Tehnokratija, NWO, Covid i vera..

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
I ovo sto sam ja rekao sve isto kazu istoricari.. Nista ja odbacio nisam.. Imas period od nekoliko vekova pauze, gde nemas kult sunca kod rimljana.. On se potom obnavlja u 3. veku..

Ne obnavlja se u tom smislu da nije postojao, već da se ponovo insistiralo na njemu.

Pitanje je, da li je Tacije stvarno uveo kult sunca ili je to mit, jer Rim nastaje na bazi mita..

Još veći mit bi bio da mislimo da Rim nije poznavao kult sunca a bio paganski narod.

I zato sam ti trazio hramove ili pisane zapise iz vremena Tacija, da potvrdis postojanje kulta u to vreme,


Ok, prvo si tražio izvore koji o tome govore a da nisu protestanti. Ok, ja navedem rimske izvore, sada ti pak ne valjaju jer nisu pokazali hramove itd. Naravno da govore o tome jer i oni citiraju svoje izvore. Avgustin se oslanja na Varona, a Varon iz I v.p.n.e kao jedan od najvećih erudita tog doba koristi svoje izvore. Postoji kontinuitet u prenošenju ovih podataka tako da se može verovati. Naravno, sumnju možeš uvek naći ali kažem na koje se izvore ti pozivaš.

Kao drugo, kako znaš da nisu pokzali hramove? Kako znaš da ih nije bilo? To je sada sumnja na tvoju summnju ali tako se ne ide. Citiraju se izvori koji su najbliži događaju a Varon na koga se oslanja Avgustin je nabliži. Ne možeš najbliži izvor smatrati manje relevantim od onih koje ti citiraš. Varon je najbliži. Trebalo bi dakle da nađeš izvore pre Varona koji govore drugačije, možeš li?

"Сол је био бог Сумца у древној римској религији. Дуго се веровало да је антички Рим имао два различита бога Сунца. За првог Сола Индигеса се сматрало да је био неважан и да је потпуно нестао у раном периоду. Историчари су тврдили да се тек у позном Римском царству култ Сунца поново појавио доласаком у Рим култа сиријског Сола Инвиктуса, можда под утицајем митраистичких мистерија"

Dugo se verovalo..vidiš i sam šta piše. Izvor dalje navodi da ta tvrdnja nema utemeljenja, znam pročitao sam. To je tradicionalno shvatanja ali otkrića pokazuju drugačije:

"Rimski kult Sol ima kontinutitet iz najstarije istorije grada sve do institucionaluizacije hrišćanskog kulta kao ekskluzivne državne religije...Sol je sporadično prikazan na carskim novčićima iz 1 i 2. veka nove ere, a zatim češće od Septimusa Severa te nadalje do 325-326"


"Prema rimskim izvorima, obožavanje Sola je uveo Tit Tacije ubrzo nakon osnivanja Rima..U Rimu je Sol imao hram Circus Maximus prema Tacitu(56-117.n.e) i ovaj hram je ostao važan u prva tri veka n.e. Postojalo je i staro svetilište za Sol na Kvirinalu, gde je 9.avgusta prinošena žrtva Solu Indigesu u znak sećanja na Cezrovu pobedu kod Frasale 48.p.n.e. Rimski ritualni kalendari takođe pominju praznik Sola."

Dakle, imamo i materijalne(hramove) dokaze Sola i Tacit takođe pominje iste.

Ps. Evo još za Sol Invictus, da se taj naziv praktikuje i praznik poštuje, te materijalni dokazi na novčićima od Septimija Severa(193-211):

"Називом "Sol Invictus" су се називали и бројни други богови сунца пре и за време овог раздобља. Назив "Sol Invictus" се појављује на кованицама Римског царства још од Септимија Севера."

Ovo je mnogo pre Aurelijana. Još je Septimije Sever ovo uvodio u vojsku.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Šta je teško reći, ok, pogrešio sam. Jeste pomenut bog sunca.

Ovaj čovjek je verbalni terorist. I to do srži pokvaren. Zamislite, on, koji u svakoj svojoj rečenici bar jednu laž iznese, on drugoga na red poziva- Šta je teško reći, ok, pogrešio sam. Zaista, đavlija posla.

U Rimu je Sol imao hram Circus Maximus prema Tacitu(56-117.n.e) i ovaj hram je ostao važan u prva tri veka n.e. Postojalo je i staro svetilište za Sol na Kvirinalu, gde je 9.avgusta prinošena žrtva Solu Indigesu u znak sećanja na Cezrovu pobedu kod Frasale 48.p.n.e. Rimski ritualni kalendari takođe pominju praznik Sola."

