ZAVET mora se promeniti i ZAKON, odnosno njegova sustina!

"Kad se, naime, menja sveštenstvo, mora doći i do promene zakona" (jevrejima 7:12)

I na ovom mestu opet svedoci o prolaznosti dekaloga:

"Ako li služba smrti koja je u kamenju izrezana slovima, bi u slavi.. ako je slavno ono što prestaje, mnogo je većma slavno ono, što ostaje." (2. korincanima 3:7)

Pavle svo vreme govori o "promeni zakona"! Pa ne moze ostati dekalog na snazi, jer on se odnosi iskljucivo na jevreje, prva zapovest ti ovo dokazuje:

"Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te je izveo iz Egipta, iz zemlje u kojoj si bio rob" ---> Bog tebe nije izveo iz egipta, i nisi nikada bio rob.

*Ja znam da ces ti ovo pokusati da alegorizujes kao da postoji "duhovni egipat" ali to nije smisao napisanog!

Hristos nije dao nista novo nego je dao tumecenje Dekaloga, koji se sastoji od dveju osnovnih misli

Hristos je itekao dao novi zakon i to sam dokazao nebrojenim primerima!

Evo sta kaze Pavle:

''A sad, umrevši izbavismo se od zakona koji nas držaše, da služimo Bogu u obnovljenju Duha a ne u starini slova. Što ćemo dakle reći? Je li zakon greh? To nikako! Nego ja greha ne poznah osim kroz zakon. Jer ne bih poznao želju da zakon ne kaza: Ne zaželi." ---> zadnja recenica ti pokazuje da on govori o dekalogu od kog se "izbavismo")

"Zakon zapovesti naukama ukinuvši; da iz oboga načini sobom jednog novog čoveka, čineći mir"

Rimljanima 10:4 jer Hristos je završetak zakona, za opravdanje svakoga koji veruje.

Efezanima 2:15 uništivši telom svojim zakon zapovesti sa propisima njegovim

Galatima 3: 24 Tako nam zakon bi kao neki vaspitač da nas vodi Hristu, da bismo se verom opravdali.


"Nosite bremena jedan drugoga pa ćete tako ispuniti Hristov zakon." (Galatim 6:22)

>>> Vidis li da postoji "Hristov Zakon"?



A evo kako Hristos uci novom zakonu (zapazi tekst obelezen plavom bojom, to dokazuje da je to njegova licna nauka):

"Culi ste da je receno oko za oko i zub za zub, A JA VAM KAZEM ne brani te se od zla, nego ako te ko udari po desnom tvom obrazu okreni mu i drugi!"

Ovakva zapovest nije postojala u SZ!
Vec upravo suprotna! Da se nisu branili od neprijatelja, zavrsili bi kao nacija brzo!



"Još ste čuli kako je kazano starima: ne kuni se krivo, a ispuni što si se Gospodu zakleo. A JA VAM KAZEM: ne kunite se nikako!"

To je bio Mojsijev zakon koji on menja, evo odakle je:

Ako se neki čovek zavetuje Gospodu ili se zakune ... ne sme da prekrši svoju reč. Neka učini sve što izađe iz njegovih usta“ (Brojevi 30:2)

Dakle, Hristos je uveo novu zapovest!



"Tako je kazano: Ako ko pusti zenu svoju neka joj da knjigu raspusnu. A JA VAM KAZEM da svaki koji pusti zenu svoju osim zbog preljube, navodi je da cini preljubu i koji pustenicu uzme cini preljubu"

Mojsije je dozvolio da muz otpusti zenu iz bilo kog razloga ako mu nije po volji. Dakle novi zakon je u pitanju!



"Idite i nacinite sve narode mojim ucenicima krsteci ih.. "

Jevrejima je cak bilo zabranjeno mesati se sa drugim narodima a kamo li propovedati im. Oni nisu imali ni obred krstenja ni zapovest da propovedaju. Dakle, to je sve novo.



