Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Upravo tako. Nazivan je "Deset reči" i tretiran je samo kao deo Tanakh-a. Ujedno, nikada ne treba izgubiti iz vida su rabini Dekalog tretirali kao odredbe date isključivo sinovima Israelovim.
Tako je, nikada dekalog nije nazvan izrazom "ZAKON"! Svakako da su ih tretirali kao odredbe date samo Izraelu, i sama prva zapovest se kategoricki odnosi na njih:

"Ja sam Gospod Bog tvoj koji sam te izveo iz egipta.. " - - - > nije izveo mene i tebe, vec jevreje!

Zato kada se ZAVET menja i ZAKONI se moraju promeniti, jer se sada odnose na sve ljude!

Ne moze ni prva zapovest ostati da glasi ovako! Ili joj se mora pridodati novi smisao!

Zbog toga je i Pavle rekao za dekalog da je "prestao da vazi" i da je zamenjen novim duhovnim zakonom:

"Ako je pak služba smrti, slovima urezana u kamenje, bila tako slavna... Jer ako je bilo slavno ono što prestaje, onda je još više u slavi ono što ostaje."

Dakle, prema Pavlovim recima dekalog "prestaje" da vazi, ali nesto "ostaje". A to je Hristov novi zakon!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Tako je, nikada dekalog nije nazvan izrazom "ZAKON"!

Da. Izraz Zakon (bebrejski Tanakh) se odnosilo i odnosi se na Mojsijevo Petoknjižje, čiji je Dekalog deo. Samo jedan deo.

Dakle, svo vase insistiranje na nepromenljivosti zakona tj. dekaloga, je samo zbog jedne zapovesti - subote.

Upravo tako. Svo ovo raspravljanje, svo subotarsko nasrtanje i pominjanje Dekaloga (koga dokazano je mnogo puta i ne poštuju) je samo zbog shabata. U svojoj posednutosti istom, a to im je nametnula nasrtljiva "pozajmljivačica" i to ne pre nego što je (kako prigodno) izmislila viziju o "svetlećoj" zapovesti o shabatu, koja je naravno nastala nakon što su na nju uticali baptistički propovednik (prijatelj "oca" James White-a) i "sestra" Rachel Oakes Preston.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dakle, ja lepo pisah o Miretovoj kontradiktornosti, ali on vrda jezikom.

Sada vidimo da on otvoreno propagira BEZAKONJE, ili krsenje deset zapovesti, i ako Hristos i apostoli svuda zapovedaju da se deset zapovesti drze:

DRŽANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

"I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće"
( Jevandjelje po Mateju 19. 16 - 26 )

DRŽANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:

"Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške"
(1 poslanica Jovanova 5. 2 - 3 )

DRŽANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:

"I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema; (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).


DRŽANJE ZAPOVESTI USLOV USLIŠENJA MOLITVE:

"Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
dao zapovijest"
( 1 poslanica jovanova 3. 21 - 23 )

DRŽANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:

"I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao" ( Jovanova poslanica 3. 24 )

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM ĆE SE SUDITI SVETU:

"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni" ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).


DRŽANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOŽJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:

"Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu" ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 )

ISUS NIJE DOŠAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

"Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome"
( Jevandjelje po Mateju 5. 17 - 19 )

------------------------------------------------------

Na kraju, Mire otvoreno tvrdi da ne propagira krsenje devet zapovesti, vec jedne cetvrte - subote.

Ovde je pao na ispitu Bozje reci, jer ona kaze:


"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona"
( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

Dakle, rec Bozja zapoveda drzanje SVIH deset zapovesti, i kaze "DA ONAJ KO PREKRSI I JEDNU ZAPOVEST - TO JE KAO DA JE PREKRSIO SVIH DESET"

Kome verovati, Miretu, ili reci Bozjoj.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Bog se ne menja, ali se njegov zakon menja!

Mire, ako bi se Bozji zakon, koji je izraz ljubavi prema Bogu i bliznjemu, menjao, to bi zancila da se i Bog menja, a to je nemoguce!

A tu nepromenljivost, nicim ne mozete dokazati jer kako Pavle kaze, dekalog je "prolazan" (2. Korincanima 3).
[/QUOTE]
Mire, to Pavle nigde nije rekao. On ne kaze da DekaLOG NESTAJE, NEGO DA SLAVA KOJA SE POKAZALLA NA MOJSIJEBVOM LICU ONA PRESTAJE, ANE DEKALOG. GDE SI NASAO REC DEKALOG?