A kada je riječ o Rimskom Solu, stvari stoje ovako:

Premda su Rimljani Augustova doba držali da Sol pripada najstarijem stratumu religije,(1) njegov kult nije bio osobito istaknut kroz 1. st. prije Krista, u vrijeme kada se javljaju prvi dokazi postojanja zapadnog mitraizma. Ipak, znameniti gens Aurelii (druga polovica 3. stoljeća) drži ga patronskim božanstvom, a Circus Maximus krije mali hram u kojem se Sol indiges zajedno s Lunom svetkovao 28. augusta.(2) (Željko Miletić, sveučilište u Zadru)

(1) M. Terentius Varro, De lingua Latina, V.10; Dionysius Hal., Antiquitates Romanae
(2) P. Cornelius Tacitus, Annales, 15, 74.
--------------------
Kao što se jasno može vidjeti, kult Sola u Rimskom carstvu prije "uvoza" kulta boga Mitre bio je beznačajan. I još jednako važno, niti jedan "Rimski Sol" do toga doba nema baš nikakve veze sa 25.12. Tek će u drugoj polovici 3. stoljeća (274.) - "Aurelijanov 'Sol Invictus' - dobiti status "patronskog božanstva", s danom slavljenja 25.12. Dakle, tek sedamdesetak godina nakon što znamo da kršćani slave Isusovo rođenje 25.12. ;)


Ovo je mnogo pre Aurelijana. Još je Septimije Sever ovo uvodio u vojsku.

Ali ne prije mitraizma, niti je "Severov Sol" također imao ikakve veze sa 25.12. Čitaj, 'slijepče', možda progledaš:

U severskom periodu nekoliko pripadnika imperijalne obitelji istaknuti su propagatori solarnih kultova orijentalnog podrijetla, a povezanost carske kuće s mitričkim Solom lijepo se uočava na natpisu na kojem se spominje sacerdos Invicti Mithrae domus Augustane. (Željko Miletić, sveučilište u Zadru)

Ja opet ne pričam o 25.decembru, pričam o samom pomenu kulta sunca. Datumi su vremenom uokvirivani. Znači, ne pričam o datumu već o samom kultu. On jeste postojao u Rimu od početka

A zašto ti ne pričaš o 25.12.? Vidi se i zna se iz svega ovoga. Izbjegavaš to sada ovdje raščistiti, jer su tvoje tvrdnje o kršćanskom preuzimanju 25.12. od pogana, najpokvarenija đavlija laž. Laž koju je podmetnuo "arhiđavlina - potac đavlina". Evo još jednom neka ljudi vide koju đavliju laž širiš:

Prvi dolazak našeg Gospodina u tijelu, kada je rođen u Betlehemu, bio je 25. prosinca u srijedu, u vrijeme kad je August bio u svojoj četrdeset drugoj godini, a od Adama, pet tisuća i pet stotina godina. Stradao je u trideset i trećoj godini, 25. ožujka, u petak, osamnaeste godine Tiberija Cezara, kad su Rufus i Roubellion bili konzuli." (Hipolit, Komentari Danijela, knjiga 4 - 23.3.; između 202. i 211.)

"Uistinu, jedini dokaz za proslavu rođendana 'boga Invictusa' na dan 25.12. je onaj u Filokalusovom kalendaru - proslava Sol Invictusa, Aurelijanova boga sunca." (Roger Beck, "Merkelbach's Mithras")
-----------------------
Dakle, 'čovječe', zašto lažeš? Tko te tjera da ovoliko lažeš? Tko te nadahnjuje da ovako i ovoliko lažeš??? Očituj se, kaži nam u čije ime ovako lažeš.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357

Jovan Prezviter je napisao(la):
Varro, De Lingua, 5.68.;
August, de Civ. Dei, iv. 23

Ovo su dela rimskih pisaca koja ukazuju da se praznik Sol-a slavio od vremena Tita Tacija, tj. od VIII p.n.e. Taj praznik je najstariji praznik u Rimu.


Baš krasno. To je ova knjiga dolje, pa ćeš ti sada iz nje točno citirati gdje u ovoj knjizi piše da su poganski Rimljani u to vrijeme svetkovali bilo što 25.12. Pazi, ja knjigu imam, ne možeš me prevariti.:mig:

1637397941721.png


Evo ti još dodatni dokaz da ja ovu knjigu imam. Kopirat ću ti jedan dio točno ovoga što si ti naveo - 5.68.; knjiga 5, glava 68: ;)

1637579271703.png

Evo ti isječak iz teksta na koji si se pozvao. Ti zapravo pojma nemaš ni što tamo točno piše. Tražeći smrad, naletio si na nekakvoj antikristovskoj (đavlijoj) stranici ovu referencu, i samo si je kopirao, a da pojma nemaš što tamo uopće piše.

1637579520695.png
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Ja tebe tako ne nazivam, jesi primetio. Iako se ne slažem sa tobom, nikad te prvi ne nazvah tako.

Dakle, budi uljudan.

I još si navodno hrišćanin...dodatni teret za tebe da budeš uljudan.

A ovde ostavi da Mire vodi diskusiju. Mi ćemo tamo, na drugoj temi
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Zaslužio si 1000 puta veću pogrdi jer se ponašaš antihrišćanski.

No, ja takve stvari ne radim. To uživaš u tome, ja ne.

Žalosno je to stanje. Ti moraš da vređaš da bi bio sretan dok ja ne moram.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Tebe samo moderator može smiriti, i to nije na čast nekome ko se naziva "hrišćanin". Naravno, kada bih hteo prigovoriti tvojim jezikom ti bi pobegao sa foruma. Ali ne, ja takav nisam.

Dakle, samo uljudno se ponašaj ako ne zbog imena koje nosiš "hrišćanin" onda zbog kazne moderacije (što nije na čast ali opet je nešto).
 
Natrag
Top