VIP
- Učlanjen(a)
- 14.07.2011
- Poruka
- 19.107
У последње време многи користе те фазоне "извађено из контекста", а заправо цела глава је јасна као дан. А ти убеђуј и даље оне сличне теби који ће на неки невероватан начин од другог дана опет направити онај дан који је одређен Јеврејима.
"Други дан је исто субота, само ви јадници (православци, католици и протестанти) не схватате, па ћемо ми суботари да вам појаснимо..."
Вређа се разум и интелигенција обичног човека који може сам да прочита и закључи.
Kao prvo, Hriscanin ne bi trebao da koristi te svetovne izraze "FAZONI, FORE, itd.."
Kao drugo, mi Adventisti ne bi smo imali sta da objasnjavamo drugima da drugi veruju Bozjoj reci, jer biblija sama objasnjava onome koji je poznaje.
Ali ocigledno da drugi medju kojima ste i vi - ne poznaju rec Bozju, vec varaju neupucene.
Naravno da se biblija tumaci u kontekstu, jer bez konteksta ili celine svako bi bibliju tumacio po svojoj volji, kao sto to vec cini, vadeci pojedinacne izraze ili citate iz celine teksta i prikazujuci ih po svom tumacenju.
Kao dokaz ovome vidimo tvoje nakaradno tumacenje Jevrejima poslanice 4 poglavlja, gde tvrdis da je Bog ukinuo subotu, i postavio neki drugi dan za svetkovanje.
Odgovor je vec dat, i on je u potpunom skladu sa celinom, i taj odgovor glasi:
"Bog je u starom zavetu zeleo da uvede Izrailj u obecanu zemlju, ali nije mogao zbog neverstva tog naroda i krsenja Subote.
Zato ovde Pavle naglasava, da iz tog razloga sto Bog tada nije uveo Izrailj u obecanu zemlju i Bozji mir zbog njihovog krsenja Subote, on danas govori o drugom danu kada ce konacno uvesti svoj narod u nebo, pa time i u vecni mir, a uslov za ulazak u nebo je isti kao i u starom zavetu, a to je poslusnost Bozjim zapovestima, i drzanje Subote koja je simbol vecne Subote ili mira nakon Hristovog drugog dolaska"
Istina, u Jevrejima poslanici 4 poglavlju se govori o dve vrste pocinka, ali to nema veze sa novim danom o kome apostol Pavle govori, za koji sam vec dao odgovor.
Da vidimo kompletno biblijsko tumacenje 4 poglavlja Jevrejima poslanice, i na koje dve vrste pocinka apostol Pavle misli, i sta oni predstavljaju.
Jevrejima poslanice 4 poglavlja je jedan od najvećih dokaza u prilog važnosti postovanja Subote u novom zavetu.
Ovo poglavlje predstavlja Amanet ili zaveštanje apostola Pavla Hrisćanima u pogledu Subote i njenog značaja za spasenje i ulazak u Božje carstvo slave.
Naime, u Jevrejima poslanici 4 poglavlju - apostol Pavle koristi 2 izraza za reč "POČINAK"
Na prvom mestu to je Grčki izraz "Katapausis" ( Grcki: κατάπαυσις ).
Ovaj izraz se spominje u stihovima 1, 3, 5, 10, 11, Jevrejima poslanice 4 poglavlja.
Na drugom mestu to je Jevrejski izraz "Sabbatismos"
Ovaj izraz se spominje u 9 stihu istog poglavlja, i odnosi se na Subotnji počinak ili svetkovanje Subote.
U nastavku je priložen ceo tekst 4 poglavlja Jevrejima poslanice sa naznačenim izrzima pocinak, i to na Grčkom ( katapausis ) i Jevrejskom (Sabbatismos ).
"Da se bojimo, dakle, da kako dok je još ostavljeno obećanje da se ulazi u POKOJ Njegov, ne zakasni koji od vas.
Jer je nama objavljeno kao i onima; ali onima ne pomaže čuvena reč, jer ne verovaše oni koji čuše.
Jer mi koji verovasmo ulazimo u POKOJ, kao što reče: Zato se zakleh u gnevu svom da neće ući u POKOJ moj, ako su dela i bila gotova od postanja sveta.
Jer negde reče za sedmi dan ovako: i POČINU Bog u dan sedmi od svih dela svojih.
I na ovom mestu opet: Neće ući u POKOJ moj.
Budući, pak, da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najpre javljeno ne uđoše za neposlušanje;
Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu, kao što se pre kaza: Danas ako glas Njegov čujete, ne budite drvenastih srca.
Jer da je Isus one doveo u POKOJ, ne bi za drugi dan govorio potom.
Dakle je ostavljeno još SUBOTNJE POČIVANJE narodu Božijem.
Jer koji uđe u POKOJ Njegov, i on POČIVA od dela svojih, kao i Bog od svojih.
Da se postaramo, dakle, ući u taj POKOJ, da ne upadne ko u onu istu gatku neverstva.
Jer je živa reč Božija, i jaka, i oštrija od svakog mača oštrog s obe strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i mozga, i sudi mislima i pomislima srca"
Dakle, ovaj tekst govori o dve vrste počinka koji su usko povezani i imaju duhovni značaj za čoveka i njegovo spasenje.
Naime, Jevrejima poslanica poziva čoveka da ulaskom u Subotnji počinak svake sedmice ( predstavljen izrazom "Sabbatismos" ) uđe u drugu vrstu počinka ( predstavljenim izrazom "Katapausis" ) koji Bog daje danas, a koji u kontekstu biblije predstavlja predukus večnog života i ulaska u večni pokoj u koji će verni ući prilikom Hristovog drugog dolaska u slavi.
Tekst u Jevrejima poslanici jasno kaže "da Jevreji kojima je bilo objavljeno ili dato obećanje o pokoju - nisu ušli u taj pokoj ili "Katapausis" jer nisu prethodno ušli u Subotni počinak "Sabbatismos" vec su kršili zapovest o Suboti" i iz tog razloga nisu ni mogli uci u obecanu zemlju.
Apostol Pavle zato u tekstu daje savet "da mi ne budemo neverni kao Jevreji koji su kršili Subotu "Sabbatismos" i iz tog razloga nisu ušli u Božji počinak "Katapausis" pa time ni u obećanu zemlju, već da se postaramo da uđemo u taj počinak "Katapausis" u koji je jedino moguće ući ulaskom u
Subotni pokoj ili "Sabatismos" svake sedmice, odnosno - poštovanjem Subote koja predstavlja simbol večnog Božjeg pokoja u koji će verni ući prilikom Hristovog drugog dolaska u slavi.
Zato apostol Pavle i piše u 9 stihu gde i koristi ovaj izraz "Sabatismos" koji označava svetkovanje Subote - da je narodu Božjem ostavljen Subotnji odmor ili počivanje.
Izraz "počinak - katapausis" u Jevrejima poslanici ima više značenja.
On označava duhovni počinak u koji vernik ulazi ostvarivanjem lične zajednice sa Bogom i napuštanjem greha i grešnog života i stanja u grehu u kome se do tada nalazio, to je oslobođenje iz ropstva greha.
On označava i konačni ulazak u počinak prilikom Hristovog drugog dolaska u slavi.
Za razliku od toga, izraz "Sabbatismos" označava ulazak u Subotni mir svake sedmice, koji je preduslov da bi vernik ušao u pokoj ili "Katapausis" vec danas, a na kraju i u nebesko carstvo.