Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Takodje, Vladika Nikolaj Velimirovic upucuje novozavetne Hriscane na drzanje deset zapovesti.

Без икакве сумње. Питање је само како држиш те заповести: као Јевреин или као хришћанин? Да ли држиш како Мојсије каже или како Исус каже? Мојсије каже да не убијеш, а Господ да и не помишљаш у свом срцу да убијеш. Ти мене не можеш убити пиштољем преко интернета, али ако ме мрзиш и желиш ми смрт - крив си закону (по Христу). Дакле, хришћани држе заповести много боље него ви фарисеји. Павле беше фарисеј, па је желео смрт хришћанима. По закону Мојсијевом је био савршен, али код Господа веома грешан. Зато одбаци фарисејство и поста - хришћанин.

Вама нико не брани да пређете у јудаизам, што и чините. Али не убеђујте хришћане како се правилно држе заповести, јер ви као фарисејски јеретици то не можете схватити. Просто вам Господ не дозвољава да разумете јер сте у великој јереси, а да то не можете увидети. Ко изађе из такве погубне јереси (квасца фарисејског - науке) може да осети "бол у грудима" јер схвата у каквим је ланцима био, а потом и стварни осећај слободе у Христу који ви не познајете. Желим вам да се извучете из тих ланаца, мада многи су гонили хришћане са све тврђим срцем позивајући се на Мојсија. Заиста ми некада буде жао што сте под тим јармом, али ваш је избор...
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Вама нико не брани да пређете у јудаизам, што и чините. Али не убеђујте хришћане како се правилно држе заповести, јер ви као фарисејски јеретици то не можете схватити. Просто вам Господ не дозвољава да разумете јер сте у великој јереси, а да то не можете увидети.

Niko im zaista i ne brani da pređu u judaizam, ali oni bi da kako zadrže Hrista (koga Gospodom i ne priznaju, jer od kada se to Adonai Elohim šeta iz svetinje u svetinju nad svetinjama? Od kada se to Adonai Elohim pravda pred bilo kime za bilo šta? A sve to oni u svojoj aroganciji veruju) i da budu judeji, iako kapi krvi judejske nemaju. Uz sve to, u svojoj apostazi, jer to puka jeres nije, bi, onima koji Hrista Gospodom i Bogom priznaju i slede, da nametnu svoje "verovanje" i ubede ih da ne drže zapovesti.

Ponoviću, iako znam da ti je to poznato. Ono što subotari i njima slični "veruju", što nameću, nije puka jeres, nego apostaza, na koju je još Sveti Apostol Pavle anatemu bacio, svi sabori, počevši od prvog u Jerusalemu, osudili i anatemisali.


Желим вам да се извучете из тих ланаца, мада многи су гонили хришћане са све тврђим срцем позивајући се на Мојсија.

Nesvesni da je Hrist iznad Mojsija, da je Mojsije potčinjen Hristu. Jer Mojsije beše samo prorok, a Hrist je Bog sam.

Заиста ми некада буде жао што сте под тим јармом, али ваш је избор...

Koji načiniše jer Hristov mir, Hristova sloboda, Crkva Njegova, njihovim u sebe zaljubljenim dušama odgovarali nisu. Boga tražiše tamo gde Ga, na načine koji njihovim dušama odgovaraše, naći neće. Ali, Bog nam je slobodnu volju darovao, i na nama je da ili izaberemo Njegovu slobodu, ili jaram sotonski.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nažalost nisi u pravu. Naime, demantuju te "fundamentali" br. 18. Tako da, ona je za njih i danas "otelotvorenje" Duha Svetoga.

Iako cenim tvoje misljenje, ne mogu se sloziti, dobro znam sta taj fundamental br. 18 znaci za njih. A ne znaci nista drugo osim da je Bog nadahnuo Elen White Svetim Duhom i dao joj dar prorostva. Dakle, oni ne smatraju da je ona sama Sveti Duh. Jeste postojala takva prica medju narodom u pocetku, ali pitanje je da li je to dezinformacija..

Dakle, ja ne mogu da ih osudjujem za nesto sto nije njihovo ucenje danas, a mislim da nije nikad ni bilo, nema ni dokaza da jeste, osim izjava nekih svedoka.