"Nadglednik dakle treba da je besprijekoran, jedne žene muž, trijezan, pametan, častan, gostoljubiv, sposoban da uči.."

Jevreji su bili poligamisti, a Hriscani nisu!
Nigde jevrejima nije bila zapovedjena monogamija!



"Ovo je moje telo za vas. Ovo činite meni za spomen. Isto tako i čašu posle večere govoreći: ova čaša je novi savez mojom krvlju. Ovo činite, kad god iz nje pijete, meni za spomen."

Jevreji nisu imali euharistiju! Tacno je da
Euharistija ima veze sa Pashom ali je to novi obred, i zato je to novi zakon!


Ko god tvrdi da nema novih zapovesti, i da Hristos nije uspostavio novi zakon, taj laze i izmislja!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A gde pise da je Adamu predao subotu? I sta ce uopste savrsenom coveku Adamu koji se ne umara subota - odmor?

Ako tvrdis da se tim danom Adam "sastajao sa Bogom", pa to je notorna glupost, jer njemu nije bilo potrebno bogosluzenje, jer on je neposredno komunicirao sa svojim tvorcem svakoga dana!

I upravo tu vidimo svo nepoznavanje konteksta, jezika, poruke, Svetog PIsma, koje izbija iz svakog "argumenta" koji EGWisti koriste da bi odbranili svoj sinkretistički kult.

Adamu shabat u značenju koje naglašavaju ovi sinkretisti, nije bio niti predat, još manje naređen. Adam nije radio. Shabat u tom značenju koje ovi sinkretisti nameću, dat je isključivo potomcima Jakovljevim, i nikome više.


To je obicna izmisljotina Elen White, i nedokaziva je biblijom!

Naravno da je nedokazivo, ali oni jednostavno ne mogu biti to što jesu ako Sveto Pismo (koje navodno drže jedinim autoritetom) tumače drugačije od onoga što im je nametnula Ellen Gould Harmon White. I upravo tu leži razlog zašto oni na sve argumente reaguju nazivanjem svakogas ko ih iznosi lažovom, ovakvim i onakvim.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
To nema veze, jer taj savez - zakon je "zastareo" kao sto i sam Pavle govori "A kad veli: novi savez, prvi načini starim; a što je staro i zastarelo, blizu je da iščezne". (jevr. 8:13).

Mire, ne mislis valjda da Bog nije znao kakav zakon nam je dao, jer je izvan mode, a ti znas bolje. Dekalog je izraz Ljubavi koji nikad nece zastareti niti ce izgubiti svoje vrednost.


Dekalog je u stvari ZAVET (SAVEZ sa jevrejima) a stari savez je zamenjen NOVIM ZVETOM - koji se odnosi na sve ljude! I zato se dekalog menja! Zbog toga se i nasa Hriscanska biblija naziva NOVIM ZAVETOM! Jer je prvi ZASTAREO!

Pogresno! Dekalog NIJE ZAVET, nego su Izriljci dali Bogu zavet da ce mu verno sluziti drzanjem Dekaloga, ali to nisu u potpunosti ispunili. Zato je dat Novi zavet ,ne bez zakon a, nego u kom je Dekalog napisan u srcu onih koji ga postuju.


Isus je jasno rekao: "Nemislite da sam ja dosao da pokvarim zakon ili proroke; nisam dosao da pokvarim, nego da ispunim. Jer vam zaista kazem dokle nebo i zemlja postoji, nece nestati ni najmanjeg slovca iz zakona dok se ve ne izvrsio." Matej 5,17-19.
Pavle kaze:

Mire:
"Kad se, naime, menja sveštenstvo, mora doći i do promene zakona" (jevrejima 7:12)

Tako je, kad se menja svestenstvo menja se i obredni zakon koji propisuje kavu sluzbu treba da vrsi svestenik.


"Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te je izveo iz Egipta, iz zemlje u kojoj si bio rob" ---> Bog tebe nije izveo iz egipta, i nisi nikada bio rob.


Kao sto je Bog na cudan nacin izveo Izriljce iz egipatskog ropstva, tako isto i nas izvodi od robovanja grehu.

