Sveto Trojstvo

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
hahaha
daj bre Jure ne zezaj sa tim bajkama
Pa ti se cijelo vrijeme zezaš sa bajkama!:D
Ja samo jednom i ti me upozoravaš. Nije bitno u ovom slučaju da li je riječ o bajci ili nečemu drugome, nego o upotrebi jezika i značenju pojmova.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
112
Dobro, da krenemo...
Prvo, mi smo vec koliko puta povremeno imali sporove oko imena boga.
Trojstvo se i u samome tekstu o njemu odlikuje time da se navodi kao ime/imena,
medjutim za razliku od situacija brojnih sporova gde bi smo mi mogli da se preganjamo
da li se neko zvao Pera ili Djura, debeli ili mrsavi, u slucaju trojstva nisu upotrebljeni
nekli posebni nazivi nego opsti termini prevodivi u svakome jeziku.

Sta to znaci? To znaci da dok imena u klasicnim slucajevima predstavljaju opis onoga sto
imenuju (neku njegovu karakteristiku, osobinu ili oblik) ovde su upotrebljeni termini
koji ne opisuju ni jedan cinilac trojstva samog po sebi nego u odnosu na nekog drugog.
Tj.
"Otac" i "sin" su opisani u relaciji jedan prema drugom, a "sveti" duh je opisan u relaciji
prema drugim duhovima.
To je dakle vec nesto izvesno od cega mozemo poceti.

I pazite sada. Nama jos uvek niko ne moze nista garantovati, ali vec mozemo imati
neko orijentaciono tipovanje po logoci verovatnoce u smislu pitanja:
Da li su oni medjusobno
a) jednako bliski, srodni
b) jednako udaljeni, raznordni
c) ili su dva bliskija, srodnija u odnosu na treceg clana.
Dakle, imamo neproverenu ali logcnu mogucnost naziranja da je treca opcija najverovatnija.
(Uzgred tako nesto mozemo reci da imamo i u verzijama prve teorijske mogucnosti,
kada se pretpostavlja da su to Bog otac, Isus kao neka vrsta njegovoga sina i duh sveti,
ali smo to bili dobili kao gotove odgovore, a ne putem logicne analize.)

(Napomena RIS-u: nisam rekao da je Isus materijalna stvar,
niti sam ja rekao da je on bilo sta od ova tri.)
 
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
Biblijsko naučavanje je sledeće:
5 Mojsijeva
6:4 Hear, O Israel:
HisName.gif
is our Elohim,
HisName.gif
is one:

I ovo je zakon! koji ga posrednik između
HisName.gif
i ljudi čovek Isus HRISTOS ponavlja i u:
Marko
12:29 And
SonName.gif
answered him, The first of all the commandments is, Hear, O Israel;
HisName.gif
is our Elohim,
HisName.gif
is one:

Naravno ako i ovo nije neki ludak možda ubacio kada je napisao Bibliju (kako ti kažeš)?
Sada ja već podugo čekam da se ti izjasniš kakve sve opcije po 1,2,3 ovde imate? drugo
Interesira me kojem se ti to Bogu moliš i koji Bog ti usliša molitve, naravno i u čije ime donosiš sve tvoje molitve, pa da skratimo filozofiju, unapred hvala na odgovoru.

Daj dokaz da je Isus Hristos ili bar jedan apostol, ikad izgovorio ime (JHVH) pa onda mozemo dalje da diskutujemo.

U grckim spisama takvog imena nema,znaci vi niste hriscani jer ne priznate NZ-et, a SZ-et,i starozavetno ime Boga.

Nije ni cudo sto vas zovu Jehovisti!!!a ne Hriscani....
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Evo nesto malo zabelezeno jehova ,klinastim pismom,u grckoj septuaginti,koju su tvoji preci cepali i palili...
Evo parcica ,pocepanih ,ali identifikovanih i sacuvanih ,datiraju iz I veka nase ere.

3L1xG.jpg


LiWlM.jpg



a sad laku noc,dosta je za danas.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
[WARNING]Tema je o Svetom trojstvu, a ne o Jehovi i gdje je sve zabilježeno njegovo ime, ili, da li je to ime izgovarao Isus i apostoli. Ne spamujte temu![/WARNING]
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
quote_icon.png
Prvobitno napisao AApocketz
Biblijsko naučavanje je sledeće:
5 Mojsijeva
6:4 Hear, O Israel:
HisName.gif
is our Elohim,
HisName.gif
is one:

I ovo je zakon! koji ga posrednik između
HisName.gif
i ljudi čovek Isus HRISTOS ponavlja i u:
Marko
12:29 And
SonName.gif
answered him, The first of all the commandments is, Hear, O Israel;
HisName.gif
is our Elohim,
HisName.gif
is one:

Daj dokaz da je Isus Hristos ili bar jedan apostol, ikad izgovorio ime (JHVH) pa onda mozemo dalje da diskutujemo.

U grckim spisama takvog imena nema,znaci vi niste hriscani jer ne priznate NZ-et, a SZ-et,i starozavetno ime Boga.

Nije ni cudo sto vas zovu Jehovisti!!!a ne Hriscani....