Obavezno ovo kopiram, tvoje.

Nemas gde da kopiras i postavljas, dobro te znam po imenu i prezimenu ko si, video sam i kako izgledas. Nisi niko i nista u crkvi, niti na fejsu! Zato me bas briga za tvoje pretnje ismejavanjem. I tvojim besmislenim postovima kao sto je ovaj, necu ni da se bavim. Kad budes imao nesto pametno da kazes, a ne kao svaba tra la la.. jedno te isto, mozda i dobijes odgovor..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, osnovno pitanje je "KO SI TI, I ZA KOGA RADIS?"

Ovo je logicno pitanje, jer ti si neprijatelj i svoje crkve koju navodno podrzavas, i pobijas njeno ucenje, jer ona ne uci da su deset zapovesti ukinute, uklonjene, da predstavljaju sen, itd..

A gde si ti nasao izraz UKLONJENE ili UKINUTE ZAPOVESTI u mojim recima? Ili u Pavlovim recima? On ne govori o UKIDANJU ZAPOVESTI kao ni ja sto nisam govorio!

Ti kao da ne vidis razliku izmedju termina UKINUTO i ISPUNJENO!

To su dva razlicita termina i niko ne govori da se ukidaju zakoni! Ne mozes ti ukinuti ni starozavetne zrtvene zakone, jer Bog kaze da su to "zakoni vecni". Nisu dakle ukinuti ni zrtveni zakoni i ne mozes ih ti ni ukinuti, vec su oni samo ISPUNILI SVOJU SVRHU I SMISAO I TIME SU ZASTARELI!

Shvati vec jednom da niko ovde nista ne ukida! Vec se kroz Hrista ISPUNJAVA SMISAO!

A kad se ispuni smisao zapovesti, onda se menja i tvoj odnos prema njima, jer one gube svoje znacenje za tebe, za tebe vise nemaju smisla da ih se drzis! Kao sto Pavle rece - ZASTARELE SU!

Tako je i dekalog zastareo, zajedno sa celokupnom Torom, jer nema podele zakona! Zapravo dekalog reprezentuje SAVEZ, i on je sazetak Tore, a kad govori da uspostavlja NOVI SAVEZ onda ti pokazuje da je stari zastareo! Tako je i dekalog zastareo i trebas ga sagledavati u izmenjenom svetlu!

Ti ne razumes ni Pavla a ni mene!

Bas sam pre neki dan pratio govor Bogoslova Dusana Nikolica Pravoslavnog veroucitelja, koji je u jednoj emisiji govorio o deset zapovesti obrazlagao smisa svake zapovesti, upucujuci na potrebu drzanja svih deset.

Naravno, treba drzati dekalog ali SMISLOM a ne slovom, ne drzi se on na stari nacin vise! Vi insistirare na fizickom drzanju subote, a mi na duhovnom, jer razumemo smisao!

To ti je kao da ja sad insistiram na starozavetnoj sluzbi i citiram tekstove koji govore o "vecnom svestenstvu" i "neka sinovi Izrailjevi drze zapovest.. zakonom vecnijem.. to neka vam je vecna uredba.." i sl.. a ti nemas argumenata kako bi tvrdio da su ti zakoni "UKINUTI" jer ih ne mozes ukinuti nikako! A poenta je u tome sto oni i ne moraju biti ukinuti, jer su dosli svom kraju sami!

Tako je sve u bibliji sto se odnosilo na Hrista doslo svom kraju samo, nakon sto se ispunilo! A to ukljucuje i subotu! Jer nema podele zakona!

I niko danas kad cita bibliju nece insistirati da drzimo Pashu, mladine i slicno, jer je to zastarelo, i to je imalo svrhe raditi u proslosti, ali za nas danas nema.

Sve zapovesti koje se odnose na moral su ostale, jer nisu bile simbol, a one zapovesti koje su bile SENKE (ukazivale na buducnost i na Hrista) za nas vise ne vaze, ne zbog toga sto su UKINUTE vec zato sto su ZASTARELE i nasle su svoje ISPUNJENJE!

Shvatas li sad?

Takodje, Vladika Nikolaj Velimirovic upucuje novozavetne Hriscane na drzanje deset zapovesti.