Mire:
Hristos je itekao dao novi zakon i to sam dokazao nebrojenim primerima!

Pogresno! Hristos nije dao novi zakon nego je uzdigao Dekalog i objasnio ga.
"Ljubi Gospoda Boga svojega... ovo je prva zapovest. I bliznjega svojega kao sebe samoga...O OVE DVE ZAPOVESTI VISI SAV ZAKON I PROROCI."
Matrj 22,37-40.

Znaci da nije nista novo dao osim novog tumacenja Dekaloga koji i pokazuje: prve cetiri zaovesti LJUBAV PREMA BOGU i drugih sest LJUBAV PREMA BlIZNJEM.

mire000 said:
A gde pise da je Adamu predao subotu? I sta ce uopste savrsenom coveku Adamu koji se ne umara subota - odmor?


Mire, svasta pricas bez da razmislis.
Nije u pitanju samo Adamov "odmor" nego je i Boziji.


"I svrsi Bog do sedmoga dana dela svoja, koja ucini; I POCINU U SEDMI DAN OD SVIH DELA SVOJIH, KOJA UNINI; I BALAGOSLOVI BOG SEDMI DAN, I POSVETI GA."
1. Mosjijeva 2,2.3.

Vidis, da nije se samo Adam odmarao u Subiotu, nego i Boga.
Bog je izdvojio Subotu od ostalih dana sedmice time sto ju je blagoslovio i posvetio.
Posvetiti znaci izdvojiti za posebnu svrhu.
Isus je jasno naglasio:
"SUBOTA JE NACINJENA, COVEKA RADI."
Marko 2,27.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Niko nikad nije rekao da "ne trebamo da drzimo zakon"! Znaci izmisljas!
Ne drzanje subote mladine ili bilo cega sto je Hristos ispunio (odnosno drzanje srcem i smislom) nije krsenje zapovesti i nije propagiranje krsenja zakona.

Hvala ti sto si priznao da vama nije do devet zapovesti, nego do Subote, sto znaci da mrzite Subotu zbog Adventista.

I opet si kontradiktoran, jer kazes da vi ne propagirate krsenje zapovesti, a onda priznajes da vi propagirate krsenje cetvrte zapovesti, a potom kazes da pod zakon spada cela Tora.

Nadam se da vidis u tome svoju kontradiktornost.

Jer ako ti kazes da ne propagirate krsenje zakona deset zapovesti, a potom kazes da je zakon Tora, onda ti propagiras da se drzi ceo stari zavet, odnosno - obredni zakon.

Dakle, cetiri knjiga Mojsijevih se naziva Tora - zakon, ali u tih cetiri knjiga Mojsijevih postoji dve vrste zakona.

1. OBREDNI
2. MORALNI -DESET ZAPOVESTI


Obredni zakon je TIPOS ili predslika onoga sto dolazi ( Mesije, njegovog zivota, i poslednjih dogadjaja ).

Moralni zakon nije TIPOS ili predslika, vec su to pravila ponasanja u poredku greha.

Na kraju, ti tvrdis da ne propagirate krsenje devet zapovesti, vec jedne cetvrte - subote.

Ovde si pao na ispitu Bozje reci, jer ona kaze:



"Jer koji
sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona"
( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).


Dakle, rec Bozja zapoveda drzanje SVIH deset zapovesti, i kaze "DA ONAJ KO PREKRSI I JEDNU ZAPOVEST - TO JE KAO DA JE PREKRSIO SVIH DESET"

Kome verovati, tebi mire, ili reci Bozjoj.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Ne vredi s vama pricati kad vi izmisljate da postoji nekakav "obredni zakon". Izmisljate podelu zakona koja u bibliji ne postoji! A nama govorite da se mi ne drzimo biblije! Pa vi se ne drzite biblije, jer vi izmisljate ono sto u njoj ne postoji! Katastrofa!