Dakle Trojičar kaže da ga je GOSPOD lagao kada je citirao zakon još i ismejava kada ga neko ispravlja i pouči :angfdl:

John 17,26
17:25 O righteous Father, the world hath not known thee: but I have known thee, and these have known that thou hast sent me.
17:26 And I have declared unto them thy name, and will declare it: that the love wherewith thou hast loved me may be in them, and I in them.

Dakle Gospod HRISTOS (ne Bog) "declared" što u prevodu znači:
declare - dati izjavu
declare - deklarirati
declare - izjaviti
declare - javiti
declare - objaviti
declare - oglasiti
declare - pokazati na carini
declare - proglasiti
declare - tvrditi
declare - utvrditi


E i možemo li dalje da diskutiramo dali je HRISTOS (GOSPOD) ne Bog oglasio da ne kažem proglasio, javio, deklarirao ime
HisName.gif
(
numerično jedinog pravog Boga) Nemoj se paliti sada vidiš da neznaš šta govoriš a hteo bi druge da učiš.

Evo u crveno da vidiš (pa ti proveri dali je tačno)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
Dakle Trojičar kaže da ga je GOSPOD lagao kada je citirao zakon još i ismejava kada ga neko ispravlja i pouči :angfdl:

John 17,26
17:25 O righteous Father, the world hath not known thee: but I have known thee, and these have known that thou hast sent me.
17:26 And I have declared unto them thy name, and will declare it: that the love wherewith thou hast loved me may be in them, and I in them.

Dakle Gospod HRISTOS (ne Bog) "declared" što u prevodu znači:
declare - dati izjavu
declare - deklarirati
declare - izjaviti
declare - javiti
declare - objaviti
declare - oglasiti
declare - pokazati na carini
declare - proglasiti
declare - tvrditi
declare - utvrditi


E i možemo li dalje da diskutiramo dali je HRISTOS (GOSPOD) ne Bog oglasio da ne kažem proglasio, javio, deklarirao ime
HisName.gif
(
numerično jedinog pravog Boga) Nemoj se paliti sada vidiš da neznaš šta govoriš a hteo bi druge da učiš.

Dok nedas argument da u grckim spisama jasno pise (JHVH) nema sta da diskutujemo dalje.
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Dok nedas argument da u grckim spisama jasno pise (JHVH) nema sta da diskutujemo dalje.


Koji još argumenat hoćeš?

Pokazao sam ti da je Gospod (ne BOG) HRISTOS deklarisao ime svoga (numerično jedinog) Boga i Oca
HisName.gif
a što u novi svet to nema već smo rekli da:

Nema ime numerično jedinog Boga
HisName.gif
u novi svet zato što ste ga izbacili (oduzeli i dodali slova, nemoj da se pališ ali to je vaše proklestvo po pisanom slovu) Theos ili Curios kako vas uši svrbe najveću prevaru da bi od numerično jednog
HisName.gif
napravili da je Trojičan.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
112
Miniranje teme uvek ima isti sablon, po kome se srcanoscu prepokriva ocajanje.

Inace vodece "hriscanske" opcije su problemu trojstva bile prisle na nacin koji je
klasican za apstraktnu filozofiju i najcesce ljudsko ponasanje pri razmisljanju, tj. - precicom.
Posto su termini "otac" i "sin" termini sa izuzetno sirokom simbolicnom primenom u jeziku,
tj. sve i svasta se moze nazvati ocem necega, i u odnosu na to se mnogo toga moze nazvati "sinom",
zakljucili su da se najverovantije pod pojmom otac podrazumeva "otac svega" a pod pojmom
sin podrazumeva Isus kao njegov naslednik, nastavljac itd. A sto se duha tice nije ih narocito interesovao.

Medjutim, u opciji u kojoj bi se oni mogli posmatrati kao materijalne stvari, mi imamo upravo obratnu situaciju.
Naime, pojam "duh" ma koliko relativan ipak je za bitnu nijansu nesto konkretnijega izgleda.
Kroz citavu istoriju covecanstva on se javlja kao nesto sto je ili nevidljivo ili je vezano za prizor dima,
ili ako je rec o bolestima, tada su "zli duhovi" neuocljivi izazivaci problema.
Dakle vezan je za nesto sto mi ne mozemo tacno da detektujemo ali je ipak nesto sto je tu u neposrednoj blizini.

Da bi smo tipovali na to sta je to "sveti" duh, mi dakle moramo razjasniti sta je to "duh",
odnosno pitanje glasi, da li je neko od vas cuo za kakvoga duha a da prilicno konkretno zna sta je u tome slucaju duh?
Ili da budem odredjeniji, da li znate neki pojam koji se zove duh, ili mu je osnovni koren reci duh,
a da je taj pojam sasvim jasan?

Pomoci cu vam. Naime, postoji nesto tavo, i cak sta vise, em se vi nalazite u njemu, em se on nalazi u vama.
Dodatna pomoc: u kome god pravcu da uprete prstom pogodicete ga.
I mislim da od ovoga pitanja ne postoji ni jedno lakse, tim pre sto ovo nije nikakva zagonetka.
Za razliku od Jehove, u cijem slucaju se u znatnoj meri mogu razumeti lutanja u predstavama,
"duh" je kaktastrofa intelektualnosti covecanstva.
I molim vas uozbiljite se malo.
Pitanje glasi: ko je ili sta je to?
 
Natrag
Top