I ja tebe upucujem da se ti PRIDRZAVAS BIBLIJE, pa to ne znaci da ces ti u svom pridrzavanju biblije zrtvovati zivotinje, niti da ces slaviti pashu, praznik senica, mladina i slicno!

A zasto to neces raditi? Zato sto razumes smisao - da je to zastarelo i da se to ispunilo!

Isto tako, i mi drzimo ne samo dekalog vec svaki deo biblije, ali to cinimo sa razumevanjem i SMISLOM!

Dakle, necemo drzati subotu fizicki vec duhovno srcem.

I nemoj pricati gluposti, kako ja ucim suprotno crkvi, sad sam ti lepo objasnio smisao, pa ako to ne razumes, ja te stvarno zalim!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Iako cenim tvoje misljenje, ne mogu se sloziti, dobro znam sta taj fundamental br. 18 znaci za njih. A ne znaci nista drugo osim da je Bog nadahnuo Elen White Svetim Duhom i dao joj dar prorostva.

Vidi, ni ja ne mogu da se složim sa tvojim mišljenjem, pa ipak to ne znači da bih sada bio u nekakvoj zavadi sa tobom, jer znam da je tvoje mišljenje izgrađeno na želji da se strasti smire. Pa ipak, moje je mišljenje argumentovano, i možda najvažnije, to nije isključivo moje mišljenje nego i mnogih drugih. Tako da, slobodno možeš verovati njihovom "pojašnjenju", ja i ostali koji malo bolje poznajemo materiju i znamo pravo značenje tog fundamentala, i načine na koji oni (EGWisti) tumače sve, znamo da su oni u HULI koja se ne prašta.

Jer, ako bi smo poput tebe (a i mnogih drugih koji im veruju) prihvatili "pojašnjenje" njihovog "fundamentala" 18, onda bi to značilo da danas, bilo kada, svako može da tvrdi da ga je Duh Sveti vodio i davao mu informacije, bez obzira da li taj neko govori i propoveda blasfemije ili ne, a da se iste blasfemije ne mogu drugačije proveriti osim upoređivanjem sa Pismima, koja se opet tumače na način na koji uči izvor blasfemija.

Ujedno, ne radi se tu samo o suboti, nego o mnogim drugim stvarima koja su u kontradikciji sa Crkvenim učenjem Ponavljam sa Crkvenim, jer bez Crkve Pismo je beskorisno i opasno.



Dakle, ja ne mogu da ih osudjujem za nesto sto nije njihovo ucenje danas, a mislim da nije nikad ni bilo, nema ni dokaza da jeste, osim izjava nekih svedoka.

Za razliku od tebe, mnogi pravoslavni, ali i katolički teolozi, da ne govorim o evangelističkim, luteranskim... mogu da ih optuže, i to i čine, svesni da bi prihvatanje EGWističkog, subotarskog "pojašnjenja" fundamentala i verovanja, značilo, kako sumnju u veru, tako i relativizam.

Crkva naučava, propoveda da ju je od Pedesetnice 33 godine, o svemu učlo i vodio Duh Sveti, pa i onda kada je prvi sabor u Jerusalemu doneo kanon po kome za one koji nisu judeji po krvi nisu obavezni judejski "zakoni" (shabat, obrezanje, mlađaci, praznici), a isto to je Duh Sveti objavio proroku Noji stolećima pre Mojsija i subotarske opsesije Dekaloga. Nojin zakon sadrži sve odredbe Dekaloga (ali i Hristovog zakona) osim odredbe o shabatu, i onih odredbi o hrani (koje i nisu deo Dekaloga). Sveti apostol Pavle, dakle ne ukida ništa samovoljno, nego je vođen Duhom Svetim. Isto se ponavlja i u slučaju kanona Laodikejskog sabora, svih Crkvenih sabora. *

Dakle, ako uporedimo ono što stoji kao objava i delovanje Duha Svetoga kroz sve milenijume, sva vremena, videćemo nepromenljivost objave, što je sasvim u skladu sa time da je Duh Sveti, Duh Istine, a Istina je nepromenljiva.

Ako se ovo uporedi sa njihovom tvrdnjom da je Duh Sveti nadahnjivao Ellen Gould Harmon White (dakle sve njene izjave, spise) videćemo suprotnosti sa objavom.