Citiram Radisu Antica (vaseg dekana sa teoloskog fakulteta u beogradu) :

"IAKO U BIBLIJI NE POSTOJI DIREKTNA PODELA ZAKONA DATIH IZRAELU, MI CEMO POKUSATI DA NAPRAVIMO JEDNU MOGUCU PODELU" (knjiga Put Istina i Zivot).

Eto dokaza da vi izmisljate, nije potrebno nista drugo! Vas dekan na teoloskom fakultetu to priznaje!

Kraj price!

I necu da se raspravljam sa vama, kad vi bibliju ne postujete! Naucite se postovanju "Sola Scriptura" ako ste vec protestanti i prestanite da prodajete bapske price Elen White!
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ne vredi s vama pricati kad vi izmisljate da postoji nekakav "obredni zakon".

Postoje propisi, ali kao deo jednog zakona. Upravo su se tu EGWisti pokazali kao totalne neznalice, jer mešaju obredne propise sa moralnim propisima, da bi zatim pokušavali da naprave podelu na nekakav "obredni", "moralni" i "zdravstveni zakon".

Ujedno, sami Hebreji tačno znaju da se radi o samo jednom i isključivo jednom zakonu, što se da i videti i iz termina kojim ga nazivaju Tanakh, koji je uvek jednina, Ni jedan jedini hebrejski vernik, o rabinima i pismoznancima da ne govorim, neće za Tanakh upotrebiti množinu Tanakhim.

Naravno, sada će se adventisti "izvlačiti" time što u Svetom Pismu postoji knjiga ponovljenih zakona, zaboravljajući pri tome da se ona u originalu naziva "Devarim Ha Moshe", ili Pravilnik - Reči, Mojsijeve.


I necu da se raspravljam sa vama, kad vi bibliju ne postujete! Naucite se postovanju "Sola Scriptura" ako ste vec protestanti i prestanite da prodajete bapske price Elen White!

Lako je to reći brate, ali rasprava mora da se nastavi, jer oni ne mogu da prestanu da propovedaju budalaštine.

Da se nauče poštovanju čega? Pa, upravo je Sola Scriptura i izrodila njihov "verni ostatak". Naravno, da oni svoju "majku" (Sola Scriptura) ne mogu poštovati, jer, ista i pored svih manjkavosti, nigde ne zahteva shabat za Hristove vernike, šta više, tretira oba Zaveta kao jednu celinu, za razliku od adventista i njima sličnih produkata Američkog "revivala" (Milerita) koji bi da Stari Zavet drže doslovnim (iako se isti nikada tako tumačio nije) a Novi Zavet metaforičkim, i relativnim.

Jednostavno, kada bi prestali da slede i prodaju "bapske" priče žene koja nije znala šta govori, prestali bi da postoje. A to oni, ne žele, jer upravo to podrazumeva suočavanje sa istinom. Istinom da su sve ovo vreme verovali i održavali laž.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ne vredi s vama pricati kad vi izmisljate da postoji nekakav "obredni zakon". Izmisljate podelu zakona koja u bibliji ne postoji! A nama govorite da se mi ne drzimo biblije! Pa vi se ne drzite biblije, jer vi izmisljate ono sto u njoj ne postoji! Katastrofa!

Citiram Radisu Antica (vaseg dekana sa teoloskog fakulteta u beogradu) :

"IAKO U BIBLIJI NE POSTOJI DIREKTNA PODELA ZAKONA DATIH IZRAELU, MI CEMO POKUSATI DA NAPRAVIMO JEDNU MOGUCU PODELU" (knjiga Put Istina i Zivot).

Eto dokaza da vi izmisljate, nije potrebno nista drugo! Vas dekan na teoloskom fakultetu to priznaje!

Kraj price!

I necu da se raspravljam sa vama, kad vi bibliju ne postujete! Naucite se postovanju "Sola Scriptura" ako ste vec protestanti i prestanite da prodajete bapske price Elen White!