Tako je, nikada dekalog nije nazvan izrazom "ZAKON"! Svakako da su ih tretirali kao odredbe date samo Izraelu, i sama prva zapovest se kategoricki odnosi na njih:

ISUS JE REKAO: "NISASM DOSAO DA PROMENIM ZAKON NI PROROKE." Matej 5,17. Ne mislis valjada da u to nije ukljucen Dekalog!

"Ja sam Gospod Bog tvoj koji sam te izveo iz egipta.. " - - - > nije izveo mene i tebe, vec jevreje!

Tacno je, Bog se predstavio Izrilju kao osloboditelj.

Zato kada se ZAVET menja i ZAKONI se moraju promeniti, jer se sada odnose na sve ljude!

Apostol Jakov naglasava da ce Dekalog biti merilo na Bozjenm susu: "Jer koji sav azakon odrzi a sagrasi u jenome kriv je za sve. Jer Onaj koji je rekao ne cini preljube, rekao je i Ne ubij. Ako li, dakle ne ucinis preljubu a ubuijes postao si prestupnik ZAKONA.
TAKO GOVORITE I TAKO TVORITE KOJI CE ZAKONOM SLOBODE BITI OSUDJENI.
" Jakov 2,10-12

Jakov ovde istice dve vazne cinjenice.
1. Jakov Dekalog ipak naziva ZAKONOM.
2. Svedoci takodje da cemo svi biti sudjrni po Dekalogu. To znaci da zakon nije presto da vazi nego je zauvek na snazi.


"I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao" ( Jovanova poslanica 3. 24 )

Mire said:

Tako je, nikada dekalog nije nazvan izrazom "ZAKON"! Svakako da su ih tretirali kao odredbe date samo Izraelu, i sama prva zapovest se kategoricki odnosi na njih:

Zao mi je Mire, ali ponovo si se prevario:

Prvo, Bog je Dekalog nazvao zakonom.
"I RECE GOSPPOD MOJSIJU, POPNI SE K MENIO NA GORU, I OSTANI OVDJE, I DACU TI PLOCE OD KAMENA Z A K O N I ZAPOVESTI, KOJE SAM NAPISAO."
2. Mojsijeva 24,12.

Mire, jesi li zadovoljan mojim odgovorom?

Nneko je upitao Isusa: "Ucitelju! Koja je zapovest najveca u ZAKONU? Isus je odgovoorio Ljuibi Gospoda Boga svojega... i bliznjega kao seba samoga. O ove dve zapovesti visdi sav zakon i proroco." Matej 22,36-40.
Te dve zapovesti o ljubavi prema Bogu i bliznjem su sustina Dekaloga.

To nedvosmisleno svedoci da su Deset zapovest ili Dekalog ZAKON.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Cas da je zapovestima dao neki novi smisa koji opet znaci da ga drzimo na samo neki vama poznat nacin koji ne znaci bukvalno drzanje zapovesti.

Да, ми буквално верујемо и буквално улазимо у Мир Божији (јер верујемо) и буквално почивамо као што Бог почива. Веома једноставно за оног који ВЕРУЈЕ.

А било је оних који су суботарили, а нису ВЕРОВАЛИ. Зато Бог рече да они неће ући што држе седми дан и одређује ДРУГИ ДАН, а то је онај када поверујеш и улазиш у Мир. Тако да не зависи од суботарења, већ од ВЕРЕ.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Да, ми буквално верујемо и буквално улазимо у Мир Божији (јер верујемо) и буквално почивамо као што Бог почива. Веома једноставно за оног који ВЕРУЈЕ.

Doslovno je tako. Verovanjem u Njega (Hrista Raspetog i Uskrsnulog), po Njemu mi počivamo (boravimo) u Bogu, kod Boga, sa Bogom.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Да, ми буквално верујемо и буквално улазимо у Мир Божији (јер верујемо) и буквално почивамо као што Бог почива. Веома једноставно за оног који ВЕРУЈЕ.

Vi ne pocivate kao sto Bog pociva, jer u 4 poglavlju Jevrejima stoji za Bozje pocivanje:

"Jer mi koji vjerovasmo ulazimo u pokoj, kao što reče: zato se zakleh u gnjevu svojemu da neće ući u pokoj moj, ako su djela i bila gotova od postanja svijeta.
Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh" ( Jevrejima 4. 3 - 4 )

Dakle, Bog je pocinuo u sedmi dan, a vi krsite to vreme koje je Bog odredio za pocinak, a to je subota sedmi dan.