To bi naravno svakome ko ima iole mudrosti u sebi (dakle dara Duha Svetoga) bilo dovoljno da posumnja, a one koji slede već pomenutu da osudi za herezu (ne zabludu, herezu).

Svesni toga,, svesni činjenice da sa jedne strane imaju Crkvenu objavu, nepromenjenu kroz stoleća, milenijume čak, a sa druge strane tvrdoglavo inisitiranje na održavanju Mileritske laži (jer sa njom je ovaj kult i počeo), sledbenici Ellen Gould Harmon White ne sumnjaju u istinistost njene "objave" nego čine šta?

Pokušavaju da lažima o nekakvom padu u II stoleću, Crkvi, dakle i samoj objavi koju Crkva prenosi, negiraju delovanje Duha Svetoga i pripišu ga sebi.


Dakle, da skratim. Tvoje je pravo da veruješ ili ne veruješ njihovim pojašnjenjima, ali svi dokazi (dakle ima ih, nisu to rekla kazala i izjave svedoka) potvrđuju i time ih osuđuju da su Hula nad Hulama.

* Istovremeno, čak i jevreji smatraju da se gentilima (dakle ne jevrejima) u pravednost uzima poštovanje Nojinog zakona. Ni jevreji dakle ne smatraju da je uslov opravdanja pred Bogom za one koji nisu krvno judeji, "poštovanje" shabata. Šta to govori? Da Duh Sveti nije menjao svoju objavu.

Shodno tome, tvrdnja da je Duh Sveti govorio preko Ellen Gould Harmon White je Hula, isto tako Hula je i držanje nje i njenih spisa "utehom" i "čuvarem istine".
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Iako cenim tvoje misljenje, ne mogu se sloziti, dobro znam sta taj fundamental br. 18 znaci za njih. A ne znaci nista drugo osim da je Bog nadahnuo Elen White Svetim Duhom i dao joj dar prorostva.

Ja razumijem ovaj tvoj stav, ali nije tako. Evo ti vrlo jednostavan test, pa sam provjeri. Upitaj se: Što je to što čuva zajedničku pripadnost tripe i Marka crkvi ASD? Tripo kaže da je Trojstvo najstrašnija poganština - Omega otpad, a što je Marko sve izgovorio Darthu "dokazujući" mu kako Egwisti vjeruju u Trojstvo!? S druge strane, Marko s tripom, sam si to otkrio i temu o tome otvorio, već godinama ovdje tikve sadi. Što onda u zajedništu drži Marka i Tripu??? Njihova vjera u istog Boga? Ne, tripo tvrdi da je Markov Bog poganski bog, bog starih Babilonaca. Pa što ih drži i po čemu se prepoznaju. Po proročici Ellen White. Dakle, nećeš od njih čuti - Nama je Ellen White Sveti Duh, ali u njihovoj svijesti njima je Ellen White još više od Duha Svetog.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ja razumijem ovaj tvoj stav, ali nije tako. Evo ti vrlo jednostavan test, pa sam provjeri. Upitaj se: Što je to što čuva zajedničku pripadnost tripe i Marka crkvi ASD? Tripo kaže da je Trojstvo najstrašnija poganština - Omega otpad, a što je Marko sve izgovorio Darthu "dokazujući" mu kako Egwisti vjeruju u Trojstvo!? S druge strane, Marko s tripom, sam si to otkrio i temu o tome otvorio, već godinama ovdje tikve sadi. Što onda u zajedništu drži Marka i Tripu??? Njihova vjera u istog Boga? Ne, tripo tvrdi da je Markov Bog poganski bog, bog starih Babilonaca. Pa što ih drži i po čemu se prepoznaju. Po proročici Ellen White. Dakle, nećeš od njih čuti - Nama je Ellen White Sveti Duh, ali u njihovoj svijesti njima je Ellen White još više od Duha Svetog.

To je samo jedan od testova kojima se može dokazati da njima odanost ne počiva ni na čemu drugom do na Ellen Gould Harmon White.

