Tehnokratija, NWO, Covid i vera..

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Daj link na ovu knjigu. I daj napravi "screenschot" teksta iz Plinijeve knjige gdje se vidi ovo što gore tvrdiš. Ako mi pokažeš ovo što ovdje tvrdiš dobit ćeš me na svoju stranu.

Izvini, ne postavih odmah, mislih da ćeš lako pronaći po naslovu, ali evo:


"All these seasons, too, commence at the eighth degree of the signs of the Zodiac. The winter solstice begins at the eighth degree of Capricorn, the eighth2 day before the calends of January, in general;32 Evo teksta iz knjige.

Evo i fusnota 2 šta kaže:

2 Twenty-fifth of December.

Videćeš, otvori je, evo gore sam ostavio link.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Izvini, ne postavih odmah, mislih da ćeš lako pronaći po naslovu, ali evo:


"All these seasons, too, commence at the eighth degree of the signs of the Zodiac. The winter solstice begins at the eighth degree of Capricorn, the eighth2 day before the calends of January, in general;32 Evo teksta iz knjige.

Evo i fusnota 2 šta kaže:

2 Twenty-fifth of December.

Videćeš, otvori je, evo gore sam ostavio link.

Jovane, a vidi što si tvrdio do sada:

E ono jesam istržio i ako misliš na Cezarovu reformu kalendara, gde je Cezar odredio baš 25.decembar kao datum brumalije ili zimske kratkodnevice, da jesam. Cezar je odredio 25.decembar prema terminu zimske kratkodnevice. O tome govori Plinije.

Dakle, gdje Plinije Stariji uopće spominnje Cezara i Cezarevo određivanje Brumalija na 25.12. Niti se u Plinijevu tekstu spominje Cezar niti se spominju Brumalie? Jovane, zašto si mi ovako drsko pokušao podvaliti Cezara, Brumalije i 25.12.

A ja ću tebi citirati što točno Plinije još piše. Ti uopće nemaš Plinijeve knjige. Ovo si našao na otpadu, jer ne tražiš istinu nego ono što će udovoljiti tvome izvitoperenom viđenju.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Dakle, gdje Plinije Stariji uopće spominnje Cezara i Cezarevo određivanje Brumalija na 25.12. Niti se u Plinijevu tekstu spominje Cezar niti se spominju Brumalie? Jovane, zašto si mi ovako drsko pokušao podvaliti Cezara, Brumalije i 25.12.

Polakice, samo polakcie. Hajde malo da istražimo o čemu piše Plinije. Piše o zimskom solisticijumu. Da li o tome govori ili ne? Šta je zimski solisticijum o kome govori Plinije na 25.decembar?

Takođe, pogledaj o kome kalendaru Plinije piše s obzirom da ovo piše oko 77.n.e? Naravno, da piše o Cezarovm kalendaru jer koji je tada bio u opticaju?

Dragi brate, ne znam zašto tvrdiš nešto što i sam znaš da nije tako? Kako to ja tebi podvalio kada Plinije može pisati samo o Cezarovom kalendaru? O kome bi drugom? :).

Ne znam, evo ti pronađi unazad u pglavljima o čemu pipe Plinije. Mogu i ja...ali mislih da ćeš skapirati da ovo ne može biti ni jedan drugi kalendari osim Cezarovog koji je na snagu stuio 45.pn.e dok Plinije ovo piše oko 77.n.e dakle nekih 122 godine nakon Cezarove reforme:).

Hajde slobodno pitaj..nije problem, šta ima još nejasno. Koliko mogu objasniću, ako imaš iskrenu nameru i želju da razumeš. Verujem da imaš.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Zanima me pak šta generalno misliš o zimskom solisticijumu na 25.decembru o kome kao što vidiš govori Plinije? Zar to nije solarni praznik na 25.decembar dakle, koji je Rimljanima svakako poznat..ako ne pre a ono bar od Cezara?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Polakice, samo polakcie. Hajde malo da istražimo o čemu piše Plinije. Piše o zimskom solisticijumu. Da li o tome govori ili ne? Štaj e zimski solisticijum o kome govori Plinije na 25.decembar?