Time pokazujete da ne verujete Bogu koji je pocinuo u Subotu, i dao je coveku da i on pociva.


А било је оних који су суботарили, а нису ВЕРОВАЛИ.

Naravno da ima i licemera koji drze Subotu forme radi bez zive zajednice sa Bogom, ali to ne pobija znacaj Subote, jer kada bi bilo tako, onda bi morali reci da i neverstvo u Boga pobija Boga.


Зато Бог рече да они неће ући што држе седми дан и одређује ДРУГИ ДАН, а то је онај када поверујеш и улазиш у Мир. Тако да не зависи од суботарења, већ од ВЕРЕ

Ovo si izvadio iz konteksta, jer kontekst govori o drugom danu kao o danu Hristovog drugog dolaska.

Naime, Bog je u starom zavetu zeleo da uvede Izrailj u obecanu zemlju, ali nije mogao zbog neverstva tog naroda i krsenja Subote.

Zato ovde Pavle naglasava, da iz tog razloga sto Bog tada nije uveo Izrailj u obecanu zemlju i Bozji mir zbog njihovog krsenja Subote, on danas govori o drugom danu kada ce konacno uvesti svoj narod u nebo, pa time i u vecni mir, a uslov za ulazak u nebo je isti kao i u starom zavetu, a to je poslusnost Bozjim zapovestima, i drzanje Subote koja je simbol vecne Subote ili mira nakon Hristovog drugog dolaska.

Da bi se cetvrto poglavlje Jevrejima poslanice pravilno shvatilo mora se poznavati kontekst starog zaveta o Izrailju.

Ocigledno je da neki ovo ne poznaju, vec tumace ove tekstove proizvoljno, onako kako im se svidja, sa ciljem da bi dokazali svoje teorije.

Ali hvala Bogu sto se takvi pokusaji razotkrivaju u kontekstu pisma.

Amin!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ovo si izvadio iz konteksta

У последње време многи користе те фазоне "извађено из контекста", а заправо цела глава је јасна као дан. А ти убеђуј и даље оне сличне теби који ће на неки невероватан начин од другог дана опет направити онај дан који је одређен Јеврејима.

"Други дан је исто субота, само ви јадници (православци, католици и протестанти) не схватате, па ћемо ми суботари да вам појаснимо..."

Вређа се разум и интелигенција обичног човека који може сам да прочита и закључи.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
У последње време многи користе те фазоне "извађено из контекста", а заправо цела глава је јасна као дан. А ти убеђуј и даље оне сличне теби који ће на неки невероватан начин од другог дана опет направити онај дан који је одређен Јеврејима.

Mogu da koriste i fore i fazone, no uzalud im je. Kroz čitavu priču, kroz čitavu budalaštinu koju koriste proviruje (jer se sakriti ne može) debilnost, sektaška debilnost o nekakvom "kontekstu" celokupnog Svetog Pisma. Naime, oni veruju da je čitavo Sveto Pismo nastalo odjednom, da je jedna i jedina knjiga, negirajući tako činjenicu da je, posebno Stari Zavet nastajao zapisivanjem oralne tradicije - predanja, kroz stoleća, da je isti (Stari Zavet, njihova opsesija) sačinjen od mnoštva knjiga od kojih svaka ima svoj kontekst i svoju temu.

"Други дан је исто субота, само ви јадници (православци, католици и протестанти) не схватате, па ћемо ми суботари да вам појаснимо..."

Problem je što svi znamo da taj drugi dan nije shabat, da je svrha shabata ispunjena, da je shabat, jevrejski shabat, dan i ništa više, jer nama je mir i počinak u Hristu, samom Bogu.

Вређа се разум и интелигенција обичног човека који може сам да прочита и закључи.

Da, ali oni (sektaški otpadnici) bi najradije kada bi mogli, svetoga apostola Pavla izbrisali iz Svetog Pisma. Uostalom, njima je čitav Novi Zavet (čak i zbog hebreizama omiljeno im Matejino Evanđelje) metaforičko "pojašnjavanje" njihove opsesije - Starog Zaveta. Ne ispunjenje, nego "pojašnjavanje", metafora, nebitna stavka.

Uostalom, da nije tako, zar bi smo se sa njima raspravljali o nečemu što je i onima bez imalo teološkog znanja jasno? Zar bi se, da nije tako, oni, njihova "svesveta" usudili da za dan - subotu, tvrde da je "Pečat Božiji" iako u Pismima doslovno stoji da je Pečat Božiji sam Duh Sveti.
 
Natrag
Top