Mire, nije bitno dali su oni podeljeni ili nisu, cinjenica je da oba postoje.
I medju njima postoji velika razlika:

Dekalog je napisao BOG!
A obredne propise napisao je Mojsije, zato se on nekad naziva Mojsijev zakon.

Bog je Deklalog napisao na kamenim plocama.
Mojsije je obredne propise napisao u knjigu.

Ploce sa zapovestima cuvene su u kovcegu zaveta
.
Knjiga sa obrednim propisima cuvana je pored kovcega.

Razlika je velika.

Sva ta obelezja pokazujeu da je Dekalog vecan, a da su obredni prtopisi priveremeni.


"Tako je dakle zakon svet i zapovest sveta, pravedna i dobra.'"Rimljanima 7,12.

"Dela su ruku Njegovih istina i pravda; verne su sve zapovesti Njegove. tvrde su sa va vek veka, osnovane na istini i pravdi." Psalam 111, 7.8.

"Jer Ja Gospod ne menjam se; zato vi sinovi Jakovljevi ne izgiboste." Malahoja 3,6
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Mire, nije bitno dali su oni podeljeni ili nisu, cinjenica je da oba postoje.
Ne mogu da postoje ako ih biblija ne imenuje! Ne mogu da postoje ako kod jevreja u judaizmu ne postoje! I tu je kraj price!

Ti mozes fantazirati do kraja vremena, i pokusavati nekom gimnastikom i logikom to da dokazujes, ali ne mozes u tome nikada uspeti! A to je Radisa Antic lepo priznao u svojoj knjizi, da je to vasa podela i da u bibliji to ne postoji, citiram ponovo:

"IAKO U BIBLIJI NE POSTOJI DIREKTNA PODELA ZAKONA DATIH IZRAELU, MI CEMO POKUSATI DA NAPRAVIMO JEDNU MOGUCU PODELU" (knjiga Put Istina i Zivot).

Dekalog je napisao BOG!
A obredne propise napisao je Mojsije, zato se on nekad naziva Mojsijev zakon.

Bog je Deklalog napisao na kamenim plocama.
Mojsije je obredne propise napisao u knjigu.

Ploce sa zapovestima cuvene su u kovcegu zaveta
.
Knjiga sa obrednim propisima cuvana je pored kovcega.
To nema nikakve veze, i ne predstavlja razliku, jer dekalog je samo sazetak zakona odnosno TORE, njegova sustina. A njegovi propisi se objasnjavaju uz pomoc "knjige" , koja je stojala pored!

Dekalog sam po sebi nije "izdvojen zakon", vec je zavistan objasnjenjima iz "knjige"!

Dokaz za to je sto ti recimo u dekalogu nemas zapovest protiv "homoseksualizma" a on je zabranjen drugim propisima iz "knjige" i predstavlja "smrtni greh", sto znaci da dekalog "sam po sebi izdvojen - nije dovoljan"!

Time pada vase tumacenje, o "izdvojenosti" dekaloga, a to potvrdjuje i judaizam i sama biblija!

Inace, dekalog je "zapisan u knjigu", dakle nisu ploce bile pored a u knjizi neki drugi zakon, vec su sve zapovesti zajedno zapisane u knjigu!

Time pada vasa teorija o nekakvom "obrednom zakonu" koji je napisan posebno u knjigu, a moralni zakon na kamenim plocama "izdvojeno". Jer su u toj knjizi i deset zapovesti zapisane, pa se na to gleda kao na "jedan zakon". Zato se petoknjizje kod jevreja i naziva TORA (ZAKON).

Razlika je velika.

Ne postoji nikakva razlika, osim sto je dekalog predstavljao "sustinu", i nije ga bilo moguce primenjivati niti tumaciti izdvojeno od ostalih delova TORE!

Jer kada bi to cinili, onda bi mogli da budemo:

1) Rodoskrvnici (dekalog ne zabranjuje incest)
2) Siledzije (dekalpg ne zabranjuje silovanje)
3) Homoseksualci (dekalog ne zabranjuje homoseksualnost)
4) Zlostavljaci (dekalog ne zabranjuje zlostavljanje zivotinja i drugih ljudi)
5) Psovaci (dekalog ne zabranjuje pogrdan govor)

Itd..