Samo citiraj Plinija. Daj Plinijev citat gdje on kaže da su Brumalie bile 25.12. To si tvrdio.

Hajde slobodno pitaj..nije problem, šta ima još nejasno. Koliko mogu objasniću, ako imaš iskrenu nameru i želju da razumeš. Verujem da imaš.

Imam iskrenu namjeru i želju. I ostajem pri onome što sam prije napisao - Ako mi poikažeš citatom iz Plinijeva djela, da je Cezar postavio Brumalie na 25.12., preći ću na tvoju stranu. Izvoli citiraj Plinija. :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
gdje Plinije Stariji uopće spominnje Cezara

Uzgred nije teško ni ovo naći i pogledaj u glavi 57 šta kaže Plinije?

"Što se nas samih tiče, mi ćemo pratiti proračune Julija Cezara, koji se posebno odnose na Italiju", Plinije Stariji, Prirdona Istorija, knjiga XVIII, glava 57.


Da li je sada jasnije da se radi o Cezarovom kalendaru?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Uzgred nije teško ni ovo naći i pogledaj u glavi 57 šta kaže Plinije?

"Što se nas samih tiče, mi ćemo pratiti proračune Julija Cezara, koji se posebno odnose na Italiju", Plinije Stariji, Prirdona Istorija, knjiga XVIII, glava 57.


Da li je sada jasnije da se radi o Cezarovom kalendaru?

Naravno da je riječ o Cezarovu kalendaru, molim te nemoj me praviti budalom. Ja od tebe ne tražim dokaz da je u to vrijeme vrijedio taj kalendar, nego ja od tebe tražim da dokažeš ono što si tvrdio. A tvrdio si da Plinije piše kako je Cezar odredio praznik Brumalia na 25.12. Ponavljam - daj citat iz Plinije gdje Plinije to tvrdi.

Oko praznika već sam rekao. Nije nužno slavljenje

Kako može biti praznik bez slavljenja. Prije si tvrdio da se sve prašilo od poganskog slavljenja 25.12. Zato tražim još jednom - dokaži ono što si tvrdio, da Plinije piše kako je Cezar odredio praznik Brumalia na 25.12.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Naravno da je riječ o Cezarovu kalendaru, molim te nemoj me praviti budalom.

Pa malo čas si me pitao moj Željo. Zar me nisi pitao gde piše da je Cezar u pitanju. Ja sam te tako razumeo. Izvini ako sam ja tebe drugačije razumeo. Znači, znamo sad da Plinije piše o Cezarovom kalendaru. Tu se slažemo.

Ja od tebe ne tražim dokaz da je u to vrijeme vrijedio taj kalendar, nego ja od tebe tražim da dokažeš ono što si tvrdio. A tvrdio si da Plinije piše kako je Cezar odredio praznik Brumalia na 25.12. Ponavljam - daj citat iz Plinije gdje Plinije to tvrdi.

Šta su Brumalije? Evo ti mi reci? Nije li to povezano sa solisticijem tj. ne doseže li ga?

Kako može biti praznik bez slavljenja. Prije si tvrdio da se sve prašilo od poganskog slavljenja 25.12.

Ne, kažem nego nije obavezujće za svakog Rimljanina da ga slavi. To je poenta. Mogli su ako su hteli, isto kao i sada kada se slavi sveti Ilija ili sveti Jovan Krstitelj..nije obavezujeće za svakoga već ko želi..neko slavi jedno neko drugo...ali sam kult postoji.

Zato kažem, vidimo da zimski solisticij pada na 25.decembar od Cezara. Šta predstavlja solsiticij, nisi mi odgovorio a voleo bih čuti kakvo je tvoje mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top