Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Jovane, nađi mi samo mjesto gdje bi Kološani prinosili žrtve. :)

Ne, odgovori prvo na pitanje Slape:). Dakle, gde si našao formulaciju da su praznici i njihovi datumi telo Hristovo? Ima li neki stih..neko objašnjenje? Mladine..šta predstavlju? Subota šta predstavlja? Telo Hristovo??? Ima li igde u Pismu takve formulacije?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Ne, odgovori prvo na pitanje Slape:). Dakle, gde si našao formulaciju da su praznici i njihovi datumi telo Hristovo? Ima li neki stih..neko objašnjenje? Mladine..šta predstavlju? Subota šta predstavlja? Telo Hristovo??? Ima li igde u Pismu takve formulacije?

Po redu ćemo Jovane, ipak sam ja tebi ranije postavio pitanje. Evo ga:

Pitanje: Tko bi to mogao kršćane u Kolosima tjerati da prinose žrtve, kad se žrtve prinose samo u Hramu u Jeruzalemu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
IZVRTANJE
> I nigde mi ustvari nemamo POVEZANOST između Hrišćana i subote, osim u Kološanima 2,16, gde nam opet Pismo jasno govori da je SUBOTA samo sen,

-----------------------------------------------------------
ODGOVOR
Nisi citirao cjelinu riječi iz kojih se vidi da se govori o simbolima Isusove žrtve:


2:16 Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;

2:17 Koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo.


Dakle, po tvojoj logici ne treba da jedemo ni jelo ni piće, jer je to ukinuto jer je sen Hristove žrtve.


A ćeš mi reći: "Pa tu se ne misli na svo jelo i piće da je ukinuto, već samo na ono koje ukazuje na Isusovu žrtvu, koje su sen Hristov! Možeš tripo slobodno da jedeš i da piješ, samo ne preteruj!"


A ja ti kažem:


"Pa onda se to ne odnosi ni na sve subote, već samo na one koje su sen Hristov, a to nisu subote četvrte Božje zapovesti, jer na osnovu Dekaloga Jevreji nisu mogli da steknu uvid u to da će Mesija umrijeti za njih na krstu, da bi išta iz Dekaloga bilo sijen Njegove žrtve."
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Evo značanje Pesaha kao datuma:

"Jer ću proći po zemlji Misirskoj tu noć, i pobiću sve prvence u zemlji Misirskoj od čoveka do živinčeta, i sudiću svim bogovima Misirskim, ja Gospod...I taj dan će vam biti za spomen ", 2.Mojsijeva 12,12.14

Dakle, uspomena na spasenje od Misiraca i pobijanje prvenaca u Misiru.

"Tako bi uređena sva služba Gospodnja u onaj dan da se proslavi pasha i prinesu žrtve paljenice na oltaru Gospodnjem po zapovesti cara Josije". 2. Dnevnika 35,16

Evo jedno je prinos i žrtva a drugo uspomena na ovaj datum.

E sad gde nađe formulaciju da je datum Pashe telo Hristovo? To je moj odgovor. Pošto jedino žrtva i prinos je telo Hristovo onda Pavle jasno ukazuje da su Kološani bili izloženi uticaju farisejske stranke da prinose i žrtve.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Sto je Pavle zelio rijeci upotrebom izraza“sjen“ i koje je njegovo znacenje?

„Sjen“ je sve ono sto je Bog uspostavio nakon covjekovog pada u grijeh da bi ukazivalo na Hrista, na njegovu zrtvu pomirenja i na njegovu posrednicku sluzbu na nebu.

“Sjen“ su bile krvne zrtve Starog zavjeta, levitsko svestenstvo sa svojom sluzbom u zemaljskom hramu i godisnji praznici (5 god. praznika i 7 ceremon. subota).

Sedmicni praznik Subota, za razliku od cermon. subota nije biio „sjen“ jer je on uspostavljen u raju prije covjekovog pada u grijeh.
 
Natrag
Top