Sva ta obelezja pokazujeu da je Dekalog vecan, a da su obredni prtopisi priveremeni.

Dekalog ne moze da bude "vecan", jer na onom svetu ljudi se nece zeniti, pa bar jedna zapovest od deset - "ne cini preljube" nece vise vaziti. Hristos je rekao:

"A koji se udostoje dobiti vaskrsenje iz mrtvih, na onom svetu niti ce se vise zeniti ni udavati, nego su kao andjeli Bozji na nebesima"

"Dela su ruku Njegovih istina i pravda; verne su sve zapovesti Njegove. tvrde su sa va vek veka, osnovane na istini i pravdi." Psalam 111, 7.8.

Ovo se ne moze tumaciti kao da on govori o "neprolaznosti dekaloga", jer on ovde kaze "zapovesti" a ne "zakon". Zapovesti se odnose na skup brojnih propisa i odredbi staroga zaveta, ukljucujuci tu i ono sto vi nazivate "obredni zakoni"! I on ovde kaze za sve to da je "vecno i nepromenljivo"!

Isto se kaze i za judejako svestenstvo da je "vecno" i za druge zakone iz SZ, pa su oni dosli svom kraju dolaskom Isusa Hrista! (da sad ne citiram).

Dakle, insistirati na izrazu "vecno" nije ispravno i moze samo da se iskoristi u svrhe manipulacije, sto ozbiljan teolog nikada nece raditi!

"Tako je dakle zakon svet i zapovest sveta, pravedna i dobra.'"Rimljanima 7,12.

Jeste, pa niko nije tvrdio da zapovest nije sveta pravedna i dobra, ali ne govori on ovde o dekalogu kao izdvojenom, i ne mozes to ovim stihom, niti bilo kojim drugim dokazati!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Sva ta obelezja pokazujeu da je Dekalog vecan, a da su obredni prtopisi priveremeni.

"Tako je dakle
zakon svet i zapovest sveta, pravedna i dobra.'"
Rimljanima 7,12.

Da vidimo što je to točno ovaj ovdje Zakon o kojem piše i govori sveti Pavao. Prebacimo se u grčki izvorni tekst Pavlove poslanice.

Rim 7,12 (grčki): ὥστε ὁ μὲν νόμος ἅγιος, καὶ ἡ ἐντολὴ ἁγία καὶ δικαία καὶ ἀγαθή.

3551 nómoslaw. 3551 (nómos) is used of: a) the Law (Scripture), with emphasis on the first five books of Scripture; or b) any system of religious thinking (theology), especially when nomos occurs without the Greek definite article.

Dakle, Pavao ovdje govori o Tori = Zakon = Petoknjižje = Pentetauh = pet prvih knjiga SZ = Mojsijev zakon.
Dekalog nikada u Bibliji nije nazvan i imenovan kao Zakon.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Jer Ja Gospod ne menjam se; zato vi sinovi Jakovljevi ne izgiboste." Malahoja 3,6
Bog se ne menja, ali se njegov zakon menja! Na primer robovlasnistvo je dozvoljeno u SZ ali nije u NZ, incest je dozvoljen jedno vreme pa posle nije, zrtveni prinosi praznici itd... A subota, koja je smisao ove vase rasprave o zakonu, i nije vazan propis u smislu moralnosti, da bi ostala nepromenljiva!

Dakle, svo vase insistiranje na nepromenljivosti zakona tj. dekaloga, je samo zbog jedne zapovesti - subote.

A tu nepromenljivost, nicim ne mozete dokazati jer kako Pavle kaze, dekalog je "prolazan" (2. Korincanima 3). I logika i biblija svedoce da je dekalog samo deo "zavetnog" zakona sa jevrejima, a zavet kada se menja, moraju se i zakoni promeniti, pa tako neke najvaznije zapovesti ostaju a druge se ukidaju..
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top