Što se tiče miretovog stava, treba znati da je on bio njihov, da ga je sam Bog spasao iz kandži kulta, da želi da smiri strasti, i možda najvažnije da mu je teško da prihvati istinu o njima. Sa druge strane, u svom gornjem postu sam, možda malo na brzinu, dokazao da Ellen Gould Harmon White nikako nije mogla da bude nadahnuta Duhom Svetim, još manje da se može smatrati da je imala "dar proroštva", i da bi ukoliko se makar i iz hrišćanske ljubavi prihvati EGWističko pojašnjenje njihovog odnosa prema već pomenutoj, to značilo relativizaciju, ako ne i opasnu zabludu, herezu čak.

Ponoviću, Duh Sveti nikada nije govorio različite stvari, ono što je objavljeno Crkvi, identično je objavljenom proroku Noji (u vezi shabata i pravednosti), hebreji - židovi čak, iako ne priznaju Isusa ni za mesiju, još manje za YHWH u telu, drže i naučavaju da onima koji nisu krvlju hebreji nisu obavezni ni shabat ni obrezanje, doslovno da je nad njima (gentilima) zakon dat preko proroka Noje, a isti sadrži kompletan Dekalog (izuzev subotarske opsesije shabata).

Dakle, Crkva nikada i ponavljam nikada nije samovoljno ukidala ili uvodila bilo šta. Iza svake odluke stajao je i stoji Duh Sveti. Shodno tome, svako ko tvrdi, veruje čak da je njemu, njoj, njima Duh objavio nešto, a to nešto je u suprotnosti sa objavom datom kako preko Staro Zavetnih proroka, tako i preko Crkve i u Crkvi, je u Huli Nad Hulama.

Na pitanje da li je EGWistima (taj im naslov pristaje bolje od svih koje sebi oholo pripisuju) pomenuta otelotvorenje Duha Svetoga, ili čak više od toga (pitanje je šta može biti više od Duha), može se odgovoriti posmatranjem dokaza. A, isti govore sledeće:


1. Sve u šta veruju je plod i nastavak njenih objava. (shabat, veganstvo, apstinencija, otvorena pa odsškrinuta vrata, "istražni postupak",preseljenje....)

2. Pismo tumače isključivo u skladu sa njenim tumačenjima i objavama, pri čemu idu toliko daleko da izdaju svoj "prevod" Svetog Pisma (Clear Word) u kome ne samo da su komentari u skladu sa "mudrolijama" Ellen Gould Harmon White, nego je i tekst menjan u skladu sa njenim "objavama".

3. Nazivaju sebe braćom po veri, iako je dozvoljeno i verovanje i neverovanje u Trojstvo, dakle sine qua non vere ne postoji i sve je relativno izuzev držanja tumačenja, objava Ellen Gould Harmon White i naravno subote.

Šta je dakle onda Ellen Gould Harmon White za njene sledbenike?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ja razumijem ovaj tvoj stav, ali nije tako. Evo ti vrlo jednostavan test, pa sam provjeri. Upitaj se: Što je to što čuva zajedničku pripadnost tripe i Marka crkvi ASD? Tripo kaže da je Trojstvo najstrašnija poganština - Omega otpad, a što je Marko sve izgovorio Darthu "dokazujući" mu kako Egwisti vjeruju u Trojstvo!?

Na okupu ih drzi upravo Elen White i zajednicka vera u istu. Iako ovi drugi veruju da je adventisticka crkva "pala" a ovi prvi da "stoji", ne znaju ni oni sta tvrde, jeli pala ili stoji, na okupu ih stvarno drzi vera u "spise Duha prorostva". Ipak to nije dokaz da EGW smatraju "Duhom Svetim", jer to bas nigde u njihovom ucenju ne pise. I zato je moj stav da im to ne nabijam na nos, jer to nikada nisu izjavili..

S druge strane, Marko s tripom, sam si to otkrio i temu o tome otvorio, već godinama ovdje tikve sadi. Što onda u zajedništu drži Marka i Tripu??? Njihova vjera u istog Boga?

Da ti iskreno kazem, razgovarao sam sa Markom privatno i on Tripa i ne smatra adventistom, ali mu se nece suprotstaviti na forumu iz samo njemu znanih razloga..

Ipak, bez obzira na Markov stav, cinjenica je da ih zajedno odrzava vera u prorocicu! Jer ne samo Tripo, Kainos i Laodikeja, svi suprotnih gledista smatraju jedne druge adventistima, vec je za njih i Speedy adventista i svako ko uvazava Elen Whiteu bilo kom smislu..

Dakle, nećeš od njih čuti - Nama je Ellen White Sveti Duh, ali u njihovoj svijesti njima je Ellen White još više od Duha Svetog.

Ne mogu se iznositi ovakve tvrdnje, jer po njihovom ucenju Elen White nije Sveti Duh. U njihovoj svesti licno ja ne znam sta je. A za vecinu adventista ona nije Sveti Duh, zato i kazu da vi lazete.. Nemojte sebe kompromitovati. To su izjave nekih svedoka iz njihovih pionirskih dana i ta prica se od tada provlaci, a pitanje da li je istinita!

Što se tiče miretovog stava, treba znati da je on bio njihov, da ga je sam Bog spasao iz kandži kulta, da želi da smiri strasti, i možda najvažnije da mu je teško da prihvati istinu o njima

Ne radi se o smirivanju strasti, nego prosto ja nisam nasao nigde da oni to uce, a ceo zivot ih znam. Nabijati im na nos nesto sto oni ne tvrde, jer ti mislis da oni u dubini bica to osecaju, je kontraproduktivno i samo povlaci njihovu osudu za laganje. Ne treba raditi njihov posao, jer to je upravo ono sto Tripo radi nama!

Sa druge strane, u svom gornjem postu sam, možda malo na brzinu, dokazao da Ellen Gould Harmon White nikako nije mogla da bude nadahnuta Duhom Svetim, još manje da se može smatrati da je imala "dar proroštva"

Ona nikada nista nije ni prorekla a da se to dogodilo! Kako onda moze biti prorok?

Dok su njena prorocanstva samo ponavljanje onoga sto biblija vec uci i nadometanje nekih sitnica, koje se same po sebi podrazumevaju i nisu znacajne da bi se smatrale prorostvima!

Dakle, ona nije nista drugo do "copy - paste" plagijator, ne samo biblije vec i tudjih jeresi..

Nazivaju sebe braćom po veri, iako je dozvoljeno i verovanje i neverovanje u Trojstvo, dakle sine qua non vere ne postoji i sve je relativno izuzev držanja tumačenja, objava Ellen Gould Harmon White i naravno subote.

Tako je, sve je relativno u odnosu na Elen White cak i biblija i sama crkva. Samo pomenes EGW kako je ucila arijanizam, pa si odmah postao reformator i obnovitelj izvorne crkve, ili pomenes da je ona prorekla dolazak Ilije, i odmah si Ilija - reformator.. Mislim, zaista je suludo, da se oni ne sukobljavaju a medjusobno imaju suprotnu nauku!
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Na okupu ih drzi upravo Elen White i zajednicka vera u istu. Iako ovi drugi veruju da je adventisticka crkva "pala" a ovi prvi da "stoji", ne znaju ni oni sta tvrde, jeli pala ili stoji, na okupu ih stvarno drzi vera u "spise Duha prorostva".

Da. Oni se međusobno mogu ne slagati u mnoštvu stvari, ali postoji jedno oko čega se svi slažu i svi okupljaju i svi nazivaju imenom - Adventisti sedmog dana - a to im je "Božja vjesnica Ellen White".

Ipak to nije dokaz da EGW smatraju "Duhom Svetim", jer to bas nigde u njihovom ucenju ne pise. I zato je moj stav da im to ne nabijam na nos, jer to nikada nisu izjavili..

Nisam mislio u najbukvalnijem smislu, u smislu da bi im Ellen White bila utjelovljenje treće Božanske osobe, kao što je čovjek Isus iz Nazareta utjelotvorena druga Božanska osoba. :)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ipak to nije dokaz da EGW smatraju "Duhom Svetim", jer to bas nigde u njihovom ucenju ne pise. I zato je moj stav da im to ne nabijam na nos, jer to nikada nisu izjavili..

Brate pa ni muslimanima nigde ni u kuranu, ni u haditima, ne piše da je Muhamed prorokovan u Bibliji, pa oni ipak veruju da se Isusove reči (one o Duhu istine) odnose na Muhameda. Tako da, subotari ne moraju da se izjašnjavaju niti mora da im negde piše, da bi nju držali emanacijom Duha Svetoga.

Drugo, uopšte se ne radi o nabijanju na nos, nego o činjenicama. Sve dokle god im je osnova svih verovanja ona, sve dokle god im u fundamentalu br 18, stoji da su njeni "spisi", dakle i ona sama put u razumevanje i istinu, dokle god su im ti spisi, njene izjave i ona sama "uteha", tehnički, foreznički, juridički gledano, teološki gledano, za njih je ona, njeni spisi, emanacija Duha Svetog.



Ne mogu se iznositi ovakve tvrdnje, jer po njihovom ucenju Elen White nije Sveti Duh. U njihovoj svesti licno ja ne znam sta je. A za vecinu adventista ona nije Sveti Duh, zato i kazu da vi lazete.. Nemojte sebe kompromitovati.

Ne mogu?? Žao mi je, ali i te kako mogu. Sve dokle god su njihova verovanja, analizom dokazano, sačinjena i ispunjena njenim "izjavama" sa pravom, punim pravom se može tvrditi da oni nju drže emanacijom Duha Svetoga. Dakle, bilo kakve tvrdnje koje oni iznose po tom pitanju se ne mogu smatrati validnim sve dokle god je ona sine qua non njihovog kulta.

Što se tiče kompromitovanja, od kada je iznošenje istine, jasne i vidljive svakom iole teološki obrazovanom, kompromitovanje? Ujedno, to što oni tvrde da mi lažemo je samo jedan od mnoštva vidova "odbrane" tako svojstvene Mileritskim sektama. Dokazi, naime govore suprotno.

Ne radi se o smirivanju strasti, nego prosto ja nisam nasao nigde da oni to uce, a ceo zivot ih znam.

Razumljivo je to, ali je takođe razumljivo i veoma važno da znaš da u ovim i ovakvim pitanjima nema mesta solpsticizmu (sopstvenim iskustvima).

Nabijati im na nos nesto sto oni ne tvrde, jer ti mislis da oni u dubini bica to osecaju, je kontraproduktivno i samo povlaci njihovu osudu za laganje.

Vidi, ja nigde nisam tvrdio da oni nešto u dubini bića osećaju, dokazi govore, ne ja, ne Slap, ne mnoštvo teologa kako pravoslavnih, katoličkih, tako i evangeličkih, dokazi.

Što se tiče optužbi za laganje, oni svakoga ko iznosi detalje, dokaze o njihovim verovanjima optužuju za laganje. Time se brane.


Ne treba raditi njihov posao, jer to je upravo ono sto Tripo radi nama!

Aha, znači treba ih pustiti da rade šta hoće i da se lažno predstavljaju?! Treba ih pustiti da sebe predstavljaju hrišćanima i ćutati o Hulama u koje veruju, da ne bi smo bili kao oni?

Pitam se samo da li su tako svi Oci, Doktori Crkve činili u odnosu na heretike. Da li je tako radio Sv.Nikola u odnosu na Arija, a pre njega Sv.Apostol Pavle u odnosu na one što Galaćanima "novo evanđelje" donosiše.

Da. Oni se međusobno mogu ne slagati u mnoštvu stvari, ali postoji jedno oko čega se svi slažu i svi okupljaju i svi nazivaju imenom - Adventisti sedmog dana - a to im je "Božja vjesnica Ellen White".

Koja je za njih, ma šta bilo ko od njih tvrdio stub, osnova, njihovog "verovanja". Pisma tumače kroz njene objave. Doslovno, bez nje oni su ništa.

Nisam mislio u najbukvalnijem smislu, u smislu da bi im Ellen White bila utjelovljenje treće Božanske osobe, kao što je čovjek Isus iz Nazareta utjelotvorena druga Božanska osoba.

U najbukvalnijem smislu ona za njih i nije otelotvorenje treće Božanske osobe. Toliko daleko još nisu otišli, ali se slobodno može reći da je za njih ona, njeni spisi emanacija treće Božanske osobe.

O čemu govori i činjenica da oni nju, njene izjave, njene spise drže "utehom" vodičem, tumačem istine. Nazivaju je "malim svetlom". Doslovno im je kako bezgrešna, tako i nezabludiva.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top